JCeck <SL School Rechtszaken ^Binnenland Uiidschciftm Jeugdlectuur Nieuws in 't kort. Feestelijke dagen. En toen brak de tweede Mei aan. Stra einke tolman. STAKING IN DE METAALINDUSTRIE. 150.000 man zal het werk neerleggen. Het organisatie-comité van de metaal bewerkers te Pittsburgh heeft Zaterdag avond volmacht gekregen een staking te proclameeren in de drie grootste onafhanke lijke metaalbedrijven, waar meer dan 150.000 man werk vinden, ongeveer een derde deel van het totaal aantal arbeiders in deze industrie. Overstroomingen in Alaska. - De stad Fairbanks in Alaska is als gevolg van over stroomingen van de buitenwereld afge sneden. Meer dan de helft der inwoners heeft de woningen moeten verlaten. Engelsch vliegtuig neergestort. - Te Ebelsberg bij Linz is vanmorgen een En gelsch vliegtuig neergestort en vernield. De beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn doordat de bestuurder over het huis zijner ouders wilde vliegen en daarbij de macht over het toestel verloor. Engelsche vrachtboot op rotsen ge- loopen. - Het Engelsche vrachtschip „Beatfa" uit Londen is Zaterdagmorgen tijdens mist op de rotsen van het eilaand Molene ge lpopen. Reddingsbooten uit Molene en Ouessant zijn te hulp gesneld, en slaagden er in, de uit negentien koppen bestaande bemanning te redden. De „Beatfa", die geladen was met sinaas appelen, bevond zich op weg van Carthagena naar Gdynia. Brand in mijn. - In de mijn van Little- ton bij Cannock in Engeland is Zaterdag nacht brand ontstaan, tengevolge waarvan Vier mijnwerkers om het leven zijn gekomen en zes anderen ernstig gewond werden. Autobus tegen sneltrein opgereden. - Op een spoorwegovergang in de V. S. is een autobus opgereden tegen den sneltrein Was hingtonNew-YorkMontreal. De bestuurder van de autobus en vier kinderen zijn om het leven gekomen. Drama in Californië. - Mevrouw Mar- guerite Moore, de eigenares van een Haciën da bij Vallejo in Californië, is tengevolge van een revolverschot om het leven geko men. De beide personen, die met haar in het huis waren, verklaarden, dat zij zelfmoord heeft gepleegd, doch de politie heeft het onderzoek voortgezet. Kort geleden werden mevr. Moore en haar zuster genoemd als erfgenaam van drie mil- lioen dollar, welke werden nagelaten door wijlen von Hoesch, voormalig Duitsch am bassadeur te Parijs en Londen. Stakingsonlusten te Parijs. - Zaterdag avond hebben in een garage in een der voor steden van Parijs ongeregeldheden plaats gehad, doordat de directie een aantal auto- was8chers had ontslagen. Een aantal per sonen werd gewond en één persoon werd ge arresteerd. Groote overstroomingen in Amerika. - Ten gevolge van de langdurige regens zijn de rivieren in New Engeland buiten de oevers getreden. Uitgestrekte gebieden in de staten Vermont, New Hampshire en Mas- sachussetts staan blank. Zeer veel verkeers wegen zijn onberijdbaar. Reeds zijn verschil lende berichten ontvangen over groote schade, welke door de overstroomingen zijn veroorzaakt. Tot nu toe is reeds melding gemaakt van acht sterfgevallen, terwijl tal van personen gewond werden. De rivieren wassen nog steeds. Wat de verovering van Abessinië kostte. - De bedragen, die de verschillende ministeriën hebben uitgegeven op de be grootingen van 1934, 1935 en 1936, voor de maatregelen in Oost-Afrika en die vrijwel als de kosten van de verovering van Abes sinië kunnen worden beschouwd, zijn he iend gemaakt. Zij beloopen ruim 13 milliard lire. Russisch emigrant om het leven ge komen. - Preobajenski, lid der Tsaristische politie, die zonder middelen was en een toe- Vlucht had gevonden bij het Leger des Heils, is uit een venster op de vierde ver dieping van een Parijsche woning gevallen en om het leven gekomen. De politie stelt een onderzoek in. De heer G. Sietsma te Koedijk is als n.o. 1 van de voordracht benoemd als on derwijzer aan school no. 3 te Beverwijk. DE MEISJESSCHOOL TE BERGEN. Bestuur en onderwijzend personeel van de Berger Schoolvereeniging hebben dezer dagen een bespreking gehouden met de ouders der leerlingen van de meisjes school, waarbij verschillende belangrijke besluiten werden genomen, vooral wat de 5e klas betreft. Hiervoor zijn reeds zooveel leerlingen aangegeven, dat vorming van een afzonderlijke en zelfstandig onder wezen 5e klas met ingang van 1 Septem ber noodzakelijk is geworden. De daarvoor benoodigde gelden vormen een aanzienlijk bedrag, dat evenwel nage noeg reeds bijeen is gebracht. De voorbereiding voor het mulo-diploma A. (met of zonder wiskunde) blijft onver' anderd. Dit examen valt aan het eind van het 4de jaar. Intusschen is dan reeds een begin gemaakt met de letterkunde van Nederlandsch en moderne talen, wat in de 5e klas uitvoeriger wordt voortgezet, Bovendien wordt in 4 en 5 één uur per week les gegeven in kinderpsychologie en opvoedkunde. Gymnastiek, handwerken, handenarbeid, teekenen en zang blijven de heele school door een belangrijke plaats innemen. Aan het einde van de 5e klas wordt een schoolexamen afgelegd ten overstaan van Gecommitteerden. Zoodra deze 5e klas volledig functionneert en de eerste eind examens zijn afgelegd, zullen pogingen' aangewend worden om dezelfde voor rechten te verkrijgen, die thans reeds aan da einddiploma's van soortgelijke vijfja rige meisjesscholen worden toegekend. De reeds in deze richting gedane stappen wet tigen de verwachting, dat het schoolbe stuur daarby succes zal hebben. Zooals misschien niet ieder bekend is, gaan ver schillende dezer voorrechten uit boven die, welke zijn toegekend aan het Mulo diploma; wel zijn ze eveneens verbonden aan het einddiploma der Middelbare meis jesscholen. By de reorganisatie in 1934 besloot het schoolbestuur om jongens, die de lagere school der vereeniging hadden bezocht en de le ulo-klasse wenschten te volgen als overgang naar de Middelbare school, nog toe te laten. Ook hierin komt verandering. De opleiding voor de toelatingsexamens der Middelbare scholen zal met ingang van den nieuwen cursus uitsluitend ge schieden in de 6e of 7e klas der lagere school der vereeniging. Nieuwe manne lijke leerlingen zullen tot de ulo-school niet meer worden toegelaten. Het vrouwelijk element was trouwens reeds zoo overheerschend geworden, dat niet alleen de richting den naam Meisjes school wettigde. Binnen afzienbaren tijd zal zij dus nu uitsluitend door meisjes be zocht worden. Het getal leerlingen van buiten de ge meente neemt voortdurend toe. Ook uit de Zaanstreek is de school door de uitste kende electrische spoorwegverbinding ge- makelijk te bereiken en reeds komen van daar verschillende meisjes-leerlingen. Voor het overblijven wordt daarom tegen 1 Sept. a.s. een regeling getroffen, waar door de buitenleerlingen onder toezicht in de school kunnen koffie drinken. Ten slotte werd besloten pogingen aan te wenden om dagelijks van en naar Alk maar een bus te laten rijden voor het ver voer van leerlingen, waardoor het ook voor jonge kinderen mogelijk wordt de Boschschool te bezoeken. OVERTREDING UNIFORMVERBOD. Ter terechtzitting van het Haagsche kan tongerecht van heden was de expeditie knecht G. van den Y. gedagvaard, die op 20 Februari j.1. op de Vaillantlaan te Den Haag met Volk en Vaderland zou hebben gecolporteerd en daarbij o.a. de volgende kleedingsstukken zou hebben gedragen: le. een zwarte rijbroek, 2e. beenkappen. Deze kleedinsstukken gaven uitdrukking aan een nationaal socialistisch staatkundig streven, zoo stond het in de dagvaarding. Verdachte had verstek laten gaan. Als getuige was de agent van politie ge hoord, die prcces-verbaal heeft opgemaakt. Deze verklaarde, dat verdachte geregeld in de Vaillantlaan met colporteurs van Volk en Vaderland oploopt. Hij colporteerde dien avond niet. De agent geloofde niet, dat ver dachte, zooals hij blijkens het proces-verbaal heeft verklaard, daar toevallig voorbijkwam. Mr. Vissering, de waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie, meende ook, dat verdachte daar niet toevallig heeft ge- loopen, maar dat hij opzettelijke met de col porteurs medeliep. Wegens overtreding van het uniformverbod vroeg de ambtenaar een boete van f 5 subs. 3 dagen, waarmede de kantonrechter zich vereenigde. DE ONDERGANG VAN HET DUITSCHE STOOMSCHIP „WANDSBEK". Een relaas van de redding. Zondagavond is in de Lekhaven alhier het Duitsche motorschip „Sofia" aangeko men met aan boord 21 opvarenden van het Duitsche stoomschip „Wandsbek", welk schip in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het eiland Vierge nabij Oues sant op de rotsen is geloopen en als ver loren moet worden beschouwd. Alle op varenden verkeerden in goeden welstand. Zij zijn Zondagavond direct per trein naar Hamburg teruggekeerd. Zooals bekend is de kust van Bretagne buitengewoon gevaarlijk. Talrijke rots formaties strekken zich buiten de kust tot ver in zee uit en aangezien het in den nacht van Zaterdag op Zondag uitermate mistig was, behoeft het geen verwonde ring te wekken, dat een schip, dat iets uit den koers geraakte, daar onherroepelijk omhoog voer. In denzelfden nacht is daar ook het Engelsche stoomschip „Agathe" op de rotsen geloopen. De opvarenden van dat schip zijn met assistentie in vei ligheid gebracht. Hoe de redding geschiedde. Omtrent de redding van de bemanning van de „Wandsbek", een stoomschip van de reederij Knöhr en Burchard te Ham burg, metende 2446 ton bruto en 1434 ton netto, gebouwd in 1930 te Flensburg, deelde de officier van de Sofia ons het volgende mede: omstreeks één uur in den nacht vingen wij een s. o. s. telegram van de „Wands bek" op, dat dit schip nabij Ouessant op 48 graden 4 minuten N. B. en 4 graden 27 minuten W. L. even na middernacht was vastgeloopen ten gevolge van den zwaren mist. Wij hebben toen, na onze positie te hebben bepaald, teruggeseind, dat wij in ongeveer twee uur ter plaatse zouden kunnen zijn. Wij waren onderweg van Alexandrië naar Rotterdam, de „Wands bek", die zwaar met kolen was geladen, kwam van Bremen met bestemming Smyrna. De koers werd gewijzigd en toen om twee uur gepeild werd, lagen wij op 10 graden stuurboord van de „Wandsbek". Om kwart over twee kregen wij evenwel geen verbinding meer met het in nood verkeerende schip. Er waren twee dingen mogelijk: of de radio was inmiddels on klaar geraakt, of de bemanning was reeds in de booten gegaan. Het bleek, dat dit laatste het geval was, want tegen half vier zagen wij seinen met een rood licht. Wij antwoordden met blauwe seinlichten en van het moment, dat wij weer verbin ding hadden, kwamen wij steeds dichter bij elkaar. Toch was het al kwart over vier voordat de sloep langszij kwam. De 22 opvarenden, onder wie zich de kapitein van de „Wandsbek", de heer Jakobsen bevond, waren in goeden welstand. Toen zij eenmaal in de boot waren vertelde ka pitein Jakobsen, dat er vermoedelijk nog één man op zee rondzwalkte. Afgedreven. Toen men n:l. op de „Wandsbek" had besloten om het zwaar beschadigde schip te verlaten, streek men de eerste boot, waarin een man, t. w. de tremmer Liewe- ries, zat. Hoewel er geen zee stond, knapte de kabel af en de sloep dreef door den sterken stroom, welke ter plaatse staat, weg. De „Sofia" heeft daarop onmiddellijk alle kuststations opgeroepen met het ver zoek op den vermisten man in de boot te letten. Spoedig daarna antwoordde het station Brest, dat de vermiste was opge pikt. Met de „Wandsbek" zag het er intus schen slecht uit. Het schip was aan de voorzijde geheel opengescheurd en door de zware lading werd het schip verder naar de diepte getrokken, alleen het hek van de reeling kwam nog boven water uit. De kapitein achtte het evenwel niet ge rechtvaardigd met de „Sofia" reeds weg te gaan. Toen de „Seefalke", een sleepboot van Bugsier te Hamburg ter plaatse ver scheen, om assistentie te verleenen, ging de kapitein op het sleepschip over, waarna de „Seefalke" naar het wrak terugkeerde. Zondagochtend omstreeks half tien aldus onze zegsman hebben wij met de „Sofia" de reis naar Rotterdam voortge zet. De „Wandsbek" moet in verband met zijn positie het wrak zit ongeveer zes graden ten oosten van het eiland Vierge als verloren worden beschouwd. De redding heeft niet veel moeilijkheden opgeleverd. Alleen de mist was hinderlijk en toen om kwart over twee het contact verbroken was, heeft men, opstoomend in de richting van het omhooggevaren schip, langen tijd moeten wachten voor de ver binding weer tot stand kwam. Toen het weer zoover was, is alles uiterst vlot verloopen. NOORDSCHARWOUDE (April). G eb or e n: Ursula Jospehine, d. v. Ger- brand Duijves en Ursula Bakker. Frans Karei, d. v. Cornelis P. Blokker en Anna F. E. Malina. Elly, d. v. Wieger Krikke en Jacoba E. Steltman. Gehuwd: Gerrit Vader en Trijntje Jonker. Marie Cornelis Bogard te Me- demblik en Maartje Jes. Pieter Blokker te Oudkarspel en Hendrika Wagenaar. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... In de Libellen-serie van de firma Bosch en Keuning te Baarn is als no. 208 een alleraardigst kinderboekje verschenen dat Kukeleku heet en de dieren laat zien wel ke op een boerderij thuis hooren. Piet Marée en Jo Kalmijn-Spierenburg zorgden voor fraaie foto's en voor toepasselijke kleine rijmpjes. Als no. 209 verscheen in deze serie Van A. tot Z., een poppen- en beesten-alfabet eveneens door Piet Marée en Jo Kalmijn-Spierenburg. „Bij elke let ter hoort een plaatje. Alleraardigste pop pen- en beestenfoto's sieren ook dit pret tige kinderboekje. Wat is dat?, vraagt de N.V. Hollandia- Drukkerij te Baarn en zij geeft er daarna zelf het antwoord op. Het is een Encyclo- paedie voor jongeren. Zij is natuurlijk niet zoo uitgebreid als de encyclopaedie voor de jeugd, die Wil aan- jongeren in hun boekenkast hebben, maar dat is ook niet noodig want daarin staat van alles en nog wat dat jongeren of niet begrijpen, of nog niet mogen weten. Hier hebben we dus het begin van een encyvlopaedie voor de jeugd, die wil aan vullen wat ouders of onderwijzers aan de kinderen vertellen en zij verschijnt in 24 deeltjes, elk van ongeveer 80 bladzijden. Men kan er later de banden voor koopen, zoodat men dan drie deelen jeugd-encyclo- paedie bezit. Om eenigszins een idee te ge ven wat men hierin zooal vinden kan, noe men we eenige onderwerpen welke in het eerste deeltje er zijn er thans twee ver schenen worden behandeld: Aalschol vers, apen, aardappels, aarde, accumulator, aderlating, admiraal, Afrika, Aladin, Albi no, Alpen, Amerika, Amsterdam, Amund- sen, anti-septisch, apologie en aquarium. Ziedaar het voornaamste uit het eerste deeltje. In het tweede begint men met de letter B en het is begrijpelijk, dat Bagdad, Batavia, basalt, batikken en allerlei ande re onderwerpen daarna weer de revue pas- seeren. Voor kinderen, die iets meer wil len weten van dingen, welke hen interes seeren is een handleiding en gids als deze een groot gemak. Afke's Tiental door N. van Hichtum (S. Troelstra-Bokma de Boer), uitgave van Gebr. Kluitman te Alkmaar. Er zijn Friezen, die zich nog wel kunnen herinneren hoe in de dorpjes in vroeger jaren en misschien ook nu nog wel boerenarbeiders leefden met gezinnen van tien en meer kinderen, terwijl de ploete rende vader vijf of zes gulden in de week verdiende. Het is onbegrijpelijk hoe die kinderen groot kwamen en men moest er dan ook maar niet naar vragen waaruit de maaltijden bestonden en of er wel altijd eten en turf voor de kachel in zoo'n gezin was. Afke's tiental zijn tien Friesche ar beiderskinderen. Het oudste meisje dient in Leeuwarden en de oudste jongen is sol daat. Al de anderen zijn thuis, en de grootste van dat groepje is twaalf jaar. Die kinderen dragen kleertjes, die moeder zelf moet maken en kousjes, die altijd weer gestopt moeten worden. Wat komt n dergelijk gezin niet te kort en welke onte vredenheid zou er wan deze arme menschen niet verwacht kunnen worden, wanneer niet de strenge, maar goedhartige Marten de vader en de overal raad-op-wetende Afke de moeder geweest waren. Nu is er rust en vrede in dit gezin en blijdschap en voldoening over elke kleine verrassing wanneer de ouderen eens yoor een extra- tje kunnen zorgen. Hoe arm zij het ook heeft, Afke zou er niet een van haar tien tal willen en kunnen missen en hoewel de kleinen het wel eens met elkaar aan den stok hebben, ten slotte is ieder bereid zich een offer tegetroosten als hij de an deren daarmee gelukkig kan maken.. Afke's tiental heeft thans ook zyn tienden druk en het is onder den titel „Afke's Ten" ook te Philadelphia verschenen, wel een bewijs, dat een goed en boeiend verhaal als dit allerwege de aandacht heeft ge- trókken. Kinderen uit een gezin als dat van Mar ten en Afke komen als zuinige, degelijke en geharde kleine menschen in het leven en worden later de stoere Friezen van het geslacht dat zijn eigen weg gaat. Panorama geeft by vele interessante foto's een beschrijving van de ellende der Paria's. De redactie heeft een bezoek gebracht bij „Pygmalion" Lily Bouwmeester en vertelt by aardige foto's van haar huiselijk leven. Aan de verongelukte Hindenburg is natuurlijk volop aandacht geschonken, evenals aan de Engelsche Kroningsfeesten. Een bijzonder goed en geïllustreerd artikel verhaalt van de Westminster Abdy. Fraaie kieken worden met een beschrijving gege ven van het zoogenaamde Paushuize te Leeuwarden. De filmrecensent bespreekt ditmaal „Masa-Justitie". Aan binnen- en buitenlandsch nieuws, aan sport en mode, zijn weer vele pagina's vol kieken gewijd. Novellen en verhalen zijn er ditmaal van Dal Mac Leod, van Cosmo Hamilton, van Philip Lister en van J. F. Morrison. April was een maand, die in menig opzicht teleurstelde: haar somber karakter is heel duidelijk tot uiting gekomen in de mededeeling van het Koninklijk Neder landsch Meteorologisch Instituut, volgens welke sinds het begin der waarnemingen, in 1899, te De Bilt zoo'n gering aantal uren zonneschijn (41 tegen 155 normaal) nog niet is voorgekomen. Toch begon de laatste drie dagen van Grasmaand zich een keer ten goede, zij het op uiterst bescheiden wijze, af te tee kenen. .Terwijl de temperatuur op 28 en 29 April niet boven de tien graden Celsius (vijftig graden Fahrenheit) kon uitkomen, werd het den laatsten dag der maand een ietsje warmer; de wind bleef schraal, maar de zon scheen althans weer enkele uren. Prachtig geel werden dan de. velden met doorgeschoten boerekool, die hevig was gaan bloeien. En ook de kleur van de bloemen der herderstaschjes en vergeet- mij-nieten werd in het blije licht ineens veel inniger. Het fijnsparrenbosch bij mijn woning kreeg bovendien een nieuwen be woner: melodieus toertoerde er in den ochtend de uit het Zuiden teruggekeerde tortel, die altijd verschijnt, wanneer de eerste bloemen van het fluitekruid zich vertoonen. 's Avonds vlogen in de sche mering vleermuizen voor mijn raam. Hoe kwamen die vroeg ik mij af aan den kost, nu de kilte tal van insecten ervan weerhield door de duisternis te vliegen? Niettemin werd door het serrelicht, na ongeveer veertien dagen, in welken tijd de schubdragers schitterden door afwezig heid, weer een vlinder aangelokt. Het was een nieuweling: het gracieuse herculesje (Selenia bilunaria). Dat was op 28 April en den avond daarop verschenen weer een paar Taeniocampa-soorten, waaronder zich ook de nunvlinder bevond. Zoodra Mei echter in het land was, werd alles goed. Op den eersten van Bloeimaand bewoog de temperatuur zich in de rich ting van zestig graden Fahrenheit en al was de wind nog aan den frisschen kant, niettemin straalde de hemel van uitbundig licht. Indrukwekkend was de ontplooiing van het loof, dat de meest uiteenloopende tinten van geel en groen gaf ta aanschou wen. Wat stonden de boomen in het land schap jong, zuiver en belovend! De fitis modeleerde zijn tonen tusschen den eschdoornbloei, de merels floten op de toppen der slanke en nu heelemaal groen geworden lorken en onder den blauwen hemel lagen de weien ver en zonnig ge strekt. De reigers stonden met hun pooten tusschen het dottergoud aan de slooten te visschen, duizenden paardebloemen, ma delieven en pinksterbloemen maakten van de grassteppen een wondertuin, waarin kinderen bloemen plukten. Na vieren vlogen de bonte zandoogjes nog aan den boschrand, op de heide schichtte de schuwe Ematurga atomaria weg, het nobele vuilboomblauwtje (Cya- niris argiolus) zweefde, als ware het een levend schilfertje van den mooien, klaren hemel, door de tuinen, kleine 'libellen zwierden boven de calluna en de bloeiende kruipwilgen hadden nog druk bezoek van hommels en zweefvliegen. De eerste jon se merels, met hun nog grppig-korte staar tjes, enkele weken lang trouw door de ouders verzorgd, trokken de wijde wereld in en in het fijnsparbosch kwamen ook overal de mooie fragmenten van zane lyster-eieren - blauwgroen met zwarte teekening te liggen: een bewijs datdf jongen waren uitgekomen e De gewone troskers of vogelkers fP, nus Padus), hier en daar wel wild" I U" genoemd, droeg mooie witte bloemtros"18 en uit het eierenplakkaat dat Ttros®en wijfje tegen den stam va'n een et gehecht, kropen als kleine ruige de rupsjes van den plakker ,gT „P S]es dispar), die echter moesten eivJr? Jla de avond van den eersten Mei S at woon koel was. ouitenge- lend en blauw was de dag. Het was een gewapper en gewiekel van citroentjes zonder einde. Zij vlogen by honderden langs weg en steg, over de heiden en door de tuinen, waar zij hun aandacht wijdden aan tal van bloemen. Vooral de primula's kregen druk bezoek, maar ook Viola cor- nuta werd niet overgeslagen. Een mooi —"o. honing uct het ook, wanneer zy honing puren uit Doronicum caucasium; je zag dan de schaduw van hun zuiger scherp afgeteekend op het helder verlichte geel der bloemen. Buitengewoon talryk was ook het aan tal bonte zandoogjes, die meestal twee aan twee aan den boschrand speelsch boven elkaar warrelden. De wetenschappelijke naam van den vlinder is Pararge aegeria. By ons en dat geldt ook voor Engeland komt alleen de vorm egerides met bleekgele vlekken op een olyfkleurig- bruin fond voor. De voorvleugels worden o.a. gekenmerkt door een gekernd oog; op de achtervleugels komen drie van die ge- kernde oogen voor. Er zyn natuurlijk wel eens afwijkingen. Zoo ving ik een exem plaar met vier gekernde oogen op de ach tervleugels, terwyl een andere exemplaar, dat ik onderzocht, slechts twee gekernde oogen had die bovendien kleiner waren dan normaal, terwijl het derde gekernde oog was gereduceerd tot een heel kleine stip. Die bonte zandoogjes zyn echte dieren den boschrand, een landschap dus, dat 1 van van een m ngehng te aanschouwen geeft van een meug miiden ze aan den an- het volle Ueht. In dit vlekkerig landschap nu past won derwel het vlekkerig patroon van onze VlBedhalve citroentjes en bonte zandoogjes verschenen ook de eerste kleine koolwitjes (Pierisrapae), terwyl ook weer de vuil- boomblauwtjes bov ende bloeiende p men en peren vlogen. De rups van dezen vlinder is niet alleen met de bloemen van vuiiboomi ge- En toen brak de tweede Mei aan. Stralend en blauw was de dag. Het was een gewapper en gewiekel van citroentjes zonder einde. Zy vlogen bij honderden langs weg en steg, over de heiden en door de tuinen, waar zij hun aandacht wijdden aan tal van bloemen. Vooral de primula's kregen druk bezoek, maar ook Viola comuta werd niet overgesla gen. Een mooi gezicht was het ook, wanneer zij honing gingen puren uit Doronicum cau casium: je zag dan de schaduw van hun zui ger scherp afgeteekend op het helder ver lichte geel der bloemen. Buitengewoon talryk was ook het aantal bonte zandoogjes, die meestal twee aan twee aan den boschrand speelsch boven elkaar warrelden. De wetenschappelijke naam van den vlinder is Pararge aegeria. Bij ons en dat geldt ook voor Engeland komt al leen de vorm egerides met bleekgele vlek ken op een olijfkleurig-bruin fond voor. De voorvleugels worden o.a. gekenmerkt door een gekernd oog; op de achtervleugels ko men drie van die gekernde oogen voor. Er zijn natuurlijk wel eens afwijkingen. Zoo ving ik een exemplaar met vier gekernde oogen op de achtervleugels, terwyl een an der exemplaar, dat ik onderzocht, slechts twee gekernde oogen had die bovendien kleiner waren dan normaal, terwyl het der de gekernde oog was gereduceerd tot een heel kleine stip. Die bonte zandoogjes zijn echte dieren van den boschrand, een landschap dus, dat een mengeling te aanschouwen geeft van zon en schaduw, al mijden ze aan den an deren kant niet „fanatiek" het volle licht. In dit vlekkerig landschap nu past wonder wel het vlekkerig patroon van onze vlin ders. Behalve citroentjes en bonte zandoogjes verschenen ook de eerste kleine koolwitjes (Pierisrapae), terwijl ook weer de vuilboom blauwtjes boven de bloeiende pruimen en peren vlogen. De rups van dezen vlinder is de moeite waard een scherp geteekend gaaf exemplaar van het grijze weeskind (Pseudophia lunaris). Het is een kloeke vlinder, waarvan de rups zich voedt met eikeblad. In Engeland is de soort uiterst zeldzaam. Richard South („The Moths of the British Isles") vermeldt in het geheel slechts elf vangsten, terwijl men de rups in Engeland nog nooit heeft ontdekt. De ge kleurde afbeelding in het zooeven genoem de Engelsche boek is zelfs gemaakt naar een Spaansch exemplaar. Hoe kwam het, dat er zoo weinig vlinders op het lokmiddel afkwamen? De tempera- ♦■VrJVaS hoog en bovendien was het blad stil. Het was redelijk de verwachtingen hoog te spannen. Dat ze desniettemin werden te- eurgesteld, moet aan onbekende factoren worden toegeschreven. Van het vlinderle- en en van bet insectenleven in het al- ffS "TuTt" Wij nog 200 bitter weinig, zwart u kwamen niettemin de eerste Ztl\ gJbfdeerde vlinders (Larentia fluc- hprmio 6 nakestaanc*e was weer present, len on vieS7e;SChenen. evcnals boschbesui- milata p„n ut Pithecia-soorten nam ik pu- Dp tt6Vlata ^en eikedwerg) waar. lins Zn f gaf een dralende herha- prachtitr en, v°n6en dag te aanschouwen; zich in do t groen der hagedissen, die ratelde t l™ ko€sterden, de geitemelker eïri Ch!n de grove dennet, het aan- voortdiirpnf1 nesten der patrijzen werd drongen de 8I?°ter',met een fe]te groeidrift door den k St?ng der adelaarsvarens domen teeï°Sthb0dem en boven steden en het rannt vt" JtZ1Ch tegen den hemel weer Maar niet 'e der gierzwaluwen af. derlandseht ur onbestendiger dan het Ne- °P 5 en fi m •ln?aat' De temperatuurdaling karakter de t1 Tg een zeer nadrukkelijk gende loodt, UChten kregen af en toe drei- neer dorh °Urei?' regen stroomde soms «Sm SttSV' cen wind|e de zon' n!e?n uren achter elkaar de Merianshn 'n. ?rs' die uit de poppen van lieten zich niitupse.n waren gekomen, een vaart <?tnn meer U'1 ket veld slaan. Met af. In de kamttu Z° op ket electrische licht tegen de ruit kooi-de ie, hoe hun koppen den 1, hoo^^0!3^-En overdag kweel- in r overaag kww rmoeid» ■h.itxu -?schies bÜ tientallen de onvermoeide tutaftotaS

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1