Londen in conoration-stemming. «t-SScr' °ver Het drukste weekend sedert vele jaren. Verkeersprobleem en busstaking. Overweldigende belangstelling voor laatste repetitie van kroningsstoet. De Duitsche kerkstrijd protest tegen de processen tegen de geestelijken. Filmartisten niet in staking Thans 6000 leden van het personeel in staking. Nieuws ir» 't kort. Deze Zaterdag en Zondag vormden het laatste week-end voor de grooie kroningsplechtigheid, waarvan op het oogenblik geheel Londen vervuld is. en wie gisteren en eergisteren het verkeer en de menigte in de Londensche straten heeft gadageslagen, vraagt zich met ver bazing af, wat er zal gebeuren als de drukte en de belangstelling Woensdag a.s. een climax bereiken, wat ongetwij feld het geval zal zijn. Alle bezoekers, die van veraf komen, had den gezorgd, voor dit „coronation-weekend' in Londen te zijn gearriveerd, en ook de halve provincie scheen naar Londen te zijn ge stroomd. Het waren Zaterdag en Zondag dan ook vooral de provincialen, die het over- grootste deel vormden van de menigte, die zich op de spitsuren vooral langs sommige straten in het Westend voetje voor voetje voorbewoog, elke eet- en drinkgelegenheid vullend tot de laatste plaats en schuifelend langs de meer of minder geslaagde ver sieringen van openbare en particuliere ge bouwen. De belangstelling concentreerde zich voor namelijk in de omgeving van Buckingham Palace Westminster, Hyde Park en Marble en in de avonduren in het bijzonder rondom Oxford Street en Piccadily. Ondanks de uit muntende verkeersregeling, die de Londen sche politie ook in deze buitengewoon moei lijke dagen weet te handhaven, kon niet voorkomen worden, dat in de buurt van ge noemde punten zich lange rijen van auto's vormden, die slechts langzaam vooruitkro pen, zoodat men eigenlijk beter kon loopen. Het aantal voetgangers zou trouwens, ook zonder de vele bezoekers van buiten, tenge volge van de busstaking toch al abnormaal groot zijn geweest, want al maken velen, die anders de bus nemen, thans van tram en on derground gebruik, talloozen, die juist voor de kortere trajecten gewoonlijk de bus ge bruiken, gaan nu loopen. Men vraagt zich trouwens af, hoe de poll tie kans zal zien, de reusachtige stroom van voertuigen nog in goede banen te leiden, als de groote, roode bussen hun plaats in het verkeer weer gaan innemen. Sommige ver denken de hoogste politie-autoriteiten er van, dat zij er niet om treuren, dat de con ferentie, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 1 uur heeft geduurd, zonder resultaat is gebleven en dat een beslissing over opheffing van de staking in geen geval voor hedenavond verwacht kan worden. Ook het publiek schijnt het nogal kalm op te nemen en past zich zoo goed mogelijk aan. Men kan zich nauwelijks een andere stad ter wereld voorstellen, waar het publiek zoo rustig zou reageeren op het uitvallen van ongetwijfeld een der belangrijkste openbare middelen van vervoer, waarover men be schikt. De London Metropolitan Police heeft in middels versterking gekregen van politie manschappen uit verschillende andere groo- tere steden, die in deze week-end-drukte hun eerste Londensche training hebben ge had. Het gevolg was, dat tal van bezoekers uit de provincie, die meenden bij een politie man inlichtingen te kunnen vragen omtrent bezienswaardigheden en hoe daar te komen, teleurgesteld werden, omdat de agenten zelf nog niet op de hoogte waren, maar overal, waar dat noodig was, waren de Londensche bobbies ter plaatse om bij te springen. Zaterdag, toen de zon scheen, boden de versierde straten in het centrum der stad met de dichte, beweeglijke menigte en de fleurige versieringen een levendige, vroo- lijke aanblik. In Oxford Street en Bond Street hebben de groote winkelzaken ze?r veel zorg aan de versiering besteed, die in sommige gevallen echter een te bont of te overdadig karakter draagt, dat vooral daar opvalt, waar de eenheid ontbreekt. Dit in tegenstelling met de versiering van Den Haag tijdens de feesten bij het huwelijk yan prinses Juliana; wat in sommige straten daar aan de versiering mocht hebben ont broken, werd vaak goedgemaakt door de eenheid er van, die ook een minder fraai versierde straat toch nog een prettigen in druk deed maken. De beste versieringen vindt men in de buurt van Westminster, en vooral Whitehall ziet er goed uit, met de vele met zorg ver sierde regeeringsgebouwen, die zijn voor zien van roode, goud-omzoomde draperieën en waaraan op gelukkige wijze bloemversie ringen, voor een groot deel bestaande uit primula en hortensia, zijn aangebracht. Rondom de Westminster Abbey zijn op alle beschikbare plaatsen tribunes gebouwd. Nog veertien dagen geleden boden de vele staken en palen waarachter de fraaie puien van Abbey en House of Parliament schuil gingen een afschuwelijke aanblik. Nu alles evenwel in de nationale kleuren is versierd, en gedrapeerd met veel rood en goud, is dat veel beter geworden en doet Parliament Square met zijn vierkante open ruimte, om geven door fraai versierde, overdekte tri bunes, denken aan een middeleeuwsch tournooiveld. De laatste repetitie van den kroningsstoet. Zal de publieke belangstelling Woensdag a.s. zoo groot worden als sommigen verwach ten, die spreken van drie millioen bezoekers van buiten Londen op dien dag? Zondag ochtend vroeg heeft men op deze vraag een antwoord gekregen, waaruit men slechts een bevestigende conclusie kan trekken. Te zes uur in den morgen is n.1. de laatste generale repetitie gehouden van den stoet, die van Buckingham Palace naar Westminster Abbey zal trekken. Omdat de ervaring bij deze repetities geleerd had, dat het publiek ook daarvoor groote belangstelling had, besloot men, de tribunes langs de te volgen route toegankelijk te stellen tegen den civielen prijs van threepence per plaats. Het gevolg was verbazingwekkend. Zaterdagavond voor twaalf uur had men reeds meer dan 10.000 plaatsen verkocht en begon het publiek zich te installeeren op de tribunes rondom Par- liament Square, later vooral ook langs de MalL Duizenden hebben de nacht op de tri bunes doorgebracht, vaak met slapende kleine kinderen bij zich, en tegen vier uur trokken duizenden te voet uit alle deelen van Londen naar Westminster, ondanks den druilregen, die vroeg in den nacht begon en in de vroege ochtenduren in een eindeloos neerstroomende plasregen overging. Lang voor half zes was geen tribuneplaats meer onbezet en stond het publiek, dat daar geen ruimte meer had gevonden, zes en acht rijen dik aan weerskanten van de Mali, op Tra- falgar Spuare, langs Whitehall en voor West winster. En wat hebben deze duizenden gezien? Een zeer sober schouwspel, dat zeker niet de moeite van een nachtwake in de open lucht loonde en dat door het grauwe regenweer de weinige glans, die het had kunnen heb ben, verloor. Precies op den vastgestelder. tijd, te half zeven, vertrok het politie-esca- dron, dat den stoet opende, van voor Buc kingham Palace, gevolgd door eenige be reden muziekcorpsen van verschillende regimenten en door detachementen van ver schillende wapens, die het contingent voor stelden, dat van deze troepen in den werke- lijken stoet zal meeloopen. Dan volgden de rijtuigen, waarin de eerste ministers van de verschillende deelen van het Britsche rijk in den stoet zullen meerijden, elk gevolgd door vier man van de desbetreffende, voor de kroning naar Engeland overgekomen deta chementen, welke vier man bij deze generale repetitie het geheele detachement moeten voorstellen. De vertegenwoordigers van de koloniale troepen werden door het publiek luide toegejuicht; vooral de Indiërs met hun fraai gewonden tulband schijnen zich in een groote populariteit te mogen verheugen Een aantal hooge officieren te paard stelden de verschillende hooge dignitarissen voor, die in den stoet zullen meerijden, en tenslotte volgde, onder gejuich van het publiek, ge trokken door acht door palfeniers aan den teugel geleide schimmels, de leege gouden koetsr, waarin het koninklijk echtpaar zal plaats nemen. Voor het publiek moge het geboden schouwspel eenigszins teleurstellend zijn geweest, voor de organisatoren en in het bijzonder voor den voor alles verantwoorde lijken Earl Marshall, den hertog van Nor folk, was het verloop der repetitie uiterst bevredigend en men vraagt zich slechts af, hoe groot de publieke belangstelling Woens dag wel zal zijn, als de werkelijke kronings stoet in al zijn schitterende pracht en praal door de Londensche straten zal trekken. In een gisteren van den kansel van alle kerken in het bisdom Berlijn voorgelezen herderlijk schrijven protes teert de bisschop van Berlijn, mgr. von Preysying, tegen de wijze, waarop de Duitsche pers de processen tegen leden van kerkelijke orden of tegenpriesters „wegens hun zedelijk gedrag" weer geeft. Men zou willen doen gelooven, dat bijna de geheele katholieke geestelijkheid be staat uit misdadige en immoreele elemen ten. Dat is niet waar. Het katholieke volk moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen. De pers verklaart ook, dat de kerk de schuldigen zou schermen, dat is ook niet waar. De katholieke bisschoppen zullen dan ook degenen, die een misstap hebben be gaan veroordeelen en hen uit de kerk ver wijder eru De bisschoppen keuren de beschuldi gingen van de burgerlijke rechters even eens goed, indien zij gegrond zijn. De Duitsche bisschoppen vermannen de geloo""'"' hun ■■■-"trouwen in hun geestelijk heid te behouden. In Duitschland leven 25.000 priesters en 90.000 leden van kerkelijke orden. Het aantal schuldigen is uiterst gering en op zichzelf staande feiten mogen niet van invloed zijn op de gehechtheid van het katholieke volk jegens zijn priesters en de leden der kerkelijke congregaties. was een staande uit aanhangers Frangaise, gedeeltelijk uit Botsingen te Toulouse. Achtereenvolgens op drie plaatsen hebben zich te Toulouse relletjes voorgedaan, v- by een twintigtal gewonden is Ê®va,..^nV optocht gevormd, gedeeltelijk be- van de Action leden van de x- x an^aiou, gcuctn-wy»i Parti Social Frangais. De betoogers raakten in botsing met tegenbetoogers. Ten slotte slaagde de politie er in ee einde te maken aan de vechtpartijen. Tegen 12 uur was de rust weergekeerd. Ecmge arrestaties zijn verricht. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft van den prefect van het departemen Haute Garonne de mededeeling ontvangen, dat de incidenten, die zich ter gelegenheid van de Jeanne D'Arc feesten te Toulouse hebben voorgedaan, niet anders waren dan niet-ernstige vechtpartijen tusschen kleine groepen betoogers van tegengestelde ge zindheid. Enkele personen liepen hierbij kwetsuren op. De politie heeft zes klachten ontvangen, en de vier personen, die gear resteerd waren, zijn later weer vrijgelaten. Omstreeks het middaguur was de rust her steld. Overval op een politiepost van Mandsjoekwo. - Uit Peking wordt gemeld, I dat een honderdtal gewapende Chineezen op 1 Mei een aanval hebben gedaan op een stem- film- uitge- De staking in Hollywood Met 75 pCt. der uitgebrachte men hebben zich gisteren de acteurs ten gunste van staking sproken. Verklaren de producers zich niet te elfder ure alsnog bereid de eischen der filmspelers in te willigen, dan zullen ook zij morgen niet in de studio's ver schijnen. De staking zal dan algemeen zijn, de eerste algemeene staking in de historie van Filmstad. Met groote spanning ziet de bevolking dan ook den dag van heden tegemoet, te meer daar deze nieuwste „sensatiefilm" de speciale aantrekkelijkheid, dat een reeks van wereldberoemde stars zich verplicht hebben, als posters ta fungeeren. Eischen der „Stars" ingewilligd. Joseph Schenck, de president van de or ganisatie van filmproducenten, heeft mede gedeeld, dat de meeste producenten zich bereid hebben verklaard, de belangrijkste eischen der filmartisten ten gunste van hun slechtbetaalde collega's in te willigen. Deze verklaring doet verwachten, dat het niet tot een solidariteitsstaking zal komen. In de werkplaatsen der filmondernemin gen wordt thans door 6000 personen ge staakt. Men verwacht, dat vandaag overal in de Ver. Staten door een millioen mannen en vrouwen bij de bioscooptheaters in de groote steden gepost zal worden. Robert Montgomery, voorzitter der orga nisatie van filmartisten, heeft medegedeeld, dat de acteurs tot overeenstemming met de producenten zijn gekomen. Een tastbare overeenkomst is echter nog niet tot stand gekomen. TENTOONSTELLING TE DUSSELDORF GEOPEND. Een rede van Göring. Generaal Göring heeft Zaterdag de ten toonstelling „Schaffen des Volks" geopend met een rede, waarin hij hulde bracht aan den Führer, en het vierjarenplan besprak. Wjj maken geen „Ersatz", zoo zeide Göring, maar een absoluut nieuw product, t.w. Duit sche grondstoffen. Men zegt ons, dat het beter zou zijn de wereldhuishouding te her stellen. Ik antwoord daarop, dat men ons tot dezen stap gedwongen heeft. Men vindt het natuurlijk, dat andere grondstoffen bezitten en koloniën en ons weigert men ze. Wij wa ren tot samenwerking bereid, maar men wilde niet. Andere volken hebben koloniën, grondstoffen en goud. Het vierjarenplan brengt een revolutie teweeg, en vormt het begin van een nieuw tijdperk in de techniek. Groote denkbeelden komen voort uit den nood. Indien wij koloniën hadden, indien wij konden deelnemen aan den wereldhan del, zouden wij niet op zoek gaan naar nieuwe grondstoffen. Onze scheikundigen doen ons bijna aan het onmogelijke geloo ven. Men kan tegenwoordig boter maken, getrokken uit steenkool, en die boter is goed. Het vierjarenplan, zoo besloot Göring, rust op twee fundamenten: steenkool en onze intelligentie, en beide kennen geen grens. De tentoonstelling van Dusseldorf zal de geheele wereld toonen, dat het vierjaren plan, hetwelk den Duitschen eer waarborgt, het uitgangspunt beteekent van een nieuwen geweldigen vooruitgang der techniek. politiepost van Mandsjoekwo te Ta Tsjang Hoe een grensstad in Noord-China. De post werd bezet. 2 Mei deden de tr0®Pen Mandsjoekwo een tegenaanval, by dezen aanval werden drie Chineezen gedood, de overigen moesten zich terugtrekken. Zeven Mandsjoekwo-politiemannen, waar onder een Japansch officier, werden gedood. Drie andere politiemannen en een Japansch officier zijn verdwenen. Scheepsbotsing bij Engelsche kust - Het Britsche schip „Willesden" is Zaterdag ochtend naby Hastings in b^mg geweest met het Italiaansche «chip „Gian Franco Het Londensche s.s. „Willesden is ernstig beschadigd. De bemanning, die eerst van booTJs gegaan, hoeft zich later aan boord begeven en twee sleepbooten hebben het schip getracht naar Dover op te slee pen. Zij slaagden hierin echter door de ern stige averij, die het schip bekomen had. De Gian Franco" heeft doen weten, dat hy naar Bremen doorvoer. Het schip is te Genua ingeschreven en is op weg naar Gdynia. Graaf en gravin van Covadonga ge scheiden. - De gravin van Covadonga heeft Zaterdag echtscheiding verkregen. Naar men gelooft, zal de graaf weer terstond in t huwelijk treden, en wel met Martha Roca- ford, de dochter van een tandarts te Havana. Strijd tegen de smokkel in narcotica. China heeft het Internationale verdrag tegen het smokkelen van verdoovende middelen onderteekend. Kroon te koop. - Een Rus heeft te Tientsin een van de kronen van wijlen Tsaar Nicolaas II van Rusland te koop aan geboden. De Kroon is rijk versierd met parels en diamanten en heeft een zeer groote waarde. Naar verluidt, komen uit alle deelen der wereld handelaars naaf Tientsin om een bod te doen op deze kroon. DELBOS OVER DE FRANSCH- ENGELSCHE SAMENWERKING. Frankrijk wil voor alles den vrede. In een te St. Dozier gehouden rede be toogde de minister van buitenlandsche za ken, Yvon Delbos, dat geen land vuriger naar den vrede verlangen dan Frankrijk. Delbos ging den toestand in Europa en in de geheele wereld na, en sprak zijn vol doening uit over den band, die de twee groote Engelsche en Fransche democratiën bindt. „Nooit, zeide hij, waren onze beide landen meer verbonden dan thans. De vriendschap der Vereenigde Staten eener- zijds, en de groote vredeswil van de regee ring der Sovjet-Unie anderzijds vormen een onnoemelijk gewicht in de schaal der geeste lijke krachten". Doelende op de kleine democratische lan den, betreurde de minister het, dat de Vol kenbond ten aanzien van hen soms enkele zijner plichten heeft verzaakt. „Men mort hen, aldus zeide spr., geruststellen door ver sterking van den Volkenbond, een werktuig, dat goed gesmeed is, doch dat versterkt moet worden". HERDENKING VAN JEANNE D'ARC IN FRANKRIJK. Gisteren werd in geheel Frankrijk Jeanne D'Arc herdacht, hetgeen zooals gebruikelijk aanleiding gaf tot eenig militair vertoon te Parijs bij het standbeeld op de Place des Pyramides, waar kransen werden neerge legd. Er is een krachtige ordedienst ingesteld. Optochten zijn verboden. Er wordt druk ge vlagd. Bij het standbeeld van Jeanne D'Arc op de Place des Augustins is een passende ver siering aangebracht. DE EERSTE VERJAARDAG VAN HET ITALIAANSCHE KEIZERRIJK. De koning, de koningin, de prinses en prins van Piemont en Mussolini hebben gis termorgen de groote troepenparade bijge woond, die op de Via Del Impero is g houden ter viering van den eersten verjaar dag van het keizerrijk. De maarschalken Badoglio en de Bono reden voorop. Het pu bliek was zeer enthousiast. Toespraak van Mussolini. Van het balcon van het Palazzio Venezia heeft Mussolini een groote menigte toege sproken. Hij zeide o.m.: „een rechtmatige trotsch ontspringt aan de viering van den eersten verjaardag van het keizerrijk onder het teeken van roem, macht en vrede. Vrede voor ons, vrede voor allen, die willen en die luisteren naar de waarschuwing van het geweten der volksziel. Wij willen op Afrikaanschen grond de Italiaansche bescha vingszending, geleid door den lictorenbun del en zoo noodig met omverwerping van de tegenwoordige en toekomstige hinder palen, voltooien. Wij zijn ons bewust van onzen wil tot voleinding van deze taak". Buit. Kort. GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA. In de streek van Tulkaram in Palestina heerscht een sfeer van onveiligheid, die wanordelijkheden doet vreezen. De bewo ners hebben een algemeene staking afge kondigd uit protest tegen een boete van 150 pond, die hun is opgelegd door den goever- neur in verband met de recente wanorde lijkheden. De joden, die de streek passeeren reizen onder politie-escorte in Karavanen. ANTI-SEMIETISCHE MAATREGELEN IN POLEN. Beperking van het aantal joodsche advocaten. De Bond van Poolsche advocaten heeft in 'n te Warschau gehouden congres, dat door 450 gedelegeerden werd bijgewoond, 'nreso lutie aangenomen, waarin de wensch tot uiting wordt gebracht, dat het aantal jood sche advocaten in beginsel niet het percen tage der joodsche bevolking van het land te boven gaat. Het aantal joodsche advocaten in Polen bedraagt op het oogenblik 53 pCt. Joden mogen geen lid zijn van vereeniging van geneesheeren. Op het congres van de vereeniging van geneesheeren is met 140 tegen 103 stemmen een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat een joodsche geneesheer geen lid van de vereeniging kan zijn. Grieksch schip na aanvaring gezonken. - Ter hoogte van Bornholm is het Griek- sche s.s. „Aegeus", dat gisteren met een la ding steenkolen van Gdynia naar Rosario was vertrokken, in aanvaring gekomen met het op weg naar Gdynia zijnde Amerikaan- sche s.s. „Nassaba". De „Aegeus" zonk na de botsing. De bemanning werd opgepikt door de „Nassaba", die licht beschadied .werd. 6 —Noodweer boven Hongarije. - Het ge bied ten Oosten van de Donau is door een zeer hevig noodweer geteisterd. Binnen een uur is zooveel regen gevallen als gewoonlijk in twee maanden. Drie kwartier lang vielep hagelsteenen als walnoten neer, zoodat de grond met een ijslaag van een kwartmeter bedenkt was. De telegraafverbindingen met de getroffen gebieden zijn verbroken. Oud-oorlogsschip tot zinken ge bracht. - Tijdens schietoefeningen is da oude kruiser „Jules Michelet", die als admiraalsschip van de Fransche vloot io het Verre Oosten had uitgediend en alfl doelwit dienst deed, door drie kanon schoten van den kruiser „Tourville" tot zinken gebracht. Geografische ontdekkingen in het hooge Noorden. - De leider der Russische expeditie, die in het noordwesten van het Dickson-eiland overwintert, heeft per radio medegedeeld, dat de expeditie vier nieuwe eilanden en vijf zee-engten ontdekt heeft. Het is gebleken, dat het eiland Taimir, dat op de kaart als een geheel is aangegeven, uit zes eilanden bestaat. Kruiser aangevaren. - De kruiser „Cuba", die in de haven van Lissabon in de Taag voor anker lag en vandaag naar En geland had moeten vertrekken om de Cu» baansche marine by de kroningsfeesten te vertegenwoordigen, is door een petroleum- tankschip aangevaren. De oorlogsbodem kreeg een scheur aan stuurboordzijde boven de waterlijn. Autobus met kinderen verongelukt. - Te Chattahooche, een plaatsje in Florida (U.S.A.), is een omnibus, waarin school kinderen vervoerd werden, in botsing ge komen met een vrachtauto. Zes kinderen kwamen bij het ongeluk om het leven, twee bekwamen zware en acht-en-twintig lichte verwondingen. Vlaggen halfstok in China. - In geheel China waren de vlaggen gisteren halfstok geheschen, ter herdenking van het feit, dat Japan twintig jaar geleden tydens den wereldoorlog de beruchte 21 eischen aan China heeft opgelegd. Chineesche dagbladcorrespondenten te Nanking melden, dat de minister van bui tenlandsche zaken, Wang Tsjoeng Hoei, den als ambassadeur in de Ver. Staten aange wezen dr. Wang opdracht heeft gegeven, terstond na zijn aankomst in Washington de aandacht van de Amerikaansche regeering te vestigen op verschijnselen, welke duiden op een nieuwe actie om China te verdeelen. Poging tot opstand in Irak. - Men is een samenzwering op het spoor gekomen, !1. "j een opstand uit te lokken FnnvL >e s!?mmen van den Midden- Euphraat en Diwaniyah in Irak. In een uitgegeven officiëel commu- noemd 2 °nder de beschuldigden ge noemd de senatoren Alwan Yassini en Abdocl" wtü Tfbikh, de afgevaardigden andere Jhld Soekkar en "wee rinï hiS n Tlhet Parlement. De regee- inmunitpit °P^heffing van de parlementaire hebben dt fVr?agd en Senaat en Kamer kiSi" S*1? W«t - Het in Polen tw ti ^Ultsche minderheid binnenkort de eisch"^6 mddt dat OP den index plaatsen W° gestekt tot Mem Kampf". De ekr van Hitiers boek eisch zou ingediend het op den 7n^UCi mstantie» die in 1934 hpt ^Plaatsen tot stand bracht van Van het 101 stand br de twintigste eèuw'?SCnberg: "Demyö»e

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12