Waar het recht zijn loop heeft Rheumafiek? laat" li toch wrijven] akkers Kloosterbalsem S.S. „Nansen Ville" onder Nederlandsche vlag. goedkoop spoorwegvervoer voor 2UIDSCHARWOUDE OUDKARSPEL HOORN de kolensaneering. de eerste nieuwe haring gevangen. Op zijn vriendin geschoten. Laai U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeikraoh- tigen Klooilerbaliem die ze mei verdrijft. dringt tot diep in de weefsel» doorl Gekocht door den Kon. Holl. Lloyd. Naar wij vernemen, heeft de maat schappij tot voortzetting; van den Kon. Holl. Lloyd het 5900 bruto register ton metend motorschip „Nansen Ville" ge kocht, dat in 1931 in Malmö is gebouwd. Het schip, dat behoort aan de Universal Shipping Company (Klaveness) te Oslo, zal te zijner tijd in zijn nieuwe bestemming gebruikt worden voor den dienst op Zuid-Amerlka. Technisch per soneel van de maatschappij en van de scheepvaartinspectie zal zich naar Oslo begeven om het schip onder Nederland sche vlag te brengen. MILITAIREN. Reizen voor half geld door Chr. onderofficieren wel op prijs gesteld. De christelijke sociale onderofficieren- vereeniging, zal op de algemeene vergade ring van deze vereeniging, te houden op 2 Juni 1937 te Amersfoort, een voorstel van het hoofdbestuur in behandeling nemen met betrekking tot het reizen tegen ver minderd tarief door beroepsofficieren. Het voorstel heeft tot strekking, dat aan het hoofdbestuur van de C. S. O. O. V. worde opgedragen, de directie van de Nederlandsche spoorwegen namens de C. S. O. O. V, mede te deelen, dat de be paling, dat militairen beneden den rang van officer gebruik kunnen maken van en kele reiskaarten voor de tweede- en derde klasse tegen den halven prijs, zeer op prijs wordt gesteld. De C. S. O. O. V. zou het toejuichen, in dien deze bepaling kon worden uitgebreid tot alle militairen in werkelijken dienrt, omdat deze uitbreiding mede zou kunnen werken, dat de weermacht in populariteit zou stijgen en vanzelfsprekend wordt ge acht, dat den militairen een privilegie wordt verleend, zooals in het buitenland gebrui kelijk is. Ter toelichting van dit voorstel zegt het hoofdbestuur, dat het gewenscht acht tot uiing te doen komen, dat ten aanzien van deze aangelegenheid, bij de koninklijke landmacht, noch bij de koninklijke marine, noch bij het koninklijk Indisch leger, voor zoover hier te lande aanwezig, het alge meen gevoelen is, dat de door de Neder landsche spoorwegen getroffen maatregel om overwegingen van moreelen aard, weer ongedaan wordt gemaakt. KAMPEEREN IN NEDERLAND. Dezen zomer zal het voor kampeerders vrijwel onmogelijk zijn, een trektocht door Nederland te maken, indien zij niet in het bezit zijn van een kampeerkaart. Er zijn weliswaar nog gemeenten, waar deze kaarten niet verplicht zijn, doch daar zijn dan dikwijls weer exploitanten van kampeerterreinen of grondbezitters, die de kaart als elsch stellen. De autoriteiten van onderstaande plaat sen verzochten ons te willen publlceeren, dat geen kampeervergunning wordt ver strekt dan alleen op vertoon van een N. K. C.-kaart. Abcoude-Proostdij, Betfeld (L.), B a k - cum, Castricum, Coevorden, Dalfsen, Denekamp, Epe, Haamstede, Heerenveen, Hellendoern, Holten, Katwijk, Laren (G.), Naarden, Nijverdal, Princenhage, Opster- land, Renesse, Rockanje, Schiermonnikoog, Schinp op Geul, Slenaken, Terschel ling, Venlo, Woubrugge, Zoutelande. De kaarten, die geldig zijn in heel Neder land, kunnen worden aangevraagd bij de N. K. C., Postbus C. 750, Amsterdam. Jkovutciaal Tlieuws Bezoek van Statenleden Naar wij vernemen hebben een aantai leden van Prov, Staten de Kanselwerken onder deze gemeente bezocht. Men is terug langs het Kerkepad gewandeld. Of dit in verband staat met de plannen voor den proefpolder, kon men ons niet mededeelen. Verkooplng. Dinsdagavond werd in de zaal van hotel De Brederode alhier een openbare vergadering gehouden ten overstaan van notaris M. C. Roos uit Alkmaar, van eigendommen van den heer P. Kroon Az. alhier. De uitslag was als volgt; Twee akkers aan de Kortstloot bij de Kerkmeersloot tesamen 25 snees, vier ak kers, aan de Oostzijde van het dorp, elke akker 12 snees, een akker ten Zuiden van de Butterlaan, groot 21 snees, een akker weiland bij het Waardje, groot 17 Snees. Kooper de heer K. Borst te Alkmaar voor 3066. Smokkelaar ingerekend. Zondagmiddag heeft de politie, in sa menwerking met de belasting-contróle een handelaar in ongebanderolleerd sigaret tenpapier gearresteerd en op hem een flinke partij contrabande in beslag ge nomen. De man, een Amsterdammer, is naar het politiebureau gebracht en nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. De arrestatie is nogal met eenige moei lijkheden gepaard gegaan. Aan een com mies der belastingen, die den man in de Munstraat aanhield, wist hij te ontsnappen. Door Muntstraat, Graven straat en Wisselstraat kwam hij in de Nieuwstraat, waar hij bij den heer V. aan belde en de deur achter zich sloot. De vluchteling werd echter opgemerkt en de heer V. van dit onvrijwillige bezoek door de politie verlost. Alkmaafche Politierechter CACAOFABRIEK PETTE IN FINANCIEELS MOEILIJKHEDEN. Honderdvtjftig man personeel ontslagen. Bü de cacao- en chocoladefabriek v.h. J. Pette Hzn. te Wormerveer zijn, naar wij vernemen, in de afgeloopen dagen ernstige financieele moeilijkheden gerezen. Het be drijf, dat zich sinds 1870 tot een der voor aanstaande cacao-industrieën had ontwik keld, is door de groote exportmoeilijkheden der laatste jaren steeds achteruit gegaan. Hierbij komt, dat zich de laatste maanden een gebrek aan liquide middelen voordeed, waarvoor geen compensatie kon worden ver kregen. Pogingen om met financieelen steun van het Werkfonds de zaak gaande te hou den, zijn eveneens mislukt. Het is thans zoo ver gekomen, dat gisteren aan 150 man per soneel, 100 pakmeisjes en 50 meest jeugdige arbeiders, ontslag is aangezegd tegen Zater dag a.s Het kantoorpersoneel blijft tot het einde ven deze maand in functie. Donder dag a.s. Het kantoorpersoneel blijft tot het houders worden overlegd, of men de zaak totaal zal liquideeren of dat er nog mogelijk, heden gevonden kunnen worden, nieuw ka- pitaal in de zaak te brengen. Dit laatste schijnt niet geheel en al tot de onmogelijkhe den te behooren Een schrijven naar den minister. De saneering van den brandstoffenhan- ^8t Punt gestaan ineen te storten. Alle beperkende bepalingen t. a. v. de Coóperatie-b zouden komen te verval en. Zoover is het intusschen niet gekomen. T® de «neering te behouden heeft de han del bij wijze van compromis, genoegen moeten nemen met een regeling, waarbij voor de bestelcoöperatie de mogelijkheid bestaat een omzet-vermeerdering te ver zijgen van gemiddeld 10 procent in ver gelijking met het kolenjaar 1934-1935. De drie Nederlandsche middenstands bonden, die hierin een onbillijkheid voor den particulieren handel zien, hebben tot de kolenconventie en tot den minister van handel, nijverheid en scheepvaart een uit voerig schrijven gericht, waarin zij hun standpunt uiteenzetten. Volgens radiografische berichten uit zee zijn de motorloggers, die Maandag j.1. ter haringvangst vertrokken, gisteravond aan schot gegaan. De vangsten varieerden hedenochtend van 15 tot 45 kantjes nieuwe haring. Dt kwaliteit van de gevangen haring is mooi (Zitting van Dinsdag 11 Mei). Van konijnendiefstal en nog wat. In Maart j.1. moesten heel wat konijntjes in de omgeving van Noord- en Zuid-Scher mer eraan gelooven. Op verschillende plaatsen werden gedurende dien tijd n.1. door de eigenaars konijnen uit hun hokken vermist en na eenig zoeken slaagde de po litie erin het spoor van de daders te achter halen, Het bleken te zijn de arbeiders B. F. en Joh. G. H., beide uit Alkmaar, die in den nacht bij verschillende bewoners van de gemeente Noord- en Zuid-Schermer konijnen hadden weggehaald en deze lator op de markt te Purmerend hadden ver kocht. Het was tijdens het onderzoek in deze diefstal-affaire dat de politie te Alk maar bij B. f. een huiszoeking verrichtte en daarbij een hoeveelheid verdacht radio materiaal aantrof. Verdacht in dien zin, omdat In het laatst van Januari ingebroken was in een gebouwtje aan den Kogendijk te Bergen, waar een tweetal radio-ama teurs een zender exploiteeren. Deze nieu we ontdekking bleek een goede vangst te zijn, want inderdaad bleek bij nader onder zoek dat het gestolen materiaal uit ge noemd gebouwtje afkomstig te zijn. De verdachte H. bekende ter terechtzit ting alle diefstallen volledig. Alleen aan den diefstal in den amateurzender had hii geen deel gehad. Verdachte F. daarentegen bekende alleen laatstgenoemd misdrijf, doch ontkende het ove.ige ten laste gelegde n.1. de diverse konijnendiefstallen, bene vens rijwieldiefstal etc. hardnekkig. Een tweetal kooplieden, n.1. D. Hamer slag en G. v. Gelder uit Amsterdam, had den niet minder dan 11 konijnen van de verdachten gekocht en de getuige Hamer slag herkende F. pertinent als een van de verkoopers hiervan. Van Gelder, was min der pertinent, doch ook hem kwam ver dachte F. zeer bekend voor en in ieder ge val bleek dat F. bij de verkoopaangelegen heden steeds een „hervorragende" rol hact gespeeld. Bovendien had de veehouder S. Kaaij uit Noord- en Zuid-Schermer in den nacht van 23 Maart zijn rijwiel vermist. Later was in de nabijheid in een sloot een oud rijwiel gevonden dat evenwel niet het eigendom van Kaaij bleek te zijn. Een nader onder zoek had aan het licht gebracht dat dit rij wiel aan F. toebehoord had, die er met de fiets van Kaaij vandoor ging. Tenslotte hadden de beide verdachten in een schuur op het lard van den tuinder C. v. Leijen aan den Omval te Alkmaar een windbuks en wat timmergereedschap ont vreemd. Ondanks het zich steeds meer opstape lend bewijsmateriaal en ondanks het feit, dat zijn confrater bekende de diefstallen mede gepleegd te hebben bleef F. tegen be ter weten in hardnekkig bij zijn ontkente- nis. De officier van justitie nam den ver dachte deze halsstarrige houding ten zeer ste kwalijk, terwijl spr. verder er nog memoreerde dat in de eerste plaats ver dachte F. reeds eerder een veroordeeling had ondergaan, terwijl ook het strafregis- te van verdachte H. niet blanco is. Spr. wilde evenwel de rol die H. in dit geval gespeeld heeft in aanmerking nemen en requireerde tenslotte tegen B. F. een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden en tegen verdachte J. G. B. een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden. Mr. Dwars uit Hoorn, die als verdediger voor verdachte F. optrad trachtte de ten- lastte gelegde konijnendiefstal niet bewe zen en concludeerde dat zijn cliënt al leen ten aanzien van de diefstal met braak in het amateurzendgebouwtje kon worden veroordeeld. Mr. Buiskool, die voor verdachte H. op trad, toonde zich verheugd over het feit dat verdachte H. volmondig bekende. Plei ter was van meening dat de rol die H. in deze affaire gespeeld heeft niet zoo ernstig is als de officier wel deed voorkomen. H. is per slot van rekening mede als ge volg van werkloosheid door F. min of meer meegetroond tot het plegen van misdrij ven. Pleiter drong dan ook met klem bij de rechtbank aan alsnog te willen overwe gen verdachte H. tot een voorwaardelijke gevangenisstraf te veroordeelen, daar hij de vaste overtuiging had, dat H. onder een nauwlettend toezicht zeker weer op het goede spoor terug te brengen zou zijn. De rechtbank zal Dinsdag 25 Mei uit spraak doen. Een hooger beroep zaakje. De étaleur Johannes A. J. S. uit Alkmaar had geruimen tijd geleden onder Juliana- dorp bij Den Helder een aanrijding gehad met een autobus. Verdachte had deswege voor den Heldersche kantonrechter terecht gestaan en was daarbij veroordeeld gewor den tot een geldboete van 25 of 14 dagen hechtenis. Verdachte, die meende geen schuld aan deze aanrijding te hebben, was van dit von nis in hooger beroep gekomen, waarbij hij bijgestaan werd door zijn raadsman mr. C. A. de Groot. De officier van justitie achtte na het ge tuigenverhoor geen nieuwe gezichtspunten aan den dag getreden, doch oordeelde, dat bij het vonnis een verkeerd wetsartikel was toegepast in verband, waarmede hij vernie tiging van het vonnis requireerde ten aan zien van de kwalificatie daarvan, doch ten aanzien van de straf requireerde spr. beves tiging van het kantonrechterlijk vonnis. Mr. de Groot achtte het ten laste gelegde in zijn pleidooi niet bewezen, terwijl pleiter aandrong op het doen instellen van een des kundig onderzoek. Uitspraak 25 Mei a.s. Een noodlottige aanrijding. In de middagzitting behandelde de recht bank een tweetal ernstige aanrijdingen, waarbij allereerst behandeld werd de zaak tegen den slager Simon Jan H. uit Barsln- gerhorn. Het was in den avond van 8 November geweest, dat slager H. met een kleine vrachtauto gereden had op den Kennemer- straatweg te Alkmaar in de richting van de Heilooërbrug. Ongeveer ter hoogte van ge noemde brug had H„ die ter plaatse niet goed bekend bleek te zijn, te veel links van den weg gereden en om de een of andere reden niet opgemerkt, dat er vanaf den Nieuwlandersingel een motorrijder naderde, die den Kennemerstraatweg op wilde rijden. De motorrijder, de melkcontroleur L. Lossen uit Heiloo, meende, dat H. hem als van rechts komend verkeer wel den voor rang zou verleenen en was met een wijde bocht doorgereden, doch hij kwam helaas te laat tot de ontdekking, dat H. hem in het geheel niet had opgemerkt en zoo ge beurde het, dat Kossen dwars werd inge reden en ernstig gewond op straat bleef lig gen. De gevolgen waren heel ernstig ge weest. Aan beide beenen had Kossen compliceerde beenbreuken opgeloopen na 20 weken ziekenhuisverpleging kon zich niet zonder hulp voortbewegen. Uit het ooggetuigenverhoor bleek, Kossen richting had aangegeven en ook sig naal had gegeven, terwijl zijn motorrijwiel goed verlicht was geweest. De behandeling concentreerde zich dan verder ook vrijwel uitsluitend op het feit, hoe het mogelijk was geweest, dat H., die kalm reed, Kossen niet had opgemerkt. Zooals H. zelf ver klaarde, had hij Kossen niet eerder opge merkt, dan op het moment, dat hij tegen hem opreed. Onbekend als hij was met den plaatselijken toestand verklaarde verdachte zijn aandacht geheel te hebben geconcen treerd op de Heilooërbrug. Dit zou ook mede oorzaaak geweest zijn, dat hij aldaar links van den weg was gaan rijden. De officier van justitie meende dat ver dachte H. zeer onoplettend had gereden. Ook voor spreker was het onbegrijpelijk dat H. getuige Kossen niet had gezien, daar beiden toch zeer kalm hadden gereden. Verdachte had op het van rechts komend verkeer moeten letten en er was ook geen enkele aanleiding geweest om links van den weg te gaan rijden. Had verdachte be hoorlijk rechts gereden dan had Kossen nog gemakkelijk voor hem langs gekund. Hoe wel spreker nog geen hechtenisstraf of in trekking van het rijbewijs wilde vragen meende hij dat een zware geldboete nood zakelijk was en spr. requireerde tenslotte een boete van f 100 boete of 50 dagen hech tenis. De verdediger, mr. C. A. de Groot, begon met namens zijn cliënt zijn deelneming uit te spreken ten aanzien van het slachtoffer van dit zoo noodlottig gebeuren. Pleiter was evenwel van meening dat H. in dit ge val geen grove schuld ten laste gelegd kan worden. Pleiter meende n.1, dat de ver lichting ter plaatse onvoldoende genoemd kan worden. Juist bij de Heilooërbrug houdt de electriiche verlichting op en zijn het plotseling een paar gaslantaarns die daar voor zorgen. Bovendien was juist aan de gaslantaarn een reclamebord opgehangen dat een hinderlijke schaduw op het weg dek werpt. Juiat op dat punt had de aan rijding plaati gehad en wanneer men dan nog bedenkt dat het op den avond van de aanrijding miezerig weer was, dan meende spreker dat het begrijpelijk was dat ver dachte het slachtoffer zoo laat had opge merkt. Verdachte had niet anders kunnen handelen was het oordeel van pleiter omdat hij het van rechtskomend verkeer niet had kunnen zien naderen. Pleiter concludeerde tenslotte tot vrijspraak. Uitspraak 25 Mei. Aanrijding met doodelijken afloop. Was in de vorige zaak de aangeredene nog in staat zijn getuigenis te komen af leggen, in de laatste zaak die de rechtbank gisteren behandelde was het gevolg van de aanrijding van nog noodlottiger aard ge weest. Het gold hier een aanrijding met doode lijken afloop welke had plaats gehad op het Zeglis te Alkmaar. Aldaar reed op 10 Maart de landbouwersknecht N. J. van D met een driewielige boerenkar met een paard bespannen. Ongeveer ter hoogte van de zoogenaamde kalkovens wilde van D. het land oprijden en moest daartoe een links van den weg staand damhek doorrijden. Juist toen hij naar links afweek was hem de motorrijder van Weenen, employe bij de Handelsraad, met groote snelheid achterop gereden. Een botsing was onvermijdelijk ge weest en v. W. was eerst tegen den wagen gebotst om daarna tegen een hek aan te botsen. Zwaar gewond was hij blijven lig gen en na eenige oogenblikken aan de op geloopen kwetsuren overleden. Verdachte van D., wien de schuld aan dit noodlottig ongeluk ten laste gelegd was, bleek op de genoemde plaats verzuimd te hebben zijn linkerhand uit te steken. Uit het getuigenverhoor en uit de verkla ringen die verdachte reeds eerder afgelegd had bleek, dat beiden, zoowel verdachte als slachtoffer, zeer goed met den plaatselijken toestand op de hoogte waren. Van W. reed genoemden weg minstens vier maal per dag en van D. reed reeds eenige dagen-met de kar verschillende malen per dag naar het weiland. De officier van justitie meende in zijn requisitoir dat deze feiten als verzachtende omstandigheden in aanmerking dienden te worden genomen. Spr. merkte hierbij op dat het slachtoffer.zeer hard had gereden en ook in het algemeen als een wild rijder be kend stond, hetgeen ook door eenige getui gen was bevestigd. Daarbij kwam nog dat verdachte een paard voor de kar had waar aan hij zijn handen vol had, zoodat hij moeilijk een hand vrij had kunnen krijgen om richting aan te geven. Door het vele gerij had het slachtoffer de wielsporen kun nen zien die naar het weiland leidden. Hoe wel verdachte natuurlijk nalatig geweest is en de schuld van dit ongeluk moet dragen meende spreker dat al deze factoren bij het opleggen van de straf in aanmerking dienen te worden genomen. In verband daarmee achtte de officier van justitie het niet noodzakelijk een vrijheidsstraf te requi- reeren en eischte ten slotte, rekening hou dend met verdachte's slechte financiëeie omstandigheden een geldboete van 25 of 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenisstraf voor den tijd van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 25 Mei. Pres.: En wat vond u er van? Getuige: Ik dacht, dat het opschepperij was. Vooral omdat hij geen revolver kon laten zien. Een wapendeskundige verklaarde, dat het mogelijk is, dat een patroon ketst, doch later weer in den houder kan worden ge schoven en gebruikt worden. De ketsplekken kunnen in dit geval dus vroeger zijn veroorzaakt. Verschillende getuigen k décharge leg den minder gunstige verklaringen af omtrent het karakter van het slachtoffer. „Ze speelde met hem", zei een vrouw, die vroeger als huishoudster bij het twee tal was werkzaam geweest „En ze was een komediante, ze deed vaak of ze flauw viel." Na het getuigenverhoor schorste het hof de zitting tot Dinsdag 22 Juni, om 10 uur. Alsdan zullen requisitoir en pleidooi wor den gehouden. t DE GEARRESTEERDE HAAGSCHE NOTARIS. De Haagsche rechtbank heeft gister middag voor een termijn van 30 dagen de gevangenhouding verlengd van notaris J. uit de Alexanderstraat te Den Haag, die als verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer 60.000 gulden, de vorige maand werd gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. ge en hü dat Behandeling voor het Haagsche gerechtshof. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde op 3 Februari den 38-jarigen gara gehouder G. J. T. wegens poging tot dood slag op een gehuwde vrouw, waarmede hij vroeger heeft samengewoond, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. De veroordeelde teekende hooger be roep aan en op 6 April maakte het hof een aanvang met de behandeling in hoo ger beroep. De zitting werd toen echter geschorst, daar één der getuigen niet was verschenen. De man was op 22 September het huis, waarin de vrouw verblijf hield, binnen gedrongen. Na een korte woordenwisse ling had hij een revolver getrokken. Het met scherp geladen wapen weigerde ge lukkig. Tweemaal ketste het schot, daar de slagpen niet ver genoeg doordrong. De garagehouder was met de vrouw, die met haar man elders woonde, naar Amsterdam gegaan. Na korten tijd ontstond er on- eenigheid en de vrouw betrok kamers in de Euterpestraat. De garagehouder was gekomen om haar over te halen weer bij hem te komen, wat zij weigerde. Na de mislukte schietpartij vluchtte verdachte, de vrouw deed pas 14 dagen later aangifte bij de politie, toen verd. voortging haar per brief te bedreigen. Gistermiddag zette het hof dc behan deling voort en hoorde nog enkele getui gen o.w. den chauffeur, die verd. per taxi naar de Euterpestraat had gebracht. Verd. was ongeveer twintig minuten binnen ge weest. Toen hij weer buiten kwam, had verd. hem opdracht gegeven hem den Haag te brengen. Onderweg was hij erg zenuwachtig geweest, vooral wanneer de politie in zicht kwam. Hij had verteld, dat hij tweemaal op zijn vrouw had ge schoten, maar dat het wapen ketste. BRANDSTICHTING TE AMSTERDAM? Twee jaar geëischt. Het Amsterdamsche gerechtshof gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, zette gister de behandeling voort van de strafzaak tegen den Varsseveldschen pensionhouder J. van R. aan wien brandstichting ten laste is ge legd. De rechtbank te Arnhem had dezen man vrijgesproken. De officier ging echter in hooger beroep en het Hof te Arnhem volgde het O.M. Verdachte hoorde zich tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeelen. De pensionhouder bracht zijn zaak voor den Hoogen Raad. Ons hoogste rechtscollege casseerde het arrest en verwees de zaak ter berechting naar het Hof in de hoofdstad. Op 4 Maart diende deze zaak, doch de behandeling werd geschorst, daar dr. van Ledden Hulsebosch, de politiedes kundige, niet aanwezig kon zijn. De brand was uitgebroken in den nacht van 29 op 30 Juli in het pension, gelegen aan den Doetinchemschen weg te Varsse- veld. De woning brandde vrijwel geheel af. Direct vatte de politie argwaan op tegen den bewoner daar de ruïne sterk naar pe troleum rook en het bleek bovendien, dat een deel van den inboedel den avond voor den brand naar buiten was gebracht. De ver zekering bedroeg 10.000. De kinderen van verdachte waren juist dien nacht bij familie. Verdachte gaf toe, dat hij veel petroleum en benzine in huis had, daar hij den volgenden dag gasten verwachtte en hij gewoon was op petroleumstellen te koken. Op 4 Maart verklaarde de commandant van de Amsterdamsche brandweer, de heer Gordijn, dat z.i. bij het onderzoek te veel van de veronderstelling was uitgegaan, dat de brand gesticht was. Deskundigen achtte het niet onmogelijk, dat verdachte's lezing juist was. Deze beweert n.1., dat hij in den prillen ochtend te ongeveer drie uur, een primusbrander had aangestoken, om thee te zetten. Hij schrijft den brand toe aan dit toe stel. Thans wordt dr. van Ledden Hulsebosch gehoord. Deskundige is het met zijn collega dr. Hesselink eens. Ook hij is van meening, dat de brand niet is ontstaan door het pri mustoestel. Wanneer dit eenmaal goed brandt kan er geen ontploffing ontstaan. Hapert er iets aan, dan gaat de brander uit. Een employe van de verzekeringsmaat schappij kwam nog eens vertellen, dat verd. hem niets heeft gezegd van het vervoer van een deel van den inboedel. Verdachte hield vol, dat hij dit wel had verteld. „Ik heb immers gezegd, dat er van de lijst van verbrande goederen dingen af waren gegaan". Over deze opgave van verbrande goede ren werd nog langen tijd gediscussieerd. Naar de meening van den president was verdachte's houding betreffende de opgave aan de verzekering niet goed te praten. Het requisitoir. De procureur-generaal mr. Versteegh, wees er in zijn requisitoir op, dat de eerste conclusie bij het onderzoek was: dit is een „benzinebrand". Een bezwarende omstandig heid is ook de ontploffing, die kort na den brand is gehoord. De deskundigen zijn ook van meening, dat een ontploffing niet kan ontstaan, ook al bevindt er zich in de nabij heid benzine in gesloten of geopende fles- schen. Zeer eigenaardig is het, dat verdachte dien nacht tegen 3 uur opstond om thee te zetten omdat hij een paar gasten verwachtte. Na het water te hebben opgezet is hij weer rustig naar bed gegaanSpr. acht het onaannemelijk dat het primustoestel den brand heeft veroorzaakt. Uitvoerig besprak het O.M. vervolgens de slechte financieele omstandigheden van verdachte en de wijze waarop hij vooraf een belangrijk deel van zijn inboedel in veiligheid heeft gebracht. Hij wilde niet, dat deze goederen ook in vlammen op zouden gaan. Spr. was dan ook overtuigd van verd.'s. schuld. Verdachte aldus de procureur-ge- neraaJ heeft een misdrijf van on peil baren ernst begaan. De straf, opgelegd door het Hof achtte spr. te gering zoodat hij thans verd.'s veroordeeling tot twee jaar gevange nisstraf vorderde. Bleek en wankelend stond verdachte op in de beklaagdenbank en riep uit: „Dat kan niet, ik ben onschuldig". In een uitvoerig pleidooi bestreed mr. van Vught de vorde ring van het O.M. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Arrest 25 Mei. Ho« kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ft Is veel minder tljdroovend om In alle bochten altijd rechts te houden).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7