Het groene oog van Baa-AlJ !Bxxekm Glimlachje Verkeersongelukken; NATIONALE BOEREN-, TUINDERS - EN MIDDENSTANDSPARTIJ. Geen belangstelling, De Nationale Boeren-, Tuinders- en Mid denstandsparty van mr. C. Vervoorn had te gen tweeden Pinksterdag op het landgoed Berg en Bosch te Apeldoorn in verband met de komende Kamerverkiezing een landdag georganiseerd. Welgeteld kwamen hiervoor totaal 17 menschen samen, van wie er acht als sprekers aanwezig bleken te zijn. Boven dien liepen er 8 kellners voor de bediening rond. Mr. Vervoorn achtte het echter raad zaam de vergadering toch door te zetten. Wel is zij eerder dan gesteld was gesloten, DOOR KOLENDAMPVERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. De 75-jarige heer W. Verboom te Koudekerk is gisteren het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. De oorzaak van dit noodlottig gebeuren moet worden gezocht in het feit, dat de pijp van de in de kamer staande kachel door roet was verstopt, zoodat de kachel geen afvoer meer had en het gevaar lijke gas zich in het vertrek verspreidde. Toen men den grijsaard vond, waren de levensgeesten reeds geweken. De 45- jarige dochter van den heer Verboom en haar tienjarige zoon waren door den kolendamp bedwelmd, doch bij deze kon men de levensgeesten weer opwek ken. MINISTER KOHT IN ONS LAND. Besprekingen ter inleiding van de Assemblee te Geneve. Per vliegtuig reisde de Noorsche mi nister van buitenlandsohe zaken, de heer H. Koht, gisteren van Oslo naar Amster dam. In Kopenhagen stapte hij over in een toestel van de K. L. M., dat gistermid dag omstreeks half drie op Schiphol landde. De heer Koht blijft hier tot Vrijdag. Vandaag brengt- hij een bezoek aan zijn Nederlandscheni ambtgenoot, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die hem Donderdag een lunch zal aanbieden/Vrijdag reist de heer Koht naar Brussel, waar hij een onder houd met den heer Spaak, den Belgischen minister van buitenlands che zaken, zal hebben. Gevraagd naar het doel van zijn reis, antwoordde de heer Koht hierop ongeveer als volgt: Op 26 dezer komt de assemblee van den Volkenbond te Geneve bijeen. De agenda bevat geen punten van groot belang: slechts het verzoek van Egypte om als lid van den bond te worden aangenomen en de verkiezing van ee'fi rechter in het Per manente Hof van Internationale Justitie. „Het is echter zeer goed mogelijk, aldus minister Koht, dat er andere belangrijke punten van bespreking in Genève aan de orde zullen komen". Verwacht wordt, zeide de Noorsche minister, dat de Abessinische kwestie weer aan de orde zal komen. „In wel ken vorm weet niemand, maar nu dit verwacht wordt, leek het mij ge- wenscht, eens met mijn Nederland- sche en Belgische ambtgemooten van gedachten te wisselen over de houding, die de kleine staten in dat geval zullen aannemen." Dan is er nog een ander punt, dat mi nister Koht met de heeren de Graeff en Spaak zou wenschen te bespreken. Het lijkt hem gewenscht de moge lijkheid te onderzoeken of de Oslo conventie niet zou kunnen worden aangevuld met een overeenkomst van politieken aard, in dier voege, dat de onderteekenaars een conventie zouden opstellen met betreking tot de rege ling van de conitrole op de bewapening in hun landen. Tegelijk met de assemblee komt immers te Geneve het bureau van de ontwape ningsconferentie bijeen. Van de werk zaamheden van dit bureau heeft minister Koht geen groote verwachtingen. Wel heeft hij vertrouwen in de beraadslagingen van de kleine staten onderling over het vraagstuk der ontwapening, die dan het initiatief zouden kunnen nemen tot een conventie als hierboven bedoeld. Een automobilist, wiens rijbewijs is ingetrokken! „Het is een oriënteeringsreis, die ik op weg naar Genève heb ondernomen en die mij, naar ik hoop, in staat zal stel len op de hoogte te komen van) de inzich ten van mijn Nederlandsche en Belgi sche ambtgenooten over vraagstukken van internationale beteekenis, die te Genève in bespreking kunnen komen." Ten slote deelde de minister nog mede, dat hij niet voor het eerst in ons land was. Hjj is er al verscheidene malen geweest. Vyf jaar geleden was de heer Koht, toen nog geen minister, hier als president van een historisch congres. Hij is van huis uit een historicus en heeft hier vele vrienden onder de geschiedkundigen, o.a. de Leid- sohe hoogleeraar, dr. Colenibrander. UITZENDING KERKDIENST VAN V.P.R.O. AFGEBROKEN. Gisterochtend heeft de Radio Omroep Controle Commissie de uitzending van den kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Zwol le, waarin voorging dr. G. Horreus de Haas, herv. predikant te Zwolle, welke uitzending de V.P.R.O. verzorgde, halverwege doen ver breken. De V.P.R.O. heeft reden om aan te nemen, zoo meldt het Vrijz. Godsdienstig Persbu reau ons, dat dit ingrijpen in deze uitzen ding niet in overeenstemming is geweest met de voorschriften en bedoelingen, die daaromtrent gelden en heeft daarom deze aangelegenheid in ernstig onderzoek geno men. EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Nummering der candidaten lijsten. Het Centraal Stembureau heeft gister een openbare zitting gehouden te den Haag ter nummering van de voor de Eerste Kamerverkiezingen ingediende candida- tenlijsten. De uitslag hiervan is voor onze provin cie als volgt: groep, omvattende de provincies Noord holland en Friesland: 1. Kath. dem. partij (ingediend in Noord-Holland) 2. Comm. partij (gelijkluidende lijsten). 3. S.D.A.P. (gelijkluidende lijsten-Vor- rink) 4. Vrijheidsbond (gelijkluidendelijsten); 5. N.S.B. (gelijkluidende lijsten) 6. R.K. (gelijkluidende lijsten); 7. Lijstengroep a.-r. partij, bestaande uit gelijkluidende lijsten-de Vlugt en gelijk luidende lijsten-Pollema, waarbij aan het lijstenstel-de Vlugt tevens de letter a werd toegekend en aan het stel-Pollema de letter b; 8. S.D.A.P. (gelijkluidende lijsten-de La Bella) 9. Chr. dem. unie (gelijkluidende lijsten) 10. V.D.B. (gelijkluidende lijstern). EEN ONGEWONE VOGEL? Men schrijft aan de N.R.Crt.: Een, waarschijnlijk voor wetenschappelij ke doeleinden van een ring voorziene vogel, is Maandag gevonden op de Wadden bij Makkum, ten noorden van het kanaal. Het was een soort zeevogel, welke door de vin ders eerst gehouden werd voor een jonge kokmeeuw, doch dit bleek later niet het ge val te kunnen zijn, daar de pooten heel an ders van kleur waren en ook een gedeelte der veeren, waarin op de vleugels verschil lende groene plekken voorkwamen. De ring, welke het dier om de poot droeg, was ge merkt: Museum Göteborg Sweden C35 126. De Makkummer vogelliefhebber dr. Bog- stra zal het museum op de hoogte brengen van de vondst. DE ROOMPRIJS EN DE OMZET BELASTING. Het is de Nederlandsche Zuivelcentrale gebleken, dat bij het meerendeel der room- handelaren nog onzekerheid bestaat om trent de vraag, of bij het in acht nemer, der minimum-prijs-voorschriften bij de af levering van room aan wederverkoopers en grootverbruikes, ook de omzetbelasting in rekening dient te worden gebracht. Daarom wordt de aandacht van belang hebbenden er op gevestigd, dat de ltooper van den room ten minste het door de Neder landsche Zuivelcentrale als minimumprijs voor den room vastgestelde bedrag moet be talen. Ten aanzien van de vraag, of de verkoo- per de omzetbelasting al dan niet voor zijn rekening moet nemen heeft de Nederland sche Zuivelcentrale geenerlei voorschrift ge geven. NATIONALE WERKNEMERSBOND. Opgericht is de Nationale Werknemers bond voor hoofd- en handarbeiders op liberalen grondslag. De bond heeft ten doel: het behartigen van de belangen zijner leden en tracht dit doel te bereiken door te streven naar be hoorlijke arbeidsvoorwaarden, welke niet in strijd mogen zijn met het algemeen be lang. Het stichten van bureaux voor arbeids recht en arbeidsbemiddeling voor zijn leden. Het afsluiten van collectieve arbeids contracten. Het vormen van kassen voor uitkeering by werkloosheid, ziekte, ongeval en overlijden. Het verleenen van rechtskundigen bij stand aan zijn ledeni. Reeds werden acht afdeelingen van de zen bond opgericht. Het secretariaat is gevestigd te Hilver sum, Hyacintenlaan 25. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. De directe belastingen hebben tot ultimo April opgebracht 42.253.259,41 (vorig jaar 43.830.098,30). De raming voor het ge- heele belastingjaar bedraagt 110.300.00Q. De overige middelen brachten in April J.L op 34.489.306,43 (raming 31.143.750) tegenover 28.705.453,85 in April 1936. De opbrengst over de eerste 4 maanden van dit jaar was f 133.704.527,01 tegenover 115.017.689,53 over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. DE NIEUWE ZITTING DER STATEN- GENERAAL. Naar de „Avondpost" verneemt, kan er spoedig een Koninklijk Besluit worden tege moet gezien, bepalend, dat de zitting der (nieuwe) Staten-Generaal zal worden ge opend op Dinsdag 8 Juni. Deze opening zou niet geschieden door H.M. de koningin zelf. Art. 104 der Grondwet geeft H.M. de be voegdheid, de opening te doen plaats heb ben door een commissie. Van deze bevoegd heid zou H.M. thans gebruik maken. Het ligt voor de hand, dat de opening zal worden op gedragen aan het kabinet. Aangezien ver wacht mag worden, dat het ministerie-Co- lyn aan den vooravond der verkiezingen zijn portefeuilles ter beschikking van de Konin gin zal stellen, en dat er op 8 Juni nog geen definitieve beslissing zal zijn genomen om trent de opvolging, zal het demissionaire ka binet de openingsplechtigheid namens de ko ningin verrichten. Zoo goed als zeker zal de opening niet plaats hebben in de Ridderzaal, maar in de zaal van de Tweede Kamer. Zooals men weet, wordt de tegenwoordige zitting op 5 Juni gesloten, en het tegenwoordige parle ment op 7 Juni ontbonden. STEUN AAN ZOETWATER VISSCHERIJ. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 onder bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan visschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag van ten hoogste 93.50 per visscher worden uitgekeerd. Aan visschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoog ste 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de vis scher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherijberuoodigdheden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan visschers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-steunbeschik- king 1937 (drijfwant- en steekvisschery), noch aan belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet, die door den rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzee steunwet zijn erkend als IJselmeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Neder landsche visscherij-centrale, Juliana van Stolberglaan 3a te 's-Gravenhage. ZOMERPOSTZEGELS. De nieuwe zomerpostzegels, waarvan de extra-opbrengst voor de helft aan cultu- reele en voor de helft aan sociale belangen ten goede komt, zullen van 1 Juni af tot en met 16 Juli verkrijgbaar zijn. Zy dragen de beeltenissen van Jacob Maris, De le Boe Sylvius, Vondel en van Leeuwenhoek. Onder cultureele doeleinden is begrepen hulp aan oud-tooneelspelers en opdrachten aan beeldende kunstenaars, onder sociale doeleinden wordt dit jaar verstaan de be strijding van tuberculose en kanker, en het blinden-geleide-hondenfonds. De postzegels blijven geldig tot en met 31 Dec. 1942, zoodat men gerust een flinke hoeveelheid kan inslaan. Zij, die regelmatig bij abonnement fran- keeren, of met de frankeermachine stem pelen, kunnen hun steentje bijdragen door het zenden van een gift ineens aan het plaatselijke comité of, zoo dat niet bestaat, aan het centrale comité voor de zomerpost zegels, Riouwstraat 7 den Haag, giro-num mer 250505. ONGEREGELDHEDEN TE ALPHEN A. D. RIJN. Eergisteravond is het in de Juliana- straat, in het centrum der gemeente Alphen a. d. Rijn, tot ernstige ongeregeldheden ge komen, doordat een aantal opgeschoten jongens per auto van den landdag der N. S. B. te Lunteren teruggekeerde deel nemers aanhielden en met straatvuil en andere projectielen bekogelden. Mede doordat het aantal nieuwsgierigen steeds aangroeide, stond de politie tenslotte te genover een menigte van ongeveer duizend personen. De relletjes bereikten het hoog tepunt, toen van een autobus van de N. S. B. een vlag werd afgetrokken en de inzit tenden naar buiten stormden om zelf hun recht te zoeken. Gewapend met koppel riemen trokken zij op de belhamels af. Een formeele vechtpartij ontstond, waar aan de politie met den gummistok een einde trachtte te maken. Dit gelukte haar eerst, nadat een ruit van een woning en een ruit van de autobus in het gevecht waren gesneuveld en drie personen ver wondingen hadden opgeloopen. Deze drie personen, twee N.S.B.'ers uit den Haag en de heer van E. uit Alphen aan den Rijn, een voorbijganger, die niets met de rel letjes te maken had, moesten met vrij ernstige verwondingen aan het hoofd het politiebureau worden binnengedragen. Na verbonden te zijn werden zij per auto naar hun woningen vervoerd. MIDDENSTANDSJONGEREN TE APELDOORN. Vijfde landdag. Op 2den Pinksterdag vond te Apeldoorn de vijfde landdag der middensstandsjonge- ren, georganiseerd in den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond plaats. Deze dag was georganiseerd door de Algemeene Middenstands Jongeren Organisatie te Apel doorn, welke voor een voortreffelijk geor- ganiseerden dag heeft zorg gedragen. De deelnemers, welke zich in getale van eenige honderden uit alle deelen des lands naar Apeldoorn hadden begeven, werden ten stadhuize door het college van B. en W. ont vangen, waarbij het woord gevoerd werd door den burgemeester jhr. dr. C. G. C. Quarks van Ufford. De rede van den burgemeester werd door den heer A. Overduin, voorzitter kele jeugdbestuur van den K.N.M.B., m woorden beantwoord. «;„m-altiid Na een gemeenschappelijken ko had in den schouwburg Tivoli de middagv "Sr'd^doom.ch. ouder» voerde vervolgens het woord de heer S am. De heer A. Overduin, de leider van vergadering, sprak hierna tezamen medebestuurder den heer van frin de zgn. Kropveldsche formule uit, de zuilen, waarop de Amjo's zijn ge ou eerlijkheid, trouw, verdraagzaamheid, wc> den belicht en waarvan het slot door aanwezigen staande werd meegespro e De heer Overduin heette vervolgens de officiëele personen welkom en gaf daarn een overzicht van de ontwikkeling Amjo's in het afgeloopen jaar. De heer Overduin besloot met een b P te doen op de jongeren om zich te vorme tot bouwers en mede-wegbereiders van stand, die thans zoo zwaar belaagd wordt. De heer P. van de Linde hield vervolgens een rede over de verhouding tusschen den middenstand en het grootwinkelbedryf en de verbruikscoöperatie. Prof. C. W. de Vries hierna het woord ver krijgend, sprak over ordening, waarna als laatste preker dr. P. H. Ritter Jr. als onder werp gekozen had „In het licht van mor- De' middagvergadering werd besloten met korte toespraken van de heeren M. Krop- veld, oudste jeugd-adviseur, E. G. Schur- mann, voorzitter van den K.N.M.B. en A. Overduin. Tenslotte had een gemeenschap pelijk diner plaats en werd deze welgeslaag de landdag besloten met een feestavond in den schouwburg Tivoli, aangeboden door de Amjo Apeldoorn. HET AUTO-ONGELUK TE ALPHEN A. D. RUN. De reconstructie van het gebeurde. Uit het door de politie te Alphen a. d. Rijn ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk, Maandagnacht, waarbij zes personen, die van den N.S.B.- Landdag te Lunteren terugkeerden, om het leven zijn gekomen, is komen vast te staan, dat deze moet worden toegeschreven aan een defect van de stuurinrichting. De rechter- stuurstang van de stuurinriching vertoonde een breuk, welke voor een gedeelte reeds lang aanwezig moet zijn geweest. Kort voor het ongeluk is de stang geheel doorgebroken en dit heeft ten gevolge gehad, dat de heer Jongejan, die den wagen bestuurde, de auto niet meer naar rechts kon krijgen. De auto geraakte aan de linkerzijde van den weg op den berm en toen de bestuurder dit be merkte, heeft hij zoo krachtig geremd, dat de auto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam. Het stoffelijk overschot der slachtoffers zal vandaag door de justitie worden vrijge geven. De teraardebestelling zal in de respectievelijke woonplaatsen geschieden, JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag om vier uur viel het zes jarige zoontje van schipper van Soest, die met zijn schip aan de Oude Staai te Ble- rick ligt, van het vaartuig in de Maas. Hoewel het kind spoedig kon worden ge red, bleken de levensgeesten reeds gewe ken te zijn. Het lijkje is naar het St. Jo- sephziekenhuis te Venlo vervoerd. DR. H. COLIJN OP HET VERKIEZINGSPAD. Drievoudig optreden als redenaar op een avond. De minister-president, dr. H. Colijn, is gisteravond achtereenvolgens voor drie drukbezochte bijeenkomsten van de anti- revolutionnaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Den Haag als verkie- zingsredenaar opgetreden, n.1. in het ge bouw voor K. en W., in het Circusgebouw te Scheveningen en in het kerkgebouw aan de Kockstraat. In het gebouw voor K. en W. leidde de heer Smitskamp de samenkomst, bij de opening waarvan hij constateerde, dat dr. Colijn in deze weken van verkiezingsvoor bereiding reeds aan zijn 39ste rede toe was en een 150.000 personen hem in de betref fende vergaderingen hebben aangehoord. Men heeft, aldus de heer Smitskamp, dr. Colijn een afgeleefden grijsaard en van an dere zijde een toovenaar genoemd. Hij is echter geen van beide, maar wij zien hem als een ridder zonder vrees of blaam, die ons volk onschatbare diensten heeft bewe- zen en dien wij zoo ging spr. voort hoogachten als drager van het anti-revo- lutionnaire beginsel. Spr. uitte den wenscha dat dr. Colijn ook straks weer op de com mandobrug zou plaats nemen. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot mevrouw Colyn, aan wie een bloemruiker werd aangeboden. Hierop ving dr. Colyn het eerste gedeel te van zyn rede aan, dat door middel van telefonische overbrenging met luidspreker- versterking eveneens in de beide andere gebouwen door de daar samengekomenen kon worden gevolgd. Het tweede deel werd uitgesproken ki het Circusgebouw, dat evenals het gebouw voor K. en W. tot den nok toe gevuld was en waar mr. J. W. Nooteboom de leiding had. In de kerk aan de Kockstraat, waar dr. Colyn te ruim half elf aankwam, en waar de heer Verduyn leidde, sprak de minister president een kort slotwoord. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Gisteravond is te Giessendam het 4-jarig zoontje van K. Nederveen achter een vracht auto om den weg overgestoken en door een personenauto, bestuurd door H. uit Giessen dam, gegrepen. Het kind werd zwaar gewond en is van nacht aan de gevolgen van het noodlottig ongeval overleden. „Als de mensch Cecil Rose. luistert", docr In dit boekje wordt een duidelijk beeld gegeven van de diepere beteekenis, de drijfveeren en de gevolgen der Oxford- groepbeweging. De auteur noemt het boekje in het voor woord een poging om beknopt de eenvou dige elementen van het christelijk leven uiteen te zetten. Zijn ontmoeting met de Oxford-Groep heeft hem niet alleen een nieuwe bevrijding en een nieuwe kracht in zijn eigen leven gebracht, maar hy getuigt ervan hoe de Oxford-Groep bovendien in hem een nieuwe hoop voor deze wereld heeft doen geboren worden. In vijf hoofdstukken orienteert het boek je den lezer hoe men zyn leven onder Gods bevel inricht, hoe men Gods Plan voor zijn leven leert kennen, hoe scheidsmuren wor- en neergehaald en bruggen van mensch tot mensch worden gebouwd, hoe men zijn naaste den weg wijst tot verandering van zyn leven en hoe uiteindelijk deze christe- lyke revolutie tot wereldhervorming kan en moet leideh. 289. Eerst bedacht de dokter zich noe Was deze steen wel waard om zich weer in moeilijkheden te steken? Maar wat Pnf het eigenlijk? Ze waren immers toch He gevangenen van deze moderne Egypte naren. steen iÏziif^Tdat de dokter dG een luid w k hoorde hy beneden 00. ild,kabaal- Ze hadden hem in het "NT.. oog zien ku hadden hem i Nu wassccn ont-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11