Qemeettiesadm Jieck School iBinnenland JjuteiondeH Stukken Jkmmciaai Tlieum Voor de Huisvrouw. OTERLEEK WIERINGEN Voor kleine tuinen. HEILOO De aanbesteding: van de ver bouwing; van de school te Oterleek zal nu spoedig plaats hebben. De school krijgt centrale verwarming. De handhaving van de oude openbare tweemansschool te Oterleek heeft heel wat beweging gebracht, omdat deze school door de verhooging van het aantal leerlingen per klas een éénmansschool was geworden. Reeds vroeger had burgemeester Brak de beide tweemansscholen in de gemeente door £én driemansschool willen vervangen, doch zoowel in Stompetoren als in Oterleek bleef men gesteld op de handhaving van de traditie. In Stompetoren kwam een nieuwe school tot stand en een sterke strooming in de gemeente wilde deze school ook benutten voor de leerlingen uit Oterleek. De ouders van de leerlingen in dit oude dorp waren daarover echter niet gesticht. Onder den invloed van hun actie werd een kweekeling met acte aangesteld, zoodat de school weer een tweemansschool werd. De noodzakelijkheid om de oude school te ver nieuwen werd zoo sterk gevoeld, dat de raad tenslotte daartoe met meerderheid van stemmen besloot. In de heden gehouden zitting werd voor gesteld de daarvoor benoodigde gelden uit de gewone middelen te verstrekken en zoo noodig hiervoor een kasgeldleening aan te gaan. Om kwart over tien waren de heeren Heringa en de Boer nog niet aanwezig, hoewel de vergadering om 10 uur was uit geschreven. De voorzitter overwoog de vergadering zonder de beide heeren te openen, toen de heer Heringa binnen kwam en dus de ope ning en lezing van de notulen door den voorzitter, den heer Huyser van Reenen, nog kon meemaken. Ingekomen was een afschrift van een K.B., waarbij Oterleek vrijgesteld is van het vaststellen van een capitulantenver- ordening. Van het P. E. N. was een schrijven in gekomen, dat uit een onderzoek was ge bleken, dat de straatverlichting nog in goeden staat verkeert en dat de reflectors zijn schoongemaakt. Van den heer Posch was bericht gekomen van aanneming zijner benoeming tot lid van het B. A. en van den heer Blom een dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. Van de P. T. T. was een schrijven inge komen over de telefoonaansluiting. B. en W. stelden voor om bij dezen veld wachter een toestel te plaatsen, omdat de wekker niet voldoet. De daaraan verbonden meerdere kosten bedragen 1.25 per maand. De raad oordeelde de kosten van aan sluiting van het raadhuis hoog, doch deze waren zoo hoog, omdat alleen het ge meentehuis was aangesloten. Besloten werd de beslissing aan te houden en een nader onderzoek in te stellen. De plannen voor den verbouw van de school waren door den inspecteur van het L. O. goedgekeurd. De minister had ze niet goedgekeurd, waarom Ged. Staten verzochten een sup- pletoire begrooting vast te stellen. Wij hebben nog heel wat geld, aldus de voorzitter, en kunnen de kosten uit eigen middelen betalen. Het volgend jaar kunnen wij een leening aflossen en dan een grootere leening tegen een lager percentage aangaan. Voor het ont brekende kan een tijdelijke kasgeldleéning gesloten worden en zoo zullen Ged. Staten de zaak wel goedkeuren. Z. h. s. werd conform het voorstel be sloten. De verbouwingskosten zullen een 7500 bedragen. Van den architect, den heer Saai, was be richt ingekomen, dat de centrale verwar ming voor school, woning van het school hoofd en de secretarie een 1700 zal be dragen. Verwacht wordt, dat daardoor kolenbesparing zal worden verkregen. De heer Heringa oordeelde het van veel belang, dat de gangen verwarmd worden. Dit geeft het voordeel, dat de kin- deren, als hun kleeren nat waren, weer met droge kleeren kunnen vertrekken. Weth. Dekker merkte op, dat de ver gadering niet voltallig was, zoodat het niet behandeld kon worden, omdat het niet op de agenda stond. Als men er algemeen voor gevoelde, dan zou spr. zich niet verzetten. De voorzitter: Als niemand tegen behandeling is, dan kunnen wij het als een voortzetting van de vorige vergadering be schouwen, omdat er toen over gesproken is. De heer S w a a n oordeelde, dat men niet volslagen de zaak kon beoordeelen. De andere leden maakten tegen behande ling geen bezwaar. De heer Heringa oordeelde, dat men, nu men toch voor zoo weinig kinderen een nieuw gebouw wil, ook radikaal de centrale verwarming moest aanbrengen. De voorzitter erkende, dat het veel geld kostte, doch hij was vóór aanneming, omdat het ook een groot voordeel is, dat het archief ook droog gestookt wordt. Ook de secretarie wordt beter verwarmd. Weth. Spaan zou voor stemmen, omdat ook hij de verbetering erkende. Z. h. st. werd hierop besloten tot het aan brengen van een centrale verwarming. Voorgesteld werd om als extra steun voor maximum 12 werkloozen 2 per werklooze voor 1937 beschikbaar te stellen. Het rijk draagt dan f 3.30 per werklooze by. Z. h. st. werd conform besloten. De voorzitter deelde mede, dat iemand voor het onderhoud van een graf 40 aan de gemeente had vermaakt. Spr. had bericht, dat dit minstens 150 moet worden en stelde voor, daarmede accoord te gaan als.dit geaccepteerd wordt. Aldus werd besloten. By de rondvraag bepleitte de heer S w a a n een bepaling voor den school- bouw, dat een aantal arbeiders uit de gemeente te werk' moet worden ges*eld. De voorzitter: Het is afbraak en op bouw, in Stompetoren was het wat anders. Daar was veel grondwerk. De heer S w a a n vond het wel wen- schelijk, dat eigen inwoners er aan ver dienden, mits ze geschikt waren. De voorzitter wilde bepalen, dat ge- schikten uit de gemeente tewerk gesteld moeten worden. Het vaststellen van een percentage vond hij moeilijk. De heer S w a a n stelde voor het per centage op 80 te stellen. Wanneer dit niet bereikt kan worden, dan blijft de aan nemer vrij. De voorzitter zegde overleg met den architect in dezen geest toe. De heer Heringa deelde mede, dat uit een door hem ingesteld onderzoek was gebleken, dat een buitengemeente niet ver plicht was voor een toehoorderes op het gymnasium te betalen. De voorzitter: Daar is ook niet voor betaald. Op een vraag van den heer Heringa zei- de spr. dat een oproep voor een nieuwen opzichter zal worden gedaan. Weth. Spaan deelde nog mede, dat op den ouderavond wel was gebleken, dat het onderwijs te Oterleek den toets van de cri- tiek kan doorstaan en dat gebleken was, dat dit niet by dat in Stompetoren ten achter stond. Hierop sluiting. De raad vergaderde Donderdagmiddag 2 uur, onder voorzitterschap van burge meester Kolff. Verschillende goedkeuringsbesluiten en verslagen. Van de afdeeling Schagen en omstreken van den Nederl. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters was een verzoek ingekomen om het sluitingsuur voor de café's te bepalen op 11 uur des avonds op Zaterdag en Zondag. Daar een vorig bezoek van gelijke strekking nog in de vergadering van 22 December 1936 was be handeld en toen werd verworpen, terwijl zich geen nieuwe gezichtspunten voordeden, werd op voorstel van B. en W. besloten het verzoek van de hand te wijzen. Aan den heer J. Sprenkeling werd' ont heffing van hondenbelasting verleend. Besloten werd tot aanleg van een gedeelte rioleering in de Belt, waarvan de kosten werden geraamd op 230. Diverse geldelijke tegemoetkomingen wer den verleend ingevolge art. 13 der L. O.- wet in de kosten, verbonden aan het be zoeken door hun kinderen aan dè Roomsch- Katholieke school te Hippolytushoef en de Christelijke school te Den Oever. Op verzoek van de gezamenlijke kappers werd de verordening op de winkelsluiting gewijzigd in dien zin, dat het sluitingsuur gedurende den zomertijd blijft gehandhaafd op 8 uur des avonds. Deze bepaling geldt alleen voor kapperszaken. Op verzoek van den minister van Bin- nenlandsche Zaken werden de salarissen van den len ambtenaar ter secretarie, den bode-concierge van het raadhuis en de ge meentevroedvrouw, ingaande 1 Juli a.s. met 5 verlaagd, met bepaling, dat de verlaging zal geschieden met afronding der salarissen naar boven tot een veelvoud van 25. De S. D. A. P.-fractie stemde tegen. De driejaarlij ksche afrekening voor de Christelijke school te Den Oever werd over 2 perioden vastgesteld op 10940,18. Na af trek van de verleende voorschotten ad 9890,57, kan het schoolbestuur dus nog f 1549,61 ontvangen. Ingetrokken werd de 3e suppletoire be grooting voor den dienst 1936, terwijl een 2e en 3e suppletoire begrooting voor den dienst 1937 werden vastgesteld. Tot lid van het stembureau in stemdis- trict VI werd benoemd de heer J. H. Ver aart. Op voorstel van den heer Bontkes werd nog besloten de regeering te verzoeken de steunnormen met ten minste 5 te ver- hoogen. Wethouder Bosker stelde namens de v.-d. fractie voor, weer een gemeenteveldwachter aan te stellen. Tot leden wordt hier gedu rende de laatste jaren het politietoezicht al leen door de rijksveldwacht uitgeoefend. Daar deze ook aanwezig moeten zijn op ver gaderingen enz. vond genoemde fractie het wenschelijk dit aan een te benoemen ge meenteveldwachter over te laten, vooral met het oog op de vele misdrijven, welke hier den laatsten tyd voorkomen. Dit voor stel werd met de S. D. A. P.-fractie tegen, aangenomen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 16 MEI (EERSTEN PINKSTERDAG). ALKMAAR. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. Baar (Lit. Pinksterdienst met medewerking van het Vrijz. Knapenkoor); av. 6 uur, ds. Warners Hapelkerk, 10 uur, ds. van Dop. Rem. Gerei. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold (extra coll. voor het Batoe-werk der vryz. prot. med. zending in N. O. I. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink, van Leiden (extra collecte). Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dien.:t. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, en 7 uur, ds. Ruys; 12 uur, Zondagsschool. Leger des Heils stichter Wllliam Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond, 8 uur, openluchtdienst op de Steenenbrug; Eersten Pinksterdag v.m. 7.30 uur, bidstond; 10 uur, heiligingsdienst; 3.30 uur openluchtsamen komst by den Kattenberg; 7.30 uur, verlos singssamenkomst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; Zaterdagavond, 8 uur, straatzang; Zondag, 10 uur, Pinksterwijding; 12.30 uur, Zon dagsschool; 3.30 uur, openluchtsamenkomst aan de Prins Bernhardlaan; 8 uur, verlos singssamenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Goor, em.-pred. te Groningen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. O. Norel van Amsterdam. BARSINGERHORN, Doopsgezinde ge meente, 10 uur, ds. R. van der Veen. BARSINGERHORN, nam. 2 uur, ds. Eikema. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 2 uur, de heer Kreb, cand. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEJLOO. 10 uur, ds. Bloemhoff, Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Kloosterman van Amsterdam. LIMMEN, 9.30 uur, ds. Warners. NIEUWE NIEDORP, av. 7 uur, ds. Mo lenaar. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDESLUIS, geen dienst. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst, OUDKARSPEL, 10 uur, de heer Kreb, cand. PETTEN, geen dienst. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SCHAGEN, 10 uur, ds, Eikema (extra collecte). SCHOORL, 9 uur, ds. Boeke (jeugd dienst, koorzang). St. MAARTENSBRUG, geen dienst. SINT PANCRAS, 9.30 en 3 uur, ds. Mo lenaar. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer Martens, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegeboutü Sedeur, 10 uur, de heer A. Besselaar, van Amsterdam. URSEM, geen dienst. WARENMUIZEN, 10 uur, ds. Boeke. WESTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (coll. voor de uitw. zending). WJNKEL, geen dienst. ft ZUIDSCHERMER, geen dienst. MAANDAG 17 MEI (TWEEDEN PINKSTERDAG). ALKMAAR. Rem. Geref. Gemeente, geen dienst. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, mej. da. Stol, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Geref. Kerk, 10 uur, ds. Donner, van Broek op Langendijk. Vry Evang. Gem., Geesterweg la, v.m. 10.15 uur, ds. Ruys. Leger des Heils f stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; geen dienst door sa menwerking met het korps IJmuiden. Dinsdagavond, 8 uur, soldatenbyeen- komst; Woensdagavond, 7.30 uur, straat zang; Donderdagavond, 8 uur, heiligings dienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; 8 u., Pinksterpredikatie; Woensdagavond, 8 uur, zangrepetitie; Donderdagavond, 8 uur, wijdingdienst. Deze bijeenkomsten worden geleid door de kapiteins G. Albers en S Albers-Bollema. UIT DE OMGEVING. BERGEN, Geref. kerk, 10 uur, ds. van Goor, em.-pred. te Groningen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, d3. Grootjans, van Amsterdam. BURGERVLOTBRUG, Doopsgezinde ge meente, 10 uur, ds. van der Veen. GROET, 10 uur, ds. Boeke. HEILOO, Nederl. Herv. Evang. Vereeni ging, a. d. Kerklaan, 9.30 uur, ds. van Dop, van Alkmaar. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde ge meente, 10 uur, ds. van Brakel. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (collecte voor de uitwendige zending). OUDESLUIS, 10 uur, ds. Witkop. PETTEN, geen dienst. SCHOORL, zie Groet. SINT PANCRAS, 9.30 u., ds. van Baaien SCHAGERBRUG, geen dienst. UITGEEST, Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. Besselaar, van Amster dam. URSEM, 10 uur, ds. Buiskool. AMBTSJUBILEUM DS. VAN LINSCHOOTEN TE BERKHOUT, Gister vierde ds. M. W. J. van Linschoo- ten, herv. predikant te Berkhout, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. van Lin- schooten is in 1912 predikant geworden te Wieringerwaard; daarna heeft hij achter eenvolgens te Rhenoy van 1914 tot 1921 te Oostzaan tot 1924 en te Oudshoorn gestaan. Tijdens deze periode is hij tevens hoofdbestuurslid van den Bond van Ned. predikanten geweest. In 1928 heeft hij, wegens zijn benoeming tot predikant te Paramaribo, eervol ontslag ontvangen. Te Paramaribo is hij ook als legerpredikant en voorzitter der commissie van regenten van ,,'s Landsgrond Boniface" en van de protestantsche leprozen-vereeniging Be- thesda opgetreden. Sinds 1936 is hij pre dikant te Berkhout. Ds. van Linschooten zal in den morgen dienst op eersten Pinksterdag een gedach tenisrede uitspreken. WORDEN ONDERWIJZERS TECHNICI? Studiebeurzen ter beschikking gesteld. De commisie voor de beroepsomvorming in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer heeft zich voor haar onderzoek naar de mogelijkheid van plaatsing dezer jongelieden aan nijverheidsscholen gewend tot de besturen van de hiervoor in aanmer king komende gesubsidieerde nijverheids scholen, met verzoek om medewerking in deze en opgave van de aantallen in. 1937 vermoedelijk beschikbare plaatsen aan de verschillende afdeelingen. Dit onderzoek betrof een aantal middel bare technische scholen, zeevaart- eft machi- nistenscholen textielscholen, de electrotech- nische school te Amsterdam en de rijksnij verheidsscholen voor goud- en zilversmeden en horlogemakers te Schoonhoven en voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Vrijwel al deze scholen zegden volle medewerking toe en verstrekten de verlang de gegevens. De belangstelling in kringen van werk looze aktebezitters bleek uit een groot aan tal verzoeken om inlichtingen. Aan alle aan vragers werd een blad met inlichtingen (vakrichtingen, eischen, waaraan moet wor den voldaan, mogelijkheid van ryksstudie-, beurzen enz.) en een vragenlijst toegezon den. Omtrent de ingevulde vragenlijsten wor den adviezen ingewonnen van de directeuren der betreffende kweekscholen, normaalles-, $en enz. en va* den inspecteur der onder wijzersopleiding, lid en ondervoorzitter van de commissie. De schifting van de aanvragen aan de hand van deze adviezen is thans in vollen gang, Aan een aantal gegadigden is reeds be richt, dat zij aanvankelijk voor plaatsing aan middelbare nijverheidsscholen "kunnen worden aanbevolen. Tot dusver zijn gegadigden verwezen naar de middelbare technische scholen te Am sterdam (Dongestraat), Dordrecht, Gronin gen, Haarlem, Heerlen, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden en Utrecht en naar de zee vaartscholen te Delfzijl, Groningen, Scheve- ningen en Vlissingen, Behalve aan de vorengenoemde scholen zijn nog tal van plaatsen beschikbaar, onder andere aan machinistenscholen, de electro- technische school te Amsterdam, de middel bare textielscholen te Enschedé en te Til burg, de rijksvak- en kunstnijverheids school voor edel-metaalbewerkers en nr-' logtmakers te Schoonhoven en de rijksschool voor leerlooierij en machinale schoenma kerij te Waalwijk. Tenslotte wordt de aandacht erop geves tigd, dat voor deze opleiding aan daarvoor in aanmerking komende gegadigdën speciate rijksstudiebeurzen kunnen worden verleend ter bestrijding van de uitgaven voor reis kosten, studieboeken en leermiddelen en c.q. voor levensonderhoud. Sterkersen en sierappels. Wanneer we nu in goed aangelegde tuinen en parken om ons heen zien, dan valt ons op de kleurenrijkdom, die er thans ook onder de houtgewassen te bewonderen valt. A'leu eerst zijn het wel de prachtige JapanscKe kersen, die door de overweldigende bloe menmassa de aandacht trekken. Enkelen zijn reeds uitgebloeid, maar het meeren- deel is nog overladen met zware bloemtros sen. Als kroonboompje zijn deze kersen uit stekend te gebruiken voor aanplanting in kleine tuinen, waarin we immers geen zware boomen kunnen velen. rD'e meest voorkomende, en tevens een der' fraaiste soorten is Prunus serrulata var. Hisakuia; deze heeft bladeren, die bij het óntluiken bruinachtig groen zijn, waartegen de zware zachtrose bloemtrossen nu fraai afsteken. Een zeer fraaie witbloeiende soort is P.Lan- nesiana var.Miyako; deze staat ïiu juist in vollen bloei. Een mooie treurvorm, die thans reeds is uitgebloeid, hebben we in P.serru- lata var.Shidare sakuri, die omstreeks half April is overladen met 2achtrose, groote bloemtrossen. Vrijstaand in het gazon {egeu een achtergrond van groenblijvende planten maakt deze vooral een fraaien indruk. Ook in den herfst zijn deze kersen een sieraad voor den tuin. Dan zijn het de bladeren, die door hun goudgele en roode kleur,'kort voor het afvallen, de aandacht trekken. Daar de kronen slechts klein blijven en de vrij dikke wortels nogal de diepte ingaan, kunnen we ook onder de boomen tal van bloeiende plan ten met succes plaatsen. Een ander nu rijk- bloeiend houtgewas, maar van meer heester achtige groeiwijze, is de sierappel. Ook deze valt elk jaar weer op doof de rijken bloei. Zeer mooi is de meest voorkomende Malus floribunda, die thans overdekt is met rote bloempjes. Van M.fl.atrosanguinea zijn de bloempjes meer dor.kerrose. M.baccata heeft een meer opgaande groeiwijze en bloeit wit. Een bijzonder fraaie sierappel is M.Eleyi, die een forsch groeiende struik vormt. De jonge takken en bladeren zyn roöd, waar tegen de wijnroode bloempjes, waarmede de struik thans is overdekt, een prachtig kleur rijk geveel vormt. Een mooie later bloeiende soort is 'M.Sargetii, deze heeft lichtgroen blad, waartegen de rose knoppen, die by het opengaan wit worden, prachtig afsteken. Deze soort, die kleiner en meer gedrongen blijft, begint nu pas te bloeien. Behalve de genc-cmde soorten sierkersen en sierappels zyn er nog tal van anderen, teveel om op te%ioemen. De bedoeling van dit praatje is alleen de aandacht te vestigen op dit mooie materiaal, dat weinig of niet behoeft ge snoeid te worden en dat ook niet sterk groeit, en juist daarom zoo geschikt is om in kleine tuinen te worden aangeplant. A. G. VOLOP GROENTE! De weken van de heel jonge groenten zóó jong, maar daarorti ook zóó duur, dat ze voor de meeste huisvrouwen onbetaal baar zijn! liggen alweer achter ons en het loopt nu naar den tyd van overvloed voor iedereen. De raapstelen, die we als jonge groente het eerst hebben zien verschijnen, zyn al bijna te oud tenzij we er een smakelijken stamppot van bereiden; spinazie, postelein, zuring, stoofsla en kropsla geven ons alge meen geliefde voorbeelden van versche bladgroente, terwijl bloemkool, meiknolle tjes en worteltjes ons helpen aan groente van wat steviger soort. 't Is in elk geval thans de meest geschikte tijd, om ons kook-talent te beproeven op allerlei smakelijke schotels, waarin die groenten beurt om beurt een rol spelen, cn wij willen U daarom een paar recepten be schrijven, die naast de vele groente-moge- lijkbedeD, die U...reeds kent, zeker geen slecht figuur zullen slaan. Slakropjes op Fransche wijze (4 personen), 8 a 12 kroppen sla (afhankelijk van.de grootte1), 1 Maggi's Bouillonblokje met 2% d.L. (1/4 L.) water, 50 G. ('A ops) r.; poter* een paar lepels paneermeel of gestampte beschuit, wat zout. Maak de slakroppen schoon en wasch ze zóó lang, tot het water volkomen zandvrij is; kook ze dan gaar in wat water met zout (vooral niet te véél water en ook weinig zout), laat ze op een vergiet uitlekken, maar vang het uitdruipende kooknat op. Schik de kroppen in een vuurvasten schotel. Los het Maggi's Bouillonblokjes op in V, L. van het kooknat, giet den bouillon over de kroppen, bestrooi ze met wat pa neermeel of beschuit en leg er de in klontjes verdeelde boter op. Laat in een matig war men oven de sla een half uurtje stoven (in 't begin met een deksel er op, de laatste 10 minuten ongedekt). Gebruik bij gebrek aan een oven ook wel een gewone platte stoof pan en laat in dat geval de sla op een zacht vuurtje stoven, Steeds" dichtgedekt; bedruip nu en dan de kropjes met den bouillon en breng ten slotte de gfbente over in eert niet te diepe schaal. Bloemkool met tomatensaus (4 personen). 1 flinke bloemkool, L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 1 kleinste soort blikje tomatenpurée, 50 G. (5 af gestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 af gestreken eetlepels) boter, wat zout. Maak de bloemkool schoon, hetzij in haar geheel'of in stukken; laat ze een uurtje in water met zout staan en kook ze dan gaar in kokend water met zout (een klein half uur). Bereid intusschen de saus. Verwarm daarvoor roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet er onder voort durend roeren geleidelijk den bouillon bij, laat de saus even doorkoken en roer er dan ook de tomatenpurée door. Laat de bloemkool op een schuimspaan goed droog uitlekken, leg ze in de dek schaal en giet er de saus over Stamppot van raapstelen (4 personen). 4 bossen raapstelen, 1% K.G. aardappe len,j 80 G. (4 afgestreken eetlepels) boter of vet, 4 theelepels Maggi's Aroma, wat zout. Maak de raapstelen schoon, snipper ze zoo fijn mogelijk, wasch ze eenige malen en zet ze op met een bodempje water en wat zout. Laat ze op een zacht vuur ongeveer y, uur koken;'schil intusschen de aardappelen, leg die op de groente en laat beide samen verder gaar worden (nog ongeveer y uur). Zorg er voor, dat de pan niet droog kookt, maar vul nooit zóóveel water bij, dat er latei- van zqu ggqeten worden weggegoten. I-.W Stamp de groente met de aardappelen door elkaar, roer er de boter of het vet door en maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma, Geef er als vleesch b.v. varkenslapjes, varkenskarbonade of sau cijsjes bij. HINDERLIJK STRAATLAWAAÏ. Geachte Redacteur. Men is tegenwoordig overal bezig het overbodige lawaai tegen te gaan om vooral des avonds rust te kunnen krijgen. Gisteravond, ongeveer 9 uur, toen de kin deren in deze volkrijke wijk in slaap waren, achtte een yscoventer het noodig aan een stuk door hard bellend de Stationsstraat te doorkruisen. Men kon hem van de verte hooren aankomen en onze Snaarmanslann kreeg zelfs tweemaal een beurt. Overal waar hij langzaam voorbij reed werd alles wakker geschrikt (kinderen en zieken die al in slaap waren). Ik gun iederen yscoventer zijn klanten, desnoods in de donkere avonduren, maar de kinderen zyn dan al naar bed en de ouderen hebben aan een enkel belletje genoeg. Het is toch eigenlijk te gek, dat auto's na 8 uur ter bevordering van de stilte geen geluids signalen meer mogen geven en dat iedere ij sco ven ter met een groote bel met oorver- doovend lawaai door de donkere straten kan trekken. Zouden daartegen nu niet eens be palingen zijn te nemen? Met dank voor de plaatsing. EEN BEWONER VAN DE SNAARMANSLAAN. De werkverschaffing. De 60-jarigen en boven dien leeftijd, die dopr het raadsbesluit automatisch van de werkverschaffing zyn uitgesloten, hebben Donderdag zich wederom vervoegd bij het burgerlijk armbestuur. Behalve 2 personen, aan wie men resp. 5 en 4 steun gaf, kre gen ze geen cent. Hun werd gezegd, dat ze a.s. Woensdag voor-de commissie moeten verschijnen (wat niet inhoudt dat ze dan een uitkeering zullen krijgen). Welk motief het B.A. heeft om niets te geven is ons niet be kend. Plaatst men zich op het standpunt dat zij allen (uit anderen hoofde) eenige gezinsinkomsten hebben, dan is het ons een raadsel waarom men aan twee, die ook in komsten hebben, eën' gering bedrag gaf. De gedupeerden hebben zich tot de raadsleden gewend en Donderdagavond is er in comité over gesproken. Ook die werkloozen die 0.35 per uur Uitbetaald krijgen, hebben zich met een request tot den raad gewerid. Hef meten met twee maten de eena groep 0.45 en'de andere groep 0.35 per uur kweekt hun ontstemming. BOVENKARSPEL KEERT 100 PCT. UIT. Een gunstig resultaat bij de bollcn- veiling. Naar wij vernemen zal de betaalmeester van de bloembollenveiling West-Friesland deze week aan dé aanvoerders het laatste gedeelte van het bedrag der geveilde bloem bollen uitbetalen, waardoor 100 pCt. is uit betaald. In aanmerking genomen het gerin ge 'yeilingsper.centage (voor hen die alles over dë veiiing verkoopen 4 pCt. en de an deren 5 pCt.) is dit zeker een zeer gunstig resultaat te noemen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7