^Binnenland JUouUtcitutt TUeiuixs 3ieck&School Vcaag en Aanbod Stad en Omgeving. referees voor. Moet een der gasten onver hoopt het spel staken, wel, een ambulante gastheer valt naar beste krachten voor hem in. En na afloop doet een vriendschappelij ke conversatie onder een kopje thee ver geten, dat de regen nat en het veld modde rig was. Ja, het veld, dat is een nijpend hockey- vraagstuk. De goede bedoelingen van „wet gevende en uitvoerende macht" kunnen eerst op egale, droge grasmatten ten volle verwezenlijkt worden. Daar het heffen van entrée-gelden den vereenigingen uitdruk kelijk verboden is. kunnen zij, die zelf een terrein in eigendom hebben, onvoldoende middelen ervoor uittrekken en de overigen zijn aan de sportieve opvattingen harer materialistische pachtheeren vrijwel over gelaten. Het feit, dat verzuimen van die zijde om lijnen te trekken of velden te rollen door de spelers zelf worden inge haald, doet aan den geschetsten toestand niets af. Het ziet er naar uit, dat nog veie velden afgekeurd zullen worden, alvorens deze kwestie opgelost is. O Werpen wij tenslotte in het bijzonder een blik op het Alkmaarsche hockey. De eeni- ge aangesloten organisatie, de A. M. H. C.. leidde van de geboorte af een bestaan als een rustig, gemoedelijk provinciaaltje, wie het officieuze contact met de Cadetten al leszins ten goede strekte. Het vertrek der aanstaande officieren uit de oude veste be- teekende derhalve een ernstig verlies, dat „honni soit qui mal y pense!" - dc hockeysters pas in de laatste jaren te bo ven schijnen te komen. Negen jaar speelde Alkmaar reeds op het Gemeentelijk Sportpark, toen de hee- ren-afdeeling tot nieuwen voorspoed kwam De Paasch-hockeydag 1929 te Heemstede en nadien deelneming aan de bondscompe- tities brachten successen. Binnen twee jaar zat Alkmaar in de 2e klasse, binnen drie jaar in de promotieklassen, waar een pro ductieve voorhoede en een hecht achter trio voor zeer goede eindplaatsen op de ranglijst zorg dragen. In de reserve-elftal len krijgen de ambitieuse jongeren gele genheid zich de techniek eigen te maken, die het spel in' de hoogere regionen ver- eischt. En prompt wordt op zijn nummer gezet wie een manco aan sportiviteit ver raadt. Buiten de A. M. H. C. vindt hockey-be- oefening op de inrichtingen voor voortge zet onderwijs plaats, en intensief ook, naar de schoolwedstrijden leeren. Vooral, 't Ly ceum en de R. H. B. S. tellen meisjes en jongens in hun gelederen, die in ieder clubverband van harte welkom zouden zijn. Al met al kan Alkmaar er prat op gaan een vasten burcht te zijn van de hockey- sport in Noord-Hollands Noorderkwartier. H. VAN DAM. ERNSTIG ONGELUK OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Vannacht omstreeks half één is een 32- jarige schilder, die in den kap van het Centraal Station te Amsterdam boven het eerste perron Oostzijde werkzaamheden ver richtte, op een plank uitgegleden en van een hoogte van achttien meter omlaag gestort. De ongelukkige kwam op de rails terecht en bleef er met zware inwendige kneuzingen, een bovenarmfractuur en diverse verwan- dingen liggen. De geneeskundige dienst ver voerde hem naar het Binnen-gasthuis, waar hij werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zorgwek kend. 60-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar P. J. van LuijnDroogen- broek te Njjkerk zal morgen, 2 Mei, zijn 60- jarige echtvereeniging herdenken. ORANG OETAN GEBOREN. Gisteren is in de diergaarde te Rotter dam een orang oetan-baby geboren. Dit is de eerste maal dat deze interes- santé menschapensoort, welke alleen op Sumatra en Borneo in het wild wordt aan getroffen, zich in een Nederlandsche Dier gaarde heeft voortgeplant. Op 31 Augustus 1936 was het ouder paar, als geschenk van Z. H. den sultan van Langkat, in zijn diergaardeverblijf aangekomen, juist acht maanden later heeft' thans deze gezinsvermeerdering plaats gehad. Het jonge dier maakt een zeer gezonden indruk. Ongetwijfeld vormt de jongge borene een zeer belangrijke aanwinst voor dé Rotterdamsche Diergaarde. DE BOMAANVAL OP HET S.S. „FAUNA". Aangaande den bomaanval, die op het s.s. Fauna van de K. N. S. M. plaats vond, kan nader worden medegedeeld, dat de aanvaller een zwart gestreept, grijs water vliegtuig was, dat uit noordelijke richting naderde. Na een bom geworpen te hebben, die op omstreeks 20 meter van het achter schip in het water terecht kwam. cirkelde het vliegtuig nog even boven het schip en verdween toen in oostelijke richting. Gis teren werd van den commandant van H. M. „Java" bericht ontvangen, dat hij de „Fauna" veilig door de straat van Gibraltar heeft geconvoyeerd. SMOKKELHANDEL IN SIGARETTENPAPIER. Goede vangst door de Rotterdam sche politie. In een garage in het oostelijk stadsdeel van Rotterdam heeft de politie 14 pakken in beslag genomen, welke in totaal 25.000 boekjes gesmokkeld sigarettenpapier be vatten. In verband hiermede is aangehou den de 27-jarige vrachtrijder W. G. B. De vrachtauto waarmede de man een en ander vervoerd had, is in beslag genomen. Deze auto was speciaal voor het smokke len ingericht en had daartoe een dubbelen bodem. TEWERKSTELLING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSHLAND. De Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van sociale zaken: Met groote verwondering namen wij kennis van de handelwijze van B. en W. der gemeente Ommen in verband met de schorsing van een vijftal arbeiders in dienst bij de werkverschaffing, omdat zij weigerden in Duitschland te gaan werken. Wij keuren het af, dat 15 der 25 aange schrevenen geen antwoord zonden op het desbetreffend voorstel van B. en W., maar wij meenen, dat het zoowel op humanitai re gronden als op grond van gewetensvrij heid onder de tegenwoordige toestanden in Duitschland, niet verantwoord is, wanneer Nederlandsche werklieden tegen hun zin gedwongen worden in het buitenland te gaan arbeiden. Reden waax'om wij uwe excellentie dringend verzoeken bovengenoemde schorsing niet te sanctionneeren. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De definitieve ontvangsten van de maand Januari 1937 bedroegen: (incl. die der geëxploiteerde spo~-- en tramwegen) reizigers 4.646.537.79 bagage 46.846.84_ brief- en pakketpost 225.000.00 goederen 2.889.724.28 levende dieren en lijken 36.078.06 diversen 467.591.12 Totaal: 8.311.778.09 De totale ontvangsten over Januari 1936 bedroegen 8.067.661.38. Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was: 3409 tegen 3431 in 1936. De ontvangst per dagkilometer bedroeg derhalve: 78.64 tegen 75.85 in 1936. DE VERKEERSBONDEN EN DE PRIJS DER BENZINE. De prijs verhooging der benzine van eind Maart was voor de verkeersbonden, t.w. de B.B.N., de K.N.A.C., de K.N.M.V. en de Ko ninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N. W.B., aanleiding, zich telegrafisch tot den raad van ministers te wenden met het ver zoek, verlaging van het bijzonder invoer recht op benzine te willen bevorderen. In aansluiting daarop hebben genoemde bon den een uitvoerig schriftelijk vertoog gericht tot den minister van financiën. In dat ver toog wordt in de eerste plaats herinnerd aan de verzoeken, die zij tot dien bewinds man hebben gericht bij de eerste aankondi ging van komende prijsstijging en naar aan leiding van volgende verhoogingen, alsmede aan de motieven, waai'op die verzoeken (om verlaging van het bijzonder invoerrecht) steunden. De requestreerende bonden zetten uiteen, waarom zij zich met de argumenten van den minister voor afwijzing hunner verzoeken niet kunnen vereenigen en zij leggen er vooral den nadruk op, dat naast de heffing op benzine nog verschillende an dere belastingen op het motorwegverkeer drukken, welke tezamen, naar de overtui ging van de besturen der bonden, niet alleen van de draagkracht van genoemd verkeer het uiterste vergen, doch bovendien verre uitgaan boven hetgeen billijkerwijze van dit verkeer mag worden gevraagd. In dat verband wordt er op gewezen, dat de achter eenvolgende prijsverhoogingen tezamen van het motorwegverkeer een meerdere uitgaaf vorderen van niet minder dan 12 mjllioen gulden. De bonden meenen niet te mogen nalaten, de aandacht te vestigen op de in 1931 door de regeering gedane toezeggingen in de me mories van antwoord op de voorloopige ver slagen der Tweede en Eerste Kamer betref fende het wetsontwerp, strekkende tot een tijdelijke heffing van een bijzonder invoer recht op benzine, waarbij in uitzicht werd gesteld, dat bij noemenswaardige verhoo ging van den prijs der benzine, welke toen 5 tot 6 cent per liter bedroeg, het tarief der heffing zou worden herzien. Nu deze prijs met niet minder dan 2% cent per liter is gestegen, welk bedrag zelfs op een verkoops prijs van gemiddeld 12 cent per liter toch zeker noemenswaardig kan worden ge roemd, meenen adressanten op de destijds gedane toezegging een beroep te mogen doen. STAKING VAN LYCEUM SCHOLIEREN TE ZAANDAM. Toen de rector verscheen was dc „opstand" onderdrukt. Te Zaandam heeft Vrijdagmiddag aan het gemeentelijk lyceum uit protest tegen het feit, dat geen vrijaf werd gegeven op Julianadag, een staking plaats gehad, wel ke circa 200 van de 350 leerlingen om vatte. In plaats van in den middag naar school te gaan, trokken de „stakers" naar den „Burcht" om aldaar gezamenlijk aan hun verbolgenheid uiting te geven. Be sloten werd, dat sommigen zouden trach ten toegang te krijgen bij den burgemees ter, om van hem vrijaf voor de school te bekomen. De burgemeester was echter niet -te bereiken, zoodat zij onverrichter zake terugkeerden. Intusschen was de rector op het ter rein van den strijd verschenen. Deze heeft de opstandige discipelen op het ver keerde van hun daad gewezen. Successie velijk zijn toen de stakers zij het schoor voetend naar de leslokalen afgedropen, zoodat circa een uur na den gewonen aan vangstijd, de lyceumbevolking weer com pleet was. Rector v. d. Broek beschouwde het heele geval meer als een kinderspelletje, dat als een infectie op zeer velen had vat gehad. Strafmaatregelen zouden nader worden overwogen. ons drukwerk ziet er altijd goed uit! alkmaarsche; courant, tel. 3320 drukkerij coster Branden. FABRIEKSBRAND TE ZOETERMEER. Gistermiddag omstreeks half vier is in de caseïnefabriek van den heer Brinkers te Zoetermeer (Z.-H.) brand uitgebroken in een drooginstallatie tengevolge van kort sluiting in een motor. De groote rookontwikkeling gaf den brand een dreigend aanzien, en de werklieden, die in deze fabriek, welke op de eerste verdie ping van een nieuw zwaar betonnen gebouw is gelegen, werkzaam waren, namen haastig de vlucht. De brandweer van Zoetermeer, die weldra aanwezig was, tastte met vier stralen op de waterleiding het vuur aan. Groote hoeveel heden water werden op den brand gestort, waarvan de haard door den zwaren rook on zichtbaar en niet te bereiken was. In het gelijkstraatsche gedeelte, waar de N.V. Zeelandia, eveneens onder directie van den heer Brinkers staande, roomboter vervaar digt, dekte men de motoren af en bracht men de voorraden naar elders. Evenwel liet de zware betonnen vloer niets door, zoodat hier geen schade werd aangericht. Boven werd een halve droog-installatie een prooi der vlammen, terwijl groote voor raden caseïne rook- en waterschade op liepen. Het verderop gelegen kantoor en het maga zijn werden niet door den brand aangetast. Hoewel terstond met het opruimingswerk werd aangevangen, rekent men toch, dat het bedrijf veertien dagen gestagneerd zal zijn. Verwacht kan worden, dat de werklieden van het getroffen bedrijf in andere afdeelin- gen van de vennootschap aan het werk zul len worden gehouden. AKERSLOOT Collecte blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blin den, tewerkgesteld in de bekende inrich ting, Plantage Middenlaan 64 te Amster dam.- De vereeniging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mógelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uit betaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeni- ging beschikt tevens over een internaat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. De vereeniging hoopt, dat de inwoners van Akersloot met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen 'houden. Dezer dagen wordt de collecte gehouden. Afscheid brig. tit. A. Gorter. Vrijdag had ten raadhuize alhier het afscheid plaats van den rijksveldwachter brig. tit. A. Gorter, die met ingang van 1 Mei 1937 is bevorderd tot brigadier te Zaandam. Aanwezig waren met den burgemeester, de gemeentepolitie en diverse gemeente ambtenaren. Burgemeester van den Heuvel schetste uitvoerig de groote verdiensten van den vertrekkende als politieman, die vóór alles strikt rechtvaardig en dienstvaardig was. De uitstekende vex-houding en de prettige samenwerking met de gemeentepolitie werd hierbij gememoreerd. Akersloot, aldus spr., gevoelt het als een groot verlies aan, nu gij de gemeente gaat verlaten, maar deelt toch ten volle in de vreugde van de promotie die gij hebt ge maakt. Vele vrienden hebt gij u verworven. Het afscheid valt dan ook zwaar. Toch hopen we dat Akersloot altijd in Uwe ge dachten zal blijven leven, hetgeen niet onbewaarheid zal worden. Mede namens dé ambtenaren bood de burgemeester eenige geschenken aan als een blijvende hex-innering aan het ruim 14-jarig verblijf te Akersloot. Moge de nieuwe taak, als gezagsdrager wox'den vervuld zooals wij rekenen, dat deze door U zal vervuld wox'den. In dezen tijd is het meer dan noodzakelijk, dat wij uitstekende gezagsdragers bezitten; in U zi—i wij de juiste man op de rechte plaats. De heer Gorter dankt voor de harte lijke en spontane woorden van den burge meester en voor de prachtige geschenken van hem en de ambtenaren. Hij bracht dank voor de prettige samenwerking die er altijd heeft bestaan en zal zijn plicht blijven vervullen zooals zijn superieuren dit van hem verlangen en zooals de burge meester dit steeds verlangde. Hij zal steeds met genoegen aan Akersloot terugdenken, vooral niet vergetende de prettige samen werking en verstandhouding die er al die jaren heeft bestaan. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen'. ST. PANCRAS Ouderavond. Vrijdagavond werd, in het O. L. S. een ouderavond gehouden. De opkomst was groot zoodat het bijlokaal geheel met be langstellende gevuld was. Het hoofd "der school de heer P. de Rui ter sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. Dezen avond zou als spreker optreden dr. Destree met als onderwerp: „Vaccinatie". Door de heer Jb. cje Vries werd een in leiding gegeven' over „Een Zwembad te Sint Pancras". Spreker herinnerde aan den drang die wordt uitgeoefend door de gemeantenaren, om tot dit doel over te gaan. In de vergadering van „Het Witte Kruis" is dit tot uiting gekomen, en een voorloo- pig bestuur is gekozen om de plannen uit te werken, doch de moeilijkheden zijn groot. Voor het kind is echter een zwem inrichting noodzakelijk. Het is wel merkwaardig, dat in onze waterrijke streek zoovelen niet kunnen zwemmen. De gemeente is verplicht, indien dit ver zocht wordt, voor een zweminrichting te zorgen. Het adres dat naar de gemeente is ver zonden is opgeschort tot de volgende ver gadering. Als kinderen gebruik maken van het zwembad zal de gemeente verplicht zijn bij te dragen. Door het hoofd der school werd een in- leiding gegeven over het onderwerp: „Schoolarts". Spreker heeft het nüt van nabij leeren kennen. In zijn vorige stand plaats was een schoolarts aangesteld, die vier maal per jaar de kinderen controleer de. Een adres van „Het Witte Kruis" aan den gemeenteraad om een schoolarts aan te stellen is afgebroken, in die voege, dat de onderwijzers moeten toezien of de kinderen wellicht iets mankeeren, maar een onder wijzer is niet bevoegd om over de licha melijke gesteldheid van een kind te oor- deelen. Hierna werd de thee gereserveerd. Daarna hield dr. Destree een causerie. Spreker noemde vanaf de 10e eeuw de haard der pokke China. Epidemieën volg de elkander op, zelfs zoo erg dat in de 18e eeuw 25 pet. der bevolking in Europa be smet was. Ten slotte werd de vaccinatie ingevoerd. Echter zijn gevaren aan de vaccinatie verbonden de complicatie van het zenuw- gesteld eischt slachtoffers, daarom is ook de vaccinatie dwang afgeschaft. Het is echter de vraag of bij een plotseling opko mende epidemie genoeg entstof aanwezig is. Daarom blijft het altijd gevaarlijk. Vac cinatie wordt aanbevolen bij kinderen van 02 jaar en met 10 jaarlijksche herha lingen. De menschen zijn echter veel min der bang dan vroeger, omdat epidemieën niet. meer voorkomen. Na een opwekking om Maandag en Dins dag de filmavond in de school te bezoeken, sloot de heer de Ruiter de bijeenkomst. CASTRICUM E. H. B. O. Propagandafilm. Dezer dagen werd in de Rustende Jager de E. H. B. O. Propagandafilm ver toond. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer Veenstra, de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De opkomst was bevredigend, om deze leerzame film, welke door het hoofdbe stuur van het Oranjekruis werd aange schaft, te volgen en wij hopen dat het een goede leerstof voor de E. H-. B. O.'ers mag zijn. Medegedeeld werd. dat burgemeester Sloet het eere-voorzitterschap der ver eeniging heeft aanvaard (applaus) het geen het bestuur en zeker niet minder de leden op zeer hoogen prijs stellen. Hierna werden de eerste 5 deelen der film afgedraaid, n.1.: stoornissen in den algemeenen toestand en ongevallen waar bij dat te zien is; wondbehandeling; kunst matige ademhaling; vervoer van zieken, diverse draagbaren; aanleggen van snel- verbanden, doek- en zwachtelverbanden. Daarna werd gepauseerd, waarbij de eere-voorzitter aan 17 geslaagden het diploma en insigne uitreikte. Alvorens hiertoe over te gaan, aldus de burgemees ter, wil ik nog even iets zeggen. Nu u dit diploma heeft behaald door het volgen van een cursus, zou ik u op de waarde hiervan willen wijzen, want na 2 jaar is dit diploma als u zich in dien tijd niet blijft oefenen en de cursusavonden niet volgt, ongeldig en moet u opnieuw een examen doen en dan mist u het vertrou wen van de examencommissie en ook van de menschen. Met een woord van gelukwensch ein digde spreker. Hierna werd het 2e deel van de film vertoond. BROEK OP LANGENDIJK Vergadering tomatenkweekers. Onder leiding van den heer S. de Boer Kz. werd een vergadering met tomaten- kweekers gehouden in het betaalkantoor, ter bespreking van de werkwijze, het veilen van het product en wat daar meer mee in verband staat. Als eerste punt werd aan de orde gesteld het en bloc veilen tot een maximum van 4300 K.G., zijnde een wagonlading. Gevraagd werd of dit kwantum nog veel werd afgenomen. Meegedeeld werd dat zulks minder i§ dan voorheen, daar er niet veel handelaren Op Duitschland zijn die invoer-bewilliging heb ben voor een geheele wagon, zoodat meer gemengde wagons geladen worden. Jammer is het, dat in den eersten tijd wanneer de tomaten er zijn, hier geen andere produc ten geteeld worden zooals bloemkool, kom kommers. sla, bospeen, enz., want daardoor kunnen verschillende orders hier niet uit gevoerd worden. Van groot belang is het dan ook dat van de zijde der tuinders daar aan alle aandacht besteed wordt. Besloten werd echter het en bloc veilen weer toe te passen, terwijl op de partijen een strenge keur zal tpegepast worden. De heer C. Duif Jr. werd wederom aan gesteld als uitvoerder en sorteerder. De kosten van het sorteeren, ophalen, enz., zullen als volgt zijn: per auto 0.60, per mo tor 0.50 en wanneer ze door den tuinder zelf gebracht worden 0.3714 per 100 K.G. Huur voor plukkisten, sorteermachine enz. werd bepaald op 0.18, vorig jaar 0.13. Een vergoedingsprijs van 2 cent per kist voor het papier zal geheven worden voor datgene wat afgenomen wordt voor het bin nenland, terwij] de kisten weer ingeleverd kunnen worden. Aanbevolen werd de kas-snijboonen hier te veilen, daar de gemaakte prijzen ten vo- rigen jare best de concurrentie konden door staan met andere veilingen. De pax'tijen zul len op naam worden geveild. Besloten werd tevens een paar px'aatavon- den te houden over het kweeken van drui ven en wat daarmee in verband staat, daar uit het aanvoeren van dit product wel is gebleken dat op dit gebied nog veel geleerd kan worden. De heer P. Kool van het demonstratiebe- drijf stelde zich beschikbaar deze avonden te leiden. In de vacature van wijlen den heer K. Bak te Broek op Langendijk is tot ouderling in de Ned. herv. kerk gekozen de. heer G. Strijbis. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 2 MEI. AKERSLOOT, 10 uur, ds. v. Mullem. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Te koop: Electr. waschmachine, z. g. a. n., 40, heeft 85 gekost. A. HILDERING, Alkmaar, Zaadmarkt 66—68. Te koop donker eiken 2 p. waschtafel met marmerblad en spiegel, 10. COSTERSTRAAT 3, Alkmaar. Te koop een z. g. a. n. rondspankano. PESIE'S NATUURBAD. Te koop een z. g. a. n. racefiets (De Mol" A), met reservewielen en tubs. Te bevr. bij W. DEKKER, Kerkweg D 33, Waarland, Harenkarspel. Te koop een goed onderhouden 3 wieier bakfiets met uitneembaar gesloten bak. KONINGSSTRAAT 1. Te koop gevraagd: lompen 13, wol 60, kranten 2, n. laken 42, metalen hoogste waarde. J. BURGERING'S Lompenhandel, Gr. Nieuwland D 31. Tel. 2435. Te koop een zoo goed als nieuw Brand kastje, maat: 20 c.M. hoog, 55 c.M. breed en 45 c.M. diep bij T. WOLZAK, Mient 20. Telefoon 2266. Alkmaar. Prima Handnaaimachine met garantie 8.50, kleerenmakers- of stoffeerders machine (koopje), Singertrapmachine 15, Naaimachines vanaf 5, enz. z. g. a. n. DEKKER, Laat 182. Diverse soorten IJskastjes z. g. a. n. (koopjes), prima klein brandkastje, pracht veerenbed 7.50. Te koop gevraagd: brandkast, piano, naaimachines, enz. DEKKER, Laat 182. 3 gebruikte haarden en 1 prachtige mooie en soliede zwart emaille haard kachel te koop. VRIESMAN en Zn., Ver- dronkenoord 85. Telef. 2469. Als nieuwe Damesfietsen met Toxp.naaf 9.00, 11.00, 15.00, 15.50, Heerenrijw. met Torpedonaaf 8.50, 10.50, 14.50, 16.00, enz. Jongens 9.00. NIEROP, Heerenstr. 10. Telefoon 3827. Te koop gevraagd: Couranten en Boeken 2.p. 100 K.G. of 2 cent per kilo, tevens kooper van lompen enz. wordt van huis afgehaald. L. DE JONG ZOON, Oude gracht 48, Alkmaar. Dames- en heerenrijwielen 2e hands. OVEREEM, Breedstraat 29. Kampeertent 2-2-2 Meter met luifel, kist en spiritusstel te koop. Te bevr. OUDEGRACHT 93. De herv. (geref.) staatspartij en de verkiezingen. Onder het motto „Hier duldt de grond geen dwinglandij, Waar vrijheid eeuwen stond" trad gisteravond in Waakt en Bidt op ds. H. E. Gravemeijer, herv. predikant te Amsterdam. Klein, zéér klein was het aantal belangstellenden, er waren er nau welijks 25, onder wie een paar dames. Een afdeeling van de herv. (geref.) Staatspar tij schijnt hier ter stede nog niet te be staan, zoodat de spreker door niemand werd ingeleid. Na voorlezing van een deel van Rom. 13 en na te zijn voorgegaan in gebed, ving ds. Gravemeijer zijn rede aan met op te merken, dat het er met de vrijheid toch wel wat anders uitziet dan wij in onze jonge jaren gedroomd hebben. Vrijheid is het hoogste goed, dat God kan geven. Ge zag en vrijheid behooren bij elkaar, staan geenszins tegenover elkaar, zooals me nigeen wel denkt. En de hoogste vrijheid is die, welke zich stelt onder het hoogste gezag, dat wij het minst zwaar voelen als wij het vrijwillig erkennen. Dit is niet al leen in het gewone leven het geval ten. aanzien van het zoogenaamde burgerlijke fatsoen, maar ook in het groote maatschap pelijke leven. Aan de hand van het bijbel verhaal van den zondeval toonde spr. aan, dat het op zij zetten van het gezag om op die manier tot grootere vrijheid te komen, juist het tegendeel brengt: tirannie en on derdrukking. De bijbel geeft er méér voorbeelden van: de eerste koninkrijken waren niet anders dan geweld-staten doordat men geen reke ning hield met het hoogste recht, het recht van God. Het christendom heeft den toe stand zeer veel gewijzigd. God gaf den mensch een overheid, die Hij bekleedde met macht en die Hij een zwaax'd in handen gaf om het recht en het goede tegen het kwaad te verdedigen. De vraag wat goed en kwaad is, loste God zelf op door Zijn wet te geven, gegrond op lief de, een wet, die de zekerheid geeft, dat HU over alles wat is Zijn hand uitstrekt ter bescherming van den mensch en zijn be zit. De wet wordt hierdoor evangelie, waar-, uit volgt dat beide één zijn. Als wij dus ons volk lief hebben door God's wet, zullen wij' God lief hébben en God's souvereiniteit in alles erkennen. Echter het chx'istendom is niet zuiver gehouden 'en heeft zich vermengd met het heidendom. Dat begon al met het verklaren van het christendom tot staatskerk in het Romeinsche rijk, toen de imperium-ge dachte zich mengde met het christendom en de beelden van de afgoden in de kerker- bleven men gaf er slechts andere namen

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7