WRIGLEY r Het groene oog van Baa-AI. i zuivertdenmokdL JUoomaaal THeuws KOEDIJK Glimlachje NOORDSCHARWOUDE LIMMEN lijker zulks zoo noodig te doen door het toekennen van een extra bijdrage. In art. 4 sub 3 wordt door het College voorgesteld het resteerende subsidie bedrag te verdeelen naar verhouding van de aantallen leerlingen van elk dier scholen. Deze regeling is ongeveer een na volging van die, welke geldende is bij het den minumum-leeftiid der leerlingen inzake len en watermunt en de rose veelslippige I ti1..L14 Ir onn naar EUi" gen: van Franco tot communisten Het stem biljet, een democratische overwinning in Spanje, heeft (natuurlijk) geen heil ge bracht en in ons land gaan communisme en socialisme er ook door verloren. Aan mooie beloften ontbreekt het niet in deze verkiezingen, spr. gaf dit nader aan. Elke party biedt vrijheid en welvaart aan, maar men mag daar niet op ingaan. Het „—J Plan van den Arbeid is wel zeer wetenschap- gelijkt op die, welke vroeger bij de toe- leerlingen zonder vaststelling van een maxi-1 men nog lang niet op dien Baanakker! Daar- pely'k, maar het bevat niets omtrent de kenning der subsidie aan het Voorb. Lager mumbedrag, waardoor een besparing verge- voor is een lange roeitocht langs het Zwc rechten van de arbeiders. Vooral de houding Onderwijs werd toegepast. Deze regeling leken bij 1931 van 41 wordt verkregen, noodig, heel prettig bij mooi weer! Ln van de SD.A.P. en de communisten tegen- hoe billijk ook naar schijn, is zulks in het óf ten minste de bestaande subsidieverdee- dan ziet men wat op dat water en langs die het bepalen der subsidie; maar: ten le. te verleenen aan de R.K. Bewaar scholen zoo noodig een extra bijdrage in stede van een vóór-subsidieuitkeering; ten 2e. aan de scholen voor Voorb. Lager Onderwijs een subsidie te verstrekken ge wei-koekoeksbloem, ja, ook een paar goi dijnzwammetjes. En dat alles te midden van veel mos en nogeens mos, vooral veenmos, één van de echte opbouwers van 't veen. Maar als men te Wormer met de autobus is aangekomen (zooals vóór een paar a- gen de afdeelingen Alkmaar en Zaandam Rijk betreffende het Lager Onderwijs en I baseerd op een vast bedrag (pl m. 20) per van de Natuurhistorische Vereeniging) is over de R.S.A.P. is ergerlijk en het bewijst onderhavige geval volstrekt niet. Het be- slechts, dat wij voor hen lastige controleurs stuur zou tegen deze regeling geen enkele zijn en dat zijn wij, zei spr., wij wijzen op bedenking hebben, indien zij geheel gelijk hun verkeerde daden en op hun steunen was aan de vroegere, n.1. dat vergrooting van de fascisten. (Spr. lichtte dit met voor- van het leerlingenaantal alleen vermeer- beelden toe.) dering van subsidie ten gevolge had, zon- Het is alom op politiek gebied verwording der nadeel voor anderen. Bij de voorge en beginselverzaking. Om dit nader aan te stelde regeling beteekent echter vermeer - toonen wees spr. o.a. op het verzoek van het dering der subsidie aan één groep, auto- N.V.V. aan de regeering om 5 pet. verhoo- matisch subsidievermindering aan de an- ging van steun, nu de devaluatie een achter- dere groepen. Het kan dus voorkomen, uitgang bracht met 20 pet., welk verzoek dat één groep percentsgewijze meer leer- werd afgewezen onder verwijzing naar de verschillende artikelen, welke vanwege de regeering goedkoop worden verstrekt, zoo als ook in 1934 was gedaan. Maar, zei spr., dat compensatie-middel, toen gebruikt, heeft thans zijn waarde als zoodanig verloren. Volgens minister Colijn is alle steunuit- keering eigenlijk het werk van armenzorg en van philantropische instellingen, dit beteekent dus, dat, als de regeering-Colijn terugkomt, alle werkloozen zullen worden verwezen naar het burgerlijk armbestuur. Gezien dit alles, voorspelde spr. den on dergang van het kapitalisme, dat geen kans ziet om de slachtoffers van het huidige stel sel in het productieproces op te nemen. Dit komt, doordat het kapitalisme slechts pro duceert om de winst en niet naar behoefte. Zeker, er is opleving en er gaan werkloo zen af, maar bedenkt men wel, dat het de oorlogsindustrie is, welke bloeit? Zij houdt allen bezig totdat de uitbarsting komt en een nieuwe oorlog losbreekt, nog onmensche- lijker dan de vorige. Het is onnutte kracht- verspilling om voor de oorlogsindustrie te werken. Scherp hekelde spr. het, dat de communis ten in Amsterdam's gemeenteraad alle be- grootingsposten voor politie en haar machts middelen goedkeurden, waarbij hij opmerk- ling te handhaven; weikanten! Natuurlijk telkens opvliegende lingen heeft verworven, dan de beide andere en daardoor een grooter subsidie aandeel krijgt toegewezen. Ondanks het feit, dat ook voor de andere groepen de exploitatiekosten door vermeerdering van leerlingenaantal zijn gestegen, vermindert automatisch hun subsidieaandeel. Gedwongen door de voorgestelde regeling zal iedere groep zich inspannen, op natuur lijke of geforceerde wijze tot een zoo gunstig omgelijke positie te geraken, hetgeen immer ten koste der andere groepen zal gaan. Daar thans reeds iedere groep met groote jaarte- korten heeft te kampen, zal, gelijk begrijpe lijk is, de algemeene toestand van het Voor bereidend Onderwijs door invloed der voor gestelde regeling steeds ongunstiger wor den. In de afgeloopen 5 jarige periode toonen de exploitatierekeningen der R.K. Bewaar scholen en der Chr. Bewaarschool tekorten aan, resp. van pl.m. 9000 en 10000. Dat deze scholen desondanks in stand zijn ge bleven, is het bewijs, dat achter deze groe pen organisaties staan, die deze tekorten kunnen aanzuiveren. De vereeniging „Alk- maarsche Fröbelschool", vertegenwoordigen de het Neutrale Onderwijs op algemeen christeljjken grondslag, mist de steun van dergelijke organisaties. Ook zij werkt de ten 3e. de minimum toelatingsleefd tot de en luid roepende tureluurs, af en toe een gesubsidieerde Voorber. lagere scholen vast mooie rossige grutto of een luidruchtige te stellen op 3)^ jaar. kievit, ja, ook een vrij ver van huis uitge zwermde lepelaar van Callantsoog of uit Naardermeer; of weieens een koppel een den. 't Water werd telkens verlevendigd door de deftig voortzwemmende zwarte ge daante van een tuut met zijn mooie kuif, die, als je hem eens terdege door den kijker wilde opnemen, plotseling onderdook, om een eind verder op een onberekenbare plek weer boven te komen. Een enkele scherpe ratenm. opperman, 2 stuc. opper- ijgbruine fi met zeer lichte borst: een lieden, 8 betonwerkers, 1 granietwerker, 1 f t) bewees, dat hier DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 opz. teekenaar, 1 glas in loodzetter, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 5 stratenma- te, dat bij een volgend verzet de Jordaners laatste jaVen met groote tekorten, ondanks onderdrukt worden door middel van de wa pens, welke mede door Wijnkoop en de zijnen aan de poltie werden verstrekt. De communisten hebben door deze goedkeuring getoond over te loopen naar de tegenstan ders van den klassestrijd. Spr. zei, dat de rev.-socialisten zullen blij ven strijden voor hun klasse, ondanks het gooien met modder door de tegenstanders. Als de arbeiders bereid zijn op te komen voor het beginsel van den klassestrijd, zul len zij hun stem uitbrengen vóór de revolu- tionnair-socialisten. Op een vraag of er onder de aanwezigen lust gevoeld werd voor debat of het stellen van vragen, werd geen antwoord gegeven, waarop de heer A p p e 1 na eenige mede- deelingen van huishoudelijken aard de ver gadering sloot. DE ALKMAARSCHE FRÖBELSCHOOL. Door het bestuur der Alkmaarsche Fröbelschool is aan den Raad der ge meente Alkmaar het volgende adres gezonden. Met verschuldigden eerbied geeft het bestuur der Ver. Alkm. Fröbelschool te kennen, dat het ernstige bezwaren koes tert tegen het voorstel van het College van B. en W. aan Uwen Raad, vervat in Bijlage Nr. 74, betreffende de verdeeling der Gemeentesubsidie aan het Bijzonder Voorbereidend onderwijs, hoewel het be stuur vnd. tevens gaarne zijn erkentelijk heid betuigt over de wijze, waarop door het College van B. en W. en Uwen Raad de belangen van het Voorbereidend On derwijs worden behartigd. Het bestuur acht het in de eerste plaats principieel niet juist, dat van het maxi mum bedrag der subsidie, bedoeld in de betreffende verordening, art. 4 sub. 1, eerst een bedrag van 500.wordt uit gekeerd aan de R. K. Bewaarscholen, bij wijze van compensatie voor huurverlagin- gen toegestaan aan de in gemeentegebou wen gehuisveste scholen. Hierdoor wordt de postie der gemeente als verstrekster van subsidie en die der gemeente als ver huurster aan elkaar gekoppeld. Wanneer mocht blijken, dat de R. K. Bewaarscholen in bijzondere moeilijk heden verkeeren, dan komt het ons be stuur zeer gewenscht voor, dat de ge meente daarin tegemoet komt om dit onmisbare onderwijs in stand te houden. Echter komt het ons bestuur niet juist voor, deze tegemoetkoming toe te kennen ten laste der maximum-subsidie, maar het acht het principieel juister en wensche- het feit, dat het bestuur door voortdurende en ingrijpende bezuinigingen de gemiddelde kosten per leerling tot op een minimum heeft teruggebracht. Voor haar wordt de toekomst dus steeds ongunstiger en loopt het voortbestaan van het neutrale Voorb. Onder wijs ernstig gevaar. Indien uwen raad kon besluiten tot een verstrekking van subsidie, gebaseerd op een vast bedrag per leerling, zonder vaststelling van een gesloten bedrag, zouden bovengenoemde bezwaren verval len. Werd tot op 1931 volgess dit stelsel een bedrag per leerling van 33,50 uitgekeerd, door de scherpe versobering van het kleuter onderwijs, toegepast door alle groepen, zou dit bedrag thans niet meer dan 20 per leer ling behoeven te bedragen, een verminde ring derhalve van 41 en konden alle kleuterscholen zij het op hoogst eenvoudige wijze, zonder angst voor opheffing, zich weer aan haar in den tegenwoordigen tijd onmis baar geworden sociale en opvoedkundige taak wijden. De in 1931 toegepaste verdeeling der sub sidie naar een vaste verhouding, had naast beperking der gemeenteuitgaven ten doel, voor de schoolvereenigingen eenigermate een vaste grondslag te scheppen, waarop de exploitatie kon geschieden. Ondanks de her haaldelijk toegepaste subsidieverlagingen heeft de Ver. Alkm. Fröbelschool steeds ge tracht, zich naar het voorgestelde doel te richten en zich b.v. beperkt in de aanname van leerlingen, waardoor gemiddeld steeds een 50-tal reeds aangegeven leerlingen op de z.g. wachtlijst werden geplaatst. Even- tueele vergrooting van het leerlingental brengt haar dus geen moeilijkheden mede, maar dat zou in. de toekomst voor haar zelf en de overige groepen nadeelige gevolgen mede brengen. Ook wanneer Uwen Raad de door de vereeniging voorgestane regeling zou willen aanvaarden, is de vereeniging bereid in de formatie der scholen geen ver andering te brengen, n.1, 2 x 3 kl. van 48 leerlingen. Eveneens tegen het voorgestelde in art. 4 sub 4, n.1. om bij de subsidiebepaling alleen in aanmerking te nemen de leerlingen van 4 jaar of ouder heeft het bestuur bezwaren. decorateur, 32 opperlieden, 17 stucadoors, 35 metselaars, 16 voegers, 19 schilders, 105 grondwerkers, 80 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 10 bankwerkers, 2 blikslagers, 2 carrosseriebouwers, 2 con structiewerkers, 2 electriciens, 3 fitters, 1 instrumentmaker, 1 kernmaker, 2 ketelma kers, 6 klinkers, 10 loodgieters, 2 lynwer- kers, 2 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslij per, 12 monteurs, 2 orgelmakers, 1 piano stemmer, 2 plaatwerkers, 1 ponser, 2 rij wielherstellers, 1 rijwiellakker, 1 scheeps bouwer, 1 scheepstimmerman, 1 scheeps- werktuigkundige, 9 smeden, 12 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 4 vuurwer werkers, 3 wagenmakers, 1 werktuigb. kundige, 6 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep verkeerswezen: 27 chauffeurs, 7 koetsiers, 13 schimpers, 1 kapitein, 1 machi nist binnenvaart, 17 pakhuisknechts, 26 ma gazijnbedienden, 5 kellners, 5 loopknechts, 1 hotelknecht, 1 emballeur. Groep voedings- en genotmiddelen: 55 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 3 koks, 10 slagers, 7 chocoladebewerkers, 1 off, choc. dragist, 1 koffiestroopbrander, 2 bier- bottelaars, 2 zuivelbereiders, 28 bakkers. Groep houtbewerking: 18 meubelmakers, 6 stoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 2 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 kuiper, 1 biljartmaker. Groep handel: 22 vertegenwoordigers, 6 winkelbedienden, 1 étaleur. Groep boek- en steendrukkerijen: 4 let terzetters, 2 drukkers. Groep landbouwbedrijven: 14 tuinlieden, 24 landarbeiders, 3 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was- schers, 4 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verfbereider, 1 kalkbrander, 1 huidenzou- ter, 1 cartonnagewerker, 1 papierbewer ker, 1 controleur, 2 bedrijfsleiders, 7 incas seerders, 4 zakkenstoppers, 2 administra teurs, 1 boekhouder, 1 verpleger, 1 batik- ker, 1 secretarie-ambtenaar, 15 kantoorbe dienden, 37 transport- en 242 losse arbei ders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 6, overige beroepen 1. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 30. Vrouwelijk personeel: 4 kantoorbedien den, 1 verkoopster, 1 huishoudster, 2 dag meisjes, 3 werksters. Alkmaar, 22 Mei 1937. De directeur v.n. v. d. HEUVEL sperwer, op 'n hoogen paal, bewees, ook roofvogels huizen. En sterns, o zeker, maar het duidelijkst werd hun aanwezigheid getoond, toen een van de deelnemers wat dicht bij zoo'n nestje kwam (op een echten veenachtigen grasakker, waar o.a. de ge knikte vossestaart groeide, een typische gras soort) en het sterntje met een hel scherp geroep van tèrn, tèrn, tèrn op 't hoofd van den indringer afvloog, telkens heen en terug, gelukkig zonder ongelukken! Een der hoogtepunten van den langen tocht was het begin van de zeer wijde plas, de Merken, n.1. het terrein van de kemp haantjes met hun lange speersnavels en prachtige kragen (van roodbruin tot zwart, grijs, ja spierwit), die telkens van de eene kampplaats naar de andere overvlogen, af en toe een strijdhouding aannemend, maar overigens tamelijk rustig bleven; slechts een enkel wijfje (zonder kraag) vertoonde zich bij de ridders. Ook op deze weiden vond men vrijwel dezelfde flora (maar minder rijk) als op den Baanakker. En wat echt- Hollandsch doet dat aan, als men op de riet bladen en -stengels de mooi geteekende, ha rige rupsen vindt van de rietspinner, of er een mooi vlindertje ziet rondvliegen met zijn roode spatten op donkergroenen grond (waarnaar 't diertje wel bloeddropje heet); en daarbij op den Baanakker het dichte bosch van berken en waterwilgen, mei doorns en lijsterbessen, waaruit de vrooljjke roep van den koekoek weerklonk! En langs de kanten van het Zwet groeit van alles, maar niet alles laat zich op één dag zien. Geweldige bladen van waterzu- ring, veel wit bloeiend lepelblad, prachtige smeerwortels (allen met paarse bescher men), de blaartrekkende boterbloem, de zachte bladen van de heemst, op een en kele plek de gele bloemen van de moeras- andijvie, dat alles wisselde af met de uitzich ten op de uitgestrekte weilanden met hun wrakke hekken en welvarend vee, hun enorme massa's gele boterbloemen en brui ne zuring. Oók een streek, soms meer water dan land, die echt deel heeft aan de groote schoonheid van ons heerlijke Nederland! PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM MR31 CENTRALE WERKPLAATS VOOR JONGENS VAN 14 TOT 24 JAAR. Over de week van 13 tot 19 Mei 1937 wer den geplaatst bij een patroon: 1 bankwerker, 2 in andere vakken. Aan de Centrale Werkplaats kunnen wor- I te Broek"op Lagendijk të veVkrijgenrmis- Tuinbouwvereeniging „De West". Vrijdagavond werd door de tuinbouw vereeniging „De West" een buitengewone leden-vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer W. Visser. De voorzitter deelde mee, dat de be spreking met de spoorwegmaatschappij, om een parkeerterrein aan de laadplaats den geplaatst: 4 timmerlieden, 3 metselaars, 2 kantoorbe dienden, 2 electriciens. 2 automonteurs, 4 in andere vakken. De Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen NAAR HET ZWET BIJ WORMER EN JISP. De heer A. H. Bijleveld schrijft ons: De wisselwachter heeft iets uit- jevonden om zijn vrouw te waar schuwen als zijn eten moet worden gebracht. Wie tegenwoordig den z.g. Baanakker in Zoowel om paedagogische als om sociale I de buurt van Jisp wil bezoeken, tmag zich te redenen zou het den minimum-leeftijd voor voren wel van een toegangsbewijs verzeke- toelating op 3/ jaar willen zien gesteld. De ren (met bovendien kennisgeving aan de be- methoden, volgens welke*'het Voorbereidend voegde autoriteit), want de Baanakker is Onderwijs wordt gegeven, zijn alle ingesteld Natuurmonument geworden. En dit laatste op drie leerjaren, een stelsel, dat overal ih terecht, want werd dit terrein niet onder be- ons land wordt aanvaard. Tevens is het voor schermend toezicht gesteld, dan zou er van groote gezinnen vaak zeer noodig, dat ruim de typische flora binnenkort niets meer over driejarige kinderen van de straat worden zijn. Zoo erg werd er door roovende gehouden. tuurvrienden" huisgehouden, dat er kisten Dat ook andere schoolvereenigingen hier vol planten gewoon weggestoken werden, ter stede op dit standpunt staan, bewijst een om als veldbouquetjes of kleine potplantjes onlangs in de Alkm. Courant geplaatste ad- verkwanseld te worden; natuurlijk zonder vertentie van de Chr. Bewaarsch. Ver., er iets tegenover te stellen en zonder ook waarin uitdrukkelijk stond vermeld, dat I maar iets te doen of in acht te nemen, waar leerlingen vanaf 3-jarigen leeftijd kunnen I door de mooie natuur in stand kon blijven, worden toegelaten. De Alkm. Fröbelschool De roovers vonden 't niet erg om er een laat sinds eenige jaren geen leerlingen be- woestijn van te maken, neden 3/-jarigen leeftijd toe, tenzij krach- De Baanakker is n.1. een van die oude ter- tens doktersverklaring de gezinstoestand dit reinen, waar men de natuur nog in haar noodzakelijk maakt. Tevens zal bij vaststelling van den mini mum toelatingsleeftijd op 3J4 jaar de con trole op de opgaven veel gemakkelijker zijn, dan bij het door B. en W. voorgestelde systeem, waarbij leerlingen beneden en boven den leeftijd van 4 jaar schoolgaan. De controle kan hierbij, wü zij doeltreffend zijn, niet anders dan tijdroovend en daardoor kostbaar zijn. Ingevolge de hierboven ontwikkelde rede nen verzoekt bet bestuur der Alkm. Fröbel school uwen raad met beleefden nadruk: a. niet over te gaan tot een vooruitkeering van subsidie aan de R.K. Bewaarschool, zoo als voorgesteld in de Verordening art. 4 sub 2; b. niet over te gaan tot het vaststellen van een subsidieverdeeling, overeenkomstig het stelsel, vastgelegd in art. 4 sub 3; c. niet over te gaan tot het vastleggen van het voorgestelde in art. 4 sub 4 aangaande - meest oorspronkelijke plantenkleed (en die renwereld) kan waarnemen; 'n terrein ook, dat op zich zelf een bijdrage levert vOor de uitspraak (na nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek), dat al de venen van N.W.-Euro- pa (zoowel de z.g. hooge als de laagvenen) van denzelfden oorsprong en in hoofdzaak van geheel dezelfde samenstelling zijn. Hier velerlei grassen en biezen, Carex- soorten en riet op den drassigen veengrond, afwisselend met wollegras en moerasvaren, zonnedauw en waternavel, de typische ad- dertongvaren en een paar mooie orchis-soor ten, o.a. de verschillend paars en paars-met- wlt getinte harlekijn-orchis en nog in op komst een orchis met prachtig bruin ge vlekte bladen. Maar men vindt er ook dop en struikheide en de eigenaardige kraaihei- de met haar opgerolde blaadjes en wel op de iets hoogere en drogere gedeelten; waar 't weer wat drassiger (en soms o, zoo nat) wordt, die smalbladige boterbloem: egelko- lukt is. Voor het verdelgen van ratten zal ver gif worden uitgestrooid. De voorzitter leidde in het belang rijkste van deze vergadering, n.1. het sproeien van aardappelen. De heer S. Visser, correspondent van den Plantenziektenkundigen Dienst, gaf hier na een breedvoerige uiteenzetting van de wijze van sproeien en het bereiden van de vloeistof en de behandeling van het ma teriaal. Vragen werden gedaan en beant woord Aan de leden werd aangeraden de brochure van. den Plantenziektenkundigen Dienst met aandacht te lezen. De heer S. Visser stelde zich beschik baar voor het geven van inlichtingen. De voorzitter deelde mede, dat de markt geld ter beschiking stelt voor het koopen van spoeiers, die later in gedeelten afgelost W Dc heer P. Zwetsman besprak het besluit van de algemeene vergadering der L. G. waar besloten is, het sproeien niet ver- plichtend te stellen, maar vond de bespre king van dezen avond sympathiek. Htf achtte het, menschen die niet sproeien, aan te brengen, niet gewenscht. Het sproeien van aardappelen werd hierna zonder tegenstand aangenomen. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over het welslagen van dezen avond. Benoemd. In de vergadering van den Christe- .(jken Boeren- en Tuindersbond werd in» plaats van den heer J. Swager als nieuw besturslid gekozen de heer G. Gutter. Omzet Noordermarktbond. De omzet van den Noordermarktbond is over de maand April tamelijk grooter dan over dezelfde maand van verleden jaar. In April 1937 werd n.L geveild voor 105.395,22 tegen 81.553,36 in April 1936. Wanneer men de hoeveelhelen aange voerde producten echter met elkaar ver gelijkt, komt men tot de conclusie, dat er in de maand April 1937 zeer veel meer is geveild dan in April 1936. In totaal werden n.1. in de maand April 1937 geveild 447 spoorwagons kool, terwijl de hoeveelheid in April 1936 slechts 117 wagons was. Hieruit kan en wel afleiden, dat de op brengst van de in April 1937 geveilde hoeveelheid heel wat grooter zou moeten zyn, wanneer de prijzen gelijk waren ge weest aan die van April 1936. District Alkmaar van de Sint Joseph Gezellen. Zondag had te Limmen de St Joseph- Gezellendag plaats, welke uitstekend was bezocht. De dag begon met een H. Commu nie in de parochiekerken en omstreeks 11 uur kwam men bij honderden in de pa rochiekerk te Limmen bijeen. Om 11.30 uur werd een plechtige hoogmis opgedragen door den district-praeses. Ge zongen werd door het Gezellenkoor te Lan- gendijk. Hierna was er een gemeenschappe lijke lunch. Om 2 uur liep het groote SL Maarten gebouw tjokvoL Ook de gaanderijen en bo venzaal (wegzijde) waren geheel bezet. Volgens schatting waren er 550 jongens. Zoowel de zaal als het podium bood met zijn palmen en vele vlaggen een feestelij- ken aanblik. Na een openingswoord en het zingen van het vlaggenlied, was het woord aan Pater Henri de Greeve met het onderwerp! „Geestelijke verdieping". De redenaar (die met een uitbundig applaus werd begroet) ving zijn rede aan met de opmerking dat het hem een groot genoegen was dat hij voor de jeugd (de hoop der toekomst) mocht spreken. Je hebt, aldus spreker, wel eens behoefte om je hart te luchten en dat kan niet altijd en overal. In zijn rijke on dervinding had spr. de scherpste tegenstel lingen ontmoet. Allerwege ontzettende vlek keloosheid en een geest die niet van Christus is. Alles gaat om de jeugd. Dat is ook het geval in het buitenland. De verkiezingen (waar spr. niet op zou in gaan) staan in het teeken: Voor of tegen Christus. Nooit werd er een feller strijd ge- streden Jelui jongens, aldus spreker, zijn nog niet rijp om die ontzettende verwor ding van de maatschappij te peilen, nog minder te doorgronden. Doch vóór alles: blijft trouw aan de kerk en volgzaam aan 4 299. Mooi, zei de commandant, als de zaken zoo staan krijgen ze wat terug ze hebben er zelf om gevraagd. Met één schot was het bandietenschip lek geschoten. De bandieten, onder wie ook de Amerikaan moesten vluchten in een roeiboot en kon den gemakkelijk worden aangehouden. 300. n echtzitting niet aT ïn wachtte dc reisde hij naar iLt een rechte lijn Groene OoevL £0mb?y om daar Het had genoeg van a^dVe te yerkoPen- H« blij toen ze in Rn u avonturen en was hg bij "en met zijn allen vei- belandden die h?. ko°Pman in juweelen tuin betaalde 7 V°°r de steen for- u Deiaaide. Zoo was alleJ— et voor niets geweest. moeite dus

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10