Hoe blijft Noordholland boven water? Glimlachje teau OUDE NIEDORP WIERINGERWAARD De gemeentewet belangrijk gewijzigd. Op verschillende punten vereenvoudiging ingevoerd. EGMOND AAN ZEE uitvoering van art. 101 der L.O.-wet 1920, wat tot dusver niet het geval was. B. en W. stellen den Raad vóór, te reke nen met ingang van 1 Januari 1037 b\j de berekening der vergoeding, bedoeld in art 101 der L.O.-wet 1920 toe te kennen aan be sturen van bijzondere lagere scholen: I. in aanmerking te nemen ten volle dat deel der algemeene onkosten van het be drijf der gemeentewerken, dat rechtstreeks en uitsluitend met de uitgaven voor het openbaar L.O. verband houdt; II. buiten beschouwing te laten ten volle dat deel der sub I bedoelde algemeene on kosten, dat rechtstreeks en uitsluitend ver band houdt met andere uitgaven dan die voor het openbaar L.O.; III. van de noch sub I, noch sub II, be doelde algemeene onkosten van het bedrijf der gemeentewerken in aanmerking te ne men een zoodanig gedeelte als wordt uitge drukt door de verhouding tusschen het to taal der gewone uitgaven van dat bedrijf voor het openbaar L.O. en het totaal van alle gewone uitgaven van dat bedrijf (zonder de algemeene onkosten). DISTRICTS-ARBEIDSBEURS DOELENSTRAAT 30, TEL. 4393. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 opz. teekenaar, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 5 straten makers, 1 stratenm. opperman, 2 stuc. op perlieden, 8 betonwerkers, 1 granietwerker, 1 decorateur, 30 opperlieden, 6 stucadoors, 39 metselaars, 16 voegers, 16 schilders, 105 grondwerkers, 81 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 8 bankwerkers, 1 blikslager, 2 carrosseriebouwers, 2 con structiewerkers, 1 electricien, 3 fitters, 1 kernmaker, 2 ketelmakers, 6 klinkers, 10 loodgieters, 2 lijnwerkers, 2 machinisten, 2 machineteekenaars, 6 metaaldraaiers, 1 me- taalvijler, 1 metaalslijper, 12 monteurs, 2 orgelmakers, 2 plaatwerkers, 2 rijwiel herstellers, 1 pianostemmer, 1 ponser, 1 scheepsbouwer, 1 scheepstimmerman, 1 scheepswerktuigkundige, 12 smeden, 12 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 4 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 1 werktuig kundige, 5 ijzerwerkers, 1 zandbereider. Groep verkeerswezen: 58 chauffeurs, 6 koetsiers, 12 schippers, 1 machinist binnen vaart, 16 magazijnbedienden, 5 kellners, 5 loopknechten, 1 hotelknecht, 1 emballeur. Groep voedings- en genotmiddelen: 55 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 kistenplak- ker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 3 koks, 9 slagers, 7 chocoladebewerkers, 1 off. choc. dragist, 11 koffiestroopbrander, 2 bierbottelaars, 2 zuivelbereiders, 27 bak kers. Groep houtbewerking: 20 meubelmakers, 7 stoffeerders, 7 mach. houtbewerkers, 2 kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, 1 kuiper, 1 biljartmaker. Groep handel: 24 vertegenwoordigers, 6 winkelbedienden, 1 etaleur. Groep boek- en steendrukkerijen: 5 let terzetters, 2 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 13 tuinlieden, 21 landarbeiders, 4 bloemisten. Overige beroepen: 8 boekbinders, 4 was- schers, 4 schoenmakers, 1 portier-huis knecht, 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 onderwijzer, 1 cartonnage- bewerkpr, 1 papierbewerker, 1 controteur, 2 bedrijfsleiders, 7 incasseerders, 4 zakken- stoppers, 2 administrateurs, 1 boekhouder, 1 verpleger, 1 batikker, 1 secretarieambte naar, 16 kantoorbedienden, 37 transport- en 248 losarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 8, overige beroepen 1. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 24. Vrouwelijk personeel: 5 kantoorbedien den, 1 verkoopster, 1 huishoudster, 1 meis je voor halve dagen, 5 werksters. Alkmaar, 29 Mei 1937. De directeur v.n. v. d. HEUVEL. JUgimciaal Tlieuws In de gister gehouden vergadering van den Bond van Waterschappen in Noord holland hield de oud-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, ir. Reigers man, een lezing over het onderwerp „Hoe blijft Noordholland boven water?", welke lezing verduidelijkt werd aan de hand van kaarten. Noordholland wordt tegen de zee be schermd door duinen en dijken. Onder zee verstond spr. ook nog het huidige IJsel- meer. De duinenreeks tot Kamperduin wordt alleen onderbroken door de haven van IJmuiden. Bij Kamperduin wordt de zee Ik hoor, dat je verloving met die trompetist uit is! Ja!hy smaakt altijd zoo naar koper! gekeerd door de in 1500 aangelegde Honds- bossche Zeewering. Daarop volgt de 600 M. lange Pettemer Zeewering met een stelsel van 11 hoofden. Benoorden daarvan werd de kust sterk aangevallen, zoodat verdedi ging met hoofden noodig bleek. Na Kijkduin volgt de Heldersche Zeewering. Verder treft men zeedijken aan. Alleen bij Muider- berg en ten Oosten van Naarden vindt men nog hoogere gronden, beschermd door bazaltblokken. De zeewering van de eilanden aan de Noordzee bestaat uit duinen en wordt in Ameland door een dijk beschermd. De eilanden in de Zuiderzee worden beschermd door dijken. De zeedijken worden op ver scheidene plaatsen onderbroken door scheepvaartsluizen. De hoogte van de dijken hangt af van de zeediepte voor de kust en de windrichting. De Hondsbossche dijk ligt 7.52 8 M. N.A.P., de Heldersche dijk 5,50 8,25 M. N.A.P., de Balgzanddijk 5,50 5,70 M., de Afsluitdijk 6,20 7 M., de zeedijk langs de Noordzijde van Wieringen 5,40 6,30 M., terwijl de Oostelijke dijk van den Wieringer- meerpolder 4,25 M. plus N.A.P. ligt. De Noorderdijk van Drechterland is na 1916 gebracht op een peil van 5,50 op 6,50 plus N.A.P. en de Westerdijk van 3,30 op 4 M. plus N.A.P. Met eerbied stipte spr. aan, hetgeen in de 18e eeuw met primitieve middelen gedaan is tot keering van de zee, waarna hij een uiteenzetting gaf van de samenstelling van de hoofden en de dijken, om de zeestroo- mingen te beletten, de waterkeeringen te schaden. De aanleg van hoofden, waarover veel is geschreven, berust nog altijd op uit de er varing verkregen gegevens. Men treft nog vele oude zeeweringen aan. Spr. verduidelijkte dit aan de hand van een kaart uit 1200, toen de Westfriesche Om- ringdijk reeds bestond, maar Schermeer en Beemster nog open lagen voor de zee en ook de Zijpe, die in 1552 is drooggemaakt en in 1570 bij den Allerheiligen vloed weer onder liep, nog niet bestond. In het begin van de 17de eeuw werd de Heerhugowaard inge polderd, hetgeen spr. een stout stukje noemde. t De Noordzeekust van Noordholland staat nog steeds aan aanvallen door de zee bloot en bij den storm in 1894 heeft het zeer ge spannen. Egmond aan Zee dreigde een 30 jaar geleden Egmond in zee te worden. Zonder aanwijsbare oorzaken bracht de zee weer zand en is er geen kou aan de lucht. Vlieland is een duingebied in zee, dat kunstmatig in stand wordt gehouden ter bescherming van den afsluitdijk. De plassen aan de Vecht bleken niet leeg te pompen en zijn thans om hun natuur schoon zeer geliefd. Spr. verduidelijkte verschillende schema's van Noordholland, waaruit bleek, dat de meeste gronden ver beneden A.P. liggen en als er geen zeekeeringen waren, onder water bedolven zouden liggen. Wanneer de Hondsbossche Zeewering bezweek, dan zou bij een peil van meer dan 0,50 boven N. A. P. van geheel Noorder kwartier niet veel overblijven. Voor doorbraak van de Zuiderzeedijken, behoeft na de tot standkoming van den Af sluitdijk geen vrees meer te bestaan. Groote doorbraken zijn bekend uit de 16e en 17e eeuw en uit 1916, doch tusschentijds heeft men tal van kleinere doorbraken gekend. Noordholland heeft niet altijd zoo ver beneden het zeepeil gelegen. De zee moet zijn gerezen of gedaald. Herhaaldelijk moesten de dijken echter worden opge hoogd. Tengevolge van de daling van den bodem moeten thans vele gronden bemalen wor den, die voorheen op natuurlijke wijze het water loosden. In een polder, die weinig last van kwellen heeft, behoeft men jaar lijks 0,45 a 0,50 M. water weg te malen van de 0,70 M. water, die per jaar neervalt. De overige 0,20 M. verdampt en wordt door de gewassen verbruikt. Hierna gaf spr. een opsomming van de werktuigen, waarmede het water kan wor den uitgemalen, waarbij hij als eisch stelde, dat de inrichting voor de uitmaling geplaatst moet worden op het laagste punt in den polder en dat men er voor zorg moet dragen, dat een goed stelsel van slooten het water naar dit laagste punt voert. De plaats van uitmaling werd nader aangegeven. Aangestipt werd de strijd, die in Noord holland de gemoederen bezig houdt over de verzouting van het boezemwater door het water van de zeesluizen. Spr. noemde dit een strijd van belang en dit vooral, nu Am sterdam voor verversching van het water in zijn grachten het Zeekanaalwater wil ge bruiken. De groote verbetering, die Schermer boezem zal krijgen door den z.g. doorsteek te Rustenburg, als gevolg van de uitvoering van de Westfriesche Kanalenplannen, be handelde spr. nog meer uitvoerig. De bestuursregeling van de 320 polders in Noordholland wijst er op, dat de Hollander gaarne zelf regeert, doch niet gaarne ge regeerd wordt. Het grondwettelijk ingrijpen kan echter zeer belangrijk zijn. De sterk doorgevoerde autonomie kan echter als een gunstg element tot verster king van de volkskracht worden aange merkt. Met een bekend Franschman zeide spr., dat de strijd tegen het water de Hollanders heeft gemaakt tot het krachtige volk, wat het is. (Applaus). De voorzitter sloot met een hartelijk woord van dank. Nieuw Leven. De tuinbouwvereeniging „Nieuw Le ven" vergaderde ten lokale van den heer Mijts te Verlaat onder voorzitterschap van den heer J. Kostelijk. Het punt, waarvoor deze vergadering in hoofdzaak was belegd was het verplichte sproeien van de vroege aardappelen. De voorzitter deelde mede een schrijven te hebben ontvangen van den heer Rietsema v. d. Plantenziektekundigen dienst, waarin de afdeelingen wordt aangeraden voor deze aangelegenheid een vergadering te beleggen en een demonstratie te geven. Ook het bondsbestuur geeft de leden der ver eenlging in overweging de verplichting tot sproeien op zich te nemen. De heer Rietsema geeft in overweging vóór 1 Juni te sproeien. Dit kan echter be ter plaatselijk worden geregeld daar de gewassen zeer ufteenloopen. Voor de om geving werd bijv. 10 Juni genoemd. Op een te Alkmaar gehouden vergadering gaf een consulent uit Wageningen in overweging om op 6 plaatsen centrale demonstraties te geven. De voorzitter deelde mede dat deze centrale demonstraties nog niet zijn gehou den en dat, volgens een uitlating van den heer van Poeteren v. d. Plantenziekten- kundigen dienst, zelfs bij het meest intense sproeien geenszins zekerheid kan worden verkregen dat men gevrijwaard blijft. Na uitgebreide discussie werd besloten om overeenkomstig het voorstel van den heer C. Langendijk, de door de vereeniging beschikbaar te stellen sproeiers af te geven voor 5 cents per uur. Bij gehouden onder zoek bleken 10 personen uit de vergadering niet bij machte te zijn zelf een machine aan te schaffen, welke personen tesamen on geveer 4 H. A. aardappelen verbouwen. Met 2 sproeiers kan dus worden volstaan. Mocht echter nog een sproeier noodig zijn dan zal deze tevens worden aangeschaft. Eén sproeier zal worden gedeponeerd bij den heer van Essen aan de Langereis en de andere bij den heer Jb. Klaver aan den Venhuizermiddelweg. Besloten werd dat met deze machines niet mag worden doodgesproeid. Besloten werd pappoeder beschikbaar te stellen voor 18 cent per K.G., terwijl de pappoeder zal worden gedeponeerd bij de heeren Klaver en van Essen. Het bestuur deelde mede dat eventueele stopzetting van minimumprijzen tengevolge zal hebben tegenwerking van de hoogere instanties. Het bestuur adviseerde tot instandhou ding ook al komt er een opleving. Na lange discussie wordt tenslotte beslo ten om den afgevaardigde v. d. Noorder- marktbond geen bindend mandaat te ge ven, opdat hij zal naar bevind van zaken zal kunnen oordeelen. Dit voorstel wordt aangenomen. De voorzitter deelde mede dat het be stuur voor de vereeniging een cessie heeft geteekend in verband met de heffing op de vroege aardappelen, welke naar oppervlak te is berekend. Dit bedrag moet voor 1 Ju ni zijn voldaan, terwijl het eventueel te veel betaalde, wanneer mocht blijken dac een te groote oppervlakte werd opgegeven, zal worden terugbetaald. Poldervergadering. Zaterdag vergaderden Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden onder lei ding van den heer Haringhuizen. De Dijkgraaf deelde mede, dat in de Bocht in 'de plaats van de afgekeurde boomen als proef 4 boomen Iep nr. 24 zijn geplant en dat door het dag. bestuur de verkiezing van Hoofdingelanden is vastgesteld op 16 Juli a.s. De rekening was in orde bevonden. De ontvangsten zijn 65651,77, de uitgaven 57356,69, het saldo f 8295,08. Een voorstel werd gedaan tot wijziging der erfpachtsacte van den heer H. Delver. Deze heeft 2 perceelen in erfpacht. Door af braak van den molen is er ongeveer 10 aren meer grond gekomen. De bedoeling is nu om de twee pachten op te heffen en alles samen te vatten onder één erfpacht. Het dag. bestuur wilde het voor 60 jaar in erfpacht geven onder voorwaarde, dat het ten dienste van andere perceelen blijft be last met overpad en tegen een bedrag van 12 per jaar. Aldus besloten. Wegensperiodieke aftreding van den heer K. Zijp als Heemraad werd op de aanbe velingslijst als nr. 1 de heer K. Zijp ge plaatst. Als nr. 2 en 3 werden gekozen de heeren A. Rot en H. K. Koster. Het dag. bestuur stelde voor over te gaan tot verkoop der stukken Ned. W. schuld, tot belegging van dit geld onder hypothecair verband en tot tijdelijke plaatsing bij een bank. De heer H. Koster lichtte toe, dat door de Centrale Bank er op gewezen is, dat voor dergelijke groote bedragen niet de gewone rente behoeft te worden betaald. Z.h.s. werd het voorstel aangenomen. Het volgend punt was een voorstel om de eening 1931 bij de Nutsspaarbank te 's Gra- venhage (thans per 23000) te converteeren van 4J^ tot 4 De voorzitter zei, dat men bereid was de rente tot 4 te verlagen ingaande 1 April 1937. Door den heer Koster werd opgemerkt, dat hij bij den directeur van de Nutsspaarbank te Den Helder heeft geïnformeerd en dat men daar heeft toegezegd de leening te wil len sluiten tegen 3% met een jaarlijksche aflossing van 2500. Zonder eenige kosten en in te gaan 1 Juli a.s. We kunnen echter niet eerder dan 1 October over het geld be schikken. Voorgesteld werd het besluit in dien zin te wijzigen, dat het bestuur zich eerst in verbinding zal stellen met de spaarbank te Den Helder. Machtiging werd gevraagd van de Ingelanden om deze zaak nader te regelen. Den heer Koster werd dank gebracht. Voorgesteld werd het bouwen van een brandvrije archiefkluis. Het kan op 3 ma nieren, n.1. op den beganen grond, onder den grond of op een verdieping. Hier zou 't op den beganen grond moeten gebeuren. Met inachtneming van verschillende voorschrif ten is reeds een plan opgemaakt. Waar ook de gemeente het archief hier bewaart, zou het voor gezamenlijke reke ning gebouwd kunnen worden en wel in de hal bij het Polderkantoor. Een teekening lag ter tafel, welke uitvoe rig werd toegelicht, waarna een breedvoerige discussie volgde. De secretaris deelde in zijn kwaliteit als burgemeester nog mede, dat gisteravond in In Stsbl. 311 zijn de jongste wijzigingen en aanvullingen, aangebracht in de Ge meentewet, afgekondigd, waarvan wy de belangrijkste hier laten volgen: Met intrekking van de thans nog gel dende voorschriften, is bepaald dat de zelfde persoon ontvanger van meer dan één gemeente kam zijn, mits de bevolking van geene dier gemeente 7500 zielen te 'boven gaat en haar gezamenlijk zielental 15000 niet overtreffen. De beslissingen van het hoofdstembu reau behoeven voortaan alléén maar ter secretarie ter inzage te worden neerge legd; de verplichting tot aanplakken dier beslissingen is komen te vervallen. De geloofsbrief. Een belangrijke administratieve vereen voudiging is wel, dat de kennisgeving van den voorzitter van het hoofdstembureau aan den, tot gemeenteraadslid gekozene, voortaan als geloofsbrief voldoende zal zy'n. Van het geheel nieuw geredigeerde art, 18 vermelden wij, dat door de nieuwbe noemde raadsleden niet alleen maar een door hen onderteekende verklaring moet worden afgelegd, vermeldende alle door hen bekleede openbare betrekkingen, maar ook alle betrekkingen in dienst der ge meente, op arbeids-overeenkomst naar burgerlijk recht, die zy of hunne echtge- nooten bekleeden. Zooals men weet, is bepaald dat leden van den raad om de 4 jaren met den lsten Dinsdag van September tegelijk aftreden. Thans is daaraan toegevoegd, dat, indien niet met den lsten Dinsdag van Septem ber, de goedkeuring van de geloofsbrieven van meer dan de helft van de raadsleden onherroepelijk is geworden, de leden van den Raad zitting houden, totdat dit zal zijm geschied. Hierbij dient echter deze restrictie gemaakt te worden, dat gedu rende dezen tyd, de, wegens periodieke aftreding verkozen ledenjV hunne betrek king niet aanvaarden. Mocht in een aldus samengestelden raad een plaats openvallen, dan wordt daarin op dezelfde wijze voorzien, als zou zyn geschied, in dien die plaats vóór den lsten Dinsdag in September was opengevallen. Indien wegens staking van stemmen over een voorstel toelating van een tot raadslid gekozene, de raad geen beslissing kan nemen, beslissen Gedeputeerde Staten ambtshalve. In art. 60 werd tot nu toe gezegd, dat de raad jaarlijks de voorzitters en leden van de vast commissies benoemt. Hierin is by deze wijziging verandering gekomen. Het lste lid van art. 60 zal voortaan luiden als volgt: „De raad kan vaste commissies zij ner leden belasten met de voorberei ding van hetgeen, waarover hij heeft te besluiten. Hij benoemt er de voor zitters en leden van. De burgemeester kan, ook indien hij niet lid van den raad is, tot voorzitter van deze com missies worden benoemd. De raad regelt den zittingsduur van den voor zitter en de leden, met dien verstan de, dat deze niet langer mag zijn dan die der leden van den zittenden raad." De verordening, waarbij de werkkring van de raadscommissies geregeld wordt, behoeft voortaan alleen maar aan Ged. Staten te worden medegedeeld. Zy behoeft niet meer ter openbare kennis gebracht te worden. Met betrekking tot vereeniging of split sing van gemeenten is het noodig geble ken, art. 164 eenigszins aan te vullen. Thans is bepaald, dat, zoodra een vereeni- ging of splitsing als vorenbedoeld in voor bereiding is genomen, en Ged. Staten het oordeel daarover hebben gevraagd van de commissie uit de ingezetenen, welke in dergelijke gevallen benoemd wordt, het ontwerp niet in behandeling wordt geno men, indien de wijziging van de gemeen telijke grenzen nog een onderwerp van be spreking in de vorenbedoelde commissie uitmaakt. Verzekering van gemeente-gelden. Van groot belang voor de gemeente ontvangers is de wijziging, welke aange bracht is in artikel 170, waarin tot nu toe o.a. gezegd werd, dat de raad het bedrag der door de gemeente-ontvangers te stel len zekerheid bepaalt. Deze zinsnede is geheel geschrapt en daarvoor in de plaats is het 2e lid van dat artikel vervangen door het volgende voorschrift: „De raad is verplicht een regeling vast te stellen omtrent verzekering van de gemeente-gelden tegen bena deeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen." Dit voorschrift behoeft niet te worden nagekomen, wanneer de raad een, door Gedeputeerden goed te keuren regeling vaststelt, welke gelijke waarborgen biedt tegen benadeeling van de gemeente-gel den, als verzekering. Voorts komen eenige artikelen te ver vallen, waardoor heel wat administratieve rompslomp voor de gemeenten achterwege kan blijven. Eerstens komt te vervallen de verplichting van de godshuizen, ge stichten van weldadigheid, genootschap pen en andere instellingen van openbaar nut (welke niet aan rijks- of provinciale instellingen, of aan het algemeen of pro vinciaal bestuur onmiddellijk onderge schikt zyn), om jaarlijks aan den raad verslag van den toestand uit te brengen. Ook komt te vervallen het „beredeneerd verslag van den toestand der gemeente" dat B. en W. over elf vijfjarig tijdsbestek aan den raad moesten uitbrengen. Zelfs had de raad de bevoegdheid ieder jaar een dergelijk verslag te eischen. Dan is geschrapt art. 208, dat voor schreef, dat de raad minstens éénmaal in de 5 jaren verklaarde, welke gemeentelij ke verordeningen nog geldig waren, en tenslotte behoeven de gemeentebesturen niet meer te zorgen (art. 266), dat „een nauwkeurige staat opgemaakt en bijge houden worde van hetgeen, naar het burgerlijk recht, eigendom der gemeente is. Vooral in plattelandsgemeenten zullen de ingezetenen het op prijs stellen, dat art. 297 aldus gewijzigd is, dat de kohieren der plaatselijke belastingen niet meer worden vastgesteld door den raad, maar door B. en W. In vele gevallen was men er niet zoo byster op gesteld, dat ieder raadslid nauwkeurig op de hoogte was met de inkomsten der ingezetenen. In verband met de nieuwe bepaling in zake de verplichte verzekering van ge meentegelden, komt de geheele gemeente- bogtochtenwet te vervallen. De hierbovenvermelde wijzigingen der gemeentewet zullen op een nader te be palen tijdstip van kracht worden. een comité-vergadering in principe werd be sloten tot samenwerking. Een en ander zal nog nader door een des kundige worden onderzocht. De heer C. J. Blaauboer vroeg, wanneer met het teeren wordt begonnen. De voorzitter antwoordde, dat dit heeft gewacht op het riethakken, wat binnen en kele dagen klaar is. Ook vroeg de heer Blaauboer wat er met den Barsingerweg moet gebeuren. Waarom niet veel eerder begonnen, b.v. in April, dan zijn er ook menschen beschikbaar. De voorzitter lichtte toe, dat het bestuur het opzettelijk heeft laten wachen tot een goede gelegenheid voor teeren, omdat het plaatselijk moet gebeuren. We kregen nog een lange discussie over uurloon, over goede werkkrachten en min der goede. In verband daarmee werd door den heer K. Schenk nog opgemerkt, dat de opzichter een best werkman, die wegens een zeer regenachtigen dag naar huls was inge gaan, van hem had ingepikt. De heer Groneman zeide, dat we thans de zeewerken kwijt zijn, de wegen zijn prach tig, doch het eenige, waar ik al eens meer over gesproken heb, is, dat de wegen hier in de buurt te smal zijn. De voorzitter gaf den heer Groneman de verzekering deze zaak te zullen overwegen. De heer Jb. Kaan vroeg of het straatje naar de fabriek ook wordt opgehaald. De Dijkgraaf zeide, dat het dezen zomer nog niet op het programma staat. Door Heemraad Zijp werd opgemerkt, dat het zeer i.oodig is. De heer A. Rot wilde het riethakken wat later doen in verband met het lange gras, dat allemaal plat wordt geloopen. De dijkgraaf zeide, dat het vroeger 2 maal werd gedaan. Later werd besloten van 3 maal, zoodat nu de eerste keer wat vroeger wordt. Heemraad C. Schenk zou het nog vroeger willen doen. Met 12 stemmen werd besloten om voortaan nog 14 dagen eerder te beginnen. Door den heer K. Schenk werd opgemerkt dat sinds eenige weken een afgehakte boom aan den Barsingerweg ligt. Het is een schrik voor de paarden. Deze zal weggehaald wor den. Tijdens de vergadering werd nog een ver zoek ontvangen om het gras langs sommige wegen tegen loon te maaien. Dit behoort bii het dag. bestuur. 1 Opgemerkt werd, dat er toch meer animo voor het gras is dan vorige jaren. Hierna sluiting. De gemeentebedrijven in 1936. De jaarverslagen van de gasfabriek, de waterleiding en het electriciteitsbedrijf der gemeente over het dienstjaar 1936 zijn verschenen. Hoewel de resultaten niet bepaald roos kleurig zijn, mocht het toch gelukken de exploitatie van alle drie bedrijven sluitend te houden. Het gasbedrijf leverde een winst op van 51.50, het electriciteitsbedrijf een winst van 235.53 en het waterleidingbe drijf een winst van 1139.9L Óver 1935 bedroegen deze winsten res- pectevelijk 52.93, 11.13 en 4.36. Er is dus voor het electriciteitsbedrijf en vooral voor het waterleidingbedrijf een gunstige wending in de uitkomsten te constateeren. Wat het gasbedrijf betreft blijkt de om zet in 1936 nog 3 teruggeloopen te zijn. De cokes- en kolenprijzen bleven vrijwel stationnair, zoodat het bedrijf geen extra- kosten had en ook geen extra-baten ge noot. De gasafname der gewone verbrui kers verminderde met 5692 m.3 De gasle vering aan de gemeente Egmondbinnen, die zelf distribueert, liep terug van 39215 m.3 tot 36560 m.3 Het aantal aangesloten gas- verbruikers liep terug van 796 tot 791. De gasprijs bleef onveranderd 10 cent tot 30m.3 per maand en daar boven 6 cent, voor verwarmingsgas uniform 5 cent. De boek waarde der gasfabriek bedroeg op 31 De cember 1936 89032.22. Het aantal waterverbruikers steeg van 759 tot 711. Het verbruik steeg met 2172 m.3 of wel met 5.3 tegen 1.9 in 1935. Tengevolge van vernieuwing van verschei dene huisaansluitingen daalde het water- verlies zeer aanzienlijk. Het totale water verbruik was 43059 m.3 (40887 m.3) Per inwoner werd 40 liter gebruikt tegen 38 liter in 1935. Het grootste etmaalver- bruik kwam voor op 17 Augustus en het kleinste op 27 Dec. De boekwaarde van 'f bedrijf was op 31 Dec. 1936 45930.90. Ook het electriciteitsverbruik gaf een stijging te zien, namelijk van 5.6 tegen een teruggang van 5.3 in 1935, hetgeen dus een aanmerkelijke verbetering is, on danks het terugloopen van het aantal aan geslotenen van 619 tot 615. Het verbruik steeg van 96969 Kwh. tot 98094 Kwh. De stroomprijs voor normaal gebruik, tot 100 Kwh. per maand, bleef onveranderd 27 cent. Het netverlies steeg van 6.4 tot 6.9 De boekwaarde van het bedrijf bedroeg op 31 December 1936 78017.28.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10