NIEUWE SUCCESSEN VOOR MOLA. AMSTERDAMSCHE BEURS 3BMcgedijke Stand £uchtvaact £and- en 3uin&ciw HEILOO De Spaansche revolatiq Berg Sollube nabij Bilbao na heftigen strijd door de opstandelingen bezet. Landbouwoverschotten afgevoerd door courantenreclame. Nog een protest tegen het bombar* dement van Guernica. Wereldhoogterecord verbeterd. Nieuwe poging totoceaanvlucht. Aan het jaarverslag ontleenen wy het volgende: Het aantal spaarboekjes en dienovereen komstig de hoeveelheid der belegde gelden nam toe. Het bedrag aan voorschotten en gelden in loopende rekening uitgereikt liep terug. De werkzaamheden der bank was gestegen, dit laatste in het bijzonder door toename van het gebruik der postchèquc- en girodienst, waarmede besparing van port- kosten en tijd bleken gediend. Het winstbedrag over 1936 was vrijwel het zelfde als over 1935. Rekening en balans werden in orde be- vonden. Als lid in deze commissie voor het boekjaar 1937 werd in de plaats van den heer M. Koorn aangewezen de heer R. Rezelman, die deze aanwijzing aanvaardde. De aftredende herkiesbare leden, de hee- ren C. Goet en D. Kriller, respectievelijk voor bestuur en raad van toezicht, werden herkozen. De heer P. Zwagerman sprak zijn verwon dering uit, dat de rentevoet voor voorschot ten en ook voor gelden in loopende reke ning bij de bank vanaf 1 Januari j.1. was gestegen, zij het dan met een gering cijfer, De voorzitter zeide, dat de bijzondere lage rentevoet voor uitgereikt kapitaal voor de laatste jaren, terzake aflossingsplicht voor meerdere opnemers reden was ge weest, om, inplaats van aan hunne verplich ting tegenover de bank te voldoen, duur dere gelden eerst af te lossen en de bank in de tweede plaats te laten komen, een opvat ting die te denken gaf. Hij wees tevens op de vele naar Utrecht overgehevelde gelden, die by het beheer vrees voor winstderving deden ontstaan. Waar een en ander niet an ders is geweest dan een voorzorgmaatregel en thans het winstcijfer over het vorig jaar niet is afgevallen, gaf de voorzitter te ken nen, dat rentewijziging in gunstigen zin voor voorschotopnemers onder de oogen zal worden gezien. De heer J. A. Mijts kwam op tegen de hooggestelde aflossingsvoorwaarden, waar door het voor boeren en landbouwers onmo gelijk wordt gemaakt de benoodigde be drijfsgelden van boerenleenbanken te be trekken. Spr. zag in deze gaarne eenige soe pelheid toegepast. Meerdere leden stemden hiermede in. Ook het bestuur gaf toe, dat de eischen te hoog worden gesteld, maar dat onder bepaalde omstandigheden de Centrale dezen eisch als noodzakelijk vaststelde. Op de meest mogelijke soepelheid van het be heer der bank kan echter gerekend worden. Uit enkele toelichtingen kon blijken, dat de toestand van het Raiffeisenwezen neg kerngezond kan heeten. van Maandag 10 Mei 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. 157«/4 1633/, 67»/, 88</4 247 3337, 1657, 623/, 64 2'3/w 407, 283/s 9% 761/, 7V, 510 242 1763/, 38»/, 25.00 160 170 3907, 418»/, 112 413/g 227* 13»/, 2953/g 248 218'/, 1181/, 180 63 129% 1317, 2477, 3217, 337 677, 44 283/, 1047,s 10% Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 101»/^ 4 Ned.-Indië 1934 101»/, 5J4 Duitschl '30 m. verkL 32'/, BANK-1NSTELL1NGEN. Amsterd. Bank153»/, Handel MiL Cert t. 250 192»/, Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Altf. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel t Standard Brands i Steel co mm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur t Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Koa Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water s RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi t Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Koa Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. laatste k 2.30-2.45 I I01|-%| 32'/,-3/, 192 159 1637, 651 887,-7a 244 3281-91 163-tyg' 62'/, 383/8-»/, 62»/g-Vs 2'/,-% 40-7,s 27-87* 10 74-% 7V« 503-57, 240-3 1711-51 36Vi-% 25V, 1537, 170 3897, 408 «0% 40% 2H/8-V, 13% 2957,-7 2457,-7 259 1277, 180 67, 1267,-f 127 245-1/, 320 338 66 423/8*7, 28% 104 107, Filmvertooning. Voor een uitverkochte zaal gaf Zon dagavond de bekende missiepater Sim Buns S. V. D. een vertooning van de missiefilm „Amareta". De film is aller minst eentoonig. Het beeld geeft weer hoe 62 jaar geleden door pater Jorissen dien men voor „zwakzinnig" hield met 2 op zak een missiehuis te Steyl wou stichten. Niettemin is het gebeurd. En tegenwoordig heeft men missie- en op- leidingshuizen te Steyl, Uden en Soester- berg. We maken op de film kennis met de studenten dat allerminst „zoete en heilige" jongers zijn, hun opleiding, priesterwij ding en vertrek. Het statige schip „Jan Pieterszoon Coen" brengt den missionnaris naar de Flores-missie, een bloeiende mis sie met 270.000 christenen. Zeer interes sant is de reis per stoomschip waar het alle havens aan doet en we kennis maken met de zeden en wewoonten der volken. Het was een bijzonder geslaagde avond, dank zij de causerie van den pater. HEERHUGOWAARD (April). Geboren: Maria Cornelia, d. v. G. Veldman en M. Ursem. Helena Divera, d. v. J. Stoop en H. Beerse. Petronella, d. v. P. Buurman en A. Jong. Martinus Wilhelmus, z. v. M. Dekker en M. C. Du- dok. Johanna Cornelia, d. v. D. Jong kind en A. Dekker. Agatha Johanna, d. v. C. J. Schuit en E. M. Koenis. Jacobus, z. v. J. van Stralen en A. Wynker. Jo hanna Maria, d. v. N. Bankras en A. Beers. Elisabeth Anna, d. v. J. Veldman en C. Bakker. Anna Maria, d. v. M. Groot en J. A. Oudhuis. Fredericus, z. v. A. M. Pieters en E. v. d. Heijden. Leonardus Antonius, z. v. J. A. Feldberg en J. Volkers Judocus Wilhelmus, z. v. C. J. de Vries en E. J. Groot. Catharina, d. v. J. Blok ker en A. H. van Welsenes. Herman Jo- hannes, z. v. Jac. Klaver en H. Korporal. Maria Neeltje, d. v. J. v. d. Veer en G. Zij dewind. Margaretha Maria, d. v. J. Bu- ter en A. C. Bakker. Ondertrouwd: J J. Mul en A. Jon ker. C. Giltjes en A. v. Oudenaarde. H. A. Kooij Jr. te Oude Niedorp en G. de Wit. N. Th. Mooy Jr. te Harenkarspel en M. G. Molenaar. J. A. Bakker en C. Loos. C. Mul en A. H Wester. J. Kooy en P. Waterdrinker. N. Kout en M. de Jong. Gehuwd: G. Rietveld en C. Groot. S. P. Wokke en J. P. M. Scholten. C. Giltjes en A. van Oudenaarde H. A. Kooy en G. de Wit. N. Th. Mooij en M. G. Molenaar. Jac. J. Mul en A. Jonker Overleden: Lidwina Helena Boots, 4 jaar, d. v. J. Boots en H. Commandeur. Ariën Appel. 83 jaar, wednr. van G. Stroet. Maartje Schouten, 64 jaar, wed. van W. Zweekhorst (overl. te Alkmaar). Jan de Ruyter, 75 jaar, echtg. van H. Braai. Johannes Bruin, 50 jaar, echtg. van H. Hamminga. Levenloos aangegeven kind van P. Snoek en C. Tym. SCHOORL (April). Geboren: Johannes Richardus z. van C. Meijer en A. A. Reinders. Ondertrouwd: Gerrit Snip en Marie Kooij. Johannes Bakker en Margaretha Guurtruida Schotvanger. Hendrik Anne Rens te Zijpe en Jannetje Besse.Nicolaas Slenters te Alkmaar en Maria Ory.Ger rit Greeuw en Hendrika Aafjes te Mijdrecht. Getrouwd: Nicolaas Kaandorp en Ma- ria Anna Stam. Johannes Stuyfbergen en Pietertje Wit. Johannes Beukers te War- menhuizen en Pieternella Rietveld. Jo hannes Bakker en Margaretha Guurtruida Schotvanger. Gerrit Snip en Marie Kooij. Hendrik Anne Rens en Jannetje Besse. Overleden: MaHha Sluijs, 83 j., wed. van J. Beemsterboer. Petrus Leek, 65 j., Hendrika Wilhelmina van der Noorda 72 j. EGMOND-BINNEN (April). Geboren: Theodorus, zoon van Theo- dorus Swart en Anna Maria Groen.Cor- nelis Lucas, z. van Wilhelmus van den Berg en Agnes Alida Zuurbier. Jan. z. van Jacob Helder en Antje Houter.Jo- seph Louis, z. van Martinus Genet en Geertruida Baltus. Gerardus Cornelis, z. van Cornelis Tervoort en Maria Anna Groot. Ondertrouwd: Petrus Johannes van der Park te Castricum en Maria Gerarda Liefting. Willem Tromp en Cornelia Stam te Venhuizen (ondertr. te Venhuizen) Getrouwd: Johannes Cornelis Butter en Geertruida Maria Apeldoorn. Overleden: Adrianus Zonneveld, 75 jaar. Catharina Maria de Waard, 67 jaar. Geertruida Boendermaker, 25 jaar. SINT PANCRAS (April). Geboren: Neeltje Aafje d. van P. Nie- rop en M. Jonker. Suzanne Aaltje d. van C. Ivangh en R. van der Walle. Trijntje d. van J. Ploeger en H. Schuyt. Willem z. van Klaas Rus en A. Bogerd. Overleden: Jans Groeneveld, echtgen. van H. Barten, 72 j. Pieter Gootjes, echtg. van E. van der Molen, 69 j, Jannetje Nol, echtg. van C. Bakker, 63 j. Getrouwd: Pieter Hopman en IJfke Jorritsma. CASTRICUM (April) Geboren: Willem Johannes z. van A. P. Vermeulen en J. C. Bouma. Elisabeth Florentina Maria d. van M. L. H. M. Marcker en C. M. Janssen. Christiaan Willem Ge-1 rardus z. van J. Brasser en R. G. Heere. Josina Helena Maria d. van N. A. J. Osthei- mer en H. G. Renon. Anna Antonia Age-1 nes d. van J. Steeman en M. C. Rijs. Aly- da Tineke d. van G. Terol en J. Hartog. I Jantje z. van D. de Vries en J. M. Duin. Rudolphus Franciscus Maria z. van J. J. Dam en M. A. C. Bonarius. Overleden: Johannes Valentinus Soes- dorp, 75 j., echtg. van A. Postma. Johan nes Kortekaas, 43 j., echtg. van A. Been tjes. Pieter Helmich, 58 j., echtg. van A. de Heer. Johannes Jacobus Weel, lij. Cornelia Scholten, 85 j., wed. van D. Castri cum. Franciscus Hendricus van Berkel, 5 j. Adriaan Ia Grand, 61 j., echtg. van J. H. Hoogerbeet. Lammert de Winter, 75 j., wed. van C. Mors. Een campagne voor peren.' In het voorjaar van 1936 zat men in Californië met een dermate grooten voorraad peren in blik, dat men kon aannemen, dat de oogst van dat jaar slechts een fractie van de kosten zou opleveren. Deze uiterst sombere vooruitzichten noopte tot samenwerking. Men be sloot een „kracht" in dienst te nemen, die dit geweldige surplus kon ver- koopen. Aldus geschiedde en vijf maanden later was men reeds 5.000.000 kisten kwijt; en nog wel voor onverminderden prijs. Couranten relame was de „kracht" die dit werk tot stand wist te brengen. Een campagne voor gedroogd fruit. In Augustus vorig jaar zat de Cali- fornische industrie in gedroogd fruit met een overschot grooter dan het gemiddelde jaarlijksche kwantum. En wéér was het courantenreclame die het mogelijk maakte dat 45 maat schappijen drie maanden later konden rapporteeren: 12.110.237 pond ver kocht twee maal zooveel als in 1935. Het is wel duidelijk, dat de grapefruit kweekers uit vier Amerikaansche staten, die thans met een surplus van circa 10.000 ladingen zitten, eveneens courantenreclame verkozen voor hun collectieve reclame. Het zwaartepunt van de gebeurte nissen in Biscaje blijft liggen in de operaties rondom Bermeo, de vis- schersplaats Westelijk van de baai van Guernica en met Bilbao verbonden door een secundairen weg, waarlangs Mola's troepen en zijn Italiaansche me destanders trachten op te rukken. Het bergmassief van den Solluve verheft zich op hun weg op ongeveer 15 kilo meter van de kust en hier hebben de verdedigers van Bilbao sterke defen sieve stellingen ingenomen, waaraan Mola vooralsnog niet heeft weten voorbij te komen. En in het Baskische kamp heeft men zelfs goede hoop, dat de rechtsche vorde ringen van deze richting uit voor goed ge stuit zijn. Overigens, er is vroeger al eens op gewezen, dat nog een tiental kilometer verder de weg BermeoBilbao bekruist wordt door de eerste verdedigingslinie rondom de Baskische hoofdstad. Met een grooten boog loopt deze van de kust met een straal van ruim tien kilometer om Bil bao heen, om dan in het Oosten de stad dichter te naderen. Van den opmarsch langs den grooten straatweg Durango— Bilbao heeft men de laatste dagen niete meer vernomen. Intusschen hebben de re geeringstroepen gisteren Bermeo met zwaar geschut gebombardeerd. Belangwekkend in dit verband is een mededeeling van het Italiaansche pers agentschap Stefani, waarbij wij elders in dit nummer een bericht publiceeren. Rechtsche mededeelingen. In het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der rechtschen wordt gezegd, dat de vijand aan het front van den berg Sollube verscheidene bataljons had samengetrokken en na artillerievoorberei- ding trachtte op te rukken. Hij werd ech ter teruggeslagen en verloor talrijke doo- den. Hoewel het slechte weer de krijgsver richtingen bemoeilijkt, hebben de recht schen vorderingen gemaakt en ten westen van Guernica zijn zy Udartede, Mugica en Besanguiz gepasseerd. Een poging der linkschen om de verloren stellingen in den sector Amorebiete te heroveren, mislukte. In Machichaco maakten de troepen van Mola een volledige batterij des kustverde diging buit. Bij Madrid heeft de vijand ge tracht de stellingen, die hy de laatste da gen had moeten ontruimen, terug te win nen. De aanvallers, die door twaalf tanks werden voorafgegaan, werden teruggedre ven met zware verliezen. De linke lucht macht heeft opnieuw Cordova gebombar deerd. Zes burgers zijn daarbij gewond. Visschers vluchten voor anarchis tische terreur. Eenige visschers van de kleine Spaan- sche haven Laselva hebben de wijk geno men naar Cerbere. Zij verklaarden, dat de anarchisten een schrikbewind uitoefenden en gisteren zeven mannen en twee vrou wen hadden terechtgesteld. De visschers verkozen derhalve naar Frankrijk te vluch- Protest tegen het bombardement van Guernica. Vijfenzeventig vooraanstaande personen uit Amerikaansche politieke en godsdien stige kringen hebben een „beroep op het geweten der wereld" geteekend, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombarde ment van Guernica. De bisschop van New York, mgr. Mc. Connel, die den tekst heeft opgesteld, schrijft daarin: „Het lijkt ongelooflijk en onmogelijk, dat de Amerikanen onverschillig zyn en blij» ven zwijgen tegenover zulk een misdaad". De verklaring is onder meer geteekend door zeven senatoren, onder wie Nye en Borah, vijf afgevaardigden en den vroegeren can- didaat voor het presidentsschap Landon. Het „Duitsch-Amerikaansche comité voor hulp aan Spanje" deelt mede, dat het regeering vergunning zou vragen om Baskische kinderen naar de Vereenigdé Staten te doen overkomen. De president van het comité zeide, dat men daarmede de „trouw van het Duitsche volk aan traditie van menschelykheid, die geschon den Is door de Hitleriaansche vlieger», Wf! toonen". Bespreking der regeering Valencia. De ministerraad heeft den toestand Catalonië onder oogen gezien. Na afloi van den ministerraad werd een oommu» nique gepubliceerd, waarin o.m, wordt verklaard: ten einde een herhaling vaijjï soortgelijke gebeurtenissen te voorkom»), zal een onderzoek moeten worden ingesteld om met alle gestrengheid alle oproerige daden, welke werden gepleegd, te straf fen. Men zal op krachtige wy'ze voort gaap met de volkomen ontwapening der achtér het front verblijvende burgerbevolking. De regeering maakt bekend, dat zy uiterft gestrenge wettelijke sancties zal toepaesefl op hen, die zouden weigeren hun wapens uit te leveren. De regeering heeft den minister van bin- nenlandsche zaken opgedragen zoo spoe dig mogelijk de controleposten aan de grenzen en in de havens, die niet direct onder zijn gezag staan, te doen verdwijnen. De regeering hoopt, dat alle vakveree» nigingsorganisaties en politieke vereen i- gingen volledigen steun zullen verleenen by de toepassing deze maatregelen, welke beoogen den vrede en de rust achter het front te verzekeren. Het leven te Barcelona heeft zijn nor malen loop hernomen. Banken, bioscopen en schouwburgen zyn weer open. Men is begonnen de barricades af te bre ken. Het verkeer is weer normaal Lult. kolonel Emile Torres en Jose Diaz Cebal- los, een functionnaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, zyn uit Valen cia gekomen en hebben de functies op zich genomen van chef der politie te Barcelona, en commissaris generaal der prefectuur. Tevens zijn 5000 Guardias de Asalto ^n twee gemotoriseerde compagniën uit Va lencia aangekomen, Torres heeft een be zoek gebracht aan Companys en heeft na het onderhoud verklaard, dat het vraag stuk der openbare orde snel tot oplossing zou komen. Companys heeft tegenover journalisten uiting gegeven aan zijn vol doening over de thans heerschende rust en den wensch te kennen gegeven, dat alle anti-fascistische krachten in eenheid zou den samenwerken. Morgen zal de teraardebestelling geschie den van den secretaris-generaal der U.G.T. Ontonio Sese, die tijdens de bostingen, waartusschen hy toevallig geraakte, gedood is. Vorige koers: Heden New-York 1.82 1.827, Londen 8.99 K 8.997, Berlijn 73.26 73.22 Parijs 8.19 8.1614 Brussel (Belga) 30.78 30.73 X Zürich 41.71 41.68H Kopenhagen 40.17 40.15 Stockholm 46.40 46.37 H Oslo 45.22% 45.20 Italië 9.65 Praag 6.35 WINKEL (April). Geboren: Mariëtha Margaretha, d. v. Arie Jan Porte en Hiltje Catharina Duijne. Jannie, d. v. Johannes Snippe en Tintgi Wieringa. Getrouwd: Eelke Bouwhuis en Antje de Boer. Cornelis Singer en Derktje Zweep. Overleden: Gerhard Kamphuis, oud 47 jaren. Pieter Wiedyk, oud 58 jr~en. WARMENHUIZEN (Aprii,. Geboren: Anne, z. v. J. Grin en L. Bakker. Martiena, d. v. G. Biersteker en A. Paarlberg. Adelbertus Petrus, z. v. W. F. Gielings en P. Bakker. Ondertrouwd: Daniël Petrus Schol- ten te Bergen en Maria Zoon. Pieter Klaas de Geus en Johanna Schenk te Zij pe. Jan Leendert Johannes van Oeveren te Nieuwer Amstel en Marytje Amstel. Getrouwd: Simon Albertus Wokke te Amsterdam en Geertuida Zoon. Johan nes Hendrikus Boekei te Oude Niedorp en Margaretha Latenstein. Nicolaas Broer - sen te Harenkarspel en Maria Hilkonda Berkhout. Daniëu Petrus Scholten te Bergen en Maria Zoon. Overleden: Nicolaas Cornelis Hannes, 3 jaar, z. v. P. Hannes en L. Ligthart. Anne Grin, 3 weken, z. v. J. Grin en J. Bakker. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Rietvink (uitr.) te Rangoon. Edelvalk (uitr.) te Bashra. Perkoetoet (thuisr.) te Athene. Djalak (thuisr.) te Rangoon. Italiaansch vlieger bereikt hoogte van 15.655 meter. De Italiaansche kolonel-vlieger Marip Pezzi heeft met een Caproni-tweedekker type 161 boven het Romeinsche vliegveld Monte Cellio een hoogte van 15.655 meter bereikt en daarmede het op naam van En geland staande wereldhoogterecord met 432 meter verbeterd. ZU1DSCHARWOUDE (April). Geboren: Wessel, z. v. Sjoerd Mulder en van Akke Jansma. - Frits, zoon van Jacob Berkhout en van Aloisia Brunovsky. Simon, zoon van Johannes Theodorus Bergen en van Maria Bruin. Ondertrouwd: Petrus de Nys en Cornelia Anna Sneekes. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Johannes Bergen en van Elisa beth Maria Leering. Dick Merrill naar de Londensche kroningsfeesten. Dick Merrill is Zondag gestart voor een oceaanvlucht. Hy is voornemens op Croydon te landen en vandaar weer naar Amerika den oceaan over te ste ken met foto's en films van de kro ningsfeesten. Te 9.15 deelde hy per radio mede, dat hij het eiland St. Pierre passeerde, terwijl hy wegens den regen op zijn instrumenten vloog. Merrill, die in gezelschap van Jack Lamble is, wil in 19 uur over Boston en New Foundland naar Croydon vliegen om daar films van de ramp van de „Hinden burg" te brengen. Hij heeft het voornemen, daarna naar de Ver. Staten terug te vliegen met de rolprenten van de kroning. „Tot Donderdagavond" riep hy tot zijn vrienden, toen hy vertrok. Te 6.27 Greenwichtyd seinde de vlieger, dat hij zich boven zee bevond, op 1508 mijl van New York. Merrill heeft in September van het vorige jaar met Richman een tocht van New York naar Wales gemaakt. EEN ZWARE SLAG VOOR ONZE DRUIVENTEELT. De uit Stockholm komende berichten laten thans geen twijfel, dat Zweden voor het komende seizoen een zoo hoog invoerrecht op de Nederlandsche druiven zal gaan hef fen, dat de export naar dit land voor een goed deel gefnuikt zal zyn. Het Centraal bureau voor de veilingen in Nederland bevestigde ons, dat er van een zwaren slag voor onze druivenkweekers mag worden gesproken. Van den totalen export van 9,5 millioen K.G. in 1936 nam immers Zweden er bijna 2,5 millioen voor zijn rekening. Het handels verdrag tusschen Zweden en Spanje, dat in 1935 werd gesloten, hield o.m. opheffing in van het invoerrecht op druiven, dat tot dien datum 35 kronen per 100 K.G. had bedra gen. De Westlandsche druivenexport profi teerde in niet geringe mate van deze ophef fing. De export naar Zweden behoedde de druiven teelt in 1936 voor een catastrophe. De Zweedsche kweekers hebben echter by hun regeering sterken aandrang uitge oefend, daar het Nederlandsche product de prijzen voor de Zweedsche tuinders veel te laag hield. Aan dezen aandrang is thans uiteindelijk gehoor gegeven en hoewel deze maatregel reeds geruimen tijd dreigde zonder nochtans definitief te zyn, kan thans worden gemeld, dat aanneming van het desbetreffende voor stel door het Zweedsche parlement ver zekerd is. In tuinbouwkringen heeft men nog de hoop gekoesterd, dat de reis van de ministers Gelissen en Deckers naar Scandi navië het dreigende gevaar eenigermate had kunnen bezweren, maar deze hoop is ijdcl gebleken. De handelsbalans met Zweden is n.L nog sterk in het voordeel van Nederland, terwy de Zweden weinig geneigd zijn tot tege moetkoming, zoolang n.1. ons ^"dbepaalde contingenteeringen in het by zonder die van lucifers van kracht laat zyn. /ifinnt Dat het invoerrecht van 35 kr. C 16.00) per 100 K.G. inderdaad schrikbarend hoog is, moge blijken uit het feit, dat in het hoog seizoen de Nederlandsche druiven aan de veilingen nauwelijks 16 cent per K.G. op brengen, zoodat het invoerrecht even hoog is als de marktprijs. Men verwacht een stelligen terugval naar den export van voor 1935, die slechts een 400.000 K.G. bedroeg. Voor de anderhalf millioen K.G. druiven, die Zweden thans vry zeker niet zal af nemen, heeft ons land geen enkel afzetge bied, zoodat men in het Westland de komen de druiven teelt met zorg tegemoet ziet. HEFFING OP BOTER. t De heffing op boter is voor de week van 9 tot en met 15 Mei, behoudens tusschentyd- sche wijziging, vastgesteld op 75 cent per kilogram. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. In een drukbezochte vergadering van den Nederlandschen tuinbouwraad te Den Haag gehouden onder leiding van den heer A. Verduyn Jr. werd aan de organisatoren der Haagsche en Boskoopsche tuinbouwmanl- festaties hulde gebracht voor de gehouden tentoonstellingen. Kennis werd genomen van de mededee lingen van den directeur-generaal van den landbouw met betrekking tot de voorge nomen wereld-landbouwtentoonstelling in 1940. Andermaal werd van gedachten gewisseld over afzetmogelijkheden van tuinbouwpro ducten in Sovjet-Rusland. Op een officieel verzoek van den raad om te mogen inzenden by gelegenheid der in Juli 1937 in Moskou te houden tuinbouwtentoonstelling nog altijd geen antwoord ontvangen, verschillende zijden werd betoogd, dat men ter plaatse onderhandelingen diende te opej nen. Besloten werd deze aangelegenheid binnenkort weder onder het oog te zien. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het voorontwerp landbouw-orde- ningswet 1937. De raad bepaalde zijn stand punt met betrekking tot dit ontwerp en «tl daarvan binnenkort aan den ministe* yen landbouw en visschery doen blijken, >4 werd Ven

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11