|dag gratis Nassai-Tax m 3545. AANBIEDING AMSTERDAMSCHE BEURS gouden huwelijksfeest. een alleen het spatscherm beschadigd. baldadige jeugd. uitgegleden en zich bezeerd. duurt nog tot en met ZATERDAG 5Jun! een ongelukje. £uchtaaact onze postvluchten. vliegongeluk in noorwegen. £aatste Aecicftfen Fractievoorzitters bij de Koningin. TABAK van de individueel-psychologische richting ta de psychologie. In 1930 werd hy eere burger van Weenen. Voorts was de geleerde president van het Internationale Instituut voor Individueele Psychologie en docent in de paedagogie aan de Columbia-Universiteit te New York. Valencia gebombardeerd. engelsch schip tijdens bombardement getroffen. vergaderingen van kamer fracties. staatsleeningen. industr. ond. bu1tenl. Am. Smelting 65 1 »k cultuur maatsch. mijnbouw. petroleum. rubbers. scheepvaarten. tabakken. amer. spoorwegen Alkmaar, Vrijdag, DE KAASMARKT. In 't helle zonlicht leverde de kaasmarkt met de witte, dribbelende kaasdragers, de witte dekkleeden met de kaasschuiten, die eveneens van witte zonnetenten waren voorzien, voor de vreemdelingen weer een aantrekkelijk beeld. Tot onze groote vreugde constateerden wij dat ditmaal, naast een paar stapels ongewasschen ge oliede kaas, ook een stapel gewasschen geoliëde kaas was aangevoerd, die als goudballen schitterden in de zon. De aanvoer was heden weer een 17000 K.G. hooger dan de vorige week, 12000 K.G. hooger dan in dezelfde week van het vorig jaar en gelijk aan die in dezelf de week van 1935 150.000 K.G. Thans bestond de aanvoer geheel uit de vaste bewaarbare graskaas. De aanvoerders hadden daarom, wat de prijs betreft, een hoogere verwachting dan de vorige week, met als gevolg dat de vraagprijs in het begin te hoog was en de handel stagneerde. Aan het eind hield de markt zich goed zoodat alles verkocht geraakte tegen iets hoogeren prijs dan de vorige week, hoewel de hoogste prijs 19.50 per 50 K.G. slechts 0.50 hooger lag dan de vorige week. Het toerisme wordt steeds drukker en voor einde Mei was het aantal vreemde lingen opvallend groot. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich een groote groep Duitschers, leden van de Polizei Gesangverein uit Wup- perthal. Kan dat niet verhinderd worden? Ten slotte een opmerking, welke wij al eens eerder gemaakt hebben en die wij nog eens naar voren zullen brengen in de hoop, dat er eindelijk eens maatregelen worden getroffen om aan dezen toestand een einde te maken. Tegen elf uur trekken honderden be zoekers naar den Voordam hoek Zijdam om vandaar over het water heen een schitterend kijkje op klaroenblazer en torenruitertjes te hebben. Eenige katholieke scholen, onder leiding van diverse zusters, hadden hier hun discipelen opgesteld en toen het carillon elf uur speelde waren tallooze kinderge zichten vol verwachting op het bovenstuk van onzen toren gericht. Op dit oogenblik en het is verleden jaar herhaaldelijk zoo gebeurd kwam een groote vrachtauto van het Waagplein over de brug naar den Voordam rijden. Men weet hoe smal en gevaarlijk het ver keerspunt op den hoek Voordam en Zij- dam is. Er stond al eeri auto voor de zaak van de firma Holsmuller, er stonden nog een motorbakfiets en een ijswagen en wat er daarna nog aan ruimte over bleef was door belangstellende toeschouwers inge nomen. De chauffeur van de vrachtauto met zijn claxon al het klokkespel overstemmende kon blijkbaar geen twee minuten wachten tot de klok was uitgespeeld en de ruiter tjes voorbij gegaloppeerd waren. Juist toen de eerste ridder te voorschijn kwam moest hij met oorverdoovende waarschuwingssignalen dwars door de groep kinderen heen rijden, die tusschen auto en water een goed heenkomen moes ten zoeken en voor wie het schouwspel ■waarvoor zij naar Alkmaar waren ge komen, op deze wijze totaal verloren is gegaan. Het wemelt hier van bepalingen om automobilisten duidelijk te maken waar zij op marktdagen niet mogen rijden. Laat men er nog een enkele aan toe voegen en laat de politie er ook op toe zien dat enkele minuten vóór en na elf uur het oponthoud behoeft heusch niet van beteekenis te zijn op den hoek Voordam en Zijdam geen auto's mogen passeeren. bezoeksters ze tegelijkertijd heeft kunnen tellen. Hier stonden ook de loopers en bezor gers gereed om den voorraad te distribuee- ren, naar de post, naar den trein, naar alle wijken van onze stad en provincie, waar onze courant wordt gelezen. Op het redactie-bureau werd den dames, naar gewoonte, na den rondgang een kopje thee en een gebakje gepresen teerd. Hier werd den dames door de heeren die haar hadden rondgeleid dank gebracht voor hare belangstelling, waarna de voor zitster, namens de afdeeling, in een korte toespraak heeft medegedeeld, dat de be zoeksters ten zeerste voldaan waren en van alles wat zij gezien hadden met groote belangstelling hadden kennis genomen. Het echtpaar G. Butter—Trroon verheugt zich heden in het feit, dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Beiden genie ten nog een goede gezondheid. Een 18-tal bloemstukken, w.o. van de kolfclub „Recht Door" en van den „Bijzonderen Kerkeraad1 legden er getuigenis van af, dat in breeden kring met dit feest wordt medegeleefd Tijdens de receptie, die heden in het Gulden Vlies" werd gehouden, kwamen velen het gouden paar gelukwenschen. Moge de heer Butter, die vele jaren als schoolhoofd te Wijdenes werkzaam is ge weest, met zijn echtgenoote nog van welverdiende rust genieten. Gistermorgen reed een automobilist met zijn auto in de Pastoorsteeg in de richting van de Breedstraat, toen uit tegenoverge stelde richting een met een paard bespan nen vuilniswagen van de gemeente-reini ging naderde. Door de geringe breedte van den rijweg kwam de auto in aanraking met de as van den vuilniswagen, waardoor het spatscherm van de auto werd beschadigd. De baldadige jeugd heeft gistermorgen tusschen half acht en half negen de twijfel achtige aardigheid gehad om de ruiten van den boekwinkel van den heer Kuhne aan het Verdronkenoord met een scherp voor werp te bekrassen, waardoor deze werden beschadigd. De politie hoopt de daders spoedig handen te krijgen. m By de werkzaamheden op den Kennemer- singel vond gisteren een arbeidsongeval plaats, waarbij de werkbaas M. v. d. M., wonende te Haarlem het slachtoffer werd Hij was bezig aan hetomtrekken van een plaat bitumen met een hark. Deze hark is van de plaat gegleden, waarby v. d. M. achterover viel en zich hierbij aan zijn zit vlak beezerde. Hij kon zijn werkzaamheden niet voortzetten. Oppervlakkig bezien liet het ongeval zich niet ernstig aanzien. gereproduceerde copie herkennen. Mocht U twijfelen, zoo informeere U bij de directie van het Mauritshuis, of U bestelle een foto van -het bewusten no. 167. Tevens vergelijke U de beschry'ving die K. de Gr. in Dl I van zijn Verzeichnis on der no. 131, het werk van het Maurits huis met no. 166, het schilderij in mijn bezit. Tenslotte moge ik er U op wijzen, dat de sensationeele berichten in de pers, als zou het stuk in onoogelijken toestand toevallig in een antiquiteitenwinkeltje in mijn handen zijn gevallen, op z'n minst ge nomen overdreven zijn. Het stuk werd door mij bij een bekenden antiquair ge kocht als zijnde een Quirinus Brekelenkam. Nadere beschouwing, Hofstede de Groot, en Röntgen-onderzoek wezen uit, dat we hier een Jan Steen gevonden hadden. Tevens zij hier bij opgemerkt, dat men ook een Brekelenkam niet voor een „klein bedrag" koopt. U dankend voor Uwe vriendelijkheid en gastvrijheid verblijf ik steeds tot nadere inlichtingen bereid. GRAADT VAN ROGGEN 70 JAAR. De belasting-ambtenaar de heer A. D., wo nende in de Brouwerstraat alhier, kreeg he denmorgen in de Langestraat een flauwte en moest met een ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. Het schijnt dat zijn toestand geen baart. zorg DAMESBEZOEK AAN ONS BEDRIJF. Het is een verheugend teeken des tijds dat ook de vrouwen meer en meer belang blijken te stellen in fabrieken en bedrijven waar de diverse artikelen gemaakt wor den, waarmede zij dagelijks in aanraking komen. Een van die „fabricaten" is de courant, de dagelijksche huisvriendin wier gemis men onmiddellijk gevoelt als ze op bijzon dere feestdagen niet is verschenen. Het is voornamelijk de groote Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, welke dergelijke excursies organiseert. Het vorige jaar hebben wij reeds 'n afdeeling van deze dames op bezoek gehad en gis termiddag, juist toen wij tot de conclusie kwamen, dat de verkiezingsdrukte geluk kig weer achter den rug was, verscheen de. afdeeling Starnmeer van den Bond met 33 dames op onze bureaux met de bedoe ling zich persoonlijk te overtuigen op welke wijze een courant „gemaakt" wordt. De directeur, de heer Krak en de pro curatiehouder, de heer Bus, hebben den belangstellenden dames eerst eenige theo- rethische beschouwingen gegeven en haar daarna meegenomen naa de technische afdeeling. Hier werd het technisch wonder, „de zetmachine" in een zevental exem plaren bekeken, hier werkten de snelper sen voor de particuliere drukkerij, hier werd voor de courant het gecorrigeerde zetsel in pagina-vormen bijeengebracht, hier werden de matrijzen gemaakt en de vormen gegoten, hier dreunde ten slotte de machtige rotatiepers, waarin het cou rantenlint van de rol loopende als blanco papier aan de eene zijde ver dwijnt om er aan de andere zijde als ge vouwen dagbladen kant en klaar uit te voorschijn te komen, zoo snel, dat geen der GESLAAGD. Mej. B. A. Wortelboer alhier is geslaagd voor het examen apothekers-assistente. VROEGE HOOIBOUW IN WESTFRIESLAND. Ongeveer veertien dagen vroeger dan an dere jaren is men in Westfriesland met den hooibouw begonnen. Het weer heeft bij zonder op den grasgroei gewerkt en er staat dan ook overal een dikke snede gras. Jam mer is het, dat om de IJselmeerkust het maaien wordt gehinderd door de muggen- legioenen, waardoor de zon soms wordt ver duisterd. FAILLISSEMENTEN. uitgesproken is het faillissement van P. de Vries, aannemer te Hypolitushoef (Wieringen). R.-c. is mr. Ledeboer en curator mr. Buiskool. DE TERUGGEVONDEN JAN STEEN. De secretaris-conservator der stichting „Museum Het Land van Sittard", de Hol lander die volgens het bericht in „De Telegraaf in 'n antiquairs-winkeltje te Luik een oud-Hollandsch schilderstukje had gekocht, waaraan hij geen verdere aandacht schonk om later toevallig tot de ontdekking te komen, dat het een Jan Steen was, schrijft ons het volgende in verband met de mededeelingen van den heer baron van Heeckeren van Branden burg in ons nummer van Woensdag j.1. „In verband met de mededeeling in Uwe courant inzake de in mijn bezit zijnde Jan Steen, moge ik er U op attent maken, dat de zich in eigendom van Baron van Heec keren bevindende copie een weergave is van het zeer bekende werk van Jan Steen in het Mauritshuis, aldaar bekend onder no. 167, en by Hofstede de Groot vermeld onder no. 131. Het'hangt daar van oudsher, komt voort uit de collectie van Prins Wil lem V, was nimmer verloren, en is inte gendeel een der meest gekende werken van den Meester! Ieder ter zake deskundige zal het werk onmiddelyk van de door U Hedenmorgen brachten wij den oud sten Berger kunstenaar, J. M. Graadt van Roggen, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een bezoek in zijn steeds im poneerende kunstenaarswoning aan den Russenweg. Telkenmale wanneer wy den tuin van Graadt van Roggen betreden, worden wij getroffen door den bijzonder fraaien aanleg. Deze tuin is een persoon lijke schepping van den kunstenaar. Het berkenlaantje naar zijn woning getuigt van zijn idealisme, de roode rhodonden- dronboom, de gouden regen en de bruine beuk van zijn groot vermogen voor een juiste kleurencompositie. Wie zijn huis betreedt (vandaag hield de kunstenaar open huis) wordt oogen- blikkelijk getroffen door het individueele karakter en het vermogen om met be scheiden middelen schoonheid te schep pen. Zonder beding kan worden vastge steld, dat zijn volijverige echtgenoote daarin een belangrijk aandeel heeft ge had. Graadt van Roggen, die te Amsterdam werd geboren en te Groningen opgevoed, vestigde zich vóór 37 jaar te Bergen, ge lijk met den kunstschilder J. Veldheer. De Russenweg was toen nog een smal dorps weggetje. Aan den Breelaan stond, waar nu „de Oude Prins" is gevestigd, de boer derij van den heer v. Dam met op den hoek van de Stationstraat de koepel. De Oostzijde was bosch en de Westzijde be stond uit weiland, met bosch op den ach tergrond. Op den hoek van den Russenweg stond een oud boerderijtje. Het land aan den Russenweg was in de oogen van de Bergenaren nagenoeg waar deloos en men betreurde het, dat de beide kunstenaars zoo ver buiten het dorp gin gen wonen. Dat dit gedeelte binnen 20 jaar centrum zou worden, kon toen wel niemand bevroeden. Van de vele kunstenaars die zich in Bergen vestigden is Graadt van Roggen onze gemeente trouw gebleven. Als schilder en etser heeft hij de schoon heid van Bergen in de wereld uitgedragen. Op de wereldtentoonstellingen te St. Louis en Luik ontving zijn werk de hoog ste onderscheiding. Zijn jubileumtentoon stelling, die thansMd°°|"rn ^te ^Amfterdam in het Stedelijke MuseumJe A in December werd g?°Pe™V™ JL. een groote waardeering n aan de- Het komt ons voor, dat Be bewüzeil) zen kunstenaar gepaste rreseI<vaat door aan een weg in het Mtuuwgjjv zijn naam te verbinden, zijn, dat men daarvoor een g n duin bestemde omdat deze 1 dock door den kunstenaar vaak op f. getjes, die in het belang van he lingenverkeer een naam moeten y Men zal goed doen, daaraan name binden die voor Bergen beteekenis hebbe gehad. Een Oldenburglaan, een van reu- laan en een van Reenenpark zyn yP1^, Bergensch. Bergen heeft het niet noodig om straten naar het vorstelyk huis. staatslieden of bloemen te noemen. Men ziet Graadt van Roggen zyn 70 ja ren niet aan. Met eenige teleurstelling maakte hij ons echter duidelyk dat het zware tuinwerk, dat hij tot nog toe ver richtte, hem thans niet meer past. De vele bewijzen van belangstelling die hij vandaag mocht ondervinden deden hem goed en wij begrijpen dit, want Graadt van Roggen heeft die ten volle verdiend. Morgen zal de Douglas DC-2 PH-ALE Edelvalk onder gezagvoerder van E. E. Hulsebos naar Indië vertrekken. De be- mannig zal verder bestaan uit de heeren A. van Oorschot, tweede bestuurder; M. Veenendaal, boordwerktuigkundige en Z. J. van der Hoek Ostende, radiotelegrafist. De post voor dit toestel moet uiterlijk vanavond te Amsterdam zyn. Het Indië-vliegtuig Kwak is gisteravond om 21.18 op Schiphol gedaald. Tydens een vlucht van Oslo naar Chris- tiansuns zijn twaalf militaire vliegtuigen door een storm overvallen. Drie moesten door gebrek aan benzine een noodlanding maken, waarby een bestuurder werd ge dood, twee werden gewond en twee wisten veilig met hun valscherm te landen. De drie toestellen werden geheel vernield. (Ongecorrigeerd.) De regeeringspersdienst meldt; De koningin heeft heden in verband met de kabinetscrisis op het „Huis ten Bosch" ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamer fracties der C. H. Unie, der S. D. A. P., der R. K. Staatsparty en der A. R. Party, onderscheidenlijk de heeren Jhr. mr. dr. D. J. De Geer, Ir. J. w- Albarda, mr. C. M. F. Goseling en j. S. Schouten. 12. 15 cl p. paft/e OLDENKOTT Weenen, waar hij sinds 1925 docent is ge- het paedagogische instituut. Idler was leerling van Freud en stichter 20 dooden, 100 gewonden. Vannacht om kwart voor drie hebben vliegtuigen der opstandelingen, die waarschijnlijk van Palma de Majorea kwamen, een veertigtal bommen uitge strooid boven Valencia en de haven. Om negen uur vanochtend waren meer dan 20 dooden en een honderdtal gewonden geteld. Tal van huizen worden verwoest. Vier bommen zyn op ongeveer 80 K.M. van de Fransche ambassade terecht geko men. Vijf andere bommen, van welke twee brandbommen, vielen op de Groote Markt. Een bom deed een begin van brand ontstaan op de bovenverdiepingen van de Fransche Bank. Zeven dooden en acht gewonden. Tydens den luchtaanval der opstan delingen is een luchttorpedo terecht gekomen op de brug van het Engelsche schip „Cadin", dat in de haven voor anker lag. Zeven leden van de beman ning werden gedood, acht gewond. De toestand van drie der gekwetsten is ernstig. Het schip zonk op den bodem, doch een gedeelte steekt nog boven water uit Op het oogenblik is men bezig met de lossing van de lading. Het Britsche schip „Pinzon" werd even eens door een bom getroffen. De schade is hier echter zeer gering, terwijl niemand gewond werd. De nieuwe Tweede Kamerfractie van de SD-A.P. heeft heden in het gebouw van de Kamer haar eerste vergadering gehouden. De nieuwe fractie van de a.r.-party kwam in de dr. Kuyperstichting in vergadering bijeen, terwyl de r.k. fractie waarschijnlijk in den loop van de volgende week haar eerste vergadering zal houden. EERSTE KAMER. Nieuwe regeling van de pacht. In de hedenmorgen aangevangen zitting werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De minister van justitie, de heer van Schaik, beantwoordde de sprekers der voor gaande dagen. Hij was teleurgesteld door het voorloopig verslag der Eerste Kamer na de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. De heeren Kolff en van Citters deden het voorkomen, alsof deze wet hemel en aarde zou doen bewegen; de heer van Rappard, landbouw-deskundige, zoowel als jurist, richtte er een ware kanon- nade tegen. Daar stelde spr. tegenover de meening van vele anderen en de litteratuur over dit onderwerp, waaruit blijkt dat er zeer vele misstanden in het pachtwezen be staan. Dit wetsontwerp is het resultaat van langdurig en veelzijdig overleg. Geenszins is het georiënteerd naar het Plan van den Arbeid en geenszins gaat het in de richting van socialisatie. Het blijft zuiver in de sfeer van het privaat-recht. Van aantasting van het eigendomsrecht is geen sprake. Alleen is er eenige formeele beperking van het be schikkingsrecht van den verpachter. In het ontwerp ligt het beginsel van de continue-pacht, behoudens onderbreking. WOONHUIS TE DELFT AFGEBRAND Op de Korenmarkt te Delft heeft van ochtend een felle brand gewoed in het woonhuis van den fotohandelaar A van Oosten. Het vuur dat in een alkoof 0p de tweede verdieping waar een gascomfoor brandde, was ontstaan, greep snel om zich heen. 1 Woning en zolder zyn geheel uitgebrand terwyl in den winkel de waterschade ho langryk is. van Vrijdag 28 Mei 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers 4 Nederl. 1934 101% 4 Ned.-Indië 1934 101"/] 5% Duitscbl. '30 m. verkl. 33'/, bank-instellingen. Amsterd. Bank Handel Mij Cert. v. 250 Koloniale Bank 150V, 189>/4 152'/, 161 Ned. ind. Handelsbank industr. ond. b1nnenl. Atg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever 675/s 87 250 3281/4 166'/, DE STRIJD IN BRITSCH-INDIE tv in w fakjr van Ipi nog steed* zoek. De in Wazristan opereerende troepen hebben m de streek van Arsolkot Te spelonk van Fakir Ipi, den leider der on standige stammen bereikt. De spelonk was evenwel ledig en er was geen spoor te ontdekken van den Fakir. ALFRED ADLER. Alfred Adler, de beroemen Weensche psycholoog, is gisteravond te Abcrd plotseling overleden. Aberdeen Alfred Adler werd in 1870 te Weenen boren. Hy studeerde aan de universiteit te' 40'/, 628/u 2 42»/i6 25ij/k 72 7 5031/, 229 170 35'/, 24.10 1491/4 157 401'/, 421 1031/, 41'/, 21»/], 13V„ 288* 222 251 122 174 5»/. 1277/, 127V, 320 328 61 3f/e 28 !01V, IO3/,, laatste k 2.30-2.45 101%, 331/4 190 1501/4 163 66V4.7 87 247 328X4-1 166-7'/, 65V, 407/u-f 62* 42%-»/, 26V» -i 72}-%, 7 V. Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions Alg Expior. Mij., Redjang Lebong Dordtsche Petr. £0lï Petr Per'ak Phillips Oil Shell Union Tide Water Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber Kon. Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie Deli Batavia n,* Oude Deli Senembah Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac Prolongatie vorig. koer, WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 1.81'/, 8.98»/ 73— 504 228 170 35'/, 24 148 155 401'/, 4201-»/, 41»/, 21j-'/u 137/a 283-4 2163/4-8 246 119 168 5* 126J-7J 126i-y, 247* 319 326 61 27* 101* 10* New-York Londen Berlijn ÜaryS Q 10.1 7.X1 (Bel«a) 30.72 16 Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praa 41.60 40.12% 46.37* 45.17% 9.61 6.35 1.81'/, 8.98 73.05 8.12% 30.71 41.57 40.12% 46.37% 45.17%

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2