HET BETOVERDE BOS ^Binnenland Hands en Jwn&oum Stad en Omgeving. Glimlachje Verkeersongelukken. Branden. C r ia tt. publicatie. AFNEMING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat aangezien tengevolge an de uitputing van het betalingscontin gent voorloopig geen geslachte varkens naai Italië meer kunnen worden uitge voerd, zij de afneming van varkens boven het zoutersgewicht heeft beëindigd. Van 21 Mei 1937 af komen de reeds gedane opgaven voor levering van varkens boven het zoutersgewicht te vervallen, terwijl tot nadere aankondiging geen nieuwe op gaven worden aangenomen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de maximale gewichtsgrens voor zouters tijdelijk is verhoogd van 95 op 190 kg. levend gewicht. 's-Gravenhage, 27 Mèi 1937. Staking geëindigd. - Het werk in de Fransche vliegtuigfabriek Latecoere is normaal hervat op grond van een scheidsrechterlijk vonnir, waarin bepaald was, dat de arbeiders, die geweigerd had den zich bij de staking aan te sluiten, en waarvan de vakbond het ontslag had ge- eischt, weder te werk gesteld moeten worden. Parochiebladen te Essen verboden. - De Gestapo heeft alle parochie-bladen te Essen, welke uitgegeven door het katholie ke huis ten getale van tweehonderd ver boden. De autoriteiten verklaarden, dat de bladen beleedigingen tegen den staat be helsden, in het bijzonder in verband met een feest, dat georganiseerd was door de Hitlerjeugd. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat het „Katholieke Huis" spontaan de uitgifte heeft gestaakt, vóór het officieele verbod van kracht werd. Misdadigers uit de gevangenis ont snapt. - Veertien zware misdadigers en moordenaars zijn vannacht uit de gevange nis te Dubno in Polen ontsnapt, nadat zij in het geheim een tunnel onder de gevangenis' muur hadden gegraven. De vervolging stuit op groote moeilijkheden, daar Dubno in een uitgestrekt boschgebied is gelegen. Vele dooden bij een verkeersongeluk. Op een spoorwegovergang bfj Brasiau in Roemenië is een trein op een geheel met passagiers bezette autobus ingereden. Geen der 31 inzittenden bleef ongedeerd. Zes pas sagiers werden gedood, zeven liggen op ster ven, en 18 werden ernstig gewond. ZES ZWERVERS SLAAGS GERAAKT. In de heide bij den Koningsweg te Arnhem heeft gistermiddag een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een zestal zwervers. Drie van hen werden aangevallen door drie anderen, die daarbij met messen werkten en ploertendooders hanteerden. De politie werd door een automobilist gewaarschuwd en begaf zich in auto's naar het terrein van het gevecht. De daders werden gearresteerd Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. De aangevallenen hebben geen ernstige verwondingen opgeloopen. DE KAMERVOORZITTERS EN DE VICE PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN STATE BIJ DE KONINGIN. De koningin heeft gisteren op het Huis ten Bosch de voorzitters van de beide Ka- ers der Staten-Generaal en den vice-presi- dent van den Raad van State ter conferentie ontvangen. DE VERKIEZING VOOR DE EERSTE KAMER. Nieuwe leden. Als nieuwe leden doen in de Eerste Kamer hun intrede de heeren L. F. J. M. van Voorst tot Voorst (r. k.) J. A. M. Bruineman (r. k.), prof. mr. C. P. M. Romme (r. k.), Chr. W. J. van de Bilt (s. d.), P. Hiemstra (s. d.), E. Ribbius Pelletier (s d.), P. Sikkes (s. d.), A. M. A. Reynalda (s. d.), N. Venlbrief (s. d.), H. B. Wiardi Beekman (s. d.), J. in 't Veld (s. d.), T. Nauta (a. r.), prof. dr. J. de Zwaan (c. h.), prof. mr. R. Kranenburg (v. d.), mr. dr. F. Pont (n.s.b.) es J. Maar- singh (n.s.b.). Zij die verdwijnen. W. J. Andriessen (r. k.), P. J. S. Serrarens (r. k.), P. Danz (s. d.), J. Gelderman lib. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (c. h.), L. M. Hermans (s. d.), mr. A. van der Hoeven (c. h.), mr. H. J. Knottenbelt (lib.), mr. M. Mendels (s. d.), F. L. Ossendorp (s. d.), ir. J. M. L. Otten (v. d.), dr. H. Polak (s. d.), mevrouw W C. B. PothuisSmit (s. d.), E. Rugge (v. d.), H. Ruijter (r. k.), mr. W. H. M. Werker (v. d.). Professor,.,, kijk eens wat de ooievaar gebracht heeft! Ja 't is goed!., ik heb geen tijd!gooi 't maar ineens in de papiermand! VERTREK VAN DE LAATSTE INDISCHE DELEGATIE. Gasten bij het huwelijk van het prinselijk paar. Met den Genua-expres zijn gisternamid dag vier uur van 't Sts.-spoorstation te 's- Gravenhage vertrokken K. P. H. Soerio- hamidjojo, zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta, en zijn echtgenoote Beiden hebben den Soesoehoenan vertegenwoor digd by het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het is de laatste Indi sche delegatie, welke officieel al eerder ons land heeft verlaten. De pangeran en zijn echtgenoote hebben echter nog een reis van twee en een halve maand door Europa gemaakt. FIETSRIJDER DOODGEREDEN. Gistermiddag is de 68-jarige landbouwer A. J. G. B„ die op zijn rüwiel in de rich ting Nijverdal reed, by het onverwacht oversteken van den rijweg door een hem achterop rydende auto overreden. De man was op slag dood. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Omstreeks drie uur is gistermiddag op den hoek van de Spoorstraat en Hegstraat te Geleen (L.) het vierjarig zoontje van de famile B. by het oversteken van den ry weg door een vrachtauto overreden en op slag gedood. De chauffeur had het knaapje niet kunnen zien, omdat dit achter een kar vandaan kwam. Na onderzoek is de vrachtauto door de politie vrijgegeven. FELLE BRAND TE GRONINGEN. Gisteravond om zeven uur is brand uit gebroken in de boerderij bewoond door den heer T. Meier aan den Coendersweg te Groningen. Het vuur is ontstaan in een groote, aan het woonhuis grenzende schuur en breidde zich snel uit. De schuur waarin een hoeveelheid hooi was opgesla gen, brandde geheel uit, terwijl het woon huis veel waterschade bekwam. De oor zaak van den brand moet worden gezocht in het warm loopen van een motor welke werd gebruikt voor het oppompen van Wcitcr» EEN GEWONDE BIJ BRAND TE ROTTERDAM. Gisteravond te ruim half elf is brand uitgebroken in perceel 13 aan de Zijde- windestraat te Rotterdam. Het gelijk- straatsche gedeelte van het huis staat leeg. Op de eerste étage woont de familie Homan, pp de tweede verdieping de fami lie Biemans. De brand ontstond, doordat in de keuken op de eerste verdieping een primustoestel omviel, waardoor de brand bare zaken, die in de keuken aanwezig waren, onmiddellijk vlam vatten. In een ommezien stond de eerste ver dieping in lichte laaie. De bewoner kon zich met zijn drie kinderen langs de trap in veiligheid stellen. De vlammen sloegen terstond door het trapgat naar boven, maar desondanks slaagde de heer Biemans, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, er in met omwonenden over de trap, welke reeds in rook was gehuld, vier van zijn vijf kinderen tijdig naar buiten te brengen. De vlammen waren inmiddels ook naar boven, naar den zolder overgeslagen, zoo dat de heer des huizes zelf en zijn 6-jarig dochtertje daarna noch naar boven noch naar beneden konden. De intusschen aangerukte brandweer heeft toen een springzeil gevormd door dekens en jassen. De heer Biemans heeft teen zijn dochtertje bewogen hierop naar beneden te springen en het meisje be landde dan ook veilig op den beganen grond. Hij zelf is vervolgens uit het raam geklommen, in de vensterbank gaan han ger. en heeft zich toen laten vallen. Hij kwam terecht op den rug van een der menschen, die bij het reddingswerk as sisteerden, waardoor zijn val werd gebro ken. Hij kwam evenwel met zulk een kracht neer, dat hij zijn beide hielbeenen brak. Dr. Akkersdyk heeft hem de eerste hulp verleend, waarna de man- naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is vervoerd, waar hij is opgenomen. De eerste verdieping brandde geheel uit, de tweede nagenoeg. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Gisteravond werden de z.g. „Woensdag- avondwedstryden" op de Alkmaarsche wie lerbaan (dezen keer werd op Donderdagavond gereden, omdat daags te voren de verkiezin gen werden gehouden!) voortgezet met een serie wedstryden, De belangstelling was zeer bevredigend, maar het publiek heeft dezen keer een echten ongeluksavond meege maakt. Er kwamen n.L een paar valpartijen voor, die het geheel niet ten goede kwamen. Wel bleek later, dat de gevallen renners er heel goed waren afgekomen, maar op het oogenblik zelf leek het nogal ernstig. Vooral de val van Corridon zag er ernstig uit, maar de renner kon na een half uur al weer op het middenveld rondloopen en kon vanmor gen zijn dagtaak geheel normaal vervullen. Jan Pronk, die ook viel, moest even worden opgekalefaterd en reed zijn wedstrijd daar na uit, om tenslotte nog te winnen ook! En Groenewoud Kramer, die de dupe werd van onverstandig rijden van anderen, kwam hoog uit de bocht vallen, doch wonder bo ven wonder werd hy niet door de achter hem rydende renners geraakt. Hy kwam niet meer op de baan terug, maar zyn val had ook al geen ernstige gevolgen. Een jongedame, die over de balustrade hing, kwam op hetzelfde oogenblik in on zachte aanraking met het stuur van een ren ner en kreeg een leelijke hoofdwonde. Hier spreekt „eigen schuld" een hartig woordje mee. De Parijsche wereldtentoonstelling in een zee van licht. 't Was dus een echte ongeluksavond, maar gelukkig behooren zulke avonden tot de uit zonderingen. Trouwens, het publiek weet wel, dat er in deze wedstryden in den regel veel te genieten valt. Zoo was het gisteravond ook. Er werd in de verschillende wedstryden zeer goed ge reden en de stryd was eerlijk en fraai. De nieuwelingen toonen steeds meer taktiek, de amateurs en onafhankelyken zyn nog steeds eerzuchtig en strijdlustig en zoo heb ben we al mogen we de valpartijen niet vergeten toch nog kunnen genieten op dezen avond. Laten we hopen, dat het de volgende week een heel prettige avond wordt. En dan nog iets aan het adres van de jury. In het belang van het publiek en de renners zouden wy graag zien, dat het pro gramma eerder werd samengesteld. Dat moet toch mogelijk zijn, dunkt ons. Als men by voorbeeld eens de inschrijving sloot om 7 uur 's avonds later niet! en d„n een groot schoolbord gebruikte en daarop schreef de indeeling der wedstrijden en de r.amen der renners? Dan zou iedereen weten, wat er te doen was en dan behoefte men niet aan zyn buur man te vragen, wie.... „Guus" is! Juryleden, probeert het eens in deze rich ting, 't Lijkt ons in het belang van de wie lersport zelf! CONCLUSIE ENQUETTE „DOPING". Men zendt ons de volgende conclusie: Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Wielren Unie, gehoord de beschuldigingen, geuit op de laatst gehouden algemeene ledenvergadering te Utrecht in zake het toedienen van dopingsmiddelen aan den amateur-wielrenner A. van Vliet en ande ren tijdens de Olympische Spelen te Ber lijn, spreekt als zyn oordeel uit dat, gezien de verklaring van dr. J. Tetzner en gehoord de verklaringen zoowel van hen, die ter bovengenoemde algemeene leden-vergade ring de beschuldigingen van doping hebben geuit als van diegenen, die krachtens hun aanwezigheid te Berlyn vermoed konden worden iets te kunnen weten omtrent fei ten, waaruit het eventueel toedienen van dopingsmiddelen afgeleid zou kunnen wor den, geenszins is komen vast te staan dat er tydens de Olympische Spelen te Berlyn aan den amateur-wielrenner A. van Vliet en aan anderen schadelijke opwekkings middelen of vergif is toegediend. NIEUWE BOND VAN ZUIVEL FABRIEKEN. Onder voorzitterschap van den heer A. Schrooder hield Vrijdagmiddag in het café „Central" de Nieuwe Bond van Zuivelfa brieken zijn voorjaarsvargadering. De voorzitter constateerde in zijn ope ningswoord, dat de moeilijkheden in den zuivel nog niet zyn opgelost. By de neven- bedryven viel wel verbetering waar te nemen. Spr. had de stille hoop gekoesterd, dat de volle graskaas vandaag een beteren prys had opgeleverd. Dit was niet het ge val, tengevolge van de nog steeds heer- schende handelsbelemmeringen. Spr. was overtuigd, dat ons volk een grooten bloei zou beleven, wanneer de han delsbelemmeringen werden opgeheven en uitte den wensch, dat spoedig mag blijken, dat ons volk die mannen heeft gekozen, dié daarin verbetering weten te brengen. Met veel genoegen had spr. den grooten aanvoer op de markt gezien. Spr. was over tuigd, dat de producenten de markt niet kunnen missen en hy opende dan ook met het uitspreken van den wensch, dat de leden de markt trouw zullen blijven en dat de markt zal blijven bestaan, zoolang er zuivel geproduceerd zal worden. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer F. Groot Cz., werd de rekening over 1936 in ontvangst en uitgaaf goedge keurd op een bedrag van 1815,62. De balans was per 1 Jan. 1937 in actief en pasief een bedrag aan van 1813,48. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat geconstateerd werd, dat in 1937 vele maatregelen waren genomen, die veel kritiek uitlokten. Aangenomen moest worden, dat de genomen maatregelen ook het heil van den landbouw beoogden, al kon men niet ontkomen aan den indruk, dat de landbouw aangewezen is om het loodje te leggen. Geconstateerd werd, dat de economische toestand iets is verbeterd. Wegeift opheffing trad een fabriek uit? Geconstateerd werd organisatiegebrek in de Wieringermeer, met als gevolg, dat alle randgemeenten de melk verwerken. Vermoedelijk komt hierin door het stich ten van een fabriek in de Meer verbete ring. Geconstateerd werd, dat de gestaakte kaasbeurs in Alkmaar niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord, ondanks de herhaaldelijk gevoerde propaganda onder de fabrieken, door de daarvoor ingestelde commissie. De heer Henneman, kaashandelaar, als buitengewoon lid aanwezig, betreurde de verdwijning van de kleine fabrieken, omdat naar 't product van die fabrieken weer vraag komt. Spr. vroeg of er wat ge - daan kan worden om dit te voorkomen. De voorzitter betreurde dit even eens doch betwijfelde de mogelijkheid van herstel. Als oorzaak werd door den heer Kuiper aangegeven, dat de groote fabrieken meer in staat zijn de kaas op de* betalingsgrens te maken. Naar verhouding wordt op de markt de prulkaas beter betaald. Een middel zal dus wezen voor de betere kaas een hoogeren prijs te geven. De heer Henneman merkte op, dat voor de boerenkaas toch steeds meer be taald wordt. De heer Kuiper vond het prijsver schil nog te laag. Den hoogeren prijs be taalt nog het meerdere vetgehalte. Vocht kost niets en daarom wordt er steeds meer vochtige kaas gemaakt. Of dit op den duur geen schade voor het product zal leveren, is iets anders. De heer Henneman merkte nog op, dat de dagfabrieken over het algemeen een smakelijker kaas maken. De heer Kuiper was van oordeel, dat deze fabrieken gedoemd zijn te verdwijnen. De heer Henneman oordeelde, dat slechts op de wereldmarkt kwaliteit het zal doen. Het buitenland heeft kaas leeren maken en Nederland zal verstandig doen op kwaliteit te lettendaardoor zal het, als de markt open komt, de markt weer ver overen. De heer Groot was van oordeel dat men thans geheel let op de directe uit komsten en de zachte kaas geeft thans betere uitkomsten. De voorzitter uitte den wensch, dat om 't betere product de kleine fabrie ken zullen blijven bestaan. In verband met deze discussie werd de wenschelykheid betoogd om grensregelin gen in te stellen. Voor de melk is het ook goed dat er zoo kort mogelijk mee gereden wordt en maatschappelijk is dit ook meer verantwoord. De voorzitter zeide, dat dit zeer moeilijk zal gaan. Misschien schept hier de ordeningswet de gewenschte regeling. Hierna volgde sluiting. FLORALIA EN HUISVLIJT, Voor de tentoonstelling, die door de Floralia- en Huisvlytvereeniging te Alk maar dit jaar wederom gehouden zal worden, zijn door bemiddeling .van ver schillende scholen reeds vele planten door de kinderen besteld. Helaas is de mede werking aan dit mooie en paedagogische kinderwerk niet overal even groot; van verschillende scholen heeft het bestuur zelfs op zijn vriendelijk verzoek om medewerking geen antwoord ontvangen. Daarom ziet het bestuur der vereeniging zich genoodzaakt om met behulp van dit blad allen nog eens op de hoogte te brengen van de gelegenheid die thans be staat om planten te bestellen. Bij den geringen prijs der planten men zie elders in dit nummer is het recht tot inzending op de tentoonstelling ter verkrijging van mooie prijzen inbe grepen, terwijl de planten het eigendom der kinderen blijven. Kinderen die in den afgeloopen winter op het gebied van huisvlijt aan 't knut selen zijn geweest, worden opgewekt nog eens na te zien wat zij voor de tentoon stelling zullen gereed houden, reeds be gonnen werk af te maken of nog geheel iets te vervaardigen. De tentoonstelling wordt gehouden kort na de zomervacantie. Laat ieder, die iets voor dit werk voelt, er aan mede werken en van zijn belang stelling blijk geven door aanwezig te zijn op de ve'rgadering, die hedenavond in den Muziektuin wordt gehouden en waar be sproken zal worden, op welke wijze men de tentoonstelling weer het beste kan doen slagen. Convocaties voor deze vergadering zijn reeds aan de leden toegezonden maar ook niet-leden zijn van harte welkom. STANIOL (zilverpapier) bedrukken wy óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 GREAT-FRYSK KONGRES IN WEST-FRIESLAND. De plannen voor het Vierde „Great- Frysk Kongres", dat op 29, 30 en 31 Juli in Medemblik en Hoorn zal worden ge houden, hebben vaster vorm aangenomen. Het wetenschappelijk deel van het congres zal worden gehouden in het Radboudslot te Medemblik, indien het ministerie van Financiën toestemming verleent. In het eere-comité hebben zitting ge nomen mr. P. A. V. baron van Harinxma ♦hoe Slooten, commissaris der koningin in Friesland; jhr. mr. dr. A. Röell, commis saris der koningin in Noordholland; Frei- herr Georg von Eucken Addenhausen, Landeshauptmann in Oostfriesland; prof. dr. Th. Slebs, Breslau; dr. G. G. van Balen Blanken, Boveokarspel; mr. H. C. Leemhorst, burgemeester van Hoorn; J. C. Haspels, burgemeester van Enkhuizen en P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik. Voordrachten zijn toegezegd door dr. G. Karsten, Amsterdam, over „De Westfriese taal voorheen en thans"; prof. dr. G. Gos- sen over „Gysbert de Psalmbirimer: aspekten fen syn frommens"; dr. A. E. van Giffen over: „Het systematisch ter penonderzoek"; prof. dr. W. A. Craigie over: „Anglo-Frisian contacts and con- trasts" en prof. dr. C. Borchling over: „Dei friesische Sprache in Ostfriesland". De naam van den zesden spreker, over het onderwerp: „Die Küstensenkung", zal nog worden bekend gemaakt. Voor het wetenschapelijk deel van het congres, zijn de ochtenden bestemd, voor uitstapjes de namiddagen, de avonden voor zang, voordrachten, enz. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. 5. Daar stonden ze voor het bos. Wat een grote bomen! En wat leek het donker tussen die bomen. Maar wat zou Moeder blij zijn als Vader met Anneke en Hansje meekwam! En die domme Anneke dacht er niet aan, dat Moeder ongerust was geworden en haar overal liep te zoeken, en den weg aftuurde naar haar kleine meisje. Anneke was nog zoo klein, nog maar pas vier jaar. a 6 Moedig stapte ze het bosch in. Wat een mooie bloe men groeiden hier en wat zongen de vogeltjes leuk! Wacht, ze zou een prachtige bouquet voor Moeder pluk ken. Wat zou die blij zijn!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7