HIER r kleeding. koninginneharing bvers ^Vnf- UiidschdfteK hc 'th*e e*ff zi; DAN MATUURLUK. N?1 LUST 6 STRAND gerard worm ^^iJËRWiSCiTHANDEL Moderne Badcosteums IMONDEWITIaatons iezen uit deze 4 soorten! K5* wCp!ïC.waa,bora ,,n HEDEN ONTVANGEN EEN DELICATESSE. Beleefd aanbevelend, A. C. MEIJER, LANGESTBAAT 50. TELEF. 2724. christelijk historische ume. jhr. Mr. D. J. DE GEER, No. 1 van lust 4. voor Dames, Heeren en Kinderen. U slaagt zeker bij ons en voordeelig. Ziet onze speciale etalage. LANGESTRAAT 56. r JAVA-THEE 25 28 32 cent CHINA-THEE. 25-28-32 cent CEYLON-THEE28 -32 cent DARJEELING-THEE32 cent de g°u°bron voor de huisvrouw k.n !rb,ikam Van da -"«""«te waren kan blijven adverteeren. geadverteerd6deren w°'den Hen teruggekregen. Het komt er op aan een oplossing te vinden. De minister van justitie, de heer de Laveleye, die zich op dat gebied moedig heeft gedragen in het jongste kamerdebat, tegen zijn partij in, spant zich ook in om een terrein van over eenkomst te vinden. Vermelden wij, dat in de Samer de socialistische leider Van- 'dervelde nogmaals zijn vroegere verkla ring heeft herhaald, dat de meeste VI. activisten werden gedreven door een ide aal, zooals Pirenne, de groote Belgische geschiedschrijvers dit ook heeft geschre ven. De heer Vandervelde heeft echter ook een amendement verdedigd, luidende dat als voorwaarde voor herkiesbaarheid zou worden gesteld, dat men het verzoek richte tot den Koning en zijn trouw be- vestige ten opzichte van den Belgischen Staat en zijn gehoorzaamheid aan grond wet en wetten. Anderzijds is er van de zijde der communisten een amendement in gediend, waardoor het voordeel van de amnestiewet niet zou worden uitgebreid, tot Borms, Jacob en Raphaël Verhulst. De heer Vandervelde heeft in de Kamer ver klaard, dat er een Vlaamsche meerderheid is om de amnestie goed te keuren. Dat is het wat van Zeeland tot eiken prijs wil beletten, n.1. de stemming van Vlamingen tegen Walen en Brusselaars. Dat zou wel geen „nationale" oplossing zijn. In zijn rede in de Kamer, Woensdag uitgesproken, heeft hij op meesterlijke wijze het vraagstuk gesitueerd. Hij heeft erop gewezen, dat de Vlaamsche leiders, die het activisme heben bestreden, thans de eersten zijn ,na zoovele jaren, om amnestie te vragen. Men moet hen gelooven. Hij deed echter een oproep om te bekomen, dat de Vlaasche vertegenwoordigers het precedent zouden aanvaarden, volgens het welk het recht van verkiesbaarheid slechts op aanvraag van den belanghebbende zou worden teruggekregen. Dit beteekent dat, indien b.v. Borms opnieuw moest candidaat Willen zijn voor een zetel van volksver tegenwoordiger, hen eerst een soort mea èulpa zou moeten betuigen over zijn ver leden als politiek man. Daar gaat het nu eigenlijk om. Het is Donderdag a.s., dat in de Kamer het debat over de amnestiekwes tie wordt voortgezet en er ook zal moeten worden gestemd. Na de betooging van vandaag is het de vraag, of er nog toe gevingen zullen kunnen worden gedaan door de Vlaamsche volksvertegenwoordi gers. Men verlieze hierbij echter niet uit het oog, dat de amnestiekwestie een zui vere politieke kwestie is en vele voor standers, in de Kamer, van de onvoor waardelijke amnestie ,tot degenen behoo- jjen, die de regeering zouden willen ten val brengen om heel'wat andere redenen, dan deze van amnestie. Intusschen tracht men de openbare meening op te hitsen o.m. door het voor te stellen, alsof de amnestie een paar milliard zou kosten aan de schat kist. Dat is natuurlijk volledig verzonnen. Men moet goed onderscheiden. Ten eerste is er bestuurlijke amnestie. Deze moet ten goede komen van de Vlamingen, die in openbaren dienst waren en zonder dat zij voor een rechtbank moesten verschijnen, bij bestuurlijke amnestie zou slechts mee brengen dat zij een tijdelijk wachtgeld krijgen of het pensioen waarop zij normaal zouden hebben recht gehad. Er zou niets worden betaald met terugwerkende kracht. De politieke veroordeelden hebben reeds amnestie verkregen, doh hun bur gerrechten werden hun niet terugver- schaft. Thans zouden zij deze terugkrijgen, Tenslotte is er de amnestie voor militairen, die werden gestraft wegens feiten van tij dens den oorlog. Het is alles dus vrij eenvoudig. De am nestie wordt er niet door gediend, dat er een politiek manoeuvre mee gemoeid is. In de leidende en verantwoordelijke Vlaamsche kringen is men er toe geneigd, het amendement te aanvaarden, zooals de heer van Zeeland het wenscht, omdat, we zeiden het reeds, amnestie niet als een triomf mag worden beschouwd van dege nen, die er van genieten, al is in Vlaande ren de wensch voor amnestie algemeen. Behoudens verrassingen van allerlei aard zal ten slote slechts in deze richting een „nationale"' stemming over het vraagstuk irjogelijk te achten zijn. Het Mei-nummer van In Weer en Wind. Het Mei-nummer opent met een artikel van B. J. J. R. Walrecht, die een speur tocht heeft ondernemen naar het in vroe ger eeuwen door de zee verzwolgen Zeeuwsche plaatsje Nieuwlande. De mete orologische medewerkers Chr. A. C. Nell, in zijn beschouwing over het weer van de maand Mei, weidt o.a. uit over het eigenaardige verschijnsel der ijsheiligen- koude, terwijl S. J. van der Molen belang stelling vraagt voor het boerenhuis in Saksisch Nederland, dat veelal is gebouwd met een onvergelijkelijke intuïtie voor zui vere verhoudingen. De geoloog P. v. d. Lijn gewaagt van de voortdurende onrust in onze aardkorst, die o.a. tot uiting komt in de golvingen en plooien der gesteentelagen, A. J. de Boer weet den lezer ervan te doordringen, dat natuurgenietingen ook het deel kunnen zijn van hen, die slechts een stadttuintje bezit ten en dr. A. Reclaire neemt ons mee naar de jeneverbessen, die o.a. bewoond Worden door uiterst boeiende wantsen, die geen „vieze dieren" zijn, maar insecten van een verrassende kleuren- en vormen schoonheid. W. H. Dingeldein zingt den lof der gm cieuse vogelkersen, dr. W. M. Kruseman Wijst op de psysche en athletische pres taties der apen, terwijl mr. Fr. Haver- fcehmidt vertelt ivm vliegenvangers, die onderburen bij ooievaars waren, d.w.z. de Vogeltjes hadden hun eieren gedeponeerd in een nestpaal van onze koninklijke eibers. Tenslotte vermelden wij nog een artikel |van drs. H. J. Jordan Jr. over de genoegens van hen, die nader tot de natuur trachten te komen door kampeeren en van H. Kleijn over maretakken. WAAD.? ■fï WANNEER? HOE? modieuse badpakken, vlotte strandkleeding, croed passende badjassen voor Dames, Heeren en kinderen in een groote collectie bij In de HoulllL Brengt morgen Uw stem uit op i;;<-4 A Het Bestuur der Afd. Alkmaar. J. Riugers. D. L. de Jonge. C. Elles. A. Lesterhuis. P. van der Borden. G. Thesing. R. W. Zaadnoordyk. J. Vogelaar. M. R. Versteeg. In „Waakt en Bidt" is een informatiebureau gevestigi Zy die pei auto gehaald wenscben te worden, kunnen zich daar opgeven. I per pakje

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8