DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Optimistische rede van Schacht. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 123 Vrijdag 28 Mei 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De Fransch Duitsche handelsbesprekingen hebben tot dusverre gunstige resultaten. li „Het voortbestaan onzer econo mische betrekkingen is een economische nood zakelijkheid". ALKMAARSCHE COURANT. Oit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 28 Mei. De verkiezingsstrijd in Nederland is voor bij, de balans is opgemaakt en de ministers hebben hun portefeuilles ter beschikking ge steld. We wachten dus thans op de samen stelling van een nieuwe regeering en zijn natuurlijk allemaal benieuwd, hoe die er uit zal zien en of Nederland opnieuw bestuurd zal worden door een extra-parlementaire re geering. En terwijl wij hier in Nederland rustig afwachten het verloop der komende be sprekingen t.o.v. de nieuw samen te stellen regeering, wenden wij ons naar België, waar zooals men weet een regeeringscrisis dreigt. Deze regeeringscrisis vloeit voort uit de amnestiekwestie, die op 't oogenblik aan de orde is en geheel België bezig houdt. Deze dreigende regeeringscrisis tracht men te voorkomen en te verdagen tot het einde front by Madrid heeft gisterochtend het vuur geopend op de stellingen van den vijand, met het doel concentratie van troe pen te verhinderen. Het Britsche stoomschip Seven Seas Spray is te Bilbao gistermorgen opnieuw uit Valencia aangekomen met een lading levensmiddelen Bommen bij een Duitsche torpedoboot gevallen. Officiéél wordt te Berlijn meegedeeld: „De Duitsche torpedoboot Albatros die op het oogenblik op de reede van Palma de Majorca ligt, is op 26 Maart 1937 bij een aanval van roode vliegtuigen op de stad en de reede in ernstig gevaar gebracht door vier bommen, die in de onmiddellijke naby heid van het schip vielen. Aan dezen aan val moet een bijzondere beteekenis worden toegekend, omdat op dat oogenblik geen nationaal Spaansch oorlogsschip op de reede lag. Op deze wijze worden de Duit sche strijdkrachten ter zee, die in het be van het jaar. Daarvoor heeft men natuurlijk lang van den wereldvrede haar controle' redenen en die redenen kan men vinden in de aanstaande reis van Van Zeeland. De Belgische premier gaat, zooals men weet, op reis naar Amerika om daar het in ternationale handelsverkeer te bespreken en 't is van belang niet alleen voor België, maar ook voor andere landen dat van Zeeland niet als demissionair minister-pre sident zijn opdracht gaat vervullen. Vandaar de reden, waarom men in België achter de parlementaire coulissen tracht, een dreigende regeeringscrisis af te wenden en in elk geval het leven van dit kabinet te rekken tot het einde van dit jaar. Dat zou kunnen, als de amnestie-kwestie op de lange baan zou worden geschoven. Maar dat wil men in Vlaanderen niet. Daar heeft men schoon genoeg van het telkens maar weer uitstellen van behandeling van Vlaamsche rechten. Daar wil men eindelijk eens een beslissing zien. De Vlaamsche kranten van gisteren heb ben in vrij krasse bewoordingen haar mee ningen over een eventueel uitstellen van de amnestie-vraagstukken geuit. Zoo schreef de (Brusselsche) Standaard o.m. het volgende: Indien sommige socialistische en sommige katholieke Vlamingen het lot van den heer van Zeeland boven den wil van het gansche volk moesten plaatsen en de geheele am nestiekwestie thans lieten verdagen, dan be werken zij een glansrijke overwinning van het rumoerige en allesdurvende kliekje franskiljonsche liberalen, en dan zal men in dienst in de Spaansche wateren verrichten, ernstig in haar veiligheid bedreigd' In de nota van het Spaansche ministerie wordt opgemerkt ten eerste, dat op het oogenblik van het bombardement verscheidene schepen der opstandelingen, die als militaire transport schepen dienst doen, in de haven voor an ker lagen, ten tweede, dat de controledienst in de territoriale wateren noch in de Spaansche havens verricht kan worden, daar de com missie voor de niet-inmenging een afstand van ten minste 10 mijl van de Spaansche kust heeft voorgeschreven, ten derde, dat volgens de besluiten van de commissie voor de niet-inmenging het toezicht bij het eiland Majorca niet onder de bevoegdheid van de Duitsche vloot valt en dat de „Albatros" hoewel het schip zich in de haven van Palma bevond, derhalve Met geen enkelen controle-arbeid belast kon zijn. Stad in brand gestoken9 In het legerbericht van het groote hoofd kwartier der opstandelingen wordt mede gedeeld dat de vijand in Biskaje heeft ge tracht de stellingen, die hij den vorigen dag verloren had by San Pedro te her overen. Hij werd afgeslagen en verloor twee honderd dooden, terwijl vele aanvallers ge wond werden. Daar zij er zich van bewust waren, dat zij Orduna moesten ontruimen en de stellin gen, die deze plaats beheerschen, niet kun nen hernemen, hebben de linkschen de De Duitsche minister van economische zaken, dr. Schacht, heeft gisteravond in een rede voor de Duitsche kamer van koophan del te Parijs gezegd, dat hy daarom met zooveel genoegen de opdracht van Hitier had aanvaard om het Duitsche pavillioen op de wereldtentoonstelling te Parijs te openen, omdat hem dit gelegenheid bood te spreken met de leidende personen van de Fransche regeering en het Fransche eco nomische leven. Het is mij dan ook een bij zondere vreugde om vanavond hier oude vrienden uit het Fransche economische leven terug te zien, die ik naar ik hoop als nieuwe vrienden kan terugwinnen. Ik weet als econoom zeer goed, dat toenadering niet zoo gemakkelijk hoeft te gaan. De le vensbehoeften van het eigen volk kunnen op een gegeven oogenblik ieder compromis afwijzen. Doch men zal moeten erkennen dat wanneer de levensbehoeften van een volk op het spel staan, daaruit consequen ties getrokken moeten worden, die niet altijd uit een gebrek aan goeden wil behoe ven voort te komen. Deze erkenning betee- kent reeds een schrede in de goede rich ting van wederzijdsch begrijpen. Duitsch- land en Frankrijk zijn de grootste buur staten van Europa en ik moet hier de over tuiging uitspreken, dat de betrekkingen van goede nabuurschap sterker gestimu leerd kunnen worden, dan tot dusverre het geval is geweest en dit kan ook heel goed, als de beide staten maar moeite doen el kanders levensbehoeften te begrijpen. Duitschland bezit slechts een grondstof in voldoende mate en dat is steenkool. Deze grondstof hebben wij steeds uitgevoerd naar het buitenland. Alle andere grond stoffen moeten we echter uit het buiten land betrekken. Wij zyn echter niet alleen November nog op grooter^tegenstand1 stui ^ad in brand gestoken. Een aanval op de arm aan grondstoffen, doch ook aan -goud handelingen over een Fransch—Duitsch handelsverdrag en ik kan met tevredenheid vaststellen dat het gelukt is in eenige we ken over vele vraagstukken van princi- piëele beteekenis tot overeenstemming te komen. Een feit, dat zoo veel te meer reden tot vreugde geeft, als men bedenkt dat de onderhandelingen over het eerste Fransch- Duitsche handelsverdrag na den oorlog bij na twee en een half jaar geduurd hebben. Nu het gelukt is binnen een paar weken de meeste van de voornaamste vraagstukken tot een oplossing te komen kan men daarin een bewijs hiervoor zien, dat bij den goeden wil die aan beide kanten bestaat ook de uiteindelijke overeenstemming een feit zal worden. Het lijkt mij niet mis plaatst om dit optimisme juist op dit oogenblik hier te Parijs tot uitdrukking te brengen. Tot slot een kettersch woord: het Duitsch- Fransche handelsverdrag hoe dit er ook uit zal komen te zien alléén is niet be slissend. Verdrag of geen verdrag, de eco nomische betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk zullen voortbestaan, want zy worden niet alleen bepaald door de economische politiek, doch zy zyn een economische noodzakelijkheid. BALDWIN BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN. De Engelsche minister-president Baldwin heeft zijn woning in Dow- ningstreet verlaten om den koning zyn ontslag-aanvrage te gaan overhandigen. Chamberlain met vorming eener nieuwe regeering belast. Baldwin heeft den koning in Buckingham Palace zijn ontslag aangeboden. De koning heeft het aanvaard en op advies van Baldwin Neville Chamberlain belast met de vorming van een nieuw kabinet. Neville Chamberlain heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw ministerie aanvaard. ten van deze zijde nadat hun eerste tegen stand met zooveel succes werd bekroond. In plaats van het oude activisme uit te dooven is men in de Wetstraat bezig een nieuw activisme op te wekken en dit alles vijf da gen na de overrompelende Vlaamsche am- nestiebetooging in de hoofdstad! Waarlijk er gebeuren krasse dingen in dit land. De Vlaamsche nationale pers is zoo moge lijk nog scherper. „Volk en Staat citeert met instemming een uitlating van de „Gazet- te de Charleroi" die haar verslag over de Vlaamsche amnestiebetooging beëindigde met de woorden: Deze grootsche en indruk wekkende betooging heeft op de meest af doende wijze bewezen, dat België in zijn huidigen vorm niet lang meer zal kunnen voortbestaan". Het Vlaamsche Nationale Dagblad ziet de bevestiging van deze opvatting in een schouwspel dat regeering en parlement op het oogenbilk te zien geven. „Na alles wat er den laatsen tijd gebeurd is, vervolgt Volk en Staat, kan het Vlaamsche volk echter niet meer aanvaarden dat men weer eens gaat uitstellen of achteruitkrabbelen. Het. oogenblik is uiterst gunstig om aan heel de wereld te toonen, dat het Vlaamsche besef zoo sterk is geworden, dat geen Belgische of Brusselsche machten het vermogen terug te dringen. De regeering verklaart het niet te willen beleven dat over de amnestie een stemming Vlaanderen contra Brussel en Wallonië worde uitgebracht. Vlaanderen kan zich daaraan niets gelegen laten liggen". rechtsche stellingen by Villa Mayor is af geslagen. Hier verloren de aanvallers der tig dooden. Uit Vitoria wordt gemeld, dat de recht sche artillerie met vele stukken de in link- sche stellingen by den berg Las Minas ten noordwesten van San Pedro onder vuur heeft genomen. Later gingen twaalf recht sche compagnieën tot den aanval over en na eenige uren hadden zij vasten voet ge kregen in een groot deel der stellingen. Des avonds duurde de strijd nog voort. HET WERK NEERGELEGD. Staking op alle Mexicaansche petroleumvelden. Ondanks de door de regeering in het werk gestelde bemiddelingspogingen is het werk op alle Mexicaansche pe troleumvelden te middernacht neerge legd. Daardoor zal de geheele petro- leumnijverheid, waarby een kapitaal van ongeveer 9.000.000.000 gulden voor een groot deel buitenlandsch ka pitaal betrokken is, stil liggen. Havas meldt, dat zich een tekort aan benzine doet gevoelen. INCIDENTEN AAN RUSSISCH- JAPANSCHE GRENS. In verband met nieuwe grensincidenten heeft de leiding van het Kwantoengleger be sloten, den bewakingsdienst aan de Sovjet- Russische grens te versterken. Een Sovjet- De blirgerOOrlOg in Spanje. Russisch detachement heeft met twee stuk ken veldgeschut in de nabijheid van Soeifeno De strijd in het Noorden. De autoriteiten van het Baskenland dee- len mede dat de berichten van de zyde van Franco over een aanval van de rechtschen op de verdedigingslinies van Bilbao niet juist zijn. De regeeringstroepen hebben gis teren tegenaanvallen gedaan op de stellin gen van den berg San Pedro, welke zij Woensdag hebben verlaten, de troepen streden met een volharding en op vele de grens overschreden, doch werd na een gevecht van een half uur terug gedreven. Het Kwantoengleger heeft krachtige gepro testeerd tegen de in den laatsten tijd opval lend in aantal toenemende Sovje-Russische grensschendingen. DRAMA BIJ BONE. In het Amerikaansche plaatsje Edough na bij Bone heeft zich een verschrikkelijk plaatsen wonnen zij terrein. Aan de overige drama afgespeeld. Een inlander, Amara Ben fronten werden slechts vuurgevechten ge- I Ahmed genaamd, heeft een jong meisje, dat leverd. Men verwacht, dat de komende weigerde met hem in het huwelijk te treden, week nieuwe groepen vluchtelingen uit Bilbao zullen vertrekken. Kolonel Ortega, commandant van de regeeringstroepen in de universiteitswyk van Madrid, is benoemd lot directeur van de veiligheid. Tot Spaansch ambassadeur te Parijs is benoemd Osssorio Gallardo, tot nu toe ambassadeur te Brussel. De artillerie van de regeering aan het vermoord, tezamen met haar drie broers. Vervolgens begaf hij zich naar het andere eind van het dorp en vermoordde hier een vrouw met haar echtgenoot en zuster, omdat de vrouw volgens hem altijd den spot met j hem dreef. De moordenaar vluchtte ten slotte naar het gebergte, na eerst de beide hutten waar hy zyn misdaden volbracht, in brand te hebben gestoken. en deviezen. Bijna alle Duitsche kapitalen in het buitenland zijn door den wereldoor log verloren gegaan en we moeten maar zien hoe we met de schamele middelen waarover wij de beschikking hebben door onzen uitvoer en door andere diensten aan het buitenland bewezen, uitkomen. Ik moet echter met groot leedwezen vast stellen dat ons de laatste jaren de moge lijkheid voor den verkoop van onze indus trieproducten aan hot buitenland voor een goed deel is afgenomen. Wij waren daar door gedwongen onze toevlucht te nemen tot de vindingrijkheid en de prestaties van onze uitvinders, onze technici en onze arbeiders. Door hun onvermoeibare vlijt is het ons gelukt nieuwe wegen te begaan, waardoor we nieuwe stoffen konden pro duceeren, die in de plaats kwamen voor de grondstoffen, die we niet in voldoende hoeveelheden meer van het buitenland kunnen koopen. De beteekenis van het vierjarige plan. dat de richtsnoeren aan geeft voor dit juist genoemd streven, wordt in het buitenland nog maar al te vaak mis verstaan. De maatregelen van de Duitsche economische politiek van de laatste jaren zijn alle opgelegd door de noodzakelijkheid; zij waren noodig, wilden wij onder de hui dige omstandigheden het voortbestaan van de Duitsche volksgemeenschap verzekeren. De FranschDuitsche onder handelingen. Vooral in de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk speelt de kwestie van de grondstoffen een belangrijke rol en deze kwestie komt by de thans in voorbe reiding zijnde handelsbesprekingen dan ook in de eerste plaats. De Fransche regeering en de Duit sche rijksregeering hebben besloten van het thans tusschen de beide landen bestaande betalingssysteem af te stap pen en de betalingsmodaliteiten in hun wederzijdschen handel op een vrijere basis te plaatsen, die meer in overeen stemming is met de belangen van bei der economisch leven. Helaas wordt de goederenruil tusschen de beide landen nog moeilijk gemaakt door allerlei ballast, doch ik koester de hoop, dat het in de huidige onderhandelingen zal gelukken en regeling te vinden, die het mogelijk zal maken de Duitsche industrie te laten profiteeren van den rijken voor raad grondstoffen van Frankrijk en zijn koloniën. Ik heb gisteren een indruk kun nen krijgen van den stand van de onder- HET NIEUWE STATUUT VAN BELGIE. De Volkenbondsraad heeft gistermiddag de voorlezing aangehoord van de Fransch- Belgische verklaring. Delbos sprak by de ze gelegenheid een rede uit, waarin hy betoogde, dat zyn land nog steeds tot een westelijk pact wil komen en niet wanhoopt aan de mogelijkheid van een gunstig re- sulaat. Daarbij vergeet Frankrijk niet het verband tusschen de veiligheid in West- Europa en die in Europa in het algemeen. De eerste kan niet ten koste van de tweede verkregen worden, maar moet integendeel bijdragen tot een versterking van den al- gemeenen vrede. Eden legde vervolgens een verklaring af, waarin hij de hoop uitsprak, dat de tot een gelukkig einde gebrachte onderhandelingen met België een eersten stap zullen vormen in de richting van breedere onderhande lingen en een nauwere samenwerking tus schen alle belanghebbende landen zullen tot stand brengen. Vervolgens voerde de Belgische minister van buitenlandsche zaken het woord. In zyn rede herhaalde hy de beide kernbelof ten, die gegeven zijn in de definitie van de buitenlandsche politiek van België: eigen grenzen te verdedigen en te beletten dat Belgisch gebied gebruikt wordt voor een aanval op een anderen staat en te dien einde vorming van een doelmatige defen sie, en trouw van België jegens het Vol kenbondshandvest, en aan de verplichtingen die dit met zich mede brengt. De voorzitter van den raad zeide ten slotte, dat de Volkenbondsraad nota nam van de verklaringen, die zoo juist waren afgelegd en verdaagde de kwestie tot de volgende gewone zitting van den raad. POOLSCH PERSVERTEGENWOORDIGER. Slachtoffer van een overval. Woensdag is de vertegenwoordiger van het Poolsche-agentschap te Moskou, Hac- zynski, die in gezelschap van den ambte naar van de Poolsche ambassade te Mos kou, Lago, een autotocht maakte, op den weg van Kiew naar Czernichow 't slacht offer van een overval geworden. Lagoda en de chauffeur van de auto werden déarby gewond. De Poolsche ambassade heeft on middellijk stappen ondernomen bij het commissariaat voor buitenlandsche zaken. Een ambtenaar van dit commissariaat heeft zich naar het Poolsche consulaat te Kiew begeven en zijn spyt over het gebeurde uitgedrukt. Neville Chamberlain Baldwin hartelijk toegejuicht. Niettegenstaande het vroege uur woon de een menigte het vertrek van Baldwin uit Downingstreet bij. Toen de minister president instapte, werd hy langdurig toegejuicht. Bij zijn aankomst werd hij onmiddellijk tot de vertrekken van den koning toegelaten. Eenigen tyd na Baldwin vertrok ook Neville Chamberlain naar het paleis. Drukte in Downingstreet. In Downingstreet is het zeer druk. Ook Chamberlain werd door de menigte toege juicht, toen hij zich naar Buckingham Palace begaf. De fotografen en de film operateurs zijn voortdurend in actie. Baldwin had by zijn thuiskomst opnieuw een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Den geheelen morgen worden bloemstukken aan zijn ambtswoning be zorgd. Baldwin met vacantie. Baldwin vertrekt in den loop van den dag met zijn echtgenoote naar Chequers, waar hij een rustigen tijd wil doorbren gen, tot zijn nieuwe woning op Eaton Square te Londen gereed is. Later zal hij zich, zooals zijn gewoonte is, naar Aix-les Bains begeven. Hij heeft te verstaan ge geven, dat hy niet in het openbaar zal spreken voor het einde van het jaar. Onderscheidingen. De koning heeft Baldwin op voorstel van Neville Chamberlain, dien hij van ochtend audiëntie verleende, in den adel stand verheven. Baldwin zal voortaan graaf Baldwin of Bewdley heeten. Even eens op voorstel van Chamberlain heeft de koning mevrouw Baldwin benoemd tot Dame Grootkruis van de Orde van het Britsche rijk. Walter Runciman, de afgetreden minis ter van Handel, is in den adelstand ver heven met den titel van burggraaf. Om 10 uur 55 vanochtend is Neville Chamberlain in Downingstreet aangeko men. Een groote menigte, welke er was samengestroomd, heeft den nieuwen pre mier luide toegejuicht. Chamberlain zal zich in den loop van den dag opnieuw naar het paleis van Buckingham begeven om den koning de nieuwe ministerlijst voor te leggen. Vanavond zal de Privy Council bijeen komen. In deze zitting zal Chamberlain worden beëedigd. HET VLIEGTUIG VAN DEN ENGELSCHEN KONING NAAR FRANKRIJK. Het vliegtuig „Airspeed Envoy", dat on lang door den koning is gekocht, is van Hendon te Portsmouth aangekomen, be stuurd door majoor Fielden, die vergezeld was van een passagier, waarvan men de identiteit niet kent. Na de gewone formali teiten is het vliegtuig doorgevlogen naar Frankrijk. Het schijnt, dat het naar Deauville is ver- anderzyds van de gevallen, waarin naar de trokken, vanwaar het gisteravond om zes meening der Duitsche regeering de daden uur naar Engeland terugkeerde. Omtrent der roomsch-katholieke kerk in conflict het doel van deze reis wordt het grootste met de nationaal-socialistische dogmata stilzwijgen bewaard, komen. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Overeenstemming met het Vaticaan? Volgens een bericht van de „Matin" uit Vaticaanstad meent men bij den Heiligen Stoel te weten, dat het tot stand komen van een principieele overeenstemming tusschen Duitschland en het Vaticaan van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. Het blad voegt hieraan toe, dat de beide regeeringen zich tot een verzoening bereid zouden hebben verklaard en zouden hebben gesproken over een reeks concessies, die de goede betrekkingen zouden moeten herstel len. Men zou hebben vastgesteld, dat van tyd tot tijd nota's zullen worden gewisseld, waarin eenerzijds melding wordt gemaakt van gevallen, waarbij volgens het Vaticaan de houding der Duitsche regeering niet in overeenstemming met het concordaat is, en

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1