N GEHEIMEN DIENST ZEEP VOOR DE HUISVROUW. SeuiCCeton ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 1 MEI 1937 in vlokken bovenop komt drijven. De zeep wordt dan „uitgezouten", daarna gewasschen met zout water en zoogenaamd „klaargezo- den". Het blijkt wel, dat onze moedertaal in deze afdeeling meer te lijden heeft dan de zeep, maar het zijn nu eenmaal fabrieks- uitdrukkingen waaraan niets te veranderen valt. De toeschouwer, die zich over den rand van de enorme pannen buigt, ziet niets an ders dan een borrelende, lichtgele massa, waaruit zoo nu en dan een straaltje naar bo ven wordt gespoten. Wanneer alle zeep bovenop drijft als een vloeibare heldere laag, laat men de onder- loog die uit een mengsel van water, gly cerine en zout bestaat uit de pan wegloo- pen. Ze wordt van zeepresten en onzuiverhe den gereinigd en ingedampt in de glycer:- ne-installatie. Het zout kristaliseert weer uit, wordt afgescheiden en kan opnieuw voor het uitzouten worden gebruikt. Wat de zeep betreft en die interesseert ons natuurlijk het meeste die moet eenige dagen bezinken en dan wordt de heldere1 bovenlaag weggepompt naar een voorraad- tank, welke door een mantel met circulee- rend heet- water op temperatuur wordt ge houden. Uit die tank vloeit de zeep door een zeef in een drukketel met roerwerk en een dubbele wand, waardoor weer heet water circuleert. In den ketel wordt de zeep licht geparfumeerd en is dan gereed om in vasten vorm te worden gebracht. Zeep in vasten vorm. Na deze noodzakelijke scheikundige voor dracht krijgen we tenminste zeep in vasten vorm en de huisvrouwen, die dit artikel le zen, hebben weer vasten grond onder de voe ten gekregen. Zeep, die je kunt beetpakken, die kennen de huisvrouwen allemaal en we vragen speciaal haar aandacht voor de mo derne koelinstallatie waaruit de zeep in vasten vorm nu te voorschijn moet komen. Uit den drukketel vloeit de zeepmassa er in en vult een groot aantal cellen waarvan de wanden volkomen glad gepolijste nikke len koelplaten zijn, waardoor men weer wa ter maar ditmaal koud water laat cir culeer en. Koelcellen en platen zijn in groe pen gecombineerd tot twee groote persen waarvan het vullen onder drv^k geschiedt. Automatisch alles geschiedt hier automa tisch wordt het koelwater door electrisch gedreven pompen naar de koeiinrichting ge voerd, de zeep stolt, de persen worden ge opend, de platen worden er uit genomen, en tot stangen gesneden. De stangen wor den opgestapeld zooals een kind van de do- minosteenen een toren bouwt rechte en dwarse rijtjes boven elkaar zoodat de lucht er door heen kan spelen, het water doet verdampen en het zeepgehalte doet stijgen. Daarna worden de stangen op de lengte der tabletten gesneden en een loopende band brengt de stukken naar een machine waar ze automatisch gestempeld worden. Dan ligt de Sunlightzeep gereed om ver pakt en geleverd te worden. Hoé de zeep verpakt wordt. Wij behoeven niet meer te vertellen, dat Sunlightzeep in elk huishouden een onmis baar artikel is. Wie Sunlight zegt, bedoelt daarmee zeep althans een Hollandsche Toiletzeep-stempelmachine. huisvrouw heeft het dan over zeep en die vrouwen weten natuurlijk ook, dat ze dit artikel tegenwoordig in twee verpakkingen kunnen krijgen, de doos met de dubbele stukken en het nieuwe pak met twee enkele stukken. Wanneer men bedenkt, dat er minstens 8500 stuks per uur verpakt moeten worden zou men medelijden kunnen krijgen met de witgejaste meisjes,'die de stukken in omsla gen moeten wikkelen en dan in de cartonnen doozen moeten steken, maar nu allerlei in- genieuse machines het werk van menschen- handen hebben overgenomen is medelijden volkomen overbodig geworden. De fabriek heeft karton op rollen en in de drukkerij wordt het afgewikkeld en ver dwijnt het in een rotatiemachine, die het in vier kleuren bedrukt, er alles opzet wat op Sunlightzeepdoozen te lezen staat en die het karton bovendien in den wonderlijken vorm van een opengeslagen doos snijdt. Wanneer de zeeptabletten nu verpakt moe ten worden, gaan ze in een machine, die ze automatisch in de omslagen wikkelt. Die machine neemt de omslagcartons in ont- De gekoelde zeep in plakken vangst, welke hier en daar een douw en een vouw hebben gekregen zoodat het doosjes geworden zijn en wanneer de machine die doosjes opengezet heeft, komt er op hetzelfde oogenblik een stuk zeep te voorschijn, dat netjes in een omslag is gewikkeld. Vlak voor de doos geeft de machine de zeep I een duwtje zoodat de tabletten in de doos worden geschoven. De doos gaat dicht en de arbeidsters aan het andere einde van de machine hebben de gevulde doozen maar in ontvangst te nemen om ze in pakken over te brengen, welke naar de voorraadka mers of naar de expeditieafdeeling vervoerd worden. Voor de menschen die er naar staan te kijken is dat allemaal heel eenvoudig, maar het is natuurlijk niet zoo eenvoudig de ma chines uit te vinden, welke al die ingewik kelde manipulaties kunnen uitvoeren en het vlugger en beter doen dan het ooit door menschenhanden zou kunnen gebeuren. Wat de fabriek nog meer maakt. Het is niet alleen de wereldvermaarde Sunlightzeep, welke de expeditie-afdeeling dezer fabriek verlaat, het zijn ook nog an dere producten, b.v. Radion, een goedkoop waschpreparaat met krachtige reinigende werking, die het goed niet aantast en de wasch buitengewoon helder maakt. Radion heeft een heel aparte fabricage noodig en om het te maken brengt men vloeibare zeep in een grooten betonnen toren op een draaiende schijf, die 6000 omwentelingen per minuut maakt. Wie op de kermis wel eens van een draaiende schijf af geslingerd is, weet, dat het zeshonderdste deel van deze snelheid vol doende is om met vrij groote kracht tegen de balustrade geslingerd te worden en men kan zich dus wel voorstellen hoe het met de zeepdroppels afloopt, die niet minder dan honderd omwentelingen in een enkele se conde maken, dus in den tijd, dat een staan de gangklok alleen maar tik-tak zegt. Door dat er ook heete lucht in dien toren Wordt geblazen, verstuift de snel drogende zeep massa in millioenen uiterst fijne deeltjes en wie boven door een venstertje in den toren kijkt, krijgt het onwillekeurig koud door de gedachte dat daarbinnen een ware sneeuw storm woedt. Het sneeuwpoeder, dat na tuurlijk alleen maar zeeppoeder is, wordt gezeefd, valt op een transportband, het WAAR LOOG EN VETTEN SAMENKOMEN. men het op de Sunlight-onderneming bijzon der ver gebracht heeft. Zuivere grondstoffen. Een zindelijk kind is een kind van propere ouders en het is te begrijpen, dat de fabri kanten voor hun product alleen maar de al lerbeste grondstoffen accepteeren. Bij den aankoop wordt daarop nauwlettend toege zien en het laboratorium zorgt er verder voor, dat niet alleen de grondstoffen, maar ook het fabrieksproduct in al zijn stadia ge controleerd wordt. Het Sunlightzeep-kind je heeft als het ware een trouwe verzorger naast zich, die dagelijks op zindelijkheid en goede karaktereigenschappen let en er voor zorg draagt dat het wanneer het aan de maatschappij wordt afgeleverd een nut tige plaats in onze samenleving kan inne men. De fabriek. Wij behoeven een modern fabrieksgebouw niet meer in alle onderdeelen te beschrij ven. Het is van steen of van cement, van staal en van glas, vooral van glas en dat geeft aan de ruime en uiterst hygiënische werkplaatsen de helderheid en het licht waardoor fabrieksarbeid niet meer onder de ongezonde beroepen kan worden gerang schikt. De zeep is het symbool van de reinheid en het is te begrijpen, dat dus in het bijzon der een zeepfabriek een uiterst zindelijke onderneming moet zijn. Bij de ruime, overdekte opslagplaats voor oliën en vetten staat een groote installatie voor de zuivering van het rivierwater, dat door filtreeren en door het toevoegen van chemicaliën van alle schadelijke zouten en verdere onzuiverheden ontdaan wordt en daarbij bevinden zich de groote tanks, waar de oliën en vetten, na uit de vaten te zijn gesmolten worden opgeborgen, drie. tanks van 200.000 L. inhoud en twee van 70.000 L. Het lijkt wel een beetje veel, maar wie in de fabriek gezien heeft welke enorme voorraden zeep er gemaakt en afgeleverd worden, be grijpt wel, dat alles hier in het groot gaat. Er wordt zeep gemaakt. Boven in de vetsmelterij wordt het vet door stoom uit de vaten gesmolten en stroomt door een fijne metalen zeef in on derliggende voorraadtanks. De caustieke so da wordt eveneens in de daarvoor bestemde tanks gestort, waar de bijtende natron in zui ver gecondenseerd water wordt opgelost. Zoowel de natron als de vetten die in de tanks hier door stoom vloeibaar worden ge houden kunnen door pompen naar de la ger gelegen zeepketels gevoerd worden. Een geweldige machineruimte, vol ketels met moderne stookinrichtingen zorgt er voor, dat er steeds voldoende stoom is en verwarmt het ketelwater van de zuiverings installatie met de heete rook van de vuren. In de zeepziederij komt de olie nu in de gewenschte verhouding in batterijen van groote pannen, die elk een inhoud van 75.000 L. hebben. Er bestaan huisvrouwen, die kleinere pannen gebruiken, maar, zooals gezegd, wie goede en goedkoope zeep maakt, kan het nu eenmaal niet minder doen. Langs de wanden zijn tanks met na tronloog, zuiver gecondenseerd water en een zoutoplossing en wanneer de vetten in de pannen met de .natronloog in aanraking ko men wordt het mengsel verhit en zoo ont staat dan de zeep, het product waar het om te doen is. Een korte scheikundige uiteenzetting. Wij zullen geen uitvoerige scheikundige voordracht houden. Wie precies wil weten hoe de atomen en moleculen zich hier in an dere verhoudingen groepeeren, moet dat maar in een encyclopaedie opzoeken. Wy vertellen hier alleen, dat vetten en oliën verbindingen zijn van vetzuren en glycerine en dat natronloog een oplossing is van bij tende natron in water. Wanneer men dit te- samen brengt wordt er zeep gemaakt en komt de glycerine vrij. Na de verzeeping is er dus zeep, glycerine en water in de pan en dan voegt men er keukenzout aan toe. Dat lost op in het water, maar de zeep is weer onoplosbaar in zout water, zoodat die Daar wordt de Sunlightzeep gemaakt. (Van onzen eigen verslaggever.) In Holland staat een huis, zegt een oud versje en met een kleine variatie kunnen we zeggen, dat er in Vlaardingen een fabriek staat. Die fabriek dat complex van werk plaatsen, laboratoria, opslagplaatsen en kan toren ligt aan de Maas en aan den aanleg steiger voor die fabriek komen natuurlijk de schepen, die grondstoffen aanvoeren en de daaruit gemaakte producten weer af halen. De lichters, welke de grondstoffen bezor gen, hebben een zeer gevarieerde lading, want zij brengen vaten met oliën en vetten en bovendien bussen met natronloog caustieke soda en ook nog andere grond stoffen. En de Lever's Zeep Maatschappij N.V. heeft nu tot taak, dat alles zoo te be handelen en zoo te vermengen, dat er een product ontstaat, dat voor de propere Hol landsche huisvrouwen onontbeerlijk is, na melijk de zeep. Vetten en oliën. Het is een zeer gemengd huwelijk waar uit dit vaderlandsche kindje geboren wordt. East and West komen hier bij elkander en tvan moederszijde stamt de zeep uit Amerika en uit de tropische gebieden waar de palm in zijn gevarieerde vormen de goudbron yoor de inlanders is geworden. De enorme exportslachterijen zorgen voor de talk, het dierlijke vet, de oliepalm levert vet uit het yruchtvleesch en uit de pitten, de cocospalm uit de coprah en verder gebruikt men nog vele andere oliesoorten, zooals katoenzaad- olié, grondnotenolie, olijfolie, maïsolie, rijst- jolie, soyaboonenolie, lijnzaadolie en geharde oliën. De eene grondstof is bestemd voor harde en de andere voor zachte zeep en de Van olijfolie gemaakte zeep is b.v. zeer ver zachtend en speciaal geschikt voor een ge voelige huid. Verzepingsproces Natronloog. Wanneer we de zeep als het natuurlijke kind uit het huwelijk van vet en loog be schouwen, treffen we aan vaderszijde een lang niet zoo uitgebreide familie aan. Daar is de natronloog, de caustieke soda, die in bussen wordt aangevoerd en dat is geen grondstof om zonder handschoenen aan te pakken. Zoo zacht en onschuldig als de moe der is, zoo ongenaakbaar is de vader en eerst na het in de Lintas-fabrieken gesloten huwelijk, wordt het product geboren, dat van de vaderlijke eigenschappen slechts dat gene heeft overgeërfd, dat onontbeerlijk is om zeep het karakter van een reinigende stof te kunnen geven. Natuurlijk bestaat zeep niet alleen uit loog, oliën en vetten, er komt nog parfum in en er komen nog allerlei andere stoffen in waarover men op het laboratorium zou kunnen vertellen als men dat tenminste wilde. Zeep maken is geen kunst, maar goe de zeep maken, dat is een kunst, die op elke fabriek apart wordt beoefend en waarin HISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 2) - „De extra-ordinaire tydinge van de vic torie van den Coningh van Sweden", een courant uit Brunswijk en Leipzig, die he den is aangekomen, bevat een fantastisch verhaal, dat Tilly, de opperbevelhebber der keizerlijke troepen, smadelijk op de vlucht is geslagen en Von Pappenheim, de gene raal der Liga, gevangen genomen zou zijn. Daartegenover staat in het afschrift van een brief van den Nederlandschen verte genwoordiger P. C. Hooft, die ons heden werd gezonden, dat Tilly in volmaakte or de is afgetrokken wegens gebrek aan pro viand. Dit laatste is, zooals je weet, juister. Doch er is nog een andere reden. Tilly trok weg, óók omdat de Hessen onder vorst Wilhelm van Hessen in opstand zijn geko men en zich vereenigd hebben met de troe pen van onzen dapperen generaal Bernhard von Weimar. Ze hebben overste Cratz weer uit de door hem in Hessen veroverde plaatsen geworpen. De tijd is voor ons gekomen naar het Zuiden op te trekken. Het is nu van het hoogste belang voor den koning te weten wat Tilly in zijn schild voert, wat Pap penheim zal gaan doen en wat het keizer lijke leger onder generaal Van Fürstenberg, dat in Mantua vrij gekomen is, zal gaan uitvoeren. Ziedaar de opdracht. Wat gebeurt er hier in Hessen?" Hij teekende de Elbe verder naar het Zuiden. „Hier ligt Wittenberg. Dan Zuidelijker Halle en hier nog iets verder in dezelfde richting Leipzig. Hier trek ik de grenzen van het koninkrijk Saksen. Wat zal dc keurvorst van Saksen doen? Samengaan met Tilly, den keizer trouw blijven of een verbond met ons sluiten? Als we een paar brieven in handen konden krijgen, zou dat ons zeer te stade komen. Hier (en weer teekende hij den omtrek op zijn kaart), tusschen Saksen en Hessen, ligt Thüringen. Verder Zuidelijker Franken en dan hier Beieren, onze groote vijand. Elk nieuwsbericht zal ons welkom zijn. Als men op inlichtingen uitgaat, komt men dikwijls tot onverwachte resultaten. Voor schriften kan ik niet geven. Je moet han delen op eigen gelegenheid. Misschien zul je personen ontmoeten, mannen met het zelfde doel. Misschien ook spionnen van den keizer. Een teeken ter herkenning zal ik je geven, geen wachtwoord. Als je iemand ontmoet, die tweemaal kort knipt met het linkeroog, beteekent dat waar schijnlijk iets; als hij eenige tellen later het rechteroog even sluit, is het een vriend. Kijk, zoo!" De generaal deed het voor. „Juist zoo. Er moeten juist zeven secon den verloopen tusschen het knippen van het linker- en het sluiten van het rechter oog. Om geen slechte kansen te loopen wacht je dan nog even en knipt tweemaal met het rechteroog. Alleen de mannen, die volkomen vertrou wen verdienen, zullen dit teeken kennen. Maar wees voorzichtig, er zijn menschen. die uit gewoonte of door zenuwachtigheid steeds met de oogen knippen". De mannen begonnen te lachen. „Ik be merk", zei generaal Saxon glimlachend, „dat je ook dat verhaal kent van den knip- oogenden reiziger, die deze slechte ge woonte had en de mooie herbergierster vroeg of ze hem een goed nachtverblijf kon verstrekken. Ik zal jullie een brief geven, waarin ver trouwde adressen staan in enkele steden. Leer ze uit het hoofd en verscheur het pa pier in duizend kleine stukjes. „En nu, heeren", besloot generaal Saxon, graaf van Wrena, „te paard en naar Wer- ben, waar mijn vrouw ons met het af- scheidsnoenmaal wacht". HOOFDSTUK H. De groote heirweg was onbegaanbaar. De Augustuszon wierp haar felle stralen op het zand. De weg geleek een gouden zand- rivier, maar de enkele voetgangers ver vloekten hem, daar ze er tot over de en kels in wegzakten. Aan de zijden van den weg lagen de landen zwart en braak in het Erfsticht Maagdenburg. Geen goudgele tarwe stond op de velden, noch rijpende groene wuivende haverpluimen. De boer derijen lagen afgebrand. Hier en daar zag men nog een stuk zwarten afgebrokkelden muur en, aan een uitgedroogde sloot, en kele knotwilgen, droevige gestalten zonder een enkele groene loot. Een doodsch land schap, waardoor de mulle heirweg zich slingerde als een gouden lint. De troepen van Tilly en Von Pappen heim hadden hun werk goed gedaan. Ze hadden de menschen den schrik in het hart gejaagd, vóór zy vertrokken. De boe ren waren verdreven, beroofd van goed en have. Het Erfsticht was geworden tot een zwar te woestenij. Slechts weinigen waren ach ter gebleven. De dorpsbarbier, tevens schilder, had Tilly geteekend op een ma- geren rossinant, waarvan men de ribben kon tellen. Tilly zelf als den dood, mei holle oogen en een gebroken neus. Op het hoofd een grooten helm met een lange roode veer, in de hand een zeis, rijdend door een zwarte woestijn. De plaats is heel bekend geworden. Voor twee blanke daal ders had een vriend hem verraden. De schilder werd opgehangen aan een 1 boom Hij bleef achter, hing er nog, toen de ver hongerde kraaien van hem een geraamte hadden gemaakt. Er waren er waarschijn lijk veel meer zoo achtergebleven. Dat was het Erfsticht Maagdenburg in Augustus van het jaar onzes Heeren 1631. Een ruiter reed over den weg. De bee- nen van het paard zakten dieper en dieper in het mulle zand. De tong hing het dier uit den mond. Hij zwoegde, zwoegde ver der. De langzame draf ging over in stap. De stap werd sleepend. De ruiter steeg af, nam het paard bij den teugel. Zij worstel den verder. Moeilijk tilde de man de voeten op, die steeds dieper zonken in het zand. Zijn tong lag droog tegen het gehemelte. Hij voelde een onleschbaren dorst. Hy keek om zich heen, radeloos. Nergens was wa ter te bespeuren. Vaster greep hij de teu gels. Het paard draaide het hoofd om naar zyn meester. De groote oogen keken hem vol wanhoop aan. De ruiter voelde zijn krachten afnemen. Zijn knieën begon nen te kikken. „Vooruit, bles". Hij trok aan de teugels. Het paard trok met de grootste moeite de beenen uit het zand. Het strui kelde voorwaarts. Toen bleef het trillend staan. Nog één vergeefsche poging en het zakte ineen op den weg. De man beproefde zijn makker weer op de been te krijgen, maar zijn pogingen ge lukten niet. Nog eenmaal hief het paard het hoofd op. Toen bleef het roerloos lig gen. De meester zuchtte. Ook hij was volko men uitgeput. Hy ging in het zand zitten met den rug tegen den zadel. Hij voélde zich vermoeid, moe om nooit weer op te staan. Zijn wilskracht werd zwakker en zwakker. Hij hief het hoofd op, liet het toen weer zakken. Zijn geest werd minder helder, zijn gedachten vager en vager. Hij zag een mooi vrouwengelaat; trachtte te glimlachen. In zijn hoofd hamerde nu steeds hetzelfde liedje: Het daghet in den Oosten, het licht schijnt overal, hoe weinig weet mijn liefjen, dat ik hier sterven zal. Toen de ruiter zijn bezinning herkreeg, waande hij zich in een andere wereld. Over hem heen gebogen stond een groote man in een zwartzijden talaar, die hem tot aan de voeten reikte. Op het hoofd droeg hy een hoogen mijter van dezelfde kleur. Twee donkere oogen keken in de zijne. Een ernstig gelaat met gebogen neus en een langen zwarten baard. (Wordt vervol®!).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9