N GEHEIMEN DIENST ïBucaediike Stand $euUletm HET PROEFBEDRIJF „ACHTER-GEEST" TE SINT-PANCRAS. n. De Rij ksland bouwconsulent voor Noord holland schrijft ons: De belangstelling voor het bedrijf van den heer Jb. Blom blijft nog steeds groot. Bezoekers vanuit alle deelen des lands hebben zich zelf ter plaatse overtuigd van de mogelijkheden in het zuivere grasland- bedrijf. Wie zich de moeite gunt om een kijkje te nemen is welkom indien hij echter vooraf bericht doet, opdat de heer Blom zich kan vrij maken voor begeleiding. Zooals elders zijn ook hier diverse werk 2aamheden vertraagd, maar toch weer niet zoo of al vrij spoedig kon het vee naar buiten. Volop weide-gras en volop kuilgras zijn dit jaar ten deele de resultaten van de vele regens en grootendeels het resultaat van het rationeele gebruik van het land. Tot nu toe is dan ook minder stikstof verbruikt dan in vorige jaren. Aangezien verscheidene practici kennis hebben genomen van vroegere mededee- lingen, volgt hier nog het ontbrekende cij- merateriaal inzake de melkproductie gedu rende de 2e helft van de stalperiode. Ook de cijfers over dezelfde periode in 19351936 gaan hierbij. Melkproductie proefbedrijf „Achter-Geest". 1935-'36 1936-'37 Nov., Dec. en Jan. 13.724 L. 18.093 L. Febr. 3.070 5.375 Mrt. 4.283 7.483 Apr. 7.236 9.578 Totale melkproductie ged. de stalproductie 28.313 L. 40.529 L. Er is reeds een vorig maal op gewezen dat in den juist gepasseerden staltijd de veebezetting zwaarder was. In 1935-'36 bedroeg het aantal dieren dat gemolken werd gemiddeld 22 stuks en in 1936-'37 was dit 27 stuks. In totaal is gedurende dezen winter een grooter bedrag in geld noodig geweest voor den krachtvoeder-aankoop dan in 1035-'36. Dit is niet alleen een gevolg van een iets ruimere toediening van krachtvoeder, maar ook van den grooteren veestapel en de devaluatie van den gulden. Rekening houdende met een en ander, zijn de volgende cijfers wel interessant te noemen. Van Mei tot Mei in 1935-'36 1936-'37 kuilen perceelen als op de perceelen welke het eerst beweid moesten worden. 's Winters zijn geen schapen doorgehou den. Het eerste vee (6 pinken en één drach tige koe) gingen 30 Maart de weide in, op 5 April gevolgd door 7 drachtige koeien. Op 13 April liep het melkvee buiten; deze dieren zijn de eerste 10 dagen 's nachts opgestald (tot 23 April). Op 10 Mei zijn 50 weideschapen en 7 lammeren ingeschaard. Op denzelfden dag werd het inkuilen aan gepakt en op 19 Mei waren 2 ha gras ge- ënsileerd. De lange duur van de eerste ensilage was zuiver een gevolg van de zeer slechte weers-omstandigheden waardoor het niet mogelijk was den grond nog voor de Pink sterdagen op de kuilmassa te brengen. Aangezien de grasmassa vrij sterk was ge slonken is toen na de Pinkster nog wat gras extra op dezelfde silo gebracht, waar door pas op 19 Mei alles werd afgedekt. Het gras is ingekuild onder toevoeging van 1.5 gedenatureerde suiker, opgelost in wei. Direct daarop werd begonnen met het vullen van de 2e silo, eveneens met toevoeging van suiker. Momenteel bestaat de veestapel uit 32 stuks grootvee, het jongvee, de 50 schapen en 3 paarden. Op 31 Mei is een begin gemaakt met het maaien van een perceeltje gras voor hooi. Successievelijk zullen de andere hooi-per- ceelen volgen. Door vóórweiden is het hooien van meer dere stukken land met opzet verlaat. Tot half Mei waren op de 26 ha niet meer dan 30 balen kalkammonsalpeter verzaaid. Na half Mei is nog wat uitgestrooid op voorgeweide hooi-perceelen. De grasgroei blijft ruim en de melkgift is eveneens goed te noemen. TE Aantal melkkoeien 's winters 22 27 hokkelingen 6 6 kalveren 6 6 stier 1 1 schapen 25 40 lammeren 20 10 paarden 2 2 Arbeidsloon per H.A. ƒ45.— 50.- Benevens „extra" door de nieuwere bedrijfs-voering 10.— 5.- Totale melkproductie 81.228 L. 101.281 L. Krachtvoeder aankoop voor 2228 melkkoeien 6 kalveren 1 stier mestvee (2 in '35/'36) (4 in '36/'37) ƒ400.— ƒ800.— In nu nog normale omstandigneden zou de productie over 1936-'37 ook wel wat grooter geweest zijn maar toch zeker niet in die mate als hier het geval was. De hoogere uitgave voor krachtvoeder beteekent niet zoo'n stijging dat alleen daaruit de vergroote melkopbrengst valt te berekenen. Dit wordt ook bevestigd door de cijfers over de melkopbrengst in winter en zomermaanden. Daaruit kan men lezen dat zoowel in de weide- als in de stalperio de evenveel meeropbrengst werd verkre gen. Nu nog iets over de werkzaamheden welke in 1937 hebben plaats gehad. Perceel 11, (3.66 ha) was voor het meest rationeele gebruik eigenlijk te groot. Het is dezen winter dan ook doorgegraven, zoo dat nu de beschikking verkregen is over 2 perceelen van goede grootte (ieder pl.m. 1.8 ha). Het eerste deel van de slakkenmeel-be- mesting, naar 400 kg./ha, werd gegeven in Januari en wel op pl.m. 11.33 ha. (hooi land) terwijl omstreeks half Maart nog 13.13 ha zijn bemest. Stalmest kon dit voorjaar niet over het land gebracht worden, wel nog wat gier. Op 1 April werd een begin gemaakt met het strooien van stikstof, zoowel op, de te DE NOORDERMARKTBOND NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering. Woensdagmiddag hield de veilingsvereeni- ging „De Noordermarktbond" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering in hotel „Concor- dia" te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer J. Ootjers, opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot de aanwezige gasten. Hij schetste het slechte verloop van het af- geloopen seizoen, waarbij hij wees op het groo- te belang, dat betere handelsvoorwaarden voor den tuinbouw zouden beteekenen. Niettemin bestaat er in onze nabuurlanden wel interesse voor onze producten. Dat zou wel tot uiting komen, wanneer er meer uitvoergelegenheid zou worden gegeven. Voor onze producten wordt te weinig geld beschikbaar gesteld in tegenstelling met het bedrag voor oorlogsdoel einden. Besprekende de regeeringsbemoeiïngen met den tuinbouw, concludeerde de voorzitter dat de tuinbouw den regeeringssteun niet kan mis sen. Het werd zeer noodig geoordeeld, dat de regeering nog meer dan voorheen voor den export van onze producten op de bres staat. Dank werd betuigd voor den verleenden mis- oogststeun. Hoewel de steun over het algemeen te gering is geweest, zijn zeer velen voor den ondergang behoed. Dat verschillende der tuin bouwproducten onder de Landbouwuitvoerwet zijn gekomen, juichte de voorzitter toe. Wan neer aanstonds weer wat verruiming der uit- voermogelijkheid aanwezig is, moeten onze producten zichzelf aanbevelen. De eere-voorzitter, de heer Brugman, dankte de aanwezigen voor de door hem en zijn vrouw ontvangen blijken van belangstelling bij zijn 50-jarig huwelijksfeest. Na vaststelling van het jaarverslag 1936, dat wij in het kort reeds eerder vermeldden, legde de heer A. Swager Az. als penningmeester rekening en verantwoording af van zijn gehou den beheer. De rekening en verantwoording van den penningmeester luidde als volgt: De exploita tierekening over het jaar 1936 sloot met een totaal bedrag van 17.746.71. Afgeschreven kon worden een bedrag van 3000 en op de reserve geboekt 641.34)4, De balans vermeldde een eindcijfer van 58.740.08; hierop kwam het minimumprijzen- fonds voor met 22.625.43. Na een opmerking van de vereen. N.-Nie- dorp, die er niet mee accoord ging dat de ge- heele boekhouding werd gecontroleerd, volgde vaststelling van deze rekening. De voorstellen van het bestuur. Vervolgens werden de voorstellen behandeld. Het eerste voorstel van het bestuur was, wan neer de Provincie er toe over mocht gaan een golfbreker aan te leggen in het Waardje, de onderhoudskosten hiervan voor rekening van den Noordermarktbond te nemen, aangezien dit van groot belang kan worden geacht voor de leden, die uit het Noorden dit water moeten passeeren. Het bestuur vroeg machtiging om, indien het noodig wordt geacht, uit te zien naar uitbrei ding van het auto-parkeerterrein. De hiervoor benoodigde gelden werden meteen aange vraagd. Eenige heeren juichten dit voorstel zeer toe. Er is gebrek aan laadruimte. De mogelijkheid dat auto's worden overge laden op den straatweg naast de rails zal niet worden verkregen van de Spoorwegen, geloof de de voorzitter. Het voorstel werd aange nomen. Verder stelde hef bestuur voor, de rente voor de leening der gemeente Noordscharwoude, aangegaan ter vergrooting van de gemeente- sluis, in het vervolg geheel voor rekening van den N. M. B. te nemen. Het was tot nu toe de gewoonte, dat de N. M. B. en de aangesloten vereenigingen elk de helft betaalden. Aldus aangenomen. Het bestuur stelde voor, dat alle leden de verplichting op zich nemen, al hun aardappelen te sproeien tegen de gevreesde aardappel ziekte. Het in de vergadering van de Prov. Commissie van de Veilingen genomen besluit dient gesteund te worden. Nadat de voorzitter een uiteenzetting had gegeven van de bedoeling van het voorstel, werd het aangenomen. Het laatste bestuursvoorstel was, het veilen van te velde goedgekeurde poters verplichtend te stellen. Van de aangesloten vereenigingen. De vereeniging „Nieuw Leven" te Heerhugo- waard had een voorstel ingediend om pogingen in het werk te stellen tot de oprichting te ko men van een Centrale Verkoop-organisatie voor goedgekeurde pootaardappelen. Hierin werd tevens voorgesteld een prijs vast te stel len, waaronder niemand zijn product kan en mag verkoopen. Het bestuur verwees naar zijn voorstel. De bedoeling van Nieuw Leven werd door den heer C. Langedijk nader toegelicht. De commissie van de belanghebbende orga nisaties zal Donderdag te Alkmaar vergaderen, regeling vrij goed is verloopen. Zij is echter nog niet ingeburgerd. Er hapert bovendien no( wel eens wat bij de aanvoerders ook. Het raadt daarom aan, de grootste zorgvuldigheid te betrachten. Met aller medewerking zal het besluit wel behoorlijk kunnen worden uitge voerd. De vereen. N.-Niedorp wenschte de stortim gen in het minimumprijzenfonds te doen op houden. Deze afd. wil de reeds gestorte gelden weer onder de tuinders verdeelen naar hun omzet Het percentage wilde zij weer terug' gebracht zien tot 1.65 pet. Het wordt tegen strijdig genoemd, dat in dezen tijd, waarin ieder te kort heeft, nog moet worden gepot. De afd. L. T. B. 't Veld zou het fonds ponds pondsgewijze onder de leden willen doen ver deelen, ter verlichting van den nood der be drijven. De Eendracht te Oudkarspel wil alleen tot stopzetting der stortingen overgaan. Het bestuur is het niet met de voorstellende vereeniging eens, dat de stortingen moeten worden stopgezet, nog minder om het fonds te verdeelen. Gewezen wordt op de oorzaak van deze fondsvorming. Als wij tot opheffing besluiten, zou de provincie aanleiding hebben om de animo voor verdere hulp aan de tuin ders te doen verslappen. Wil men minimum prijzen handhaven, dan zal er een fonds moe ten zijn om ze uit te betalen. Anders heeft het geen zin. Het bestuur adviseerde daarom, de voorstellen niet aan te nemen. De heer Volkers, Oudkarspel, verdedigde het voorstel van De Eendracht. Spr. deed een beroep op de beide andere voorstellende ver eenigingen om het voorstel van de Eendracht te steunen. De afd. 't Veld voldeed hieraan, door het gedeelte over de verdeeling van de gelden in te trekken. Nieuwe Niedorp trok haar heele voorstel in. Hierna ontspon zich een levendige discussie tusschen voor- en tegenstanders van opschor ting der stortingen in het minimumprijzenfonds. Na ampele besprekingen werd het voorstel van de Eendracht verworpen met De Een dracht en N.-Niedorp voort. De Eendracht te Oudkarspel en de L. T. B, afd. Langendijk stelden voor, een regeling te treffen voor den verbouw van blauwe aardap pelen. Deze leveren een gevaar op voor de N. A. i Eerstelingen, welke voor N. A. K. keuring in waar een en ander naar voren zal worden ge- aanmerUing komen. Zooals bekend moeten de bracht. Zonder de hulp van Regeeringsinstan- ties zal men het niet kunnen stellen. Het voorstel van het bestuur werd aange nomen. De vereen. „Sint Maarten" stelde voor te trachten de vroege Deensche witte kool in de steunregeling te krijgen. De vroege Deensche witte geven een mindere opbrengst dan de gewone witte kool. Gevreesd wordt, dat wan neer op dit product geen steun wordt verleend en dezelfde prijzen worden gemaakt als voor de gewone witte, deze koolsoort weer spoedig van het tooneel zal verdwijnen. Het is een ge wild artikel voor de zouters. Het bestuur wil probeeren, voor het komen de seizoen weer een regeling te krijgen voor de gewone witte. Als «Ut door onvoorziene om standigheden niet mocht gelukken, zal een poging worden gedaan, den minimumprijs van de vervroegde Deensche witte verhoogd te krijgen. Door verschillende heeren werd over dit voorstel het woord gevoerd, 't Veld drong aan op het op den voorgrond stellen van de rege ling 1933, terwijl de vereen. St Maarten bij monde van den heer Biesboer aandrong op het in de steunregeüng opnemen van de vroege Deensche witte. De heer Klant, de secretaris van de Provin ciale commissie, dacht dat aan dit laatste niet zoo veel bezwaren kleefden. De regeling van 1933 zal men moeilijk ingevoerd krijgen. De gelden welke door een heffing worden verkre gen worden in het Landbouwcrisisfonds ge stort. Het zal niet mogelijk zijn, deze weer terug gestort te krijgen voor degenen, die het er in hebben gestort. De heer Weel, L. T. B. Langendijk, bepleitte een regeling buiten het Landbouwcrisisfonds om, bijvoorbeeld onderling. Na diverse besprekingen werd besloten, te trachten een verhoogden minimumprijs te ver krijgen voor de vroege Deensche witte kool. De vereeniging „Sint Maarten" en de L. T. B. afdeelingen Langendijk en Heerhugowaard stel den voor, het besluit der vorige jaarvergade ring, de kool te lossen zonder dat er verder gewogen behoeft te worden behoudens de da- gelijksche steekproeven, uit te voeren zooals het behoort. Het komt nog dagelijks voor, dat koopers ge heel naar eigen keuze wegen. Het bondsbestuur was van meening, dat de goedgekeurde poters 50 M. van de blauwen verwijderd staan. Het Bondsbestuur wil deze zaak aanhangig maken bij den Vierbond. Dan kan men een uitgebreide regeling maken. Dit voorstel werd aangenomen. De ver. Heerhugowaard Noord en de L. T. B. Langendijk stelden voor, een uur te bepalen, waarop de tuinders gelost moeten zijn. Er wordt thans wel eens misbruik gemaakt. Het bestuur wilde dit uur bepalen op 4 uur n.m Op voorstel van de afgev. van De Koophan del werd besloten het overliggeld op 0.50 per uur te bepalen, terwijl het uur waarop gelost moet zijn voor de auto's op 4 en voor den spoorwagon op 5 uur werd gesteld. De afd. Langendijk van den L. T. B. stelde voor, een beroep te doen op de Regeering om voor de vroege aardappelen in 1937 weer een rege ling toe te passen als in het vorige jaar. Men vraagt een consequente doorvoering, d. w. z dat niet steeds, wanneer de kans op door draaien ontstaat, de prijzen worden verlaagd, en dat gesteund wordt door toeslag tot den kostprijs indien na 15 Juli sterke verlaging van den garantieprijs noodig zou zijn. In 1936 is dit niet gebeurd, met gevolg, dat vele verbouwers ernstig schade hebben geleden. Het bestuur wil de noodige stappen doen om tot een dergelijke regeling te komen. Het juicht een dergelijke regeling toe. Het voorstel werd na eenige discussie aan genomen. De L. T. B. afd. Langendijk stelde voor, de andijvie vrij te stellen van de verplichting tot veilen. Er wordt zeer veel verlangd en er is geen redelijke minimumprijs gesteld, terwijl geen steun wordt verleend op dit product. Het bestuur wil medewerken tot de ophef fing der verplichting. Nadat pl.m. een uur over het voor en tegen van het verplicht veilen van andijvie was ge sproken, werd tenslotte besloten, dat geen ontheffing zal worden gevraagd van de ver plichting. Alleen Tuinbouwbelang en de L. T. B. Langendijk stemden tegen. De Eendracht te Oudkarspel stelde voor, bij de regeering aan te dringen op verhooging van het bedrag voor den tuinbouwsteun met het devaluatie-percentage. Wanneer de baten van het Landbouwcrisisfonds niet toereikend mochten zijn om den kostprijs te betalen, wordt als middel aangewezen het bedrag te vinden uit belasting naar inkomen en mh> mogen. In de toelichting wordt nog gewesen op het Plan Groen van eenigen tijd geleden, net ft niet juist, dat aan den binnenlandschen coneu» ment wordt geleverd beneden kostprije, terwijl velen nog wel een beteren prijs kunnen betalen. Het bondsbestuur verklaarde zich bere4d e» met alle gepaste middelen nogmaals op aan t% dringen, dat de kostprijs van onze producten beter dan tot heden benaderd zal worden. De heer D. Wonder, die het voorstel van De Eendracht verdedigde, verwierf veel bijval. De tuinders verkeeren in aeer moeilijke omstandigheden. De heer Weel, L. T. B. Langendijk, was hef met het voorstel eens; hij demonstreerde met voorbeelden de onjuistheid van het thans gevolgde systeem, dat alles tegen zeer lage prijzen van de hand wordt gedaan doordat er een klein gedeelte der productie te veel fe. De heer Jac. Groen Az. zeide, dat niet moe^ worden gedacht aan indirecte belastingen Wj de crisismaatregelen. Die zijn om te voorkomeo dat de boeren hun producten voor niets van de hand moeten doen. De beste oplossing vona spr. een verhoogde minimumprijs, zooais ook in zijn plan was bedoeld. Het aanwijzen van dfe middelen wil spr. overlaten aan de Volksver tegenwoordiging. Het prae-advies van hot bondsbestuur word hierna aangenomen. SCHOORL (Mei). Geboren: Hendrik Jan, z. v. Willem Snip en Neeltje Dalenberg. Cornelis, i. v. Cornelis Pieter Kleijer en Anna Vid Loenen. Margaretha Cornelia Maria, d. v. Stephanus Maria Dapper en ElJaabefh Barbara Krimp. Jan, z. v. Jan van Lente en Catharina Adriana VeL Seine Wolter Jan, z. v. Seine Seinen en Anna Marthe Schmidt, wonende te Alkmaar. Marga retha Marianne, d. v. Pieter van Twutjvef en Clasina Siewtje Swaan. Johanné Gijsbertha Maria, d. v. Anthonius Petrus Johannes Besteman en Maria Agatha Bmu\ Gehuwd: Gerrit Greeuw en Hendrika Aafjes. Nicolaas Slenters te Alkmaar en Marie Orij. Overleden: Klaas Schrieken, 74 ja ren, echtgenoot van Dirkje Berkhout. Abraham Pieter Duin, 63 jaren, weduwnaar van Guurtje Schermer. Jacobus Johan nes Hermanus van Dijk, 56 jaren, echtgenoot van Henriette Hermina Riecker. ZUIDSCHARWOUDE (Mei). Geboren: Jan, z. v. Gerand de Haan en van Trijntje Veter. Jacobus Wilhel mus, z. v. Josephus Albertus Frederiks en van Jantje Ros. Catharina Marie, d. v, Johannes de Nijs en van Tecka Catharina Huitema. Overleden: Grietje Hingen, weduwe van Arie Twisker, oud 79 j ar. Corne lis Blom, echtgenoot van Cornelia Kokkes, oud 69 jaar. Dirk Keetman, weduwnaar van Aafje Komen, oud 85 jaar. Cornelia Bijvaard, oud 79 jaar, te N.-Scharwoude. Ondertrouwd: Lourentius Rood en Johanna Cornelia Bijvoet. Getrouwd: Petrus de Nijs en Cornelia Anna Sneekes. Lourentius Rood en Jo hanna Cornelia Bijvoet. OUDKARSPEL (Mei). Geboren: Maria Gertrudis, d. v. Hendrik Cornelissen en Gertruda Anna Bruin. Freerkje, d. v. Simon Dekker en Aaltje Talsma. Ondertrouwd: Hendrik Engel en Aafje de Heer te Schagen. Getrouwd: Cornelis Simon Barsin- gerhorn te Hoogwoud en Grietje de Boer. Jan Gerrit Volten te Schagen en Jantje Jansen. Klaas van Eeten te Broek qp Langendijk en Neeltje de Vries. Jan Bak ker en Janke Fennema. Overleden: Arie Kroon, oud 61 jaar, Antje Kuiper, oud 68 jaar, echtgenoot* van Willem Zweed. SINT-PANCRAS (Met). j oren: Aaltje, d. v. Jacob Wagenaar en Guurtje Pilkes. Gerrit Kant, z. V. Theodorus Hendrik van Andel en Marga retha Johanna de BeL Gehuwd: Willem Hart en Anna Engel. Willem Tijmes en Lena Hoogland. PISTORISCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 29) „Het werd my geschonken door Zijne Eminentie den bisschop van Bremen", ant woordde de vermomde luitenant. „Dan moet ge wel een zeer vroom man zijn, broeder". De lichte spot in zijn stem ontging Edzke niet. Hij boog, mompelde iets van „Dominé van Biskom". Hetgeen door de beide an deren beantwoord werd met: „Et cum spiritu tuo", en daarna „Amen". Hij liep langs den edelman, die hem lachend aankeek en, neen, Edzke vergiste zich ditmaal niet, hij gaf hem een knip- oogje. Hij ging weer zitten, zat met zijn gezicht naar den edelman, nam hem nog eens nauwkeurig op, en wist zeker dat hij hem nooit eerder in zijn leven had ontmoet. De ander bemerkte, dat hy bekeken werd, stond op, verwijderde zich heel voorzichtig in tegengestelde richting van de nis, waar de beide vreemdelingen za ten en liep naar Edzke, met een sierlijken ietwat zwaaienden gang, alsof hij zoo juist binnenkwam. Deze begreep, dat hij later in den raadskelder was gekomen dan de beide anderen en dat hy vertrouwde, dat ze hem niet hadden gezien. Hij bleef vlak voor den Franciscaner staan. „Mon père", zei hy met zachten stem. „U schijnt belang in my te stellen". „Monsieur", antwoordde deze. Het scheen mij, dat uw linkeroog trachtte ken nis met my te maken". „Inderdaad?" Edzke knikte. „U heeft gelijk. Als u het mij niet kwa lijk neemt, wenschte ik een paar opmer kingen te maken in uw eigen belang". „Ik zal ze met genoegen hooren, indien ze tenminste niet beleedigend zijn". „Maar mon père". Ik heb", vervolgde hy fluisterend, „nog nooit een broeder uwer orde ontmoet, die de Latynsche begroeting en het antwoord niet kende. De eerste is, zou ik willen zeggen, een der eerste ver- eischten van hun beroep. „Dominus vobis- cum", en de hand ophouden. Ja, ik zou verder willen gaan en beweren, dat geen katholiek die woorden niet kent uit de kerk. Bovendien, uw gelaat is niet dat van een Franciscaner, hoewel ik dadelijk toegeef, dat men onder hen allerlei ge zichten aantreft, maar ze hebben allen een anderen blik in de oogen. Ik zal hier niet verder over uitweiden. Ziedaar mijn beide punten. Een er van kan toeval zijn, twee zou misschien kunnen dienen als bewijs, maar het derde verschaft zekerheid". „En dat is?" vroeg Edzke vol spanning. „De k.ongebruikelijke en onverschillige wijze, waarop u dat kruis draagt, mon père". „En nu stel ik mij aan u voor. Wie u is behoef ik niet te weten". Hy reikte Edzke de hand. „Mijn naam is markies de Saint Rocque de Haute Colline uit Béarn". En hy maakte een diepe bui ging- De monnik stond op, wees den markies met de hand een zetel en antwoordde: „Monsieur le marquis", neem plaats. Het is mij aangenaam met u kennis te maken. Men. is nooit te oud om iets te leeren. Mijn naam is broeder Ricardo en ik voel me zeer eenzaam. Mag ik een kruik bier voor u be stellen?" „Dat is het vierde punt, mon père. Een Franciscaner biedt nooit iets aan. Maar mag ik een kruik Médoc laten komen op onze kennismaking?" Hij riep het aardige meisje, streek haar even over den wang en zei: „Hébé, breng ons een groote kruik van de oudste Bordeaux, die je in den kelder hebt, met twee dunne roemers". Toen de wijn gekomen was, sprak hy: „Op onze kennismaking. Santé". Ze klonken en Edzke beantwoordde den heildronk met het Nederlandsche „Ge zondheid". Waarom wist hy niet. 'ft et woord viel hem uit den mond. De markies keek hem aan. „Ik begrijp het", zei hij. „Ik spreek Hollandsch. Ik heb een paar jaren gediend onder uw prins Frederik Hendrik". „Maar", fluisterde de Franciscaner. „Dan is het hier gevaarlijk voor u. Hier ligt keizerlijk garnizoen. Tilly zal weldra de stad binnentrekken". De ander lachte. „En als ik nu zeg, dat ik onder hem dienst wil nemen. Er dienen meer Fransche edelen in zyn legers". Broeder Ricardo kreeg wantrouwen. „Monsieu le marquis", zei hy' en hief zijn glas op. „Om afscheid te nemen, mijn plich ten roepen mij elders". „Blijft u gerust zitten", zei de ander. „Ik ben even als u protestant". „Ik heb gevochten op de wallen van la Rochelle, de laatste vesting, die door den kardinaal de Richelieu op de Hugenoten werd veroverd. En nu ben ik hier met aanbevelingsbrieven voor Zijne Majesteit den koning van Zweden van den kardi naal". „En de kardinaal is de wreedste vervol ger der Hugenoten in Frankrijk". „Hij heeft ze uitgeroeid. En toch helpt hy den koning van Zweden tegen de katholie ken. Hoogere politiek. Ik had bij de verde diging van la Rochelle nog al flink van mij afgeslagen, maar toen de stad in vlammen opging, werd ik bewusteloos gevangen ge nomen en wat zei de kardinaal?" „Nu?" vroeg Edzke die van het verhaal genoot. „Markies, waarom hier myn vijand te zijn en tegen mij samen te spannen? Ga naar Duitschland, vecht daar aan de zijde der protestanten tegen de Habsburgers. Tegen keizer Ferdinand van Oostenrijk en tegen den Spaanschen koning. Dan vecht gij voor uw vaderland en voor uw geloof'. Edzke dacht: „Hij spreekt de waarheid". Hij had reeds eerder gehoord dat de kar dinaal de Richelieu den Zweedschen ko ning jaarlijks met geld steunde. „A propos", zei de markies. „Heeft u op die twee daar gelet?" „Zeker", zei Edzke. „Heeft u iets verstaan?" „Een paar woorden". „Ze spraken Spaansch, waren dus zeker niet beluisterd te kunnen worden. Ik dacht aan den dood van prins Willem van Oran je, de schoonzoon van den admiraal de Coligny. En aan den moord op onzen ho ning Hendrik IV, mijn landgenoot. Ik verstond ook een paar woorden. Toevallig spreek ik wat Spaansch. Die monnik heeft het uiterlijk van een koningsmoordenaar. „Maar nu ga ik u verlaten. Misschien dat onze wegen zich spoedig weer kruisen*. Luid klonk zijn stem. „De dienst wacbt my „Ik begrijp niets van dien vreemde^ snoeshaan", luidde het oordeel van den jongen luitenant. Maar is hy te vertrou wen Hij weet precies wat ze zeggen In de katholieke kerk. Nu hij weg is, is ook nftjn vertouwen in den man geschokt. Maar ze ker zal ik die twee moeten volgen". Hy schonk zich nog eens in uit de knrtk, die nog niet leeg was. De markies had gelijk; die bleeke dwe per kon een koningsmoordenaar worden, die ander de verleider zijn. Juist stond de heer in 't zwart op, nam afscheid. Hij liep by Edzke langs en zeil „Dominus vobiscum", met klem elke let tergreep uitsprekend. De valsche Francis caner boog. Eindelijk ging ook de monnik heen. Eda- ke volgde hem op behoorlijken afstand. Hij liep over het Martiniplein, den Hoogen Weg, de Lichtengracht. Toen verdween de man in een nauw straatje. Langzaam en voorzichtig volgde Edzke. Hij kwam voor bij een poort. Boem. Hij voelde een zwa- ren slag op zijn hoofd, wankelde, viel en verloor het bewustzijn. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11