DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Burgerbevolking verlaat Bilbao. ENGELSCH STOOMSCHIP NA AANVARING GEZONKEN. ALKIUARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Ne. 103 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 3 Mei 1937 Hoofdredacteur: TJ. N. ADEMA. 139# Jaargong De Spaansche revolutie Regeeringstroepen bezetten rechtsche verdedigingswerken. MIJKEN VOOR SANTANDER? Gisterochtend hebben de kanonnen van Franco voor Madrid gezwegen, doch in den middag werd het bombardement hervat. Vooral de Gran Via en de omlig gende straten werden onder vuur geno men, doch aangezien de meeste Madri- lenen in verband met het mooie weer naar de buitenwijken waren getrokken, was het aantal slachtoffers slechts ge ring. De verdedigingsraad van het Baskenland heeft te middernacht medegedeeld dat in den sector Bermeo de resten van de Ita liaansche brigade zijn vernietigd door de regeeringstroepen. Vierhonderd man sneu velden, zeven werden krijgsgevangen ge maakt en vier vrachtwagens materieel werd op slagveld verzameld. Bij Guernica en Du- rango werden aanvallen van de rechtschen afgeslagen. Gisteravond is wederom gestreden aan het front voor Madrid. Omstreeks negen uur be gonnen de kanonnen van groot kaliber te bulderen en even later hoorde men ook de ontploffingen van mortieren en het geratel van de mitrailleurs. Bijzonderheden ontbre ken nog. Het gevecht was omstreeks elf uur in den avond geëindigd. Bij het inwijden van een stuw in de pro vincie Cuenza zeide de minister van open bare werken, Julio Just, o.a.: „Wij zijn een vreedzaam land en verlangen geen koloniën, doch wij willen ook geen kolonie worden. Wh" zijn thans bezig definitief onze onafhan- kelijk te veroveren en wij houden ons reeds bezig met de toekomst van ons land. Men heeft de Spaansche republiek gedwongen oorlog te voeren. Spanje bemint den vx-ede, doch na onze overwinning zal Spanje iets aan Europa te zeggen hebben. De landen die tegen ons op treden zullen dan begrijpen, dat zij een ver keerde politiek dreven". Regeeringstroepen bezetten het heilig dom Virgen de la Cabeza. De speciale correspondent van Havas heeft een bezoek gebracht aan het heiligdom Vir gen de Cabeza, even nadat dit, na een beleg van 9 <4 maand, door de regeeringstroepen was ingenomen. Driehonderd opstandige ci viele garden met hun gezinnen tezamen 1200 personen hebben al dien tijd de be legering doorstaan. De regeeringstroepen gingen Zaterdagmiddag tot een stormaanval over, waarbij zij op weinig verzet stuitten, het leven van de verdedigers van het hei ligdom, zelfs van hun commandant, heeft men gespaard. De commandant, kapitein Cortes, die door een mitrailleurkogel gewond was, werd on middellijk door militaire geneesheeren uit Andujar geholpen. In het bijzonder werd zorg gedragen voor de vrouwen en kinde ren. De gevangenen werden naar Andujar gebracht en vandaar naar Valencia, waar zij vermoedelijk morgen zullen aankomen; de mannen zullen hier voor den krijgsraad te recht staan, de vrouwen en kinderen zullen hier voor den krijgsraad terecht staan, de vrouwen en kinderen zullen naar hun bloed verwanten worden gebracht, of anders el ders worden ondergebracht. Bij den laatsten aanval werden vermoe delijk twintig verdedigers gedood, terwijl bij vorige aanvallen een veertigtal is gesneu veld. Bij de bezetting heeft een twintigtal de vlucht genomen doch hiervan hebben ver- scheidenen zich weer gemeld. Men heeft in het heiligdom nog een hoe veelheid levensmiddelen gevonden, zoodat honger niet alleen de reden van overgave was. Gedurende het beleg zijn 22 kinderen geboren. Het beeld van de H.H Maagd is door de verdedigers verborgen en nog niet gevonden. Het Sanctuarium is- een geweldig gebouw, dat op 19 K.M. ten noorden van Andujar op een heuvel is opgetrokken. Het hoofdge bouw is een soort versterking, welke om ringd is door dikke muren. Bovendien is er een kluizenaarswoning, waar een beeld van de Maagd is opgericht, die er haar naam aan heeft gegeven. Op 18 Juli 1936 zijn eenige officieren en manschappen van de civiele garde, die zich bij den opstand hadden aangesloten, er bij eengekomen. Zij hebben ér een garnizoen gevormd. Bovendien bevonden zich er eeni ge families, terwijl de opstandelingen eenige bewoners van de streek den commandant Nufuentes en diens zoon in gijzeling stelden. Nufuentes nu is er ïn geslaagd gisterochtend te ontsnappen en de linies der regeerings troepen te bereiken. Een gedeelte der op standelingen had de boerderij Ugar Nuevo, welke zich op 5 K.M. van het heiligdom be vindt, in bezit genomen. De beide plaatsen waren langs boschpa den te bereiken. De stelling werd langen tijd als onneem baar beschouwd. De bezetting was rijkelijk van wapens en munitie voorzien. Bovendien waren voor de dikke muren goed versterkte loopgraven aangelegd. Sinds drie maanden was de aandacht van het hoofdkwartier der regeeringstroepen op deze stelling gericht. Na den opmarsch der regeeringstroepen lag de stelling nog dertig K.M. achter de linies. Geleidelijk naderden de regeeringstroepen. Zij sloten de stelling meer en meer in. Het was hun bedoeling de bezetting door honger tot overgave te dwin gen. De vliegtuigen der opstandelingen voorza gen de bezetting evenwel van levensmidde len, doch ook aan de ravitailleering langs de zen weg kwam een einde, daar een eskader jachtvliegtuigen der regeering de actie der rechtsche vliegtuigen onmogelijk maakte. De toestand werd op den duur onhoudbaar. Gisterochtend gingen de regeeringstroepen tot den aanval over. De tegenstand was niet zeer hecht en na" een gevecht van eenige uren heschen de opstandelingen de witte vlag. Zij gaven zich over. Er zijn 250 man schappen der civiele garde met eenige of ficieren gevangen genomen. Bovendien be- bonden zich in het heiligdom eenige honder den vrouwen en kinderen. De gevangenen zijn naar Andujar over gebracht. Madrid opnieuw gebombardeerd. Zaterdag werd den geheelen dag voort durend gebombardeerd. Reeds kort na zons opgang was de artillerie der opstandelingen in actie gekomen. Vooral de binnentad heeft het moeten ontgelden. De aangerichte schade is wederom aanzienlijk, terwijl, naar tot nu toe bekend is, 15 personen om het leven zijn gekomen en 45 werden gewond. Volgens de schattingen van het Roode Kruis zijn in de drie weken, dat het bom bardement reeds duurt, 600 personen gedood en ten minste 3000 gewond. Ondanks dit bombardement was het- aan het eigenlijke front van Madrid rustig. De regeeringstroepen aan het front van Jarama hebben een aanval ondernomen; de bezetting van Madrid zelve heeft, voor zoo ver zij niet direct betrokken was bij de luchtverdediging, een betrekkelijk rustigen dag gehad, welke, voor zoover dat mogelijk was, gewijd was aan de viering van den eersten Mei. De strijd in het Noorden. Weer twee Italianen gevangen genomen. De regeeringstroepen hebben Zondagoch tend de tijdens de gevechten gevallen ge wonden verzorgd en de dooden begraven. Er zijn gisteren twee Italianen gevangen genomen op wie belangrijke papieren zijn bevonden. Een hunner, Algelo Pelises van het zesde Italiaansche bataljon is op 1 Fe bruari te Cadiz aangekomen. Hij verklaarde, dat generaal Piassoni het bevel voert over de Italiaansche troepen en dat alle officie ren der Italiaansche eenheden Italianen zijn. Zaterdag in 2 uur tijds bij de gevechten gisteren in twee uur tijds bij de gevechten 200 gesneuvelden hadden en dat zij een groot aantal gewonden op het slagveld heb ben moeten achterlaten. De gevonden documenten bewijzen, dat de militaire organisatie tot in bijzonderheden op Italiaanschen leest geschoeid. Twee Spaansche krijgsgevangenen die gis teren den vuurdoop ondergingen, hebben de verklaringen van den Italiaan bevestigd. De ontruiming van Bilbao. De Britsche consul, Stevenson, heeft Aguirre, den voorzitter der regeering van het Baskenland, in kennis gesteld met het besluit der Britsche regeering om de sche pen, welke het niet-strijdende deel der be volking van Bilbao wegvoeren, op zee te beschermen. Ter gelegenheid van den len Mei waaien in Bilbao de vlaggen van de openbare gebouwen, van de zetels der poli tieke partijen en van de arbeidsorganisaties. Het werk gaat normaal zijn gang. De prefect van het departement van de Gironde heeft de gemeentelijke autoriteiten van Verdon en Pauillac medegedeeld, dat eenige duizenden vluchtelingen uit Bilbao zullen aankomen. Maatregelen worden ge nomen om deze menschenmassa te herber gen, totdat zij verder kunnen worden ver voerd. Er is voornamelijk sprake van vrou wen, kinderen en ouden van dagen. De kapiteins van de negen Britsche sche pen, welke op het oogenblik in de haven van Bilbao liggen, hebben in een conferentie met den Britschen consul erin toegestemd zooveel kinderen uit Bilbao naar Saint Jean de Luz te brengen, als hun- dekken en rui men kunnen bergen. Alle havens in de buurt zijn verwittigd van de komst van schepen waarmede uit Bilbao geëvacueerde Spanjaarden zullen arriveeren. De militaire overheid zal de geëvacueerden aan een geneeskundig onderzoek laten on derwerpen en hen van voedsel en andere benoodigdheden voorzien voor hun vertrek naar de verschillende steden, waar zij on derdak zullen worden gebracht. Mijnen voor de haven van Santander? De bevelhebber van de Britsche oorlogs schepen, welke voor de kust van Noord Spanje gestationneerd zijn, heeft den auto riteiten van de haven van La Pallice draad loos gemeld, dat zich voor de haven van San tander tusschen 3 graden 35 N.B. en 4 graden W.L. zeer waarschijnlijk een mijnveld uit strekt tot mogélijk vijf mijlen uit de kust. De viering van den eersten Mei. In Moskou. Reeds hedenochtend vroeg trokken groe pen arbeiders naar het Roode plein, waar om 10 uur de parade van de troepen van het garnizoen zal beginnen. De troepen defilee- ren voorbij den volkscommissaris van oor log, maarschalk Worosjilof. Worosjilof heeft een dagorder uitgevaar digd, waarin hij het roode leger geluk wenscht met den eersten Mei. In Berlijn. In geheel Duitschland zijn héden ter ge legenheid van de viering van den eersten Mei de straten in alle steden en dorpen ver sierd. In Berlijn was het reeds vroeg in den ochtend druk, de Hitlerjeugd hield om half negen in het Olympisch stadion een demon stratie, waarbij Hitier en de rijks jeugdlei der aanwezig waren. In het stadion waren 120.000 jongens en meisjes vereenigd. Hitier hield een toespraak tot de verza melde jeugd. Hij wees erop, dat de nationale eenheid, waarvoor meer dan duizend jaar is gestreden, thans een feit is geworden. De jeugd is garant, dat deze eenheid blijft be staan. Daarom wordt de versplintering in de jeugd opgeruimd. Er bestaat één Duitsch volk en daarom kan er ook slechts één Duit- sche jeugd met één Duitsche opvoeding be staan. Zij die hopen dat toch nog eens de tijd zal komen, dat men, beginnend bij de jeugd, het Duitsche volk weer uiteen zal drijven, vergissen zich. Hitier zeide verder een gezonde jeugd te verlangen, gezond naar lichaam en ziel. Een jeugd, die offers weet te brengen, die open en eerlijk is. Ieder zal in het derde rijk den maarschalkstaf in den ransel dragen, zoo wel militair als politiek, doch niemand kan bevelen, die niet zelf gehoorzamen heeft ge leerd. Deze jeugd zal sterker zijn dan de vorige. Want zij zal van begin af leeren ge hoorzamen en trouw, fatsoenlijk en eerlijk, moedig en vastberaden, doch ook jong te zijn. Te Brussel. Ter gelegenheid van den eersten Mei heeft Vander velde een rede gehouden, welke door middel van de radio is uitgezonden. Hij ver klaarde dat in West- en Noord-Europa de democratie vooruitgaat. Ten aanzien van Spanje zeide hij niet te willen oordeelen over de niet-inmengingspolitiek, doch alleen de schitterende poging van het vrije Spanje om vrij te blijven te begroeten. Verder zeide hij te wenschen, dat de buitenlandsche troe pen uit Spanje worden verwijderd, ook de vrijwilligers van de internationale brigade en hij spoorde aan tot het zenden van le vensmiddelen naar het hongerende republi- keinsche Spanje. De 1 Mei-viering is in België zonder inci denten verloopen. Zij werd Zaterdagmorgen geopend met een radiorede van Vandervelde ten gunste vari de Spaansche republiek. Des middags trok een groote optocht van socia listische en communistische arbeidersorgani saties door de voornaamste straten van Brussel. Te Antwerpen vond eveneens een optocht plaats, waarin o.a. de voorzitter van de Kamer en burgemeester Huysmans mee liep. In de Borinage werd overal het werk gestaakt. Te Genève. Ter gelegenheid van den eersten Mei zijn te Genève eenige duizenden personen in op tocht door het centrum der stad getrokken. Uit deze optocht werd op last dé politie een groote vrachtauto verwijderd, waarvan de wanden waren beplakt met platen van het Spaansche volksfeest en met de leuzen als „de F.A.I. en C.G.T. zullen het internationale fascisme overwinnen", en bestuurd door een chauffeur, gekleed als een Spaansche militie soldaat. De menigte protesteerde heftig, doch er deden zich overigens geen onge- Scheepsramp voor onze kust VAN DE BEMANNING TIEN LEDEN IN DE GOLVEN OMGEKOMEN. HOE DE „PLAVNIK" DE „ALECTO" RAMDE. In den nanacht van Zaterdag op Zon dag vroeg het Joegoslavische s.s. „Plavnik", dat Zaterdagavond met een lading kolen van Rotterdam was vertrok ken met bestemming naar Dubrovnik, assistentie. Daarop is uit Vlissingen de sleepboot „Max" vertrokken. Uit nadere berichten bleek, dat de „Plavnik" in botsing was gekomen met het Engelsche s.s. „Alecto", thuisbehoo- rende te Bristol en op weg naar Swansea naar Rotterdam. De aanvaring heeft zeer waarschijnlijk ter hoogte van de Noord- hinder plaats gehad, tengevolge waarvan de „Alecto" is gezonken. De positie van de „Alecto" was 51 gr. 30 sec. N.B. en 2 gr. 23 min. 30 sec. OX. van de „Alecto" zijn alleen de eerste stuurman, de eerste machinist en twee man gered. Deze zijn opgenomen aan boord van het s.s. „Plavnik", dat Zondagochtend naar Rot terdam terugkeerde. Op het oogenblk van de. aanvaring was het mistig, zoodat vermoedelijk de mist oorzaak van de botsing is geweest. Tien opvarenden vermist. Omtrent deze scheepsramp vernemen we nog: Omstreeks 3.50 uur Ned. tijd is op 8 of 9 mijl ten Westen van het lichtschip „Noord- hinder" het Engelsche s.s. „Alecto", dat 919 ton meet en met een lading stukgoederen op weg was van Swansea naar Rotterdam, in aanvaring gekomen met het Zuid-Slavi sche s.s. „Plavnik". De aanvaring geschiedde in een dichten mist en de „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden gelegd, zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. De eerste stuurman kon op de „Plavnik" overspringen, doch de eerste machinist en twee matrozen, die ér nog in geslaagd waren aan dek te komen, geraakten te water. Na ongeveer een half uur te hebben rondge zwommen, werden deze drie mannen opge pikt door sloepen van het Zuid-Slavische schip. De „Plavnik" had slechts lichte schade aan den voorsteven bekomen en men had onmiddellijk twee sloepen uitgezet om naar eventueele drenkelingen te zoeken. Toen de mist optrok, werd dit zoeken gestaakt, daar er van de opvarenden niets te bespeuren was. De „Plavnik" is doorgevaren naar Vlissingen, waar het omstreeks drie uur in den middag aankwam. Wij hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en vernomen, dat de oorzaak van de ramp in den zwaren mist gezocht moet worden. De geredden, de eerste stuurman May uit Bristol, de eerste machi nist White uit Bristol, en de matrozen An- dersen en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zorgen der Zuid-Sla vische bemanning. De eerste machinist was, voor hij in het water terecht kwam, nog be kneld geraakt, zoodat hij hevige pijnen had geleden. Niettemin had hij zich een half uur lang boven water kunnen houden en bij aankomst in Vlissingen was hij reeds een heel stuk opgeknapt. De beide schepen heb ben elkaar bij de voorstevens geraakt, waar bij de „Plavnik" aan stuurboordzijde en de „Alecto" aan bakboordzijde werden getrof fen. De geredden zijn in een hotel onder dak gebracht. De machinist, die over inwendige pijnen klaagde, is door dokter Krul onder zocht, doch opnemng in een ziekenhuis achtte deze niet noodig. De overlevenden staan thans onder de hoede van den Engelschen consuL De tien opvarenden van de „Alecto", die het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, Wonende te Swansea, de tweede stuurman Ellis, gehuwd, te Liverpool, de tweede machinist Bright, gehuwd, te Bristol, de kok.Wixon te BriJtol. de matroos' Neison, gehuwd, te Swansea, de matroos Harris, ongehuwd, te Swansea, de stoker Smith, weduwnaar, te Bristol, en drie kleurlingen, Engelsche onderdanen: de don keyman Skaley, gehuwd, te Bristol, de stoker Patnely, gehuwd, te Bristol en de stoker Charles, ongehuwd, te Swansea. De „Plavnik", welke met een lading cokes op weg was van Rotterdam naar Dubrovnik, zal waarschijnlijk naar Antwerpen door- stoomen om daar gerepareerd te worden. Kapitein is de heer Schnoutz. De „Alecto" behoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Co. Ltd. en was in 1913 gebouwd. De „Plavnik" is een vrachtschip van 213 bruto ton en is in 1900 gebouwd. Het behoort toe aan de Direkcije Pomorskoj Sao Bracaja te Split. Nader wordt nog gemeld, dat de „Plavnik" een groot gat in den voorsteven heeft ge kregen. Omtrent de bemanning van de ,;Alecto" kan nog worden gemeld, dat de eerste stuurman en de twee matrozen gisteravond uit Vlissingen naar Hoek van Holland zijn vertrokken. De eerste machriist moet op doktersadvies het bed houden. Hij ligt in het hotel „Goes" te Vlissingen. Zijn toestand is bevredigend. Waarschijnlijk zal hij van daag naar Engeland oversteken. De „Plavnik" wacht op de reede van Vlis singen op nadere orders. regeldheden voor. De voorzitter der socialis tische partij, Leon Nicole, hield voor een talrijk publiek een rede. Te Londen. De deelnemers aan de optochten naar Hydepark waren ditmaal talrijker dan vorige jaren en zij vulden de straten over een leng te van meer dan zes kilometer. In een zee van roode vlaggen, met de gebalde vuist groetend, en onder het zingen van de „Roode Vlag" schaarden de betoogers zich in het Hydepark rond een zestal spreekge stoelten, vanwaar voor 60.000 toehoorders redevoeringen werden gehouden. Te Parijs. Tijdens de betooging op de renbaan te Vincennes werd o.a. het woord gevoerd door Pascual Thomas als vertegenwoordiger van het Spaansche vakverbond U.G.T., die de Fransche arbeiders opwekte tot solidariteit met het Spaansche proletariaat. Bi Catalonië. De 1 Mei-dag is te Barcelona, zooals in geheel Catalonië, in de grootst mogelijke kalmte gevierd. Het werk ging gewoon door. Dezer dagen huwelijk van den Hertog van Windsor? De Paris Midi meldt uit Weenen, dat de hertog van Windsor Zaterdagavond uit St. Wolfgang naar Frankrijk te vertrokken. Gistermiddag dacht hij te parijs aan te komen, vanwaar hij, na eenige uren onop- houdt, zich naar het kasteel van Candi zal begeven, waar hij in den nacht van heden op morgen zal aankomen. Prinselijk paar naar Indië. Tijdstip nog niet bekend. Batavia, 3 Mei. In een interview met Aneta heeft de oud-gouvemeur-generaal graaf van Limburg Stirum, die een rei6 maakt door Nederlandsch-Indië, ver klaard, dat het voornemen tot een bezoek van het prinselijk paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit be zoek gebracht zal wordep. Het huwelijk van den hertog met Wallis Warfield, de vroegere mevrouw Simpson, zou, naar men verzekert, begin dezer week, op z'n laatst Donderdag, worden voltrokken. De plechtigheid zal geschieden op het kasteel van Candi, waar de hertog en zijn a.s. vrouw de gasten zullen zijn van de familie Bedoux. DREIGENDE SLUITING VAN DE CAFE'S IN BELGIE. De Nationale Bond van Belgische hotel- en caféhouders heeft een motie aangenomen, waarin besloten wordt tot volledige en alge- meene sluiting hunner zaken van 15 Juni af tot het tijdstip waarop een bevredigend resultaat zal zijn verkregen, ingeval het par lement niet het wetsontwerp mocht aan nemen, waarbij weder de vrije verkoop van alcohol wordt ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1