IBIS SHAG Het groene oog van Baa-AI. Dobbelmann lekker... man! £and: en JmmBoum De woorden van den heer Mussert over het toekomstig lot zijner tegenstanders, die hij zeide, te zullen laten excerceeren tot ze er ziek bij neervallen, laten aan duidelijk heid niets te wenschen over. Terroristisch, gelijk elke op den grond slag der dictatuur staande beweging, grijpt de N.S.B. naar het wapen der intimidatie en der provocatie. Van den heer Mussert zelf is de uitspraak: het nationaal-socialisme wordt niet zoozeer begrepen, het wordt gevoeld. De communisten verklaren op hoog bevel van Moscou bekeerd te zijn tot de democra tie en zij maken vlijtig propaganda voor het vormen van een zoogenaamd volksfront met alle anti-fascistische partijen, terwijl zij de sociaal-democraten bij voortduring met een heidsfront-aanbiedingen lastig vallen. Als voorzitter van de S.D.A.P. meent spr. gerechtigd te zijn om te verklaren, dat er geen enkele reden bestaat om in Nederland tot een samenwerking met de communisten te besluiten. Dat moge ons op dezen dag duidelijk ma ken, dat versterking van de sociale grond slagen der maatschappij den besten waar borg biedt voor het behoud en de verster king der democratie. Als Wij bouwers willen zijn aan de sociale gerechtigheid, zijn wij te vens de krachtigste steunpilaren der demo cratie. Het is een trotsch en machtig gevoel als menschen uit verschillenden levenskring in deze democratie eendrachtig samen te zijn. Eenheid door democratie beteekent saam horigheidsbewustzijn met vrijmoedige aan vaarding en erkenning onzer geestelijke ver scheidenheid, bewustzijn van de gemeen schappelijke bodem, waarop wij staan. Deze bodem wordt gevormd door de groote histo rische tradities van vrijheid en verdraag zaamheid, van het Nederlandsche volk. Wij bezinnen ons op het wezen der Euro- peefiche en dus ook van onze Nederlandsche cultuur en in het woelen van den tijd zien wij scherper en zuiverder, dat zij haar wor tels heeft in het christendom. Daarin leeft het gebod der gerechtigheid, der humaniteit, der liefde. Daarin leeft de eisch van de vrijheid van geweten, van de verantwoordelijkheid van den mensch, de er kenning van de majesteit van den geest, bo ven de stof. Spr. wekte zijn gehoor op tot een rusteloo- zen strijd. Dan zullen allen, in wit de vlam der vrijheid onbluschbaar brandt en die le ven met vervolging, pijniging en dood voor oogen, die zich offeren op het altaar van gewetensvrijheid, weten, dat hun offer niet vergeefsch is. Zij zien uit naar het Westen. Zij zien uit naar de landen der democratie. Moge nie mand onzer te klein zijn voor den grooten tijd, die ons tot het groote werk heeft geroe pen. Een daverend applaus klonk door de groo te massa, die uit het R.A.I.-gebouw, uit welks overkapping honderden vlaggen in oranje, rood, wit en blauw neerhingen, was bijeengekomen, toen de voorzitter van de Nederlandsche beweging voor eenheid door democratie, dr. H. Faber bij de opening der nationale demonstratie de mededeeling deed, dat de zaal geheel was uitverkocht, hetgeen beteekende, dat de tallooze rijen stoelen en banken, door ongeveer 12.000 aanwezigen waren ingenomen. De bijeenkomst had, zoowel vóór als na de pauze, een volkomen ordelijk verloop en zoo de redevoeringen der sprekers verschei dene malen werden onderbroken, geschiedde zulks alleen om bepaalde passages met krachtig applaus te onderstreepen. VAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Twee gewonden. Dinsdag wilde de 2-Harige L. te Neder- horst den Berg een ledig smeerólievat schoonmaken. Om het vat te verwarmen had hij er poetskatoen onder gelegd en dit in brand gestoken, nadat hij een hoeveelheid petro leum in het vat had gedaan om dit te ont doen van de achtergebleven smeerolie. Door de ontwikkelde gassen, volgde plot seling een ernstige ontploffing waardoor het deksel tegen L.'s hoofd terecht kwam. Bovendien tastten de uit het vat slaande vlammen de kleeren van L. aan, benevens van een 12-jarig meisje. Dit vluchtte gil lend weg, waarop toegesnelde voorbijgan gers haar de kleeren van het lichaam rukten Met ernstige brandwonden is het meisje naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. L. zelf wist de vlammen te dooven door zich in een hoop zakken te rollen. L. kon na verbonden te zijn naar zijn wo ning terugkeeren. Glimlachje Als die kerel, achter me, niet uitscheidt met me in mijn nek te kietelen! ga ik naar de directie! Monster-demonstratie der S.D.A.P. op Houtrust. Ir. J. W. Albarda spreekt in de tentoonstellingshal. Duizenden en nog eens duizenden sociaal democraten uit de Residentie en randge meenten een aantal dat in de verste verte niet is te schatten, omdat er meer dan één bijeenkomst werd gehouden hebben gis teravond in de groote tentoonstellingshal van Houtrust in massa gedemonstreerd voor vrijheid en democratie. In de hal werden de duizenden aanwezi gen toegesproken door ir. J. W. Albarda, voorzitter der Tweede Kamerfractie der S.D.A.P. Spr. begon zijn rede met op te merken, dat hij voor de eerste en laatste maal in zijn leven den spreker die den vorigen avond in dit gebouw had gesproken (ir. Mussert) dankbaar was. Dankbaar, aldus de heer Albarda, omdat de leider van de N.S.B. ons in de gelegen heid heeft gesteld, onze krachten met die van zijn volgelingen te meten. Reeds in deze eerste bijeenkomst, aldus vervolgde ir. Al barda, is de zaal met staande menschen vol en daarmede is de krachtmeting bereids ge wonnen. Daarmede echter zijn we niet te vreden. De duizenden en duizenden, die vanavond hier tezamen zijn gekomen, zullen laten zien, dat het Nederlandsche volk niet behoeft te kiezen tusschen Mussert of Mos kou. Deze leuze van de N.S.B noemde spr. bluf en een leugen, welken de democratische groepen van ons volk krachteloos en be lachelijk zullen maken. De S.D.A.P. alleen had bij de Statenver kiezingen tweemaal zooveel stemmen als de nationaal-socialisten en communisten samrm. Ten aanzien van Mussert merkte ir. Al barda op, dat hij nog nooit één letter in het gesprokene of geschrevene van den heer Mussert heeft gevonden, waaruit zijn econo mische, financieele en staatkundige kennis blijkt. De aanmatiging van den N.S.B.-leider, die beweerde het Nederlandsche volk van het communisme te zullen redden, noemde spr. grenzeloos. Herinnerende aan de N.S. B.-plaat „zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer" merkte ir. Albarda op, dat iemand die dergelijke dingen van zich zelf laat zeggen, zich het brevet van onbe kwaamheid en verwaandheid heeft gegeven. Aan het slot van zijn rede betoogde de heer Albarda, dat het werk der democratie gesteld zal worden tegenover de dictatuur van het fascisme. De vrijheid van het ge weten en van het individu worden in gevaar gebracht. De arbeidende massa, de gezamen lijke groepen der democratie vormen e groote macht, welke de heilige goederen van het volk zal verdedigen en bewaren. NEDERL. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. Algemeene vergadering te Zeist. Gistermiddag is te Zeist een aanvang ge maakt met de 24ste algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging voor Huisvrou wen. Er waren een kleine 300 deelneem sters. Na een welkomstwoord van de voorzitster van de afdeeling Zeist, mevr. A. van de Velde-Smit heeft dé presidente van de ver eeniging, mevrouw C. Eerdmans-de Holl een openingswoord gesproken, waarin zij o.a. op merkte, dat hoewel het ledenaantal van de vereeniging niet vooruitgaat, deze toch steeds krachtiger wordt, door de oprichting van tal van nieuwe afdeelingen. Spr. noem de het een verheugend verschijnsel, dat bij alle verdeeldheid op het terrein der huis vrouwen nog steeds samenwerking mogelijk is. Dit kan zoo blijven, als de vereeniging zich maar niet inlaat met geschillen van godsdienstigen of politieken aard. Verheu gend is het, dat het in het afgeloopen jaar mogelijk is geworden te Arnhem een inter naat voor dienstboden te openen. Dit is wel geen oplossing van het dienstbodenvraag- stuk, maar zoo kan toch iets gedaan worden voor het werklooze meisje, doordat haar weer eenig zelfvertrouwen wordt bijge bracht. Nadat de vergadering besloten had een telegram te zenden aan de Koningin, zijn de verschillende jaarverslagen en begrootingen goedgekeurd. Tot groote vreugde stemde hel de presidente, te kunnen mededeelen, dat de Koningin zich bereid heeft verklaard het beschermvrouwschap van de Huisvrouwen- vereen iging te willen aanvaarden. Blijkens het jaarverslag 1936 is het aan tal afdeelingen met vier toegenomen, maar het ledental liep eenige honderden achter uit. Hopelijk zal de propagandafilm daarin verbetering brengen. Uitvoerig heeft het hoofdbestuur in het afgeloopen jaar aan dacht geschonken aan het dienstboden- vraagstuk. Van de mogelijkheid om'cp kos ten der vereeniging tegen huispersoneel te procedeeren is ruim gebruik gemaakt. Voorts wordt opgemerkt, dat het hoofdbe stuur, na het verbreken van de relatie met de A.V.R.O., getracht heeft bij de overige omroepvereenigingen eenigen zendtijd te verkrijgen. Alleen de V.A.R.A. en de R.V.U. wilden deze beschikbaar stellen. Teneinde den schijn van politieke voorkeur te vermij den, heeft men zich toen alleen tot de R.V. U. gewend. Blijkens het verslag van het Jacoba-fonds, welk fonds strekt ten bate van huisvrouwen, die voor herstel van gezondheid rust behoe ven, geeft de financieele toestand van dit fonds alle reden tot tevredenheid. Het jaar sloot met een voordeelig saldo van bijna 3450. Ook voor de vereeniging zelf was het afgeloopen jaar niet ongunstig. Een sal do van bijna 975 werd overgehouden. Vervolgens heeft de vergadering het voor stel van het hoofdbestuur om het huishou delijk reglement in dien zin te wijzigen, dat bij verkiezingen het stelsel van de vol strekte meerderheid wordt verlaten en men terugkeert tot het oude stelsel: verkiezing volgens relatieve meerderheid, goedgekeurd. Nadat vervolgens de vergadering ge schorst was is op het Slot van Zeist een of- ficieele ontvangst gehouden door het ge meentebestuur. De burgemeester, jhr. dr. M. L. van Hol- the tot Echten sprak daarbij een rede uit, waarin hij opmerkte, dat deze vereeniging, die zoo frisch is als de jonge lente, er wel bij zal varen, naarmate de Nederlandsche huisvrouw zich steeds meer bewust wordt van de geweldige taak die aan haar is op gedragen, ter behartiging van de vernieu wing van het Nederlandsche volk. De presidente heeft den burgemeester met enkele woorden bedankt. Het Utrechtsche huisvrouwenkoor heeft met eenige liederen deze ontvangst opgeluisterd. PRINSELIJK PAAR WEER TE SOESTDIJK. Te Enschede vertraging. Het prinselijk paar, dat gistermiddag in ons land is teruggekeerd, heeft ter hoogte van Enschede met autopech te kampen gehad. De wagen, een Zeppelin Maybach, welke bij gelegenheid van de verloving den prins en de prinses werd geschonken, geraakte defect. In een garage hebben monteurs getracht de auto te herstellen, doch toen men hiermee r.a een kwartier nog niet gereed was, heeft het paar de reis naar het Loo met een auto van het gevolg voortge zet. NED. TREKKERSBOND. De Nederlandsche Trekkersbond hield op 24 en 25 April j.1. zijn jaarlijksche al gemeene vergadering in de jeugdherberg „Rhynauwen" te Bunnik bij Utrecht, waar het dagelijkoch bestur als volgt werd samengesteld: Thijs Gombert, Zaandam, voorzitter. Eef van Eldik, Rotterdam-O., Oostplein 27b, alg. secretaris. Jacques Mouwes, Amsterdam, penning meester. De Nederlandsche Trekkersbond stelt zich ten doel het propageeren van het 'jeugdherbergwerk alsmede het daad werkelijk bevorderen van het trekken en verblijven in de natuur, vooral door jon geren. DE WERKLOOSHEID. Een zich voortzettende daling. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 April het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 533.700 (waaronder 74.800 landarbeiders). Van de verzekerden niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 5 tot en met 10 April 1937, 26.6 pCt.; in de vorige verslagweek (22 tot en met 27 Maart 1937) 27.7 pCt.; in de overeenkomstige week van 1936 30.1 pCt.; in de overeenkomstige week van 1935 28.1 pCt. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 10 April in totaal 400.362 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 378.982 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 384.600 werkloos, onder wie 368.224 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunver- leening waren eindè Februari 54.400 arbei ders geplaatst bij een werkverschaffing. Het bestuur van het werkfonds 1934 deelt mede, dat op 19 April rond 8000 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Hederlcmdsche kampeerkaarlen- centrale. Nieuwe regeling in verschillende gemeenten. Steeds meer gemeenten gaan er toe over de door de N.K.C. te Amsterdam uitgegeven kampeerkaarten verplicht te stellen voor de kampeerders. Andere verleenen aan hou ders van deze kaarten faciliteiten boven de gewone kampeerders. Met tientallen ge meenten zijn momenteel onderhandelingen gaande en het laat zich aanzien, dat in alle belangrijke gemeenten de kampeerkaarten in een of anderen vorm in de desbetreffende verordeningen zullen worden opgenomen. In de gemeenten HellendoornNijverdal, Schiermonnikoog, Terschelling, Zoutelande, Naarden, Slenaken en Belfeld is de kam- peerkaart verplicht voor alle kampeerders. In Heerenveen is een nieuwe verordening op het kampeeren aangenomen. Voortaan is aldaar een gemeentelijke vergunning ver- eischt. Houders van kampeerkaarten zijn echter vrijgesteld van deze verplichting en kunnen zonder eenige formaliteit hun ten ten in die gemeente opslaan. Voor het kampeeren in Katwijk moet eenigen tijd te voren vergunning aange vraagd worden. Zij, die in het bezit zijn van een kampeerkaart, verkrijgen deze vergun ning op vertoon van hun kaart aan het po litiebureau ter plaatse. In de gemeente Velsen, waaronder het kampeerterrein te IJmuiden ressorteert, mag van 1938 af niet meer zonder een kampeer kaart worden gekampeerd. B. en W. spraken echter de wenschelijkheid uit, dat de bezoe kers reeds thans een kaart aanvragen en daarmee blijk geven te willen medewerken de bestaande misstanden in de kampeerwe- reld te verbeteren. Ook B. en W. van Castricum en Dene kamp hebben de wenschelijkheid uitgespro ken, dat alle kampeerders in hun gemeente voorzien zijn van een kampeerkaart. Ook van verschillende groote kampeer- centra werd bericht ontvangen, dat geen kampeerders zonder kampeerkaart zullen worden toegelaten. Het is dus zaak, dat zij, die met kam- peerplannen rondloopen, tijdig een kaart aanvragen, te meèr, daar tusschen het indie nen van een aanvraag en het uitreiken van een kaart gewoonlijk ca. 14 dagen verloo- pen. De kaarten worden n.1. slechts uitge reikt na ingewonnen informaties, welke uit den aard der zaak eenigen tijd vorderen. Er zij hier op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling van de Nederlandsche kam- peercentrale ligt het de kampeerders lasti ger te maken dan strikt noodig is. Integen deel, de centrale werd opgericht en wordt geleid door kampeerders, die zelf met leed wezen zagen, dat de kampeersport steeds meer moeilijkheden in den weg werden ge legd. Het doel is: VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 1. het ongewenschte elementen onmoge lijk, althans moeilijk te maken, de goede naam van de kampeerders in discrediet te brengen; 2. de misstanden, die de laatste jaren on der de kampeerders gegroeid zijn, uit de wereld te helpen; 3. zooveel mogelijk uniformiteit te ver krijgen in de verschillende kampeerveror- deningen in Nederland; 4. de formaliteiten, die de kampeerders thans in acht hebben te nemen, zooveel mo gelijk te reduceeren. Er mag verwacht worden, dat alle goed willende kampeerders met dit doel sympa- thiseeren. Elke behoorlijke kampeerder be hoort in hét bezit te zijn van een kampeer kaart. De kosten zijn zoo laag mogelijk gehou den, zoodat deze voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Een persoonskaart kost 0.50, een gezinskaart 0.60 per jaar. Aanvraagformulieren worden toegezon den na ontvangst van een visitekaartje met naam en adres. Het adres is: N.K.C., Post bus C 750, Amsterdam. BURGEMEESTER VAN DORDRECHT NEEMT AFSCHEID. Aan het einde der gemeenteraadszitting van Dordrecht heeft de burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, die 13 y. jaar dit ambt vervuld en tegen 1 Mei ontslag ge vraagd heeft, afscheid van den raad geno men met een rede, waarin hij het vele aan stipte, dat tijdens zijn burgemeesterschap was geschied. Zijn taak was vaak moeilijk; critiek bleef hem niet gespaard doch de ver houding met het college van B. en W., den raad en het publiek was van zeer aangeno men aard. Wethouder Sanders heeft namens de an dere wethouders woorden van waardeering tot den vertrekkende gesproken, evenals het oudste raadslid in jaren, de heer Ouborg, en de secretaris der gemeente, mr. K. J. Poll. De heer Sanders bood als blijk van waar deering van zijn arbeid den vertrekkende:) burgemeester het eere-burgerschap der ge meente Dordrecht aan en de daarbij behoo rende gouden medaille. De raadsleden hebben ten slotte persoon lijk afscheid genomen van hun leider en de zen daarbij als blijk van aller sympathie aangeboden het wer: „Geschiedenis van Nederland", verzamelwerk onder leiding van prof. H. Brugmans, dat in acht deelen zal verschijnen, van welke reeds vijf zijn uitgegeven. Verkeersonge'ukken. GOED AFGELOOPEN. Een zware tractor van de firma Kunkels te Roermond sleepte gisteravond twee wa gens van Schimmert in de richting Meers- sen. In de sterke helling van den Raarder- brug bemerkte de chauffeur, dat zijn rem men weigerden. Hij waarschuwde zijn twee metgezellen, die daarop uit de cabine spron gen. De chauffeur moest, ondanks het ge vaar, de wagens naar beneden geleiden. De anders zoo drukke Beekstraat de ver keersweg ValkenburgMeerssen werd zonder ongelukken overgestoken. De wa gens vlogen vervolgens door de bocht aan de Gansbaan. Hier kantelden de wagens en kwamen tegen de daar staande huizen te recht. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Aan de woningen werd veel materieele schade aangericht. De aardappelziekte en het verplicht veilen. Buitengewone vergadering Prov. Commissie uit de veilingen. In café „Kinheim" alhier werd gistermid dag een buitengewone vergadering gehouden van de Provinciale Commissie uit de vei lingen in Noordholland met afgevaardigden van de aangesloten vereenigingen. Doel van deze vergadering was de nadere uitwerking te bespreken van de besluiten der algemeene vergadering ten aanzien van het verplicht sproeien van vroege aard appelen tegen de gewone aardappelenziekte en het verplicht veilen van goedgekeurde pootaardappelen. Wegens ziekte van den voorzitter, burge meester Slot, van Broek op Langendijk, werd de vergadering geleid door den heer J. Ootjerste Noordscharwoude. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter stelde onmiddellijk het verplicht sproeien aan de orde. In de jaar vergadering oordeelde men, dat het sproeien verplichtend moest worden gesteld. Het sproeien oordeelde spr. een eenvoudig middel, dat met beide handen moest worden aangepakt, al geeft dit geen zekerheid, dat de aardappelen niet ziek worden. Vroeg sproeien is echter zeer noodzakelijk. Enke len stooten zich aan de verplichting, dat dit iets is, dat niet van boven wordt opgelegd, doch door ons zelf. Wij stellen ons voor, dat de eerste sproeiïng moet plaats hebben vóór 1 Juni en dat een ieder er op let, dat dit in zijn eigen belang geschiedt. Zoo halen wij zeker de 90 De niet-sproeiers moeten door het veilingbestuur bekend gemaakt worden. De handel weet dan, waaraan hij zich heeft te houden. De heer Brander vroeg, of de commis sie eenmaal vóór 1 Juni sproeien voldoende achtte. Spr, was een voorstander, doch het moet tot het einde goed gedaan worden. De voorzitter beaamde dit. De heer B r a n d er had ervaren, dat met regelmatig sproeien goede resultaten worden bereikt. Doet men dit niet, dan zijn de kosten voor niets gemaakt. Het kan zelfs voor komen, dat men binnen een week weer moet sproeien en bovenal is het noodig, dat men de rechte middelen gebruikt. De voorzitter nam aan, dat men de juiste middelen zou gebruiken. Op een vraag van den heer Commandeur antwoordde de voorzitter, dat vier keer sproeien, buiten den arbeid, aan materiaal 10 per H.A. kost. De heer Molenaar veronderstelde, dat men niet algemeen voor sproeien voelt, om dat vele kleine tuinders niet over een sproeier beschikken. Dit kan men onder vangen, door als vereeniging sproeiers be schikbaar te stellen. Kan de commissie, zoo vraagt spr., drang uitoefenen op veilingen, die het verplicht veilen hebben afgestemd? De heer Rus te nburg was voor sproeien, doch tegen verplicht sproeien met het oog op de controle-moeilijkheden. Aan het gebruik van gemeenschappelijke sproeiers, spr. betoogde dit uitvoerig, heeft men niets. De voorzitter oordeelde in de prac- tijk het verplicht sproeien wel mogelijk. Men dient in het oog te houden, dat enkelen de zaak kunnen bederven, ook voor den handel. Naar spr. oordeelde, zullen de groote bouwers een eigen sproeier aanschaffen, wetende, dat zc er veel mee kunnen ver dienen. Voor de kleintjes kunnen de ver eenigingen sproeiers aanschaffen. Krijgen wij desondanks zieke aardappelen, dan kun nen wij, omdat wij ons best hebben gedaan, op steun aandringen. De heer Roosje leverde een pleidooi voor het verplicht veilen. Spr.'s ervaring was, dat sproeien goed gedaan en niet te laat een buitengewoon middel tegen de aard appelziekte is. Spr. verwacht, dat de handel de voorkeur zal geven aan de aardappelen van bouwers, die hebben gesproeid. Degene die niet sproeit is een bedreiger van het al gemeen en daarom moeten wij hen aanbren gen. Als wij allen als controleurs optreden, plegen wij geen verradersdaad. Spr. oor deelde, dat zelfs de kleinste tuinder een sproeier moest aanschaffen en dat de ver eenigingen hen daarvoor een voorschot moeten verschaffen. De heer Hoogland betoogde, dat in zijn veiling Broek op Langendijk qp gegronde bezwaren het verplicht sproeien was afge- 259. Het werd een zware reis. Vier dagen klauteren, maar toen werd de moeite be loond. Plotseling stond het gezelschap voor een reusachtig kasteel, dat tegen de bergwand hing als een zwaluwnest. 260. Het was onmogelijk het kasteel te besluipen en de dokter besloot om maas- recht op zijn doel af te gaan. Er kwam* dan maar van wat wilde. In ieder geval was alles beter dan nog langer in onzeker heid te verkeeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7