De R.K. Staatspartij en de Kamerverkiezing. De voorzitter van de R.K. Kamerfractie spreekt in Alkmaar. EEN BEZIELENDE REDE VAN Mr. GOSELING. Rede Mr. Goseling. de tentoonstelling in de huishoudschool. Een prettige gelegenheid om het kennen en kunnen van de leerlin gen te zien. samenstelling nederlandsche veehouderijcentrale. het verplicht sproeien van vroege aardappelen. Voor de afd. Alkmaar van de R.K. Staats partij hield gisteravond in de geheel bezette Harmoniezaal mr. Goseling, de voorzitter van de R.K. Staatspartij en voorzitter van de R.K. Kamerfractie, een verkiezingsrede. Het podium was met palmen en bloemen versierd, terwijl het podiumfront met natio naal- en oranjedoek was behangen. De vergadering werd geleid door mr. Lees berg, die de collecte aan het einde aanbeval en de Alkmaarders opwekte op den stem mingsdag hulp te verleenen. Spr. opende met den christelijken groet mi sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. Hij noemde het een buitengewoon voor recht, dat de leider van de grootste partij met 400.000 aangeslotenen ook in Alkmaar voor zijn kiezers verscheen. Onder applaus der aanwezigen sprak spr. een hartelijk woord van welkom tot den spreker, het bestuur van den kieskring, den deken en geestelijken en den heer Stumpel, den candidaat der Staatspartij in dit district. Ons is het te doen om by de verkiezingen te trachten onze beginselen en de wetgeving ingang te doen vinden. Bij deze taak, aldus spr., hebben wij God's hulp noodig, daarom heeft het hoofd bestuur verzocht op den verkiezingsdag H. Missen te lezen. Gedurende de nog restende 14 dagen moet er vooral in volle kerken ge beden worden. Spr. verzocht tenslotte de aanwezigen staande het Wilhelmus te zingen, aan welk verzoek spontaan werd voldaan. Mr. Goseling, met applaus begroet, bracht dank voor het welkomstwoord, een deel van den lof overdragende aan de wer kers, ook die in Alkmaar. Op 26 Mei zullen wij een gemeenschappe lijke taak hebben te vervullen. Honderddui zenden onzer staan gereed om hun plicht te doen, vooral in zuidelijk Nederland. De groote verbondenheid van het katho lieke volksdeel steunt op de kracht onzer beginselen ten bate van ons vaderland. Laat men den strijd toch grootsch zien en 2ich niet laten verdeelen door kleine belan getjes. U moet uw plicht zien tegenover het Vaderland. Er is geen eenheid van denken, wel ge brek aan redelijke bezinning. Er is verschei denheid in willen en streven, omdat er ver scheidenheid is in wereldbeschouwing, die zich door dictatuur wel laat beknotten, maar, dank zij ons en in Nederland niet laat-onder drukken. Wij moeten den stryd grootsch zien in het kader van het geweldig wereldgebeu ren. Reeds in 1933 zagen wij, dat de komende regeeringsperiode wel de moeilijkste was in onze parlementaire geschiedenis. Wij zijn door het diepste punt. Spr. betoogde, dat wij door het diepste punt van de crisis heen zijn en wenschte niet te onderzoeken of dit verband hield met de monetaire gebeurtenis in September van het vorig jaar. De komende periode zal, omdat de strijd om geestelijke zaken zal gaan, nog moeilij ker zijn en daarom, aldus spr., moeten wij den strijd grootsch zien. In onze gelederen staan honderden klaar, die zich maar niet zoo van de sokken laten loopen. Debatvergaderingen oordeelde spr. in 99 van de 100 gevallen publieke ver makelijkheden, waarvoor geen belasting be taald wordt. De meest geruchtmakende beweging, de N.S.B., oordeelde spr. waarlijk niet de be langrijkste. Zelf betoogt de N.S.B. in het bewegingsorgaan, dat ze is gekomen om de andere partijen te vernietigen. Spr. consta teerde een volmaakte overeenkomst met wat Hitier dienaangaande in „Mein Kampf" schreef. De heeren worden bedankt, aldus spr., want wij zijn thans gewaarschuwd. Aan de hand van de laatste encycliek van den Paus wees spr. op de ontzettende ver antwoordelijkheid van iederen katholiek te gen versplintering in eigen kring. Wij stre ven eerlijk en oprecht naar alles wat ver- eenigt op maatschappelyken en geestelijken grondslag. Wij bestrijden geen persoon. Met den onvergetelijken Nolens zeggen wij, dat menigeen in zyn daden beter is, dan men van hem op grond van zijn begin selen mocht verwachten, terwijl ook menig een in zijn daden beneden zijn beginselen blijft. De Paus leert, dat wij geestelijk midden in de groote geestelijke revolutie staan en met nadruk waarschuwde spr. voor het god- delooze communisme. Ook waarschuwde spr. met nadruk tegen de beweging, die niet voor rede vatbaar is, anderen wil vernietigen en moet leiden tot de Staatstotaliteit. Wij moeten hun waan, allereerst uit men schelijk mededoogen met hen zelf, maar ook omdat Nederland zich zelf moet blijven, be strijden. Dank zij de vrijheid, die wij in Nederland genieten, weten wij hoe het voor de Kerk by de staatstotaliteit perkt leidersvertrouwen gesteld is. Hier kunnen wij vrijuit luisteren en be studeeren. Alleen zy die alle rede over boord heb ben gegooid, gaan door en zeggen: Est is nicht wahr. Het praktisch onbegrensde leidersvertrou wen leidt tot de afkeer van de persoonsver heerlijking, door den Paus met striemende woorden in zijn „Mit brennender Sorge" ge- geeseld. Intens valsch noemde spr. de leuze „Mus- sert of Moskou". Wij katholieken zullen deelnemen aan den geestelijken strijd tegen beiden en hen met het Nederlandsche volk overwinnen. De democratie. Absolute grondslagen vinden haar zede- lijken grondslag alleen in God. De waarde van de gezonde medezeggingschap van ons volk, al verwerpen wij de valsche volkssou- vereiniteit, hebben wij echter reeds lang er kend. Wy zijn voor sterk gezag en gezonde volks welvaart. Spr. herinnerde eraan hoe de Christen-democratie de inzet van Schaep- man's leven is geweest en hij haalde hier voor aan een juist verschenen brochure van dr. Brom over Schaepman. Altijd zijn er voorstanders van dictatuur geweest. Schaepman wijst er op, dat dit het verlangen is van middelmatige personen. Wij willen vasthouden de beschaving van het Nederlandsche volk. Het hechtste bol werk voor een ware democratie in Neder land noemde spr. de R.K. Staatspartij. (Applaus.) Het liberalisme. Spr. wees er op, dat het liberalisme niet het sterkst tot uiting komt in de vertegen woordigers van het liberalisme, dat een valsch individualisme is. De hoogere waarden moeten worden aan gekweekt door een positief christendom en strijd voor een rechtvaardige sociale orde. De liberale economie heeft haar tijd ge had en is een gevaar voor het herstel tot de juiste orde in bewuste afhankelijkheid van God in onze samenleving. In een vurige peroratie wekte spr. de jon geren op om den brandenden fakkel strak? over te nemen die thans voor dit ideaal door de ouderen wordt uitgedragen. De R.K. in Nederland. Onder enthousiasme der vergadering be toogde spr., dat de katholieken in Neder land op staatkundig gebied het sterkste blok vormen en er voor zullen zorgen, dat dit op 26 Mei zoo blijft en dit niet uit Roomsche machtswellust, maar om het staatkundige streven en werk in Nederland te dienen. Wij zijn bereid en in staat land en volk te die nen. Wij katholieken kunnen, naar het woord van Schaepman, rustig zijn, maar iedere rust zonder waakzaamheid is een gevaar. Waar is, dat wij niet hebben uit te maken hoe het elders had moeten gebeuren, maar wij moeten wel leering trekken uit hetgeen wy elders zien gebeuren. Alleen, aldus spr., een gelijk gerichte sa menwerking van katholieken, ook op staat kundig gebied, is in staat een dam op te wer pen tegen het roode en het bruine gevaar. (Applaus.) Spr. betoogde, dat nog altijd de zaak staat zooals Schaepman die in 1883 teekende. Wij roepen u op voor ons staatkundig program en zeggen, dat wij door verdeeldheid slechts kunnen verzwakken. Het protestantisme heeft geen blijvende samenwerking ge bracht, maar het blyft van groote beteeke- nis, dat er protestantsche partijen op christe lijken grondslag bestaan en dat daarnaast bestaat onverzwakt de R.K. Staatspartij, schild voor de vrijheid van de kerk en het geloof. In Nederland is voor de katholieken eenheid voor het staatkundig program plicht. Op een concordaat antwoorden wij het liefst met drie woorden: „Mit brennender Sorge". (Applaus.) Wij zitten reeds midden in de groote gees telijke revolutie. Het gaat om de hoogste geestelijke goederen, die niet het minst door de R.K. zijn veroverd. Daarom moet men den strijd op 26 Mei grootsch zien. Het gaat, indien wij niet waakzaam zou den zijn, om de vrijheid van de kerk en de school. De ouders zyn voor God verant woord van de opvoeding van hun kinderen en die verantwoordelijkheid kan niemand ons ontnemen. (Applaus). Noodig is, dat de R.K. Staatspartij in het voorste gelid blijft strijden voor de 'vrijheid van de kerk, de school, de pers, de radio en de opvoeding. De ware vrijheid van de kinderen Gods kan de staat niet bijbrengen, maar de staat kan wel meehelpen, dat lichaam en geest van het volk gezond blijven. De theorie van ras en bodem wijst spr. af. Wy staan voor een gezonde vrijheid met bewuste verantwoordelijkheid en voor de verdediging van het gezin. Spr. herinnerde aan hetgeen door de zynen gehaald werd van den drempel van de politieke hel voor de groote gezinnen, waarvoor de R.K. staatspartij blijft strijden. Wat redelijk mogelijk is, moet gedaan worden, om meer werk te krijgen voor ons volk en dan mag men zich niet vastwerken in economische dogma's, waarin, heel vreemd, juist zij vast zitten, die anders zoo wars zijn van dogma's. Wij zijn voor het vrije ruilverkeer, doch dit komt niet omdat wij het willen. Wij zullen economische weerbaarheid moeten betrachten, evenals op defensief ge bied. Niet omdat wij zoo'n plezier in het soldaatjespelen hebben, maar omdat wij ons onafhankelijk zelfbestaan willen ge ëerbiedigd zien. De ordening. De staat moet het bedrijfsleven in staat stellen, dat het zijn taak tot welzijn van de geheele gemeenschap beter kan ver vullen. De vrije concurrentie als stelling is ver ouderd. Wy moeten den opbouw van een betere sociale ordening ter hand nemen. Dit werk moet bewust worden aangepakt, omdat in het herstel van de juiste orde ning de democratie in staat is een maat schappij het zekerst veilig te stellen. De R.K. Staatsparty, aldus spr., is een groote nationale volkspartij, staat volop in de concrete politiek van dit oogenblik. Zij wijdt zich aan de belangen van het geheele volkenis aangewezen op samenwerking met anderen. Wij verwachten, dat men onze sterke nationale positie erkent, gelijk wij weder- keerig bereid zijn die erkenning aan ande ren te geven. Alleen op dat niveau kan men vinden samenwerking in hetgeen zakelijk moet worden nagestreefd en vóór alles in hetgeen geestelijk vereenigt, want de R.K. Staats partij wil voor alles blijven een beginsel partij. Met een herinnering aan den te vroeg ont slapen Ruys de Beerenbrouck eindigde spr. met de woorden: „Onze eendracht is 's lands kracht". (Langdurig applaus). Mr. Leesberg bracht mr. Goseling, onder applaus der vergadering, hartelijk dank voor zijn op hoog peil staande, leer rijke en inspireerende rede. De vergadering ging na het zingen van het „Aan U Koning der Eeuwen" rustig uiteen. OP ZOEK NAAR EEN GERMAANSCHE NEDERZETTING. Wat door demping van het Rokin aan het licht komt. Een interes sante afgraving. Op de Zandmennerij te Hargen, onder de gemeente Schoorl, van het Staatsboschbe- heer wordt ten behoeve van de demping van het Rokin te Amsterdam een duin af gegraven. Dit zand wordt langs een spoor baan per kipkar in het Hargergat in schui ten gestort en zoo naar Amsterdam ver voerd. Weken lang is men reeds met dezen arbeid bezig. Tientallen meters onder het duin vond men een donkere grondsoort, die de aandacht trok van den opzichter van het Staatsboschbeheer, den heer Greup. Het vermoeden ontstond, dat hier in overoude tijden een Germaansche neder zetting was gelegen. Zooals men weet, zijn in de vroegere eeuwen de duinen steeds meer landwaarts ingestoven. De zee heeft aan onze kust zelfs verschillende dorpen verzwolgen en onder de duinen moeten zich nog wegen bevinden uit de Middel eeuwen. Aanwijzingen hiervoor werden on geveer twee jaar geleden verkregen, toen men daar eveneens duingebied afgroef en men allerlei scherven en kruiken en puin vohd, die blijkbaar voor het aanleggen van die wegen waren benut. Van bevriende zijde werd dr. W. C. Braat, conservator van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden, met de verrassingen, door de afgraving aan het licht gekomen, op de hoogte gebracht en aangezien het ver moeden rees, dat men hier te doen had met de overblijfselen van een Germaansche nederzetting, zooals men die te Katwijk aan Zee in het duingebied heeft gevonden, trok hij naar de afgraving in Schoorl en met een zestal arbeiders is hij thans bezig, daar zijn onderzoekingen te verrichten. Naar Dr. Braat ons mededeelde, is er van een Germaansche nederzetting nog niets ge vonden. Wel was hij zoo gelukkig, de van klei gemaakte fundeering te vinden van een boerenhoeve uit de 13de eeuw, die on geveer den vorm moet hebben gehad van onze Drentsche plaggenhutten. De donkere grondlaag in het afgegraven gebied, die slechts ongeveer 20 c.M. dik is, is volgens het oordeel van dr. Braat ont staan door vergaan hout, dat de toenmalige bewoners voor den bouifr van hun huizen heeft gediend. Alles wijst er op, dat hier meerdere hoeven hebben gestaan en het Staatsboschbeheer, dat voornemens is in dit prachtige natuurgebied een groote water partij te stichten, overweegt dan ook om het volgend jaar het geheele terrein tot het niveau van de bedoelde laag af te graven. Wanneer dit geschiedt, dan zullen nog wel nadere aanwijzingen over een vroegere be woning verkregen worden. Op onze vraag of men hier ook nog te doen kon hebben met kleiresten van een uitlooper van den Ouden Rijn, die volgens de historie voor Petten in zee moet hebben uitgemond, toen de Hondsbossche Zee wering nog niet bestond en de zee de mee- ren van Noordholland binnenliep, antwoord de Dr. Braat, dat de tegenwoordige geo logen deze hypothese niet meer als juist aan nemen. Wij hebben nog een poos het ijverige werken der arbeiders gade geslagen en ge zien, hoe met groote zorgvuldigheid de enkele scherven van middeleeuwsche kruik jes en steenen in mandjes werden ver zameld. Deze toch vormen de bouwstoffen voor Dr. Braat om met meer nauwkeurig heid het geheim, dat door de verstuiving der duinen eeuwen verborgen is geweest, te ontsluieren. het gebouw aan de Emmasjraat^ doereen groote vitrine zien, dat wei niet nen gezorgd wordt, maar daar jp wordt vergeten de zorg voor de keuter. die vitirne immers zijn verschillende p pen gezet in een drietal afdeehngen. elk voorstellende een deel van een huishouding. Een rondgang door de schoclloka en ervaren, dat inderdaad de school hal gen uitstrekt over het zeer groote terrein van de huisvouw in den ruimsten zin het woord. Nemen we b.v. het wasch- en strijklokaal (in Dec. j.1. opnieuw ingericht; met zijn gootsteenen, zijn groote taieis, welker rangschikking mogelijk maak een groot aantal leerlingen tegelijk de es.t volgt, zijn talrijke strijkplanken enz., an zien we al direct dat er heel wat werk ter zet kan worden en dat dit ook in er r gebeurt, bewezen de stapels goederen, ne jes gewasschen en gestreken. In de keuken zag alles er zoo verlokkelijk uit, dat de grootste gastronoom zich er te goed zou willen doen: tafels voor ontby diner, lunch en souper, alsmede voor -ie thee- en koffie-uurtje, met alle bijbehooran (jam, pudding, hors d'oeuvre, koek, gebak, allerlei schotels, gebakken visch, enz. wy doen maar een greep uit de vele lekker nijen). Komen we in het lokaal voor huishoud kunde, dan trekken weer heel andere dingen de aandacht. Hier worden lessen gegeven het poetsen van koper, tin en zilver, het on derhoud van messen, borstels en andere voorwerpen van dagelij ksch gebruik, het dekken van tafels voor verschillende ge legenheden, het met wat verf en een weinig moeite opknappen of voor keukengebruik geschikt maken van bussen en kistjes e.d., het inlijsten van platen, het maken van por tefeuilles en boekomslagen en verdere kleine werkjes, waardoor een huiskamer gezell.g kan worden gemaakt. Op de eerste verdieping was in het lokaal voor de leerlingen der avondschool (deze lessen worden alleen 's winters gegeven) -iet werk van deze klasse tentoongesteld, als mede dat van den primairen cursus: naai- en breiwerk waarbij b.v. opvielen de aardige baby-jurkjes en de zeer lief opgewerkte schortjes. De tweede voorbereidende klasse toonde niet alleen het verstelwerk waartoe zy in staat is, maar ook met machinaal stoppen en het bewerken van jurkjes (smockwerk). Het werk, dat te zien was gegeven in de teeken- en handwerkzaal voor den primai ren cursus en de opleidingsklasse voor costuumnaaisters, gaf blijk van de hooge eischen, welke gesteld worden aan dat on derwijs. Alle werk was uitgevoerd door de leerlingen naar eigen ontwerp en er waren zeer veel stukken die van bijzonder goeden smaak getuigen. Wij noemen b.v. de collectie ontbyt- en tafelservetten met vingerdoekjes, de dassen, kraagjes, kussens, tasschen, enz. Maar we mogen ook zeer zeker niet vergeten de zeer aardige geteekende verjaardagka lenders, boekenomslagen, monogrammen, japonversieringen, en nog veel meer. In het lokaal voor de z.g. costuumklasse (een tweejarige cursus na den primairen cursus) waren de vorderingen der leerlin gen wel ter dege te zien. Heele costuums, mantels en mantelpakken waren er kant en klaar, terwijl tevens was aangegeven op welke wijze geleerd wordt te berekenen hoeveel stof er voor een bepaald kleeding- stuk benoodigd is (alles wordt geteekend en geknipt in vloeipapier en dan op de stof gelegd). De gemaakte kinderjurkjes waren om te stelen. Het lokaal hiernaast huisvest de afdeeling algemeen vormend onderwijs, welke bewijst dat ook de gewone schoolkennis niet wordt verwaarloosd. Vooral het rekenen schijnt hier op het programma te staan, ook al weer onderverdeeld naar de richting waarin de leerlingen zullen gaan. Daarnaast wordt aan het schrijfonderricht nogal zorg besteed, terwijl de fantasie der leerlingen ten aan zien van het versieren van het geschrevene met plaatjes en teekeningen vrij spel heeft. Wij zagen op dit gebied veel aardigs in ver band met de verloving en het huwelijk onzei* prinses. Via het lokaal ten dienste van de oplei ding van dienstboden en costuumnaaisters, elk met veel goed werk, komen we op het terrein van de kinderverzorging, waar vlecht- en plakwerk, kinderfeesttafels, pop- penkamers, -wiegen en -winkels en nog vele andere aardige artikelen ten dienste van de ontwikkeling der kleuters de aandacht vra gen. Vermelden we voorts nog, dat er in andere lokalen nog was te zien verstelwerk van de afd. linnennaaien van de dienstbodenklasse, naaiwerk (japonnen en mantels) van de on- leidingsklasse voor hulp in de huishouding en idem van den cursus in costuumnaaien (deze wordt twee dagen per week gegeven), dan heeft men een globalen indruk van het uitgebreide terrein waarop het onderwijs in de huishoud- en industrieschool zich be weegt. Men zal het zeker eens zijn met wat wij in den aanhef zeiden: de school doet waarlijk nuttig werk. En zij wil er nog gaarne een veel grooter aantal dan zij nu doet van laten profiteeren. Nederlandsche Veehouderycentrale, hebben Bisteren aan den minister van landbouw en visscherij een telegram gezonden, waarin zij vasthoudende aan het beginsel voor gelijkberechtigde medezeggingschap even als de landbouw, den minister verzoeken om daarnaast tenminste één onpartijdig lid aan het dagelyksch bestuur dezer centrale alsnog te willen toevoegen en deze plaats te doen bezetten door iemand, die direct noch indirect persoonlijke belangen heeft bij de veehouderij, noch by den handel m of de verwerking van veehouderij producten, waardoor onpartijdige beoordeeling der belangen bij het nemen van besluiten kan worden verzekerd geacht, zij lichten met te meer klem dit verzoek tot den minister, aangezien zy het noodzakelijk achten, dat in de Nederlandsche veehouderycentrale een plaats wordt bezet door een persoon, die het vertrouwen van den handel geniet, als zoodanig veroorloven zij zich voor te dragen den heer dr. mr. P. G. Knibbe, secretaris der Kamer van Koophandel van Rijnland te leiden. Adressanten zien met vertrouwen de beschikking van den minis ter betreffende dit verzoek tegemoet. DE BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 0.68 per K.G. KENNEMERLAND. Het milde voorjaarsweer is op de markt, merkbaar. Oude groenten, voor zoover nog aanwezig hadden afgedaan en golden weinig of waren waardeloos. Daarentegen komt er steeds meer aanvoer van nieuwe groenten en een der laatste is asperges. Wat de prijzen der laatste week betreft, deze vielen niet tegen. Toch heeft men steeds meer rekening te houden met de vraag naar le kwaliteit. Men geeft te weinig voor ongesorteerde groenten en 2e kwali teit gold bitter weinig. De tijd is dan ook ge komen en gelukkig begint men dat meer en meer in te zien dat er alleen vraag is naar le kwaliteit en zoo er nog vraag is naar 2e kwaliteit, dan zonder uitschot. De aanvoer was groot genoeg, behouden enkele partijtjes, waarvan nog een groot kwantum aanwezig kan zijn. De aanvoer van andijvie muntte niet uit, hoewel beter dan de ge woon zyn, de prijzen waren 1420 per 100 K.G. Spinazie, waarvan ruimer aanvoer, gold 0.15—0.60 per bak (8 K.G.) Poste lein, waarvan een kleine aanvoer, gold 0.90—1,30 per bak (6 K.G.) Kropsla was gebild en maakte een prys van 0.754 per 100 stuks. Bloemkool was gewild er. maakte een prijs van f 1216.50 voor le soort en 7.5010 voor 2e soort, per 100 stuks. De aanvoer van komkommers werd grooter en de prijzen bleven op peil, n.1. f 512 per 100 stuks. De mooie bospeen was gewild en gold 8,50f 11 per 100 bos. De restanten witlof waren in trek en de no teering voor le soort, 1219 per 100 K.G., waren vrij goed. Snijboonen werden rumer aangevoerd en golden 0.550.52 per K.G. „De eerste" tomaten waren in trek en maakte een prys van f 0.80f 0.86 per K.G. Asperges waren in trek, hoewel de aan voer iets ruimer werd, de noteering was 2042 er 100 bos. De aanvoer van bos- groente was middelmatig en de prijzen waren zoo als de vorige noteering. Breek- peen was in trek en maakte een prijs van 46.50 per 100 K.G De overige aanvoer geeft geen reden om afzonderlijk te ver melden. De tweedaagsche tentoonstelling in de huishoud- en industrieschool eigenlijk de eenige gelegenheid waarbij de buitenstaan der in aanraking komt met hetgeen in die onderwijsinstelling wordt geleerd en ver richt is weer achter den rug en de vrij talrijke bezoekers(sters) zullen het er zeker roerend over eens zijn, dat de school waar lijk nuttig werk doet. Reeds direct bij het binnentreden van £xuuU en Verzoek van de belanghebbende organisaties. De Nederlandsche Slagershond, de Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons, de Ned. Bond van Varkenshandelaren, de Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, de Bond van Ned. Fabrikanten en Handelaren in Slachtproducten, de Algemeene Bond van dorpsslagers, de Ned. Bond van Grossiers in levende en Geslachte Varkens, de Ned. Bond van Groothandelaren in Varkensvleesch en Spek (Neprova), de Ned. Vereeniging van uitsluitend exporteurs van spek, de Ver eeniging Kleine Nederlandsche Spek- en Vetexporteurs en de Vereeniging van Ne derlandsche Exporteurs van vleesch en vleeschproducten, groep spekbedrijven waarin werkzaam 50.000 arbeiders, en alle belanghebbenden bij den binnenlandschen handel, export en verwerking van veeteelt producten en als zoodanig erkend door de BESTRIJDING VAN DE „DRAAIHARTIGHEID" IN DE KOOL. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten van Noordholland voor, ten behoeve van het door de Plantenziekten- kundige Dienst ter hand genomen onder zoek inzake de bestrijding van de „draai- hartigheid in de kool, andermaal een sub sidie uit de provinciale kas te verleenen van 400. Na de eerste verleening van subsidie zijn in de loop van 1936 namelijk onderzoe kingen verricht, geleid door den heer dr. S. Leefmans, oud-hoofd van het Instituut voor Plantenziekten te Buitenzorg, die verschil lende belangrijke gegevens hadden opgele verd, welke de verwachting wettigen, dat het zal gelukken doeltreffender bestrij- dingsmethoden dan tot dusverre werden toegepast, tegen deze in de koolstreken zoo gevreesde plantenziekte te vinden. De Provinciale Commissie uit de Veilin gen in Noord-Holland heeft aan de bü de veilingsorganisaties aangesloten telers van vroege aardappelen een circulaire doen toe- vr^lo Wa!nn WOrdt ^gedrongen om de wnrrft aardaPPelen te sproeien. Herinneid nomp Tdoor de Prov- Commissie ge- ten f alle aanv°erders te verplich- en ™rd» f f®""1331 voor 1 Juni te sproeien heden het j"S als de weersomstandig heden het noodig maken. Verder om de medewerking der telers in te roepen om hen ve!linlLSP(r0elen aan te brengen bij hun namen vsnT' °bdaL de veilingsbesturen de in de ve i' tn; n'e* bebhen gesproeid, De blkend kunnen maken, sproeien va belangen> welke van het zijn wordt" ^r°ageaardaPPelen afhankelijk Indien de" k u!d?b-ik naar voren gebracht. Commissie i be Ulten van de Provinciale men niet Jnd W°rden uitgevoerd, twijfelt dra de aard" goede resultaten, want zoo- is te verwacht j 6 dreigt te treden aardappelen meer t1 de handel ge€n vroege niet-sproelers in de°0P,rVan hen' die slS maakt Veilmg z»n b<*entl ge" heer Rdithem!naeriJkStUinb0UWC0nsulent' den hij uitstek raad houdt in- dat de sproeien met ïWd middelen zijn het sche pap, beide 1°f Bour8°ndi* van het loof m»t en bet vernietigen een ander middel) V#n kalkstikstof (of ryp is. wanneer het gewas wordt vervolgens^ m bdde PaPsoorten een paar manier» n' terwyl tevens het loof vernietigd WOrden aangegeven, hoe appelen rijp zijn worden als d? arrd-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12