Het mysterie van de zoekgeraakte Jan Steen. Een glorieavond voor den Alkmaarschen Turnkring. De drie-kringen-turnwedstrijd in Aalsmeer. U Aan de echtheid van het schilderij wordt getwijfeld. Er hebben dezer dagen beschouwingen in diverse bladen gestaan over een zoek- geraakten Jan Steen, die teruggevonden zou zijn. Een schilderstuk van Jan Steen al dus werd gemeld voorstellende „Het bezoek van den dokter," is toevalligerwijze weergevonden. In de tweede helft der vorige eeuw was dit schilderstuk in ons land bekend en kwam voor in den catalo gus Neville D. Goldsmid. In 1881 werd het geveild te Parijs. Het stuk moet daarop rondgezworen hebben en is dezer dagen toevallig in handen gekomen van den kunstliefhebber J. Timmers te Sittard. Er wordt dan verder verhaald hoe ge noemde heer Timmers zich enkele maan den geleden in een antiquiteitenwinkel te Luik bevond, waar een onoogelijk schil derstukje hing, een voorstelling van de oudhollandsche school of een copie daar van, dat de antiquair van een Zwitser had gekocht. De heer Timmers kocht het voor een klein bedrag. In Sittard toonde hij het aan den des kundigen jhr. dr. Van Rijckevorsel uit Nijmegen, die er een Jan Steen in zag, hetgeen naar gemeld werd zekerheid werd toen men het bekende werk van dr. C. Hofstede de Groot er op nasloeg. Men stelde zich toen in verbinding met Dr. Ir. De Wild in Den Haag, die de authenticiteit vaststelde. Uit een Röntgen foto bleek, dat de schilder bij het vervaar digen van compositie veranderd was en #at twee figuren waren weggeschilderd. Na reiniging en het ontdoen van oude vernislagen kwamen de oude kleuren fraai Voor den dag. Het schilderij 31 x 24 c.M. groot stelt een dokter voor, die den pols voelt van een jonge vrouw terwijl een oude vrouw nieuwsgierig het resultaat van het onderzoek afwacht. Tot zoover de dezer dagen gepubliceer Se bijzonderheden inzake het terug vinden Van een waardenvollen Jan Steen. In de geheele Nederlandsche pers is daarna een reproductie van dezen weer in vaderlandsch bezit gekomen kunstschat verschenen en men treft de afbeelding ook aan in onze foto pagina ven de courant van Vrijdag 21 Mei j.1. Is dit wel de zoekgeraakte Jan Steen? Wij kregen hedenmorgen bezoek van den heer J. C. baron van Heeckeren van Lrandsenburg, inwoner onzer gemeente, die het relaas van den verdwenen en weer teruggevonden Jan Steen in de Telegraaf had gelezen en zijn vermoeden uitte, dat hier van een groot misverstand kan wor den gesproken. De heer Van Heeckeren legde ons een exemplaar voor van de catalogue d'une belle collection dessins et tableaux vente publique les 1012 Février 1926 afkomstig van A. J. van Huffel's antiqua riaat te Utrecht. In dezen catalogus worden onder no. 731 en no. 732 twee zeer goede copieën van Jan Steen vermeld. No. 731 stelt volgens den catalogus voor: Bezoek van een geneesheer aan een jonge zieke vrouw. Doek hoog 52, br. 43 C.m. in verg. lijst. Het is aldus wordt vermeld een zeer goede copie door F. 8. van Heeckeren tot Brandtsenburg 1822. De toelichting luidt: Een jonge vrouw op haar ziekbed met vernietigenden blik ziende naar een dokter, in een armstoel Itaast haar bed gezeten. Deze spreekt met een meer bejaarde vrouw, die in de eene Ïand een glas wijn, in de andere een kruik raagt. Catal. Mauritshuis no. 168. De copieïst, de heer F. J. van Heeckeren tot Brandtsenburg is naar onze bezoe ker ons mededeelde diens grootvader. Hij maakte de copie ongeveer 1822 in het Mauritshuis en zij is im het bezit van de zen inwoner onzer gemeente. Hij liet het schilderij dezer dagen foto grafeeren en stelde ons in het bezit van de foto. In verband met den „teruggevonden" Jan Steen is echter het catalogusnummer 732 van meer beteekenis. Het vermeldt: Een geneesheer een jong meisje de pols voelende. Doek hoog 52, br. 42 c.m. in verg. lijst. (Zeer goede copie d. F. J. v. Heeckeren tot Brandtsenburg c. 1822). De toelichting luidt: Een jonge vrouw met mismoedig gelaat in haar slaapkamer gezeten voor het bed, laat zich den pols voelen door een geneesheer. Cat. Mau ritshuis no. 167. Op deze schildery en de voorgaande is van toepassing het oude rijmpje: Wat baet hier medicyn, Het is der minne pyn. Zie daar dus een copie van de sinds 1881 zoek geraakte Jan Steen welke men nu zie de eerste foto dus teruggevonden zou hebben. Het is de verloren geraakte Jan Steen niet. Maar zoo zegt ons de heer Van Hee ckeren van Brandsenburg het thans te Luik gevonden schilderij is de. verloren gegane Jan Steen niet. Immers, ook deze laatste in den catalo gus genoemde copie geschilderd door zijn grootvader is in zijn bezit. Hij heeft ook deze laten fotografeeren en wij heb ben van de foto heden dadelijk een cl'-Lé cliché laten maken. (Zie foto nr. 2). Men ziet, dat dit schilderij inderdaad meer overeenstemming met de catalogus- beschrijving vertoont dan het thans te Luik ontdekte. Het staat zonder twijfel vast, dat 't hier over een copie van den echten Jan Steen gaat en de groote vraag kan dus gesteld worden: Is het te Luik dezer dagen gevon dene ook een Jan Steen en wel de ver miste Jan Steen geweest? De heer baron van Heeckeren van Brandsenburg ontkent het ten stelligste en wij vonden de kwestie van voldoende be lang om er hier nog eens even nadrukke lijk aandacht voor te vragen. Turnen. 't Was een vroolijke troep, die Zater dagavond om half zeven, in twee volle bussen van de Paardenmarkt vertrok. Het waren de 8 turnsters en 8 turners, die onzen turnkring gingen vertegen woordigen op de gymnastiekwedstrijden tusschen de turnkringen „Alkmaar en Omstreken"., „Kennemer Turnkring" en „Noord-Hollands Zuiderkwartier", in Aalsmeer. En deze keurploeg werd na tuurlijk vergezeld, behalve door het Turnkringbestuur, door een uitgelezen schare van supporters, terwijl ook wij zelf aan het verzoek om dezen tocht en wedstrijd mee te maken, gehoor gegeven hadden. Dank zij de opwekkende mondharmonica- muziek van Wassink was de stemming er al spoedig in. Toch was er een zekere gedrukt heid te bemerken; immers, wij gingen iets onbekends tegemoet; 't zou een wedstrijd worden tegen vreemde tegenstanders en in een vreemd milieu, en er gingen dan ook allerlei geruchten rond; een enkele beweer de, dat Alkmaar „finaal ingemaakt" zou worden, velen rekenden op de 3e plaats en vooral voor de Kennemer dames bleek het ontzag groot te zijn. Zij, die den uitslag ken nen, begrijpen dus, dat de stemming op de terugreis heel wat beter was. Van de rust op de Velser pont maakte voorzitter Reurslag gebruik om de decl- nemenden alsnog welkom te heeten en de totstandkoming van dezen wedstrijd en de keuze van de vertegenwoordigende ploeg te memoreeren, terwijl hij de leden van deze ploeg bij w(jze van „mental-training nog n ernstig woord toevoegde en allen 'n succes vollen en prettigen avond toewenschte. Bij de pont en langs den hoofdweg ston den en zaten reeds groepjes menschen; zou den zij toen eenigszins bevroed hebben, dat zij nog ruim 2 uur moesten wachten, voor dat het Prinselijk Paar, met Hr. Ms. „Java naar IJmuiden gebracht, langs hen heen zou gaan? Na een mooien tocht door Haarlem en omgeving en langs de rechte wegen in den Haarlemmermeerpolder, gevolgd door een dwalenden rondtocht in Aalsmeer, arriveer den wij juist nog op tijd bij het geweldige bloemenveilingsgebouw „Bloemenlust". Het nieuwe gebouw met zijn groote ruim te en gladden tegelvloer was zeer geschikt voor dezen wedstrijd, hoewel de verlichting iets te zwak, de temperatuur niet hoog ge noeg en de steenen vloer eigenlijk te koud voor de turners was. De toestellen stonden ruim van elkaar opgesteld en vormden het middelpunt van de publiekopstelling, ter wijl het plankier voor de vrije oefeningen daarentegen letterlijk in een hoek gedrukt was. Op publieke belangstelling had men blijk baar niet gerekend; slechts enkele stoelen stonden er klaar, zoodat er overhaast nog heel wat aangedragen moesten worden; toch zal er in totaal nog geen 100 man publiek geweest zijn. De groote fraaie bloemenklok wees ruim 8 uur aan, toen de 48 wedstrijddeelnemers met hun groepleiders opmarcheerden en de heer Bol, voorzitter van den Turnkring N. Hollands Zuiderkwartier, een kort openings woord sprak. Onmiddellijk hierna begaven de 6 ploegen zich naar hun plaatsen en werd met den wedstrijd begonnen. De dames-ploeg voor den Turnkring A. en O., die met laagbrug begon, bestond uit de dames: H. Phaff, A. Kramer, mevr. C. Majolée, mevr. N. Beeld manSmit, D. Ran, L. de Betue, J. v. d. Ploeg en M. Ran, terwijl de Alkmaarsche mannenturners vertegenwoordigd waren door de heeren A. Wassink, J. Otten, N. Spaans, F. G. Nol, J. Lensen, L. van Bode graven, A. Leeuwangh en J. Schuuring. In de genoemde volgorden werd aan de diverse toestellen gewerkt. Bij deze wedstrijden waren geen ver plichte oefeningen, zoodat ieder zijn of haar eigen keusoefening afdraaien kon. Ook de „vrije oef." werden individueel en naar keuze uitgevoerd, iets wat wij op Alkmaarsche wedstrijden of uitvoeringen zeer zelden zien. Daar de Alkmaarders dit dus niet ge woon waren en de tijd van voorbereiding te kort was, was de T.A.O. hiervan vrijgesteld. Hiermede werd natuurlijk rekening gehou den bij het vaststellen van het eindresultaat der wedstrijden. Bij de bepaling van de rangorde der 3 kringen werden de vrije oefeningen n.1. buiten beschouwing gelaten; na vaststelling hiervan zou dan door bij- telling van de punten der vrije oef., een nadere rangorde der beide andere turnkrin gen bepaald worden. Door de dames werd achtervolgens ge werkt aan: laagbrug, paard (voltige), ringen en paard-breedte-springen; door de heeren: paard (volt.), hoogbrug, tremplin-paard- lengte-springen, ringen en hoogrek. De volgorde der toestellen was zoo, dat de groepen zich zoo weinig mogelijk hoefden te verplaatsen. Het geheel had dan ook een vlot verloop, waardoor de wedstrijden na 2 uren turnen beëindigd waren. Intusschen genoot ook het publiek van het werk, wat aan de diverse toestellen gepresteerd werd. Deze prestaties willen wij dan ook eens nader beschouwen. Onze heeren begonnen dus met paardvol- tige, en dat debuut was niet slecht; de oefening van Wassink behoorde tot de 5 a 6 beste, die we dien avond aan het paard zagen maken. Wat is het anders jammer, dat de afsprong na een fraaie voltige zoo dikwijls nog gedeeltelijk mislukt. Komt dit doordat het zoo moeilijk is, het snel draaiende lichaam plotseling volkomen te beheerschen en tot stilstand te dwingen, of is een lichte duizeligheid (al of niet bewust^hiervan^de oorzaak? In het laatste geval zou een perking van het draaien bij het afkeere den afsprong en zeker ook de geheele oe e Naast onzen kam- een keurige, waren het ning ten goede komen pioen J. Schuuring, die weer soepele paardvoltige liet zien. Nol, Lensen en Van Bodegra\ en, die goe voltigeerden, Lensen, dien wij bij de Koren beurs wedstrijden niet gezien hebben, an met wat netter afwerken een goede kracht worden. Aan de brug werd door alle 8 goed werK geleverd, en 't was ook hier weer onze kampioen, die zoo keurig werkte, dat zijn oefening welhaast met een maximum e- loond had kunnen worden. Minder fraai ging het bij het paardlengtespringen; duidelijk was te zien, dat dit te weinig gedaan wordt, hoewel het tremplin-paard- en -tafelspiingen toch een groote bekoring hebben. Toch zagen we een keurige handstandoverslag en een hurk-hoeksprong, maar wat zou Schuuring zeggen, als het volgend jaar bij de kring kampioenschappen dit nummer ingelascht werd? Aan de ringen was het weer veel beter; hierbij moeten wij vooral Otten noe men, wiens ringoefening de beste was, maar ook Leeuwangh en de jeugdige Spaans toon den hier hun kracht. Intusschen hadden heeren van de beide andere kringen aan de andere toestellen ge werkt; ook hier zagen we heel goed werk bij; het waren vooral Guit en Verkes van de K.T.K. en de Boer en v. d. Ploeg van het Zuiderkwartier, die geduchte concurrenten bleken. Vooral Verkes was dit in hooge mate geweest, als zijn rekoefening niet mislukt was. Wat het rekwerken betreft, hierbij sloeg de Turnkr. N.-Hollands Zuiderkw. wel een zeer treurig figuur; de jury kon dan ook geen der 7 deelnemers een voldoende toe kennen, 2x5% was het hoogste! Interessant was het, de gelaatsuitdruk kingen van de Alkmaarsche supporters en bestuursleden tijdens het verloop van den wedstrijd te volgen. Al spoedig was het zelf vertrouwen teruggekomen: men begreep wel, dat de heeren geen slecht figuur zouden slaan en naarmate de wedstrijd vorderde, werden de gezichten optimistischer en opge ruimder. Toen dan ook de heeren aan hun laatste toestel, den rekstok, begonnen, zag men dit vol vertrouwen tegemoet, men kende de eigen kracht en had het werken van de beide andere heerenploegen reeds gezien. Toen dan ook alle punten genoteerd en opgeteld waren, bleek, dat de heeren van A. en O. in totaal 214% punt behaald had den (aan elk toestel werden de 6 beste prestaties van de 8 geteld, terwijl het maxi mum voor paardspringen 5 was), waarop de Kennemers volgden met 203 en N.-Hollands Zuiderkwartier met 180 punten. Wat de persoonlijke punten betreft: no. 1 werd J. Schuuring (39 p.), no. 2 N. Spaans (35%), no. 3 A. Wassink (34%) en no. 4 de Boer van N.-Holl. Zuiderkw. (34 p.); een pracht resultaat dus van de Alkmaarsche turners. Maar ook de dames maakten het niet slecht. De uitblinkers waren hier de dames: M. Ran, L. de Betue, J. v. d. Ploeg en mevr. C. Majolée van de T.A.O., van Koningsbrug- gen en Smit van de Kennemers.en de dames M. en L. Witziers van Zuiderkwartier. Zooals verwacht, werden de dames van den Kennemer Turnkring één en wel met 166% p.; op de 2e plaats kwamen de Alk maarsche dames met 161% p., dus een ver schil van slechts 6 punten, wat men zeker niet verwacht had, terwijl ook hier de gast vrouwen met de laagste plaats genoegen moesten nemen, met een totaal van 157% p. Bij de dames moeten wij het ringenwerken van de Kennemer dames nog even memoree ren, waarbij wij ook de dames S. Swart P. de Vos en H. Heek noemen willen. Hier was de strijd ook meer gelijk op gaand, zoodat de totaaltellingen niet ver uit elkaar liggen. Het hoogst aantal punten werd behaald door de dames M. Ran en M. Witziers (elk 29% p.), gevolgd door C. van Koningsbruggen (28%), S. Smit (28) en L. de Betue (27%). Hoewel hieraan door de T.A.O. niet werd deelgenomen, mogen wij de vrije oefeningen niet vergeten. We zagen hierbij werkelijk diverse composities, die fraai van samen stelling waren, en goed uitgevoerd werden. Aangezien dit ook voor het publiek van aesthetische waarde is, zullen wy het zeef toejuichen, wanneer deze vorm in onze stad meer ingang gaat vinden Na afloop van den wedstrijd stelden de turnsters en turners zich opnieuw in front- rij op en werd door den heer Hop, als voor zitter van de Kenn. Turnkr. het slotwoord gesproken. HU memoreerde dan, dat oor- spronkelyk de turnkringen N.-H. Zuiderkw., KTK en Purmerend hier zouden strijden, dat Purmerend zich echter terugtrok, waarop Hop aangemoedigd door het succes van do Korenbeurswedstrijden, besloot Alkmaar te vragen Alkmaar werd, ondanks de korte voorbereiding, bereid gevonden, waarvoor hij de Alkmaarsche turnmakkers hartelijk dank zegde, terwijl hy de hoop uitsprak, dat het by deze kennismaking niet zou blyvem. Verder prees hij het werk van de zeer com- peten te jury (bestaande uit de heeren G. Kleerekoper, J. Schenke, L. J. H. Stiens, J. H. A. G. Schmitt, M. Jacobs en H. C. P. Naber) waarop hy den uitslag mededeelde. Hierna werd door allen het Bondslied ge zongen. De heer Reurslag, zyn collega Hop beantwoordend, sprak zyn vreugde uit over deze kennismaking en noodigde tegelijk de beide andere kringen uit, het volgend jaar in Alkmaar te komen; een voorstel dat met luid applaus begroet werd en onmiddellijk geaccepteerd. Tenslotte sprak de heer Bol nog, die be sloot met alle dames-deelneemsters, ter her innering aan dezen wedstrijd in bloemen- land, een bouquet rozen aan te bieden, wat natuurlijk zeer gewaardeerd werd. Hierna werd nog een half uurtje gedanst, waarna de Kennemers en Alkmaarders in hun autobussen stapten en om half twaalf den terugtocht aanvaardden. De Alkmaar ders natuurlijk in overblijde stemming, zoo dat de Haarlemmermeer en Haarlem zelf vroolijk zingend genomen werden en deze tocht veel korter scheen te duren dan de heenreis. En nu gaat de Turnkring Alkmaar en Om streken een eigen keurploeg vormen en goed trainen, zoodat de beide andere kringen het volgend jaar hier een zwaren stryd zul len hebben. Links de reproductie van de teruggevonden van den heer van Heeckeren. Jan Steen; daarnaast ter vergelyking (Zie bygaand artikel). een foto van de copie, die in het bezit is Wielrennen. DE RONDE VAN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zijn vyf Nederland sche renners ingeschreven voor de derde ronde van Duitschland, welke van 6 tot en met 20 Juni, met start en finish te Berlijn, wordt gehouden. Nederland zal in dezen zwaren wegwedstrijd worden vertegen woordigd door M. Valentyn, van Amster dam, van Swelm, Gy'sen en Stuyts. Als reserves zijn eventuëel van Hove, Gom- mans en Gommers ter beschikking. Behalve een sterke Duitsche ploeg zullen ook Fransche en Belgische renners aan deze ronde deelnemen. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Magne zal niet deelnemen. Antonin Magne, de Fransche wereld kampioen der beroepsrijders op den weg en aanvoerder van de vorige Fransche ploeg in de ronde van Frankrijk, zal dit jaar niet aan deze grootste wegwedstrijd van het seizoen deelnemen. Reeds het vo rige jaar, toen hij op prachtige wijze de tweede plaats in het algemeen klassement wist te bezetten met nog een 27 minuten achterstand op den winnaar, Felicien Ver- vaeske, had de Fransche favoriet verklaard, in 1937 niet in de ronde te zullen rijden. Na ampel beraad heeft „Tonin" onder groote spanning van de geheele Fransche en ook buitenlandsche wielerwereld dit besluit thans genomen. Als redenen gaf Magne op: ten eerste, dat hy niet op zijn besluit van het vorige jaar heeft kunnen terugkomen, ten tweede: indien hij dit wel gedaan zou hebben, dan nog resten hem slechts vijf weken voor lichamelijke en geestelijke training en ten derde: in Maart heeft hij een auto-ongeluk gehad en daar van ondervindt hy nog steeds hinder. Gis teren nog had hij achter motorgangmaking getraind en vandaag had hy nog pijn in de knie. Niettemin zal Magne toch bij de ronde van dit jaar betrokken zyn. Hij zal name lijk het startschot van deze 31ste ronde van Frankrijk lossen. Hoe populair Magne is blijkt wel hieruit, dat hem op initiatief van het Fransche sportblad „L Auto" vijftien lijvige boek- deelen zijn overhandigd, waarin sympa- thie-betuiginen voor „Tonin" zyn geschre ven door 200.000 bewonderaars en bewon deraarsters DE RONDE VAN LUXEMBURG. Drie Nederlanders geven op. De tweede étappe van de ronde van Luxemburg van Diekirch naar Duedlingen over een afstand van 212 K.M. was zoo mogelyk nog zwaarder dan de eerste Er ral'n een zeer snel tempo gereden en daarby moesten vele bergen, waarvan som- VoSt men h k31"6"' WOrden «nonnen, tuur en H» ^blJ de zomersche tempera- hadden t/> waarm^<ie vele renners hadden te kampen, dan behoeft het geen m S™"!f te ,b'ren' laridschp ni ?P!"' Ook de Neder- uitvaller* R6g "let mmder d»n drie rijden, waarbij hii Ho eede étapp€ uit" zette in den L dVeertlgste Plaats be- eerstep laats burg wonende Italiaan TV,: Luxem- van 6 uur 23 min 2,Dal_Agno1 met een den eindsprint den winn' W8arbÜ hÜ in etappe, Mathiac ri„ "naar van de eerste klopte. Derde werd de"n ?et tWee lengten een tijd van 6 uur 8 Mlchielsen met Pierre Clemens de v erT' ,32 S6C een tijd van 6 uur P aats innam met In het algemeen k 1ÜT57 See' 1. Matthias Clpm sserr|ent is de stand: sec., 2 Pierre clT™ 12 uur 12 min. 55 sec-, 3 DaU-AgnoMo"8 12 Uur 14 min. 31 Bongers bezt de 35^^ \S m'n" 50 sec' 58 min. 1 Sec. P ats met 12 uur

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10