^Binnenland Prijsstijging en werkloozen- steun. Verkeersongelukken. van rechts die vóór staatspensioen zijn, maar over het geheel meent men aan dié zijde, dat de eenig juiste verzorging van de ouden van dagen is gelegen op den weg der verzekering. Dit nu ontkennen de vr.-dem., omdat zij krachtens de ervaring meenen te mogen zeggen, dat langs dien weg het doel niet is te bereiken. Zij verwijzen daarbij naar de verzekeringswet-Talma van 1913, waarin een overgangsbepaling ten behoe ve van de toen 65-jarigen werd opgeno men, waarbij die menschen staatspensioen kregen. Spr. ging na hoe weinig voldoe ning die wet gaf, omdat zoo groote scha ren van menschen erbuiten vielen. Minis ter Aalbérse gaf in 1919 een uitbreiding aan de ouderdomsverzekering, waarbij weder eert overgangsbepaling werd inge voerd. Echter, ook nu bleek het vraagstuk van de ouden van dagen niet opgelost, zooals de tegenstanders van staatspensioen toen meenden dat gebeuren zou. De oor zaak van deze mislukking was hierin ge- gelegen, dat de moeilijkheden, om gere geld de premie te betalen, voor velen te groot werden. Het gevolg was, dat er telken jare méér oude menschen onver zorgd bleven. In 1928 werden hierover in de Tweede Kamer uitvoerige debatten gevoerd, waarbij spr. ioen een stelsel ont wierp, dat bij een bedrag van 6 a 7 mil- lioen per jaar aan de 65-jarigen een staatspensioen zou waarborgen. Hierbij was rekening gehouden met de 50 milli- oen, die de staat stortte in de verzeke ringsfondsen. Thans is de zaak anders, doordat de staat die 50 mill. niet meer betaalt, maar slechts 6 a 7 millioen, zoodat, als thans het volledig staatspensioen zou worden inge voerd waarbij rekening zou moeten worden gehouden met een sterk gestegen aantal 65-jarigen de kosten per jaar minstens 60 millioen zouden bedragen. Geen enkele minister van financiën zal in dezen tijd dat bedrag voor dat doel kun nen voteeren en de politici, die het staats pensioen desondanks beloven, maken zich j schuldig aan misleiding. Wel zou er voor de thans onverzorgde oude menschen °en tusschenweg kunnen worden gevonden, zei spr., en dat zal 10 a 12 millioen kosten. Dat te verkrijgen moet het eerste doel zijn en gezien dat het er naar lijkt als zullen wij het diepste punt van de crisis achter den rug hebben, is er alle kans dat men dit gedaan zal kunnen krijgen. Echter het gezond houden van onze financiën is daarvoor eerste voor waarde. Het democratische staatsbestel moet gehandhaafd blijven. Tot voor een paar jaren, zei spr., was het hier te lande niet noodig om te be- toogen, dat het democratische staatsbestel moet worden gehandhaafd. De democratie met haar vrije staatsinstellingen was zoo vast ingegroeid onder ons volk, dat men daar geen zorg voor had. Echter, onder in vloed van wat enkele staten in Europa te zien geven, is ook hier in Nederland van twee zijden een beweging opgestaan om onze vrije staatsinstellingen te doen plaats maken voor dictatuur. Die bewegingen zijn communisme en nat.-socialisme of fascis me, die, hoewel uiterlijk niet hetzelfde willend, beide dit gemeen hebben, dat zij de vrijheid willen wegvagen en allen kschakelen. Spr. zette hiertegenover uiteen hoe in or.g l^nd de grootst mogelijke vrijheid be staat en ieder zich bij de stembus vrij kan uitspreken. Nu kan men zeggen, dat de veertien partijen, zooals zij nu in ons parlement zit ten, te veel zijn en spr. erkende dat ons land volkomen gelukkig zou kunnen zijn als er een paar minder waren maar toch had hij liever deze veertien dan slechts één zooals in de dictatuurstaten. Voorts wees spr. op de hier bestaande vrijheid van critiek en van drukpers, vrij heden die voor de regeering zelve de meeste waarde kunnen hebben, mits de critiek wordt gegeven met goede bedoe lingen en op eerlijke wijze. Uit zijn mi nisterschap wist spr. er van mee te praten hoe goed een dergelijke critiek kan werken. Zij is verder van groot belang, omdat het hoofd van den staat erdoor kan vernemen wat er leeft onder het volk. In de dictatuurstaten bestaat zoo iets niet, de veiligheidsklep van de democratie wordt er door de regeering met geweld neergedrukt, met groot gevaar voor het uiteenspringen met als gevolg revolutie en burgeroorlog. Voor behoud van de ware democratie drong spr. er sterk op aan om ook bij de a.s. verkiezingen te streven naar de grootst mogelijke samenwerking, echter met behoud van eigen beginselen en in zicht. Zoo heeft het ministerie ook in de afgeloopen jaren gewerkt en het resultaat heeft geleerd dat dit goed was. De Nederlandsche geschiedenis ook van de laatste tientallen van jaren doet ons vele groote mannen kennen van verschil lend politiek inzicht, die ieder voor zich naar hun eigen eerlijke overtuiging ge streefd hebben naar he* beste voor ons volk en zij hebben veel bereikt. Dat konden zij doen omdat zij in de eerste plaats Nederlanders waren en vrijheid van critiek hadden. Spr. wees op den steun, dien de re- gêering bij de devaluatie in 1936 van het heele parlement kreeg met uitzon dering van de communisten ën fas cisten, die daarmee bewezen zich te willen stellen buiten de Néderland sche volksgemeenschap. Als straks op 26 Mei het Nederlandsche yolk in zijn geheel weet wat het doen moet, dreigt er geen gevaar voor onze democratie. len geven op 26 Mei a.s. bij de stembus. Spr. hoopte dat mr. Oud in de nieuwe Kamer zal terug keeren met een grooter aantal geestverwanten dan tot nu toe en voor de eerstvolgende vier jaren weder deel zal mogen uitmaken van de te vor men regeering. Steunverhooging afgewezen. De regeeringspersdienst deelt het volgende mede: Den minister van Sociale Zaken is van verschillende zijden verzocht, in verband met de prijsstijging van eenige levensbe hoeften, den steun voor de werkloozen te willen verhoogen. Van andere zijde weer werd het verzoek gedaan, den brandstoffen- bijslag, die einde Maart, zooals gebruikelijk, afliep, met het oog op vorenbedoelde prijs stijging te continueeren. De minister heeft deze verzoeken afge wezen o.a. op grond van de overweging, dat het voordeel, dat de onderstéunden van de door de regeering in distributie gebrachte levensmiddelen hebben, financieel van zoo veel beteekenis is, dat de bedoelde prijs stijging daardoor ruimschoots wordt opge vangen. In hoeverre deze distributie van finan- cieele beteekenis is, moge uit het volgende staatje blijken: In gemeenten, waarin alle producten wor den verstrekt, heeft, berekend naar de maxi mum toegelaten hoeveelheden, een gezin van vijf personen per week een voordeel van: klein- distri voor handel- butie- deel prys prijs margarine 1 pond 0,54 ƒ0,22 ƒ0,32 bak- en braadvet Yi pond ƒ0,25 ƒ0,11 ƒ0,14 gehakt 3 K.G. ƒ1,80 0,97 Yt 0,62'A versche groenten 10 K.G. ƒ0,80 ƒ0,30 0,50 blikgroenten 2 bl. ƒ0,40 ƒ0,26 ƒ0,14 tomatensoep 2 bl. ƒ0,56 ƒ0,26 ƒ0,30 zeevisch 4 K.G. ƒ1,40 ƒ0,72 ƒ0,68 WOONWAGENBEWONER DOOR MESSTEKEN ERNSTIG GEWOND. Door den broer van de vrouw. In het woonwagenkamp te Naaldwijk is de 34-jarige woonwagenbewoner S. door vijf steken in den hals zoodanig verwond, dat voor het leven van den man wordt ge vreesd, meldt de „Standaard". Een bakker, die op het kamp zijn waren had bezorgd, kwam des avonds bij dr. v. d. Byllaardt mededeelen, dat een man ernstig gewond in een wagen lag. De geneesheer vond het gewenscht de politie te waarschuwen, die zich mede naar het kamp begaf. Op het bed trof men S. hevig bloedend aan, die, hoewel hij reeds veel bloed had verloren, toch nog bij bewustzijn was. De geneesheer vond den toestand van den man zeer ernstig, en liet hem, na een verband te hebben aangelegd, naar het ziekenhuis Westeinde te Den Haag vervoe ren. Uit het onderzoek der politie was komen vast te staan, dat S., die thans te Wate ringen als straatmaker werkzaam is, Za terdagavond beschonken was thuisgebracht. Er is toen een ruzie ontstaan met de vrouw van S. Volgens de eerste verklaringen zou de vrouw toen den wagen hebben verlaten, en toen zij even later terugkwam, den man met de messteken hebben aangetrof fen. De politie besteedde echter een groot deel van Zondagnacht en den Zondag aan het onderzoek met het resultaat, dat ten slotte een broer van de vrouw, de 23-jarige N., bekende de verwondingen te hebben toegebracht. Volgens N. heeft hij uit zelfverdediging gestoken, toen hij zijn zuster te hulp was gekomen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. HOE EEN BELG DE BLOEMBOLLEN- VELDEN ZAG. De heer J. H. Smulders uit Brussel be- Totaal voordeel 2,90 Y Voor gemeenten die niet alle producten afnemen en voor personen, die zich niet alle producten in één week aanschaffen, kan het bedrag van het voordeel uit de distributie uit vorenstaand lijstje per product worden afgelezen. Bedoeld voordeel wordt ook genoten door hen, die in werkverschaffing arbeid verrich ten, en wel boven hun loon. Wel is der regeering gebleken, dat, nu er door de opleving in vele bedrijven meer werkgelegenheid aanwezig is, er aanleiding is om de bepaling inzake aftrek van inkom sten, voor zoover deze van inwonende ge zinsleden van ondersteunden afkomstig zijn, eenigermate te wijzigen. Zooals bekend is, heeft de minister van Sociale Zaken voor eenigen tijd toegezegd deze kwestie te zullen overwegen. Uit een daarnaar ingesteld inderzoek is nJ. gebleken, dat er zich gevallen voordoen waarin het betrokken gezin van het aan vaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs finan cieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden, komt men n.L voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkkleeding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aanschaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op net ver richten van arbeid noodzakelijk. Teneinde met het oog op de huidige meerdere werkgelegenheid het aanvaarden var: werk door de werklooze gezinsleden van ondersteunden zooveel mogelijk te be vorderen, heeft de regeering besloten om aan de hiervoor geschetste bezwaren tege moet te komen, door de bepaling inzake aftrek van gezinsinkomsten bij de bereke ning van den steun als volgt te wijzigen: In den vervolge zal bij de berekening van den bedoelden aftrek worden vrijgelaten: 2 van de verdiensten van iederen inwo- nenden minderjarige en 4 van de verdien sten van iederen inwonenden meerderjarige. Sluiting. De heer Sietsma zei bij het sluiten der vergadering, dat thans geen goed keuring van het bewind en van het deel van minister Oud daaraan in de afgeloo pen vier jaren wordt gevraagd, maar, zei spr., wij vragen u die goedkeuring te wil- MINISTER SLINGENBERG ZOEKT ONTGINNINGSWERKEN. Onthulling van vier boerderijen. Vergezeld van den rijksinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, arriveerde gistermiddag de minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, te Hee- renvèen, teneinde een bezoek te brengen aan de terreinen van de N.V. Ontginnings maatschappij „De Drie Provinciën". Te half twee arriveerde het gezelschap in de Boornbergumer Pettèn bij Drachten, waar het bij de in werkverschaffing gebouw de boerderij door het gemeentebestuur van Smallingerland werd opgewacht. Dé burgemeester van Heerenveen, de heer J. J. G. S. Falkena, voerde hêt woord en noemde het een voorrecht den minister de door de N.V. Centrale Werkverschaffing tot stand gebracht ontginning te mogen toonen. Reeds 49 boerderijen zijn gesticht, waarvan twee de namen dragen van de oud-mi- niéters van binnenlandsche zaken, mr. J B. Kan en wijlen jhr. Ruys de Beerenbróuck. Hierna ging minister Slingenberg ertoe over de boerderij, welke ziin naam draagt, te onthullen. De minister hield hierbij een korte réde, waarin hij zijn groote waardee ring voor hét werk van de N.V. „De Drie provinciën" uitsprak. Wanneer ér grieven zijn ten opzichte van dit groote werk, dan komt dit, doordat de regeering zich ook in haar arbeid beperkt ziet tot financiëele moeilijkheden. Spr. verheugde zich erover, dat aan dit in moeilijke jaren verichte werk, zijn naam is gegeven. Verder spraken nog de burgemeester van Smallingerland, de heer J. Wuite, en de pach ter L. Aardema- Laat in den middag is de minister naar Den Haag teruggekeerd. ALLEENSTAANDE BLINDEN. Jubileum in het tehuis te Wolfheze. Men schrijft ons uit Wolfheze: Zaterdag 1 Mei j.1. had in het tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze een bij zondere plechtigheid plaats, die door haar eenvoud een diepen indruk gemaakt heeft op allen, die het voorrecht hadden, er bij te genwoordig te mogen zijn. Het was dien dag namelijk twintig jaar ge leden, dat mej. S. J. Mansvelt haar taak als directrice van deze mooie, op humanitaire beginselen gegrondveste philantropische in stelling aanvaardde. De verpleegden wilden dezen dag niet on opgemerkt laten voorbijgaan en zoo gebeur de het dan, dat de jubilaresse aan het ontbijt in de door eigen personeel smaakvol ver sierde eetzaal werd binnengeleid, waar alle aanwezigen haar Gez. 224, vers 1, 3 en 5, staande toezongen, waarna een der inwo nenden de directrice in warme bewoordin gen gelukwenschte en haar namens zijn me debewoners zijn diepgevoelden dank bracht voor alles wat zij in al die jaren voor de blinden was geweest. „Gij hebt" aldus spre ker, „zoovele blinden dot het leven terugge bracht, door hen te toonen, dat in ons te huis, het leven ten volle waard is, geleefd te worden". Uit naam van zijn lotgenooten bood spre ker de jubileerende directrice een zilveren kandelaar met inscriptie aan, symbolieke drager van het licht, waardoor „allen, die in het huis zijn, beschenen worden". Hierna sprak de oudste medewerkster de directrice namens het geheele personeel har telijk toe en bracht dank voor den steun, dien alle ondergeschikten steeds in zoo rui me mate mochten ondervinden, en bood na mens alle leden van het personeel het feest gewaad aan, waarin de zaal gestoken was. Dit alles geschiedde, nadat 's morgens in de vroegte het uit blinden en personeel bestaan de dameskoortje zich in het hoog gewelfde trappenhuis had opgesteld en daar een feest lied ten gehoore had gebracht, waarvan de woorden gemaakt waren door Fine Bello en de muziek door A. W. Nijenhuis. In de plechtige stilte van dit vroege mor genuur, klonk deze hymne als in een kathe draal. Onder de vele personen, die in den loop van den dag van hunne belangstelling en sympathie kwamen blijk geven, was ook de president van het bestuur, jhr. mr. H. R. A. Laman Trip, die namens dit college de jubi- larese in zeer hartelijke bewoordingen com plimenteerde en haar dankte voor alles wat onder haar leiding in het tehuis tot stand gekomen was. Spreker hoopte, dat het de directrice gegeven mocht zijn, nog menig jaar haar gezegenden arbeid te verrichten. Zeer talrijk waren de blijken van liefde en genegenheid, welke mej. Mansvelt gedu rende dien ganschén dag mocht ondervin den en die tenslotte hun hoogtepunt von den in een serenade, welke haar weid ge bracht door het Wolfhezer Fanfarecorps. Het is voor de inwonenden van dit tehuis een jubeldag geweest, waarop de uitingen van dankbaarheid en medeleven schier geen einde namen. Overstelpt door dit alles, was mej. Mansvelt soms nauwelijks haar ontroe ring meester; maar dan waren haar glimlach en enkele treffende woorden de tolken van haar groote erkentelijkheid. schreef aan de N.R.Crt. hoe hij Zondag in ons land de bloembollenvelden zag, of al thans getracht heeft deze te zien. Er was mij verteld aldus de heer Smul ders dat 2 Mei, indien het weer zou meewerken, een bij uitstek schoone bollen zondag zou zijn. Dies, toen het weder zich goed liet aanzien (en welk een schoone dag is het niet geworden!) heb ik mij vanoch tend te goed 8 uren met vrouw en kroost (en met de auto) op weg begeven van Brus sel, waar ik woon, naar de bloembollenvel den, waarvan mij zooveel schoons gezegd werd. Ik rekende, gezien den zomertijd in België, ongeveer om half twaalf in den Haag te kunnen dineeren en daar tegen het einde van den middag, na een tocht langs de vel den, terug te keeren om vóór het duister weer te Brussel te kunnen terug zijn. Het is anders uitgekomen. Het begon aan de Nederlandsche grens, die in normalen tijd was bereikt. Eenige tientallen automobielen wachtten er, orde loos door elkander, op afhandeling van de formaliteiten, de files groeiden snel aan en vaak werd de laatstkomende, die langsheen de wachtenden opdrong, het eerst geholpen. Nochtans ware ik reeds na ongeveer 20 mi nuten deze hindernis gepasseerd, als niet het Nederlandsche belastingjaar op 1 Mei ware geëindigd en dientengevolge mijn bil jet, houdende vrijstelling van wegenbelas ting, voor een jaar moest worden verlengd. Hiervoor moest ik mij vervoegen aan het eene en eenige opene loket, waarvoor zich naar schatting veertig lieden verdrongen. Ook hier wist zich somtijds de laatstgeko- mene, mits brutaal genoeg, het eerst te doen bedienen; mij gelukte dit slechts na meer dan een half uur wachtens en het bleek mij toen, dat het plaatsen van een stempel het eenige was, waarop dit wachten was ge weest. In België pleegt men coulanter en practischer te werk te gaan. Daar zegt een gemoedelijke Vlaming: „allé,»a'ge maar weg zijt" en laat u zoo snel mogelijk door! Na alzoo bijna een uur te hebben verloren, ontmoette ik eerst in Dordrecht de volgende hindernis. Deze deed mij slechts ongeveer 5 kwartier tijds verliezen, welke ik doorbracht in een achterbuurt van Dordrecht, ter wille van postzegels bestormd door alles wat in Dordrecht jong en haveloos is en mij afvra gend of men in Nederland op mijn bezoek en op dat van mijn landgenooten wel prijs stelde. Even na half een kwam ik in Rotterdam, waar ik dacht te zullen dineeren. Ik werd verwezen langs een route, die bleek te lei den naar een wagenveer, waar twintigtallen auto's reeds wachtten. Ditmaal duurde het oponthoud slechts ongeveer drie kwartier. Een restaurant kon ik echter niet bereiken, want bij de Roeivereeniging „de Maas" stiet ik op een onafgebroken file motorrijtuigen, waaruit ik mij slechts met de grootste moei te kon bevrijden. Het schijnt, dat een voet balwedstrijd de oorzaak was van een en ander. Ik reed door naar den Haag, waar ik „reeds" om half drie aankwam. Een poging om snel eenige broodjes achter een toon bank te eten, stuitte af op de bepalingen van de Winkelsluitingswet. De bediening in een restaurant was niet al te vlot en toen ik gevoed was voor den verderen rit, wees de klok bijna half vier. Een korte berekening echter maakte mij duidelijk, dat ik een kleine kans had althans Antwerpen nog vóór het duister te bereiken (waarvandaan de weg naar Brussel verlicht is) indien ikonmiddellijk terugkeerde! Hetgeen ik dan ook thans ga doen, echter niet dan nadat ik u, geachte Redactie, deze regelen (welke ik op den terugreis bij u hoop af te leveren) heb geschreven om u en uw landgenooten van mijn teleurstelling (om geen sterker woord te gebruiken) in kennis te stellen. Naar hetgeen ik heb ervaren, moet gezegd worden, dat Nederland niet ingericht is om buitenlandsch bezoek, zooals het heden heeft gekregen, behoorlijk te ontvangen. Dan be hoorde Nederland tot dit bezoek ook niet uit te noodigen. Het moest óf zijn reclame voor de bloembollen stopzetten óf althans geen wedstrijden in Rotterdam organisee ren. Zooals het thans gaat, is het voor Ne derland averechtsche reclame: ik zal het experiment zoo spoedig niet herhalen en, volgens hetgeen ik tijdens het wachten aan de grens in Dordrecht en in Rotterdam hoor de, velen mijner landgenooten evenmin. DE OPDRACHT AAN DEN HEER VAN ZEELAND. Verklaring van dr. H. Colijn. Oe Agence economique et financiere heeft aan dr. Colijn gevraagd, welke zyn opvatting is over de opdracht, door den heer van Zee land aanvaard in verband met het opstel len van een rapport hetwelk moet dienen tot introductie van internationale onderhande lingen om de moeilijkheden te bestrijden, die momenteel aan den wereldhandel verbon den zijn. De minister-president verklaarde, dat hij het initiatief van Frankrijk en Groot-Bri- tannië in dat opzicht goedkeurde en dat hij zyn Belgischen collega toewenschte erin te zullen slagen een zoo ruim mogelijke basis te leggen in de richting van een grootere vrijheid op het gebied van den internationa len handel. Dr. Colijn voegde hieraan toe: indertijd heb ik mijn overtuiging in dit op zicht reeds voldoende kenbaar gemaakt, toen ik het voorzitterschap aanvaardde van de handelsafdeeling van de conferentie in 1930, ten doel hebbend, internationale econo mische maatregelen te bevorderen alsook als president van de economische afdeeling van de conferentie te Londen in 1933, om deze nog verder te behoeven uiteen te zetten. Nederland volgt met evenveel interesse als sympathie de handelingen van den heer van Zeeland. Wanneer het oogenblik gekomen is, zal ons land zeker niet weigeren zijn mede werking te verleenen aan de vereenigde pogingen der volkeren om tot een economi sche ontwapening te komen. R.K. STAATSPARTIJ IN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. Rede mr. Goseling. Op den Zondag op het Wilhelminaplein te Eindhoven gehouden streekdag van de R.K. Staatspartij, heeft o.m. mr. C. Goseling, partijvoorzitter, het woord gevoerd. De verkiezingsstrijd gaat, aldus spreker, tegen het goddelooze communisme om 's Pausen kenschetsing te gebruiken. De tweede groote strooming propageert de totaliteitsgedachte, de verstikking van elk gezond geestelijk leven, van elk staatkundig leven ook. Een derde gevaar noemde spreker een democratie zonder uitgangspunt in God. Ook waarschuwde spreker verder tegen een liberale economische politiek. De katholieke beginselen kunnen niet zonder nadeel voor het algemeen belang ge schaad worden. Alleen een gelijkgerichte samenwerking van katholieken kan een dam opwerpen èn tegen het roode èn tegen het bruine gevaar. Tenslotte gaf spreker een uiteenzetting van het R.K. Staatsprogram, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op een billijker verdeeling van lasten en arbeid voor ons volk. NOG EEN SCHOOLSTAKING. Zaandam's voorbeeld werkt aan- stekelig. Eerst thans wordt bekend, dat zich niet alleen op het lyceum te Zaandam, doch ook op het O.L. Vrouwe Lyceum te Breda op den verjaardag van Prinses Juliana inci denten hebben voorgedaan. De leerlingen waren n.L verontwaardigd door het feit, dat op 3 April slechts een halve dag vrijaf werd gegeven. Reeds tijdens de eerste lessen was het dan ook in de verschillende klassen uiter lijk onrustig, zoodat flinke porties straf werden uitgedeeld. Tijdens het vrije kwartier schoolden de lyceïsten op de speelplaats samen en sche nen niet van zins de leslokalen weer te be treden. Eerst na lang dralen gelukte het den rector, drs. J. G. Geretsen, de jeugd weer binnen de schoolmuren te krijgen. Welis waar bleef de vrije middag gehandhaafd, doch deze werd bij wijze van straf teniet gedaan door het opleggen van dubbel huis werk. Voorts werd bepaald, dat tot nader order het vrije kwartier tot een pauze van 5 minuten wordt teruggebracht. EDAM EN VOLENDAM VERLAGEN HAVENRECHTEN VOOR PLEZIER JACHTEN. BEJAARDE ECHTELIEDEN BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. In een huisje op den Westersingel te Amersfoort heeft zich gisteren een raadsel achtig geval voorgedaan. Toen laat in den ochtend buren tot de ontdekking waren ge komen, dat de bewoners, de 65-jarige Mijntje Veldhuizen en haar echtgenoot de 73-jarige C. Voskuilen, zich tegen hun gewoonte nog niet buitenshuis hadden begeven, werd de politie gewaarschuwd. Deze verschafte zich, geassisteerd door een der omwonenden, toe gang tot de woning, waar men een schrik wekkende ontdekking deed. Op den vloer van de alkoof, welke als slaapvertrek diende, trof men de beide echtelieden buiten bewustzijn aan. De toestand van de vrouw bleek buitenge woon ernstig te zijn, die van den man was minder zorgwekkend. Beiden werden naar het r.k. ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van het geval tast men in het duis ter. Zeker is echter, dat hier geen gasver- stikking in het spel is. R.K. EPISCOPAAT EN ROTARY. Een herhaalde waarschuwing. Naar aanleiding van het feit, dat de Land dag van het Ned. district van Rotary Inter national op 7 en 8 Mei te Maastricht wordt gehouden, heeft de bisschop van Roermond het, om misverstanden te voorkomen, dien stig geoordeeld de roomsch katholieken van zijn diocees nog eens te waarschuwen tegen deze beweging. Hij herhaalt den uitdrukke- lijken wensch, dat de onderhoorige roomsch katholieken zich vereenigen in katholieke organisaties waarin de katholieke begin selen tot hun volle recht komen. De Rotary wordt genoemd een neutrale vereeniging met een economisch en sociaal karakter, die de maatschappij wenscht te verbeteren en de leden wenscht op te voeden tot eerlijke, onbaatzuchtige mannen. Het nastreven van dat doel is zeker prijzenswaardig, maar zij wil het bereiken door de beoefening van ethische beginselen, welke losgemaakt zijn van iederen godsdienst. Daarom behoort de Rotary, naar het oordeel van het episcopaat, tot de vereenigingen, waarvan de roomsch- katholieken zich moeten afzijdig houden en is de toetreding tot de Rotary voor den roomsch-katholiek niet geoorloofd. Het zal zeker voor de talrijke watersport liefhebbers een heuglijk bericht zijn te ver nemen, dat Edam en Volendam voor het ko mende seizoen de havengelden aanmerkelijk verlaagd hebben. Was vroeger bij binnen komst van beide havens op een dag een mi nimum van tweemaal een gulden verschul digd, voortaan zal bij een bezoek van beide havens op een dag slechts eenmaal betaald behoeven te worden, en wel een bedrag van 6 cent per ton zonder het minimum van een gulden, terwijl het z.g. koppengeld ook slechts eenmaal betaald hoeft te worden. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag moest een twaalfjarig meis je, terwijl de moeder uit werken was, te Ter Apel op haar driejarig zusje passen. Door tot dusverre onbekende oorzaak is het drie jarige kind te water geraakt. Buren schoten spoedig te hulp, doch het was reeds te laat. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN. Het Centraal Stembureau zal op Maandag 10 Mei des voormiddags om half twaalf een openbare zitting te Den Haag houden ter nummering van de voor de a.s. Tweede Ka merverkiezingen ingediende candidatenlijs- ten. AUTOBOTSING MET VIER GEWONDEN. In de kom van het dorp Zuidhorn (Gr.) zijn gisteren twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. In de richting Groningen reed een auto, waarin behalve den chauffeur gezeten wa ren de heer en mevr. Steenshuis uit Leens en mevr. Thiessen uit Zuidhorn. Met vrij groote snelheid wilde een Friesche auto eerstgenoemde auto passeeren. Hierbij kwa men de beide voertuigen in botsing. In de Friesche auto was slechts een persoon geze ten, die geen verwondingen opliep. Van de andere auto, werden alle vier inzittenden licht gewond. Na door een geneesheer te zijn verbonden, konden de slachtoffers naar hun .woning ten^keeren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7