HET BETOVERDE BOS. Een zomerjurk Nieuws in 't kort. Glimlachje Zwaar onweer. GEMENGD NIEUWS. ZIJPE SCHAGEN MEDEMBLIK I?j IC 1 Wil •itten hul8kleur. da( past niet eIk"r K ^,L?A ZONNEBRUIN bronst nmi o* 'lu'd prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct De stakingen in Amerika STAKING BIJ FORDFABRIEK in CALIFORNIE. Het begin van een felle actie? De montagefabriek van Ford aan de westkust is in verband met een daar uitge broken staking, waarbij 1800 man betrokken zijn, gesloten. Dit is, naar de plaatselijke leider van de United Automobile Workers verklaarde, het eerste kanonschot in den oorlog tegen Ford. Zeven staalfabrieken gesloten, De staking heeft geleid tot sluiting van zeven staalfabrieken der Republic Steel Company te Ganton. Een der staalfabrieken, dié de bij het Comité voor Industrieele Or ganisatie aangesloten vakvereenigingen wei gert te erkennen. Incidenten Robinson, de democratische vertegen woordiger voor Detroit, heeft het congres van den staat Michigan verzocht een on derzoek in te stellen naar de incidenten welke zich gisteren bij de Fordfabrieken hebben voorgedaan. Volgens de laatste berichten zouden de incidenten ernstiger zijn dan eerst was gemeld. Behalve twee ernstig gewonden zouden er nog veertig gekwetsten zijn. Het uitvoerend comité der arbeiders tn de staalfabrieken heeft besloten de staking af te kondigen in affe fabrieken der repu bliek Steel Cy, der Youngstown Tube Cy, en der Inland Steel Corp. De vakvereeniging voor de staalnij ver heid, een organisatie van John Lewisf eischt de erkenning van haar uitsluitend recht te onderhandelen over de arbeidskwesties. Het conflict in de Mexicaansche petroleumnijverheid. De vakvereeniging van arbeiders in de petroleumindustrie heeft een overeenkomst gesloten met het orgaan, dat belast is met de controle op de petroleum. De vakvereeniging heeft beloofd, dat de algemeene staking zich niet zou uitstrekken tot de bronnen, welke rechtstreeks door den staat worden geëxploiteerd. Dit zijn vijf bronnen, welker capaciteit voldoende is voor de behoeften des lands. DE RAMP VAN DEN HINDENBURG. Leden van de bemanning gehoord. De commissie van onderzoek naar het ver gaan van den Hindenburg heeft voor het eerst leden der bemanning, die gewond in het Asburypark-ziekenhuis liggen, gehoord. De eerste electrotechnicus verklaarde, dat het schakelbord geen kortsluiting aanwees, De assistent van den radio-officier verklaar de, dat hij bij de landingsmanoeuvre geen ongewone radioseinen had opgevangen. DE LABOUR VERLANGT VEREENVOUDIGING VAN HET HOFCEREMONIEEL. De Engelsche oppositioneele labourpartij heeft bij het bureau van het Lagerhuis de volgende resolutie ingediend: „Dit huis kan het wetsontwerp, waarbij de tradities van den staat en het ceremonieel van het Hof eenvoudig worden aangenomen en voortgezet, in plaats van te beslissen, dat de meest groote eenvoud in het dagelijks leven van het Hof een essentieel deel is van de democratische grondwet van het Britsche gemeenebest. Antiscmietisme in Polen. - Het uitslui ten van de joden uit het Poolsche beroeps leven gaat voort. De electro-technici heb ben thans de ariër-paragraaf aangenomen, terwijl ook de Bond van Architecten deze paragraaf heeft aangenomen. De journalistenvereeniging heeft deze paragraaf niet aangenomen en de aftreden de voorzitter, Grostern, werd herkozen met 88 tegen 79 stemmen. Een deel van de journalisten verbonden aan de regeerings- pers stemden tegen, tezamen met de jour nalisten van de ultra-nationalistische en anti-semietische pers. In verband met de antisemietische onlus ten te Brzesc op 13 Mei zijn thans 185 ar restaties verricht, waaronder zestien joden. Reeds zijn een aantal vonnissen variee- rend tusschen zes en tien maanden ge vangenis uitgesproken. In het hoedenmagazijn. Neen, ik geloof toch, dat ik maar liever eerst een paar nieuwe schoe nen ga koopen. De graaf van Covadonga. - De graaf van Covadonga heeft opnieuw een aanval van hemophilie gehad. Men heeft een bloed transfusie toegepast. De toestand van graaf Cavadonga is ver ergerd. De hem behandelende geneesheeren bevinden zich voortdurend aan zijn ziek' bed. Verzoening tusschen Don Alfonso en graaf Covadonga? Jose Sanchez Arcilla, de secretaris van graaf Covadonga, heeft verklaard, dat ex koning Alfonso XIII telegrafisch geïnfor meerd heeft naar den gezondheidstoestand van zijn zoon en dat hij dezen heeft aange boden, hem op alle mogelijke manieren om een genezing te bespoedigen. Sanchez voegde hieraan toe, dat dit tele gram schijnt te wijzenop een verzoening. Er zo uin d entoestand van den graaf een verbetering zijn ingetreden. !BittHw£and Boven de provincie Groningen Na den zeer warmen dag heeft gisteravond boven stad en provincie Groningen een he vig onweer gewoed, dat, met korte tusschen poozen, van negen uur tot middernacht aan, hield en gepaard ging met zware slagregens Om tien uur sloeg de bliksem in de schuur van den heer K. Zijlema te Westeremden (gem. Stedum). In korten tyd stond deze in lichterlaaie, waarna het vuur zich mede deelde aan de aangrenzende woning, welke evenals de schuur totaal afbrandde. De be woners konden tijdig naar buiten vluchten Van den inboedel kon niets in veiligheid worden gebracht. Een koe, een hond en een groot aantal kip pen kwam in de vlammen om. Boven Heerenveen en omgeving, Gisteravond ontlastte zich boven Heeren veen en wijde omgeving een hevig onweer, Omstreeks kwart over negen werd de boer derij van den heer S. Lapstra te Luinjeberd dor den bliksem getroffen. Zij stond in een oogenblik in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Men wist de echtgenoote van den heer Lapstra, die op de bovenverdieping ziek te bed lag, met groote moeite uit het brandend perceel te redden. De geheel e in boedel, benevens landbouwinventaris ging verloren. Te half tien werd de boerderij van gebr. Puite te Tjalleberd door het hemelvuur ge troffen. De brandweer wist het voorhuis, dat slechts geringe waterschade bekwam, te be houden. De schade, welke beide boerderijen oplie pen, wordt door verzekering gedekt. PAARD OP HOL. Jongen gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur wilden twee kinderen van den landbouwer A. Nij- meier te Anreep (Dr.) een met een paard bespannen wagen naar huis rijden, waaraan nog een wipkar was gehaakt. Doordat de strengen niet voldoende aan den wagen wa ren bevestigd, schoot plotseling, toen het paard den wagen in beweging bracht, het in span van den wagen los. Het paard schrok en ging met den wagen achter zich aan den haal. De wagens hadden nauwelijks eenige meters afgelegd of de eerste wagen botste tegen een boom, terwijl de wipkar met een anderen boom in aanraking kwam. Het acht jarig zoontje van Nijmeier, dat op den boom van de wipkar zat, viel er af en kwam met het hoofd tusschen den boom en de wipkar terecht, Het kind was op slag dood. GASONTPLOFFING TE ENSCHEDE. Muren vloer weggeslagen; twee personen gewond. Omstreeks half zeven heeft zich gister avond in pand Drienerweg te Enschede, be woond door den schilder Hoekstra, een ernstige gasontploffing voorgedaan. In de morgenuren hadden werklieden van het gas- en waterleidingbedrijf de gas leiding doorgeblazen, omdat het gas niet goed wlde branden. Nadat zij waren weg gegaan, verspreidde zich een sterke gas- lucht door het huis, welke door de bewo ners werd toegeschreven aan de pas ver richtte reparatie en waarvan men dacht, dat zij wel spoedig zou wegtrekken. Gister middag stierf in het huis echter een vogel tengevolge van het gas, terwijl eenige uren later de vrouw van Hoekstra onwel werd. Haar man besloot toen met een buurman de gasleiding na te kijken. Of de mannen daarbij vuur hebben gebruikt, staat nog niet vast, doch plotseling deed zich een ontploffing voor, waarbij twee muren van het huis en de vloer van de woonkamer volkomen werden weggeslagen en in het plafond groote gaten vielen. Zoowel op de boven- als op de benedenverdieping werd alle huisraad vernield. Het mag een won der genoemd worden, dat de bewoners er met slechts lichte kwetsuren afkwamen. Mevrouw Hoekstra, die buiten kennis was, moest evenwel naar het ziekenhuis worden vervoerd. DE MUGGENPLAAG OP HET IJSELMEER. Met de warmte verergerd. De schepen, welke, komende van het IJselmeer, de Oranjesluizen passeeren, zijn met een dikke laag muggen bedekt. Da schippers zijn van meening, dat de muggen plaag de laatste dagen zeer is verergerd. De schepen voeren vaak in een wolk van mug gen, zoodat de schippers genoodzaakt waren tijdelijk voor anker te gaan om zich voor de nsecten in hun kajuiten te bergen. GESCHORST RAADSBESLUIT VAN ZANDVOORT. Geen zaal voor een communistische vergadering. Gister is uitgegeven het Staatsblad no. 2306, besluit van den 19den Mei 1937 tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Zandvoort van 19 April 1937, strekkende tot beschikbaarstelling van een lokaal van het gemeentelijk verenigings gebouw voor het houden van vergaderingen van de communistische partij, af deeling Zandvoort, IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Roekeloos spel. Gisteravond is in een zweminrichting te Amersfoort een militair door een ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden ver dronken. Volgens den eigenaar van het zwembad is de man, die niet kon zwemmen door ander te water geduwd en is daarna iemand boven op hem gesprongen, met het gemelde noodlottig 'gevolg. Het slachtoffer is de 22-jarige M. F. Olie slagers, uit Aken, dienstplichtig soldaat by' het vijfde regiment veldartillerie Hy had zich met een aantal kameraden naar de zweminrichting begeven tijdens het z. g. militair uurtje. De politie is een groot gedeelte van den nacht bezig geweest met verhooren van ge tuigen. Het lijk van Olieslagers is naar het mi litair hospitaal overgebracht. TWEE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND GEVANGEN GENOMEN. Gistermorgen zijn de gebroeders Jansen, die te 's-Hertogenbosch een groentenhandel hebben, by het verkoopen van groenten te Kleef door de Duitsche politie gevangen genomen. De vrachtauto en de daarop ge laden groenten zijn in beslag genomen. De Duitsche politie is tot de aanhouding en de inbeslagneming overgegaan, omdat de gebroeders Jansen groenten aan winkeliers verkochten. Terwijl zij alleen vergunning hadden tot het venten met groenten op de markt. Beiden zijn naar de gevangenis te Kleef overgebracht. GROOTE DALING WERKLOOSHEID. Uit de cijfers van het centrale bureau voor de statistiek blijkt, dat ondanks de toeneming der bevolking en het daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van ar beidskrachten, het aantal ingeschreven ge heel werkloozen eind Maart 1937 rond 25.700 en eind April 1937 zelfs 56.000 minder bedroeg dan een jaar tevoren. Terwijl het vorige jaar de vermindering van Maart op April slechts ruim 13.000 beliep, was deze in hetzelfde tijdvak van dit jaar tot 43.600 toegenomen. DE ONBEWAAKTE Wielrijder door trein doodgereden. Omstreeks half vijf is gistermiddag op den onbewaakten overweg in den Molenweg te Amstelveen de 20-jarige wielrijder W. V., wonende te Haarlem, door den trein, die op dat tijdstip Amstelveen passeert, gegrepen en ongeveer 25 meter medegesleurd. De jongen werd op slag gedood. Zijn rijwiel kwam op den trein terecht. Men vermoedt, dat V. den trein niet heeft zien aankomen. Doch het is niet uitgesloten, dat de jongen meende, nog juist vóór den trein te kunnen passeeren. Het uitzicht ter plaatse laat niet te wen- schen over. De politie van Amstelveen heeft het lijk in beslag genomen. Na tien minuten vertraging heeft de trein, die op weg was van Amsterdam naar Aalsmeer, zijn reis voort gezet. GETRACHT EEN AGENT OMVER TE RIJDEN. Dinsdag reed een auto met een Duitsch nummer door de straten van Amsterdam, waaruit reclamebiljetten voor de N.S.B. werden verspreid. Gistermorgen werd deze auto weer gezien. In de Marnixstraat gaf een agent den bestuurder van de auto een teeken, dat hij moest stoppen. De bestuurder gaf hier geen gehoor aan, maar trachtte den agen omver te rijden, wat, doordat deze snel opzij sprong, niet gelukte. Later in den mor gen is men er in geslaagd de auto aan te houden. De bestuurder, een Hollander in Berlijn woonachtig, is in arrest gesteld. In de auto bleek zich een groote hoeveelheid verkiezingspropagandabiljetten te bevinden. ORCHIDEEEN PER VLIEGTUIG UIT INDIE. Een zending planten uit Indlë aan gevoerd. Het laatste Indië-vliegtuig van de K.L.M. bracht een zending orchideeën op Schiphol, een zending van 30 K.G., welke van Ban- doeng tot Amsterdam aan de zorgen van ge zagvoerder te Roller waren toevertrouwd. Het is niet voor de eerste maal, dat orchi deeën per vliegtuig vervoerd worden. Wij herinneren aan de groote zending voor de koningin, welke in 1932 door het Fokker toestel Raaf op Schiphol werd aangebracht. De orchideeën in kwestie zijn van het soort phalaenopsis anadilis, welke de N.V. Floricultura te Haarlem bij wijze van proef met de K.L.M. uit Indië heeft laten overko men. Deze orchidee is uiterst moeilijk te ver voeren, daar de plant geen knollen heeft. Op boomschors, vastgespijkerd in kisten, werden ze overgebracht, waardoor de plant onbeschadigd de lange zeereis aflegde. Be grijpelijkerwijs was deze verscheping een nogal kostbare wijze van vervoer, terwijl het vliegtuig bovendien de planten in 6 da gen naar de kassen in Nederland kan bren gen, en wel verpakt in kleine mandjes. De witte orchidee heeft haar eerste reis door de lucht met goed gevolg afgelegd. Zij kwam in uitstekenden staat op Schiphol aan en de Haarlemsche kweekers zijn dan ook vol lof over hun geslaagde proefneming. Door de tram overreden. - De 70- jarige zwerver D. Snakkers te Kerkrade, die in den afgeloopen nacht door de elec- trische werd overreden, is in het ziekenhuis overleden. Ex-notaris Kluwer failliet. De Am- sterdamsche rechtbank heeft den ex-nota ris M. Kluwer aldaar, wien verleden jaar surséance van betaling was verleend, thans in staat van faillissement verklaard met in trekking van de verleende surséance. Kindje In mod'dersloot gestikt. - Gisteravond was een groep kinderen in de nabijheid van de grens HeeschOss aan het spelen, toen zij plotseling bemerk ten, dat een tweejarig dochtertje van het gezin Schuurmans uit de Hazenakker- straat te Oss er niet was. Bij een terstond ingesteld onderzoek werd het kind gevon den in een moddersloot. Toen men het hieruit had bevrijd, bleken de levensgees ten reeds geweken. Verdronken. - De 63-jarige arbeider A. van Gerwen geraakte gistermiddag door nog onbekende oorzaak in het Eind- hovensch kanaal en verdronk. Chr. nat. zangconcours. - Op Woensdag 2 en 9 Juni a.s. zal vanwege den ring 's-Gravenhage van den Kon. Bond van Chr. Zang- en oratoriumvereenigingen in Nederland, een groot chr. nat. zangconcours worden gehouden in het gebouw „Dili- gentia", Den Haag. Aan dit concours zullen deelnemen kin- der-, gemengde-, en mannenkoren en dubbel gemengde- en mannenkwartetten. Onthulling monument koningin-moeder. Bij het comité tot stichting van een monument te Baarn, gewijd aan de nage dachtenis van koningin Emma, is telegra fisch bericht ontvangen,, dat de koningin, prinses Juliana en .prins Bernhard de ont hulling op Zaterdag, 5 Juni a.s., des na middags te half vijf, zullen bijwonen. De koningin in „Huis ten Bosch". De koningin is gisternamiddag even voor half zes per auto naar Het Loo in „Huis ten Bosch" te 's-Gravenhage aangekomen. Op weg van Het Loo naar Den Haag heeft de koningin een kort bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht. Gift van prinses Juliana. - Het heeft prinses Juliana behaagd een gift te schen ken aan de vereen. „Boddaert Tehuizen". QemeaUecadeH Maandag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. D. Breebaart Kz. In een voorafgaande comité-vergadering werden mededeelingen gedaan over de ge houden aanbesteding van een ambtswoning voor den gemeente-secretaris. Na de opening der vergadering werd o.m. medegedeeld, dat het raadsbesluit tot ver bouw van het raadhuis en tot den bouw van een ambtswoning voor den gemeente-secre taris door Ged. Staten is goedgekeurd, terwijl over den huurprijs na den bouw overleg zal worden gepleegd met Ged. Staten. Ingekomen waren dankbetuigingen van: den heer P. J. Renooij, agent der arbeidsbe middeling, voor de hem toegekende vergoe ding voor het stempelen van werkloozen- kaarten en van de Federatie van V.V.V.'s voor de toegekende subsidie. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de gemeente Zijpe toegestaan een vrije oproeping te doen voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Burgerbrug. Bij beschikking van Ged. Staten is het pre sentiegeld der Raadsleden voor het bijwo nen der raadsvergaderingen, in afwijking van het oordeel van den Raad, bepaald op 3 en niet op 4 per vergadering. Verschillende raadsleden lieten tegen de ze opgelegde verlaging een protesteerend geluid hooren en keurden deze kleine be zuiniging van 80 k 1 90 af. Daarna kwam aan de orde de gunning van den bouw van de ambtswoning voor den gemeente-secretaris. De voorzitter deelde mede, dat de begroo- tingssom in totaal bedroeg 1 8500, waarvan, 5600 voor den bouw en de afscheiding. De laagste Inschrijver, de heer Van der Gulik te Waarland, schreef in voor 5744. De begrooting is nu zoodanig gewijzigd dat het totaal bedrag 8500 is. Werd voorgesteld om het werk voor 5744 te gunnen aan den heer Van der Gulik, omtrent wien goede in lichtingen zijn verkregen. De adviescommissie voor bouwontwerpen enz. heeft het bouwplan onveranderd goed gekeurd, waarmee de voorzitter den ont werper, den waarnemend gemeente-opzich ter C. de Leeuw, geluk wenschte, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aangenomen. De heeren J. D. Wiering, N. T. Hopman en P. Vries werden zonder stemming be noemd tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim te Schagerbrug. Vastgesteld werden twee suppletoire ge meente-begrootingen, dienst 1936. De pensioengrondslag van den heer J. IX Wiering, hoofd der school te Schagerbrug, werd vastgesteld op f 2439. Bij de rondvraag merkte de heer Veltman op dat te Oudesluis een tekort aan wonin gen bestaat. Drie gezinnen moesten Oude sluis verlaten omdat voor hen geen passen de woningen beschikbaar waren. De voorzitter deed de toezegging deza kwestie in studie te nemen, zoodat in de vol gende Raadsvergadering een beslissing zal kunnen worden genomen. Voorts merkte de heer Veltman op, dat thans de caféhouders in de gemeente Zype ten aanzien van de vermakelijkheidsbelas ting ook belasting moeten betalen van het verschuldigde belasting-bedrag, hetgeen naar sprekers meening niet de bedoeling van den Raad kan zijn geweest. Waar de invor- ring dezer belasting bovendien vrij om slachtig is, zou spreker hierin gaarne ves- andering zien aangebracht. De voorzitter antwoordde, dat de betreffen de belastingverordening duidelijk spreekt over heffing naar de bruto-opbrengst der entreegelden. De invordering noemde spre ker een kwestie van uitvoering, die tef secretarie gewoon en behoorlijk wordt be handeld. Op een desbetreffende vraag van den heer Doedens antwoordde de voorzitter, dat in zake verbetering van den in slechten toe stand verkeerenden weg te 't Zand de voN gende week een conferentie zal worden ge houden met het polderbestuur en daarng deze zaak weer aan de orde zal worden ge bracht. Verder wilde de heer Doedens gaarne, dat zoo weinig mogelijk toestemming wordt gegeven tot het houden van bals, waarvoor geen entree wordt geheven, zulks met liet oog op concurrentie, overvolle zalen enz. De voorzitter repliceerde, dat hy ach in deze alleen afvraagt of de vergunning poli tioneel verantwoord is. Wel kan, zeide de voorzitter, voor balg met vry entree een hooger bedrag worden gevorderd, maar dan zal daartoe eerst een schriftelijk voorstel moeten worden inge diend. In antwoord op een vraag van den heer Doorn werd gezegd, dat de resultaten van het midenstandsborgstellingsfonds voor de gemeente Zijpe over 't algemeen matig be vredigend zijn te noemen. De afwijzingen waren echter gemotiveerd en mét de beslis singen van het hoofdbestuur moet men ge- noegen nemen. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de raad nogmaals in comité, ditmaal ter bespreking van de voorloopige plannen inzake den aanleg van een weg op den Zijperzeedijk vanaf den Spreeuwendijk tot den Sint Maartensweg. JUwinciaaC Tlieum HEEMRAAD BENOEMD. Bij K. B. is benoemd tot Heemraad van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, de heer J. Wit, te Hauwert (gemeente Nibbixwoud) van wege de Medemblikker Kogge. De verkiezingsuitslag gaf heden op de markt aanleiding tot een grap die groote hilariteit verwekte. Eenige Amsterdamsche kooplieden huurden n.1. een lijkauto met een aan spreker voorop en brachten op deze wijze een rouwbezoek aan het N. S. B. Kring huis. Man beroofde zijn oude zuster! In aansluiting van het bericht over de laffe inbraak by de arme alleenstaande vrouw W. kunnen wij mededeelen, dat de dader thans bekend is. Het is een broer van de vrouw, die tot voor kort bij haar in woonde doch den laatsten tijd in het Gooi verblijf hield. De dader heeft bekend en is opgesloten. P ,1ÏI9. '1 _J£j 3. Met haar boterham liep ze naar buiten, Hansje de poes moest ook meeproeven, wat zij erg fijn vond. „En nu gaan we wandelen, hoor poes, want alles is op. En weet je waar we naar toe gaan? We gaan Vader egc moet! Wat zal hij dat fijn vinden als we hem afhalen. 4. „Natuurlijk is het erg ver, we zullen het bos in moeten. Endat mag eigenlijk niet van Mdeder! Het bos is zoo groot, daar verdwalen kleine meisjes in, zegt ze. Maar dan gaan we maar héél hard lopen, hè poes, dan zijn we zo bij Vader."

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11