DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italië en Duitschland uit de non-interventie-comiiiissie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN. Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 215 Dinsdag I Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De beschieting van Almeria de eenige repressaille- maatregel van Duitschland. In den zeer gespannen toestand, welke veroorzaakt was door het bombardement op de „Deutschland" en als gevolg daarop de be schieting van Almeria door Duitsche oorlogsschepen, is eenige ver betering gekomen, nu de Duitsche regeering heeit verklaard, dat de beschieting van Almeria de eenige represaille-maatregel zal zijn van Duitschland. De schuldvraag onbeslist. De „Deuischland" naar huis. Een gereserveerde verklaring Eden. van De misdadige aanslag op Almeria. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Alkmaar, 1 Juni, Het kan niet ontkend worden, dat de toe stand gisteren zeer kritiek was en dat de vrede ernstig bedreigd is geweest. Dat was werkelijk niet onze persoonlijke meening, maar uit de talrijke telegrammen uit het buitenland bleek gisteravond laat, dat men vrijwel overal den toestand als zeer kritiek beschouwde. Vooral in Amerika, waar staats secretaris Huil direct zijn vacantie onder brak en naar Washington terugkeerde, en waar Roosevelt order gaf, hem voortdurend en onmiddellijk op de hoogte te houden van alles, wat in Europa gebeurde. Maar ook in Europa zelf heeft men even het ergste gevreesd. Echter, men hoopte, dat Duitschland zijn kalmte zou bewaren en geen dingen zou doen, die onherstelbaar zou den zijn. Daar was echter groote kans op, want de beschieting van Almeria als repres- saille-maatregel leek reeds op een volledige oorlogsdaad. Gelukkig echter kwam er plotseling een opluchting, toen de Duitsche regeering 'iet bekend maken, dat de beschieting van Al meria de eenige repressaille-maatregel was, dien zij zou nemen. Daaruit mocht de conclu sie getrokken worden, dat Duitschland geen onbezonnen stap zou doen, die den vrede zeer ernstig in gevaar zou brengen. Slechts één ding is jammer, hoewel be grijpelijk: zoowel Duitschland als Italië hebben zich teruggetrokken uit de non-inter ventie-commissie. Het is de vraag, wat bei de landen zullen doen, nu zij zich terugge trokken hebben. Waarschijnlijk zullen zij zich „neutraal" houden, en zich houden aan de afspraken in de non-interventie-commis sie gemaakt Zij zullen dus wel niet hieuwe troepen zenden naar Franco's legers; zij zul len wel niet nieuwe oorlogsmaterialen ver zenden naar de opstandelingen; zij zullen „blijven zoo ze zijn" en slechts niet meehel pen aan het werk der non-interventie-com- missie. Intusschen moeten we wel aannemen, dat de „Deutschland" niet geschoten heeft op de i Spaansche vliegtuigen. Spanje schijnt dus werkelijk „het eerst begonnen zijn". Daar staat natuurlijk tegenover, dat de „Deutsch land" zich in wateren bevond, waar het niet thuis hoorde en dat is natuurlijk als een overtreding te beschouwen. Maar was die overtreding zoo ernstig, dat er bommen ge worpen moesten worden? Men kan daar verschillend over oordeelen. Men kan over de Duitsche repressaille- maatregelen ook verschillend oordeelen, maar het valt toch moeilijk, om de plotse linge beschieting van Almeria als een ge oorloofde daad te beschouwen, waar er van oorlog tusschen beide landen geen sprake was. Men kan hoogstens deze daad als begrijpelijk kenmerken; men kan verder dit optreden van Duitschland slechts afkeu ren, zooals ook de beschieting van de „Deutschland" slechts af te keuren valt. Italië heeft Duitschland terstond gesteund en zich gisteren eveneens uit de non interventie-commissie teruggetrokken. Beide landen hebben geëischt, dat waarborgen voor de veiligheid van hun schepen genomen moeten worden, vóórdat men zich weer by de niet-inmengingscommissie zal aansluiten. By het bombardement van Almeria zün 19 personen gedood en 55 ge wond, terwyi van de bemanning van de „Deutschland" het aantal dooden is gestegen tot 25. Er is tenslotte nog één feit, dat zeer t rnstig genoemd mag worden: Duitschland heeft aan alle Duitsche oorlogsbodems opdracht gegeven, het vuur te openen op alle Spaan sche vliegtuigen, welke de Duitsche schepen zouden naderen. Dat „naderen" wordt elders nauwkeurig besproken en men meent in Londen bijvoor beeld, dat men deze opdracht niet zoo ern stig moet nemen als ze lijkt. Onder „nade ren" zou men moeten verstaan „bedreigen". Toch schuilt hier een gevaar in. De eene commandant zal dat „naderen" veel spoedi ger als „bedreigen" beschouwen dan de an dere en deze opdracht geeft dus een zeer ruime en gevaarlijke! gelegenheid, om nieuwe conflicten uit te lokken. Daarom is de oplossing van Londen en Parijs misschien wel de beste: het instellen van veiligheids zones, binnen welke zónes de schepen geen gevaar zouden loopen van een aanval van de zijde van een der strijdende partijen. Er is nog iets, dat een gevaar inhoudt: Zondag zou zoo meldt men uit Barcelo- na een Italiaansche onderzeeër een Spaansch koopvaardijschip hebben aangeval len binnen de territoriale wateren. Dienzelf den dag zou dezelfde onderzeeër een Spaansch motorschip tot zinken hebben ge bracht, waarbij 50 passagiers verdronken zouden zijn. Tenslotte zou deze onderzeeër nog een of twee Spaansche schepen hebben aangevallen, waarbij ook een lid der beman ning zou zijn gedood. Merkwaardig genoeg, wordt over deze aanvallen heel weinig gewag gemaakt, ter wijl zy op zich zelf toch ernstig genoeg zijn. Voor het overige verwijzen we naar de berichten hiernaast. Wij jcunnen gelukkig besluiten met deze opmerking: de toestand in Europa is gister avond heel wat beter geworden en het dreigende oorlogsgevaar is thans wel afge wenteld. Het kan niet ontkend worden, dat de gebeurtenissen in de Middelland- sche Zee gisteren zeer veel onrust hebben veroorzaakt, maar gelukkig hebben eenige meededeelingen een groote ontspanning gebracht, zoodat gehoopt mag worden, dat alles nog eindigt met een diplomatieke nota wisseling. Op twee belangrijke feiten wachtte gistermiddag geheel Europa: de in houd van de Duitsche protest-nota aan Spanje en de vergadering der non-interventie-commissie. De nota kwam niet en de non-interventie commissie vergaderde niet! Wel is de sub-comissie bijeengekomen, maar Duitschland noch Italië waren ver tegenwoordigd. Het eerste was bekend, het tweede werd verwacht. Want Italië had eveneens te kermen gegeven, dat het zich uit de commissie terug trok tot vol doende waarborgen gegeven zouden zijn, dat zy geëerbiedigd werden. Derhalve zou men in gezaghebbende Duitsche kringen een accoord wenschen tot solidair optreden van alle vloten, welke aan de controle deelnemen ingeval van een aanval op schepen van een der conlroleerende par tyen. Overigens wordt er op gewezen, dat de Duitsche regeering zich nog niet geheel uit het contrólestelsel heeft teruggetrokken en dat de Duitsche koopvaardijschepen zullen voortgaan de havens, aangewezen door de Londensche commissie aan te doen ten einde den waarnemers gelegenheid te geven om de ladingen aan een onderzoek te onderwerpen. Duitsche maatregelen. Wat betreft de maatregelen waartoe Duitsche schepen gemachtigd zyn indien zy „genaderd" zouden worden door vlieg tuigen of schepen der Spansche regeering, preciseert men, dat onder „genaderd" moet worden verstaan „bedreigd". In dit ver band herinnert men dan aan het voorbeeld van de Leipzig, die begin Mei bedreigd is geworden door Spaansche torpedobooten. In dergelijke gevallen mogen de Duitsche oorlogsschepen vuur geven en hetzelfde zal het geval zijn wanneer een jacht- of bombardementsvliegtuig boven een Duitsch oorlogsschip kon.t. Daartegen be hoeven schepen of vliegtuigen, die blijk geven van vreedzame bedoelingen, niet dat incidenten als met de „Deutschland" I ongerust te zijn. Daarop zou, naar men niet meer Iconden plaats vinden. In een officieel communiqué, dat hier onder volgt, vindt men het Italiaansche standpunt weergegeven. De wel aanwezige vertegenwoordigers, t.w. die van Groot Britannië, België, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Portugal en Zweden, konden weinig anders doen, dan te besluiten, dat zij hun regeeringen op de hoogte zouden houden van den gang van zaken en zy machtigden Wallace, den waarnemenden voorzitter, een nieuwe vergadering uit te schrijven, wanneer hij dit nuttig zou oor deelen. De commissie is dan ook tot geen enkele beslissing kunnen komen omtrent de gewichtige kwestie van de bescherming van aan den contróedienst deelnemende schepen. Belangrijk was een later gedane mede- deeling van de Duitsche ambassade te Londen, waarin werd gezegd, dat het bombardement van Almeria de eenige re presaillemaatregel was, welke de Duitsche regeering naar aanleiding van het inci dent met de Deutschland zou ondernemen. Dat bericht bracht ontspanning te Londen, zooals onze Londensche correspondent meldt, maar ook in andere Europeesche hoofdsteden en te Washington. Men putte moed nu uit het feit, dat de afwezigheid van Duitschland en Italië uit de Londen sche commissie slechts uitdrukkelijk door deze landen als voorloopig was aange kondigd. De aandacht begon zich nu meer te concentreeren op de waarborgen, welke men aan de beide bondgenooten moest geven om hun den terugkeer tot de com missie mogelijk te maken. Commentaar uit Londen. In dit verband volge nog een commen taar van Havas uit Londen: Weinig zeker was men gisteravond in diplomatieke kringen over de houding welke Duitschland ten opzichte van de af zijdigheidscommissie zal aannemen en de voorwaarden waaronder het Rijk bereid zou zyn deelneming aan den controledienst te hervatten. Verzekeringen omtrent vei ligheidszones zouden, naar en meende, zeer zeker niet voldoende zijn; dergelijke waarborgen zyn dikwijls gegeven zonder meent te weten, ook den nadruk gelegd zijn gedurende een onderhoud, dat de Duitsche diplomatieke vertegenwoordiger met Eden heeft gehad. Van belang is wat gistervaond nog van officieuse Italiaansche zijde werd mede gedeeld, nl. dat Italiaansche schepen even als trouwens Duitsche, voort zullen gaan in de door de Londensche commissie aan gewezen havens waarnemers aan boord toe te laten tot onderzoek van de lading. Verder wordt gemeld, dat ook Italië re presailles overweegt voor het geval nieu we „aanvallen" zullen plaats vinden. Het communiqué van de Italiaansche regeering:. De Italiaansche regeering heeft het vol gende officieele communiqué gepubliceerd: „De herhaalde aanvallen van de vliegtuigen der rooden op Italiaansche en Duitsche schepen hebben duidelijk aangetoond, dat een vooropgesteld plan bestaat de scheepsmacht van deze beide mogendheden, welke door de niet-inmengings-commissie belast is met de controle ter zee, aan te vallen. De fascistische regeering heeft besloten de Italiaansche schepen niet lan ger te laten deelnemen aan de inter nationale controle ter zee en heeft bo vendien besloten haar vertegenwoordi ger uit de niet-inmengingscommissie te Londen terug te trekken, tot hetoogen- blik, waarop deze commissie maatrege len zal hebben genomen om nieuwe misdadige aanvallen te verhinderen. Onze vertegenwoordiger te Londen heeft deze beslissing medegedeeld aan de commissie te Londen. Tezelfdertijd heeft de vertegenwoordiger van Duitschland een gelijke mededeeling overhandigd". De Duitsche nota. De bovenvermelde nota, welke von Rib- bentrop aan Wallace, den waarnemenden voorzitter van de afzydigheidscommissie. heeft doen toekomen, zegt onder meer: Nadat roode vliegtuigen, Britsche, Duit sche en Italiaansche schepen, deelnemend aan den controledienst hadden gebombar deerd, terwijl deze schepen zich bevonden in een haven op Majorca en nadat zes offi eieren waren gedood aan boord van een Italiaansch oorlogsschip, hebben de Duit sche schepen order gekregen niet langer in deze haven te blijven. Jongstleden Za terdag lag de kruiser Deutschland vreed zaam geankerd in de haven van Ibiza. Tus schen zes en zeven uur werden plotseling bommen geworpen door twee vliegtuigen, behoorend aan de autoriteiten te Valencia. Een bom kwam terecht midden in het ma trozenverblijf met als gevolg 22 dooden en 83 gewonden. Een tweede bom veroor zaakte weinig schade. De geheele aanval geschiedde geheel by verrassing. De aanval op de Deutschland is een ge deelte van een reeks soortgelijke gebeur tenissen. Begin April werd de Duitsche kruiser Graf Spee en 11 Mei de kruiser Leipzig, beide deelnemend aan den con troledienst, bedreigd door oorlogsschepen behoorende aan de autoriteiten te Valencia. 24 Mei vond de zoojuist genoemde aanval op Britsche, Duitsche en Italiaansche sche pen plaats. De Duitsche ambassadeur ein digt met een mededeeling van de maatre gelen van de Duitsche regeering, Negentien dooden te Almeria. De civiele gouverneur van Almeria heeft gistermiddag het Spaansche mi nisterie van landsverdediging mede gedeeld, dat by het bombardement van Almeria door de Duitsche oorlogsbo dems negentien personen om het leven zijn gekomen, waaronder vyf vrouwen en een kind. Vyf-en-vyftig personen werden gekwetst. Negen-en-dertig hui zen zijn geheel vernield, talrijke ande ren zijn gedeeltelijk ingestort. De stad is beschoten door geschut van een kaliber van 205 m.M. De Britsche torpedojager die belast is met de con trole van dit deel van de kust, woonde het bombardement door het Duitsche eskader by. Van Duitsche officiëele zijde werd gister avond ontkend, dat de kruiser Admiral Scheer door de kustbatteryen van Almeria was getroffen. Begrafenis der Duitsche slachtoffers. Gistermiddag zijn de 24 Duitsche zeelie den die bij den aanval te Ibiza gedood zyn, op het kerkhof te Gibraltar ter aarde be steld. De Engelsche admiraal, eenige con suls en civiele autoriteiten hebben den lijk dienst bijgewoond. Volgens bericht van den geneesheer-directeur van het militaire zie kenhuis waren er behalve de 24 dooden nog 18 zwaar en 64 lichtgewonden naar Gi braltar vervoerd. De dooden zijn alle jonge matrozen, geen enkele was gehuwd. De Deutschland heeft uit Berlijn bevel gekregen terstond terug te keeren. Het schip is gistermiddag in gereedheid ge bracht om de thuisreis te aanvaarden. Het Duitsche ministerie van binnenland- sche zaken heeft gelast, dat ten teeken van rouw over de slachtoffers van het bombar dement van de Deutschland alle openbare gebouwen, maatschappijen, scholen, enz. gedurende drie dagen de vlag halfstok moeten hijschen. De Engelsche regeering hoopt dat de Duitsche den toestand niet ern stiger zal maken door verdere agressieve daden. Kort na de opening der zitting van het Lagerhuis heeft minister Eden de volgende korte verklaring afgelegd. Ik heb inlichtingen ontvangen volgens welke de Duitsche kruiser Deutschland, ter wijl het schip in de baai van Ibiza voor anker lag, getroffen is door bommen uit Spaansche regeeringsvliegtuigen, waardoor ongeveer 20 matrozen gedood en 80 gewond zijn. Van een onzer schepen heb ik bericht, dat de „Admiraal Scheer" als repressaille de haven van Almeria gebombardeerd heeft, gistermorgen tusschen half zeven en zeven uur. Ik heb een onderhoud gehad met den Duitschen zaakgelastigde hier ter stede en, hem verzocht aan zijn regeering den drin genden wensch van de Britsche regeering te willen overbrengen om den ernstigen toestand, die door bovengenoemde inciden ten reeds geschapen is, niet nog ernstiger te maken door agressieve daden. Omdat ik nog niet over volledige inlichtingen van alle zijden beschik verzoek ik het Huis het voorloopig by deze opsomming van feiten te willen laten. Majoor Attlee en de communist lacher trachtten den minister n°£ eenige nadere vragen uit zyn tent te lok ken maar Eden antwoordde, dat hy tot zyn spijt aan het bovenvermelde op het oogen- Gal- door blik niets toe te voegen had of toevoegen kon. Onrust in de Ver. Staten over het bombardement van Almeria. In verband met de ontwikkeling van den stryd in Spanje heeft staatssecretaris Cor- dell Huil zyn vacantie, welke hy in Virgi- nia doorbracht, afgebroken en is hy onmid dellijk naar Washington teruggekeerd. Ook president Roosevelt wordt voortdurend op de hoogte gehouden met de ontwikkeling van den toestand. Indien men tot de slotsom komt, dat de staat van oorlog bestaat tusschen Spanje en Duitschland, dan zal de neutraliteitswet van toepassing worden op de verscheping van wapenen naar Duitschland en moeten de overige maatregelen, welke bij deze wet zyn voorzien, worden toegepast. Reeds zijn deze maatregelen van kracht ten aanzien van de beide strijdende partijen in Spanje. Het departement van buitenlandsche zaken volgt nauwkeurig de ontwikkeling met niet verborgen ongerustheid. Cordell Huil en onderstaatssecretaris Welles ont houden zich voor het oogenblik nog van commentaar. De Spaansche ambassadeur die zich te San Francisco bevond, is per vliegtuig naar Washington vertrokken om een onderhoud met Huil te hebben. In Spaansche kringen verklaart men, dat hy inlichtingen zal in winnen omtrent de houding der Ameri- kaansche regeering. Deze kringen zijn van meening, dat de Ver. Staten, hoewel zij geen lid zyn van de commissie voor de niet-inmenging, altijd een politiek vanniet- inmenging gevolgd hebben. Men wenscht thans te weten ,of de beschieting van Al meria daarin wijziging heeft gebracht. Een publicatie der Spaansche regeering. Na vergaderd te hebben, heeft de Spaan sche regeering een nota, gericht tot het Spaansche volk en alle volken ter wereld, tot het bekend maken van den misdadigen aanslag, die het Duitsche nat.-socialisme tegen Spanje heeft gepleegd, gepubliceerd. De nota zegt onder meer, dat de Duitche en Italiaansche regeeringen een serie, waarbij vijandige, daden tegen het Spaansche volk heeft bedreven en dat die vroeger ver bloemde en thans openlijke aanvallen hun hoogtepunt hebben bereikt met het mis dadige bombardement van Almeria. Er wordt aan herinnerd, dat de schepen, die toezicht utoefenen, volgens de voorschrif ten buiten de territoriale wateren moeten blijven. Bovendien hadden de Duitsche schepen aan de kust der Balearen geen arbeid te verrichten en niettemin lag de „Deutschland" voor anker in de haven van Ibiza om, zooals herhaaldelijk kon worden waargenomen, in samenwerking met andere Duitsche eenheden, die de strijdkrachten der opstandelingen te beschermen en de sche pen der opstandelingen, die eilanden en schepen van het loyale Spanje aanvallen, door radiomededeelingen en seinen inlich tingen te verschaffen. De nota verzekert verder, dat de vlieg tuigen der regeering met voorbedachten rade zijn aangevallen en dat zy zich slechts tegen een volkomen ongerechtvaardigden aanval verdedigd hebben. De Duitsche regeering, aldus de publicatie, blijft voorwendsels zoeken om ons grond gebied op schaamtelooze wijze te schenden.. De beschaafde wereld zai een dergelijk ge welddadig optreden niet toestaan. Alle landen, die vrede willen, alle menschen, die willen voorkomen, dat de wereld in de grootste verwarring geraakt, moeten hun stem verheffen met die van het Spaansche volkaldus besluit de nota. Protest van minister Delvayo. De vertegenwoordiger van Spanje in den Volkenbondsraad, minister Delvayo, heeft den secretaris-generaal een nota overhan digd, waarin hij hem verzocht de staten, leden van den bond, zoo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen met de gebeurtenis sen te Ibiza en Almeria, welke volgens de Spaansche regeering een nieuwe aanslag zijn tegen de onafhankelijkheid en integri teit van Spanje. In haar nota deelt de Spaansche regeering mede, dat by het bombardement van Almeria negentien personen werden gedood, waar van vyf vrouwen en een kind. De Spaansche regeering wacht de ontwik keling van de debatten in de niet-inmen gingscommissie te Londen af, alvorens te besluiten of zy, overeenkomstig haar recht, verzoeken zal den Volkenbondsraad drin gend byeen te roepen. Betoogingen te Salamanca. Meer dan 10.000 menschen hebben giste- te Salamanca voor het paleis van Franco betoogd tegen het bombardement van de „Deutschland". De genera: L be tuigde het volk zijn dank, waarna de me nigte den Duitschen ambassadeur haar leedwezen ging betuigen. De zender, die ren l 4

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1