SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland-België te Rotterdam. De Sport in Alkmaar en Omgeving. .Voetbal, Twee elftallen van gelijke kracht. Toch favoriet7 NederlandBelgië in Rotterdam! Dat beteekent, dat na jarenlang het oorspronkelijke contact tusschen Rot terdam en Antwerpen weer hersteld is. Dat beteekent, dat we voor het eerst weer naar Rotterdam gaan, waar voor den oorlog het eerste contact tus> schen Nederland en België geboren werd. België is onze eerste voetbalrelatie. Begon met een paar wedstrijden tusschen Belgische en Nederlandsche ploegen, zon der dat er sprake was van een werkelijke landenwedstrijden. Die kwamen eerst la ter, maar vonden hun oorsprong in deze vriendschappelijke ontmoetingen. De eerste echte landenwedstryd werd in Antwerpen gespeeld, in April 1905, dus 32 jaar geleden, 't Ging om de „Coupe van den Abeele", misschien nog beter bekend als „het koperen dingetje"* en Nederland won met 41 na verlenging. Veertien dagen later om precies te zijn 14 Mei 1905 werd in Rotterdam de returnmatch gespeeld en opnieuw won Nederland, nu met 40. Toen is een lange ry wedstrijden ge volgd en in de periode voor den oorlog was Nederland over het algemeen sterker. Tij dens den oorlog werd de wedstrijdenreeks gestaakt, maar niet zoodra zweeg het ka non, of de wedstrijden werden voortgezet. Nu waren de bordjes verhangen en van de Nederlandsche superioriteit bleef niets meer over. België was positief sterker. Dat heeft ongeveer 10 jaar geduurd, in welke periode enkele kleine overwinningen en eenige gelijke spelen ter nauwernood ge boekt konden worden met het praedicaat „verdiend". En toen kwam de jongste periode, die na 1931. Veel behoeven we daar over niet te zeggen. We herinneren alleen maar even aan de actie van Karei Lotsy, aan de toen ingezette systematische opleiding van het Nederlandsche elftal en aan de successen, die daarna geboekt werden. Dat is de huidige periode, juist onlangs afgesloten met de 21 nederlaag in Ant werpen! Alweer Antwerpen! Met 21 ging Nederland onder, maar., ons elftal was niet in top-vorm en speelde gedurende ongeveer 50 minuten met 10 man. Terwijl Bakhuys als linksbinnen niet op stoom kwam en Lungen als midvoor geen voordeel en Van Spaendonck als rechtsbinnen geen productieve speler was! Die wedstrijd kan gewroken worden en de kans daarop wordt morgen geboden. Al weer in Rotterdam, waar de lange serie begon. Dikwijls, heel dikwijls werd gesproken over de aparte sfeer, die den Holland België-wedstrijden heeft gekenschetst, al tijd weer. We zullen daar niet veel meer over zeggen en slechts herinneren, wat tientallen keeren geschreven is en wat we waarschijnlijk Maandag weer zullen schrij ven. België overwonnen, dat was altijd het hoogtepunt van het seizoen. Thans komt daar een factor van beteekenis bij: revan che nemen, laten zien, dat Nederland ster ker is dan België. Ons Oranjeteam zal morgen blaken van vechtlust. Het zal niets liever willen, dan zijn macht toonen aan de Belgische dui vels. En omgekeerd is het precies zoo. Dat belooft dus wat. Dat belooft' een zeer spannend, sneller» wedstrijd met een ongekend enthousiasme, een wedstrijd, die boeien zal van de eerste tot de laatste minuut. Zestigduizend menschen zullen schorre kreten uiten, zullen met vlaggetjes wappe ren, zullen applaudiseeren, zullen dol ge maakt worden van vreugde. Of liever... een deel er van, want het kamp om de are- tia is in twee vriendschappelijke-vijandige ploegen verdeeld en de idealen van beide partijen zijn precies elkaar's tegengestelde! Een geladen atmosfeer zal er hangen in en om het Feyenoord-stadion en pas tegen half vijf zal er een ontspanning volgen. Wie zullen er dan kunnen juichen: de Oranje klanten of de Zuidelijke buren? En daar zetten we een vraagteeken! Dat beteekent onzekerheid. Dat beteekent, dat de strijd geheel open is. Wij vertrouwen op onze elf menschen. België vertrouwt op zijn elf vertegenwoor digers. Wij gaan kansen berekenen, België doet precies hetzelfde. Wij meenen, dat ons elftal favoriet is. België denkt aan een tweede overwinning in één seizoen. Goed zoo! Zoo moet het zijn. Gelijke kansen van beide partijen. En een ouder- wetsche partij voetbal, gaaf en eerlijk. We spraken hier over de kansen. Natuur lijk, wij rekenen zoo'n klein beetje op een Nederlandsche zege. Omdat we in Ant werpen ver oren. En omdat we weten, dat die nederlaag onze Oranjemannen erg dwars zit. Wij rekenen op een Nederlandsche zege, omdat onze voorhoede weer op oude krachten is. Smit en Vente hebben we te lang gemist. Smit als zwerver en Vente, de schutter. De rest van het elftal is onver anderd gebleven. Maar de Belgen zullen sterk in de verdediging moeten zijn. Bak huys schaduwen? Jawel zulle!, maar Vente dan. En Smit? Of allemaal schadu wen? Dat gaat niet. Let eens op dat Hollandsche binnentno, morgenmiddag. Let eens op, gij die den wedstrijd gaat zien of gij, die naar Han Hollander gaat luisteren. Dit wordt weer een echte Holland—Bel- gië-wedstrijd. Intusschen, die Belgen zijn niet te onder schatten. De verdediging is inderdaad sterk (men denke aan den wedstrijd tegen Duitschland) en hun voorhoede is wellicht beter nog dan die van een maand geleden. Voorhoof-Capelle-Braine, dat is een trio, dat weinig onderdoet voor Vente-Bakhuys- Smit. En is hun middenlinie zwakker dar. de onze. Geen sprake van. En dus: kansen voor beide partijen! Maar tochOranje is favoriet! De elftallen, hoewel reeds gepubliceerd, mogen hier nog eens worden afgedrukt. Nederland: Halle Wilders Caldenhove B. Pauwe Anderiesen v. Heel Wels Vente Bakhuys Smit van Nellen Scheidsrechter C. E. Argent (Engeland) v. d. Eynde Braine Capelle Voorhoof Buyle De Winter Stijnen Dalem Joacim Paverick Bad jou De 1 g i Reserves voor Nederland zijn: Van Male (Feyenoord), v. d. Hoven en Pellikaan (Longa), Vrauwdeunt (Feyenoord) Lungen (A.F.C.) Voor België Braet (C.S. Brugge). Smel- linckx (Union), Meuldermans en Ceuleers (Beerschot). De Engelsche scheidsrechter C. E. Argent heeft nog nimmer op het Continent geleid. Grensrechter voor Nederland is dhr. Werle (Deventer). De balans is op het oogenblik: In Nederland gespeeld 25 wedstrijden met de volgende cijfers: Nederland 25 14 5 6 77—42 33 België 25 6 5 14 42—77 17 In België gespeeld 26 wedstrijden met als totaal-resultaat: Nederland 26 12 5 9 54—46 29 België 26 9 5 12 46—54 23 De eindstand is thans dus: Nederland 51 26 10 15 131—88 62 België 51 15 10 26 88—131 40 De Juliana-schoolwedstrijden. Vreugde, sport en enthousiasme. Dat waren de woorden, waarmee burge meester van Kinschot zijn toespraak begon, toen hij de prijzen zou uitreiken. En met deze paar woorden heeft onze eerste burger precies uitgedrukt, door welke factoren de Julianadag zich' heeft gekenmerkt: door vreugde, door' de sport en door het enthousiasme! De school wedstrijden, welke nu al zoo vele jaren gehouden worden en die zich in een steeds groeiende belangstelling mogen verheugen, hebben de commissie, aan wier hoofd de heer Lutterot staat, maandenlang vele avonden en middagen gekost. Want het is werkelijk geen kleinigheid, om een groot aantal wedstrijden zóó te organiseeren, dat ales vlot kan verloopen en dat op den dag der finales precies genoeg en net niet te veel finalisten aanwezig zijn, om een groote sportdag te kunnen organiseeren. Daarvoor is noodig de volledige medewerking van di recteuren, leeraren, hoofden van scholen, onderwijzers, scheidsrechters enz. enz. Daar voor zijn velden noodig en materiaal. Daar voor is de medewerking der weergoden zeer noodig. Welnu, de dag van gisteren is volkomen geslaagd en daaruit moge dus geconcludeerd worden, dat alle factoren, noodig voor het welslagen, aanwezig zijn geweest. Men mag de beteekenis van zoo'n sportdag niet onder schatten. En die betéekenis ligt hem niet al leen in de sportbeoefening zelf hoe nuttig ook voor lichaam en geest maar in niet minder groote mate in het aankweekèn van discipline, van sport-opvattingen, van saamhoorigheid. Want dat laatste wordt wel terdege gekweekt, niet op den dag zelve, maar in de vele maanden daar vóór. Men denke maar eens aan de oefenpartijtjes, voordat een schoolelftal wordt samenge steld! Men denke verder aan de wedstrij den, waarin school tegen school strijdt om de eer van de school! En tenslotte: zoo'n sportdag brengt de jeugd van 10 tot 20 jaar bij elkaar op het sportveld, waar allen één zijn. Zoo'n sport dag brengt eenheid, die men gewoonlijk he laas niet vindt. Zoo'n sportdag brengt.... verbroedering. Over de waarde en de beteekenis van de school-sportdagen waren nog kolommen vol te schrijven. Laten wij het niet doen. Laten wij slechts nog iets zeggen overAlc- maria. Wij bedoelen dit (en nu volgen een paar vragen, die we gistermiddag stelden aan de zen of genen). Wat een pracht-speler is die knaap! Lid van Alcmaria? Nee, hij speelt hockey Kyk die linksbuiten eens! Wat een snelheid en balcontrole! Lid van Alcmaria? Nee, hij is katholiek O wee! Wij begeven ons op gevaarlijk ter rein! Wij vergaten, dat in Nederland de sportbeoefening moet ^geschieden in aparte hokjes. En dat zulks ook voor Alkmaar het geval is. We hebben geen Alkmaarsche club, sterk en gaaf, waarvan de spelers Alkmaar- ders zijn, maar wij hebben neutrale clubs en christelijke clubs. En dat schijnt noodig te zijn. Intusschen wilden wij met bovenstaande feitelijk alleen maar zeggen, dat de stad Alkmaar nog voldoende goede voetballers telt, om een sterke club hecht en stevig over eind te laten staan. Voetballen! Natuurlijk speelde koning voetbal dezen dag dè hoofdrol. Er is ge speeld door de lagere en de middelbare scholen en heel vaak kon goed voetbalspel aanschouwd worden. Wij zelf hebben eeni ge wedstrijden gezien, en zoo konden wy tot de vreemde conclusie komen, dat H.B.S. II heel wat beter speelde dan H.B.S. I, beter zoowel in ploegverband als individueel; ook verstandiger en daardoor effectvoller. En we hebben gezien, dat H.B.S. II verloor van de Mulo, die over een pracht-doelverdedi- ger beschikte, en dat H.B.S. I verdiend ver loor van het Lyceum, dat als ploeg verre de sterkste was. Wij hebben ook korfballen gezien. Minder goed dan misschien gewenscht was, en ver oorzaakt wellicht door minder geoefendheid. Maar wel enthousiast en serieus. En dan het hockey-en! Een paar uitste kende partijen, waaruit juist wel weer de geoefendheid bleek. En waarin het ploegver band tot zijn recht kwam. En tenslotte de estafettes. Met animo ge- loopen en de loopers toegejuicht door de tal rijke supporters. Supporters! Die waren er heel veel. En het moge misschien voor een deel aan het goede weer hebben gelegen, feit is, dat de schoolwedstryden nog nimmer zoo druk be zocht zijn geweest als dit jaar. En dat het enthousiasme nooit zoo opgelaaid is als dit jaar. Oorverdoovend lawaai dikwijls op de tribunes, hartelijk meeleven van de talrijke ouders en leeraren. Dat was goed, dat was prettig! De prijsuitreiking. Zooals gezegd, burgemeester van Kin schot reikte de prijzen uit. Maar voor het zoover was, heef de heer Lutterot als voorzitter der commissie een woord tot de jeugd gezegd. Hij maakten daarbij gewag van den grooten dank, dien allen verschul digd zijn aan het hoofd der gemeente het gemeentebestuur, aan de inspecteurs van het L. O., aan de directeur van het Sportpark, aan Alcmaria en aan de N. H. V. B. (wiens voorzitter de heer Delveaux acte de prèsence gaf!), aan de hockeyclub, aan de scheidsrechters, aan de schenkers van prijzen, enz., enz.; Kij overhandigde den conciërge van het sportpark een klein ca deau als herinnering aan deze dagen en verzocht toen burgemeester Kinschot d prijzen uit te reiken. Deze deed dat ook al 'na een hartelijke toespraak waarin hij wees op de beteekenis van dezen schoolsportdag en waar hij allen uitnoodigde, een drie-werf „Hoera!" aan te heffen voor H. K. H. prinses Juliana. En toen kregen de aanvoerders, groot en klein, de prijzen in ontvangst te nemen. Verdeeld als volgt: UITSLAGEN. A t h l e t i e k. Estafette-loop 4 x 50 m. voor meisjes, lagere scholen: 1. Centrale I tijd 33,8 sec.; 2. Bosb. Touss. 34,8 sec. Korfbal. (Meisjes). ULO IIIKweekschool II 0—2 RHBS II—ULO II 3—2 RHBS III—ULO IV 0—1 Kweekschool IULO I 1—0 ULO IIKweekschool II 10 Bergen IICentr. 7e leerj. I 10 ULO IBergen I 20 RHBS III—Bergen in 2—0 Hockey. (Jongens). RHBS I—Lyceum I 3—2 RHBSGymnasium (na strafc.) 32 Voetbal, afd. B. (7-kl. 1. sch.) Centraal 7e leerj. IHensbroek I 60 afd. C. I (6 kl. 1. sch.) Nic. Beetsschool IRochdalesch. I 14 afd. C. II (Lagere sch.) Vondelsch. IICentr. 7e leerj. IV 30 afd. A. V (Voortgez. onderwijs) Ulo Alkmaar IIIUlo Bergen III 120 afd. A II Ulo Alkm. IRHBS II (na strafsch.) 5-4 afd. A III Lyceum III—RHBS III 4—1 afd. A IV Ulo Alkmaar IIUlo Bergen II 80 afd. A I R.K. Lyceum I—RHBS I 3—1 Ten slotte werd de dag besloten met de traditioneele match tusschen de onderwij zers en het voor-oorlogsche deel van Alc- marie. Wat ook al een gezellig partijtje was en gewonnen werd door de onder wijzers met 20. En zoo verliep een schoone, rijke sport dag, die vervolgd zal worden op Hemel vaartsdag in de „Overdekte", waar 300 zwemmers en zwemsters voor hun school aan den start zullen verschijnen. L aw n t e nn is. OM DEN DAVIS-CUP. NederlandZuid-Afrika 0—2. In het D.D.V.-stadion te Amsterdam is gistermiddag de Davis-beker wedstrijd Ne derlandZuid-Afrika voor de eerste ronde aangevangen. De belangstelling was matig. In de eerste partij sloeg Kirby onzen landgenoot Teschmacher in drie sets, n.1. met 6—2, 7—5, 8—6. In deze partij bereikte het spel slechts zelden een groote hoogte. Dank zij een ver slapping in het spel van Kirby droegen de tweede en derde set een meer spannend karakter. Ook de tweede partij in het enklespel ein digde in een Nederlandschen nederlaag. De Zuid-Afrikaansche speler Farquharson versloeg den Nederlandschen kampioen Hughan met 61, 61, 6—1. ZwitserlandIerland 11. De resultaten van de beide enkelspelen der ontmoeting ZwitserlandIerland voor de eerste ronde waren: Rogers (Ierland) sloeg Ellmer (Zwitser land) 8—6, 1—6, 6—1, 6—3. Fischer (Zwitserland) sloeg Mac Veagh (Ierland) 64, 62, 61. Stand na den eersten dag 11. HongarijeBelgië 10. De tweede partij van de ontmoeting tus schen Hongarije en België voor de eerste ronde moest worden afgebroken wegens in vallende duisternis. De uitslagen waren: Dallas (Hongarije) sloeg Lacroix (België) 4—6, 7—9, 6—4, 6—3, 6—3. Gabory (Hongarije)Neyaert (België) 57, 64, 64 afgebroken. Stand na den eersten dag 10 voor Hon garije. Turnen. DE NAT. WEDSTRIJDEN VAN T URNLUST. Een medaille van de Koningin! Het is voor het Bestuur van Turnlust een groote voldoening te kunnen melden, dat de inschrijving voor haar nat. wed strijden, ter viering van het 25-jarig be staan der dames-afdeeling, die op 28 en 29 Juni a.s. zullen worden gehouden, een succes belooft te worden. Reeds 43 ver- eenigingen uit alle deelen van het land hebben de wedstrijdbepalingen aange vraagd en verwacht mag worden, dat nog meer vereenigingen vertegenwoordigd zullen zijn dan tijdens de feesten van 1927. H. M. de Koningin heeft een medaille als prijs beschikbaar gesteld. Dit is de eerste medaille, die Turnlust ten geschen ke heeft gekregen en het stemt te meer tot vreugde, dat hierbij in aanmerking geno men moet worden, dat een prijs van H. M. de Koningin gewoonlijk slechts bij jubilea van langeren duur wordt gegeven. Het daadwerkelijk medeleven van den grooten Turnlust-aanhang en van ieder die met het streven van deze vereeniging symphatiseert, is echter dringend ge wenscht voor een goed financieel resultaat der wedstrijden. Daarom zullen binnenkort bij ieder, van wien mag worden verwacht, dat hij met deze opvatting instemt, cii-culaires worden bezorgd waarop het antwoord wordt te ruggehaald en welke vermelden op welke wijze men zijn steun kan verleenen. Het is Turnlust hierbij niet om finan cieel voordeel voor de vereeniging op zich zelf te doen; een eventueel overschot van de wedstrijden zal aan één of meer lief dadige instellingen hier ter stede worden afgedragen. De vereeniging verwacht in deze de medewerking van een groot aantal sport liefhebbers. Al wat Ifnoodig heeft om deze pijnen te verdrijven i.s een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Kegelen. DE COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. De eerste wedstrijden der 2e competitie helft zijn in de afgeloopen week weer ver- kegeld. de eerste klasse boekte vrijwel nor male uitslagen. Op de Lat I verloor hier met 569687 van Koekoek I, die zijn voorzitter, de heer Joh. Diepen, weder in 't le vijftal heeft opge steld. Z. E. K. Z.? I gooide 31 hout meer dan C. U. B. O. I (629—598), torwyl O. K. A. I met 605672 hout tegen Alcmaria Victrix I ten onder ging. De stand der Te klasse luidt nu: Alcmaria Wictrix 1 6 5 0 1 10 4202 Koekoek I 6 5 0 1 10 4059 Z. E. K. Z.? I 6 4 0 2 8 3931 O. K. A. I 6 2 0 4 4 3864 Cubo I 6 1 0 5 2 3815 Op de Lat I 6 1 0 5 2 3692 In de 2e klasse gelukte het zoowaar „Onder Ons" de Koekoek-reserves te klop pen (610603). He4- door „Onder Ons" ge produceerde hout bewijst, dat de Maandag- avondmenschen zich langzamerhand her stellen. Met z'n Tienen was de dupe dezer historie door Koekoek II zich niet voor de 2e maal liet kloppen en dien wedstrijd won met 693512 hout. Alcmaria II stelde teleur door met 531598 hout van de O. K. A.- reserves te verliezen. O. K. A. II behoudt hierdoor haar fraaie kans op de bovenste plaats. De stand luidt hier: Alcmaria Victrix II 7 5 0 2 10 4472 O. K. A. II 7 5 0 2 10 4337 Koekoek II 8 5 0 3 10 5125 Z. E. K. Z.? II 6 4 0 2 8 3726 Onder Ons 7 2 0 5 4 4243 Met z'n Tienen 1 7 2 0 5 4 4048 In de Dames- of te wel de 3e klasse waren de Dames van W. I. K. buitengewoon op dreef door in den wedstrijd tegen „Onder Ons 595 hout te maken tegen „Onder Ons" 491. Inderdaad een goede prestatie. Voor de komende week is 1 wedstrijd vastgesteld, n.1. 3e klasse 4 Mei W. I. K.— Victoria. Hockey een spel van amateurs. Wat is hockey? Zoo er één tak van sport is, waar.-r. voor het gewenscht mag heeten -te fi- gureeren in de sportrevue der Alk maarsche Courant, dan is het wel voor het hockeyspel. Legio zijn namelijk de uitingen, welke verraden, hoezeer de toeschouwers het wezen en de betee kenis miskennen. In 1891 van Engeland uit geïntroduceerd door hoe zou het anders kunnen! den heer W. J. H. Muiier, was hockey aanvankelijk een ontspanning voor hen, die zich niet meer goed of jong genoeg voor voetbal achtten. Ook dames waren gaarne van de partij en mede door het gemaks halve vervormen der internationaal gelden de regels was het al gezelligheid, wat op de hockeyvelden heerschte. Eenige organisatie bleek op den duur toch wel gewenscht: in 1898 werd de Ne derlandsche Hockey- en Bandy-Bond, in 1911, tijdens een periode van bloei, de Ne derlandsche Dames-Hockey-Bond opge richt. In dit laatste tijdvak (16 November 1912) valt ook de stichting der Alkmaar sche Mixed Hockey-Club. Na den wereldoorlog nam de tegenstand tegen het zelfgenoegzame nationalisme al lengs toe om in 1926 definitief te zegevie ren. Nederland gooide alle producten van zijn eigen gereidheid overboord en schakel de zich in het wereldverkeer in. De elegan tie der Britsch-Indiërs en de geestdrift on zer landgenooten in het Olympisch tornooi te Amsterdam propageerden in extra bree- den kring, dat dit Engelsche hockey een pittige sport voor de jeugd -was zonder in spelwaarde achter te staan bij dat van den ouden, Hollandschen „sinaasappel" zaliger nagedachtenis. Het resultaat van dit alles was, dat aan het eind van het vorige seizoen 5100 hee- ren- en 2900 dames-leden bij de betrokken, bonden ingeschreven stonden, gezwegen nog van die leerlingen van middelbare scholen, die alleen tijdens de gymnastiek lessen hockey speelden. Waarin schuilt nu de aantrekkelijkheid van het hockey? Welke eigenschappen 'zijn het, die jongens en meisjes weten te pak ken? Het zijn snelheid, voortdurende be zigheid van alles, dat naar het onsportieve zweemt. Een globaal overzicht der spelre gels zij daarvan het bewijs. Iets over de spelregels. De bal, van kurk en touw, met wit leer bekleed, mag slechts voortbewogen worden met de platte linkerzijde van den stok. De hockeyer is derhalve onbeschermd tegen aanvallen van links en opdat hem niet al te gemakkelijk den bal afhandig gemaakt kan worden, is zulk aanvallen slechts ge oorloofd, indien geen obstructie met lichaam of stick gepleegd wordt. Elk af houden is trouwens verboden. Wel mag den tegenstander beletten den bal weg te slaan door met den eigen stick den zijnen op te lichten, doch de dames zijn ook hiervoor gevrijwaard. Dat „snijden" van den bal en gevaarlijk hoog zwaaien van den stok strafbaar zijn, veronderstellen wij alge meen begrijpelijk en bekend. Ondanks nauwgezette naleving van deze bepalingen kan het toch geschieden, dat iemand op-hét-hockeyveld gekwetst, geb raakt.- Óok daar ligt nu eenmaal eën- bh- geluk in een klein hoekje.' Maar daarom hockey nóg geen gevaarlijk spel. Inwéndigé kneuzingen, arm- en beenbreuken, andere frequente sportongelukken van dien aard, zij komen gelukkig nooit of te nimmer bij hockey voor en de neus- en mondverwori- dingen zijn in negen van de tien gevallen aan eigen onoplettendheid te wijten. „Koud het oog op den bal", zegt een terecht gul den regel, aangezien dan de bal géén kans krijgt op het oog te belanden. Wijs is niet temin het clubbestuur, dat voor zijn leden een collectieve verzekering sluit. Doch ter zake! Om ieder doel is een hal ve cirkel getrokken, het ware brandpunt van kamplust en strijdgewoel, omdat slechts uit deze ruimte een geldig 'doel punt kan worden ingeschotén. Dat bepaalt bij wijze van spreken de maximum-snel heid van den bal en dient dus eveneens de veiligheid. Waar het krioelt van beenen en stokken, valt het maken van goals echter niet zoo licht en daarom is het maar goed, dat ver grijpen van verdedigers in dien slagcirkel zwaarder bestraft worden dan elders op het veld, en wel met een strafcorner. De strafcorner! Voor den leek een be lachelijk aangelegenheid, voor den kenner een moment van diepste concentratie. Zie de verdedigers in en naast hun doel, scherp hun blik, straf hun lijf, gereed weg te snel len op de beiagers af om den witten kogel weg te ranselen uit de gevaarlijke zóne en als het mogelijk is, in één ren door hem aan de overzij in het net te jagen. Zie de aanvallers, in strategische positie om den cirkel geposteerd, evenzeer belust de kans te grijpen, koelbloedig in hun stoppen en richten, fel in de verwarring van hun aan drang. Weer heel anders is de strafbully, die slechts gegeven wordt, wanneer een over treding een zekere goal voorkomen heeft. Dan onheilspellende stilte, verantwoorde- lijksheidsbesef bij de twee executanten, twijfel tusschen hoop en vreeze bij de twintig overigen, de voor het oogenblik tot passiviteit gedoemden. Maar dra i& snelheid weer het parool. Met afgemeten tikken vliegt de bal van maat naar maat, van achter naar voren, van rechts naar links tot een tegenstander nog iets kwieker is, of men zelf, al te" ont- stuimig, buitenspel komt te staan, het vroe gere voetbal-buitenspel. Waar de laatste jaren ook voor het zoo veel trager, overzichtelijker voetbal de wenschelijkheid van een rechtspraak JR duplo geopperd wordt daar spreekt dé aanwezigheid van twee hockey-scheids- rechters wel vanzelf. Soeverein op eigen helft en aan eigen zijlijn, waken zij ge meenschappelijk voor een vlot verloop en behoud der juiste sfeer. Op de sfeer im mers komt het aan, wil een sport niet al leen in feite, doch ook in wezen amateu ristisch blijven. De nieuwbakken hockeyer bespeurt on middellijk, wat de quintessens van zijn ver maak is. Over en weer halen de spelers oude kennismakingen op, maken er nieuwe en stellen zich volgens den goeden toon aan de (door de thuisclub aangewezen!)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6