DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Pantserschip „Deutschland" door Spaanshe regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. Twintig dooden en ruim zeventig gewonden. Almeria hedenmorgen beschoten. Onmiddellijke bijeenroeping van den Volkenbondsraad gevraagd. Ho. 215 Maandag 31 Mei 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Vlak onder de kust van Spanje, nabij de haven van Ibaza (Balearen) heeit zich Zaterdagnamiddag een Incident voorgedaan, dat ernstige gevolgen kan hebben. Het Duitsche pantserschip „Deutschland", dat evenals andere oorlogs bodems controle uitoefende voor de niet-inmengingscommissie, is namelijk door vier bommen van vliegtuigen der Spaansche regeering getroffen, waarbij ongeveer 20 man gedood en ruim 70 gewond werden. In afwachting van het Duitsche protest, hebben Duitsche oorlogs schepen hedenmorgen Almeria gebombardeerd bij wijze van repres- saille-maatregel tegen het bombardement van de „Deutschland". Welke schade daarbij is aangericht, kan nog niet gemeld worden. Alleen wordt melding gemaakt, dat de stad Almeria door een Duitschen kruiser en twee torpedobootjagers beschoten is. De regeering te Valencia heeft hedenmorgen de onmiddellijke bijeen roeping van den Volkenbondsraad gevraagd. Het relaas van het gebeurde. Vuurde de „Deutschland'' het eerst? ALKMAARSCHE QURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 31 Mei. Plotseling, terwijl de Spaansche burger oorlog eigenlijk niet de minste sensatie op leverde beide partijen zijn schijnbaar moe van het strijden en krachtsverschil is er zoo goed als niet komt daar een zeer verrassend bericht, dat voldoende is, om de politieke wereld in zeer groote span ning te brengen: de beschieting door een Duitsch oorlogsschip van eenige Spaansche regeeringsvliegtuigen en als antwoord daarop het luchtbombardement door de aangevallen vliegmachines op het panter- schip. Gevolg: 20 dooden en 70 gewonden op den Duitschen oorlogsbodem. De berichten zijn natuurlijk zeer tegen strijdig. De Spaansche regeering beweeren dat de „Deutschland" haar vliegtuigen heeft aangevallen en de Duitsche regeering zegt, dat daar precies géén sprake van is. Zie hier in het kort, wat er op deze mooie Zaterdagmiddag geschiedde in de Spaan sche wateren. Wie elders op deze pagina de meer uit voerige berichten over deze gebeurtenissen leest, zal zien, dat de kwestie zeer belang- wekend is. De Spaansche regeering ver klaard n.1. niet alleen, dat „Duitschland begonnen is", maar bovendien, dat de „Deutschland" zich binnen de territoriale wateren bevond. Twee factoren dus, die Spanje kan ge bruiken bij haar protesten, waarbij nog komt, dat de „Deutschland" zich als non- interventie-schip heelemaal niet zijn moest op de plaats, waar de geschiedenis zich heeft afgespeeld. Echter, de Duitsche lezing is wel geheel anders. Niet alleen krijgt Spanje de schuld {de „Deutschland" zou heelemaal niet ge vuurd hebben, maar uitsluitend onver wachts zijn aangevallen), maar bovendien herinnert de Duitsche regeering er aan, dat reads vóór Zaterdagmiddag de Duitsche oorlogsschepen door regeeringsvliegtuigen werden aangevallen. Dit laatste is juist tenminste als de berichten juist zijn. Want vóórdat de ge schiedenis met de „Deutschland" plaats vond, publiceerde de Duitsche regeering reeds een bericht, dat haar schepen door vliegtuigen werden aangevallen. Daaruit trekt men onwillekeurig de con clusie, dat inderdaad „Spanje is begonnen", al staat daar tegenover, dat de „Deutsch land" zich in voor haar verboden wateren bevond. Wat kunnen de gevolgen zijn van dit bombardement? Natuurlijk is dat nog bij geen benadering te zeggen. Leefden wij nog in den tijd van vóór 1914, ongetwijfeld zou de vrede in Europa ernstig gevaar loopen. Thans zal dat zoo ver niet loopen, tenminste dat is niet waarschijnlijk. Echter, er dient wat te gebeuren. De Duitsche pers toch wijst er al op, dat de geworpen bommen het gezag van het Derde Rijk hebben getroffen. En dat gezag moet gehandhaafd blijven. Er komt dus een pro- van de Duitsche regeering; een zeer krachtig protest zelfs. Dat dit protest thans tiog niet bekend is (2 x 24 uur na het geDeurde), maakt de zaak er niet beter op. Het zou er n.1. op kunnen wijzen, dat Duitschland eerst con tact zoekt met Italië en pas na overleg met Mussolini een protest instuurt. En dan kan het gevaarlijk worden. Duitschland zal ongetwijfeld genoeg doening eischen van de Spaansche regee ring, zal zeer waarschijnlijk gesteund wor den door Italië en dan kunnen er zeer moei lijke conflicten komen, die de rust van Europa dreigen te verstoren. Nogmaals: op het oogenblik kan men al leen zeggen, dat de situatie ernstig is, echter voor den Europeeschen vrede zal men zich nog niet bezorgd behoeven te maken. Zelfs kan het gebeurde met de „Deutsch land" den algemeenen toestand beter maken. Want men zou uit het bombarde ment de conclusie kunnen trekken, dat het voorstel van Engeland, om bemiddelend op treden, teneinde den burgeroorlog te doen eindigen, met kracht ter hand moet worden genomen. Wat dat betreft, schrijft de Fransche „Oeuvre" een groote waarheid: „Het inci dent kan noodlottige gevolgen hebben, als men tot ondoordachte daden overgaat, en heilzame gevolgen, als de mogendheden zich er eindelijk van bewust worden, dat zij zich op een gevaarlijke helling bevinden en werkelijk tot een bemiddelingsactie be sluiten". Maar verder wacht alles op de nota van Duitschland. Pas als die bekend is, kan men verder oordeelen. En pas dan kan men de algemeene situa tie in Europa verder bestudeeren. Toen bovenstaande reeds geschreven was, kwamen eenige nieuwe berichten den toestand meer en meer kritiek maken: de beschieting door de Duitsche oorlogssche pen van Almeria en het zeekiezen van De berichten spreken elkaar tegen: terwijl van Spaansche zyde beweerd wordt, dat de „Deutschland" het vuur opende op de vliegtuigen, meldt men van Duitsche zyde, dat de vliegtuigen het oorlogsschip aanvielen, terwijl daar alles „in rust" was. Intusschen wordt bevestigd, dat de vliegtuigen twaalf bommen geworpen hebben en dat twee voltreffers groote verwoestingen aanrichtten op het schip en oorzaak waren van vele dooden en gewonden. In Duitschland heeft het bericht groote opschudding teweeg gebracht en Hitier heeft terstond een buitengewone zitting van den ministerraad uitgeschreven. De Duitsche regeering zal krachtig protesteeren tegen dezen luchtaanval, die naar verluidt een vervolg is van een serie aanvallen op Duitsche oorlogsbodems. Terwijl het nieuws van de verschillen de gevechtsfronten in Spanje zeer spaar zaam en in elk geval zeer on-interessant is, heeft een Duitsche oorlogsbodem voor de noodige sensatie gezorgd, die thans geheel Europa bezig houdt. Hoe alles precies in elkaar zit, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend, maar waarschijnlijk zullen nadere berichten wel iets meer zeggen over het gebeurde. Het gebeurde is namelijk, volgens een be richt uit Valencia (dien van Spaansche zij de) aldus samen te vatten: Het Duitsche oorlogsschip „Admiraal Scheer" zou Zaterdag twee Spaansche regee ringsvliegtuigen onder vuur hebben geno men. Deze vliegtuigen waren op weg van Hiza (Balearen) naar Palma de Majorca. Deze aanval op de vliegtuigen is echter niet ongestraft gebleven, want de piloten hebben onmiddellijk een twaalftal bommen op de „Amdiraal Scheer" gemikt en het schip met vier zware bommen getroffen, waardoor zich verscheidene ontploffingen aan boord zouden hebben voorgedaan. Een regeeringscommuniqué. Het Spaansche ministerie van de lands verdediging, aldus Havas, heeft het volgende communiqué over deze gebeurtenis gepubli ceerd: Zaterdagmiddag om vijf uur hebben twee regeeringsvliegtuigen een verken ningsvlucht gemaakt naar de Balearen. Duitsche oorlogsbodems naar de Spaansche wateren. Waar Duitschland met de beschieting van Almeria zegt, dat dit een repressaillemaat- regel is, daar valt het te vreezen, dat het conflict slechts met de allergrootste moeite langs diplomatieken weg tot een oplossing is te brengen. Het is dus zeer wel mogelijk, dat Europa een paar zeer spannende dagen te wachten staat, waarbij we echter van geluk mogen spreken, dat men over 't algemeen den vrede wil dienen. Engeland kan hier een mooie en belang rijke rol spelen, die voor het behoud van den vrede. 4 Toen zij Ibiza passeerden heeft een oor logsschip, dat zich op 200 M. van het ha venhoofd bevond, met groote hevigheid vuur gegeven op de beide vliegtuigen zon de r dat deze eenigen aanval had den ondernomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen beantwoordden het vuur. Zij wierpen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontplof fing kwamen. Volgens later -..„evangen berichten betreft het hier den Duitschen kruiser Admiraal Scheer. Zooals men weet moeten buitenland- sche oorlogsschepen, die belast zijn met de controle zich op ten minste tien mijl van de kust ophouden. De Admiraal Scheer bevond zich in de Golf van Ibiza en nog wel dicht bij de pier. Bovendien is de controle bij Ibizi bij besluit van de niet-inmengings commissie, aldus het communiqué, op gedragen aan een Fransch smaldeel en had de Duitsche kruiser derhalve geen enkel opdracht ter plaatse waar hij zich bevond. Wat Berlijn zegt. Bij het bericht van den bomaanval van twee regeeringsvliegtuigen op het Duitsche pantserschip Admiraal Scheer teekent het Duitsche nieuwsbureau aan, „dat op het oogenblik nog geen mededeelingen of stand puntbepalingen van de Duitsche zijde ten aanzien van dezen aanval op een in den in ternationalen controlediest staand oorlogs schip ter beschikking staan, doch dat er op gewezen moet worden, dat den laatsten tijd reeds meermalen van officieele Duitsche zijde een agressief optreden van Spaansche regeeringsvliegtuigen tegen Duitsche oor logsschepen is vastgesteld". Dit laatste slaat op een telegramwisseling tusschen den Spaanschen minister van landsverdediging en den commandant der Duitsche vloot, van welke telegramwisse ling Zaterdagmiddag reeds het volgende be richt binnenkwam (toen dus het gebeurde met het Duitsche oorlogsschip nog niet be kend was): Het Spaansche ministerie van landsverde diging heeft Zaterdagochtend van den com mandant van het Duitsche eskader in de Middellandsche zee, het volgende telegram ontvangen: actie van de opstandelingen, waartegen de wettige regeering van de republiek op treedt". Niet de Admiraal Scheer, doch de Deutschland. De Duitsche admiraliteit publiceert een communiqué, volgens hetwelk het Duitsche oorlogsschip, dat door bommen van Spaan sche regeeringsvliegtuigen is getroffen, niet de Admiraal Scheer, doch de Deutschland zou zijn. Slechts twee bommen zouden op het schip terecht gekomen zijn. Nadere bij zonderheden zijn echter nog niet bekend. 15 tot 20 slachtoffers. Te Berlijn doet het gerucht de ronde, dat bij de bombardeering van den kruiser Deutschland door vliegtuigen der Spaan sche regeering vijftien tot twintig slachtof fers te betreuren zijn. 22 dooden en 60 gewonden. De Duitsche kruiser Deutschland is Zondagmiddag te Gibraltar aangeko men. Van de bemanning zijn 22 perso nen gedood en 60 gewond als gevolg van het treffen met twee vliegtuigen der Spaansche regeering. Verklaring der rijksregeering. De Duitsche regeering publiceert naar aanleiding van het gebeurde met de Deutsch land de volgende verklaring: Het bombardement van de „Deutschland" en het beschieten van Almeria. Op dit kaartje kan men zien, waar de incidenten in de Middellandsche Zee hebben plaats gehad. „In de afgeloopen dagen hebben vliegtui gen welke in uw dienst zijn, herhaalde ma len gedaan alsof zij de Duitsche schepen, welke hun taak volbrengen in de controle, wilden aanvallen. Deze wijze om een bui- tenlandsch oorlogsschip te naderen is tegen het internationaal gebruik. Ik verzoek u der gelijke handelwijzen te doen eindigen, voor het geval van herhaling heb ik opdracht ge geven met de overeenkomstige maatregelen te antwoorden". De minister van landsverdediging heeft hierop geantwoord: „Het is niet waar dat vliegtuigen van de Spaansche republiek op aanvallende wijze hebben gevlogen boven oorlogsbodems, belast met de controle. In dien deze controle wordt uitgeoefend op de vastgestelde afstand hebben deze schepen niet te vreezen van onze vloot noch van onze luchtmacht. Deze garantie kan evenwel niet worden gegeven, indien deze schepen op on voorzichtige wijze en zonder noodzaak voor anker gaan op de reede of in de haven van plaatsen, welke bekend staan als contra van Nadat enkele dagen geleden „roode" vliegtuigen de in de haven van Majorca liggende Engelsche, Duitsche en Italiaan- sche schepen met bommen hadden aange vallen en daarbij aan boord van een Ita- liaansch schip zes officieren doodden, werd den Duitschen schepen het verdere ver blijft in deze haven ontzegd. Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip Deutschland ter reede van Ibiza. Het schip behoort tot de voor de interna tionale maritieme controle bestaanda strijdkrachten. Niettemin werd tusschen zes en zeven uur 's avonds het schip plotseling met bommen bestookt door twee in glijvlucht dalende vliegtuigen der „roode" regeering van Valencia. Aangezien het schip „rust" had, be vond de bemanning zich in de onbe schermde ruimte in het voorschip. Een der „roode" bommen sloeg, zooals on-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1