t SITTERSs7dKAR N GEHEIMEN DIENST IQH en JflH BOIIEMflHHE. Hoogstr. 8 ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 4 MEI 1937 LANGENDIJK WARMENHUIZEN ST. MAARTENSBRUG BUR6ERBRU6 EGMOND AAN ZEE OOOfMKKX KOEDIJK WERKVERSCHAFFING IN GEESTMERAMBACHT. Voorstel tot het maken van twee proef polders ter beoordeeling: van inpolderingsplan. Naar wy vernemen, zoo wordt uit Haar lem aan het Hbld. gemeld, zal binnenkort een voordracht van Ged. Staten verschij nen, waarbij een vry belangrijk crediet wordt gevraagd voor den aanleg van twee proefpolders, groot 30 en 50 H.A., in het Geestmerambacht, Welke bedoeld zijn om een inzicht te verkrijgen in de waardever meerdering der gronden door inpoldering. Dit voorstel wordt in de a.s. Statenzitting behandeld. Hiermede zal dan een begin zijn ge maakt met de uitvoering van het groote werkverschaffingsobject, omvattende ver betering van pl.m. 2500 H.A., een object waaraan duizend arbeiders gedurende vy'f jaar werk zouden kunnen vinden. De toe stand is nog niet lang geleden door ir. F. P. Mesu, directeur van den Cultuur-techni sche dienst, in een rede te Alkmaar uiteen gezet, waar toen ook het college van Ged. Staten was vertegenwoordigd. De bedoelde streek bij Geestmerambacht is verdeeld in een aantal hoog gelegen stukjes land, die door water gescheiden zijn. Ten gevolge van het voortdurend uitdie pen van de slooten namen deze stukjes in omvang af zoodat het gebied thans van 20 —40 pCt. uit water bestaat. Het gevolg is, dat er nog slechts kool en vroege aardappe len kunnen worden verbouwd. Diep ingrijpen in toestand. Indien men van meening is, aldus de heer Mesu, dat omzetting der bedrijven in andere cultures mogelijk wordt, dan moet veel dieper in den bestaanden toestand worden ingegrepen. Dan moet een groot aantal van de bestaande slooten worden dichtgemaakt, zoodat goede, gemakkelijk exploiteerbare perceelen kunnen worden gevormd. De wijze van werken komt voor het Geestmerambacht, dus ook voor de door Ged. Staten gevraagde twee proefpolders, op het volgende neer: Men sluit het in te polderen gebied af van het omringende water door het plaatsen van aarden dammen in slooten en vaarten; tegelijk bouwt men een gemaal. Daarna volgt het grondwerk binnen den polder. De tochten naar het gemaal, benevens de vaarten, welke in de toekomst blijven be> sctaan, worden op de vereischte diepte ge bracht. Een of meer wegen worden aange legd. overtollige slooten worden gedicht met grond, welke aan de perceelen wordt ont trokken. Buizendrainage naar de vaarten. De ontwatering der gronden geschiedt zoo mogelijk door buizendrainage rechtstreeks naar de vaarten. Op deze wijze worden groote blokken verkregen, welke naar be hoefte in kleinere of grootere perceelen kunnen worden onderverdeeld. Door het dichten van de slooten wordt de grondslag lager, zoodat de polder lager moet worden afgemalen. Bij een afmaling van ongeveer één meter kunnen de afzonderlijke polders in het Geestmerambacht worden opgeheven. Door het dichten der slooten wordt een landwin ning verkregen van 15 a 20 pCt. Aan de administratieve uitvoering zijn groote moeilijkheden verbonden, daar de grond reeds geheel in cultuur is en eigen dom van een groot aantal eigenaren. De uit voering van het plan is daarom slechts mo gelijk, indien een groot deel der eigenaren medewerking verleent. Er wordt op gere kend, dat de uitvoering kan geschieden in werkverschaffing. Voor de bestrijding der werkloosheid zal de uitvoering van dit ob ject buitengewone waarde hebben voor de geheele omgeving. Indien echter mocht blijken, dat de waar devermeerdering der gronden minder is dan de totale kosten minus de arbeidsloo- nen, dan zou niet tot uitvoering der werken kunnen worden overgegaan, tenzy een li chaam gevonden wordt, dat dit verschil in den vorm van subsidie wenscht bij te passen. Al deze gegevens hoopt men te ver krijgen door het maken van bedoelde twee proefpolders. Het Meifeest van S. D. A. P. en N. V. V. Zaterdagavond werd in de tooneelzaal van café „De Roode Leeuw" van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude, het Meifeest gevierd door de moderne arbeidersbeweging van Langendijk en St. Pancras. De zaal was geheel bezet. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. van den Abeele, die zijn genoegen uitsprak over de groote opkomst van de be langstellenden op dit Meifeest in het zoo bijzonder belangrijke jaar 1937. De spreker was nog niet aanwezig, daarom heeft de A. J. C. eerst een kort bont pro gramma afgewerkt, dat by de aanwezigen wel in den smaak viel. Hierna kon de voorzitter den heer drs. S. Kleerekooper verwelkomen, die vervolgens de Mei-rede uitsprak. Hij wees op het inter nationale karakter van het Meifeest, dat is het feest der herleving. Het leven is niet alleen vreugde. Zij die dit begrijpen, zullen zich een stijder toonen ook in tijden van nederlaag. De strijders die in tijden van nederlaag pal staan kunnen de overwinning bereiken. Dat nederlagen zyn geleden, wil spr. niet ontkennen. Velen zuchten in de kerker of leven in ballingschap. Spr. wees op den stry'd in Duitschland, Oostenrijk, Spanje enz. Ondanks dit alles weten wij, dat ons is de toekomst. Wanneer in ons vaardig is het socialisme, dan buigen wy niet voor een knoet. Door het lichaam te vernietigen, vernietigt men niet den geest. De nederlagen moeten wy kunnen aanvaarden en er kracht uit putten voor de voortzetting van den stryd. De nederlagen zijn al weer geschiede nis. Duitschland is uitgewischt door Weenen, waar men heeft getoond, dat men zoo maar niet alles kan doen. Begon eens bij Alkmaar de victorie, nu begint de victorie bij Weenen, want Weenen was het begin van een reeks overwinningen. Spr. wees op de la Roque, den strijd in Spanje en Degrelle en bracht den strijders in Spanje een saluut. Als Ne- derlandsche arbeidersbeweging hebben wij iets bij te dragen in den strijd tegen de internationale reactie. Daarvoor worden offers gevraagd, al is het niet in bloed. Het fascisme moet geen duimbreed worden toe gegeven. Men moet waakzaam zijn. Er staan machtige groepen der bourgeoisie achter het fascisme. In den verkiezings stryd hebben wij ook een stuk internatio nale plicht te vervullen. Als wy hier strij den voor de vrijheid steunen wij den inter nationalen strijd tegen het fascisme. In dien strijd moet alles, in welken vorm ook, wor den ingezet. Naast Mussert zyn er nog meer vijanden der arbeidersklasse. In dit verband wees spr. op den Vrijheidsbond; en op de velen, die uit de V. D. zijn gegaan, achter Mussert aan, uit klassehaat tegen de arbei ders, waarvoor zij hun idealen hebben laten schieten. In dit teeken moet men de stryd zien. Spr. wekte op te strijden voor de vrijheid van het gansche volk en van alle volkeren der aarde. Deze rede werd met aandacht gevolgd en meermalen door applaus onderbroken. Het verdere van den avond was gewijd aan too- neel. De arbeiderstooneelvereenlging I. D. D. A. voerde op „Otto Zeeger's dramatisch spel in 4 bedrijven, „Nanda", onder regie van den heer J. van den Abeele. De talrijke aanwezigen hebben deze uitvoering zeer op prijs gesteld. De spelers hebben goede ver tolking van dit tooneelspel gegeven. wijziging naar de omzetcijfers van onze veiling is reeds voldoende om dit aan te toonen. Een kleine opleving in andere tak ken van bedrijven is reeds te bespeuren. By de rekening ontvangsten vinden wij een bedrag aan spaargelden van 27557.05 en over terugbetaalde voorschotten van 7787t by de uitgaven een bedrag aan te rugbetaalde spaargelden van 30240.40; en van betaalde voorschotten van 3310. De balans heeft een winstsaldo van f 522.37. De voorzitter wees op den groote rente achterstand op 31 December. Spr. was van meening, dat velen met de betaling van de rente in moeilijkheden zitten, doch was er ook van overtuigd, dat onder de achter- stalligen op 31 Dec. j.1. er toch wel enkelen zijn, die met een beetje goeden wil den renteachterstand hadden kunnen aanzui veren. Over de winst van dit jaar verheug de de voorzitter zich. Sommige meenen, dat winst maken voor de Boerenleenbank niet noodig is. De totale reserve van deze bank be draagt op heden ten dage ruim 4400. Mer, moet dit niet onderschatten. De voorzitter bracht den kassier denk voor zijn richtig beheer. Volgens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 1 Jan. 1936 163 en op 31 Dec. 1936 157. Het aantal spaarboekjes bedroeg op 1 Jan. 1936 320 en op 1 Jan. 1937 312. De voorzitter bracht den heer van Baar dank voor zyn jaarverslag. De voorzitter deelde mede, dat nu de heer Mosch ons dorp gaat verlaten, hij niet meer herkiesbaar is als lid van den Raad van Toezicht. Het is spr. een genoegen te kunnen verklaren, dat de heer Mosch steeds zijn best heeft gedaan in het belang der bank. Spr. wenschte hem in Alkmaar nog menig jaar van een rustig leven. In de plaats van den heer Mosch werd de heer Jac. de Nijs gekozen. Op voorstel van het bestuur werd voor het volgend jaar de rente voor voorschot ten bepaald op 4 3/4 en voor spaargel den 3 1/4 Het bestuur verkreeg mach tiging zoo noodig tusschentijds den rente voet te doen veranderen. Jaarvergadering Boerenleenbank. Een vergadering werd gehouden door de Boerenleenbank in het lokaal van den heer Jac. Wester onder voorzitterschap van den heer K. Molenaar. In het openingswoord wees spr. er op, dat het vervelend wordt alle jaren te moe ten wijzen op de slechte uitkomsten voor onze leden. Ontegenzeggelijk is het waar, dat thans de bank lang niet meer zoo kan werken als een twintig jaren geleden. Vroeger konden de leden geld bij de bank op crediet krijgen. Het vertrouwen in den boeren- en tuindersstand is thans zooda nig geschokt, dat nu zeer weinig op cre diet verstrekt wordt. Spr. is er van over tuigd, dat vele tuinders moeilijk aan hunne verplichtingen kunnen voldoen. Een ver- Het polderhuis verkocht. Het z.g. Polderhuis alhier, eigendom van het waterschap Zype en Hazepolder, is, met toestemming van Ged. Staten, verkocht aan de N.V. Dekker's veevoeder- en kunstmest handel alhier. Afscheid mej. Kuiper. In een alhier gehouden ouderavond werd op buitengewoon hartelijke wijze afscheid genomen van de onderwijzeres mej. A. A M. Kuiper, die wegens huwelijk gaat ver trekken. Woorden van afscheid werden gesproken door het hoofd der school, den heer Smelik; namens de oudercommissie door den heer C. Kok, onder aanbieding van een mooie palm; namens de oud-leerlingen door mej. A. Kapitein en tenslotte door mevr. Eriks Appel, die haar gevoelens in een gedicht had neergelegd. De woorden van alle sprekers kwamen hierop neer, dat het heengaan van mej. Kuiper als een groot verlies voor de school werd beschouwd. Mej. Kuiper dankte hartelijk voor deze hulde 1 Mei-feest. De plaatselijke af deeling der S.D.A.P. heeft met een tot de laatste plaats bezette zaal in „De Vergulde Valk" het 1 Mei-feest gevierd. Met een krachtig woord over de be- teekenis van den 1 Mei-dag opende de voor zitter, de heer E. Prins deze feestvergade- ring, daarna onmiddellijk het woord ver- leenend aan den spreker ,den heer J. de Graaf uit Amsterdam. De heer de Graaf wees er op, dat de inter nationale arbeidersklasse op 1 Mei het feest van den arbeid viert, in een tijd, dat de we reld schudt op haar grondvesten. Wij gedenken, aldus spreker, op dezen dag al onze geestverwanten in landen, waar Woensdag 5 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr, 10. VPRO-morgenwyding. 10.20 Deel. en gr.pl. 11.De sfeer in huis, causerie. 11.30 Het niet altijd wer kende land, causerie. 12.Gr.pl. 12.151.45 VARA-orkest en gr.pl. 2.Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 VARA- orkest. 6.30 RVU.: Gedachten-com plexen uit dezen tijd, causerie. 7. Zang. 7.30 VPRO: Vryz. Protestan tisme Nationaal, causerie. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 De Stem des Volks, Residentie-orkest en soliste. 9.10 Deel. 9.30 VARA-Theaterorkest en solisten. 10.ANP-ber. 10.05 De Ramblers. 10.30 Orgelspel. 11. 12.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pL 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Sopraan en piano. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2.Gr.pL 2.30 Postzegelpr. 3.Viool en piano. 4.Gr.pL 4.45 Felicitaties. 5.Kinderuur. 6.Gr.pL (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Causerie over 't Binnenaanvarings- reglement en stoommachines). 7.— Ber. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Vrouwen V. U. Plan 1937, causerie. 8.ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Christ. Gem. Zangver. „Oudwijk" en het NCRV-orkèst mmv. solisten. 9.Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg concert. (10.ANP-ber.) 10.4512.Gr.pL Hierna Schrift lezing. (Eventueel schaakuitslagen) DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgel- speL 10.35—10.50 Gr.pL 11.05 BBC- Schotsch orkest en solist. 12.05 Het Coventry Hippodrome-orkest. 12.50 1.20 Gr.pL 2.15 Sportrep. 2.40 Gr.pL 2.50 Pianovoordr. 3.20 Ves per. 4.10 De „Phantom Five" en solist. 4.35 Het BBC-dansorkest. 5.20 Ber. 5.40 Fransche causerie. 6. Zang. 6.20 't BBC-Harmonie-orkest. 7.Muzikale causerie. 7.20 Radio- tooneel met muziek. 8.20 Ber. 8.40 Radiotooneel. 9.30 Het BBC-orkest en soliste. 10.35 Jack Jackson en zijn Band. 10.5011.20 Jazzmuziek gramof oonplaten) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gr.pL 11.20 Jacbara-orkest en zang. I.20 en 2.20 Gr.pL 3.50 Zang. 4.05 Gr.pL 4.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 7.50 Omroeporkest Noyon- koor en solisten. 9.50 Gr.pL KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 SA-orkest. 8.50 Gr.pL 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.50 Kamermu ziek. 5.35 Omroepstrijkkwartet en solisten. 6.35 Mannenzangver. 7.20 Uit Brussel: Omroepsymphonie- orkest. 10.0511.20 Hans Bund's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pL 11.50 Omroeporkest. 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20 en 5.20 Gr.pL 5.50 Kleinorkest. 6.05 Gr.pL 6.20 Kleinorkest. 7.20 Om- roepsymph.-orkest. 8.05 Gr.pL 8.20 Verv. concert. 9.30 Revue-progr. 10.05—10.20 Gr.pL 484 M.: 11.20 Gr. pi. 11.50 Omroepdansorkest. 12.30 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gr.pL 4.25 Kleinorkest. 5.35 Kamermu ziek. 7.20 Uitz. ter gelegenheid van het „Feest der Infanterie". 9.30 10.20 Omroepdansorkest DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Concert door een SA-orkest. 8.05 Rijksuitz.: Auf groszer Fahrt um die Ehre Deutschlands. 8.35 Het Calvet-kwartet. 9.20 Ber. 9.50 Sportrep. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 Het Omroepdansorkest van Breslau. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Diversen 9.20—10.05, Lond. Reg. 10.05—12.05, Brussel VL 12.0513.20, Parijs R. 13.20—13.50, Keulen 13.50—14.20, Parijs R. 14.2014.35, Lond. Reg. 14.35—15.50, Keulen 15.50—17.20, Lond. Reg. 17.2018.20, Keulen 18.20—19.20, Brussel (VI.) 19.20— 21.20, Rome 21.20—22.20, Berlijn 22.20—23.20, Radio Danmark 23.20 —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 3.—8.20, Ham burg 8.209.35, Droitwich 9.35 13.25, Lond. Reg. 13.25—14.15, Droitwich 14.1517.20, Breslau 17.20—17.35, Brussel Fr. 17.35 18.20, Droitwich 18.2020.40, Lond. Reg. 20.40—21.20, Brussel VL 21.20 —21.30, Droitwich 21.30—24.—. Lijn 5: Diversen. het vrije woord niet meer bestaat. Daar zyn de socialistische arbeiders in kleine groepjes bijeen om stil en in het geheim het feest te vieren. Wij gedenken onze kameraden in Spanje, die strijden voor vrijheid en recht tegen de fascistische generaals en hun ben den. Een woord van hulde aan allen, die trots revolver en gummiknuppel het socia lisme trouw blyven (applaus). Ondanks den druk van het kabinet Colijn vieren wy hier in Nederland dit 1 Mei-feest in optimisti- schen geest. Er is namelijk een lichtpunt „Het plan van den arbeid". Met valsche leu zen trachten Mussert en Moskou het volk te verleiden. Op 26 Mei zal hun pogen vergeefs blijken. Met een oproep tot trouw aan het socialisme, besloot spreker zijn rede. Na het zingen der internationale was ver volgens het woord aan Daan Pool en Tom my Bouwman, die er in slaagden hun pu bliek van begin tot het einde te boeien. Vooral het optreden van Daan Pool in de West-Friesche klucht „Jaap naar de Alk- maarsche kermis" was een groot lachsucces. De avond werd besloten met een gezellig bal onder musicale leiding van den heer Verrees uit Alkmaar. Het bestuur der S.D. A.P. kan zonder twijfel op een schitterend geslaagden avond terugzien. Een kamphuis op het Pompplein. De vroegere vacantie-kolonie Sint An- tonius op het Pompplein zal worden inge richt tot zoogenaamd kamphuis. Dit kamp huis zal onder leiding staan van den heer J. J. Grinwis, thans leider van een kamp huis te Putten. 18 maanden g.r a-fils verzekerd legen diefstal. 18 maanden alle» reparaties gratis I Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: Ingekomen personen. N. Kieft en gezin van St. Pancras. G. E. van Loenen van Haarlem. F. G. B. Sariemijn van Heiloo. J. Dol van Lutje- winkel. H. de Vries van Alkmaar en W. Hoogeboom van Schoorl. Vertrokken personen. J. Evers en gezin naar Heerhugowaard. C. Hoppe naar Alkmaar. K. Kok naar Schoorl. C. Bouw naar Oudkarspel. T. Tromp naar Alkmaar en G. de Wit en gezin naar Texel. Uteuilletoit AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. HOOFDSTUK III. Op het marktplein was de jaarmarkt in vollen gang, fleuriger dan men in die slechte tijden had kunnen verwachten. De keizerlijke troepen waren met hun groo- ten nasleep teruggetrokken van de Wer- benerschansen en naar het Zuiden gemar cheerd, een gedeelte was bij het garnizoen in de stad achtergebleven. De regimenten hadden behoefte aan alles. Er waren zaken te doen en van heinde en ver waren de kooplieden aangenomen. De tros van het leger was ongewoon groot geworden, aan gevuld door vogels van allerlei pluimage. Ja, er waren zeer vreemde vogels onder. Rijen kramen stonden op het ruime marktplein. Letterlijk alles was er te koop. Zelfs was er een ondernemende Hollander verschenen, waarschijnlijk uit Westfalen, dat door de Nederlandsche troepen bezet was, met een wafelkraam en een jenever- sohenkerij. Zooals altijd waren er vele tenten, waer het publiek, burgers en soldaten, zich kon den vermaken. Er werd gespeeld en gedob beld. Men draaide rond in een mallemolen, die door twee mannen werd getrokken en waar een paar aardige meisjes de duiten ophaalden. Er werd geschoten met pijl en boog op den kop van een geschilderden ever en met het pluimke geworpen. Men keek naar de goochelaars, verbaasde zich over het varken met vijf pooten, over de dikke dame, wier kort rokje de geweldige dijen niet heelemaal kon verbergen. „Ja, als de schout op verzoek van mijnheer de pastoor het niet verboden had", vertelde de koster aan zijn nieuwsgierig en gre tig luisterend gehoor, „dan zou het rokje zeker nog korter geweest zijn en zou haar machtige boezem niet zoo eng in haar keurslijf verborgen zijn gebleven". Men bewonderde de schoone Helena, die een slang om den hals droeg. Een groote slang, door een Portugeesch matroos u.t Azië medegebracht. Het beest was nog wat vermoeid van de reis, want het bewoog zich bijna niet en zelfs toen de schoone zijn breeden afschuwelijken kop tegen haai hart drukte, bleef het koud en onverschil lig, het ondier. Naast de slangentent stond op een po dium een bert>emde kiezentrekker. „Ik trek u de rotste kies zonder pijn", schreeuwde hy. „Nooit zal men bij mij iemand van pijn hooren schreeuwen. Mis schien van vreugde, als hij geholpen is". De trekker loog niet; men kon de slacht offers niet hooren, zoo'n verschrikkelijk lawaai wist zijn orkestje te voorschijn te tooveren. Soms als de kies te vast in de boerenkaak zat, prikte de knecht het slachtoffer even met een naald in het zit vlak. Dat hielp altyd, de boer vloog op. „Allemachtig", en de dokter schudde het hoofd. „Wat zat die wortel diep". Even voorbij den tandmeester stond een geheimzinnige tent. De voorkant was zwart, bezaaid met zilveren sterren. In het mid den een Moorsch poortje. Er voor lag een groot Oostersch kleed. Aan den kant stond een verhooging. Een knecht in het zwart speelde op een hoorn op verdienstelijke wijze allerlei vroolijke marschen. Op het kleed liep een pias op de handen, een aap deed het hem na. De menschen verdron gen zich. Zelfs de belangstelling voor den tandmeester was verdwenen. Toen speelde de muzikant een ernstig wijsje en de mu ziek zweeg. De potsenmaker trad naar voren. „Ik zal u nu iets laten zien, wat nie mand in de geheele wereld mij zal kun nen nadoen", zei hij heel bedaard. Hij nam een korten aanloop, zyn lichaam vloog in de lucht, strekte zich, draaide over het hoofd en hij stond weer op beide voeten. De doodensprong. De toeschouwers waren opgewonden. Dadelijk daarop volbracht de aap met het grootste gemak hetzelfde kunststuk. De menschenmenigte groeide aan. Een magische figuur in lange zwarte talaar en hooge zwarte muts trad door het poortje uit de tent. Langzaam besteeg hy de verhooging. „Professor Ben el Gora", stelde hy zich voor met een diepe buiging. „Vrienden", verbrak hij daarna luid, maar zonder stemverheffing, met een onmiskenbaar Oosterschen tongval, de angstwekkende stilte: „Vrienden. Ik ben van verre tot u gekomen om u te helpen. Gij hebt gezien wat lichaamskracht vermag. Mijn leerling loopt op de handen, maakt den dooden sprong. Slechts weinigen zullen hem dat kunnen nadoen. Dat is geen wonder, maar wat wel een wonder is, dat is, dat mijn leerling tachtig jaren oud is. Hy lijkt zes tien". Ademloos luisterde het publiek. Een der hoorders riep: „Maar je kunt zijn gezicht niet zien door al het krijt". „Neen", antwoordde de professor. „Maar daar gaat het niet om, het gaat om zyn lichaamskracht". „Juist", zei de koster. De professor knikte goedkeurend en vervolgde: „Ge behoeft my, professor Ben el Gora, lijfarts van Zijne Majesteit kalif Soliman den Wijze, niet op myn woord te gelooven. Kijk, ik laat u myn papieren zien, getee- kend door schout en schepenen, kanseliers van groote rijken en zelfs door koningen". Hij hield zijn documenten even den koster voor. Deze knikte. „Maar ik vraag geen geloof. Ik kom met daden. Waarom heeft deze man" hy wees op den potsenmaker „op tachtigjarigen leeftijd nog zooveel levenskracht? Ook dat zal ik u vertellen. Kijk, ik heb hier een klein fleschje. Dit witte vocht is het levens elixer. Als ge daar eiken morgen een paar druppels van neemt, vooral niet meer, zult ge tot zeer hoogen leeftijd gezond en sterk blijven". „Neen", vervolgde hy. „Het is niet het levenselixer, dat het eeuwige leven schenkt. Dat is niet uitgevonden en zal nooit wor den uitgevonden. Het is slechts de eers stap op den goeden weg". „Wat kost zoo'n fleschje? Vijf daalders, bijna een vermogen. Neen, vrienden, Hier kost het geen vijf daalders, geen vier, geen drie, geen twee. Maar slechts één zilveren daalder. Het is niets. En als net u niet helpt, moogt gij uw geld terugvragen. Want dat is de groote wet der wetenschap, dat geen middel universeel is, dat wil zeggen, dat niet elk middel helpt voor iedereen. Er zijn uitzonderingen. Niet elk lichaam is geschikt voor myn levenselixer. Er zijn uitzonderingen. Er zyn menschen, die een verbond met den duivel hebben gesloten. Voor hen helpt dit middel niet, want zij hebben hun ziel aan satan verpand en hun lichaam is betooverd". Hy keek naar de toeschouwers. „Kom eens hier vrind", sprak hy tot een oud mannetje, dat de geheele voorstelling met gespannen aandacht had gevolgd. „Hoe heet j'ij?" „George Sander". „Welnu, Sander, kom eens hier". Maar Sander schudde zyn oud kopje. „Nee, ik wil niet. Het is toovery", Toen ging de potsenmaker naar hem toe. Het oude man neke stond trillend en bevend op zijn bee- nen. De pias en de knecht namen hem onder de armen en samen beklommen ze het podium. „Hoe oud ben je?" vroeg de professor. „Zeventig", mompelde hy. „Getrouwd?" n „Mijn vrouw is al tien jaar dood". „Welnu", hij nam een kristallen vaasje, vulde het half met water en goot er vijf droppels van het elixer by. „Drink dit". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9