Onderwijzers zonder vaste aanstelling. NOORDSCMARWOUDE BERGEN HEERHUGOWAARD LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK EGMOND BINNEN Berlijn op zijn mooist. De Duitsche hoofdstad voorheen en thans. EEN TAART VOOR DE KONINGIN. Ter gelegenheid vén de viering van den I moederdag, zal namens de Nederlandsche banketbakkersvereeniging aan H. M. de koningin een „moederdagtaart" worden aangeboden. Bjj het verzoek aan H. M. de koningin om dit gebak te willen aanvaarden heeft de gedachte voorgezeten om, in H. M. de koningin als 's lands Moeder alle Neder landsche moeders te eeren. Door eenige afgevaardigden van het hoofdbestuur der vereeniging zal de aan bieding plaats vinden. jaar, lengte 1.65—1.70 meter, slank, smal bleek gezicht. Zwart achterover gekamd haar, Gladgeschoren. Droeg op oogenblik van aanslag blauwe gabardine jas en don kere broek. Liet op plaats van misdrij bruine gleufhoed met veertje, nieuw model, achter, alsmede een paar lichtbruine glacé handschoenen met opgestikte naad. Signalement 2: (medeplichtige): 3035 jaar, lengte 1.75 meter: hoekig gezicht met uitstekende jukbeenderen, bleeke kleur, blond haar dat hogal uiteenvalt, gladge schoren, gekleed in grijs colbert costuum. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zieke vrouw op het laatste oogenblik gered. Gistermiddag tè vijf uur is door onbe kende oorzaak te Zeddam brand ontstaan in de woning van de weduwe H. Hunting. De vrouw, die ernstig ziek te bed lag, kon op het laatste nippertje worden ge red. Het vee, bestaande uit varkens en geiten, kwam in. de vlammen om. De brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee, zoodat de woning en de daar achter gelegen boerderij tot den grond toe afbrandden. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. OUDE DAME GELUKKIG GEMAAKT. Door een briefje van het prinse lijk echtpaar. De 86-jarige mejuffrouw A. G. van Agten te Middelburg had in haar bezit een niet algemeen bekend plaatje van prinses Juliar.a, namelijk de prinses voor stellende als zij voor het eerst loopt tus- schen haar ouders in. Zij zond het verleden week met een eenvoudig gesteld schrijven naar de prin ses op het paleis Soestdijk: „Zooals ik het aan ten vriendin of familielid zou doen' zeide mej. van Agten Zij besloot met de woorden: „En nu de groeten aan uw lieve moeder." Zeer verheugd was de oude vrouw, toen zy reeds Dinsdag van baron Baud, kamerheer van de prinses het vol gende schrijven ontving: „In opdracht van H.K.H. prinses Ju- liana en Z.K.H. prins Bernhard heb ik de eer mejuffrouw van Agten te Middelburg hoogstderzelve dank over te brengen voor de vriendelijke aanbieding van de foto voorstellende „de eerste stapjes van prin ses Juliana", welk geschenk door hunne koninklijke hoogheden zeer op prijs is gesteld en met bijzondere erkentelijkheid U aanvaard. VROUW VERDRONKEN. By het leeghalen van fuiken. Te' Sf. Michielsgestel is een ongeval ge beurd, dat. een jonge .vrpuw het leven heeft gekost. De visscher G.'was 'mèt "zijn 23-jarige echtgenoote bezig met het lichten van fuiken. De vrouw verloor daarbij het evenwicht en sioeg achterover uit de roeiboot in het water. De man stak haar nog een roeispaan toe, maar de sterke stroom voerde de vrouw mede, voor zij de roeispaan kon pakken, zoodat ze jammer lijk verdronk. Donderdagmorgen is het lijk van de vrouw op 150 meter afstand van de plaats van het ongeval, door de politie gevonden en in beslag genomen. In den loop van den dag verscheen het parket uit den Bosch tot het instellen van een onderzoek. Nadat geconstateerd was, dat hier misdrijf was uitgesloten, werd het lijk vrijgegeven 'fzouwcuiat 'Hieuw* ver- Plaatsing als ambtenaar. Bij beschikking van den minister van staat, voorzitter van den raad van minis ters is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen aan de regeering op korten termijn voorstellen te doen inzake de maatregelen, welke zouden kunnen wor den, getroffen ter bevordering van de plaatsing in betrekkingen als ambtenaar in den zin der pensioenwet 1922 van houders van de acte als onderwijzer bij het lager onderwijs, die nog niet als zoodanig in vasten dienst zyn geplaatst of geplaatst geweest en voormelde acte hebben wocven vóór 1 April 1937. Tot lid en voorzitter van vorenbedoelde commissie is benoemd: C. P. van Ginkel, vooriztter van den capitulantenraad. Tot leden zyn benoemd: L: L. Franx, referen daris bij het departement van binrvenland- sche zaken; J. J. 't Hart, inspecteur van de Onderwijzersopleiding; ir. G. Hofstede, in specteur-generaal van het nijverheidson derwijs; H. Postam, lid van den capitu lantenraad; B. W. T. van Slobbe, burge- mééstèr van Breda, oud-gouverneur van Curapao, J. Venmik, directeur van het Capitulantenbureau; Tot secretaris is be noemd: C. M. Bogert, secretaris van den capitulantenraad. ERNSTIG GEWOND BIJ VECHTPARTIJ. Mes of schop? Gistermiddag kwam bij den arbeider F van Moorsel in de van Hogendorpstraat te Eindhoven een schilder P. R. zijn beklag doen, dat de betaling van een ruit, die de schilder aan van Moorsel had geleverd, wat lang op zich liet wachten. De schilder wilde zich schadeloos stellen door een andere ruit uit de woning van zijn schuldenaar te snyden. Dat liet van Moorsel echter niet over zyn kant gaan en er ontstond een woordenwisseling, d;e er op uitliep, dat na eenige oogenblikken van Moorsel, nageloopen door den schilder, de straat kwam opgeloopen en op eenigen afstand van zyn woning bloedend ineen zakte. Dit tooneel veroorzaakte groote conster natie en spoedig was dan ook de politie ter plaatse, die den schilder in arrest stelde. De man beweerde, dat van Moorsel bij dé woordenwisseling een schop zou heb ben genomen om hem een slag toe te brengen, doch zich daarbij per ongeluk aan den hals had verwond. De politie acht het echter niet uitgesloten, dat de schilder zijn tegenstander met een mes heeft ge stoken. Zy heeft een mes, Jat in de woning van Van Moorsel gevonden werd, in beslag ge nomen. De toestand van het slachtoffer dat naar een ziekenhuis te vervoerd, is ernstig te noemen. 25-jarig bestaan van den West- frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen werd op Hemelvaartsdag en wordt Zondag a.s. een muziekconcours gehouden in de gemeente, waar het initiatief tot de oprichting van dezen Bond werd genomen, n.1. Twisk. De eerste concoursdag is inmiddels ge weest. Het was een zeer goed geslaagde dag, waarvan de uitslagen als volgt luid den: Derde afdeeling fanfare: Harmonie Bpn- ningbroek, tweede prys 125 p.; Vooruit is ons streven, Teel-Oost, 3e pr. 109K p. 2e afd. fanfare: Concordia, Abbekerk- Lambertschaag, eêrste prys 149 p. Ie afd. fanfare: Kunstmin, Andijk-Oost, derde pr. 101 p.; Door Wilskracht Saam- gebracht, Venhuizen, tweede pr. 141 p. Afd. uitmuntendheid fanfare: Texelsch fanfarecorps. Texel, eerste prijs 156 p.; Tavenu, Opperdoes, eerste prys 155 p. Eere-afd. harmonie: De Eendracht Kolhorn, eerste prijs 153 p. Eere-afd. fanfare: De Herleving, Zwaag, eerste prijs, 164 p.; Excelsior. Andyk-West, eerste prijs, 157 p.; Concordia, Hoogkar- spel. eerste prijs 157 p.; Harmonie. Wie- ringen, le pr. 162V$ p.; West-Frisia, Twisk, eerste prys 167 H p. Eerste afd. harmonie: Kunstzin, Julia- nadorp, tweede prijs 137 p. 55 jaar getrouwd. Vrijdag 7 Mei herdacht het echtpaar Jac. Molenaar en Neeltje MolenaarBer gen zijn 55-jarig huwelijksfeest, 's Mor gens om half acht werd er in de parochie kerk alhier een indrukwekkende mis ge houden. De beide oudjes verheugen zich nog steeds in een goede gezondheid. De man is 82 jaar en de vrouw 75 jaar. Van de 17 kinderen zijn er nog 9 in leven, ter wijl het echtpaar niet minder dan 35 kleinkinderen heeft. Talrijke felicitaties waren op dezen zeer heugelijken dag in gekomen. 's Avonds werd door het R. K. fanfarecorps nog een serenade gebracht, wat door de beide oudjes en hun familie leden zeer op prijs gesteld werd. heid melk kleiner worden, daar tegenwoor dig teveel oude dieren worden aange houden. Spr. was echter niet voor geheele opheffing van de beperking, daar dan het gevaar dreigt, dat teveel wordt aangehou den. Besloten werd, dat de afgevaardigde in de algemeene vergadering hierop de aandacht zal vestigen. Vervolgens werd voorzien in de vacature in het bestuur ontstaan door het vertrek van den heer D. de Jong. Gekozen werd da heer P. Beers, die zijn benoeming aan vaardde. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergade ring werden respectievelijk aangewezen de heeren P. Blauw en C. Mantel. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten om zoo mogelijk in samenwerking met de beide afdeelingen van den L. T. B. een adres aan den gemeenteraad te richten, waarin gewezen zal worden op den onge zonden toestand, dat in onze gemeente slechts één noodslachtplaats is. Hierna rondvraag en sluiting. Aanryding. Toen gistermorgen mr. A. M. L. met zijn auto uit zijn tuin in de Komlaan .kwam rijden, werd hij door een van rechts ko mende vrachtauto van de Stampasfalt- onderneming aangereden. Gelukkig bleek de botsing geen ernstige beschadiging der auto's tengevolge te hebben gehad en kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. DE OVERVAL IN HET WITTE HUIS. De signalementen van de daders. In verband met den aanslag op den 65- jarigen H. Maus in het Witte Huis te Rot terdam verzoekt de commissaris van politie afdeeling bureau Witte de Withstraat alle personen, die inlichtingen kunnen geven over onderstaande signalementen van de vermoedelijke daders, zich te willen ver voegen aan genoemd bureau: Signalement 1 (dader): ongeveer dertig Hollandsehe Maatschappij voor Landbouw- Vrijdagavond hield de afdeeling Heer- hugowaard en omstreken van de Holland sehe Maatschappij van Landbouw een le denvergadering in het lokaal van den heei Rus. De voorzitter, de héér P. Blauw, opende met een kort woord van welkom. Hierna deelde de voorzitter mede, dat een paar leden van het bestuur de verga dering waar gesproken werd over de ver lenging van het collectief arbeidscontract hadden bezocht. Spr. zeide, dat de bepalingen vrijwel on gewijzigd waren gebleven. Alleen was een regeling voor jongeren ingevoerd. Het loon van een volwaardig arbeider zal 15 blij ven. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur, waarin ge zegd werd, dat aan het verzoek van de af) Heerhugowaard om een commissie in te stellen, die het vraagstuk van de verplichte ouderdomsverzekering van boeren zal on derzoeken en hieromtrent met voorstellen zal komen, is voldaan. Daar het initiatief in deze van den heer A. Blauw is uitgegaan, is deze tot lid van de commissie benoemd. Na de ingekomen stukken werd de agen da voor de aanstaande algemeene vergade ring behandeld. Uitvoerig werd gesproken over de conclusies van het hoofdbestuur inzake de Landbouwcrisismaatregelen en het voorontwerp Landbouwordeningswet Algemeen was men van oordeel, dat, ge zien de schaarschte van vee, de beperking van den kalverenopfok verminderd dient te worden. De heer A. Blauw achtte het noodzakelijk, dat het hoofdbestuur alles in het werk stelt, om gedaan te krygen, dat tenminste de reservekalveren aangehouden mogen worden. Dit zal verscheidene voor- deelen meebrengen. Het gevaar van een tekort aan vleesch zal kleiner worden. De veestapel zal wor den verjongd en daardoor zal de hoeveel De tuinbouwsteun. Nadat reeds eenige dagen bekend was, dat er spoedig een voorschotuitkeering zou komen van pl.m. f 347.000, maar men nog niet predies wist, voor welke producten en hoeveel er zou worden uitgekeerd, is thans bekend geworden, dat de totale steun 347.750 bedraagt en dat dit geheele bedrag is bestemd voor de bewaarkool. Dit is een verblijdend bericht voor de tuinders. De steunbedragen over de onderscheidene perioden zijn als volgt vastgesteld: Deensche witte kool 1 Januari tot 31 Januari 0.50, 1—28 Februari 0.60, 1—28 Maart S 0.70, per 100 K.G. Gele kool van 1—31 Januari 0.60, van 128 Februari f 0.70 en van 128 Maart 0.80 per 100 K.G. Roode kool van 131 Januari 0.70, van 128 Februari 0.80 en van 128 Maart 0.90 per 100 K.G. Dit geldt allemaal voor in het jaar 1937 aan de veilingen aangevoer de koolsoorten. Deze steun zal door velen met groote dankbaarheid worden ontvangen, want in dezen tijd, nu de bedrijven weer moeten worden op gang gébracht voor het komende seizoen, is er veel geld noodig. Eerste Hulp bij Ongelukken. De afd. Langendijk van de Eerste Hulp bij Ongelukken kwam Vrijdagavond in jaar vergadering bijeen ten lokale van mej. de wed. Schoenmaker te Zuidscharwoude. De voorzitter, de heer C. Schrieken, her dacht, terwijl allen zich van hun zetels verhieven, den overleden secretaris der Ned. vereeniging, wijlen den heer Meulman. Er is in het afgeloopen jaar meer hulp verleend. Spr. wees, in verband met een zich bij een auto-ongeluk voorgedaan heb bend optreden van een onbevoegde, op het groote gevaar van deze hulp door onbe voegden. De leek doet het allerbeste, niet aan net slachtoffer te komen, maar zoo spoedig mogelijk een bevoegde halen. Dat is het allerbeste. Dank zij dè hulp van de donateurs kan men met moed beginnen aan de taak. Na vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat een nieuwe offerte is ingekomen voor een zuurstofkoffer tot een bedrag van 142,50. Medegedeeld werd, dat te Schoorldam een cursus E. H. B. O. is gehouden, met het gevolg, dat een vereeniging is opgericht. Tengevolge van de gevoerde donateurs actie hebben de leden het aantal donateurs opgevoerd van 43 tot 117, terwijl 30 per sonen zich bereid verklaarden tot een gel delijke bijdrage. (Applaus). Van de vrouwenclub „Onder Ons" te Zuid scharwoude was een bloemstuk ontvangen ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Men zal in verbinding treden met de ge meentebesturen voor eventueele hulpverlee ning bij brand. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het ledental is terug gekropen van 26 of 23. Materiaal voor de scholen werd beschikbaar gesteld, waarvan reeds eenige malen gebruik werd gemaakt. De goedgeslaagde speldjesdag heeft 125 opgebracht. Gememoreerd werd de ge houden demonstratie, welke eveneens zeer goed slaagde. Voorts memoreerde de secretaris het in de vereeniging voorgevallene. 19 maal werd hulp verleend, in min of meer ernstige ge vallen. Herinnerd werd aan het 5-jarig bestaan der afdeeling. Met een beroep op de medewerking der leden eindigde dit uitge breide verslag, dat daarna werd vastgesteld. Het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevr. Mullervan Eekeren, gaf een totaal aan ontvangsten van 371,97)4, uitgaven 228,69>4Het aan- vangsaldo was 7,48)4, zoodat de vereeni ging wel vooruitgegaan is, dank zij de do nateursactie, enz. De penningmeesteresse werd gedéchar- geerd. Hierna werd door den heer A. Visser rapport uitgebracht over het aanwezige materiaal. De voorraad is toegenomen van 374,55 tot 504,85. Mevr. Mullervan Eekeren gaf vervol gens op rijm het verloop van de afgeloopen 5 jaren weer, welk relaas met een hartelijk applaus werd beloond. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de dames E. Pasterkamp en W. GlasWagenaar en de heeren C. Schrieken en A. G. Visser her- CriatM-publicatie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 3 Mei 1937 tot en met 8 Mei 1937, 1.90 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding 1.40 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn ge dorscht, is vastgesteld op 1 per 100 kg 's-Gravenhage, 7 Mei 1937. kozen met groote meerderheid van stem men. In de vacature-J. Timmerman werd ge kozen mevr. Bouwens. Besproken werd de contributie-regeling. Het bestuur stelde voor de contributie op i.50 per jaar vast te stellen. Het or gaan van de vereeniging zal vanwege de vereeniging worden verstrekt aan alle leden, ingaande 1 Mei 1938. Aldus besloten De demonstratie 1937. Het programma voor deze demonstratie werd besproken. Op 21 Mei zal de Oranje kruis-film worden vertoond voor de leden. De regeling der demonstratie werd in han den gesteld van den medisch adviseur én het bestuur. Men besloot geen afgevaardigde naar de alg. vergadering te Zwolle te zenden. Men besloot verder een foto van de ver eeniging te laten maken. Bij de rondvraag kwamen nog verschil lende zaken van internen aard naar voren. Deze goedgeslaagde gezellige vergadering werd gesloten met hartelyken dank voor de medewerking van leden en buitenstaanders en de opwekking om het werk voort te zetten. Een mooi succes. Onder leiding van den heer G. van Kalken behaalde het Chr. Fanfarecorps A.d.v.e.n.d.o. op het concours te Hoorn een eersten prijs met 57 punten in de afdeeling uitmuntendheid. Aanstelling onbezoldigd veldwachter. Door den commissaris der koningin in Noordholland werd alhier benoemd tot on bezoldigd veldwachter de heer E. J. Broek, wonende te Egmond aan Zee. De heer Broek is in dienst van het P. W. N. en speciaal belast met het toezicht in het provinciaal duinterrein. JUi&licaties DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van P. Maar, alhier, om een verlof A verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welk het verlof geldt, als voor ge bruik elders in het perceel Paternoster straat 20. Binnen twee weken na dagteekening de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen hét verleenen van dit verlof indie nen. Alkmaar, 8 Mei 1937. Burgemeester en wethouders van Alkmaar F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A KOELMA, secretaris. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Berlijn, 7 Mei. Wie Berlijn op z'n mooist wil zien, moet nu komen. Nu, of tenminste in de eerstvolgende weken. Men stelt zich veelal deze groote stad als een architec tonisch niet bepaald schoone verzame ling van straten en pleinen vóór, een parvenuachtig geheel, te snel gegroeid in een periode, die niet door al te veel begrip van bouwkunst uitmuntte. Dat is weliswaar niet geheel onjuist, maar toch een wat te eenzijdig oordeel. Berlijn is een betrekkelijk jonge stad, maar daarom juist een breed-opgezette, ab soluut moderne, en daarbij nog zeer zinde lijke woonstad, waarin een leven en een be drijvigheid overheerschen, die op niet weinig types van menschen een stimuleerenden in vloed uitoefenen. Berlijn is een tusschen- ding tusschen Parijs en Londen. En als woonstad stellig te verkiezen. Schrijver de zes, die in alle drie steden gewoond heeft, kan hier op eigen ervaringen bogen. Wat Berlyn zoo bijzonder aantrekkelijk maakt is zijn omgeving, naar alle vier wind streken en in allerle'i variatie. Veel bosch, veel vergezichten, veel groen, en wat het mooiste is: een overdaad van vaak in elkaar overgaande en dus lange watertochten mo gelijk makende meren van superbe schoon heid, die de Duitsche rijkshoofdstad, wat men wellicht niet verwachten zou, tot het grootste watersportcentrum van Duitschland hebben bevorderd. In deze lente en zomermaanden op zonnige dagen, en vooral 's Zondags deze meren, die ten deele onmiddellijk aan de stad grenzen, doorkruisen, beteekent een Europeesche be zienswaardigheid. Dat is geen overdrijving. Wat men hier aan luxe naast volkssport te zien krijgt, is noch op Nederlandsche meren, noch in de scharen van Zweden, noch ook aan de Adriatische Zee, of tusschen Lido en Venetië, of aan de Riviera te genieten. Dit intieme en compacte, omzoomd door heuvels met dichte bosschen begroeid, dit leven met en om elkaar, deze wedstrijd der tienduizen den jachten, zeilbooten, kano's, paddelboot jes, passagiersstoomers is van een zoo moei lijk te beschrijven aantrekkelijkheid, als men waarlijk niet in een wereldstad van dit formaat verwachten zou. Maar dit alles«fen veel meer bestond ook vroeger reeds. Zij, die het Berlyn van vóór den oorlog en in de droeve jaren van burger oorlog en ontbering na 1918 tot aan het ein de der inflatie in het najaar van 1923 ken nen, hebben zeker ook nog eenige herinne ring aan de heerlijke omgeving bewaard. Zy'kennen echter het Berlyn van heden niet meer. Want sindsdien is hier wel zeer veel veranderd, en gro'otendeels ook verbeterd. De heerschende machten van het heden vooral zijn stedenbouwers van het zuiverste water. Ze hebben niet in de laatste plaats hun belangstelling op de rijkshoofdstad ge concentreerd. Uit de jaren van „Weimar" herinneren nog de „Funkturm", Berlijns „Eiffeltoren", het „Fünkhaus", het „Theater der Vijfdui zend", de eerste groote tentoonstellingshal len, de luchthaven Tempelhofer Feld, het wereldberoemd geworden „Pergamon-Mu- seum", en vele andere prestaties. De „Nazi's" hebben het expositie-centrum nog veel groo- ter en fraaier gemaakt en bouwen rondom den „Funkturm" nog steeds nieuwe zeer im posante hallen; zij breken straten en pleinen op en verbeteren stellig veel, dat niet zeer geslaagd was. Zij boren onder den grond nieuwe tunnels voor ondergrondsche sporen en denken milliarden marken uit te geven om in de eerstvolgende dertig jaren het cen trum der City een geheel ander aanzien te geven. Aan hun initiatief is het schitterende complex te danken, dat „Rijkssportveld" heet en de Olympische Spelen van 1936 mo gelijk maakte; een stadion van groote schoonheid, omgeven door sportterreinen en geweldige gebouwen van een architectoni sche volmaaktheid die men elders ter wereld vergeefs zoeken zal. Maar Berlijn heeft ook een der grootste binnenhavens van Europa en fabriekscentra van enorme beteekenis, Berlijn is kunststad, ook al is op te merken, dat vóór 1933 het tooneel en de concertzaal een bonter beeld gaven en den vreemdeling meer attracties boden dan heden. In hooge mate belangwekkend zijn ook de nieuwe villawijken, die hier de laatste ja ren in de bosschen ontstaan zijn en vooral voor den Nederlandschen bezoeker, die op dit gebied zooveel eigen ervaring heeft, in teressant mogen heeten. Het is zeker geen toeval, dat men de laatste weken hier tal van auto's met Hollandsch nationaliteitstee- ken ontmoeten kon, die in langzaam tempo door deze alleeën reden en bewezen, dat de inzittenden al hun aandacht voor de nieuwe bouwstijlen noodig hadden. Wie Berlijn van vroeger kent, zal ook ver steld staan van de toename van het verkeer. Men moet zich daarvan intusschen geen ver keerde voorstelling maken. Een verkeers drukte als op de boulevards van Parijs of in de omgeving van Piccadilly Circus in Lon den zal men in Berlyn vergeefs zoeken, zelfs in de city op het uur, waarop de win kels gesloten worden en de bureauchefs naar huis rijden. De Duitsche hoofdstad is te ruim gebouwd en ook is het aantal auto's hier flog altijd niet overweldigend te - noe men. Maar typisch voor Berlijn is de snel heid van het verkeer, mogelijk juist, omdat de straten vaak zeer breed aangelegd zijn en er nog ruimte genoeg is om voorwaarts te komen, vooral in de Zuidelijke en Weste lijke villawijken. Wie dez stad van het vliegtuig uit ziet, merkt op, hoe overdadig veel groen hier te bewonderen valt. Aan parken en groote plei nen geen gebrek. En nauwelijks een straat zonder boomen. Dat is, naast het hoog-en- droge klimaat, een der oorzaken, waarom Berlyn een zoo gezonde woonstad is, zoodat bijv. lijders aan asthma bij voorkeur naar de rijkshoofdstad" verhuizen. Men zal hier ook in alle details kennis kunnen maken met de producten van het herlevende handwerk, de „binnenhuis"-ar- chitectuur en alles, wat daarmee annex is. Schitterend-ingerichte warenhuizen en spe ciale winkels toonen het allernieuwste op het gebied der Duitsche weefsels, der por- celein- en aardewerkproductie en der meu belmakerij, die samenwerken om een geheel te vormen van werkelijk hoog-artistiek ka rakter, eenvoudig, degelijk, smaakvol. Gelijk ook de „Duitsche mode" voor costuums en hoeden, die tegenwoordig vooral van Ber lijn uit zéér sterk gepropageerd wordt. Het oplevend nationalisme werkt zulke verschijnselen natuurlijk in de hand, autar kische noodzakelijkheden doen er het hare toe. In elk geval is een eigen Duitsche stijl ontstaan, die men nergens beter dan in de hoofdstad bestudeeren kan. Typisch voor het Derde Rjjk is de opval lende toename van het aantal groote legee- ringsgebouwen en kazernes. Berlyn is meer nog dan vóór 1914 een garnizoensstad ge worden, en de centralisatie van de regeering heeft de hoofdstad van het rijk thans tot het werkelyke middelpunt gemaakt. Paleizen van fantastische architectuur herbergen nieuwe ministeries dat voor de lucht vaart is een Europeesche bezienswaardig heid! of de bureaux van de afdeelingen der partij, die van een omvang zijn, welken men vroeger niet voor mogelijk zou gehou den hebben. Een nieuwe bureaucratie heeft haar intrede gedaan en de oude Duitsche ambtenaarswereld verre overvleugeld, al thans wat aantal en uiterlijkheden betreft. De kazerneeringen zijn zoo toegenomen, dat men zich afvraagt, waar alweer de enor me gelden vandaan gekomen zijn, die in deze nieuwe, zij het ook in beginsel zeer sobere, gebouwen worden gestoken. Vooral de luchtmacht beschikt met den dag meer over complexen, die men bjj rondritten in de omgeving van Berlijn zonder moeite in oogenschouw kan nemen. De luchthaven Tempelhof, die van alle Berlijnsche vliegvelden het meest centraal geegen is en thans 1000 passagiers per dag „verwerken" moet, bevindt zich in het sta dium van den ombouw. Is de geweldige ver grooting gereed, dan zal de Duitsche hoofd stad het grootste en meest moderne vlieg veld van de wereld hebben. De reeds gedeel telijk uitgevoerde plannen zijn zoo omvat tend, het eindresultaat belooft zooveel luxe en grootscheepsche opvatting, dat men alleen om dit geheel te bewonderen, straks zeker een luchtreisje van V/22 uren Schiphol— Tempelhof er op wagen zal.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7