DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Besprekingen over een overgave van Bilbao? No. 113 Zaterdag 15 Mei 1937 139e Jaargang De algemeerie toestand. Franco niet bereid het Baskenland zelfbestuur te geven. Het ongeluk met de Hunter. <^£*5 v het baskzulauo i1 frohtder natiohaleh. Kabinet Caballero afgetreden. Nieuws in 't kort. ZOMERTIJD. Incident metlr.A.A. Mussert Is de leider der N.S.B. aangevallen tijdens een bezoek aan Amsterdam-Noord ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 15 Mei. Ciano, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft in de Italiaansche Kamer een lange rede gehouden, aan het slot waarvan hij een overzicht gaf van de internationale politiek sinds het einde van de sancties. Wy kunnen Ciano niet op den voet vol gen, maar mogen toch wel enkele onderdee- len van zijn rede memoreeren. Daar is dan allereerst deSpaansche kwestie. In dit verband herinnerde Ciano er aan, dat reeds in Augustus van het vorig jaar Italië had gewezen op de noodzakelijkheid om nauwkeurige schikkingen te treffen voor wat betreft de verdediging, de openbare inschrij vingen en het zenden van vrijwilligers voor de beide bij het conflict betrokken partijen. De Italiaansche voorstellen werden echter niet in overweging genomen. De strijd ging voort en nam steeds scherper vormen aan. Maar het gevaar, dat tengevolge van het Spaansche conflict Europa in twee tegen over elkander staande blokken zou kunnen worden verdeeld, wees de minister van de hand, omdat de Duce dit met kracht wil voorkomen. Het was met dit doel, dat Mussolini heeft vastgehouden aan de noodzakelijkheid ten aanzien van Duitschland, een einde te maken aan den paradoxalen toestand, welke ver hinderde dezen staat volledig in zijn rechten en zijn historische taak te herstellen. In dit verband weer de minister op de be trekkingen tuschen Italië en Duitschland. Bij verscheidene gelegenheden hebben beide landen parallel kunnen optreden. Het is geen blok, dat wij gevormd Yiéb- hen. De ervaring der laatste maanden heeft integendeel aangetoond, dat de evenwijdige politiek der beide groote autoritair ge regeerde staten in Europa een zeer nuttig element voor de veiligheid en den vrede vormt en een pijler is, waarop alle krach ten, die de beschaving willen beschermen tegen de dreiging van het bolsjewisme en vruchtdragenden en duurzamen opbouw- arbeid willen verrichten, hun natuurlijken koers hebben gevonden en zullen vinden. De minister voegde hieraan toe, dat de samenwerking tusschen Italië en Duitschland zal worden voortgezet in een geest, die geen andere protocollen noodig heeft dan die, welke in Duitschland zijn onderteekend. Sprekende over de betrekkingen met Frankrijk, zeide de minister, dat de abnor male toestand met betrekking tot de diplo matieke vertegenwoordiging van Frankrijk te Rome een gevolg is van een besluit van algemeenen aard der fascistische regeering, volgens hetwelk door de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers geloofs brieven moeten worden overhandigd, die ge richt zijn aan den souverein met zijn titels „koning" en „keizer", die hem volgens de Italiaansche wetten toekomen, en die geen enkele gast, zelfs al is hij diplomaat, het recht heeft te miskennen of te veronacht zamen. Tusschen Italië en Frankrijk, ver volgde Ciano, bestaan geen essentieele kwes ties, die ons op diepgaande wijze scheiden. Van onzen kant blijven wij geduldig wachten op een rectificatie, waarmede Frankrijk te kennen wil geven, dat het de betrekkingen tusschen de beide landen op een nieuw plan wil brengen. Ciano heeft ook de andere landen van Europa genoemd, behalve één: Engeland! Dat schijnt taboe te zijn tegenwoordig. Trou wens, veel verwondering zal dat wel niet wekken, want ieder weet, hoe scherp men in Italië gekant is tegen Engeland. Schreven we dezer dagen niet, dat van de heele kro ningsfeesten de Italiaansche bladen niets vertelden p een enkele uitzondering na? En die uitzondering was dan nog een krant met een verslag van elf woorden! Toch wisten de Italiaansche bladen wel, wat er in Londen gebeurde en zij hebben gretig gebruik gemaakt van een klein inci dent en dat tot een soort drama gemaakt. Groote verhalen hebben ze gegeven over deze incidenten en koppen als „De zieken huizen uitpuilende van gewonden", „Inci denten, lawaai, aanhoudingen", „Volksbe- toogingen tegen het Britsche imperialisme", «Tal van dooden", enz. enz. hebben natuur lijk de noodige sensatie verwekt en de noo- dige voldoening bij het Italiaansche publiek geschonken. Wat nu die incidenten betreft, waarbij Iemand is overleden, dit blijkt niet anders te zijn geweest dan een vechtpartij, die ont staan was over het innemen van goede plaat sen om den optocht te zien. De omstanders trokken partij voor de verschillende groe pen twistende en zoo ontstond er een heel relletje, waarbij een van de deelnemers een klap op zijn hoofd kreeg met een leege flesch, waardoor hij dusdanig gewond werd, dat hij later overleed. Naar vernomen wordt heeft een Spaansch diplomaat, aanhanger van Franco te Bilbao een onderhoud gehad met iemand, die in nauwe betrekking staat tot de Baskische regeering. Dit onderhoud had een officieus ka- karakter en handelde over de proclama tie, welke kort geleden door vliegtuigen der rechtschen boven Bilbao omlaag werden geworpen. De Bask wilde weten of Franco bereid zou zijn het Baskenland volledige autonomie te .verleenen. De diplomaat antwoordde hier op" ontkennend. Hij verklaarde, dat het pro gramma voor een Spaanschen staat zooals dit werd opgesteld door het hoofdkwartier van Salamanca, de oude „Fueros" van het Baskenland zou eerbiedigen, doch dit ver onderstelt geen autonomie. De „Fueros" zijn een ideaal van de requetes en Franco beloof de deze te eerbiedigen. Het zijn privileges inzake het gemeentelijk bestuur en de func- tionneering van de provinciale organisatie. De proclamatie, waarvan sprake is, spoor de de Basken aan de wapenen neer te leg gen en beloofde hen eerbiediging van de „Fueros". Sommigen beschouwden dit als een belofte vodr autonomie. Het groote hoofdkwartier van generaal Franco publiceert een communiqué en con stateert hierin geweer- en geschutvuur aan het front van Aragon. „De zegevierende na tionalistische opmarsch in Biscaje wordt voortgezet, na eenige schitterende gevech ten, waarbij de vijand in den sector ten wes ten van het Sollube massief werd terugge slagen. De nationalisten hebben de belang rijke hoogten van Jata bezet, alsmede de plaatsen Tollu, Achargorca, Ribano de Ar- rieta en Otass Ugorio. De vijand liet eenige honderden dooden achter. Te Santander zet de vijand zijn wanhopige pogingen op Sargentes de Lora voort, waar hij met groote verliezen werd afgeslagen. Aan de fronten van Asturie, Avila en Soria valt niets te vermelden". Radio Burgos deelt mede, dat de rechter vleugel der troepen van Franco aan het front van Biscaje is opgetrokken en belangrijke stellingen heeft bezet rondom Amoredieta, welk plaatsje thans geheel is omringd, uit gezonderd aan de zijde van den weg naar Bilbao, welke zich echter onder het vuur der batterijen van Franco bevindt. Voor de eerste maal hebben de toestellen der regee ring Guernica gebombardeerd, maar zij moesten de vlucht nemen, toen een rechtsch eskader in het zicht kwam. Onderzoek naar oorzaak van ont ploffing op de Hunter; de torpedo jager liep waarschijnlijk op een mijn. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Hunter, naar uit 't voorloopig onderzoek is gebleken, waarschijnlijk op 'n mijn is ge- loopen. Er is niet te verwachten, dat nieuwe bijzonderheden bekend zullen worden, voor dat de torpedojager in het droogdok is ge plaatst. Op het oogenblik worden voorbe reidingen getroffen om den oorlogsbodem naar Gibraltar te sleepen. Havas meldt nog uit Almaria, dat de Hunter aan weerszijden van den boeg twee scheuren vertoont. De scheur aan bakboord zijde is veel grooter dan de andere, die wel licht moet worden toegeschreven aan de se condaire uitwerking van de ontploffing. De gewonden zijn, voorzoover zij vervoerd konden worden, van het provinciale militai re hospitaal aan boord van een der vannacht aangekomen Britsche torpedojagers gebracht. De gisteren overgebrachte dooden zijn een luitenant en twee matrozen. In het hospitaal bevinden zich thans nog zes ernstig gewon den. De snelle hulp heeft voorkomen, dat de Britsche torpedojager Hunter 15 geheel verloren is gegaan. De bemanning had het schip, dat snel zonk, reeds verlaten om met de booten de kust te bereiken, doch toen zij den Spaanschen tor pedojager Lazaga zag aankomen, keerde zij aan boord terug om bij het sleepen te hel pen. De Lazaga nam onmiddellijk het zin kende schip op sleeptouw en het schip zou nog gezonken zijn, als geen andere Spaan sche schepen langszij waren gekomen en het schip met verscheidene trossen vastlegden, terwijl talrijke sterke pompen het water uit het schip pompten. Duikers slaagden er in een aantal waterdichte schotten te sluiten. Men heeft evenwel het stoffelijk overschot van de vier mannen die zich in de machine kamer bevonden, nog niet kunnen vinden. Gisterochtend heeft een gemengde com missie bestaande uit een gelijk aantal Brit sche en Spaansche mariné-officieren een bezoek gebracht aan het schip om te pogen de oorzaak van de ontploffing vast te stel len. Voorzitter van deze commissie is de Brit sche vice-admiraal Wells. Men zal de oor zaak evenwel eerst kannen vaststellen nadat duikers het gat zullen hebben gedicht Reuter verneemt, dat voorbereidselen worden getroffen, om de Hunter van Alme- ria naar Gibraltar te sleepen, waar het schip gerepareerd zal worden. Alle gewonden, die zich thans aan boord van de „Jaime Prime- ro" bevinden, zullen worden overgebracht op het hospitaalschip Maine zoodra dat uit Gibraltar te Almeria zal zijn aangekomen. De Maine keert dan onverwijld naar Gibral tar terug. Drie matrozen van de Hunter ter aarde besteld. Gistermiddag zijn de drie Engelsche ma trozen, die door de ontploffing aan boord van den torpedojager Hunter om het leven zijn gekomen, begraven. De eerste lijkkist werd gedragen door personeel van de regee- ringsluchtmacht, de tweede door matrozen van den kruiser Jaime 1. Verschillende scheepsbemanningen en vertegenwoordigers van de regeering en de vloot volgden de lijk baar. De troepen van Almeria defileerden toen de stoet het Engelsche kerkhof betrad. De commandant van de Arethusa verrichtte de plechtigheid der teraardebestelling. De toestand in Catalonië. Het blijft rustig in Barcelona, ook heerscht volledige rust in het Zuiden, waar de troe pen, die de openbare orde handhaven, een zuivering hebben ondernomen van de z.g.n. „ongecontroleerde" groepen, die optraden in het comité van Tarragona. In verband hiermede publiceert het Bar- celoneesche dagblad „Las Moticias", dat de officieele spreekbuis is van de U.G.T., heden belangrijke bezonderheden omtrent het op treden der groepen en hun ontbinding in de streek van Mora la Nueva. Dit plaatsje was in de macht geraakt van een gewapende bende, die over een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal beschikte en die, na zich eveneens meester te hebben gemaakt van Mora de Ebro, zich opmaakte naar de ste den Tototosa en Candesa, met kanonnen, mi trailleurs, geweren en handgranaten. Zoowel te Torosota als te Gandesa stiet deze colon ne echter op ernstigen weerstand, welke met steun van de versterkingen uit Valencia en Castellon leidde tot een beëindigen van het optreden dezer verzetplegers. Het genoem fïïïïn RCGEERIHGSGCBIEO LQ&ftOMO- HET FROHT AAW DE NOORDKUST VAU SPAWJE de blad voegt hieraan toe, dat de ordebewa kers zich te Tarragona meester hebben ge maakt van een tank, 1700 geweren en eenige duizenden bommen, die in handen der ver zetplegers waren. Den volgenden dag ging men over tot de ontwapening van de bur gers in Reus. Een termijn van drie uren werd voor de uitlevering der wapens gege ven. Men raamt de hoeveelheid oorlogsmate riaal, die in de stad in beslag is genomen op acht ton, waarbij zich 6000 bommen bevon den. Met de in beslag genomen wapens heeft men carabineros uit de provincie Tarragona gewapend, de republikeinsche, nationale garde van de streek, de luchtstrijdkrachten en een regiment cavallerie van Reus. Er zijn thans nog enkele verspreide groepen over in de provincie Gerona, o.m. in de streek van Ampurdan en in de omgeving van Puig- cerda. Bovendien zijn er nog eenige kleine haarden in het noorden der provincie Barce lona en in de omgeving van Vich. Gisteren hebben de bewoners van het dorp Montesquiu een langdurig gevecht moeten leveren tegen groepen, die zich van het dorp wilden meester maken. De tegenstand der bewoners en de aankomst van Guardias de Asalto herstelden den toestand. De aanval lers moesten zware verliezen hebben gele den. Men is van meening, dat de rust, die te Barcelona heerscht zich zonder verwijl zal uitbreiden over den rest van Catalonië. Russen in de eerste gelederen. De generale staf der opstandelingen rap porteert, dat voor de eerste maal aan het front van Bilbao de aanwezigheid van Rus sen in de gelederen der infanterie van de regeering is waargenomen. De gisteren ge vangen genomen miliciens verklaarden, dat verscheidene eenheden der regeering vrij wel uitsluitend bestonden uit Rusr 11, die in het eerste gelid waren gebracht, met ge vechtswagens en machinegeweren, om den opmarsch der troepen van Franco zoo mo gelijk te stuiten. Havas meldt tevens, dat de troepen van Franco gisteren belangrijk zijn gevorderd in de richting van Munguia en zich op vier K.M. afstand van deze plaats bevinden. Af dalend van de heuvels, hebben zij de regee- ringstroepen verdreven uit de dorpen Acha- gorta, Iresaele, Otasugoico. Verscheidene plaatsen in de vlakte zouden thans volko men door de burgerbevolking zijn ontruimd en nog slechts verdedigd worden door een klein garnizoen, dat zich verschanst heeft in loopgraven en versterkingen. Op alle landwegen ziet men boeren, die zich onder bescherming van de witte vlag geplaatst hebben en zich, terwijl zij hun vee voor zich uitdrijven, aanmelden bij de rechtsche linies. Largo Caballero, de voorzitter van den raad van ministers, heeft den pre sident der Spaansche republiek het ontslag van zijn kabinet aangeboden. President Azana is terstond begonnen met het raadplegen der politieke leiders. Duitsch schip in nood. - Het radio station Marseille heeft het volgende bericht opgevangen: Het Duitsche stoomschip „Wandsbek" verkeert in nood nabij de Maagdeneilanden (Antillen). De „Wandsbek" meet 2.440 ton en is af komstig uit Hamburg. Overstroomingen in Rusland. - De Prawda meldt uit Sovjet-Russische Midden Azië reusachtige overstroomingen. De voor steden van Semipalatinsk en Krasnojarsk staan onder water. Uit de stad Kansk heb ben 9.000 menschen moeten vluchten. Ver der zijn door de rivieren Ilim en Birjus zestien dorpen overstroomd. Arrestatie van Trotzkisten. - Het blad van het Russiche volkscommissariaat voor de zware industrie, de „Sa Industriallisazin", beschudigt den voormaligen directeur van het hoogovenbedrijf te Makejewka, Gwacha- raria, van sabotage en Trotzkistische activi teit. Dit bevestigt het gerucht over de ar restatie van Gwacharia. Deze is een neef van den onlangs overleden volkscommissaris voor de zware industrie, Ordsjonikidze. Communisten veroordeeld. - De straf- senaat te Hamburg heeft verschillende vroe gere leden der K.P.D. of der strijdorganisa ties dezer partij wegens het afluisteren van uitzendingen van radio Moskou tot tucht- huistraffen van 2 tot 6 jaar veroordeeld, wegens voorbereiding tot hoogverraad. IJzervondst in Malakka. - In den Malak- kenstraat Johore op Malakka is een rijke ijzerertsader gevonden. Een nieuwe Japan- sche maatschappij is reeds met de ontginning begonnen. Acht dooden bij aardverschuiving. - Bij het opruimingswerk te Vittono Veneto (Italië) heeft men uit de puinhoopen van de ingestorte boerenwoningen acht lijken ge borgen, hoofdzakelijk van vrouwen en kin deren. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den 22sten Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middel bare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zjjn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Vrijdag 21 Mei op Zaterdag 22 Mei ten 2 uur. Scheepsbotsing in het Kieler Kanaal. - Het Letlandsche schip „Kurbads" is in het Kieler Kanaal in botsing gekomen met het Duitsche schip „Nordcoke". De „Kurbada" liep averij op en moest naar Holtenau wor den gesleept. Drie opvarenden werden ge kwetst. Raspoetin. - Tegen de dochter van Raspoetin is een eisch tot schadevergoeding van maar even honderdduizend dollar inge diend door den monnik Illiodor, die zich be- leedigd voelt door hetgeen zy in haar be schrijving van het leven van haar vader aan het tsaristische hof ook over hem geschreven heeft. De dochter van Raspoetin ontkent overi- ens, dat zij de bedoeling gehad heeft den vriend van haar vader te belasteren. Vier dooden bij scheepsbotsing. Aan de Finsche kust ten noorden van Noorwegen is een treiler uit Huil in aanvaring gekomen met een Noorschen visschersboot. Van de uit zes personen bestaande bemanning van het Noorsche vaartuig konden slechts twee gered worden. De vier anderen verdronken. De gewestelijke organisatie-inspec teur van de N.S.B. heeft in opdracht van den gewestelijken commissaris aan het A.N.P. een communiqué verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., gistermiddag tusschen twee en drie uur een bezoek heeft gebracht aan een gezir., wonende Amelandstraat 9 te Amster dam-Noord. Tijdens zijn verblijf aldaar heeft zich een volksoploop voor het huis verzameld, die, toen ir. Mussert het huis verliet, op hem en zijn chauffeur zou zijn ingedrongen. Ir. Mussert zou, volgens het communi qué, daarbij door een man zy'n aange vallen, doch zou zich met eenige krach tige slagen met zijn zweep een weg naar zijn auto hebben weten te banen, waar bij de chauffeur nog een schot in de lucht heeft gelost. Tevens werd in het communiqué medegedeeld, dat van de auto de ruiten werd ingegooid en dat van de betrokken woning eveneens de ruiten werden verbrijzeld. Het politioneel communiqué. Het A.N.P. heeft bij den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg navraag gedaan naar aanleiding van deze mededee- lingen. De commissaris, die van ir. Mussert nog geen aangifte van het feit had ontvan gen, was bezig met het onderzoek. Daaruit was komen vast te staan, dat zich een volks oploop voor de betrokken woning heeft ver zameld. Een man heeft zich toen uit de voor het huis staande groep los gemaakt en heeft zich in de richting van den heer Mussert bewogen. De politie beschikt nog niet over gegevens, waaruit blijkt, dat deze man een dreigende houding heeft aangenomen, al acht zij zulks niet onmogelijk. De heer Mus sert heeft daarna den man eenige klappen met een stok of iets dergelijks gegeven en is, nadat de chauffeur een schot in de lucht had gelost, met zijn wagen weggereden. Bij het wegrijden is hij, volgens een oog getuige, met steenen nagegooid, waarbij de achterruit van den wagen is verbrijzeld. Bij het betrokken perceel Amelandstraat 9 heeft men, nadat de heer Mussert was weggereden, een ruit ingegooid. De politie heeft het daar wonende gezin tijdelijk onderdak verschaft in het bureau Adelaarsweg. De lezing van het „Handelsblad' is de volgende: Gisteren in den laten namiddag deed m Noord het gerucht de ronde, dat de heer Mussert een bezoek zou hebben gebracht aan het Blauwe zand en daar door politieke tegenstanders zou zijn aangevallen en ge slagen. De politie van het bureau Adelaarsweg heeft naar aanleiding van deze geruchten een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch t

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1