DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ontspanning in Europa duurt voort Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 216 Woensdag 2 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De „Deutschland"-affaire Duitschland en Italië en de Londensche commissie. Het gat in het controlestelsel. De Japansche kabinetscrisis. ALKMAARSCHE COURANT. es Uit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 2 Juni. De ontspanning, waarover wij gisteren reeds schreven, duurt gelukkig voort en het schijnt, dat de gebeurtenissen in de Middel- landsche Zee werkelijk geen al te ernstige gevolgen zullen hebben voor Europa. Wel kwam er gistermiddag nog een eenigszins sensationeel bericht, n.L dat de „Deutsch- land", die op weg was naar haar vaderland, plotseling den steven had gewend en op nieuw koers had gezet naar de Balearen. De bedoeling van deze manoeuvre is niet duidelijk geworden, maar tot nu toe heeft het schip in elk geval niets gedaan, wat aan leiding zou kunnen geven tot nieuwe onge rustheid. Het terugtrekken van Duitschland en Ialië uit de non-interventie-commissie heeft intusschen eenige moeilijkheden veroorzaakt. Want de keten, welke de controle vormde in de Middellandsche Zee, is thans verbro ken, zoodat het controlestelsel op het oogen- blik niet afdoende kan werken. Daardoor hebben beide landen veroorzaakt, dat een deel der Spaansche kust, die tot de regeering behoort, weer onbeschermd is, zoodat nieuwe troepen- en wapenleveringen aldaar weer zeer goed mogelijk geworden zijn. Het merk waardige geval doet zich hierbij voor, dat de „vijanden" van Duitschland en Italië dus be voordeeld worden door die landen zelf! Echter, dat is een nieuwe gevaar op zich zelf. Want noch Duitchland, noch Italië zal dulden, dat bijvoorbeeld Rusland troepen en wapens zendt naar Spanje en mocht dit land zoo iets probeeren, dan kan men er van ver zekerd zijn, dat de doortocht belet zal wor den. Want al zijn beide landen dan ook uit de non-interventie-commissie getreden, hun vloten hebben ze niet teruggeroepen, maar integendeel juist versterkt. De kans bestaat dus, dat vandaag of mor gen Duitsche of Italiaansche oorlogsschepen op eigen houtje buitenlandsche schepen zul len aanhouden en men begrijpt, dat zulks al heel gemakkelijk tot internationale verwik kelingen zou kunnen leiden. Duitschland en Italië zijn voorloopig uit de non-interventie-commissie getreden en zul len niet eerder weer toetreden, dan nadat zekere veiligheidsmaatregelen voor hun schepen zijn genomen. Die veiligheidsmaatregelen houden de commisie thans bezig. Spanje is bereid, vei ligheidszones te erkennen, maar Duitschland en Italië nemen geen genoegen met deze garantie. Daarom zijn andere mogelijkheden overwogen. Zoo overweegt men o.a., om wanneer een oorlogsschip wordt aangevallen dit als een aanval op de geheele controle- vloot te beschouwen. Een gevaarlijk experi ment echter, dat wel niet ten uitvoer zal worden gebracht! Verder denkt men er over om op alle oorlogsschepen neutrale waarnemers te plaatsen, die rapporten over aanvallen direct kunnen uitbrengen, waardoor de schuld vraag die bij de „Deutschland" wel onop gelost zal blijven terstond openbaar kan worden. Het zijn echter nog slechts plannen en de commissie heeft nog geen vast besluit genomen. Zoodra dit het geval is, zal men een rapport aan Duitschland en Italië uit brengen in de hoop, dat beide landen zich dan weer zullen aansluiten bij de non-inter ventie-commissie. Minister Eden heeft gistermiddag in het Lagerhuis mededeeling gedaan van het be sluit der Italiaansche en Duitsche regeerin gen om voorloopig hun medewerking aan den arbeid der afzijdigheidscommissie te steken, ofschoon beide regeeringen de ver blijdende verzekering hadden gegeven, dat zij dezen arbeid nog steeds waardeeren en uitvoerbaar achten, behalve dan voor zoover hun aandeel in de controle ter zee aanging. De Engelsche regeering had met groot leed wezen het besluit der beide regeeringen vernomen en zij doet in samenwerking met andere regeeringen haar uiterste best om een toespitsing van den algemeenen toestand te voorkomen. Tot dat doel was zij in voort durende verbinding met andere betrokken regeeringen. In antwoord op een vraag van Attlee zeute Eden, dat de Spaansche regeering de on middellijke bijeenroeping van den Volken bond niet verlangd had. Op een andere vraag moest de minister toegeven, dat'het gat in de bewaking der Spaansche kustlijn, ont staan door het terugtrekken van de Duitsche en Italiaansche eenheden, nog niet was ge vuld, maar dat dit vraagstuk reeds in behan deling was bij de Europeesche kabinetten en de non-interventie-commissie. Zoodra hierover een besluit genomen was, zou de minister nadere inlichtingen verstrekken. De ontspanning, die na de eerste op winding over de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee, zich heeft geopen baard, is gister gelukkig voortgezet, zoodat er alle hoop is, dat het gebeurde geen groote en ernstige gevolgen zal hebben. Intusschen breekt de niet-inmen- gings-commissie te Londen zich het hoofd over twee vragen: hoe Duitsch land en Italië terug te brengen in de Londensche commissie en hoe het gat te dichten, dat door hun afwezigheid is ontstaan in het controlestelsel in de Middellandsche Zee. Tijdens een bezoek aan Eden heeft de Spaansche ambassadeur te Londen ver klaard, dat zijn regeering bereid is veilig heidszones voor buitenlandsche oorlogs schepen in acht te nemen. Echter, Duitschland en Italië nemen met deze garantie geen genoegen en daarom worden er thans te Londen tal van uiteen- loopende oplossingen genoemd, om krach tiger waarborgen te scheppen. JVaaruit mag worden afgeleid, dat de niet-inmen- gings-commissie graag de twee landen weer terug- wil zien in haar commissie. Ook von Ribbentrop heeft Eden bezocht voor het eerst sedert de jongste gebeur tenissen en tenslotte heeft de Portugee- sche ambasadeur zijn opwachting aan het Foreign Office gemaakt en de verzekering gegeven, dat Portugal in ieder geval zal blijven deelnemen aan het non-interventie- werk. Te Washington zijn eveneens diplomatie ke besprekingen gehouden. Nadat Huil eerst bezoek had ontvangen van den Spaanschen ambasadeur, heeft hij jegens den Duitschen ambassadeur Dieckhoff „persoonlijk en niet-officieel" uitdrukking gegeven aan zijn hoop, dat de Duitsche regeering een middel zou vinden om de incidenten vreedzaam te regelen. In dien zin heeft Huil zich ook tegenover den Spaanschen gezant uitgelaten. Reuter voegt hieraan toe, dat de ongebruikelijke stap van Huil blijk geeft van de onrust, welke in officieele Amerikaansche kringen is ge wekt. Huil heeft gehandeld na nauwgezet te kennisneming van de rapporten uit het buitenland. Verder heeft hij er bij Dieck hoff den nadruk op gelegd, dat de Ame rikaansche regeering blijft vasthouden aan haar geheel onafhankelijke en zelfstandige gedragslijn inzake Spanje. Na afloop van deze gesprekken heeft Huil aan de persvertegenwoordigers ver klaard, dat er geen sprake van is, dat men de neutraliteitswet zal toepassen alvorens vollediger inlichtingen te hebben ontvangen omtrent de incidenten. In het Italiaansche ministerie van pro paganda is gisteren tijdens een persconfe rentie medegedeeld, dat zoowel aan Duitsche- als aan Italiaansche zijde de wensch bestaat den ontstanen internatio nalen toestand niet te dramatiseeren. De repressaille van de „Deutschland". Hoewel voor het oogenblik geen enkele controle wordt uitgeoefend voor de Oost kust van Spanje zullen de Duitsche- en Italiaansche koopvaardijschepen voortgaan met gehoor te geven aan de signalen, wel ke zij van de patrouilleschcper. der andere mogendheden zullen ontvangen. In Britsche kringen hecht men geen goedkeuring aan het feit, dat de rijksre- geering na het bombardement van de „Deutschland" direct haar toevlucht hoeft gezocht tot repressailles. Een dergelijke maatregel, welke plotse ling genomen is zonder voorafgaand over leg of, zooals andere landen in overeen komstige gevallen hebben gedaan, toe vlucht tot de diplomatieke procedure, wordt te Londen algemeen veroordeeld. De gedragslijn der Italiaansche schepen. Hoewel Italië zich uit de Londensche commissie heeft teruggetrokken, zullen de Italiaansche schepen, die voor 1 et toezicht op de niet-inmenging gebruikt werden, in de hun aangewezen zone blijven. Zooals bekend is, hebben deze schepen er zich slechts van te vergewissen, of de naar Spanje varende vrachtschepen een contro leur aan boord hebben. Indien dat niet het geval is, hebben de controleschepen nog niet het recht, de reis met geweld te ver- verhinderen. Daarom gebruikt Italië voor het toezicht gewone koopvaarders, bijvoorbeeld de „Barletta", die onlangs bij Palma gebom bardeerd is. Deze schepen zullen voor re kening van Italië blijven speuren naar wapensmokkelarij. Zij zullen zich tegen iederen aanval verdedigen, maar hebben tot dusverre geen opdracht gekregen bui tenlandsche, speciaal Russische, schepen te praaien. Slachtoffers van de „Deutschland" worden op staatskosten begraven. De Führer en Rijkskanselier heeft be paald, dat, zoodra de daartoe noodige voor bereidingen zijn getroffen, de dooden van het pantserschip „Deutschland" op staats kosten naar Duitschland zullen worden overgebracht, om op Duitschen grond ter aarde te worden besteld. Wederom een gewonde van de „Deutschland" overleden. Gisteravond is wederom een gewonde van de „Deutschland" in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal dooden tot 26 gestegen is. Slachtoffers van Almeria begraven, Gisterochtend is een deel van de slacht offers van het bombardement van Almeria ter aarde besteld. De kranten van Almeria konden niet verschijnen, aangezien de electrische cen trale werd vernield, ook andere groote ge bouwen zijn in puin geschoten. De bevolking ksért uit de bergen, waar heen zij was gevlucht, naar de stad terug en zoekt in de puinen naar vermisten. De straten liggen vol puin, zoodat het rijver- keer geheel is gestremd, doch het ruimings werk is krachtig ter hand genomen. De lekken in de waterleiding zijn voorloopig gedicht en de ondergeloopen straten zijn weer opgedroogd. Ook de telegraaf- en telefoonlijnen worden voorloopig hersteld. De Spaansche regeeringspers is zeer verontwaardigd over het bombardement. Valencia zal protesteeren tegen bombardement van Almeria. Gistermiddag is de regeering bijeengeko men om te beraadslagen over den interna tionalen toestand. Na afloop der bijeen komst verklaarde de minister van onder wijs, Jesus Hernandez dat men de commis sie voor de niet-inmenging een nota zou doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het bombardement van Almeria. Duitsche persstem over de beschie ting van Almeria. De Duitsche Diplomatisch-poliische Kor- respondenz schrijft naar aanleiding van de op Almeria toegepaste wraakmaatregelen 0.a.: „Dat de bolsjewistische wandaad niet tot nog scherpere, volkomen gerechtvaardigde tegenmaatregelen heeft geleid, is alleen te danken aan de matige houding der rjjksre- geering, die zich van haar verantwoordelijk heid bewust is. De Duitsche regeering heeft haar schepen uit de controle teruggetrok ken, o.a. om, voor zoover het in haar ver mogen ligt, nieuwe incidenten te voorko men." Het blad schrijft dan verder, dat steeds meer de meening veld wint, dat te Londen nu eindelijk eens een taal moet worden ge sproken, die de zekerheid verschaft, dat in oekomstige gevallen vrijbuiterij door alle ordelievende elementen niet slechts solidair als zoodanig gekenmerkt, doch ook behan deld wordt. Slechts onder deze omstandig heden kan de geheele politiek van niet-in menging, waar Duitschland in het bewust zijn van zijn Europeesche verantwoordelijk heid, ook thans nog voor is, en het ver- rouwen hersteld worden, dat de afzonder lijke mogendheden bij de vervulling van haar internationale taak op eerlijke samen werking en zoo noodig op loyale solidariteit van allen kunnen rekenen." ,Hoe eerder de huidige toestand van on zekerheid overwonnen wordt, des te eerder kan men, aldus besluit het officieuze orgaan der Wilhelmstrasse, de eigenlijke geheel Europa betreffende vraagstukken weder on der de oogen zien. De Duitsche politieke positie. Gisteravond scheen de diplomatieke posi tie van Duitschland ten opzichte van de Spaansche kwestie als volgt te kunnen wor den gepresiseerd: 1. De door de bolsjewisten van Valencia begane misdaad is geboet. 2. Duitschland heeft zich uit de niet-in- mengingscomissie teruggetrokken. Zijn sche pen nemen niet meer aan de controle deel, doch het onderwerpt zich aan de controle, zooals men ook aan Eden verzekerd heeft. 3. Duitschland zal in de niet-inmengings- commissie terugkeeren indien deze concrete maatregelen heeft getroffen, welke een waarborg vormen tegen een herhaling der incidenten met de Deutschland en de daar' aan voorafgegane. Deze concrete waarborgen zouden b.v. kunnen bestaan in een aan bei' de partijen in den Spaanschen strijd gegeven waarschuwing, dat elke aanval op vaartui gen, die aan de controle deelnemen, onmid' dellijk een gemeenschappelijke represaille actie met zich zou brengen. In Duitsche politieke kringen wijst men er met nadruk op, dat de overeenstemming tus schen Berlijn en Rome volmaakter is dan ooit. Men dringt aan op de noodzakelijkheid het bolsjewisme te beletten voet in Spanje te krijgen. Men is van meening. dat Moskou voortgaat een beslissenden invloed op de regeering van Valencia uit te oefenen en men verklaart bovendien, dat het \an belang is zoo spoedig mogelijk te geraken tot een vol komen neutralisatie van de Spaansche zaak In particuliere gesprekken, aldus Havas, aarzelen officieuse persoonlijkheden niet te verklaren, dat Duitschland zich geheel uit de Spaansche zaak wenscht terug te trekken en bereid is, nadat het incident met de „Deutschland" uit internationaal oogpunt geheel en al zal zijn geregeld, alle maatrege len goed te keuren, welke ten doel hebben den Spaanschen burgeroorlog te beperken en tot zijn natuurlijke verhoudingen terug te brengen. De Belgische amnestiehwestie. SOCIALISTEN STEUNEN DE REGEERING. De algemeene raad van de Belgische socialistische partij heeft besloten morgen in de Kamer het voorstel van de regeering inzake de amnestie te steunen. Zooals men weet heeft de regeering be sloten het volgende voorstel in te dienen: de amnestie-wet zal worden aangenomen en de ter dood veroordeelden, die hiervan zullen profiteeren, zullen het pasief kiesrecht verliezen. Prins Konoye, de nieuwe kabinets formateur. Pogingen tot vorming van een nationale regeering. Prins Konoye, de president van het Hoogerhuis, die door den keizer belast is met de vorming van een nieuw kabinet, is de meest populaire kabi netsformateur, dien Japan de laatste jaren heeft gekend. De keuze van den keizer wordt dan ook, met inbegrip van de politieke, militaire en finan cieele kringen, door alle deelen van der bevolking met voldoening begroet. Zijn populariteit is aanzienlijk toegeno men sinds het incident van 26 Februari 1936, toen hij opdracht van den keizer ont ving een nieuw kabinet te vormen, doch om gezondheidsredenen weigerde. Koerahei Yoeasa, de grootzegel-bewaar der, is uit Okitsoe te Tokio teruggekeerd. Hij begaf zich direct naar het paleis waar hij ontvangen werd door admiraal Hyakoe- take, den hofmaarschalk. Het onderhoud duurde een half uur, waarna Yoeasa zich naar zijn officieele residentie begaf, waar hij prins Konoye ontbood en blijkbaar polste over het pre mierschap. Na dit onderhoud begaf Yoeasa zich op nieuw naar het paleis, waar hij de Kroon rapport uitbracht. De keizer heeft later prins Konoye ont boden en dezen opgedragen een nieuw kabinet samen te stellen. Konoye heeft zich gevestigd in de officeele residentie van den president van het Hoogerhuis. Konoye behoort tot een der meest vooraanstaande families van Ja pan. Hy is gespeten uit een geslacht, dat meer dan 20 eeuwen oud is. Konoye is slechts 46 jaar oud. Na afloop van zijn studies heeft Konoye als mede werker van den Japanschen gedelegeerde, prins Sayonje, de Vredesconferentie van 1918 bijgewoond. Hij is groot voorstander van een hervorming van het Hoogerhuis. Politieke waarnemers zijn van meening, dat de nieuwe regeering sterk nationaal kabinet zal zijn. zooals de natie wenscht. Prins Konoye aan het werk. De Japansche kabinetsformateur prins Konoye heeft aan de pers verklaard, dat hij zijn best zal doen een nationaal kabinet te vormen, waarin talentvolle mannen zit ting hebben, die alle krachten des lands vertegenwoordigen. Hij wist nog niet, of de nieuwe ministerlijst reeds Woensdag ge reed zal zijn. Hij is voornemens de ver strekkende ministers te vragen of zij zit ting willen hebben in het nieuwe kabinet, vooral aan de portefeuille van financien hecht de formateur veel belang. De prins acht het noodzakelijk, dat een einde wordt gemaakt aan de tegenstelling tusschen de bureaucraten en de politieke partijen. De minister van oorlog in het aftredende kabinet, Sugijama heeft besloten zijn por tefeuille te houden en vermoedelijk zal de afgetreden minister van marine Yonai een gelijk besluit nemen. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat oudminister-president Hirota minister van buitenlandsche zaken zal worden. GöRING NAAR ZUÏD-SLAVIE? Te Belgrado doen geruchten de ronde. Niettegenstaande officieele kringen zich in stilzwijgen hullen, doet te Belgrado hard nekkig het gerucht de ronde, dat een hooge Duitsche persoonlijkheid binnenkort een be zoek zal komen brengen. Men noemt zoo wel von Neurath als von Blomberg en Goe- ring. Het bezoek zou begin der volgende week te verwachten zijn. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Donderdag a.s. om half twaalf voltrekking. Het huwelijk van den hertog van Windsor zal Donderdag a.s. te half twaalf worden voltrokken, in plaats van te twaalf uur. Geen enkele vlag is op het kasteel gehe- schen. Voor zoover mogelijk zal het perso neel tegenwoordig zijn bij het huwelijk, waarna hen een lunch zal worden aangebo den. Men verwacht, dat de hertog het dorp Monts een geschenk zal geven. De chauf feur, die reeds achttien jaar in dienst is bij den hertog, is met zijn zoontje en dochtertje aangekomen. Het zoontje is een petekind van den hertog. Deze chauffeur heeft mevrouw Warfield naar Cannes gereden en zal ook op de huwe lijksreis de auto besturen. ROOSEVELT TREKT TE VELDE TEGEN BELASTINGONTDUIKING. In een boodschap aan het congres verzoekt Roosevelt dit lichaam spoedig een einde te maken aan de brutale belastingontduiking in de Ver. Staten door een minderheid van zeer rijke individuen. De president beveelt de onmiddellijke aan neming van een wettelijken maatregel aan, om het tegenwoordige belastingstelsel tegen ontduiking te beveiligen en alle overige wettelijke maatregelen betreffende de be lasting tot de komende zitting van het con gres uit te stellen. Roosevelt verlangt voorts, dat de schatkist gemachtigd wordt een grondig onderzoek in te stellen naar de verschillende wijzen van belastingontduiking, met volmacht getuigen aan te wijzen en hen te dwingen tot het af leggen van getuigenverklaringen. In een voorloopig rapport over een door de schatkist ingesteld onderzoek, dat Roose velt aan het congres heeft voorgelegd, be veelt de schatkist herziening aan van de te genwoordige wet tot regeling van de belas ting op in de Ver. Staten door aldaar niet gevestigde buitenlandsche behaalde winsten. Na de boodschap van president Roose velt aan het congres, waarin hij verzoekt „spoedig een einde te maken aan de brutale belastingontduiking in de Ver- eenigde Staten door een minderheid van zeer rijke personen", heeft de Senaat een diepgaand onderzoek naar dit euvel gelast. Twee uren nadat de president om volle dige bevoegdheid voor de schatkist ver zocht had, teneinde het loopende onder zoek naar belastingontduikers uit te breiden, keurde de Senaat een motie goed, waarbij een commissie van twaalf congresleden wordt ingesteld, welke de taak krijgt maatregelen aan te bevelen waardoor het tegenwoordige belasting stelsel niet meer kan worden ontdoken. De commissie zal zijn samengesteld uit zes senatoren- en zes leden van het huis van afgevaardigden. Zij zal over groote bevoegdheden beschikken en tot 1 Februa ri 1938 blijven bestaan. Zoowel republi keinen als democraten hebben de bood schap van Roosevelt, waaruit blijkt dat de president op het oogenblik geen herziening wenscht van het belastingstel sel, met voldoening ontvangen. De leider der minderheid, Charles L. Mcnary en senator Arthur Vandenberg, eveneens republikein, juichten de bood schap toe. BRITSCHE KOLONIE DOOR AARDBEVING GETROFFEN. Stad Rabaul op Nieuw-Britannië door Vulcanischc uitbarsting geteisterd. Volgens te Londen ontvangen berichten is de stad Rabaul op Nieuw-Britannië door de sedert Dinsdag in werking zijnde vulcanen „Vulcan" en „Natoeki" ernstig geteisterd. De meeste huizen zijn verwoest. De inwoners der stad, 700 blanken, 800 Chineezen en 3000 inboorlingen, zijn naar Kokopo ge vlucht. De haven van Rabaul is door een reusachtige moddergolf, die door de vulca- nische bevingen en de vloedgolf werden opgeworpen, volledig afgesloten. De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken. Verscheide ne schepen zijn door geweldige moddermas- sa's tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den administra teur van Nieuw Guinea is in de stad Rabaul de uitzonderingstoestand afgekondigd aan alle personen, met uitzondering van de orde bewakers, is het betreden der stad verbo den.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1