HET BETOVERDE BOS. ^Buitenland De Duitsche herkairUd ScrCoriAveS, ftdfm steeds wmmtqf Branden. Mooi gebruind Vereeniging van Noordhol- landsche Waterschappen. De positie der roomsch-katholieken De Belgische amnestie. Hajasji afgetreden. De woelingen in Britsch-lndiê* De staking in Mexico* Nieuws in 't kort. Tasch met 550 gestolen. - Zondag heeft een kantoorlooper bij de politie te Botterdam aangifte gedaan, dat in de Ca- landstraat een tasch van zijn fiets gestolen was, waarin zich een bedrag aan contanten bevond van 550. Elfjarige jongen verdronken. - Zon dagmiddag is tusschen Maassluis en Vlaar dingen de elfjarige G. D., uit Schiedam, die deel uitmaakte van een padvinders kamp, bij het baden in de Maas door den stroom afgedreven en verdronken. Men heeft tevergeefs naar het lijk gedregd. -— Tijdelijke salarisverhooging in Oranje Nassaumijnen. - In verband met den bete ren gang van zaken in de Oranje-Nassau- mijnen is den beambten een tijdelijke sala risverhooging van 5 toegekend. SPOORWEGTEKORT GESTEGEN. 31 millioen over 1936. Naar verluidt zal de Staat der Nederlan den over 1936 rond 2 millioen méér ter dekking van de spoorwegtekorten moeten bijdragen dan over 1935. Het totale bedrag dezer bijdrage zal hierdoor over 1936 stij gen tot rond 31^ millioen tegen 29% millioen over 1935. VONDEL-HERDENKING TE KEULEN. Naar aanleiding van zijn 350sten geboortedag. Het gemeentebestuur van Keulen heeft in samenwerking met de „Deutsch-Nieder- landische Gesellschaft en het Deutsch- Niederlandische Institut der Keulsche uni versiteit in het Wallraf-Richartz-museum een tentoonstelling ingericht, ter eere van den grooten Nederlandschen dichter Joost van den Vondel, die 350 jaren geleden te Keulen het levenslicht aanschouwde. Zater dag is deze tentoonstelling geopend in te genwoordigheid van eenige vooraanstaande Nederlanders, o.m. minister prof. dr. Slote- maker de Bruine, Deutsche autoriteiten en vertegenwoordigers van Kunsten en Weten schappen. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een der stallen van de boerderij van den heer Timmerman te Merkelbeek (L.) In het opgeslagen hooi en stroo vond het vuur gretig voedsel. Het breidde zich dan ook zeer snel uit Eenige stallen, de schuur en een groot gedeelte van het nog nieuwe woonhuis wer den een prooi der vlammen. De plaatselijke brandweer hield de belendende gebouwen nat. Zij wist uitbreiding te voorkomen. Het vee kon worden gered. De schade, welke enkele duizenden gul dens bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. KAPITALE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. In de kapitale boerderij van den land bouwer P. Dinter te Geffen is gistermorgen omstreeks zeven uur brand ontstaan. De kinderen waren alleen thuis. Zij wisten tydig het huis te verlaten. Van den inboedel kon niets gered worden. Ook eenige land bouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. Wegens gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. MAGAZIJNEN DER HANDELS- VEREENIGING BRABANT TE BREDA UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks acht uur brand uitgebroken in de uitgebreide magazijnen der handelsvereni ging „Brabant" van de firma Th. Albarda Jelgersma aan de Boschstraat te Breda. Het vuur is ontstaan in een bergplaats voor verpakkingsmateriaal en breidde zich in minder dan geen tijd uit. Zoo stond in een ommezien het drie verdiepingen hooge ge bouw in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij moest haar werk beperken tot het beschermen van de naastgelegen panden, welke in het dicht bebouwde stadsgedeelte nauw aaneen ge sloten staan. Na betrekkelijk korten tijd was de brand weer het vuur meester. Het gebouw, waar in een groote hoeveelheid wijnen, likeuren, comestibles en kruidenierswaren was opge slagen, ging geheel in vlammen op. BRAND TE AMERSFOORT. Zaterdagnacht omstreeks één uur heeft een felle brand gewoed in het schoenmaga zijn van den heer J. B. aan de Langestraat te Amersfoort. Toen de brand door de huis houdster werd ontdekt, woedde het vuur reeds zoo fel, dat de bewoners van het pand, die zich drie kwartier te voren te ruste hadden begeven, aan de achterzijde de wo ning moesten verlaten. De brandweer kon niet verhinderen, dat het pand geheel uitbrandde. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. worden gelaat, hals en armen door AMILDA- zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en den zoo pijnlijken zonnebrand. Flacon 90 ct Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Onder voorzitterschap van den heer J, Commandeur Az. kwam hedenmorgen ten 10 ure in Krasnapolsky te Amsterdam de Vereeniging van Noord-Hollandsche Water schappen bijeen. De voorzitter sprak in zyn ope ningswoord een bijzonder welkom tot ir. Rei' gprsman en verheugde zich over de groote opkomst. Hy constateerde, dat uit de jaar verslagen wel is gebleken, dat de vereeniging haar bestaansrecht voldoende heeft be wezen. Het verslag over '36 bewees, dat de vereeniging wordt gewaardeerd. Er móet naar het bereikbare worden gestreefd op waardige wijze, opdat de invloed der ver eeniging niet wordt verspeeld. Medegedeeld werd, dat door 50 polders de nieuwe stroomleveringscontracten wer den aangenomen, waardoor de zekerheid werd verkregen, dat de electriciteitsvoor- ziening zooveel mogelijk werd gesteld naar deze normen. Uit het door den secretaris, den heer J. W. Boersma uitgebracht jaarverslag bleek, dat, tengevolge van de opheffing van verschil lende bannen, het ledental van 240 tot 235 terugliep. Talrijk zijn de diensten door het secreta riaat aan de besturen van verschillende ban nen bewezen. Ontworpen werd een keurbe- paling tegen watervervuiling. Bevestigd werd de zienswijze, dat wegens onvermogen geen ontheffing verleend kan worden voor waterschapslasten. In die gevallen geldt nog als in den tijd van de graven van Holland „aan den paal met het bezit". De bevoegdheid van een gemeentebestuur om terzake aan het uitbaggeren van slooten bepalingen vast te stellen, kan niet worden or tkend. Het bestuur had aan Ged. Staten bericht, dat het zich met de voorgestelde wijzigingen van het Algemeen Waterschapsreglement kon vereenigen. Deze wijzigingen waren in hoofdzaak veranderingen van redactioneelen aard. Aan een polderbestuur was de redactie toegezonden voor een verordening tegen de schade welke door vrij rondzwemmende zwanen in den polder aan eigendommen van derden kan worden aangebracht. Aan den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat jhr. C. J. A. Reigersman was bij diens afscheid een olie verfschilderij en een schrijfmachine ge schonken. Het verslag eindigde met de mededeeling, dat de nieuwe stroomleveringstarieven voor de betrokken waterschappen in een normaal jaar een besparing zullen opleveren van 35000. Voor het jaarverslag werd groote waar deering uitgesproken, speciaal aan het adres van den heer Boersma. De rekening 1936 wees een uitgaaf aan van 5136,65 en een ontvangst van 4112,58. Het tekort was ontstaan door een uitgaaf van 1264,46 voor voorlichting inzake de tarie ven voor electrische bemaling. Het bestuur vond het niet wenschelijk hiervoor het kapitaal der vereeniging, groot 3000, aan te spreken en had het beter ge vonden van de waterschappen, welke de voordeelen van deze herziening ondervon den, éénmaal een extra-bijdrage te vragen van 6 van het becijferde gemiddelde voor deel en vertrouwt er op, dat deze leden dit verzoek zullen inwilligen. Een woord van waardeering werd ge bracht aan het technisch-adviesbureau en speciaal aan ir. Pleyte. Ten aanzien van de methode voor de be rekening was het bestuur van oordeel, dat de nieuwe regeling minder de billijkheid benadert dan die welke oorspronkelijk was voorgesteld. Uitvoerig werd dit becijferd. De bemerkingen van het bestuur zullen worden weergelegd in een advies aan de Tweede Kamer in samenwerking met de Vereèniging van Ned. Gemeenten der Zuid- hollandschen Bond van waterschappen en de afdeeling Zuidholland van de vereen, van Ned. Gemeenten. De vergadering vereen igde zich met dit bestuursvoornemen. De begrooting voor 1938 wees in ont vangst en uitgaaf een bedrag aan van f 3620. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Commandeur Azn. en C. J. van Tienhoven. Na rapport van den heer Schrooder te Heiloo werden de rekening 1936 en de be grooting 1938 vastgesteld. Na afhandeling van de agenda hield jhr. C.JA. Reigersman een lezing over het onderwerp „Hoe blijft N.H. boven water? Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. De minister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, heeft, sprekende op een bijeenkomst van nationaal-socialisten te Bremen, gezegd: .„indien de katholie ke kerk wenscht te strijden, zullen wij niet terug deinzen". Wij vechten met behulp van het volk, dat zich zelf wil helpen. De staat zal zijn toestemming geven. Wy hebben genoeg gehad van herderlijke brieven. Wy willen geen encyclieken meer zien. De minister van onderwijs, Rust, heeft te Neurenberg het woord gevoerd op een onderwyzerscongres. Hij zeide met name, dat de religieuze invloed op de opvoeding van de jeugd thans onmogelijk is gewor den. Daarom moet spoedig een einde worden gemaakt in de rangschikking van scholen overeenkomstig de secten. De Völkische Beobachter schryft: De waarschuwing van Göbbels aan het ge- heele katholieke stelsel moet voldoende zyn. Z. H. de Paus spreekt Duitsche pelgrims toe. Zaterdagochtend heeft Z. H. de Paus een groep metaalarbeiders uit het Rijnland in audiëntie ontvangen. In zijn toespraak zeide hy: „Wy zyn zeer verheugd U hier te zien, beminde zonen, gij, die komt uit het gebied van een groot Christelijk gezin waar op het oogenblik zich zulke ernstig- gebeurtenissen afspelen". De Heilige Vader herinnerde er aan, dat hy reeds is opgetreden ter bescherming van het christelijk leven in zijn individueele, gezins- en sociale vorm en voegde hieraan toe, dat men moet bidden dat dit christe lijk leven beschermd zal blijven. Leden van den Bond van Bijbel onderzoekers veroordeeld. Heden zijn 42 leden van den internatio nalen bond van bijbelonderzoekers veroor deeld tot straffen varieerend tusschen vier en achttien maanden gevangenis. De president van de rechtbank verklaar de, dat de beklaagden niet werden veroor deeld wegens hun godsdienstige overtui ging, doch omdat zij lid waren van een vereeniging welke verbonden is met het communisme en welke haar politieke plan nen tracht te verbergen achter haar reli gieuse activiteit. Dr. Frick over den kerkstrijd. Op den Gouwdag Weser-Ems van de N. S. D. A. P. heeft minsister Frick den kerkstrijd behandeld. O.m. zeide hij: „wy verwerpen een „kultuurkampf", doch in dien de katholieken kerk gelooft ons den oorlog te moeten verklaren, dan zullen wij niet uit den weg gaan, doch wij zullen de zen strijd voeren met deugdelijke middelen. Wij zyn de kerk niet vijandig gezind. In 1935 heeft de Führer de grootste moeite gedaan een eensgezinde protestante rijks kerk tot stand te brengen, doch men heeft dat niet gewild. De staat heeft honderden millioenen uitgegeven voor de kerken en niemand denkt er aan hier in verandering te brengen. SCHEEPSBOTSING OP DE THEEMS. De „Batavier II" beschadigt een Britsche bark. Nabij het Wappingdock te Londen is het Nederlandsche schip Batavier II in botsing gekomen met de Engelsche bark Quits, geladen met ballast. De bark liep schade aan het gangboord op. De Batavier II is verder de rivier afge varen. Men weet niet of het schip schade heeft opgeloopen. DE STRIJD TUSSCHEN DE FEDERATIE EN LEWIS. Het dagelijksch bestuur van den Ameri- kaanschen Bond van Vakvereenigingen heeft zijn bijeenkomst verdaagd en den zitter, Green, opdracht gegeven onmiddel lijk een algemeene actie tegen het comité van Lewis te beginnen. STAKINGSONGEREGELDHEDEN TE CHICAGO. Twee dooden. Achttien stakende arbeiders in de staal industrie en een politiebeambte hebben wonden opgeloopen bij een botsing in de nabijheid van de nog steeds in bedrijf ver- keerende fabriek der Republican Steel Corp., welke in het zuidelijk deel van Chicago is gevestigd. De politie heeft waarschuwingsschoten in de lucht moeten geven. Toen dit niet hielp heeft zij ten slotte geschoten. Twee 9. Nadat hij vol verbazing naar de kleine Anneke had zitten te staren, sloop hij op zijn teentjes weg tussen de hoge planten, om het groote nieuws aan den Koning en al de andere kabouters te vertellen. Wat zouden die een ogen opzetten s 10. De Koning zat voor zijn deur een pijp te rooken, met zijn kroon scheef op het hoofd. Hij zat eerst diep in gedachten, want een koning heeft altijd veel dingen, waarover hij diep moet nadenken. Tot hij in de verte Appelwang zag en voor een oogenblik zijn zorgen vergat, te gewonden zyn later aan hun wonden be zweken. Het is bij een fabriek van de „Republic Steel" tot ongeregeldheden gekomen, toen betoogers de fabriek trachtten binnen dringen en de stakingsposten aanvielen, Toen de politie versterking had gekregen, ontstond een algemeen gevecht, waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Vol gens officiëele cijfers zijn 66 menschen, onder wie 23 politie-agenten, in een zie kenhuis opgenomen. Vier personen zyn om het leven gekomen. Ooggetuigen ver klaren, dat vier- of vijfhonderd schoten zyn gelost. Iemand vertelde, dat de politie eerst een waarschuwingsschot loste en vervolgens op de betoogers aanlegde. Vol gens den geneesheer-directeur van het zie kenhuis zyn de meeste personen door sla gen met den gummiknuppel gewond. VIERING VAN MEMORIAL DAY IN FRANKRIJK. Generaal Pershing wijdt kapel in ter nagedachtenis aan de gevallen soldaten. Te Parijs hebben gisteren verscheidene plechtigheden plaatsgevonden ter viering van Memorial Day, welke dag in dit jaar samenviel met de herdenking van het feit, dat de Vereenigde Staten zich voor twintig jaar aan de zy'de der geallieerden in den wereldoorlog schaarden. Op de groote Amerikaansche begraaf plaats „Meuse Argonne" te Romagne heeft de Amerikaansche generaal Pershing een prachtige kapel ingewijd, die gebouwd is ter nagedachtenis aan 14.238 „Sammies", die tijdens den oorlog op de Fransche slagvel den zyn gesneuveld. In een rede verklaarde Pershing o.a.: „Ge zien den huidigen wereldtoestand nu de be wapeningswedloop voortduurt, is nog niet voor ons land het uur gekomen om de voor bereidingen voor de verdediging tegen den oorlog te verwaarloozen. Doch voortdurend doen zich meer redenen voor om te hooren, dat wy in de toekomst bij de regeling der ver schillende geschillen tussqfien de volken van het vasteland het verstand over het gevoel zullen kunnen zien zegevieren, en dat reeds de vrees voor den modernen oorlog kan dienen om de leidende persoonlijkheden er van te overtuigen, dat er een betere weg bestaat". Te Suresnes was het de minister van oor log, Daladier, die op het Amerikaansche oorlogskerkhof aldaar een rede ter gelegen heid van den Memorial Day hield, waarin hij uiting gaf aan den vredeswil van Frank rijk. GAYDA OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN ITALIË. Jongste verklaringen van Muasolini toegelicht. In de officieuze Giornale d'Italia licht Gayda de jongste verklaringen van Musso- lini met betrekking tot de buitenlandsche politiek van Italië toe. Hy preciseert nog eens, dat Italië in Spanje niets te zoeken heeft, en dat het slechts een belang heeft, Spanje te bevrij den van het communisme, dat een gevaar voor Europa vormt. Gayda geeft als zijn meening te kennen, dat het het communisme is, dat tot den tegenwoordigen bewape ningswedloop heeft geleid. Gayda vervolgt, dat het voor de Duce vast staat, dat het een eerste vereischte voor het herstel van vreedzame betrekkingen tus schen het fascisme en de democratieën is, een pact tusschen Italië, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Polen. Dit denkbeeld beoogt geenszins de vorming van een politiek direc torium in Europa. Door het bijeen brengen der vijf groote mogendheden, zal het tot standkomen van een basis voor een bewa peningsovereenkomst mogelijk maken. Verder maakt Gayda melding van de „ge reserveerde doch hartelijke" houding van bepaalde Britsche conservatieve kringen ten aanzien van de voorstellen van den Duce. Hij concludeert dat deze houding, op het oogenblik dat Neville Chamberlain zich op maakt om de teugels van het bewind in handen te nemen, de veronderstelling wet tigt, dat Groot-Britannië tot een politiek der werkelijkheid terug keert. RUSSISCHE ZUIVERINGSACTIE. Nieuwe Trotskisten gearresteerd. Het dagblad „De Oeralarbeider" meldt uit Swerdlow, dat aldaar eenige vooraan staande functionnarissen van partij en be drijfsleven z'jn gearresteerd, omdat zij aanhangers van Trotzki zouden zijn. Ook verder zijn vele personen gearres teerd. De provinciale bladen maken mel ding van honderden arrestaties, o.m. te Ar- gangelsk, Samara, Seratow, in de repu bliek der Wolga-Duitschers, te Charkow, Kief, in Kaukasië, Siberië en elders. Medewerker van Jagoda gearresteerd. Het te Saratow verschijnende dagblad „communist" meldt, dat een der intiemste medewerkers van Jagoda, de commissaris voor veiligheid van den staat, Agranow, als chef van de plaatselijke Gepeoe naar Sara tow is overgeplaatst. Deze degradatie staat gelijk met een ver banning. Agranow had na den moord op Kirof, in 1934, de zuiveringsactie te Leningrad ge leid. Een motie der Liberale partij. De Nationale raad der Liberale partij heeft in de hedenmorgen gehouden alge meene vergadering met op twaalf na alge meene stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De Nationale raad, die de motie van 2 Mei betreffende het aan het parlement voorgelegde Amnestie-ontwerp bevestigt en weigert de rehabilitatie der verraders op één lijn te stellen met de gerechtvaar digde eischen der Vlamingen, en voorts vaststelt, dat de laatste weken talrijke aanslagen gepleegd zijn op de grondge dachte en den invloed der liberalen. ver- klaart trouw te blijven aan de politiek van economische on socisle vernieuwing. 4 De Japansche minister-preektent Hajasji is afgetreden. Het besluit tot aftreden werd geno men na besprekingen tusschen den Ministerraad en Hiranoema, den voorzitter van den geheimen raad Men meent te weten, dat de meerder heid der minister Hajasji dit ontslag hadden aangeraden. Fakir van Ipi gevlucht. De fakir van Ipi, die uit zyn verblijf plaats in een berghol is opgejaagd, heeft Waziristan verlaten en zich begeven naar het gebied van Mahsud. Als gevolg van inmiddels aangekomen versterkingen, ne men thans 35.000 man Britsche troepen aan de krijgsverrichtingen tegen de op standelingen deel. De verliezen aan de Engelsche zijde bedroegen Donderdag drie dooden en drie vermisten, die naar men gelooft, eveneens om het leven zijn geko men, alsmede zeven gewonden, terwijl van de Inlandsche manschappen één sneu velde en dertien gewond werden. Dorp geplunderd. Een honderdtal onbekend gebleven personen hebben in een dorp bij Bannu (Waziristan) twaalf winkels geplunderd en het huis van den dokter in brand ge stoken. Zij ontkwamen vóór de komst der politie. In het stakingsgebied heerseKl rust De woordvoerder van het stakings comité der arbeiders in de petroleum industrie heeft verklaard, dat de sta king zonder incidenten voortduurt en dat er in Mexico volledige rust heerscht. De benzinevooraden begin nen nochtans uitgeput te raken. De onderhandelingen om te komen tot een bijlegging van het conflict worden voortgezet. Gistermiddag heeft de vakvereeniging van arbeiders in de petroleumindustrie op het Departement van Arbeid de minimale eischen der arbeiders kenbaar gemaakt. De staking dreigt zich uit te breiden tot andere corporaties. Indien het conflict niet voor Dinsdag is bijgelegd, staat te vreezen, dat arbeiders in andere bedrijven en boeren uit solidari teit eveneens in staking zullen gaan. Betaalde staking. De voorzitter van het Mexicaansche Vak- vereenigingsverbond heeft verklaard, dat er geen algemeene staking zal worden afge kondigd. De raad van arbitrage en verzoe ning heeft medegedeeld, dat de staking wettig is, hetgeen wil zeggen, dat de onder nemingen hun werknemers gedurende da staking het gewone loon moeten betalen. De bladen melden uit officiëele bron ver nomen te hebben, dat de staking over 24 uur geëindigd zal zijn. Een „verzonnen" schipbreuk. Het Duitsche s.s. „Planet" waarvan het vergaan was gemeld, heeft thans doen weten, dat het bericht van de schipbreuk is verzonnen door twee leden der bemanning, die na een incident dat zich aan boord heeft afge speeld, gevlucht zyn. Britsch schip bij Ostende vergaan. - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het Britsche vrachtschip „Boscobel" voor Ostende door tot nu toe onbekenden oor zaak vergaan. De uit zes personen bestaan de bemanning dreef enkele uren in een reddingsboot rond en werd in den ochtend door een Belgischen krabbenvisscher ge red. Spoorwegongeluk in Engeland. Ten gevolge van het uit de rails loopen van een wagon heeft zich bij Wakefield (Yorks- hire) een spoorwegongeluk voorgedaan, waarby een persoon om het leven is geko men en zes personen ernstig gewond war den. Zeven negers by brand omgekomen. - Een houten loods, te Crisfeld in de V. S., waarin negers, die voor den aardbeien- pluk in dienst waren genomen, sliepen, is door een hevigen brand vernield. Zeven negers kwamen in de vlammen om. Twee personen door den bliksem gedood. - Het gebied van Enna in Italië is door een hevig onweer geteisterd. Drie boeren werden door den bliksem getrof fen, twee werden gedood en de derde ernstig gewond. De te velde staande ge wassen werden ernstig beschadigd. Bankier Baker overleden. - George F. Baker, een van de machtigste figuren in de bankierswereld, is gisteren aan boord van zijn jacht „Viking" gestorven. Zyn dood zal de schatkist een bedrag van 347.362.600 dollar aan belastingen en rechten opbrengen. trams en begrafenisstoeten hebben - ongeacht of zij op voorrangswegen rijden of niet ook voorrang ai naderen zij h van H-nktl

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11