WIE ZIJN ZIJ EN WATWILLEN ZIJ? Benauwd? WSJÈ - ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 8 MEI 1937 Cordell huil, Amerika's Staatssecretaris. Hoest- Griep BroncJi/tls-Asthma Jiadioptogt 'n Nieuw bord. VIII. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika vormen een gebied, dat in menig opzicht voor Europa terra incognita is. Gevolg van het feit, zoo heeft onlangs de bekende Engelsche publicist Wickham Steed ons geleerd, dat men al te zeer ge neigd is om Amerika te beoordeelen hetzij vanuit New-York, hetzij vanuit San Fran- cisco, hoogstens naar een indruk, die het midden tusschen beide houdt. Hij herin nert daarbij aan den raad, die Lord North- cliffe hem gaf bij zijn eerste reis naar Amerika, en op grond waarvan hij in het Westen begon, om in het Oosten te eindi gen, maar eerst nadat hij geruimen tijd in de Middle West, in het bijzonder in Kan sas City, heeft doorgebracht. Want daar, in deze Middle West resideert het typische Amerikaansche element, dat gegroeid is in den strijd tegen de moeilijkheden der natuur; gegroeid is, los van Europeesche tradities, die landverhuizers elders in Amerika hebben gebracht; gegroeid is in het besef een eigen, nieuwe natie te vor men. Nu is Cordell Huil, die van den aan vang van President Roosevelt's optreden af, dezen als Staatssecretaris, vrijelijk vertaald dus als Minister van Buitenland- sche Zaken heeft terzijde gestaan, niet uit de eigenlijke Middle West, maar uit Ten- nessee, aldus genoemd naar de machtige rivier, die het doorstroomt. Niet zoo heel lang geleden werd de Staat van dezen naam beroemd in en buiten Amerika, om dat zijn autoriteiten waren opgetreden tegen een leeraar op een der scholen, die, wijl hij de afstammingsleer van Darwin had verkondigd, naar hun oordeel mensch en aap gelijk had gerekend en daarmede tegen bij hen bestaande godsdienstige be grippen had gehandeld. Het proces, door den ontslagen leeraar tegen den Staat aangebonden, heeft veel opzien gebaard; in Amerika en elders nogal wat lachlust verwekt. Maar het heeft den gemiddelden Amerikaan doen zien, dat lieden uit Ten- nessee, dat zoowel in den vrijheids- als in den burger-oorlog een rol van belang heeft gespeeld, geen volgers zonder meer zijn, en evenzeer als die uit de Middle West lieden, die weten wat zij willen. De Amerikaansche staatsregeling kent geen Ministers in den zin van den moder nen constitutioneelen staat. Voorzoo ver men de Secretarissen, die hoofden der De partementen zijn, met Ministers in Europa wil vergelijken, kan dit het beste geschie den met de Ministers in het Duitschland van vóór den oorlog. Zij waren dienaren van den Keizer, kwamen en gingen al naarmate deze het wenschte, droegen geen eigen verantwoordelijkheid tegenover den Rijksdag. De Amerikaansche President benoemt, onder gebondenheid van de toe- stémming der betreffende Senaatscom missie, zijn Kabinet, waarvan het aantal leden tot een aantal is gestegen, dat Washington de haren te berge zou doen rijzen. Zij spreken, voor zoover zij dit doen, als zijn vertegenwoordigers; ont staat een conflict, dan is het de President, die beslist of zij blijven of heengaan. Van deze Secretarissen is de Staatssecretaris, die naar oude traditie de buitenlandsche belangen behartigt, de voornaamste, al is er geen onder hen, die in den loop der laatste tientallen jaren door een Commis sie uit den Senaat zoozeer op de vingers wordt gezien als juist deze. Zeer vele be kwame Staatssecretarissen heeft Amerika gekend; meer dan een onder hen was de aangewezen latere President der Ameri kaansche Unie. Sommigen waren persoon lijkheden, die hun gewicht in de schaal wierpen tegenover den President zelf; an deren beheerschten den President volko men, veelal ook ten gevolge van diens onbekendheid met buitenlandsche aange legenheden en toestanden; weer anderen waren de eenvoudige dienaren van den President en van de politiek, die hij had te voeren. Conflicten, zoo scherp, dat ze tot een scheiding van den President en zijn voornaamste dienaar moesten leiden, zijn betrekkelijk zeldzaam in de geschie- ednis der Vereenigde Staten. Wilson scheidde zich niet zonder conflict van zijn Staatssecretaris Bryan, en zag later Lan- sing heengaan. De loopbaan van Cordell Huil, die, wan neer men niet al te moeilijk is, kan gezegd worden uiterlijk op Lincoln te gelijken, is wel een bij uitstek eenvoudige. Geboren te midden van de bosschen, die de heuvels bekronen tusschen de Mississippi en het gebergte der Alleghanys, dat slechts met moeite werd overtrokken, heeft hij het leven geleefd van de eenvoudige landbou wers en houthakkers van die streek. Ge lijk Lincoln heeft Cordell Huil, om zijn vader te helpen, de boomen samen gebon den, die onder de bijlslagen waren geval len en die langs de snel vlietende Tennes- see werden vervoerd. Uit zijn jeugdjaren heeft hij behouden een innige liefde voor de natuur. Het is merkwaardig, dat deze man, die noch voor muziek noch voor schilderkunst, noch voor kunst in het al gemeen gevoelig is, de schoonheid der natuur volkomen begrijpt, en zijn ont spanning vooral daarin zoekt om haar op zijn eigen, rustige en eenvoudige wijze gade te slaan. Op 17-jarigen leeftijd reeds deed hij aan de politiek. In dat jaar, een verkiezingsjaar, slaagde hij e"n eer?. dollars over te sparen, die zijn „bedrijfs kapitaal" uitmaakten, waarmede hij zich een paard en rijtuig aanschafte en den Gouverneur ten dienste stond voor zijn verkiezingsreis door geheel het district. Op de modderige en gevaarlijke wegen van de Pickett County ontving hij zijn eerste lessen in de practische politiek. Hij trok er zoo goed partij van, dat hij een paar jaren later zelf tot gedelegeerde van het district werd gekozen om dit op het Congres der Democratische Partij te ver tegenwoordigen, en vanaf dat oogenblik liep hij alle phasen der politieke loopbaan door. Hij werd tot lid van de Wetgevende Vergadering van Tennessee gekozen; later tot rechter, gelijk in verschillende Staten van Amerika het geval is; vervolgens tot vertegenwoordiger van Tennessee op het Congres te Washington, om zich vervol gens hooge functies als die van President van het Uitvoerend Comité der Demo cratische Partij en Senator te zien toebe deeld. Hij was, zonder dat men in het bui tenland zijn persoonlijkheid kende, wel licht zelfs van hem gehoord had, gegroeid tot een figuur van beteekenis, die in de verkiezingscampagne van 1932 een voor aanstaande rol heeft gespeeld. Toen dan ook Franklin Roosevelt zich een Kabinet moest kiezen en moest uitzien in de eerste plaats naar een Staatssecretaris, die meer dan eenig ander Minister hem tot rechter hand heeft te dienen, was zijn keuze niet zoo moeilijk. Er waren candidaten genoeg, en onder hen was Norman Davis, die op de Ontwapeningsconferentie reeds een rol had gespeeld, een der voornaamste. Maar Roosevelt begreep te goed, dat Norman Davis als buitengewoon gezant hem veel beter diensten kon bewijzen dan te Washington, en hij ging aan Davis voorbij om zijn aandacht op Cordell Huil te vesti gen. Europa heeft er ietwat verbaasd van opgehoord, omdat men deze pur-sang- Amerikaan niet kende. Dat hij uit Ten nessee komt, stempelt hem reeds tot een echten Amerikaan, wiens grootvader den strijd tegen de Mexicanen nog heeft mee gemaakt, wiens vader in den burgeroorlog em rol heeft gespeeld. Al wat men van Cordell Huil op dit stuk weet, is dat hij, nog jong, in 1898, het initiatief nam tot de vorming van een compagnie vrijwilligers in Tennessee. Gelijk gebruikelijk in Ame rika, werd hij Kapitein. Zoo iets spreekt in Amerika veel sterker dan elders. Vanaf 4 Maart 1935, toen Roosevelt, den glimlach, dien men zoo goed van hem kent, op de lippen, den eed aflegde voor het Witte Huis te Washington, staat Cor dell Huil aan zijn zijde. Hij is Roosevelt's Staatssecretaris, en licht hem voor in alle buitenlandsche aangelegenheden, hetgeen bij dezen President nog minder dan by anderen wil zeggen, dat hij de buitenland sche zaken leidt. Cordell Huil is voor alles een hard werker. Getrouwd, maar geen kinderen hebbend, geeft hij er de voorkeur aan te Washington in een hotel te wonen, en zich niet voor de jaren, dat hij Staats secretaris is, te vestigen in een flat of op een étage. Hij woont jiiet zoo erg ver ver wijderd van het Witte Huis en het Depar tement van Staat.- De zestiende straat scheidt hem van Jackson Place, zetel van het ook in Europa zoo bekende Carnegie Endowment. Dit plein, vol met standbeel den en met duiven, gaat Cordell Huil bijkans eiken ochtend te voet over om zich naar zijn bureau te begeven. Hij moet dat wel doen, want in tegenstelling met het meerendeel der Amerikanen, doet hij niets aan sport, speelt zelfs geen golf. Hij heeft er geen tijd voor, zoo zegt hy, vermoede lijk tot verwondering van Roosevelt, die er wel tijd voor vindt. Maar Cordell Huil is een man van ernstigen en positieven arbeid, in wiens leven verbeelding of fan tasie weinig of geen plaats innemen. Toen hy het secretarisschap van Staat aanvaardde, heeft hij dit gedaan onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij niet aan het mondaine leven, waaraan Was hington niet minder rijk is dan andere diplomatieke residenties, behoeft deel te nemen. Hij werkt graag en veel. Natuurlijk trekken vooral de hoofdlijnen van het buitenlandsch beleid zijn aandacht. Maar men denke niet, dat een maritieme confe rentie niet nauwkeurig door hem wordt gevolgd; dat hy zich niet op de hoogte houdt van het lot, dat Amerikaansche concessies van belang in het buitenland ten deel valt; dat niet alles wat over de Amerikaansche neutraliteit wordt gezegd en geschreven, door hem wordt gevolgd; dat niet Europeesche verwikkelingen, die hij haat gelijk elke Amerikaan dat doet, door hem nauwkeurig worden gadegesla gen. Geen wonder, dat zoodoende zijn da gen te kort voor hem.zijn; dat hij reeds voor 9 uur op zijn bureau is te vinden om d_ bezoeken van den dag te regelen; dat hij zelden des avonds vertrekt zonder een of meer dossiers met zich te nemen. Om het representatieve geeft hij weinig of niet, en hij kan dat doen, omdat in Ame rika de President zelf een niet onbelang rijk deel ervan op zich neemt. Nooit neemt hij een uitnoodiging aan voor een diner. Zelf geeft hij eens per jaar een groot diner voor de diplomaten, die hij verder uitsluitend ziet in zakelijke confe renties. Zijn buitenlandsche gasten van beteekenis te Washington, dan moeten wel bijzondere diners georganiseerd worden. Hij onderwerpt zich aan deze noodzake lijkheid, maar ook niet meer. Hij vindt ze geen ontspanning. Of niet zoodoende hem menige mogelijkheid ontgaat om onopge merkt en ongedwongen belangrijke poli tieke vraagstukken te bespreken, is een andere vraag! Wel zelden heeft Amerika een Staats secretaris tot zijn ambt zien komen, zoo zeer door een bepaalde gedachte be- heerscht als met Cordell Huil het geval was en is. Want deze gevoelt zich, en dit waarlijk niet sedert vandaag of gisteren, als een apostel voor de gedachte van den vrijhandel. Vreemd voor een ieder, die niet onbekend is met het feit, dat Amerika vooraan is gegaan in verhooging van de tariefmuren en in het scheppen van be lemmeringen voor het vrije handelsver keer. Misschien is het juist Amerika's voorbeeld, door de tegenovergestelde republikeinsche partij in zoo sterke mate Alï Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bii AKKK0-* VérhóóqHéwérM 75cent] I \farlaaade prijzen toegepast, dat aan Cordell Huil de oogen heeft geopend. Dat is zeker, hij is geen aanhanger van de vrijhandelsgedaante onder den invloed en onder den indruk van de crisis, die in Amerika reeds als overwonnen wordt beschouwd. Reeds voor den oorlog stond hij lage Ameri kaansche tarieven voor. Hij was toen nog een parlementariër, eigenlijk te bezonnen voor het levendige karakter, dat Ameri kaansche parlementaire beraadslagingen kenmerkt. Hij sprak niet, maar las zijn redevoeringen, die even zoo vele droge maniscripten waren, voor ten aanschouwe van leege banken en galarijen. Maar niet temin voerde hy in de Vereenigde Staten een der grootste fiscale hervormingen in: die van de Inkomstenbelasting, tevoren een onbekend begrip in de Amerikaan sche Unie! Deze wet heeft groote veran deringen gebracht, volgens sommigen ten kwade, volgens anderen ten goede. Zoo weinigen kenden zijn naam den gemiddel den Amerikaan, dat deze nooit aan de Amerikaansche Inkomstenbelasting is ver bonden. En toch bevat deze het beginsel in zich om de Douanetarieven te verminde ren, en diende de invoering der inkom stenbelasting om aan de Regeering de an ders ontbrekende middelen te geven. Reeds in 1913, ten tijde van Wilson, trachtte Cordell Huil de douane-barrières te breken, en te verwijderen datgene wat twee achtereenvolgende Presidentieele administraties steeds sterker zouden ma ken. Dat de volharding, door Cordell Huil hierbij aan den dag gelegd, op Roosevelt's keuze invloed heeft gehad, mag zonder meer worden aangenomen. Het voor naamste werk, door Cordell Huil verricht, is dan ook daarin gelegen, dat hij een herziening van de handelstractaten van Amerika met andere landen reeds ten deele nog voorbereidt. Met niet minder dan 5 of 6 groote landen tegelijk voerde hij besprekingen, en honderden deskundi gen werkten, onder zijn leiding, statistisch en ander materiaal uit. Niet het minst de handelsattaché's van de landen vormden regelmatige bezoekers van zijn Kabinet. Cordell Huil heeft zijn eigen methode van werken. Deze is, ongeacht welke vraagstukken het geldt, vrijwel dezelfde. Zijn aard is er niet naar om een vraagstuk aan te vatten zonder dat hij het door en door kent. Maar zijn aard leidt hem ook er toe om zich niet door eenig vooroordeel te laten leiden, zijn geduld niet te verlie zen, moeilijkheden slechts van belang te achten om ze te overwinnen. Ja, geduld, wordt door zijn vrienden en ook door zijn vijanden als een van de meest kenmerken de trekken van zijn karakter beschouwd. En zelfs zij, die zijn tegenstanders zijn, erkennen, dat dit geduld niets heeft te maken met onverschilligheid, integendeel met een vast genomen besluit om te sla gen in het volbrengen van de taak, die hij zich heeft voorgenomen. Cordell Huil is een van die weinige menschen, wiens kalmte hem niet verlaat, en die het ge schikte oogenblik weet af te wachten om te handelen. Dat hij zich daarbij vijanden zonder tal maakt, wien kan het verwon deren? Dat hij zoodoende door de omstan digheden wordt verrast, wie zal het niet toegeven? Maar hij heeft een ervaring van een groote 40 jaren achter zich, en die heeft hem wat.geleerd. Dat is wel het best gebleken toen, nog niet zoo heel lang, na dat hij aan het bewind was gekomen, tijdens de Economische Conferentie te Londen, zich het incident voordeed, dat in het buitenland den indruk maakte als was zijn rol naast Roosevelt reeds uitgespeeld. De jeugdige ster van dat oogenblik, Prof. Raymond Moley, een der vooraanstaanden van Roosevelt's hersen-trust, was in Lon den aangekomen als drager van de presi dentieele gedachte over de valuta-stabili satie. Zoo ontactvol had hij van zijn zen ding blijk gegeven, dat hij de positie van de Amerikaansche delegatie omver had geworpen. Aan Huil stond niet anders te doen dan te verdwijnen, schijnbaar door den President opgegeven, en de conferen tie viel uiteen als gevolg van wat Moley namens den President over den gouden standaard had gezegd. Ware Cordell Huil een man zonder geduld geweest, tusschen hem en den onstuimigen Roosevelt was het conflict uitgebroken. Maar Cordell Huil, gelijk hij meer dan eens heeft ver teld, heeft geleerd van wat zijn vader in Tennessee hem vertelde. En zoo wist hij, hoewel vol ergernis, het oogenblik af te wachten, waarop de omstandigheden hem in het gelijk stelden. Dat oogenblik bleef niet te lang uit, en Cordell Huil vond er zijn positie slechts door versterkt, de gele genheid om voor den vrijhandel te werken, door vergroot, Zondag 9 Mei. HILVERSUM, 301 M. <8.55—10.— en 5.—8.VARA, de VPRO van 10.12.en de AVRO van 13. 5.en 8.12.uur). 8.55 Gr.pl. 9.Postduivenberichten. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Van Staat en Maatschappij, lezing. 10.Zondagsschool. 10.30 Doops- gez. Kerkdienst. 12.Orgelspel. 12.10 Filmpr. 12.35 Het Omroep orkest. 1.15 Uitz. vanwege de Ox- ford-groep. 1.35 Orgel en viool. 2. Boekbespr. 2.30 Concertgebouw orkest en solist. 3.30 Deel. 4.Ko- ninkl. Vereen. „Zutphen's Mannen koor". 4.20 Avro-dansorkest. 4.45 Sportrep. en -uitslagen ANP. Evtl. Avro-dansorkest. 5.Gr.pl. 6. Sportpr. 6.15 ANP-sportnieuws. 6.20 Literair-muz.-progr. 7.05 Tusschen Zeven en Acht. 8.ANP-ber., me- dedeelingen. 8.15 Aan alle moeders. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Het Om roeporkest en solisten. 10.45 Gr.pl. 11.ANP-ber. Hierna tot 12.Ko- vacs Lajos' orkest en orgelspel. HILVERSUM, 1875 M. 8.30—9.30 en 5.05—7.45 NCRV, de KRO van 9.30 5.05 en 7.4511.uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 10. Hoogmis. 11.45 Gr.pl. 12.20 KRO- Wereldprogr. voor Azië. 12.40 R.K. Harmoniekapel St. Cecilia. 1.Er zyn groote dingen op til, causerie. 1.15 Verv. concert. 1.35 Gr.pl. 2. Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 Amsterdamsch a capella koor „Bel Canto" en gr.pl. 3.40 Gr.pl. 4.Over reisprogramma's, cause rie. 4.15 Ziekenloi. 4.55 Sport nieuws. 5.05 Ned. Herv. kerkdienst. Hierna Gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sportnieuws. 7.50 Hofstad's koor knapen. 8.10 ANP-ber., mededeelin- gen. 8.20 De week van gebed en offer voor de koloniale missies, causerie. 8.30 Verv. koorconcert. 8.45 Gr.pl. 9.30 KRO-Kamerorkest en solist. 10.10 Het Huwelijk (V), cau serie. 10.30 ANP-ber. 10.4011. Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Cal- lender's Senior orkest en solist. 12.50 BBC-Variété-orkest. 1.20 Deel. I.50 Sted. orkest Bournemouth en solist. 2.50 Het Weensche omroep orkest en solisten. 3.20 Rel. cause rie. 3.40 Gr.pl. 4.20 Rel. causerie. 4.40 Cello en piano. 5.20 Radiotoo- neel. 5.50 Fred Hartley's sextet en solist. 6.20 't Richard Crean-orkest. 7.15 Kerkdienst. 8.20 Liefdadig- heidsoproep. 8.25 Ber. 8.40 „Merrie England", zangspel. 9.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en7 .20 en 10.20 Gr.pl .10.50 Orgelspel. 11.40 Gr.pl. 11.50 Het Porée-orkest en solist. 2.30 Zie Hilversum, 301 M. 3.Zang. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Colonne-orkest. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gr.pl. 10.20— II.20 Het Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havencon cert. 7.35 Westduitsch Kamerorkest. 10.Gr.pl. 11.20 Militair orkest. 12.25 Omroeporkest. 2.50 Gr.pl. 3.20 Omroepkleinorkest, Schrammel- ensemble en solisten. 7.30 Omroep orkest, -koor en solisten. 10.05 11.20 Ad. Lutter's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 8.25 Gr.pl. 10.05 Piano en viool. 10.35 Gr.pl. 10.50 Rep. 11.20 Gr.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroep orkest. 1.35 Clemor and his Lucky Stars en Accordeonmuziek. 3.35 Kleinorkest. 4.20 Radiotooneel. 4.40 Kamerorkest van Antwerpen. 5.40 Gr.pl. 6.20 Pianovoordr. 7.20 Caba ret. 8.05 Radiotooneel. 8.20 Om- roepdansorkest. 9.30 Gr.pl. 10.35— 11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 8.20 Gr.pl. 9.20 Ed. Loiseau's orkest en gr.pl. 10.45 Rep. 11.25 Omroep orkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 1.35 en 1.50 Gr.pl. 2.20 Kleinorkest. 3.20 Radiotooneel. 3.35 Mannen- kwartet. 4.20 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl. 7.20 Salon-orkest. 7.50 Feest- progr. 8.50 Salon-orkest. 9.30 Om roepdansorkest. 10.2011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Das Dorf ohne Glocke, zang spel. 9.20 Ber. 9.40 en 9.50 Sport nieuws. 10.05 Weerber. 10.2012.15 Ad. Lutter's Dansorkest en gr.pl. GEMEENTELIJF RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.309.05, Brussel Fr. 9.05—10.—, Keulen 10.—10.40, Parijs R. 10.40—11.20, Keulen 11.20 —12.20, Brussel VI. 12.20—12.50, Pa rijs R. 12.50—15.20, Keulen 15.20 17.20, Parijs R. 17.20—18.50, Stutt- gart 18.50—21.20, Brussel VI. 21.20 21.30, Brussel Fr. 21.3022.20, Parys R. 22.2024. Lijn 4: Brussel VI, 8.3011.50, Droitwich 11.5015.20, Lond. Reg. 15.20—15.40, Droitwich 15.40—16.20, Lond. Reg. 16.2017.50, Droitwich 17.50—20.20, Warschau 20.20—20.40, Droitwich 20.4022.Weenen 22.—22.50, Berlijn 22.50—24.—. Lijn 5: Diversen. Maandag 10 Mei. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. VARA). 8.— Gr.pl. 10.— Morgen wijding. 10.20 Deel. 1C.40 De Fliere fluiters en solist. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.Gr.pl. 12.30 I.45 Melody Circle en gr.pl. 2. Gr.pl. 2.20 De Ramblers (gr.pl.) 3.Deel. 3.20 Gr.pl. 4.Orgelspel. 4.30 Voor de kinderen. 5.Les Mé- nétriers en gr.pl. 6.Gr.pl. 6.30 Muzikale causerie, mmv. 't VARA- Grootorkest. 7.15 Gr.pl. 7.30 De Roodborstjes en gr.pl. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber. 8.10 Gr.pl. 8.20 Gr.pl. 9.35 Deel. met piano illustraties. 10.ANP-ber. 10.05 De Ramblers en orgelspel. 11. 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Christ. Lectuur. 11.30 Gr.pl. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelconcert. 2.Voor de scholen. 2.35 Gr.pl. 3.Tuin- bouwpr. 3.40 Gr.pl. 3.45 Bijbelle zing. 4.45 Stichtsch Salonorkest en gr.pl. 6.30 Vragenuur. 7.Ber. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Rep. 8. ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 En- krateia-uur. 9.15 NCR V-orkest en solist. (10.05 ANP-ber.) 11.12. Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgel spel. 10.35—10.50 en 11.05 Gr.pl. II.20 Rel. causerie. 11.45 BBC- Welsch-orkest en solist. 12.35—1.20 Orgelconcert. 2.20 Pianoduetten. 2.50 Jazzmuziek (gr.pl.) 3.20 Het MacArthur Kwinet. 3.50 Viola en piano. 4.20 Free entertainment in Londen, causerie. 4.35 Het Parking- ton Kwinet. 5.20 Ber. 5.40 Orgel spel. 6.Debroy Somers en zijn Band, mmv. solisten. 7.Inter view. 7.20 Radiotooneel. 8.50 Ber. 9.10 BBC-orkest en solist 10.20 Roy Fox en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en7 ?20 Gr.pl. 11.20 Pascal-orkest en solist. I.20 en 2.20 Gr.pl. 2.35 en 4.50 Zang. 5.05 Pianovoordr. 5.50 Zang. 6.05 Pianovoordr. 7.05 Zang. 7.35 Vioolvoordr. 7.50 Operette-uitz. 9.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 F. Hauck's orkest. 7.50 Gr.pl. 11.20 Orkestcon cert. 12.35 Nedersaksisch Symph.- orkest. 3.35 Cello en piano. 4.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Gev. or kestconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pl. 11.50 Omroepdans orkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50 I.20 Gr.pl. 4.20 Kleinorkest. 5.50 en 6.20 Gr.pl. 7.23 Cabaretprogr. 8.20 Orkestconcert mmv. solisten. 10. 10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Gr.pL II.50 Kleinorkest. 12.30 Omroep dansorkest. 12.501.20 Gr.pl. 4.29 Clemor and his Lucky Stars. 5.50 Kleinorkest. 7.20 Nat. orkest, mmv. solisten en koor. 8.30 Radiotooneel. 9.Gr.pl. 9.3010.20 Omroepdans orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gev. orkestconcert. 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Vervolg van 7.30. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Diversen 9.20—10.05, Lond. Reg. 10.05—11.50, Brussel VI. 11.50—13.20, Parijs R. 13.20—13.50, Droitwich 13.50—16.20, Keulen 16.20—17.20, Lond. Reg. 17.20—18.20, Brussel VI. 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.35, Rome 20.3521.20, Beromünster 21.2022.35, Boedapest 22.3524. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Ham burg 8.209.35, Droitwich 9.35 12.35, Lond. Reg. 12.35—16.20, Droitwich 16.2017.20, München 17.20—17.40, Droitwich 17.40—19.20, Brussel Fr. 19.2020.30, Hamburg 20.30—20.50, Droitwich 20.50—23.20, Radio Danmark 23.2024. Lijn 5: Diversen. Zoo is hij, aan de zijde van Roosevelt, een tweede ambtsperiode ingegaan. Een tweede ambtsperiode, waarin hij zijn typi sche Amerikaansche afkeer van elk Euro- peesch entanglement duidelijk zal ken baar maken, en zal aansturen op een per manente Amerikaansche neutraliteit, die in feiten, waarin de wereld nu eenmaal een is, niet wel houdbaar mag worden gerekend. Hij zal zijn weg gaan onver stoord en kalm, en zonder formaliteiten, gelijk hij gewoon is. Het meest merkwaar dige voorbeeld gaf hij daarvan toen hij enkele jaren geleden het machtige Ame rika op de Pan-Amerikaansche conferen tie te Montevideo vertegenwoordigde. Men weet hoezeer de Amerikaansche s aa lieden steeds moeite hebben geha Zuid-Amerikaansche gevoeligheden vermijden. Cordell Huil was er zich zoo wel van bewust, dat hy meende niet beter te kunnen doen dan elke schyn van gezag ter zijde te stellen. Nauwelijks aan gekomen, ging hij te voet de verschillen de collega's, die reeds in hotels waren, bezoeken. Een procédé, dat opzien baarde, en dat, gelijk tegenover een Minister van Buitenlandsche Zaken begrijpelijk is, niet uitsluitend aan eenvoud werd toegeschre ven. Maar dat tengevolge had, dat inder daad Cordell Huil met die collega's kwam te verkeeren op een voet, gelijk hij ge- wenscht had! Deze roode driehoek, met de punt naar beneden be- teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9