DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 112 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Vrijdag 14 Mei 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het bombardeeren van den Spaanschen kruiser Espana. Burgemeester Max wijkt. Nieuws in 't kort. Het Prinselijk paar. COURANT. Alkmaar, 14 Mei. „Vrees voor internationale verwikkelin gen!" Zoo luidt het hoofd van een bericht, dat uit Rome komt en dat melding maakt van een hoofdartikel in de „Giornale d'Ita- lia". Dit blad zou n.1. gisteren geschreven hebben, dat Engeland „iets" tegen Italië voorbereidt en dat de perscampagne hiervan het voorteeken zou zijn. De Britsche pers zoo zegt het blad zou vergeefs pogen de as RomeBerlijn te breken en beide partijen (Duitschland en Italië dus) tegen elkaar op te hitsen, ten einde hen te isoleeren en ze des te gemak kelijker te onderwerpen. Het is duidelijk, dat men tracht in het geweten van Engeland en zoo mogelijk in het geweten van Europa het gevoelen te wekken, dat Italië en Duitschland wreed, onbetrouwbaar, mis dadig en tegelijk vreesachtig zijn. Deze actie wordt in Italië als een aanvals manoeuvre, als een ware oorlogsvoorberei ding beschouwd en kan niet worden toege schreven door een bitterheid, welke is over gebleven na de sancties. Zij wijst op een nieuwe Europeesche politiek, maar rnen moet niet verwachten, dat Duitschland en Italië tegenover deze manoeuvre passief zul len blijven. Men moet teneinde de situatie goed ie kunnen beschouwen niet vergeten, dat bovenstaande een resumé is van het hoofd artikel in het genoemde Italiaansche blad. Het is dus de Italiaansche geest, die hier weergegeven is en niet een algemeene Euro peesche meening. Ware dit wel het geval, de toestand zou gevaarlijk geacht kunnen wor den. Intusschen mag men toch niet al te licht denken over dezen persoorlog. Door telkens weer dergelijke artikelen te schrijven, wordt het Italiaansche volk opgezwiept en verleid tot daden, die ernstige gevolgen kunnen hebben. Want de Italiaansche pers mag dan wijzen op de minder prettige activiteit der Engelsche t.o.v. Italië, ze vergeet, dat ze precies hetzelfde doet en misschien op nog geraffineerder wijze. Dat de Italiaansche pers voortgaat met actie te voeren tegen Engeland, blijkt ook nog uit een bericht in „La Tribuna", waar in melding wordt gemaakt, dat de verdedi gers van Bilbao, die veertien dagen geleden nog niet beschikten over moderne wapenen, deze thans wel hebben en het blad aarzelt niet te veronderstellen, dat deze zijn aan gevoerd door de Britsche schepen, welke, naar men zeide, alleen levensmiddelen brachten. Het blad schrijft verder, dat som mige er over denken een transport vrouwen en kinderen, die uit Bilbao worden geëva cueerd, in den grond te boren, om de recht- schen hiervan te kunnen beschuldigen. Ook andere Italiaansche bladen brengen dit bericht en verklaren het te hebben ont leend aan het Spaansche blad „Diario Basco", Mag men de toenemende spanning tus- schen Italië en Engeland met groote belang stelling volgen, niet minder merkwaardig is de houding van Duitschland. Want terwijl Duitschland vriendschap met Italië wensclit, wil het zich niet de vijandschap van Enge land op den hals halen. Hitier heeft den nieuwen Engelschen ambassadeur zeer har telijk ontvangen en heeft meer dan eens ge wezen op het feit, dat Duitschland en En geland tenslotte vrienden moeten zijn en dat er geen feitelijke verschilpunten tus- schen beide staten behoeven te bestaan. Daarom wil Duitschland in zijn vrienschap jegens Italië niet verder gaan dan hoogst noodzakelijk is. Het wil Italië te vriend hou den en Engeland niet tot vijand hebben! Om het duidelijker te zeggen: Duitschland heeft geleerd, wat er in 1914 gebeurd is en wil geen herhaling van toen; het wil niet vooruit met zekerheid weten, dat bij een eventueelen nieuwen oorlog Engeland op nieuw tegenover Duitschland zal staan. En het wil geen eenzijdige pro-Italiaansche politiek voeren. Daarom ook mag men verwachten, dat mocht Italië t.z.t. toch weer de Spaansche affaire steunen (en de kans daarop is er en stijgt met den dag!) Rome niet op den steun van Berlijn zou kunnen rekenen! Wel vriendschap dus tusschen Italië en Duitschland, maarmet de noodige re serve! De Spaansche burgeroorlog Het Engelsche blad Flight meent, dat uit de exceptioneele omstandig heden geen algemeene conclusies te trekken vallen. De controverse betreffende bommen en slagschepen, schrijft het Engelsche vlieg- blad Flight, is dezer dagen mogelijk op nieuw aan de orde gesteld door het feit, dat het oude Spaansche slagschip Espana door een bom uit een vliegtuig tot zinken zou zijn gebracht. Volgens een theorie is het schip op een mijn geloopen terwijl de bom men het niet troffen. Dit is evenwel onze ker. Het meest voor de hand liggende re laas betreffende de omstandigheden maakt gewag van drie bombardeervliegtuigen, welke begeleid door jachtvliegtuigen, op geringe hoogte het schip hebben aangeval len en dat van de zeven uitgeworpen zware bommen er twee treffers waren. Een oog getuige, die op het strand stond, heeft met nadruk verklaard, dat een bom op het ach terschip terecht kwam en in het schip ver moedelijk een gat sloeg. Totdat nauwkeu rige bijzonderheden zijn ontvangen als deze ooit bekend worden gemaaktkun nen vaststaande conclusies niet worden ge trokken. Men twijfelt ook of de Espana modern Duitsch luchtafweergeschut aan boord had, dat bediend werd door geoefen de Duitsche troepen. Niettemin rijzen enkele vragen. Een zware bom, neergeworpen van geringe hoogte, kan nauwelijks haar eindsnelheid verkrijgen en haar indringingskracht zou derhalve niet groot zijn. Zelfs indien de bom terechtkwam op een ongepantserd schip (de Espana had een stalen dek van slechts 1 inch staal over haar machine kamer en kruitkamers) zou het onwaar schijnlijk zijn dat een gat in den romp be neden de waterlijn zou worden geslagen met het gevolg, dat het schip tot zinken zou worden gebracht tenzij het werkelijk het kruitmagazijn trof. De buitenbepantse ring van het schip bestond uit staal van 8 inches midscheeps, maar slechts 4 inches aan den achtersteven. Het zou derhalve waarschijnlijk lijken, dat de fatale bom bijna een „misser" was, welke een gat sloeg in het schip aan den buitenkant. De hierboven 'cnoemde ooggetuige ver klaart, dat het schip een snellen draai nam om de bommen te vermijden, maar, indien dat zoo was dan werd deze manoeuvre zeker te laat uitgevoerd. Of het waar is of niet dat de meerderheid van de officieren aan boord bestond uit Italianen en de be manning voornamelijk uit Spaansche land lieden, die zich ze'f zeer onhandig toonden bii het strijken van de reddingbooten, zou het een aanvaardbare conclusie zijn, dat de gezagvoerder van het schip niet alle be schermingsmaatregelen trof, toen het uit de lucht werd aangevallen welke men van een gezagvoerder van een schip bijv. van de Britsche marine zou mogen verwachten. Over het geheel beschouwd schijnt het ze ker, dat bombardeervliegtuigen namelijk een gemakkelijker te treffen doelwit kon den hebben verlangd en het zou wonder lijk zijn, indien een slagschip (als inder daad de Espana een slagschip in de moder ne beteekenis van het woord kan worden genoemd) dat niet in de haven werd ver rast, maar onder stoom en gereed voor actie ooit zou toestaan, dat bombardeervliegtui gen zulk een gemakkelijk succes zouden behalen. De omstandigheden van het tot zinken brengen waren exceptioneel en het zou onlogisch zijn om algemeene conclu sies te trekken van een uitzonderingsgeval. Maar indien het zinken het gevolg is van het stooten op een mijn dan is er in het ge heel niets bewezen. Aldus luidt de zienswijze van het Engel sche blad, welks redactie de gelegenheid heeft aangegrepen om op de omstandighe den, waaronder het Spaansche oorlogsschip te gronde is gegaan te wijzen. Want ook in Engeland is de strijd over de uitwerking van een vliegtuigbom op een oorlogsschip nog lang niet beslecht. BOECHARIN EN RYKOW VEROORDEELD. Een in het geheim gevoerd proces. Gelijk te Moskou uit betrouwbare bron vernomen wordt, zijn in de laatste dagen van April de vroegere „rechtsopposanten en vroegere toonaangevende bolsjewistische politici Boecharin en Rykov door een spe ciaal collegium der G.P.Oe in een geheim proces tot verscheidene jaren gevangenis straf veroordeeld. Aan het vonnis is tot dus verre nog geen publiciteit gegeven. Rykov, die een aanval van beroerte zou hebben ge had, vertoeft, naar men zegt, op het oogen- blik nog in een ziekenhuis te Moskou. Boe charin zou nog in ballingschap verblijf hou den. Een geheim vonnis. Indien bovenstaand bericht op juiste infor matie berust, dan is de wijze van procesvoe ring in strijd met de algemeene publieke verwachting, zegt het Hbld. Men had gere kend op een derde openbaar proces in groo- ten stijl, zooals het eerste tegen Zinowjev c.s., het tweede tegen Radek c.s. Men vraagt zich af, wat de bolsjewisti sche dictatuur dan wel kan hebben bewogen om Boecharin en Rykov in het geheim te vonnissen. Zou men moeten aannemen, dat Stalin eindelyk onder den indruk zou zijn gekomen van de reactie, welke de twee jongste massale doodvonnissen bij de open bare meening in het buitenland hebben ge wekt? Deze vonnissen waren bedoeld voor binnenlandseh gebruik, in hoofdzaak om de fabelachtige economische fouten, door de bolsjewistische dictatuur begaan te beman telen en daarvoor een wijdvertakte samen zwering, de „Duitschers, Japanners en Trots kisten" gemeenschappelijk verantwoordelijk te kunnen stellen. De onbedachtzame Sta- chanowbeweging, het geforceerd opvoeren van het tempo van het arbeidsproces, heeft geleid tot een groote overbelasting van ma chines, instrumenten en werktuigen, welke zich op een bepaald oogenblik over het ge heele arbeidsfront met fatale gevolgen voor het productie-apparaat en de arbeidsop- brengst wreekte. De dictatuur zou dan als zoenoffers heb ben uitgekozen bolsjewisten, die hun rol hadden uitgespeeld, van wie in haar oogen de Sovjetstaat voor zijn „vooruitgang" niets meer had te verwachten, en die volgens den bolsjewistischen code der partijdiscipline, misschien wel bereid waren, de hun toebe dachte rol in vrijheid op zich te nemen en ten behoeve van het ideaal de doodstraf in koelen bloede te aanvaarden. Stalin heeft dan daarby niet gedacht aan de humanistische opvattingen, die in West- Europa bestaan ten aanzien van leven en dood, en niet voorzien, dat de meedoogen- loosheid, door de dictatuur tegenover haar slachtoffers betoond, zoo'n ontsteltenis en af grijzen zou uitlokken als blijkt te zyn ge schied. Moreel is daardoor de positie der bolsje wistische dictatuur in de oogen van West- Europa, dat meende dat Sovjet-Rusland reeds den weg der verzoening, althans van de matiging had gekozen, inderdaad sterk geschokt Zou Stalin door de reactie in Europa gewekt en waarvan zijn waarnemers niet verzuimden hem op de hoogte te stel len, zyn geschrokken en de G.P.Oe opdracht hebben gegeven, Boecharin, Rykov en ande re offers, die zich nog in haar handen be vinden, op minder opzienbarende wijze te „behandelen?" ONTPLOFFING AAN BOORD VAN BRITSCHEN JAGER. Acht dooden en vier-en-twintig ge wonden op den destroyer „Hunter". Schip bevond zich buiten territoriale wateren. Aan boord van den Britschen torpedo jager „Hunter", die in verband met de uitoefening der non-interventie-controle voor Almeria buiten de territoriale wa teren patrouilleerde, heeft een ontplof fing plaats gehad, ter hoogte van de wa terlijn. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. De Britsche torpedoja gers „Hardy" en „Hyperion" haastten zich naar het schip, dat door den torpe dojager van de Spaansche regeering „Lazaga" naar Almeria werd gesleept. Tengevolge van de ontploffing wer den acht leden van de bemanning ge dood en vier-en-twintig gewond. Bij de Britsche ambassade zyn berichten binnengekomen, die doen vermoeden, dat de ontploffing te wijten is aan oorzaken van buitenaf. Het slagschip der Spaansche regee ring „Jaime Primero" heeft de „Hunter" naar Almeria begeleid. De officieren van de „Jaime Primero" heb ben alles gedaan om de bemanning van de „Hunter" te helpen. Volgens later ontvangen berichten zou de ontploffing veroorzaakt zijn door een mijn of door de vijandelijke actie van een vliegtuig van Franco. In de haven van Gibraltar heerscht groote bedrijvig heid en het is zeer waarschijnlijk, dat verscheidene oorlogsbodems in den loop van den avond Gibraltar zullen verla ten. Volgens een radiobericht van de Spaan sche regeering te Valencia is het schip door oorlogsbodems van Franco getorpedeerd, waardoor het ernstige averjj opliep. De „Jaime Primero" snelde na het verne men van het bericht der torpedeering het Britsche schip te hulp en nam de gewonden aan boord, waarna zij het schip naar Alme ria begeleidde. Opwinding te Londen. Naar Havas uit Londen meldt heerscht in de Britsche hoofdstad groote opwinding over de ontploffing op de Hunter. In offi- cieele kringen bewaart men echter het stil zwijgen over de oorzaken Van de ontplof fing. Hunter niet op mijn geloopen? De aard van de avery, die de Hunter heeft bekomen schijnt er op te wijzen, dat de explosie niet veroorzaakt is door een mijn. Men heeft n.1. op de kiel een gat gecon stateerd, waardoor een projectiel binnenge drongen kan zijn en een gat, waardoor dit projectiel het schip weer kan hebben ver laten. De bemanning van den Hunter is aan boord genomen door den regeeringskruiser Jaime Primero. De admiraal-bevelhebber van het Engelsche middellandsche zees-es- kader heeft de Spaansche regeeringsautor»- teiten bedankt voor de aan het beschadigde schip verleende hulp. Schepen naar Almeria. De torpedojager Hardy is full speed op weg naar Almeria. Naar verluidt zal het schip vandaag de slachtoffers van de ex plosie op den Hunter naar Gibraltar bren gen. Uit Valencia wordt nog gemeld, dat de tor pedojager Hyperion reeds ter plaatse is aan gekomen en dat de commandant van het derde kruiseskader vandaag uit Barcelona daar wordt verwacht. Nog vier opvarenden vermist. De commandant van het Spaansche ge pantserde schip „Jaime. Primero" heeft me degedeeld, dat de ontploffing aan boord van de Hunter zich te drie uur des middags voordeed. Hij had toen onverwijld den tor- pedobootjager Lazana opdracht gegeven, het Engelsche schip, dat veel slagzij aan stuur boord maakte en met den voorsteven dieper in het water zonk, te hulp te snellen. Daar de Hunter bleef drijven, besloot men het schip naar Almeria te sleepen, waar ge meerd werd. De commandant van het Spaansche oor logsschip vertelde verder, dat er vier opva renden van de Hunter vermist werden. Men geloofde dat zij verdronken waren in het schip. Duikers van de Jaime zullen trachten de lijken te vinden. Vlaamsche betooging te Brussel toegestaan. Op verlangen van minister-president van Zeeland en rekening houdende met de wenschen, door alle groepen in de Belgische Kamer geuit, heeft burge meester Max van Brussel besloten, de betooging der Vlaamsche oudstryders, waaromtrent in de laatste weken zoo veel te doen geweest is en welke her haalde malen is geweigerd, thans op 23 Mei toe te laten. Een schot in de kamer. - Op het oogenblik, waarop de vergadering van de Kamer van Tsjecho-Slowakije uiteenging, loste een werklooze, wiens verstandelijke vermogens men in twijfel trekt, een schot. De kogel drong in de zoldering. Duitsche uitgeverij in Polen gesloten. - Een belangrijke Duitsche uitgeverij te Lodz is gisteren door de politie gesloten wegens het maken van inbreuk op het reglement betreffende industriëele instal laties. Behalve Duitsche tijdschriften en weekbladen drukte deze uitgeverij een Duitsch dagblad, de „Lodzer Freie Presse", dat kortelings verscheidene malen in be slag is genomen wegens het uitoefenen van hevige critiek op het nieuwe Duitsche evangelische statuut in Polen. Bende gangsters gearresteerd. - Na een bewaking gedurende dertien achter eenvolgende uren heeft de politie in een woning in Bronx (New York) een bende gangsters gearresteerd, die voornamelijk werkzaam was op het gebied van restau rants, juweelenzaken e.d. Onder de gear resteerden bevindt zich een schilder, een danseres en een manicure. Tal van revol vers en gestolen voorwerpen zijn in beslag genomen. Arabische gevangenen in hongersta king. - Een honderd vijftigtal Arabische ge vangenen in de gevangenis van Akko (Pa lestina) is gisteren in hongerstaking ge gaan uit protest tegen het feit, dat ter ge legenheid van de kroning geen amnestie is uitgevaardigd. De Nationale Arabische Raad heeft zich heden met deze kwestie bezig gehouden. Mijnongeluk bij Charleroi. - Door een instorting zijn drie arbeiders in een myn by Charleroi bedolven. Toen men na lang durige inspanning er in geslaagd was, de mannen te bevrijden bleek, dat twee hun ner reeds overleden waren, terwijl de der de ernstig gewond was. Kolenschip op rotsen geloopen. - In den slechts eenige honderd meters breeden ingang tot de Botany-Baai is het 1455 ton groote kolenschip „Mimmi" des nachts tij dens hooge zee en mist op de rotsen van Kaap Banks geloopen en in twee deelen gebroken. Twee leden der 25 man sterke bemanning verloren het leven. De overigen konden met behulp van lijnen gered wor den. Het prinselijk paar by de Engel sche kroningsfeesten. De prinses en de prins naar de vlootrevue te Spithead. Na den luisterrijken, doch vermoei- enden kroningsdag van Woensdag j.L hebben prinses Juliana en prins Bernhard den dag van gisteren rustig doorgebracht. Zy zyn nog steeds de gasten van de Britsche koninklijke familie op Buckingham-Palace. Gistermiddag hebben zij een thee- bezoek gebracht aan de prinsessen Beatrice en Louise, tantes van den koning. Gisteravond zaten de prinses en de prins aan by het tweede galabanket in Buckingham-Palace. Evenals Maandag avond waren de gasten verdeeld over twee zalen. In de balzaal zat de koning aan de hoofdtafel en in de aangrenzende sou perzaal de koningin. Prinses Juliana, die Maandagavond ter rechterzijde van den koning had gezeten, zat thans aan de hoofdtafel in de Queen's-room. Zy was ditmaal gekleed in een blauw satijnen avondjapon en zag er charmant uit. Prins Bernhard was wederom in marine-uni form, in het groot tenue van luitenant ter zee eerste klasse. Behalve door de buitenlandsche gasten werd het banket bijgewoond door ver schillende vooraanstaande figuren uit het Britsche openbare leven, niet alleen door verscheidene leden van het kabinet, als de eerste minister Stanley Baldwm, sir Ormsby Goare, sir Samuel Hoare, doch ook door de oud-premiers Ramsay Mac Donald en Lloyd George. Prinses Juliana en prins Bernhard on derhielden zich, na afloop van het banket, geruimen tijd met een aantal vooraan staande Britsche persoonlijkheden. Nadat de koning en de koningin zich tegen half twaalf hadden teruggetrokken, begaven de prinses en de prins, in gezel schap van verschillende andere vorste lijke personen, o.a. het Zweedsche kroon prinselijke paar, prins en prinses Paul van Zuid-Slavië, prins Karei van België, de Grieksche kroonprins en de kleinzoon van ex-keizer Wilhelm, zich naar het Corona- tion Costume Ball, dat gegeven werd te Albert Hall. Hier hielden de gecostumeerden, even eens feestgangers, ter eere van de hooge bezoekers, een parade, die juichend langs de vorstelijke personen heen trok. Onge veer een uur genoten de prinses en de prins van de vroolyke stemming in de reusachtige feestzaal, alvorens naar Buckingham-palace terug te keeren. De dag van heden is, met uitzondering Van vanavond, vrij van officiëele bezoe ken en plechtigheden. Prins Bernhard heeft hiervan gebruik gemaakt om in een rustig gelegen tennispark eenige partijen tennis te spelen met een aantal heeren, waarbij zich o.a. bevinden jhr. P. D. E. Teeira de Matos, secretaris van de Neder landsche delegatie te Londen. Vanavond echter zullen de prinses en de prins het groote gala-bal bijwonen in Buckingham- palace, waarvoor ruim duizend personen zijn uitgenoodigd. Morgen nemen prinses Juliana en prins Bernhard officiëel afscheid van Buckingham Palace en vertrekken zij, vergezeld van de hofdame der prin ses, freule Sima baronesse van Heem stra, naar het landgoed in Norfolk van sir John Maffey, de vader van Penelope Maffey, een oude vriendin van de prinses, waar zy het Pinkster weekend zullen door brengen. Dinsdag zal het prinselijk paar terug keeren naar Londen, waar het dan gedu rende eenige dagen de gast zal zijn van den Nederlandschen gezant en mevrouw de Marees van Swinderen. Dinsdagmiddag zal te hunner eere, in de Nederlandsche legatie een receptie worden gehouden, waarbij ook verscheidene leden der Ne derlandsche kolonie te Londen zijn uitge noodigd. Het staat thans vast, dat de prinses en de prins de vlootrevue te Spithead, op Donderdag 20 Mei a.s., waarmede de offi ciëele kroningsfeestelijkheden besloten worden, en waarbij de Nederlandsche ma rine vertegenwoordigd zal zyn door den kruiser „Java", zullen bijwonen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1