DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amorebieta in vlammen. Ho. 115 Woensdag 19 Mei 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Spaansche revolutie Opstandelingen beschuldigen regeeringstroepen van brandstichting. Van de fronten. Nieuwe internationale verwikkelingen. De Duitsche kerkstrijd. De actie rondom 't Amerikaansche Hooggerechtshof. Oppositie tegen Roosevelt's plannen wordt grooter. De keelaandoening van Hitier. De „100.000' Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EX KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maande* bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 19 MeL De Pinksterdagen hebben wat de bul- tenlandsche politiek betreft al heel weinig nieuws gebracht. Overal heerschte diploma tieke rust, behalve natuurlijk in Spanje, Want daar was een regeeringscrisis, die snel opgelost moest worden. Largo Caballero, de leider van de Spaan- sche volksfrontregeering in Valencia, was afgetreden, nadat rijn streven om een krach tig bestuur te vormen uit socialisten, repu blikeinen, communisten en anarchisten, mislukt was. En hij werd opgevolgd door Juan Negrin, die een nieuw kabinet samen stelde, ook gevormd door verschillende groe pen, maar dan zonder de communisten en anarchisten. Een meer gematigd kabinet dus, waarvan als groote merkwaardigheid gezegd kan worden, dat de nieuwe premier den oorlog tegen Franco op denzelfden voet zal voortzetten als Caballero dat deed! Ter wijl men moet weten, dat de val van Cabal lero feitelijk veroorzaakt werd door de oorlogspolitiek! Het is dan ook zeer de vraag, of Negrin zal slagen; natuurlijk zal hij dat in den kabi netsraad, maar tenslotte moet hij terdege rekening houden met het volk zelf, omdav nog steeds de anarcho-syndicalisten een macht in het land vormden, die de jong ste opstand in Barcelona heeft het bewezen! door de regeering niet zonder meer ge passeerd mag worden en die waarschijnlijk niet in alle handelingen met de regeering mee zullen gaan. Een nieuwe regeering dus, maar een, die voor dezelfde moeilijkheden staat als de oude. Dan was er de opstand in Albanië, die thans al weer onderdrukt is, al zijn de lei ders nog niet allemaal opgepikt. Men heeft gisteren kunnen lezen, dat Zaterdagnacht een groep revolutionnairen een stadje had bezet, maar dat de regeering oogenblikke- lijk haar maatregelen nam en met succes den opstand onderdrukte. Men heeft gisteren ook kunnen lezen, wat de vermoedelijke oorzaak van dezen op stand geweest is, zoodat wij er hier niet ver der over uitwijden. Slechts dit nog: Albanië is altijd een gevaarlijk land ge weest. In de periode voor den wereldoorlog was het steeds een streek, waar onrust heerschte en als de toestand er thans zóó ge weest was als voor 1914, ongetwijfeld ware er weer een Balkan-ruzietje ontstaan. Maar de Balkan is tegenwoordig rustig, zóó rustig zelfs, dat men dit deel van Europa bijna vergeet: Griekenland is rustig, Turkije slaapt een Oostenschen slaap, Bulgarije laat niets van zich hooren, Roemenië nou ja, Roemenië zoekt contact met Polen, maar geeft ook al geen aanleiding tot sensationeele berichtgeving. Rustige Balkan! Moge dat nog lang zoo blijven. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat heeft Baldwin de Britsche minister-presi dent, ook gedacht en hij heeft gisteravond een toepraak tot de Engelsche jeugd gehou den. „Ik heb mijn tijd gehad en zal weldra in de schaduw komen te staan", aldus begon Baldwin. „In de volgende kwart-eeuw zult gij geroepen worden uw rol in de wereld te pelen en zult gij den plicht hebben onze tradities te bewaren. Gij zult de democra tieën moeten beschermen en het kan zeer wel geschieden, dat gij geroepen zult wor den de democratie tegen haar eigen fouten te verdedigen. Moeten de uitwerking van de Volkenbonds idee en de onderteekening van het verdrag van Versailles op de creditzijde van de balans worden geschreven? Twintig jaren lang zouden wij „ja" hebben geantwoord, doch thans zou het antwoord twijfelachtig zijn. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen van het menschdom te leurgesteld. Desillusie is er voor in de plaats gekomen. De persoonlijke vrijheid is opnieuw in ge vaar, omdat men haar in andere landen aan het volk heeft ontnomen. Sprekende over de herbewapening, zeide de minister-president, dat deze het sombere antwoord was op alle pogingen van hen, die den vrede liefhebben. Wat echter gevaarlijk is, is het feit, dat in sommige kringen de vrede tot een hersèn- schim wordt verklaard en de oorlog wordt verheerlijkt als het ideaal van een recht schapen mensch. Zoolang het Britsche Rijk bestaat zullen wij onze stem verheffen te gen deze verkeerde ideeën. EEN REGEERINGSVERKLARfNG VAN NEGRIN. In een regeeringsverklaring van het kabinet Negrin wordt o.m. gezegd, dat de regeering zich beschouwt als de be voegde vertegenwoordigster van alle partijen, hoewel zij het betreurt, dat zij niet tevens de vakvereenigingsorgani- saties omvat. Zij hoopt echter, dat deze haar houding zullen wijzigen. De regeering acht het haar voornaamste taak, de volksmassa's naar de overwinning te leiden in den strijd tegen de opstande lingen en indringers, in de overtuiging, dat in Spanje geen vrede mogelijk is, zoolang de opstand niet volkomen is verpletterd. Zy zal de orde achter het front met kracht handhaven en geen uitwassen dulden. Zy zal in het bijzonder streven naar een een vormige leiding van de militaire operaties, evenals van de politieke en economische actie. In internationaal opzicht zal de regeering den weg volgen, die door het vorige mi nisterie is uitgestippeld, en bijgevolg pro testeert zy opnieuw krachtig tegen de beper kingen, die het niet-inmengingspaet aan haar rechten van wettige regeering oplegt Opperste oorlogsraad wordt opge heven. Minister-president Negrin heeft ten aan zien van zjjn plannen nader medegedeeld, dat, gezien het geringe aantal ministeries, de opperste oorlogsraad zal worden opgeheven. Als zoodanig zal voortaan de in voltallige zitting vergaderde ministerraad optreden De centrale staf zal gereorganiseerd worden, en zijn bevoegdheden uitgebreid. Strijd om Amorebieta; de geheele stad in vlammen. Radio Bilbao heeft gisteravond om half elf de volgende mededeelingen verstrekt: Dinsdagmorgen zeer vroeg hebben de op standelingen onze stellingen van Amorebieta aangevallen waarbij zij deze stad als voor naamste doel stelden. Rechtsche vliegtuigen hebben een groot aantal brandbommen neergeworpen, zoodat de stad gedeeltelijk vernield werd. Na een levendig luchtbombardement gingen de rechtschen over tot den aanval met hand granaten. Onze soldaten lieten den vijand naderen en openden op het laatste oogenblik een hevig mitrailleur-, mortier- en hand- granatenvuur. De rechtschen konden niet voorwaarts komen en trokken in wanorde terug, waarby zy talrijke dooden achterlie ten. Gistermiddag hebben de rechtschen nieuwe aanvallen ondernomen, die eveneens werden afgeslagen. Nergens werd ons front verbroken. De Havas- correspondent is met nog drie andere oorlogsverslaggevers, een Engelsch- man, een Amerikaan en een Franschman, on der bescherming van een afdeeling requetes de stad Amorebieta genaderd. Het gezel schap kon goed de schade zien, dat de bran den en ontploffingen hebben aangericht. De kogelregen, die de linkschen van de omrin gende hoogten deden neerdalen, belette den journalisten de stad binnen te gaan. Nabij de kerk, waar zich de voornaamste vuur haarden bevonden, bereikten de vlammen soms een hoogte van wel 15 meter. Om 1 uur vannacht deelde Radio Nacional eenige bijzonderheden mede omtrent de operaties in den sector van Amorebieta. De stortregens maakten iedere militaire operatie onmogelijk. De rechtschen, die eer gisteren tot op een kilometer van de stad waren genaderd, konden duidelijk talrijke branden waarnemen en hoorden den gehee- len nacht hevige dynamietontploffingen. Stelselmatig, aldus het radiostation der rechtschen, vernielden de volksfronters alle gebouwen. Om de gebruikelijke lasterpraat der linkschen te voorkomen, had het recht sche opperbevel zyn troepen verboden, Amorebieta binnen te rukken, doch eenige patrouilles requestes kregen toestemming, een onderzoek in te stellen in de eerste hui zen van het dorp, teneinde de daar verbor gen bewoners te beschermen. Vluchtelingen verklaarden, dat de separa tisten verscheidene huizen hadden opge blazen, zonder eerst de bewoners te laten vertrekken. In het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der rechtschen wordt o.a. medegedeeld: „In onze linies hoorden wij de laatste dagen te Amorebieta herhaalde lijk ontploffingen en zagen wy een groot aantal branden. Wij zijn vandaag vertrok ken van de gisteren ingenomen stellingen om Amorebieta binnen te rukken". Het com muniqué meldt voorts, dat de rechtschen te Amorebieta 350 vrouwen, kinderen en grijs aards hebben opgepikt, die volkomen uit- gehonderd waren en die verklaarden, dat niet alleen de Asturiërs, doch ook de Baski- sche nationalisten aan de verwoesting der stad hebben mede geholpen. De Havas-correspondent meldt, dat Amore bieta des avonds om 7 uur nog brandde. De requetes zijn erin geslaagd, de vlag te hyschen op den toren van het seminarium. De troepen van Mola hebben de stad even wel nog niet bezet, hoewel zij deze wel be- heerschen. Bereiden Rome en Berlijn een aanval op de Donaulanden voor? De „News Chronicle" meent te weten, dat men in gezaghebbende kringen te Weenen verwacht, dat de strijd om de onafhankelijkheid van Oostenrijk, Tsje choslo wakije en andere Donaulanden binnenkort een krachtproef zal hebben te doorstaan. „Rome en Berlijn", aldus het blad, „zou den onlangs overeengekomen zijn, het einde van de kroningsfeesten af te wachten, om daarna een draconische actie tegen deze kleine staten te ondernemen, tenzij de West- Europeesche mogendheden tijdens haar be sprekingen te Londen duidelijk den wensch te kennen hebben gegeven, deze staten te verdedigen. Het is nog niet bekend, welken vorm dit Duitsch-Italiaansche offensief zou aannemen, doch men gelooft, dat om te be ginnen druk zal worden uitgeoefend op den Oostenrijkschen bondskanselier, om hem te verplichten, een sterke nationaal-socialisti- sche vertegenwoordiging in zijn kabinet op nemen". Het blad schrijft verder: „In Oostenrijk tracht de regeering haar positie te verster ken, door vrede te sluiten met de arbeiders; de vakvereenigingen zullen gereorganiseerd worden, zoodat zij niet alleen onder controle der regeering staan". Het blad heeft in dit verband vernomen, dat Weenen binnenkort een waren sociaal democraat als onderburgemeester zal krij gen. Metaalbewerker benoemd tot onder burgemeester van Weenen. Burgemeester Schmitz heeft in de plaats van den derden onderburgemeester Carl Winter, wiens ambtsperiode is afgeloopen, den metaalbewerker Hans Waldsan be noemd. Waldsan is voorzitter van den bond van metaalbewerkers en maakt deel uit van de leiding van het vakverbond. FELLE AANVAL VAN KARDINAAL OP ANTI-KERKELIJKE PROPAGANDA IN DUITS CHL AND. Op de driemaandelijksche conferentie van de Diocees Chicago, die door ruim 500 prelaten en priesters werd bijge woond, heeft kardinaal Mundelein, die van Duitsche afkomst is, in krachtige bewoordingen de nationaal-socialisti- sche oppositie tegen de katholieke kerk gelaakt. Zonder Hitier te noemen, zeide de kardinaal: „Gij zult U afvragen, hoe een volk van 60 millioen intelligente personen zich uit vrees kan onderwerpen aan een vreemdeling, aan een Oostenrijkschen be hanger, zelfs een slechten behanger, naar men zegt, en aan zijn trawanten Göbbels en Göring, die alle levensverrichtingen van het volks voorschrijven. Nooit tevoren is de Duitsche kerk zoo onmachtig geweest Heden ten dage heeft de kerk geen enkele stem. Wanneer de bisschoppen spreken, gaan hun woorden verloren in de sterkere geluiden van de propaganda der regeering". De juridische commissie van den Se naat heeft gisteren met 10 tegen 8 stem men Roosevelt's plan tot hervorming van het opperste gerechtshof verwor pen. De 78-jarige rechter van Deventer, sinds 30 jaar lid van het opperste ge rechtshof en die bekend staat als een der meest conservatieve leden in dat college, heeft aan president Roosevelt beteekend, dat hij met 1 Juli ontslag verzoekt. Waarschijnlijk zal nog een an dere rechter van omstreeks denzelfden leeftijd dit voorbeeld volgen en als Roo- velt dan twee jongere leden benoemt, zal den president bij zijn strijd voor de hervorming van het Hof, heel wat wind uit de zeilen geblazen zyn. Het heengaan van rechter Willis van De venter, een der conservatieve raadsheeren van het hooggerechtshof, heeft het conserva tieve blok in dit college teruggebracht van vier op drie en heeft president Roosevelt ge legenheid geboden om door de benoeming van een opvolger naar zijn keuze de libe rale groep van drie op vier te versterken. Immers, het streven van den president bij het indienen van zyn recent wetsontwerp was, het hooggerechtshof een liberaler aan zien te geven. De uitslag van de stemming in de juridische senaatscommissie, waar de voorstellen van den president met tien te gen acht stemmen zyn verworpen, is nauw keurig overeenkomstig de verwachtingen. Het verrassende ontslag van van Deventer echter, vlak voordat de juridische senaats commissie bijeenkwam, gaf aanleiding tot overwegingen of tusschen beide feiten eenig verband gezocht moest worden. Voor de commissie bleek het ontslag althans geen wijziging in haar voorgenomen houding mede te brengen. Men meent echter, dat het eenige uitwerking kan hebben in den senaat, waar twintig leden nog niet in het openbaar hun meening ten aanzien van de plannen van den president hebben kenbaar gemaakt. Senator Edward Burke, democraat uit Ne- braska, en leider van de oppositie in de ju ridische commissie, zeide, dat de actie van de commissie het einde beteekent van Roo- sevelts wetsvoorstel. „De stemming spreekt voor zich zelf. De bepalingen van den presi dent ten aanzien van het hooggerechtshof zyn volmaakt overbodig geworden. In den senaat zal de kwestie wel het onderwerp van vurige debatten vormen, maar eigenlijk is deze aangelegenheid al dood. Het betee kent een groote overwinning voor het Ame rikaansche regeeringsstelsel". De tegenstander in het congres van pre sident Roosevelts wetsvoorstel tot reorgani satie van het hooggerechtshof hebben gister avond voorspeld, dat het aftreden van rech ter van Deventer er toe zou bijdragen deze voorstellen te doen verdwijnen. Aanhangers van de regeering echter beweerden, dat van Deventers aftreden zonder eenige uitwer king zal blijven en dat Roosevelt desondanks zijn reorganisatieplan nog niet van de baan acht. Hij zou zyn voornemen handhaven, dat in ieder geval de vijf overige raadshee ren boven de 70 jaar als rechters van het hooggerechtshof aftreden. Onder behandeling van specialisten? Een bijzondere medewerker van de „Dai ly Herald" meldt, dat een toevallige op merking van een vooraanstaand Italiaansch specialist gisteren voor de eerste maal heeft onthuld, dat den laatsten tyd Hitier enkele malen in de keel is geopereerd. Van tijd tot tijd, aldus het blad, werd medegedeeld, dat Hitier na een door hem uitgesproken redevoering rustig moest zijn. Duitsche officieele kringen hebben even wel steeds ontkend, dat Hitier opnieuw onder behandeling zou zijn sinds hy twee jaar geleden was geopereerd. Professor Torrigiani de specialist. Gisteren waren berichten in omloop, dat professor Torrigiani uit Florence was aan gezocht om Hitier opnieuw te behandelen. Professor Torrigiani heeft gisteren wel is waar tegenover de „Daily Herald" ont kend, dat hem dat verzoek zou hebben bereikt, doch hij gaf toe, dat hy onlangs te Berlijn een ontmoeting heeft gehad met dr. von Eicken, den keelspecialist, die Hitier behandelt. Het gesprek had volgens den Italiaan- schen professor niet het karakter van een consult. Hy noemde het evenwel juist, dat de specialisten gesproken hebben over d.® laatste keeloperatie, welke Hitier heeft ondergaan. ui Bjj de heden gehouden trekking der Staatsloterij viel op No. 13981 een prys van 100.000. DE VROUW VAN DE TOEKOMST. Zij zal het heel wat gemakkelijker hebben en er nóg langer jong uit zien. In een beschouwing over het leven der vrouw in het jaar 2000 voorspelt de Engel sche natuurkundige Elisabeth Sloan het volgende: Onze achterkleindochters zullen geen huishoudelijke zorgen meer kennen, zooals wy. De vooruitgang der' techniek en de steeds grooter wordende rationaliseering zullen het leven der huisvrouw in het jaar 2000 radicaal hebben veranderd en vereen voudigd. De huishoudwasch en de eetservieaen zullen dan namelijk bestaan uit papier. Dit papier zal echter getuigen van een goeden smaak; want het zal zóó volmaakt zijn, dat het niet behoeft onder te doen voor het damastlinnen, zooals wy dat kennen. Na den maaltijd zal de huisvrouw de tafel in de meest letterlijke beteekenis van het woord opheffen, door het tafellaken aan zijn vier hoeken samen te vatten en het met schotels, borden, glazen en etensresten naar een soort verbrandingsoven te brengen. Het eten zelf wordt geleverd door cen trale keukens. Men behoeft het slechts nog naar eigen smaak te kruiden en samen te stellen. Wat de man, die tegelijk met zijn vrijgezellenbestaan ook de eenvormigheid van het restaurant-eten hoopt op te geven, hiervan zal zeggen, vertelt Elisabeth Sloan niet. Zij troost hem intusschen aan den an deren kant, door te voorspellen, dat men in het jaar 2000 talrijke groenten en vruchten zal kennen, die er nu nog niet zyn. Bovendien zal de vrouw dan veel meer tijd hebben voor haar man en voor haar kinderenenze zal vooral veel langer jong blijven, daar zij zich in een buiten gewoon goede gezondheid zal verheugen. De wetenschap zal dan namelijk zoo ver gevorderd zyn, dat vele ziekten een on bekend begrip zullen zijn. Een vrouw van vijftig zal er dan uitzien als een vrouw van dertig van tegenwoordig. En als men zich voorstelt, dat een vrouw van dertig jaar zich twee generaties geleden al voelde als „een vrouw op leeftijd" en er ongeveer zoo uitzag als tegenwoordig een vrouw van vijftig, mag men deze voorspel ling met eerig vertrouwen tegemoet zien. De toekomst zal moeten uitwijzen in hoe verre Elisabeth Sloan's voorspellingen be waarheid zullen worden. In elk geval zul len wy er niet meer zijn om het te kunnen controleeren. Om oud te worden. - Te Mones Cazon in Argentinië heeft een vrouw haar 115en verjaardag bereikt. Zij is nog goed ter been en leest en naait nog zonder bril. Zy is een hartstochtelijk rookster van sigaren, waar van zij er dagelijks vijf of zes in rook doet vervliegen. Dreigende staking in de mijnindustrie. In het hoofdkwartier van den Engelschen algemeenen bond van mijnwerkers heeft men gistermiddag verklaard, dat zich geen nieuw feit heeft voorgedaan in de ontwik keling van het conflict. Zaterdag a.s. zullen de laatste instructies inzake een staking van acht dagen worden gegeven. Donderdagavond zal het bestuur van den bond te Londen bijeenkomen, doch de lei ders hebben verklaard, dat hier slechts sprake is van een normalen gang van zaken. De koning heeft gistermiddag den minister van mijnbouw, Crookshank ontvangen en heeft met hem de dreigende algemeene staking van de mijnwerkers tengevolge van het conflict in Nottingham Shire besproken. Baldadige studenten. - 300 tot 400 stu denten van de N. O. universiteit te Peiping hebben gistermiddag op het Ooster-station te Peiping den gewonen Sjanghai-express bezet en het vertrek van dezen trein verhin derd. Engelsche bladen in beslag genomen. - De Duitsche staatspolitie heeft gisteren in alle kiosken te Berlijn alle exemplaren van Engelsche bladen, welke bijzonderheden gaven over het verhoor van den Duitschen vlieger Wandel, die heeft deel genomen aan de beschieting van Guernica en kort daar op in handen is gevallen der Basken. Een booze olifant. - In den dierentuin van Schönbrunn (Weenen) heeft Pepi, een 12-jarige Indische olifant, die in den tuin gewandeld had en naar zijn hok werd te ruggebracht, zijn bewaker met zyn slurf ge grepen en tegen de tralies van het hok ge smeten. De man is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2