De Tweede Kamer-verkiezingen 1937. Groote winst voor de A.R. partij De groote partijen handhaven volkomen. zich Teleurstellend resultaat der N.S.B. Het verloop der stemming. Waagplein, de Voordam en de Alkmaarsche Courant. De machine liep perfect. Het Kabinet treedt af. De groote strijd is gestreden! Na een campagne van eenige maan den, een campagne, die bedoeld was, om de Nederlandsche kiezers duidelijk te maken, op welke partij zij hun stem moesten uitbrengen, is gisteren het Nederlandsche volk naar de stembus getrokken en heeft zijn stem uitge bracht op den candidaat zijner keuze of op de partij, die zijn voorkeur had. En toen het'5 uur geslagen had gistermiddag, was het gebeurd; het volk had gestemd, de stembureaux werden gesloten en de balans kon op gemaakt worden. Ze werd opgemaakt en al heel spoedig werden de eerste resultaten bekend. Natuurlijk begonnen wij met Alkmaar, waar stembureau na stembureau bekend werd en toen alles eenmaal rolde, ging het gesmeerd. Toen kwamen weldra ook de buitengemeenten met de stemmencijfers, toen kwam heel spoedig ookde alge- meene verkiezingsdienst van het A. N. P. Gaf Alkmaar en gaven de gemeenten rondom Alkmaar reeds een beeld van wat komen zou, naarmate het later werd en meer cijfers gepubliceerd konden worden, werd het duidelijk, dat de anti-revolution- nairen met Colijn aan het hoofd een grooten winst zouden boeken. Tevens zag men, hoe de groote partijen als r.-k. staatspartij en s.d.a.p. zich volkomen hand haafden, hoe daarnaast de vrijzinnig democraten vrijwel overal kleine winsten boekte ei) hoe ernstig het verlies voor de liberalen, was. Maar de massa had meer oog en oor voor het nationaal-socialisme. En ziet, telkens weer als een nieuwe serie cijfers binnen gekomen waren, bleek, dat de N.S.B. niet voldaan had aan de verwach tingen, die zij koesterden. Men had eenig houvast aan de Statenverkiezingen van 1935, men wist, dat er na die statenverkie zing steeds weer propaganda gemaakt was voor deze beweging en algemeen rekende men op 6 tot 8 N.S.B.-zetels. Nog ver voor middernacht werd het echter duidelijk, dat de N.S.B. ook al evenals de liberalen en christelijk-historl- schen achteruit gegaan waren en dat zij waarschijnlijk met 4, hoogstens 5 zetels genoegen zou moeten nemen. Deze situatie werd met het kwartier duidelijk. Precies om middernacht, toen meer dan 2 millioen stemmen geteld wa ren, bleek, dat er geen wending was ge komen. Toen stond het reeds vast, dat de A.-R. partij percentsgewijze de grootste vooruit gang zou boeken en dat ook de R.-K. Staatspartij en S.D.A.P. vooruit waren ge gaan. Weliswaar was ook het stemmencij- fer van de V.D., vergeleken met 1935, sterk gestegen, maar het was niet waar schijnlijk, dat de winst zoo groot zou zijn, dat zetelwinst te verwachten was. Wel stond om 12 uur vannacht vast, dat de Vrijheidsbond de grootste verliezen bij dezen verkiezingsstrijd zou worden en dat ook de C. H. U. met minder zetels in de Tweede Kamer zou terug keeren. En de overige partijen? De N. S. B. was overal in het land, ver geleken met 1935, sterk achteruit gegaan en in sommige kieskringen was haar stemmenaantal zelfs beneden de helft van 1935 gebleven. Nationaal Herstel kon zich heelemaal niet handhaven, evenals de Herv. Geref. Staatspartij en de Nat. boeren-, tuinders en middenstandspartij, terwijl op dat oogenblik reeds vast stond, dat de comunisten en de Staatk. Geref. partij vermoedelijk een zetel zouden ver liezen. Zoo stond het om 12 uur vannacht. Zoo is het gebleven ook. En toen vanmorgen omstreeks 3 uur de eindcijfers bekend werden, toen bleek in derdaad, dat de A.-R. de grootste winst had geboekt en van 14 op 17 zetels was gekomen. Daarnaast was de r.-k. staats partij met flinken winst uit den strijd te voorschijn gekomen (31 tegen 28 in 1933), terwijl de s.d.a.p. eveneens een ze tel winst boekte en haar aantal tot 23 zag gestegen. Daarnaast echter boekten de c.h.u. een verlies van 2 zetels, waardoor haar aan tal van 10 tot 8 werd teruggebracht, welk verlies eenigszins gecompenseerd werd door de winst der christ-dem. unie, die van 1 op 2 zetels steeg. En de vrijheidsbond leed een zeer ge voelig verlies door van de 7 zetels er 3 te verliezen, terwijl de communisten en de r.s.a.p. ook verlies boekten van elk een zetel, zoodat het aantal communisten in de Kamer daalde tot 3 en de r.s.a.p. geheel uit de Kamer verdween. De v.-d. bond handhaafde zich echter geheel, terwijl de kleinste partijen geheel verdwenen, met uitzondering dan van de staatk. geref. party, die van 4 op 3 zetels kwam. En de n.s.b. moest met 4 zetels tevre den zijn. DE AVOND EN NACHT Wij laten hier verder de beschouwingen achterwege en meenen beter te doen, dan een overzicht te geven over hetgeen er in de Militiezaal te Amsterdam gebeurde. Daar toch was de verkiezingsdienst van het A. N. P. ingericht; daar kwamen alle telegrammen en berichten over het verloop van den strijd binnen en daar heerschte den geheelen avond en nacht een intense bedrijvigheid, zooals wel nooit eerder in deze zaal zal zijn voorgevallen. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft den verkiezingsdag besloten met vele uren van maximum inspanning, waarbi. cijfers, namen en lijsten, en nog eens cij fers namen en lijsten, den hoofdschotel vormden. De uitslag van deze Tweede Kamer-verkiezingen, waarvoor in den lande een zeer groote belangstelling be stond, moest zoo spoedig mogelijk, volle dig en onfeilbaar worden vastgesteld. En wat voor een organisatie was daar voor in het leven geroepen! Een groot honderdtal werkrachten reken- en tel- krachten voornamelijk en een legertje bode's en loopers, was voor dien eenen avond in een onberispelijk functioneerende organisatie bijeen gebracht, terwijl bo vendien koeriers van alle stembussen der stad gezwind met de somma's der uitge brachte stemmen naar de tellende en den kende menigte snelden. Het was even voor half zeven, dat het resultaat van de eerste stembus binnen kwam. Daarna bleef het komen en gaan de meest opvallende bezigheid, geteld en gerekend werd er slechts in stilte. In het midden van het enorme tapijt in de groote zaal was een ovaal getafelte verrezen, vanwaar de binnenkomende en uitgaande lijsten naar hun bestemming werden ge dirigeerd. En merkwaardig, zelden of nooit zal de oude militiezaal zulk een ge noeglijke en zelfs knusse meubileering ge had hebben als in dit verkiezingsgedoe, waarbij elke kieskring tusschen twee manshooge schotten behagelijk tegen den wand was gevlijd. Tusschen deze schotten, tafels met stapels paperassen, en rortöom deze tafels menschen die tellen, en die met „turven" volgeschilderde lijsten ont cijferen. Dan was er een centraal punt, waar de einduitslag en allerlei tusscheri- uitslagen werden berekend waar dus de grootste verantwoordelijkheid rustte en aan de achterzijde van de zaal een ver trekje, waar het eerste uitgaande contact met de buitenwereld tot stand werd ge bracht, door de onmisbare telexapparaten en de verzending voor de radio. Tot zoover zou men zeggen, dat alles het gewone verschijnsel was dat den avond En toen vanmorgen omstreeks 3 uur de van den verkiezingsdag pleegt te verge zellen, afgezien van de hoogblonde juf frouw die op een buitenmodel dienblad de werkers van thee en limonade voor zag, of van de met een spiksplinternieuwe pet getooiden portier, die de deur in de schilderachtige gevel aan den Singel be waakte. Maar neen, dat was het niet. Er was reden tot de aanwezigheid van een aantal filmoperateurs, fotografen, en zelfs van een verslaggever en een radio-repor ter: er was bezoek van een drietal minis ters. Autoriteiten aanwezig. Om tien minuten over acht precies werd de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die het vorig jaar het telexnet van het A.N.P. had geopend, door den directeur van het A.N.P., den- heer W. van de Pol, en den heer A. Cohen,. hoofdredacteur, ontvangen en langs de verschillende afdeelingen men zou kunnen spreken van stands van de ver kiezingstentoonstelling rondgeleid. Om half negen kwam de minister van water staat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de steeds toenemende bedrijvigheid be zichtigen en om negen uur verscheen in gezelschap van den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de innemen de en nog altijd krachtige gestalte van den minister-president, dr. H. Colijn, in de deuropening van de van stemmen gonzen de zaal. Zijne excellentie was begeleid door dr. Colijn, zijn zoon, bekend door zijn Guinea-exploratie. Uiteraard waren deze drie momenten en het laatste vooral de gelegenheden voor de filmoperateurs en fotografen om in het bijna niets ontziende beroepsijver hun werk te doen met Blitzlicht, schijn werper en camera, dat naderhand in bios copen en kranten zijn resultaat heeft. Een foto van minister de Wilde, die een districtslijst bestudeerd, een cloe-up van de karakteristieken kop van den minister president, gehuld in rookwolken van een versch opgestoken sigaar, een opname van een gesprek van minister Lidth de Jeude met den „voorman" van het cen traal stembureau, den heer A. de Hoop, die den geheelen avond en nacht werd bijge staan door prof. mr. G. van den Bergh, den kenner van de kieswet bij uitne mendheid. En wie begrijpt deze belang- Het verkiezingsnieuws, dat heden in de Alkmaarsche Courant ge publiceerd wordt, mag niet wor den overgenomen. De geheele verkiezingsdienst staat onder auteursrecht A.N.P. stelling van leden van een demissionnair kabinet voor zulk een belangrijke bezig heid als dezen technischen dienst niet! Een dienst, die alles op alles zette om de volledigen uitslagen zoo vroeg mogelijk door heel het land te verspreiden, en daar dan ook in slaagde. Anderzijds was ook de radioreporter van de N.C.R.V. geen onwelkome verschijning, waar honderdduizenden zich op dezen avond interesseerden voor het verloop van de werkzaamheden in de militiezaal, die duidelijk werden toegelicht in een vraag gesprek met den heer A. Cohen, op wien de verantwoordelijkheid van de gansche technische organisatie rustte. En wènneer wij alles bij elkaar overzien, de ijver in aanmerking nemen, de nauw gezetheid waardeeren en niet het minst de opgewekte stemming bij het drukke werk als een onmisbare factor voor het welslagen beschouwen, dan kunnen wij verwachten dat het resultaat van dit in ijltempo verrichtte courantierswerk, niet noemenswaard zal verschillen van den uitslag, dien de bezadigde en even nauw keurige als officieele ambtenaren van het Rijksbureau zullen produceeren. Het is voorbij! Gelukkig! Met een zucht van verlichting hebben wij hedenmiddag een streep gezet onder de verkiezings-„affaire". Nog vluchtig kijken we alles na: hebben we het Alk maarsche overzicht? Ja, daar heeft de hoofdredacteur voor gezorgd! Hebben wij nu de zetelverdeeling nog verge ten? Nee, daar staat ze en je kunt met een zien, welke winst of verlies' er ge boekt is! En hier staan de gemeente rondom Alkmaar en daar de namen der gekozenen. En daar dit. Klaar dus? Dan maar draaien! Stop! we vergeten wat. We vergeten U, lezers en.... ons zelf! En voor dat deze krant gedrukt onder uw oogen komt, moeten wij dus eerst een ver haal schrijven over wat er zich op ons bu reau, voor op het Waagplein, in stad en lande afspeelde, gisteren en vanmorgen. Natuurlijk hadden wij onze maatregelen genomen, om op de voor ons meest vlugge manier u allen bekend te maken met de uit slagen der verkiezingen. Eenige weken lang hebben wij vele uren doorgebracht met het voorbereidende werk en we waren precies op tijd klaar gekomen met dien arbeid. Theoretisch moest toen al les kloppen, practischwas het afwach ten. Wij moesten om te beginnen de uit slagen van de 21 stembureaux in onze ge meente hebben. We hadden 21 „loopers", elk gewapend met een groote invullijst, elk voor zien van de noodige instructies, elk bezield met de sportieve gedachte: „ik wil de eerste zijn!" Maar wat zouden die „loopers" heb ben kunnen doen als daar niet de medewer king van de leden der stembureaux geweest was? Dan was er van onze theorie in de praktijk niet veel terecht gekomen. We kregen de lijsten in zeer snel tempo binnen en zijn dus dank verschuldigd aan al die leden van de stembureaux. Wij hadden instructies gestuurd naar onze correspondenten in plagen" binnen kregen stuk voor stuk de uitslagei van Castricum en Texel, van Egmond en Wieringerwaard, van Bergen en Enkhuize van Koedijk en den Helder, van.... maar op: we hadden ze! En al weer moeten wij dank zeggen de medewerking, zoowel van de leden c stembureaux in die gemeente als van on correspondenten. Want al weer: zonder die medewerking hadden niets gehad aan onzen theoretischen opbouw. Onze publicaties Wij zullen u, lezers, niet lastig vallen met het uiteenzetten van de technische vraagstukken, welke opgelost moesten worden, opdat gij die bulletins zoo snel kon krijgen. Het zij genoeg, dat op de technische afdeeling van ons bedrijf rappe handen bezig waren, om deze bul letins persklaar te maken en dat, toen tenslotte Alkmaar geheel „binnen' was, het slechts enkele minuten duurde, voor dat het drukwerk zijn weg vond naar u allen. Naar U allen? Het is natuurlijk iets te al gemeen gesproken. Maar het zegt tenminste heel duidelijk wat we bedoelen. Want op het Waagplein hadden zich reeds tegen zessen belangstellenden verza meld, die naarmate het later werd zichtbaar aangroeiden (figuurlijk gespro ken), zoodat het ruime plein één bonte mengeling van menschen was. 't Was prachtig, warm zomerweer. Eri de Waagpleinbewoners hadden hun stoelen buiten gezet en zagen met veel plezier naar de menigte, die luisterde naar den omroeper, die ijsco's snoepte en Holland- sche nieuwe verorberde. t Was er gezellig druk op dit beroemde plein. Hier concentreerde zich de massa, die zich voor de Alkmaarsche uitslagen in teresseerde. Het waren er honderden, mis schien zelfs duizenden, die zich geen oogenblik verveelden. En dien o zoo zeel me dewerking toonden. Want toen een deel er van de brug en den Voordam geheel bezet had zoodat het verkeer dreigde te ver stikken, toen was één mededeeling per luidspreker genoeg, één enkel verzoek en de weg en de brug waren weer vrij. Zoodat de politie al een heel gemakkelij ke taak had. Intusschen zaten wij op de verschillende bureaux te wachten op de resultaten, 't Was weer als vroeger: hoe laat zou de eerste looper binnen zijn en wanneer zou het laatste stembureau komen? De kampioen 1937 kwam verrassend vroeg. En toen het eenmaal liep, ging alles als ge smeerd: de een na den ander kwam binnen en weldra lazen we voor de microfoon de cijfers af. En hoe leefde men mee. Nauwelijks klonk de stem „Hallo dames en heeren!" of de menigte luisterde en noteerde. En maakte berekeningen. Toen bleek al en dat demonstreerde zich later heel erg duidelijk, hoe deze ver kiezingsstrijd geweest was: pro of contra de N. S. B. Want als lijst 15 aan de beurt kwam, werd het volkomen stil op het plein; niemand wilde dat getal missen. En de anti-N. S. B.-gezinden konden hun toe jiuchingen niet onderdrukken, als voor de zooveelste keer bleek, dat het stemmental van lijst 15 in vergelijking met 2 jaar ge leden zoo zeer was verminderd. Een en twintig stembureaux hebben we voor de microfoon verslagen, een en twin tig keer hebben we 18 getallen opgezegd en elk getal twee keer. En aan het slot van deze serie kondigden we aan: „Over enkele minuten zullen onze bulle tins verschijnen! De bulletins! Op de „steen" een vlugge correctie. Dan draaien! De vorm wordt ingeslagen en op de pers gelegd, de stroom wordt ingeschakeld en de bulletinloopers verdwijnen één voor één de achterdeur uit en gaan verspreiden in de stad voor de winkels. En anderen loopen met dikke pakken naar het Waagplein, waar de arme jongens bestormd worden. Ai, daar maken we een fout! We gaan op den Voordam verspreiden. Om echter direct tot de conclusie te komen, dat dit onbezon nen werk is. De massa dringt op en heeft een cijferdorst, die onverzadigbaar is. De bul letins worden uit onze handen gegrist! De rcgccringspersdienst meldt; Onder dagteekening van 25 Mei heeft de voorzitter van den raad van ministers aan Hare Majesteit medegedeeld, dat de ministers in verband met de omstandigheden, waaronder het kabinet is opge treden, ongeacht den uitslag der verkiezingen, vermeenen hunne portefeuilles ter beschikking van H. M. te moeten stellen. H. M. heeft de beschikbaarstel ling in overweging genomen en de ministers uitgenoodigd om zieh inmiddels niet alleen te willen blijven belasten met de behande ling en afdoening, zoo mogelijk van de ioopende zaken, maar ook al datgene te verrichte' wat 's lands belang in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden vercischt. Heerlijke belangstelling, die ons zelf enthousiast maakt! En die ons doet zeggen: 't Gaat goed; 't loopt lekker! Maar intusschen is op de redactie een an dere situatie geschapen. Tot 7 uur was het daar rustig; slechts een enkele keer ging de telefoon. Eén enkele keer! Totdat de buitengemeen ten los komen. Akersloot aan te telefoon! Texel belt op! Daar is Enkhuizen en Hoorn volgt meteen. En Schagen, Zype, Wieringen, de Egmonden, ze komen in snel tempo. Biljet na biljet wordt ingevuld en biljet na biljet verdwijnt naar de „uitzendkamer", waar nu de uitslagen uit de omgeving wor den „geluidsprekerd". En met dezelfde be langstelling en dezelfde reactie worden die cyfers door de menigte opgenomen. A.N.P. verkiezingsdienst. Even later ratelt ook de telex en geeft de eerste berichten over de verkiezingen. Het zijn de resultaten van een tiental kleine gemeenten. Weer wordt een ren naar de microfoon ondernomen en weer wordt de gramofoonplaat tot zwijgen gedwongen. Nu wordt het spannend. Er komt meét teekening in den strijd, veel meer. Want het blijkt nu 't is inmiddels ongeveer 9 uur geworden dat Alkmaar een goed beeld gegeven heeft van de algemeene situatie: de N.S.B. en V.B. verliezen, de V.D. en A.R. winnen, de R.K. en S.D.A.P. handhaven zich. De rest is bijzaak geworden. 't Wordt spannend, zeiden we. En daarom zakt de massa niet af, maar groeit nog steeds. Het dringt tot haar door, dat de telex won dervlug is, dat de Waagplein-bezetters het nieuws uit de eerste hand krijgen. Hun wachten wordt beloond. We kunnen een overzicht geven van het resultaat der eerste 100 gemeenten, later van de eerste 200, nog later van het eerste millioen stem men, en tegen elven van het derde deel der totaal uitgebrachte stemmen. En als dan de klok van elf slaat, sluiten we. De microfoon heeft zijn plicht gedaan, de burgerij kan huiswaarts gaan en het bed opzoeken na een spannenden, drukker, avond, zwoel van de zonnewarmte, zwoel van de verkiezingsfeer. Binnenskamers. óp de redactie is nog lang niet alles gebeurd. Wel zijn ook hier de meesten naar huis gegaan, maar een enkeling zit berekeningen te maken en cijfert uit, hoe de winst of het verlies geweest is, omdat alles naderhand te verwerken in een arti kel. Een artikel, dat thans onder uw oogen komt. De anderen hebben gezorgd, dat Heiloo, Bergen, de Langendyk, enz .enz. met bul letins „bestrooid" werden en het is al weer een woord van dank, dat we moeten brengen aan belangelooze medewerkers, die eenige uren gearbeid hebben, om het publiek ten dienste te zijn. En dan komt de vroege morgen, pardon: de nanacht. Om 6 uur gisteravond: hoewel de luidspreker nog zweeg kwam Alk """en ZS&ZZf* Waagplein te verovereh. Een uur later was het geheele plein bezet met om het

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6