Agenda triomfeert! jo? JUiblicaües Tüeecêeticfit Jjigezoaden Stukken 'ficouUtdaat tlieum £aatste êecichtm Opening Zomer-Zwemseizoen. VIRGINIA Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. NASSAUPLKINER BERGEN SCHAGEN (Ongecorrigeerd.) Ph. Snowden f Alkmaar, Zaterdag. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar K. de Groot, T. de Groot Ossebaar herdacht heden den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbon den. De heer de Groot en zijn echtgenoote zijn beide geboortig uit Oosthuizen. Vier en vijftig jaar is hij werkzaam geweest bij de firma Wolff Peereboom, welke kaasfirma zich voor 26 jaar ih Alkmaar vestigde. Het merkwaardige is, dat de vader en de grootvader van den heer de Groot ook hun gansche leven bij genoemde firma werk zaam zijn geweest en dat zijn vijf zoons daar eveneens werkzaam werden gesteld, waarvan er drie nog steeds in functie zijn. Voor vijf jaar werd de heer de Groot door een beroerte getroffen en op pensioen gesteld. Thans genieten de oude menschen, die zeer dankbaar zijn voor de wijze waarop de patroon onverplicht voor hen gezorgd heeft, naar ze ons verzekerde een rijken ouden dag. De man is 73, de vrouw 75. Het hinderde den ouden baas dat hij, naar hij zeide, zoo vroeg zijn werk had moeten neerleggen. Zijn vader die 90 jaar was geworden en die nimmer een dokter noodig had gehad, had tot zijn 82ste jaar zijn arbeid kunnen blijven verrichten. Veie bloemstukken getuigden van de be langstelling in breeden kring met dit gou den feest. Bijzonder ingenomen waren de oude menschen met het fraaie bloemstuk van den patroon, die hun ook persoonlijk geluk was komen wenschen. Met stralende oogen vertelde de dochter, die voor haar huwelijk bij de oude mevr. Peereboom gediend had, dat deze de oude menschen niet was vergeten en een groote taart had gezonden. De bruid was dermate verrukt met de cadeaux, dat zij met overtuiging verzeker de, dat zij er nog graag 10 "jaar bij teekende. Wij willen voor de gelukkige, eenvoudige oude menschen hopen, dat deze wensch in vervulling gaat en wenschen hen ook gaar ne geluk. DE WINKELSLUITING OP MAANDAG. Voor den Tweeden Pinksterdag geldt de Winkelsluitingswet niet en kunnen de winkels dus den geheelen dag open blij ven. De z.g. 3e Pinksterdag wordt als een gewone werkdag beschouwd. van een aanval of mishandeling is niets ge bleken, terwijl de heer Mussert ook geen klacht omtrent eenigerlei ondervonden on- heusche bejegening heeft ingediend. Wel staat vast, dat de lijstaanvoerder der N.S.B. op bezoek is geweest bij een familie in de Amelandstraat. Hij kwam er om 2 uur per auto en het bezoek schijnt niet onop gemerkt te zijn gebleven. Het publiek liep te hoop en toen de heer Mussert in zijn auto wilde stappen kwam aldus hebben oog getuigen aan de politie verklaard een man, in een manchester pak gekleed, op hem toeloopen. Vóór deze man iets kon doen, zou de heer Mussert toen een gummistok hebben getrokken en den man daarmee een paar tikken hebben gegeven. Vervolgens sprong de heer Mussert in zijn auto en de wagen reed weg. De geruchten, die ook gisteravond nog de ronde deden, waren evenwel wild genoeg, zoo werd zelfs beweerd, dat de chauffeur van de auto van den heer Mussert schoten zou hebben gelost om weg te kunnen komen. Ook hiervan is totaal niets gebleken. Wel heeft de politie later op den middag bescherming verleend aan de familie, waar de heer Mussert op bezoek was geweest, daar het publiek bij haar woning bleef samenscholen. De familie is tijdelijk naar een ander deel Van de stad overgebracht. Het huis bleef onder politiebewaking. De commissaris van het bureau-Adelaars- weg, de heer W. H. Schreuder, heeft gister avond persoonlijk het onderzoek naar de gebeurtenissen en vooral: de geruchten, geleid, iets anders, dan hierboven ver meld is, kon niet gevonden Worden. En in middels werd in de binnenstad het gerucht verspreid, als zou er een aanslag op den heer Mussert zijn gepleegd De politie heeft voorts gisteravond in Noord eenige communistische colporteurs van het Blauwe Zand verwijderd, die daar ëd te opdringerig te werk gingen en huizen trachtten binnen te komen, waar men op hun bezoek niet gesteld was. Naar aanleiding van bovenstaande mede- deelingen van de N. S. B. hebben wij ons tot de politie gewend. Van de zijde van de poli tie vernamen wij nader, dat uit de getuigen verklaringen waarover zij beschikt, niets is gebleken van een aanval op den heer Mussert. Wel zou de man in het manchester costuum zich tot den heer Mussert hebben gewend en iets, hetgeen onbekend is ge bleven, tot hem hebben gezegd, maar de man heeft geen enkele beweging gemaakt, alsof hij den heer Mussert wilde aanvallen. Wel heeft de heer Mussert een rijzweep of een gummiknuppel getrokken en daarmede den bewusten man vier of vijf slagen toe gebracht. Ook schijnt het juist te zijn, dat de chauf feur van den wagen van den heer Mussert, toen het publiek, dat uit ongeveer zestig personen bestond, bleef opdringen, een schot in de lucht heeft gelost. Toen de auto wegreed is uit de menigte met een steen gegooid, waardoor de achterruit van de auto werd vernield. Dit zijn de eenige feiten, die uit getuigen verklaringen zijn komen vast te staan en de politie meent dan ook te mogen conclu- deeren, dat van een eigenlijken aanval op den heer Mussert geen sprake is geweest. RIJWIELDIEVEN. Door de politie zijn twee personen A. W. en C. M. afkomstig uit Huiswaard, aange houden, die zich bleken te hebben schuldig gemaakt aan diefstal en heling van diverse rijwielen. Na verhoor en opgemaakt pro cesverbaal zijn zij ter beschikking gesteld van de Justitie en naar het Huis van Be waring alhier overgebracht. GESLAAGD. Voor het op 12 Mei gehouden baker examen te Alkmaar, opleiding uitgaande van de commissie voor kinderhygiëne in Noordholftnd, slaagden de dames: A. C. Neuhaus, J. Klugkist-Smit, G. Tiel, G. Beemster en M. Former. EXAMEN COÖPERATIEVE PRAKTIJKSCHOOL. Op 3, 4, 5 en 7 Mei is wederom onder toezicht van mr, J. J. R. Schmal, referen daris aan het departement van economi sche zaken en als zoodanig gecommitteerde van den minister en van dr. J. D. Jansen, directeur van den Rotterdamschen keu ringsdienst en door den min. aangewezen als voorzitter voor de examencomm., exa men afgenomen aan 31 leerl. van de derde praktijk die van Januari tot begin Mei is gehouden in het hiervoor speciaal inge richte vacantieoord „Voorwaarts" te Hoek van Holland. Het diploma werd o.a. uitgereikt aan de heeren D. de Groot te Alkmaar en A. Kooy te Winkel. EEN PROPELLERBOOT. Een buitengewoon interessante boot is door eenige werklooze jongelui in de winter maanden gebouwd. De snelheid bedraagt 30 K.M. per uur. Alles, de propeller incluis, is door de jongens zelf vervaardigd. Op len Pinksterdag van 10 tot 12 uur des morgens wordt met deze boot een demon stratie in het Kanaal bij de Friesche brug gegeven. CONCERT ALCMARIA VICTRIX. Op 2en Pinksterdag zal door Alcmaria Victrix 's morgens van 810 uur in den Muziektuin onder leiding van den heer G. Hekket, een concert gegeven worden. Het programma luidt als volgt: 1. Pelikaan marsch Adr. J. Maas 2. La Tête Triomphale fantaisie C. J. van Dam 3. Cavalerie Légère ouverture Suppé 4. Suspinul valse roumaine Ivanovici 5. Le Coq Gaulois marsch Popy 6. Ad Honores marsch Sam Vlessing 7. Ouverture Joyeuse Kéler Béla 8. Palmes et Couronnes fantaisie Z. Bajus 9. La Reine d' Eté ouverture Ch. Panne 10. Poupée-Mecanique D. E. Bochme 11. K. L. M.-marsch Schootemeyer JHR. MR. DE GEER TE ALKMAAR. Voor den Kamerkring den Helder der Chr. Hist. Unie zal op Zaterdag 22 Mei om 3 uur in den Muziektuin, alhier, als spreker op treden het lid der Tweede Kamer jhr. mr. D. J. de Geer. Een slotwoord zal worden gesproken door ds. A. Verwaal, herv. predikant te de Kaag, vroeger te Alkmaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 16 Mei is de apotheek van H. J. F. Wanna, Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. REVUEGEZELSCHAP DYNAMO. Woensdag zr1 het bekende Revuegezel schap Dynamo voor de eerste maal in Alkmaar optreden. Dit gezelschap heeft in Nederland veel opgang gemaakt door zijn vlot spel. De titel van de te spelen revue is: Dat is wat anders. Over het optreden van dit gezelschap in Groningen voor eenige weken schreef de Winschoter Cou rant: „De revue bevatte tal van tafreelen en tooneeltjes, balletten enz. waarvan het publiek zeer heeft genoten. Verschillende toestanden in de maatschappij werden gehekeld, zeer ten genoege van de aan wezigen. Tal van humoristische passages, die echter in den grond dienstbaar waren gemaakt aan de zaak waaraan het gezel schap zich heeft gewijd, volgden elkaar in vlot tempo op. Een daverend applaus na elke scène en vooral na de slotscène was de belooning. De aankleeding der toonee- len en de costuums waren zeer te loven". Men verzoekt ons nog te willen melden, dat de bekende agitator Louis de Visser op deze openbare vergadering zal op treden. EEN AARDIGE RECLAME. Er is niet alleen een jagers-, maar ook ook een hengelaarslatijn. Echte visschers kunnen bij de beschrijving van vroegere vangsten zoo overdrijven, dat zij snoeken als een soort haaien voorstellen en bij de beschrijving van eens gevangen karpers de maten van een bruinvisch opgeven. De heer C. A. Ruygh uit de Schouten- straat weet wat hengelaars graag zien en- hij bezit dan ook een visch van reusachtige afmetingen, die helaas niet echt is maar van staaldraad en bordpapier is gemaakt. De visch wordt voor reclame-doeleinden door de straten gereden en de bedoeling is er aan te herinneren, dat de zaak van den heer Ruygh een uitstekend adres voor vischtuig is. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer Ein Madel vom Ballet (operette); hoofdrol Anny On- dra. Toegang voor eiken leeftijd. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De passagier des doods (vliegeniers- en spion- nagefilm); hoofdrollen Peter Lorre en Brian Doulevy. Toegang boven 18 jaar. Beide Pinksterdagen matinee, vertooning film De held van Silver City, hoofdrol Richard Dix. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De laatste dagen van Pompeji (hist.-dram.); hoofdrollen Prestor Forster, Alan Hale, Basil Rathbont. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen van 2 uur af door- loopende voorstelling; 's av. aanvang 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Vogelvrij (sens.); hoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Beide Pinksterdagen voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 15 Mei. 812 uur dansen in De Rustende Jager te Bergen. Zondag 16 Mei. Eerste Pinksterdag. In 't Gulden Vlies, 's av. optreden van The Blue Ramblers. In 't café Bus, Waagplein, The Synco- paters. 3—6.30 en 8—12, in de Rustende Jager te Bergen, dansen. Duinvermaak te Bergen, concert en dan cing. Maandag 17 Mei. Tweede Pinksterdag. 8 uur v.m., Sted. Muziektuin, concert Alcmaria Victrix. 2 uur, Alkmaarsche wielerbaan, inter nationale wedstrijden. In 't Gulden Vlies, 's av. optreden van The Blue Ramblers. In 't café Bus, Waagplein, The Synco- paters. 36.30 en 82, in de Rustende Jager te Bergen, dansen. Duinvermaak te Bergen, concert en dan cing. Dinsdag 18 Mei. 82 uur dansen in De Rustende Jager te Bergen. WEGENS PINKSTEREN ZAL DEZE COURANT MAANDAG A.S. NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. ZOMERTIJD. BURGEMEESTER eft'AVETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 22 op 23 MEI a.s. ten 2 UUR de stadsklokken één uur zullen worden vooruit gezet. Alkmaar, 15 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens GEESTELIJK AMBT betreffende den hieronder genoemden per soon, de uitpraak gedaan, achter zijn naam vermeld: HERMANUS JOHANNES MARIA WAGEN AAR, lichting 1937. Uitspraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door. a. Den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken verte- genwoodiger; b. Door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeen te, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 15 Mei 1937. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT PREEKBEURT. De avonddienst in de Groote Kerk, te leiden door ds. Warners, zal morgen, den eersten Pinksterdag, niet aanvangen om 6 uur, maar om half zeven. Pesie's Natuurbad. Vandaag is het eigenlijk de dag, waarop de open zwembaden officiéél geopend worden. Het natuurbad van den heer Pesit aan den Bergerweg is evenwel zooals ge meld reeds een paar weken geleden opengesteld en alhoewel de weers-omstan- digheden een bad in open water nog geenszins gerieflijk maken, hebben toch reeds eenige tientallen koene zwemmers en zwemsters een frisch bad genomen. Velen hebben ook in de weinige uren, dat de zon haar warmte uitstraalde, een zonnebad genomen, kortom alles wijst er op, dat nu de tijd, dat iedereen „buiten" gaat zwemmen, niet ver meer is. Het Pesie-bad is geheel klaar om de bezoekers te ontvangen. Nog wordt hier en daar de laatste hand gelegd aan de verbeteringen van het bad. En als het weer nu ook maar zijn medewerking wil verleenen, dan kan men zoo niet direct in het water, dan toch op het zonnebad terrein reeds naar hartelust genieten'. c\\\\ triumph Zwakke tot matige oostelijke tot noorde lijke wind; aanvankelijk betrokken met kans op regen; later opklarend; weinig ver andering in temperatuur. Droog doch betrekkelijk koel weer te verwachten. De depressie uit het zuidwesten is, in diepte afnemend, tot ons land doorgedron gen, die uit de Oostzee trekt oostwaarts af en uit het westen nadert hoogedrukking, terwijl ook in Polen een hoogedrukking ontstond. Bij IJsland dringt een depressie door die bij Groenland vry diep is. In Scandinavië is het weer nog fraai in noord- Zweden maar valt regen in het Skagerak, waar nog een ondiepe depressie achter bleef. In Polen is het weer zonnig en warm, in Duitschland somber, in het westen be gint regen te vallen, en in onze omgeving regent het van den Helder tot Parijs en naar het westen tot Londen. Zuid-Frank rijk heeft droog maar zwaar bewolkt weer. Op de Britsche eilanden klaart de lucht in het noorden en westen langzaam op maar is het vrij koeL In Zwitserland is het droog en op de toppen is het gedeeltelijk zonnig met temperatuur tusschen plus 3 en minus 5 graden. Te verwachten is dat de hoogedruk king uit het westen zich langzaam naar ons land zal verplaatsen, waarbij de wind noord zal worden. De regen kan in den avond en nacht nog aanhouden, maar overdag wordt weinig of geen regen met vrij koel weer verwacht, ter wijl voor den tweeden Pinksterdag wat meer zon is te wachten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 20.18 uur tot 3.36 uur licht op. Als zwemleeraar is vanaf heden aan het bad benoemd de heer P. Rol uit Haarlem, leeraar M. O. lich.' oef., die tevens in het bezit is van het diploma badmeester K.N.Z.B. benevens van het diploma sport massage en derhalve in elk opzicht als een deskundige zwemkracht voor dit natuur bad een zooveelste aanwinst beteekent. Het Zomerbad opent heden zijn poorten. Een dezer dagen hebben wij in gezelschap van den heer L. de Vries, adjunct-directeur van de Overdekte, een bezoek gebracht aan het Zomerbad, de zweminrichting, welke zoals bekend een onderdeel is van het Overdekte bad en speciaal bedoeld als open bad van de N.V. Alkm. Bad- en Zweminrich ting. In het Zomerbad zullen de heeren v. Die pen Sr. en Jr. den scepter zwaaien en dat is hun toevertrouwd. Zij toch zijn erkende zwemleeraren, die reeds tal van jaren op dit gebied een erkende reputatie hebben. Toen wij zoo een wandelingetje over het terrein maakten, viel toch weer op, dat wat beschutting betreft, dit bad ideaal genoemd kan worden. Het kan nog zoo hard waaien, in het Zomerbad is en blijft het vrijwel zon der windvlagen. Alles is netjes opgeknapt, het kleed van den winterslaap is vrijwel ge heel opgelicht, de bassins zijn gereinigd en reeds is het helder-doorzichtige water een lust voor het oog. Vooral nu de reinigings apparaten, die vorig jaar geplaatst zijn, uit stekend bleken te voldoen, is het water van het zuiverste gehalte. Men kent verder de prachtige entourage van het bad en dit is nog in eenigermate aantrekkelijker gemaakt door een nieuw verfje, waarop alles er frisch en helder uitziet. Het restaurant is grondig herzien, de turn- toestellen zijn in orde, de springplanken vol doen aan alle gestelde eischen, kortom ondanks den thans stroomenden regen is het toch te verwachten, dat binnenkort velen in dit bad zullen gaan genieten van alles, wat de natuur daar biedt. Natuurbad Karperton. Dit prachtige natuurbad komt zooals wel reeds bekend zal zijn, onder directie te staan van den heer G. van Hemsbergen, die in de zwemsportkringen lang geen onbe kende is. Verschillende verbeteringen zijn of wor den momenteel aangebracht, zooals nieuwe aanplantingen o.a. op het parkeerterrein, het aanleggen van een glijbaan en meerdere attracties. Dat de nieuwe directie ook streeft naar verwezenlijking van de leus: „Ieder Neder lander zwemmer" moge blijken uit het feit, dat de prijzen zeer ingrijpend gewijzigd zijn en bezoekers zelfs fietsen en auto's gratis kunnen plaatsen, zoodat thans het zwemmen in dit in onze streken bekende natuurbad binnen ieders bereik is gekomen. HINDERLIJK STRAATLAWAAL Geachte Redactie, Onder bovenstaand opschrift las ik in Uw blad van Vrijdag 14 Mei een zeer ge paste klacht over de ijscolawaaimakers, die, om hun spul aan den man te brengen, zich te buiten gaan, en blijkbaar mógen gaan, aan een helsch en zeer hinderlijk spektakel. De schrijver had in de Snaar- manslaan zooveel last; wij bewoners van Nassau-plein en -laan denkelijk nog heel wat meer. Schelle klokken, die meer op brand- of alarmklokken lijken, of een ge hamer op koperen bussen klinken hier feitelijk den heelen zomerdag. Niet alleen 's avonds is 't ellendig; overdag verstoren ze absoluut het beetje idee van rust en behagelijkheid dat er op straat hier nog te vinden is. Vóór de kermis worden de orgels gekeurd, dat is maar voor een week; waarom worden die -jjscowagens niet van gemeentewege gekeurd, of voor zien van ieder hetzelfde matig klinkende belletje. Waar zou het heen moeten, als andere venters, b.v. met visch of bloemen, die toch evengoed verkoopen moeten, ook lawaai-instrumenten aanschaften. Wat denkt men van een bloemenjongen met een sirenefluit 't Wordt werkelijk hoog tijd dat de be volking ten minste van dié, geheel onnoo- dige, plaag wordt bevrijd. Met beleefden dank voor de plaatsing. 2u-jarig jubileum. De heer J. Swakman, St. Anthonie- straat alhier, herdenkt morgen den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de posterijen in dienst trad. Wie dezen rustigen en ijverigen postbe- steller kent en iets weet van de goede ver houding onder het personeel op het post kantoor in Bergen, weet ook dat het den jubilaris morgen niet aan belangstelling zal ontbreken. Aanrijding op de Breelaan. Vrijdagmorgen heeft een aanrijding plaatsgevonden op de hoek van de Bree laan en de Guurtjeslaan. De bakker B. reed- uit de Guurtjeslaan de Breelaan op, doch kwam daarbij in botsing met een mo torrijwiel door een zekere T., achter wen een duopassagier gezeten was. Tenge volge van de botsing maakte de duopassa gier een groote buiteling. Na eenig onder zoek bleek, dat hy er wonderwel met eenige schrammen was afgekomen. De bakkersfiets weid totaal vernield. De mo torfiets liep slechts geringe schade op. De aanrijding is grootendeels aan het slechte uitzicht ter plaatse te wijten. De winkels weer langer open. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met ingang van heden de winkels weer langer open mogen zijn en wel van Maan dag t.m. Vrydag tot 10 uur n.m., Zaterdag tot 11 uur n.m. Des Zondags mogen zy den geheelen dag tot 11 uur n.m. geopend zijn. Ds. J. Eikema te Scha gen is beroepen tot predikant bij de herv. gemeen te Assen. De Britsche staatsman, Philip Snowden, is hedenmorgen aan een hartverlamming gestorven. Snowden is geboren te Cowling in Yorks- hire in 1864. Hij werd klerk op een rijks- douane- en accijnskantoor en trad in 1894 toe tot de indeppendent labour partij, waar van hij in 1903 en in 1917 het voorzitter schap bekleedde. In 1927 trad hij uit de partij, omdat WJ een afzonderlijke arbeiderspartij naast dc labour partij ongewenscht en onnoodi? vond. Als lid van het lagerhuis uitte hij vooral over financieele aangelegenheden. m 1924 werd hij kanselier van de schatkist >n het kabinet Macdonald. Hij was een vur'§ pleiter voor den vrijhandel. In Juni 1829 beheerde hij opnieuw het departement van financiën.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2