JCeek School JiidschdftM Radionieuws Jboeketi 1 Voor kleine tuinen. Maarten skroift naer krant. MAARTEN. pioenschap is aan den duinkant reeds lang op z'n plaats. Proficaat blauw zwarten! In de tweede klasse B zien we R. C. Z. II in eigen omgeving te gen Z. V. V. IV sneuvelen, waarbij dan te vens het kampioenschap aan de bezoeken de blauw zwarte Zaandammers valt. Het onbelangrijke treffen Assendelft III— Westzaan II kan ook de meeste winst aan de bezoekers geven, terwijl eenzelfde re sultaat zal vallen in de ontmoeting W. F C. VIUitgeest II. Ook de tweede klasse D laat een beslissings-wedstrijd zien, zulks naar aanleiding van het gelijke spel van vorigen Zondag van M. E. V. O. I tegen Egmondsche Boys I, zoodat de Mevoanen met Oudorp I. hebben uit te maken, wie den titel toekomt. Het zal op 't gemeentelijk Sportpark waar het treffen plaats vindt dan ook geducht spannen, daar beide ploegen vol komen aan elkander gewaagd zijn. De Oudorper-aanval lijkt ons iets gevaarlijker, maarde M. E. V. O.-defensie iets meer hecht. Dat het een faire sportieve strijd mag worden, waarbij de zege op de juiste plaats terecht mag komen! De derde klasse E laat slechts de ontmoeting M. E. V. O. II Alkmaar III zien, waarbij de groen witten wel zullen winnen endus op nieuw de leiding gaan nemen. In de vierde klasse F slechts het treffen D. T. S. IIIAlkmaar IV waarbij eveneens de bezoekende groen witten na veel inspanning zullen winnen. Schaken, DE V. V. V.-WEDSTRIJDEN. Op Hemelvaartsdag werd in café Central de traditioneele schaakwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de schaakvereeniging V. V. V. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse A: F. Naerebout, Hilversum, 3 pnt., Ie pr.; D. Appel Jr., Alkmaar, 2 pnt.. 2e pr.; G. H. Ticmans, Apeldoorn, 1 pnt.; W. Hauer, Amsterdam, 0 pnt. I Hoofdklasse B: E. de Waal. Alkmaar, 2'A pnt., Ie pr.; H. W. ten Bosch, Amsterdam, 1'A pnt., 2e pr.; Dr. Feenstra Kuyper, Den Helder, 1 pnt.; N. van der Lijn, Wormer, 1 pnt. Eerste klasse A: C. A. Tiemans, Apeldoorn, 3 pnt. Ie pr.; P. J. Bosch, Castiicum, 1'-, pnt., 2e pr.; D. Muys, Zaandijk, 1 pnt.; B Verhoeven, Nieuwe-Niedorp, 'A pnt. Eerste klasse B: J. Troosi Apeldoorn, 3 pnt., Ie pr.; J C. Smit, Spierdijk, 2 pnt., 2e pr.; B. Veltmnn, Alkmaar, 1 pnt.; S. Booy, Nieuwe-Niedorp, 0 pnt. Eerste klasse C: Th M. van Beek, Am sterdam, 3 pnt., Ie pr.; C. Kieft, Alkmaar, 2 pnt.. 2e pr.; C. Terra, Uitgeest, 1 pnt.; A Vader, Alkmaar, 0 pnt. Tweede klasse A: K. Reinders, Laren, 2'A pnt., Ie prD. Koelewijn, Heiloo, 1'A pnt., 2e pr. (na loting met); D. Appel Sr., Alkmaar, 1>A pnt.; A. Aberkrom, Hoorn, 'A pnt. Tweede klasse B: F. D. Kat, Heemstede, 2 pnt., Ie pr. (na loting met); J. G. de Haan. Alkmaar, 2 pnt., 2e pr.; C. Moeyes, Hoorn, IA pnt.; M. Kamper, Haarlemmermeer, V) pnt. Derde klasse A: J. Wjjker, Den Helder, 3 pnt., Ie pr.; C. Betlem, Alkmaar, IA pnt., 2e pr.; J. Hamer, Amsterdafn, 1 pnt.; D. Wie- ring. Spierdijk, A pnt Derde klasse B: C. Blankman, Alkmaar, 3 pnt., Ie pr.; J. Bak, Wormerveer, 2 pnt., 2e pr.; J. N. Kaal, Alkmaar, 1 pnt.; A. P. Kager, Hoorn, 0 pnt. Koningsweg, waar alle belangstellenden hartelijk welkom zijn. Daar zal door een van de leiders van deze Huttersche doops gezinden gesproken worden over hun leven in 't verleden en heden. Lichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken, terwijl de toespraak vertaald zal worden! Het is te hopen dat velen van deze geheel eenige gelegenheid om uit de eerste hand over deze merkwaardige beweging en haar leven en werken te kunnen hooren, gebruik zullen maken. De Huttersche doopsgezinden hebben evenals de Neder landsche Mennonieten hun oorsprong te danken aan het optreden der eerste doopers in Zürich in 1525. Zij stichtten hun gemeenschap omstreeks 1530 in Tirol, vanwaar zij echter al spoedig verdreven werden. lm later eeuwen vindt men ze te rug in Hongarije, Polen en Rusland, maar sinds de 19e eeuw eigenlijk alleen nog in Noord-Amerika. Na den wereld-oorlog ontstond echter in Midden-Duitschland de thans ontbonden gemeenschap, waarbij zich behalve Duitschers ook allerlei andere Europeanen aansloten en van waaruit in de laatste jaren de reeds genoemde kolo nies in Liechtenstein en Engeland gesticht werden. ONTHEFFING TE ZIJPE VERLEEND. Aan de gemeente Zijpe is ontheffing verleend van de verplichting om ter voor ziening in de vacature van onderwijzeres aan de o.L school te Burgerbrug een op wachtgeld gestelde onderwijskracht te be noemen, zoodat het gemeentebestuur van Zijpe in dit geval een vrije benoeming kan doen. DE DUITSCHE HUTTERSCHE DOOPSGEZINDEN. Drie weken geleden werd plotseling de kolonie van de Huttersche Doopsgezinden, gelegen bij Fulda in Midden-Duitschland, door de Gestapo bezet en ontbonden ver klaard. Men wilde de leden van deze kolonie, die in gemeenschap van goederen leefden en de weerloosheid voorstonden, terugzenden naar de plaatsen en landen, waar ze vandaan kwamen. Zij hielden echter zoo sterk aan hun gemeenschap vast, dat zij ten slotte toestemming kregen om met elkander uit te wijken naar het buitenland. Zoo vertrokken ze, na eerst nog samen avondmaal gevierd te hebben, met achterlating van hun bezit ter waar de van ongeveer honderddertig duizend mark, naar de Nederlandsche grens. Zaterdagochtend 17 April kwamen ze in Nederland aan, waar zij in het Bilthoven- sche Broederschapshuis een tijdelijk tehuis vonden. Deze groep van ongeveer dertig mannen, vrouwen en kinderen hoopt bin nenkort te kunnen vertrekken naar Enge land, waar verleden jaar een kolonie van de Huttersche doopsgezinden gevestigd werd. Een andere groep ging naar het vorstendom Liechtenstein, waar ook sinds enkele jaren een Huttersche kolonie be staat. Onder de Nederlandsche doopsgezinden werd een comité gevormd om deze geheel aparte groep onder hun geloofsgenooten in deze wanhopig moeilijke omstandigheden te steunen. In verband daarmede wordt b.v. in de Alkmaarsche doopsgezinde kerk in den dienst van Zondag a.s. een extra collecte gehouden, terwijl ds. Kuiper graag op zijn postgirorekening nr. 87122 groote en kleine gaven voor dit doel in ontvangst zal nemen. Door den Doopsgezinden Jongerenkring alhier wordt op Dinsdag 11 Mei a.s. 'sav. te 8.15 u. een godsdienstige samen komst belegd in het kerkgebouw aan den, EEN ALGEMEENE ALLE-DAG-KERK- ONTMOETING. Men schrijft ons uit Schoorl en Groet: Nadat de Amsterdamsche Alle-Dag-kerk onlangs onder groote belangstelling haar eerste lustrum vierde, zal heden en Zondag a.s. voor de vierde maal in onze gemeente een Algemeene Alle-Dag-kerk-ontmoeting worden gehouden. Bij de hiervoor verspreide uitnoodiging- circulaires is een lijst van medewerkers en belangstellenden gevoegd, gewestelijk ge rangschikt, waarop men een vijftiental ver schillende gezindten vertegenwoordigd vindt, waaruit wel blijkt, dat de beweging blijft groeien, al merkt men daar soms plaatselijk nog niet zooveel van! Voor die anderhalve dag is het program ma wel zeer uitgebreid, bijna te zeer, dan dat over alle onderwerpen voldoende zal kunnen worden gediscussieerd, maar de aanwezigen zuilen zelf mee mogen bepalen, waaraan c'e meeste tijd zal worden besteed. Onder de^snep, die zich tot een inleiding bereid verklaarden, noemen wij ds. D. E. Boc';e van Heemstede, voorzitter der A.D.K. te Amsterdam, over „de A.D.K. en de oiku- menische beweging". Mej. Annie Frank van Bussum, leerares aan het blindeninstituut aldaar over „Muziek in de kerk". Mevr. Huy singa-von Sehwerze van Amsterdam over „Kcrkwacht". En voor Zondagavond na een korte inleiding van den conferentie-leider ds. A. J. P. Boeke van Schoorl over „de be teekenis van den A.A.D.K.B. voor Groot-Ne derland, zal mevr. ds. Kostelijk-van Dors sen spreken over „Kansen voor de A.D.K in onze Oost". In de Schoorler kerk zullen die dagen in verband met deze conferentie naast de ge wone nog een paar extra-samenkomsten worden gehouden, die 's zomers ook wel bij gelegenheden plaats hebben, terwijl in den Zondagavond-dienst met de jeugd door het kerkkoor o.a. weer een kerk-cantate van Joh. Seb. Bach zal worden gezongen, gelijk men die den laatsten tijd in verschillende gemeenten in gewone kerkdiensten rl meer begint in te lasschen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 9 MEI 1937. UITGEEST, h»ru. kerfc, 10 uur, ds. Han- neman. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitlag veiling bij opbod gehouden op Woensdag 5 Mei 1937, ten overstaan van den notaris mr. J. W. van der Heide te Alkmaar van de navolgende perceelen, tezamen uit makende de boerenplaats „Overkerk", be staande uit zeer solide huismanswoning met stalling voor 30 stuks, wagenloods, kapberg, paarden en varkensstallen, ierkelder en' mestplaat, bouwterreinen en weiland, staan de en gelegen in de kom van het dorp Heiloo aan den Westerweg, den Baijershof- weg en het rijwielpad; 1. Huis, schuren, erf en tuin, groot ong 042.70 H.A. 2. Bouwterr., gr. ong. 0.04.70 H.A. 3. 4. 5. 6. 7. 8. id. id. id. id. id. id. Waterplanten. Niet in eiken tuin heeft men een grootere of kleinere waterpartij, maar waar dit wel het geval is, kan men door het aanplanten van diverse -waterplanten dit gedeelte tot iets bijzonders maken. Dicht bij den oever planten we Irjs pseudacorus of gele lisch. Sagittaria japonica of Japansch pijlkruid, ook het gewone pijlkruid of S.sagittifolia is heel sierlijk en komt voor beplanting van vijvers zeer zeker in aanmerking. Typha angustifolia of kleine lischdodde is eveneens zeer sierlijk; de groote lischdodde of T.lati- folia groeit wel wat erg sterk en is evenals de zwanenbloem of Butomus umbella'.us alleen voor groote waterpartijen te gebrui ken. Langs den oever is de dotterbloem of Caltha palustris uitstekend te gebrui ken, deze staat thans in vollen bloei. Ook Crinum Powellii kan hier een plaats krij gen; deze wordt 's winters gedekt. Voer aanplanting in het water komt allereerst de waterlelie in aanmerking. De ook in het wild voorkomende soort is Nymphaea alba, maar behalve deze zijn in den handel ver krijgbaar tal van zeer fraae variëteiten in kleuren als wit, licht en donkerrose, rood, donkerrood en kanariegeel. Het is nu een zeer geschikte tijd voor het aanplanten van waterlelies, Dit lijkt misschien op het eerste gehoor een vreemd werkje, dat planten in het water. Het is echter niet zoo moeilijk als het schijnt. De planten worden met e°n flinke kluit modder in een jute zakje gebon den, zoodanig dat de bladeren er juist uit steken. Bij de modder voegen we een paar flinke steenen om te voorkomen dat de plant drijvende blijft. We brengen nu het geheel op de gewenschte plaats tot zinker, en het planten is geschied. Inplaats van eon jute zakje kunnen we ook een platte mand gebruiken, de modder wordt dan afgedekt met een stuk jute om het uitspoelen te voorkomen. Nu geplante exemplaren zu.lcn reeds dezen zomer met enkele bloemen bloeien; ze worden dan jaarlijks zwaarder. Ook in het wild groeiende mooie waterplan ten zijn verder: Alisrpa plantage of water weegbree, Calla palustris of moerasca.la, Ranunculus aqugtilis of wateranamoon, Ho .- tonia paustris of waterviolier, Nuphar luteum of gele plomp en Hydrocharis of waterkaarde. De meeste dezer soorten bun nen zeer goed nu worden aangeplant. Plant echter met overleg en zorg dat er ook een behoorlijk watervlak vrij blijft. De meest aangewezen plaatsen voor het aanplanten van waterplanten zijn die gedeelten waar aan den oever ook houtgewassen staan. A. G. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 9. Weiland id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. 0.03.88 0.03.88 0.03.88 0.03.88 0.04.25 0.07.36 0.07.40 0.06.06 0.06.06 0.06.06 0.06.06 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.06.00 0.07.00 0.05.35 0.04.80 0.04.40 0.04.25 0.04.35 0.04.30 0.04.24 0.04.20 0.04.25 0.04.30 0.04.45 0.04.60 0.04.90 0.05.30 0.05.65 0.06.00 0.06.45 0.06.85 0.07.10 1.37.50 1.00.00 1.18.00 0.82.00 2.20.63 1.66.62 0.57.95 1.26.40 1.81.70 1.06.30 2.00.60 1.14.10 1.70.80 1.99.60 f 3730.— 620.— 550.— 580.— 570.— 590.— 570.— 690.— 310.— 240.— 220.— 220.— 200.— 170.— 150.— 130.— 140. 140, 130.— 160, 140, 130.— 150. 150. 115. 100.— 90.— 80.— 90.— 100. 95. 90. 90.— 80.— 80.— 85.— 90.— 95.— 100. 100. 115. 120. 130. 170. 2145, 1560. 1890.80 1197.20 3662.45 2565.94 830.— 2022.40 2634.65 1466.94 3009— 1717.20 2579.08 3193.60 deze serie verschenen, behandelt het dra ma van twee jonge mannen, die een onver klaarbare antipathie tegen elkaar hebben, Zij trachten elkaar te ontvluchten, maar het noodlot brengt hen telkens weer sa men. Na een moordaanslag en een vlucht volgt ten slotte de verzoening doordat de zoon van den een en de dochter van den ander elkaar vinden en hun beider liefde tot een algeheele verbroedering leidt. Aldo Palazzeschi, een Italiaan, schreef De Gezusters Materasi, twee zusters, die het florentynsche beroep van borduursters uitoefenen. Door vlijt en spaarzaamheid gelukt het 't door 'n verkwistenden vader verloren ge gane familiebezit weer terug te krijgen Langzaam en zonder avonturen vliedt het bestaan van de beide zusters heen totdat zij, door den dood van een familielid, een veertienjarigen neef in huis krijgen en het leven van de beide tantes, die eerst nu te weten komen wat jeugd en levensvreugde beteekenen, in geheel andere banen geleid Wordt. Karei Capek is de auteur van Oorlog met de Salamanders, de geschiedenis van 'n Hollandschen kapitein, die op reis naar de Oost een buitengewoon intelligent soort salamanders ontdekt. Hij leert dezen die ren, dat zij hem parels moeten brengen en geeft hun in de plaats daarvan messen waarmee ze de schalen van de mosselbau- ken kunnen steken. Na deze opzienbarende experimenten volgen natuurlijk studierei zen en onderzoekingen en de salamanders blijken zich zoozeer verstandelijk te ont wikkelen, dat er een strijd ontstaat tus schen mensch en dier, waarin de salaman ders tenslotte zegevieren. Kurd Hartuiin schreef De Zilvervosfarm de historie van den farmer Stümmecke, die in de bergen vossen fokt en bij het zware werk hulp krijgt van een jong meisje. Er ontstaat vriendschap tusschen den farmer en het meisje, wat evenwel niet tot ja lousie bij de vrouw van den farmer leidt, daar Gerda, het meisje, zich met geheel haar hart hecht aan den natuurmensch Barfuss, die haar begrijpt en haar lief heeft en toch uit haar leven verdwijnt. Uit deze aanwinst van de Echo-serie blijkt wel, dat de boeken daarvan in bree- den kring belangstelling hebben getrok ken. Samen groot ongev. 22.57.11 H.A. 43178.26 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Woensdag 12 Mei 1937 des vóórmiddags 9'A uur in het café „De Rustende Jager" aan den Rijksstraatweg te Heiloo. NIEUW STUDIOGEBOUW VOOR DEN N. C. R. V. Het algemeen bestuur der Ned. Chr. radio-vereeniging gaf eenige maanden ge leden een meervoudige opdracht aan een achttal architectenbureaux voor het ont werpen van plannen voor een nieuw stu diogebouw. Het algemeen bestuur heeft gister, gelet op de eenstemmige adviezen van den heer Ir. A. van der Steur te Amsterdam en van een speciaal daarvoor uit zijn leden teza men gestelde bouwcommissie, aan den vereenigingsraad voorgesteld om het plan ingezonden onder het motto „spin in het web" te aanvaarden als basis voor nader overleg met den ontwerper daarvan. De vereenigingsraad nam met algemee ne stemmen dit voorstel aan. Daarna werden op de vergadering van den vereenigingsraad de verzegelde brie ven geopend, waarin aangegeven was on der welk motto ieder der acht architecten zijn ontwerp had ingezonden. Daarbij bleek dat het ontwerp ingezonden onder het motto „spin in het web" afkomstig is van den heer J. A. van der Veen te A'dam, De N. C. R. V. zal dus met genoemden architect over den bouw van haar nieuwe studio in nader overleg treden. Panorama staat ditmaal vrijwel geheel in het teeken van de Engelsche kronings feesten. Alle Engelsche vorsten vanaf 1485 worden in beeld gebracht en beschreven en speciale aandacht is natuurlijk gewijd aan alle thans levende prinsen en prinses sen en hun familie. In het bijzonder is van koningin Elizabeth alles vermeld, wat men van haar zou willen weten en is het stam slot van haar ouders en alles wat op haar jeugd betrekking heeft weergegeven. Zeer vele goede foto's op de Engelsche geschie denis en het Engelsche koningshuis betreK- king hebbende, zijn in dit tijdschrift gepu bliceerd. In een artikel „Schatten der na bobs" wordt verteld welke schatten in het bezit zijn van diverse Oostersche vorsten welke de kroningsfeesten zullen bijwonen. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Arthur Remington, van Key Marys, van Cosmo Hamilton en van John. D. Claverten. Aan sport, mode en binnen- en buiten- landsch nieuws is weer overvloedig aan dacht geschonken. In de Echo-serie heeft de N.V. Van Hol- kema en Warendorf te Amsterdam weer eenige goede- en goedkoope vertalingen laten verschijnen. Men weet dat daarvoor bekende boeken van buitenlandsche auteurs in aanmerking komen en de uitgave is smaakvol maar eenvoudig, de boeken zijn in stevigen omslag -verkrijgbaar en de kos ten zijn van dien aard, dat hier inderdaad van een populaire uitgave kan worden ge sproken. In deze serie is thans verschenen De Kip- pel adder, een roman van den Tsjechischen schrijver Emil Vachek, welke in de wereld der zakkenrollers en gauwdieven speelt en waarin de zakkenroller Beinsteller in de Kippenladder een der galerijen rond om een pand waarop vijf woningen uitko men zijn vijftigsten verjaardag wil vie ren. Waar hij ook voor de vijftigste maal gearresteerd wordt, heeft het gouden feest ten slotte in de rechtszaal plaats. De Achtervolger, van Louis Golding, den auteur van de Magnoliastraat, eveneens in Mensehen, dl* zóóveel haait hebben, dat hun d* tijd ontbr*«kt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau In hospitaal of huis van bewaring.,.. Suntebankeris, 29 April 1937. As je ders efkes staan te beursen, of in de skeerwinkel un praatje make, den is et niks aars as koud, koud, en naggeris koud, dat je hoore. April doet wat ie wil, zegge ze welderis, en deer is veul van an, maar ik zou welderis wulle, dat die zellevende April den ders wou, dat et efkes meer zeumerde. Van de week was ik an et oiden van de piepers, en soitan men wazze ze an 't gladujole zetten, nou dat was un kouwe stiek hoor! Ik kon men wel bewarreme voor et oitje, maar die jooskes, die de bolle en kraalkes loide, zagge paars van de koud, ik had mede- loiden met heurlui, maar et is toid dat ze der in moete, en den worde der niet nei vraagd, wat voor weer of et is, et moet beure en deermee is et dein. Geloideluk an zie je meer en meer piepers uit de grond kommen, maar erg hard groeie doet et nag niet. En die plomp water van vleede week, die heb er ok gien goed an dein hoor. Vleede Donderdag, dus das un week leden, benne we de west nag in weest, maar der was nag gien beginnen an, et was zoo bar, dat es wazze kante hillekendal weg- spoeld, van un piantebaan lagge de plante te water, en hier en deer wazze der hille hoeke uit. En kroig zoo'n kant maar weer in et medèl. Oome Gert zou vroeger zegge: „Je akker wordt er grooter van, leit maar zakke hoor". Nou haai zoi dat wel, maar ik ben et nag lang niet met em iens, want de bure, die te slikken gaan, of slikke leite, die skeppe et weer netjes weg, en de hille uitzetteraai geeft weer niks. Maar ja, je moete maar zoo'n akker hewwe, weer de kant van wegkalft, den ben je niet best klaar. Deuze week Is et al weer puur afdroogd, der is ok al puur zoo'n deel akkers wied en zoo, en dat heb geven ok hoor, deur de regen was et nog puur strandeg worren, en et worde den toid, dat er un beetje lucht in de grond komme ken. Affoin, et is nog om un zuchie te doen en den hewwe we Moi, en leite we hoope, dat alles den meewerreke zei, den zei Uwes derris zien, hoe of et groeit, nou, den borrele ze de grond uit, de piepers, bedoel ik. Men lezers in de stad, die gane der toch op uit op de fiets, dat hewwe we toch ommers afsproken, en die, die kenne oïgeluk zien, hoe af et wint iedere week. De eerste zwaluwen benne der al, en das un goed voorteeken, as die weer over et water skeere, alsmaar heen en weerom, den komt er weer leven. Deer komt nag bai, dat et toch welderris ienkeer mooi weer worre zei. Maar zoo lang et er nag niet is, ken ik er ok niet over skroive, hoe lang zal et nag dure, dat ik men brief, skroive ken in buiten? Dat hew ik ok al un hoop keer an Trointje vroegen. „Nou", zoi ze guster, „je hewwe 't op je heupe". „En toch zou ik er zin in hewwe". „Weerin", vroeg ze nuwskierig (vrouwe- menier). „Om met jou erris lekker te stoeien oches in et bleikie, en je om en om te rollen en „En den zou ik jou welderis kroige!" Hoe, dat heb ze niet verteld. Vroidegochend is et, dat ik de pen weer opneem. Gustereivend zat ik zoo foin te skroiven, en leit er nou vollek komme. Je benne der subiet uit, je keeine toch niet deurskroive, in 't achterend is nag te koud, dus deer is ok gien ruimte vanzellef om moin te huisvesten en un appart ketoor hew ik nag niet, dus den bloift men niks aars over, as de boel an kant te skuiven en in de kast te doen. Et is nag vroeg, nou Trointje droomt nag van der nuwe gladiole, die ze kregen hep van buur Wagenaar, ik loof vast, dat ze de blomme al zien heb, vannacht, dat ik wak ker wier, had ze et tenminste over: „O, wat benne ze mooi" Kleure noemde ze op, en de grootte dat zei ik strak wel hoore, as ze der uitkomt, et zalle wel puur zokke kanjers weze, moet je maar rekene, das veul in un droom zoo. Maar ja, zoo is et, ik hep liever, dat ze droomt over groote blomme, asdat ze ove- reden worde, of an 't vechten raakt, want deur de benauwdegheid maakt ze moin ok nag wakker, et beurt ok welderis, dat ze main in men lurve groipt, den mag ik niet vort, enzoo meer. We benne vandaag de leste van de maand, en neidat ik er vanochend uitstapt was, en men ooge ders uitvreven had, hew k men oigen fillesiteerd met de verjaring van Juliana, oonze Prinses. Die wordt vandaag al weer 28, nou ik hoop maar, dat ze deuze eerste verjaring, dat ze vrouw is, met veul genoegen zal her- denke. Der is nou op et mement nag gien vlag te zien, maar dat zei strakken wel kommen, as alles wakker wordt. As er nag un enkeling is, die et vergeet, den zalle de wapperende driekleuren, met et Oranje-lint de herinnering wel wakker skudde, en de vergeetachtege toeflappere, dat er in 't Koninklijk huis feist is, en dat ie niet zoo dom weze mag. Leite we hoope, dat we deuze dag nag heel veel, met de vlagge in top, zalle moge herdenke, en dat de Jarige in gezondheid die dage zal meemake. Ik hew twei brieve kregen, brieve van men lezers, en deer was ik heel bloid mee. Et doet je goed as je wete dat ze lezen worde, en deer ben ik niet bang voor hoor, maar et doe4 je nag veul meer plezier as je den bezoek van zoo'n lezer kroige, al is et den per brief. Ik dank ze boijegaas, de ien ken ik ok van aozien, en de aare skroiver, die zou ik ok wel graag kenne wulle, maar die zen adres hew ik niet, dat sting tenminste niet in de brief. Maar et is un Kennemer, dat hew ik allang al skoten, Uwes kroift dat et efkes aars is as et Kennemers. Ja, dat zei wel, as je in Kalleverdoik komme en Warremehuizen, deer worde et weer efkes aars uitsproken, en as je onder Hoorn komme, deer is et ook weer aars, en et is toch allegaar Westfriesland. Den skroift Uwes nag, dat ik altoid voorop moet, ik geloof wel, dat Uwes deermee in de war is. Wel is et zoo, dat, as ik skroif van ik en Trointje gonge nei stad, of ik en Arie gonge plante zetten, den is et altoid ik voorop. Maar onder an men brief, zou Uwes zette wulle, de groete van Maarten en Trointje. Koik, dat zou wel goed weze, as Trointje ok zoo af en toe derris un velletje skreef, maar ze leit moin alles alliendeg doen, dus ik skroif em an Uwes en toch moet ik de groete van der doen. Maar ik ben de skroiver, en deerom on- derteeken ik em ook graag zoo, zoo-as ik et al zoo ofteg dein hew. Maar skroif ik an Uwes bevoorbeeld un uitnoodeging, den worde et wel zelf et eerst. De aare brief was van Bertus en Antje. In men vorige brief haddek skreven, dat Trointje ze voor van de zeumer vrage wou, om op de tandem an de reed te gaan voor un hille dag. Et is nag lang gien zeumer, en eerdaags den zou ze welderis skroive nei Antje. En leite ze et nou in de krant leze. Heel gewoon vanzellef, maar ik had deer- over niet prakkeseert. Bertus skreef, dat Antje et er ok alders oftig over had had, maar dat ie zellef der zoo bar teugenop zag, omdat et zoo gevaarlek was, haai was bang, dat zoo'n ding in tweien knappe zou. Maar nou ik en Trointje et plan opwurpen hewwe, nou Antje baaival hep, nou ken Ber tus gien steert hange leite, vanzellef. Et zei ok best gaan hoor, dat zei je ders zien. Jullie vinde et goed, en das dus voor mekaar. Ja, wanneer et beure moet? Skroive jullie naggeris, want voorloopeg is et nag te kil hoor, we moeten uitspatte kenne, as 't hallef ken in 't overhempie, en as we tot an die toid niks meer van jullie hoore. deer komt niks van in hoor, skroive. Nou, ik zou zegge ik most er maar weer- derris uitskoije. Allegaar de groete van Trointje en et zellevende var;

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 15