DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 108 Maandag 10 Mei 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Italiaanschejournalisten uit Engeland teruggeroepen. Misleidende berichtgeving in de Engelsche bladen de aanleiding. De Graf Zeppelin voorloopig niet in dienst. Luchtschip zal eerst met helium- gas gevuld moeten worden. Men vreest uitbreiding van het conflict. Zullen ook de trambestuurders het werk neerleggen? DE VERKIEZINGEN. De nummering der lijsten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 10 Mei. Wij leven in de eeuw van het toerisme Reizen en trekken zijn het ideaal geworden van vrijwel iedereen en het schijnt, dat onze staatslieden in dat reizen en trekken ook een ongekend groote liefhebberij hebben ge kregen. Reizen en trekken! Hoe dikwijls hebben wij den laatsten tijd niet gemeld van be^ zoeken, door staatslieden aan andere landen gebracht: Eden op reis, van Zeeland op reis, von Neurath op reis, Ciano op reis, onze Nederlandsche ministers op reis, Miklas op reis, vele reizen aangekondigd Reizen en trekken! Het is aan de orde van den dag. Dat kan goed zijn en dat kan gevaarlijk zijn. 't Hangt er maar van af, met welk doel de staatslieden op reis gaan en welke missie zij hebben. In het doel, om handelsbetrek kingen aan te knoopen of te verstevigen, men kan dat reizen slechts toejuichen. Is het doel een politieke kwestie, dan o, dan kan het gevaarlijk zijn. Al is dat niet altijd zoo. Het zijn echter juist die politieke reizen, die de groote aandacht trekken, vooral ook, omdat de resultaten zoo dikwijls voor een groot deel geheim blijven en voor een ander deel niet direct duidelijk zijn, omdat pas later blijkt, wat zoo'n politieke reis te be- teekenen had. Eén politieke reis lijkt ons echter niet ge vaarlijk, althans niet direct. En dat is het be zoek, dat bondspresident Miklas van Oosten rijk aan Hongarije heeft gebracht. Miklas is door het Boedapester volk met enorme geestdrift ontvangen en dat is des te opmerkelijker, wanneer men bedenkt, dat de Hongaarsche rijksregeerder Horthy een half jaar geleden in Weenen zeer koel is ontvangen. Dat laatste was echter verklaarbaar. Want hoewel Horthy zeker niet als een vijand van Oostenrijk beschouwd kan worden, k~n Weenen d.w.z. de bevolking van Weenen maar niet vergeten, dat Horthy in den wereldoorlog naast keizer Franz Joseph stond. Terwijl Miklas vóór den na-oorlog- schen tijd niets met de politiek of wat dan ook te maken had. Weenen en Boedapest, zoovele jaren ver eenigd doordat zij één vorst hadden den keizer-koning! een vereeniging, die echter niet hecht was, hebben na den wereldoorlog fel tegenover elkaar gestaan. Dat heeft ge duurd tot voor enkele maanden. Toen is er een groote verandering gekomen en thans kan men zeggen, dat de vriendschap tus- schen Oostenrijk en Hongarije grooter is dan ze ooit geweest is! Dat komt, omdat men begrijpt, dat beide landen op elkaar aangewezen zijn tegenover een gemeenschappelijk gevaar: in Boedapest hebben de nazi's getracht het heft in handen te krijgen, in Oostenrijk hebben ze hetzelfde geprobeerd. En beide landen moeten van die nazi-beweging heelemaal niets hebben. En beide landen weten, dat Engeland en Frank rijk graag een herstel van den Donaustaten- bond zouden zien, een bond dan, die niet onder één hoofd zou behoeven te staan, zoo als indertijd Oostenrijk en Hongarije onder één hoofd stonden. President Miklas kwam dus wel onder de meest gunstige voorwaarden in Boedapest. En zijn bezoek zal vruchten kunnen afwer pen, zal er toe kunnen leiden, dat de vriend schapsbanden hechter dan ooit worden. Omdat Duitschland oftewel de nazi's een gemeenschappelijk gevaar zijn! Eenige sensatie heeft het verwekt, dat Italiaansche dagbladen hun Britsche cor respondenten hebben teruggeroepen. Dat deden de Italiaansche bladen, omdat de Fn- gelsche kranten steeds meer weer onvrien delijkheden lanceerden aan het adres van Italië. Op zich zelf kan men zijn schouders op halen over een dergelijke actie, maar in dit geval is het toch wel iets, dat even nader bekeken moet worden. Want men mag niet vergeten, dat die terugroeping gebeurt, vlak voor de kroningsfeesten. En het Engelsche volk, zoo gevoelig als het is, zal de actie van de Italiaansche bladen zeer kwalijk nemen. Inderdaad moet men dit ook als een on vriendelijk daad beschouwen en het ge beurde kan ongetwijfeld een politiek tintje krijgen. Tot nog toe is dit niet het geval, al verheelt men in politieke Engelsche kringen niet den slechten indruk, door het Italiaan sche gebaar gemaakt, evenals trouwens door het feit, dat geen Italiaansche delegatie ter kroningsplechtigheid vertegenwoordigd is. Ten overvloede wijst men erop, dat de En gelsche pers, gelijk die in alle democratische landen, aan geen censuur hoe ook genaamd, onderhevig is, zoodat zij omtrent de gebeur tenissen in Spanje kan berichten hetgeen zij wil. Dat is juist wat de Duitsch—Italiaansche pers ontkent. De Völkischer Beobachter noemt de houding van de Engelsche pers on waardig en schrijft, dat zich in sommige lan den onder den dekmantel van de persvrij heid een internationaal leugenstelsel heeft Nieuwe Britsch-Haliaansche spanning Engelsche repressaillemaatregelen. Officieel wordt uit Rome medege deeld dat alle Italiaansche journalisten uit Engeland zyn teruggeroepen. Het agentschap Stefani deelt verder mede, dat in verband met de houding, welke bijna de geheele Britsche pers heeft aangenomen ten aanzien van Italië en het Italiaansche leger, alle Engelsche bladen in Italië zijn verbo den, behalve de Daily Mail de Evening News en de Observer. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft in dit verband: De z.g.n. democratische pers had onder andere minderwaardige onjuistheden be kend gemaakt, dat Italiaansche vrijwilligers bij Bermeo teruggeslagen waren en in zee waren gedreven door vischersvrouwen. Volgens onweerlegbare documentaties en internationale getuigenissen zijn de feiten als volgt: 1. Bermeo is veroverd door vrij willigers in hoofdzaak Italianen en is nooit door rooden heroverd. 2. Behalve Bermeo hebben Italiaansche vrijwilligers ook het bergmassief Sollube in de richting Bilbao vervoverd. 3. De buitenlandsche journalisten, met inbegrip van de Engel sche, hebben te Bermeo de overwinning der Italiaansche vrijwilligers kunnen consta- teeren. 4. Dezelfde journalisten, met inbe grip van de Engelsche, zijn getuige geweest van de dankbaarheid, die betoond is door de bevolking van mannen en vrouwen te Bermeo jegens de Italiaansche vrijwilli gers, die haar hebben bevrijd van de roode terreur. Wij gelooven, aldus besluit de diploma tieke redacteur van het agentschap Stefani, dat de laagheden van de democratische pers langen tijd niet vergeten zullen wor den in Italië. Engelsche repressaillemaatregelen? Zaterdagavond werden te Rome geruch ten verspreid, dat het tegen de Britsche pers gerichte besluit gevolgd zal worden door de uitzetting der correspondenten van Engelsche bladen in Italië, maar in ge zaghebbende kringen acht men deze mo gelijkheid voorhands uitgesloten. De Ita liaansche avondbladen publiceeren het be sluit der terugroeping van de Italiaansche journalisten uit Engeland zonder veel op hef. Men wacht in Italië thans af, of de Britsche regeering wellicht tegenmaatre gelen zal nemen. Naar Reuter verder uit Londen meldt, hebben officieele Britsche kringen geen kennisgeving gekregen van het besluit tot terugtrekking der Italiaansche dagbladcor respondenten. Derhalve ziet men in deze kringen af van eenig commentaar. Later is van gezaghebbende zijde aan Reuter medegedeeld, dat er geen sprake is van een algemeene maatregel tot uit het land zetten van Britsche journalisten, indi- vidueele correspondenten kunnen uit land gezet worden, wanneer zij zich blootstellen aan uitzetting. Aanvallen op Engeland in de Duitsche pers. De terugroeping der Italiaansche jour nalisten uit Engeland is voor de Duitsche pers aanleiding geworden aan aanvallen op Engeland te hervatten. De bladen verkla ren, dat het besluit van Italië in Duitsch land warm begroet zal worden. De „Völkische Beobachter" noemt de houding van de Engelsche pers onwaardig en schrijft, dat zich in sommige landen on der den dekmantel van de persvrijheid een internationaal leugenstelsel heeft gevormd, dat een bedreiging beteekent voor de vreedzame samenwerking der volkeren. Berliner Zeitung meldt, dat Duitschland, dat zich in een gelijke positie bevindt als Italië, er toegebracht zou kunnen worden een overeenkomstige beslissing te nemen. Den vreemdelingen, die zich over den loop der gebeurtenissen zouden verwonde ren, zullen wij zeggen, dat de Italaansche regeering blijk heeft gegeven van een gevormd, dat een bedreiging beteekent voor de vreedzame samenwerking der volkeren. De Havas-correspondent te Rome acht de getroffen maatregelen het eerste gevolg van de besprekingen tusschen Mussolini en ven Neurath. Men herinnere zich, dat de Duit sche minister van buitenlandsche zaken in een interview, toegestaan aan het agentschap Stefani verklaard heeft: Een nieuwe vlaag van laster heeft zich over Italië en Duitsch land uitgestort. Een opheldering van de in ternationale atmosfeer is een der eerste voor waarden voor een werkelijken vrede in Europa. wonderlijke beheersching tegenover de si tuatie waarvoor zij zich geplaatst zag en zi is tot nu toe ook buitengewoon geduldig gebleven. Maar dit geduld is ten einde. Wij kunnen evenmin toeschouwers blijven van de ver storing van enkele bladen, zonder de nood zakelijke verdedigingsmaatregelen te ne men. Geen overeenkomstige beslissing van dr. Göbbels. In antwoord op een hem Zaterdagavond gestelde desbetreffende 'Vraag heeft de mi nister voor pers en propaganda ontkend, dat te Berlijn een analoge maatregel zou worden overwogen. De ramp van de Hindenburg Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Zaterdag is te Lakehurst het open bare onderzoek begonnen naar de ramp van het luchtschip „Hinden burg", waartoe het Amerikaansche departement van Marine opdracht had gegeven. Het onderzoek zal om vatten het opstellen van een rapport over het aantal gewonden, de aange richte schade, de verantwoordelijk heid, enz. Volgens een ooggetuige bevond de „Hindenburg" zich reeds eenige oogenblikken voor den val in moeilijkheden, welke meening onder streept wordt door de beschrijving der landing, gegeven door een vroe geren Amerikaanschen Zeppelin commandant, die verklaarde, dat de landing verschilde van anders. Som mige kringen huldigen ook de mee ning, dat aan boord van het lucht schip een helsche machine was ge plaatst, welke automatisch ontplofte. Achtte Lehmann blikseminslag oorzaak? Kapitein Lehmann heeft volgens den journalist Leonhardt Adelt, die met de Hindenburg de reis over den Atlantische/1 Oceaan heeft gemaakt, direct nadat zich de eerste ontploffing aan boord van het luchtschip had voorgedaan, verklaard, dat de bliksem de ramp veroorzaakt heeft. De journalist stond vlak bij Lehmann. Adelt heeft in een interview met de New-York Daily News gezegd, dat Lehmann heeft geroepen: „het weerlicht. Spring". Volgens een mededeeling van den leider der „Reichsgruppe Versicherungen" is het luchtschip „Hindenburg" bij een ven nootschap, welke alle vooraanstaande Duitsche verzekeringsmaatschappijen om vat, volledig verzekerd. De verzekerings- waarde van het luchtschip zelf bedraagt zes millioen rijksmark. Voor de passagiers bestaat een ongevallenverzekering tot een totaal van 2.4 millioen mark, zoowel in geval van overlijden als van invaliditeit, en voor de bemanning een ongevallen verzekering tot een bedrag van 1.06 mil lioen mark in geval van overlijden en van 2.12 millioen mark in geval van invalidi teit. Graf Zeppelin blijft thuis. Volgens een verklaring van kapi tein Schiller van het luchtschip Graf Zeppelin, zal dit zonder heliumgas geen nieuwen tocht over den Oceaan maken. De „Zepp" zal dus niet in Mei uit Frankfort naar Rio de Janeiro vertrekken. De officieele beslissing van de staking van den dienst is niet bekend. Schiller zeide, dat Friedrichshafen geen voldoende hoeveelheden helium bezit en dat de stopzetting van den dienst van lan gen duur zal kunnen zijn. Heliumvulling zal belangrijke tech nische wijzigingen noodig maken. Amerikaansche vlootautoriteiten heb ben in den senaat te kennen gegeven, dat zij er zich ondanks de ramp van de „Hin denburg" tegen zouden verzetten, indien groote hoeveelheden heliumgas zouden worden uitgevoerd, tenzij aan de eigen behoeften voldaan is. Bemanning van Graf Zeppelin onkundig gelaten. De Graf Zeppelin, het luchtschip, dat den dienst op Zuid-Amerika onderhoudt, is Zaterdag te Friedrichshafen aangeko men, waar zich een groote ontsteltenis van de passagiers en de leden der beman ning meester maakte, toen zij van de ramp van de Hindenburg vernamen. Tijdens den overtocht waren de opvarenden van deze tragische gebeurtenis onkundig gelaten. De droeve balans. De officieele balans van den ondergang van den „Hindenburg" luidt als volgt: 12 passagiers zijn omgekomen, zeven hunner zijn definitief geïdentificeerd. Een lid van de landingsploeg is gedood. Totaal aantal dooden 25. In 't ziekenhuis zijn 35 personen opgenomen: 16 leden der beman ning en 15 passagiers, benevens twee per sonen, die op het landingsterrein stonden. 11 hunner verkeeren in levensgevaar, 22 zijn minder ernstig gewond. In totaal 32 geredden, onder wie 9 passagiers. De kapitein Max Pruss en de eerste officier van de „Hindenburg", Albert Samm, zijn van het ziekenhuis te Lake- wood in New-Jersey overgebracht naar een ziekenhuis in New-York, waar een bloedtransfusie op hen zal worden toege past in de hoop hun leven te redden. Hun toestand is zeer zorgwekkend. Volgens een mededeeling van den voor zitter der marinecommissie tot onderzoek der ramp met de „Hindenburg", zal deze commissie haar werkzaamheden uitstellen totdat het onderzoek namens het departe ment vah Handel is voltooid. Dit onder zoek vangt hedenmorgen aan. De duur hiervan wordt geraamd op acht dagen. Ruim 150 getuigen zullen gehoord worden. De voorzitter dezer commissie verklaarde te vertrouwen, dat hij de oorzaak van de ramp kan achterhalen. De mogelijkheid van sabotage wordt hier nog niet buiten beschouwing gelaten. De Engelsche auiobusstahing In de provincie is de toestand beter. Wanneer in het begin van de vol gende week geen regeling tot stand komt in de Londensche autobusstaking, zal er naar men meent een ernstige mogelijkheid bestaan, dat de staking officieel of niet-officieel uitgebreid wordt tot de trams, trolleybussen en Metreo. De gedelegeerden der motorbus-ar beiders zijn bijeengekomen. Namens de „Londensche transporten" is een communiqué gepubliceerd, waarin be kendheid wordt gegeven aan bereidheid onderhandelingen te openen over een ac- coord met het personeel over de gedurende het onderzoek naar voren gekomen punten, men uitzondering van de kwestie van ver mindering van den werktijd. De onderne ming is bereid de omstreden kwesties voor te leggen aan een hof van arbitrage, wan neer niet rechstreeks overeenstemming be reikt wordt. De afgevaardigden der chauffeurs en conducteur der autobussen hebben Zater dagavond van half tien tot 's nachts een vergaderd zij hebben het verslag vernomen, dat de secretaris der transportarbeiders- vereeniging, Bevin, hun uitbracht. Er werd geen enkele beslissing genomen. De volgen de bespreking is vastgesteld op Maandag avond zeven uur. Na afloop der vergadering verklaarde Bevin, dat de gedelegeerden Zondag en Maandag overleg zouden plegen met de afdeelingen, die er over zullen beslissen of zij op de door de Board voorgestelde basis in onderhandeling zullen treden of wel in staking zullen voortzetten om een werk dag van 7 uur te verkrijgen, een punt, waarover de Board niet wenscht te onder handelen. Manifestaties. Duizenden stakende autobuschauffeurs en conducteurs en personen, die met hen sympathiseeren, hebben gistermiddag te Londen een optocht gehouden, welke werd vooraf gegaan door een doodkist, waarop een pet en een wit hemd, zooals door het autobuspersoneel wordt gedragen. Zij trok ken naar Trafalgar Square, waar een bij eenkomst werd gehouden, met het doel de grieven der stakers aan het publiek uiteen te zetten. Gedeeltelijke werkhervatting in de provincie. Niet zonder eenige incidenten is het werk Zaterdag in zekere autobusgarages in de provincie hervat. In Norfolk te Cromer en Sheringham is de werkhervatting gedeeltelijk en trachtten de stakers zonder er in te slagen, te belet ten, dat de autobussen, die bestuurd wor den door hun collega's, die het werk hervat hebben, tegen te houden. In Gillingham in Kent zijn 600 arbeiders weer in staking gegaan na eerst het werk te hebben her vat, daar naar hun zeggen de directie eenigen hunner getreiterd had. Zeshonderd arbeiders bij de autobussen in Northampton die sinds negen dagen in staking waren, hebben besloten morgen ochtend 't werk te hervatten op de voor de staking van kracht zijnde voorwaarden. De beslissing, die het stakende autobus- personeel vandaag zou nemen, zal waar schijnlijk niet voor middernacht bekend worden. Alles schijnt er op te wijzen dat een sterke meerderheid van meening is, dat de staking moet worden voortgezet, tot verkorting van den werkdag tot 7)4 uur verkregen is. OPSTAND IN BRAZILIË? Voorbarige berichten. Het blad „El Diario" meent te weten, dat vandaag een opstandige beweging zou uitbreken in de Braziliaansche straten Sao Paulo, Rio Grande en Bahia. De opstande lingen zouden 50.000 man sterk zijn. De be weging zou te Montevideo zijn voorbereid. Dit bericht is niet bevestigd en lijkt zeer overdreven. Heden heeft het Centraal Stembureau een openbare zitting gehouden ter num mering van de voor de Tweede Kamerver kiezingen ingediende candidatenlijsten. Bij deze nummering gelden lijsten, wel ke tot een groep zijn verbonden en even eens de gelijkluidende lijsten als één lijst, zoodat deze in alle kieskringen, waarin zij zijn ingediend, hetzelfde nummer krijgen. Verbonden in alle kieskringen zijn de lijsten van de volgende partijen: r.-k. staatspartij; s. d. a. p.; a.-r. partij; chr.-hist. unie; vrijheidsbond; vrijz.-dem. bond; comm. partij; staatk. geref. partij; rev, soc. arb. partij; nat. boeren-, tuin ders- en midd. party; algemeen belang; kath. dem. partij; nat. soc. beweging; na tionaal herstel; herv. geref. staatspartij; chr.-dem. unie en zwart front. Voorts zijn verbonden de lijsten van de volgende partijen: chr.-nat. actie in de kieskringen 1 tot en met 17; actie-Bouwman in de kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18; n. s. n. a. p. in de kieskringen 2, 3, 5, 11 en 15. Ten slotte zijn ingediend de volgende op zich zelf staande lijsten: n. s. n. a. p. in kieskring 6 en in kies kring 18. De nummering. Allereerst werden genummerd de lijs ten, welke door aftredende kamerleden voor een voorkeurnummer zijn aanbevo len en wel in de volgorde, te beginnen met no. 1 van het grootst aantal aanbevelingen. Het gevolg daarvan was, dat de num mering van 1 tot 10 aldus geschiedde: I. r.-k. staatspartij (in alle kieskr.) II. s.d.a.p. (in alle kieskr.) III. a.-r. party (in alle kieskr.) IV. chr.-hist. unie (im alle kieskr.) V. vrijheidsbond (in alle kieskr.) VI. vrijz.-dem. bond (in alle kieskr.) VII. comm. party (in alle kieskr.) VIII. staatk.-ger. partij (in alle kieskr.) IX. r.s.a.p. (in alle kieskr.) X. nat. boeren-, t. en m. party (in alle kieskr.) Vervolgens kwamen voor nummering in aanmerking de overige lijstengroepen of stellen gelijkluidende lijsten. Voor deze werden de nummers: XI. kath.-dem. partij (in alle kieskr.) XII. n.s.n.a.p. in kieskr. 2, 3, 5, 11 en 15) XIII. chr.-dem. unie (in alle kieskr.) XIV. algemeen belang (in alle kieskr.) XV. nat.-soc. beweging (in alle kieskr.) XVI. herv.-geref. staatsparty (in alle kieskr.) XVII. chr.-nat. actie (in de kiëfekr. 1 t/m. 17) XVIII. actie-Bouwman (in kieskringen 1, 2, 3, 4, 9, 15, 17 en 18) XIX. nationaal herstel (in alle kieskr.) XX. zwart front (in alle kieskr.) Het stembiljet. Wat nu het stembiljet jn ons district (den Helder) betreft, dit jzal ihet volgende beeld toonen, waarbij achter den naam van de partij steeds de naam van den lijstaanvoerder vermeld is. I. r.-k. staatspartij (Beaufort); II. s. d. a. p. (Albarda); III. a.-r. partij (Colijn); IV. chr.-hist. unie (de Geer); V. vrijheidsbond (Bierema); VI. vrijz.-dem. bond (Oud); VII. comm. partij (de Visser); VIII. staatk. geref. partij (Kersten); IX. r. s. a. p. (Sneevliet); X. nat. b. t. en m. partij (Vervoorn); XI. kath. dem. bond (Arts); XIII. chr. dem. unie (Van Houten); XIV. algemeen belang (Van Kampen); XV. n. s. b. (Mussert); XVI. herv. ger. staatsp. (Lingbeek); XVII. chr. nat. actie (Visscher); XIX. nationaal herstel (Emmens); XX. zwart front (Meijer),

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1