DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Generaal Mola bij vliegongeluk gedood. No. 218 Vrijdag 4 Juni 1937 De algemeene toestand De Spaansche revolutie Tegenslag voor de opstandelingen. IN TOTAAL ZES DOODEN. 139e Jaargang Opstand in Chineesche provincie. De bemanning van de Andra vrijgelaten. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COS TER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3320, redactie 3330. Uit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 Juni. De Spaansche opstandelingen hebben een zeer gevoelig verlies geleden door den plot' selingen dood van generaal Mola, die zooals men elders zal kunnen lezen by een vliegongeluk om het leven is gekomen Dit verlies is des te ernstiger, als men weet, wie Mola was. Want wel wordt gene raai Franco steeds als nummer één ge noemd, maar als men de situatie zuiver zou beschouwen, dan moest generaal Mola fei telijk als de eerste man worden genoemd, Franco heeft weliswaar den opstand uitge lokt, heeft hem ook geleid, maar als stra teeg stond hij ver achter bij Mola, zijn rechterhand. Als Mola steeds de leiding bij de gevechten had gehad en Franco zich megr met de politieke vraagstukken had bezig gehouden, zeer waarschijnlijk was dan Madrid dezen winter gevallen. Dat dit niet gebeurde, hebben de regeeringstroepen te danken aan Franco, die het groote einddoel vergat en zich op zijwegen begaf. Zulks zou Mola zeker nimmer gedaan hebben. Generaal Franco heeft dus wel een zeer belangrijk persoon verloren en het zal moeilijk zijn, om een goeden plaatsvervan ger te vinden voor den generaal-strateeg. Wat intusschen de gevolgen zullen zijn van de opstandelingen, hierover valt natuurlijk weinig te zeggen. Maar het verlies van zulk een belangrijk persoon als Mola kan bijna niet zonder gevolgen blijven. Engeland doet een zeer serieuze poging, om Duitschland en Italië weer terug te brengen in de Londsche commissie. Thans hebben de Engelsche vertegenwoordigers iu Berlijn en Rome bij de regeeringen al daar een stap gedaan, om het oordeel van die regeeringen te vernemen over de me thodes, waardoor de veiligheid der vloten, belast met de controle aan de Spaansche kust, zou kunnen worden verzekerd. Zooals men weet, zocht Engeland die vei ligheid in een uitbreiding van het stelsel van beschermde zones en in een „samen werking der contrólevloten". Ten aanzien van de beschermde zones zou het Britsche denkbeeld een stap meebrengen bij de twee partijen in het Spaansche conflict, die zich zouden moeten verbinden deze zones te eerbiedigen, welke het toezicht aan de kust verrichten. De gedachte van samen werking tusschen de vloten zou in de plaats komen van de term „solidariteit", door Duitschland op den voorgrond gebracht en zou meebrengen dat in het geval van een incident overleg zou worden gepleegd tus schen de verschillende vloten, teneinde de te nemen maatregelen te bespreken en vast te stellen. Door deze methode zou worden vermeden, dat er bij voorbaat een systeem van sancties zou worden opgesteld, waar tegen de Britsche regeering gekant is. Men meent te weten dat de gedachten- wisseling over deze verschillende punten op den goeden weg is en men hoopt dat zij binnenkort zal leiden tot de opstelling van een gedetailleerd ontwerp. Von Ribbentrop en graaf Grandi zijn gis termiddag achtereenvolgens op het Foreign Office ontvangen, waar zij op de hoogte werden gesteld van den stap door de Brit sche regeering gedaan. Als gevolg van deze bezoeken en ofschoon de Italiaansche en de Duitsche regeering haar standpunt nog niet hebben doen kennen ten aanzien van het Britsche denkbeeld, toonen diploma tieke kringen te Londen zich vrij optimis tisch over den afloop der onderhandelingen. De Duitsche minister von Blomberg heeft gisteren tijdens zijn Italiaansch bezoek een militair vliegveld bezocht en een groote vliegtocht gemaakt, zoodat hij dus even als zijn collega's een goeden kijk heeft kunnen krijgen op de Italiaansche lucht macht. Maar is het bezoek van von Blomberg alleen bestemd, om militaire schouwspelen te zien? Zelfs de Italiaansche pers betwijfeld dat en zegt, dat von Blom- berg's bezoek een ernstig en practisch doel heeft. Zoo schrijft de Gazette del Papoio, dat von Blomberg's uitstapje in de eerste plaats een vredelievende beteekenis heeft, doch Italië en Duitschland vergete het mili taire karakter van het bezoek geen oogen- blik. Beide landen moeten het contact tus schen hun legers uitbreiden, want deze militaire krachten tezamen zullen Europa kunnen redden van de bolsjewistische invasie, al doet dit bolsjewisme zich dan ook voor als democratie. Ziedaar, hoe de Italiaansche pers zich uit. En af weer: bepaald geruststellend is zoo'n uitlating niet. De Spaansche opstandelingen hebben een zwaar 'verlies moeten boeken door den dood van een hunner allerbeste le geraanvoerders, generaal Mola. Deze is namelijk op een vliegtocht verongelukt. Het lijk werd op 25 meter van het ge heel vernielde toestel gevonden en was onherkenbaar. Alleen aan de uniform herkenden men den generaal. Het radiostation van Salamanca heeft gisteravond om half acht meegedeeld, dat de bekende generaal Emilio Mola, bevelheb ber van het Noordelijke leger van de op standelingen, aan het front van Biscaje tij dens een verkenningsvlucht in een dichten mist terecht is gekomen en neergestort. De generaal kwam om het leven, evenals zyn adjudant, twee officieren van den gene- ralen staf en de beide vliegtuigbestuurders. Het toestel was op weg naar Valladolid en stortte neer bij Briviesca. Hoe het ongeluk gebeurde. De zender, die als „Radio-Nacional" wordt aangekondigd, meldt de volgende bijzonder heden over den dood van generaal Mola: „De generaal vertrok te negen uur in een dich ten mist van Vitoria naar Valladolid. Hij was vergezeld van luitenant-kolonel Pozas, twee officieren en een sergeant-bestuurder. Het toestel vloog te pletter tegen een berg helling op drie of vier kilometer van het dorp Castin de Peones. De autoriteiten von den het geheel vernielde toestel na eenige uren zoeken. Te Salamanca heerschte groote bewogen heid. De winkels werden gesloten, terwijl de voorstellingen in de schouwburgen geen doorgang vonden. De troepen in Biskaje hebben gevraagd het offensief te mogen her vatten om de nagedachtenis van Mola te eeren". Queipo de Llano over den dood vin generaal Mola. Queipo de Llano heeft gisteravond mede- deeling gedaan van den dood van generaal Mola. „Mola was een der voornaamste lei ders r-izer beweging, zoo verklaarde hij, en hij is gestorven bij het vervullen van zijn plicht." De mist was zeer dicht en belette elke operatie. Toch wilde de generaal over de linies vliegen, daar hij boven den mist een volkomen helderen hemel dacht aan te treffen. Plotseling werd de mist echter dich ter en om onbekende redenen moest het vliegtuig landen. Hierbij botste het toestel tegen een berg en de inzittenden werden eerst tegen de wanden van het toestel ge worpen en vervolgens op den grond. Allen werden gedood. Generaal Mola is gestorven, doch zijn geest blijft. Zijn dood kan niets veranderen, integendeel, het enthousias; ie zal nog grooter zijn om het werk waaraan hij zijn geheele energie gaf, te voltooien. Ik verzoek u voor hem een gebed te storten en voor zijn nagedachtenis een minuut stilte in acht te nemen". De vlaggen halfstok. In het door de troepen van Franco bezette Spanje, dat in Emilio Mola een zijner be kwaamste generaals verliest, waaien de vlaggen halfstok. Tezamen met generaal Franco bond gene raal Mola in Juli van het vorig jaar den strijd aan tegen het communisme en de anarchie. Op 17 Juli 1936 richtte hij van Pamplona uit zijn gedenkwaardige „oorlogs verklaring aan de vijanden van Spanje". In weinige dagen kon Mola het geheele Spaan sche gebied tusschen de noordkust, met uit zondering van de kustwegen, in zuidelijke richting tot op 50 K.M. ten noorden van Ma drid, Guadarrama en het Somosierra-geberg- te, naar het oosten tot Huesca en naar het westen tot de Portugeesche grens met inbe grip van de provincie Gallicie, in den noord westelijken hoek van Spanje, in zijn macht brengen. Wijziging in de legerleiding. Generaal Franco heeft na den dood van generaal Mola onmiddellijk een nieuwe re geling getroffen inzake het militaire opper bevel. Het noordelijke leger, dat tot nu toe onder leiding stond van generaal Mola, wordt gesplitst in een noordelijk en een cen traal leger. Het nieuwe noordelijke leger omvat de Baskische en Cantabrische provin ciën en staat onder leiding van generaal Da- villa. Het nieuwe centrale leger, Castillie en Aragon omvattend, wordt gebracht onder commando van generaal Saliquet. Generaal Queipo de Llano blijft leider van het zuide lijke leger. Generaal Mola. De loopbaan van generaal Mola. Generaal Mola heeft het grootste deel van zijn carrière in Marokko gemaakt, waar hy den rang van kolonel verkreeg. Na den val der dictatuur van Primo de Rivera keerde hy naar Spanje terug, waar hij tot direc teur-generaal der politie werd benoemd, welke functie hij tot den val der monarchie bekleedde. By het uitroepen der republiek gaf hij zijn post op en werd gedurende twee jaren niet met een commando belast. In dien tijd publiceerde hij zijn boek met herinne ringen en meeningen aangaande de gebeur tenissen, welke den val van de monarchie vooralgingen, hetwelk eenig opzien verwek te. Gedurende de 2 jaren, dat Lerroux en Gil Robles aan de macht waren, was hy we der in actieven dienst. Den 19den Juli 1936 was hy gouverneur van Pampeluna en als zoodanig nam hij de leiding op zich van den militairen opstand van Navarra, waar hy requetes wapende. Daarna nam hij deel aan de operaties van Irun, vervolgens aan het front van Madrid, om tenslotte opperbevel hebber van het noordelijk leger te worden. Hy schaarde zich aan de zijde van generaal Franco toen deze tot hoofd der nationalisti sche regeering werd aangewezen en stond bekend om zijn Carlistische gezindheid. CENTRALISATIE VAN DE NOORDELIJKE LEGERS IN CHINA. Een belangrijk succes voor Tsjiang Kai Sjek. Tsjang Sjie Liang uit zijn ambt ontzet. Den laatsten tijd zijn reeds eenige keeren berichten uit China ontvangen, volgens wel ke in Noord-Chineesche steden besprekin gen plaats vonden tusschen de leiders der troepen in Noord-China, de gouverneurs van de Noord-Chineesche provincies en ook tus schen deze Noord-Chineesche autoriteiten en vertegenwoordigers van de Centrale regee ring te Nanking. Uit deze berichten kreeg men den indruk, dat de Centrale regeering te Nanking krachtige pogingen in het werk stelde om de Noordelijke legers te reorgani- seeren en daardoor meer eenheid te brengen in China's verdediging. De opstand van Sianfoe, op 12 December van het vorige, jaar bij welke gelegenheid zooals men zich zal herinneren maarschalk Tsjiang Kai Sjek gevangen werd genomen door de ontevre den troepen onder leiding van generaal Tsjang Sjoe Liang, heeft zonder twijfel den stoot gegeven tot deze poging om grootere eenheid te brengen in de Noord-Chineesche legers. Het laatste bericht omtrent deze conferen tie tusschen de militaire autoriteiten bereikte ons gisteravond. Het bevatte de mededee- ling dat vertegenwoordigers van den gene- ralen staf van het leger der centrale regee ring en de bevelhebbers van de Noordelijke legers te Kaifeng in de provincie Honan een bespreking hebben gehouden, waarin beslo ten is maarschalk Tsjang Sjoe Liang uit zijn ambt te ontzetten. Zooals men weet was Tsjang Sjoe Liang, zij het na een berouw volle bekentenis van zy'n schuld en na een „gevangenschap" van eenige dagen te Nan king, in zijn ambt hersteld. Een verder be sluit van de conferentie te Kai Feng is, dat de Noordelijke legers gemoderniseerd zullen worden en gereorganiseerd in nationale di visies, waarvan de eenheden in garnizoen gelegd zullen worden in het Noorden van Kiangsoe, de provincies Anhwei en Honan en langs de Gele rivier. Tenslotte besloot de conferentie, dat de bevelhebber van het vyf- de leger, generaal Joe Hiou Koeng, die gou verneur van Hansoe was tijdens de gebeur- tenissen te Sianfoe, zich zal onderwerpen aan den militairen raad van Nanking. Het Noord-Oostelijke leger zal komen te staan onder generaal Li Hoe Sjin, pacificatie com missaris voor de provincies Honan en Anh wei. Deze nieuwe reorganisatie van de Noor delijke legers en de terzijdestelling van Tsjang Sjoe Liang vormen een duidelijk en groot succes voor maarschalk Tsjiang Kai Sjek. Dit resultaat van de besprekingen is van groote beteekenis voor China's militaire positie, vooropgesteld, dat het inderdaad zal gelukken de tot dusver uiterst onafhankelijk optredende troepen van het Noorden te cen- traliseeren en onder één gezag te plaatsen In de provincie Sinkiang in Chineesch Turkestan is een opstand uitgebroken, waardoor de geregelde autobusverbinding tusschen Sinkiang en Soeiyuan is gestaakt. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn Mohammedaansche benden slaags ge raakt met provinciale troepen onder com mando van den commissaris van landsver dediging Sjeng Sji Tsia, die algemeen werd beschouwd als een beschermeling van sovjet-Rusland. In Chineesche kringen is men van oor deel, dat nu agenten van de sovjets de Mohammedanen hebben aangespoord tegen Sjene in opstand te komen. Het gevolg van den opstand. Een onverwacht gevolg van den op stand in Sianfoe op 12 December 1936 is een sterke vooruitgang in het brengen van een grooter eenheid in de Chineesche legers. Te Kaifeng in de provincie Honan is een conferentie gehouden tusschen de vertegenwoordigers van den generalen staf van Nanking en de bevelhebbers van de noordelijke legers en men is tot de vol gende resultaten gekomen: t le. maarschalk Tsjang Soe Liang zal uit zijn ambt worden ontzet. 2e. De noordelijke legers zullen worden gemoderniseerd en gereorganiseerd in nationale divisies, waarvan de eenheden zullen worden gecantonneerd in het noor den van Kiangsoe, Anhoei en Honan en langs de gele rivier. 3. De generaal van het vijftigste leger, Yu Hioe Kung, die tijdens de gebeurtenis sen in Sianfoe fouverneur was van Kan- soe, zal zich onderwerpen aan de militaire commissie van Nanking en het noord oostelijk leger zal ondergeschikt worden gemaakt aan generaali Li Hoe Sjin, pacifi catie-commissaris van Honan en Anhoei. DE HUWELIJKSREIS VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR. Gisteravond te kwart over zes verlieten de hertog en de hertogin van Windsor kasteel Candé om zich naar kasteel Was serleonburg te begeven. Tot Amboise werd de auto van de jonggehuwden door een sterke politiemacht begeleid. Buiten het hek van het kasteel werd het jonge paar door velen toegejuicht. In den middag heeft Rogers aan de pers twee mededeelingen van den hertog ver strekt. De eerste luidde als volgt: De hertog en de hertogin van Windsor nemen de gelegenheid te baat om de jour nalisten hun dankbaarheid te betuigen voor de hoffelijkheid, welke zij hebben bewezen in de moeilijke omstandigheden. In de afgeloopen maanden heeft de pers onvermijdelijke onjuiste berichten gepu< bliceerd, doch telkens wanneer dit moge lijk was, werden onjuiste berichten her steld. Ten aanzien van de toekomst kan de hertog nog niets zeggen, hij zal evenwel steeds bereid blijven belangrijke mede deelingen betreffende hemzelf of de her togin te verstrekken. Tevens maken de hertog en de hertogin van de gelegenheid gebruik om een beroep te doen op de we reldpers, waarvan zij de moeilijke op dracht ten volle begrijpen, om zooveel mogelijk de discretie te bewaren, waarop het hertogelijk paar recht meent te heb ben. In de tweede verklaring danken de hertog en de hertogin allen die ter gele genheid van hun huwelijk hun beste wenschen hebben gezonden of geschenken hebben doen toekomen. De jonggehuwden zullen dit nooit vergeten. Zij hopen, dat ra de moeilijke uren, welke zij hebben doorgemaakt, zij thans zullen kunnen ge nieten van een rustig, nuttig en kalm leven. Gister over de Spaansch-Fransche grens geleid. De uit vyftien personen bestaande bemanning van het Nederlandsche s.s. Andra, omtrent wier lot men langen tyd in ongerustheid heeft verkeerd, is gister over de Spaansch-Fransche grens ge leid. Zooals men zich herinneren zal, is de Andra, welke toebehoorde aan de reedery Socdeco te Antwerpen en levensmiddelen naar Spanje had vervoerd, op de terugreis, in ballast varende, op weg van Bilbao naar Swansea, in het begin April door den kruiser der zeestrijdkrachten van generaal Franco, de Almirante Cervantes, tot zinken ge bracht, waarna de opvarenden aan boord van dezen oorlogsbodem werden genomen. Kapitein was de heer Dragten uit Rotterdam. Sedert dien zyn de mannen door de Fran co-autoriteiten te San Sebastian vastgehou den. Op 24 April werd op het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag van Hr. Ms. gezantschap te Lissabon de mede- deeling ontvangen, dat de bemanning van de Andra was vrijgelaten en naar huis ge zonden was, doch hier te lande wachtte men tevergeefs op de terugkomst der zeelieden. Op 9 Mei kreeg het departement toen het bericht van den Nederlandschen consul te San Sebastian, dat de bemanning zich daar nog in verzekerde bewaring bevond. Aan den consul is toen onmiddellijk opdracht ver strekt stappen tot invrijheidstelling der Nederlanders te ondernemen. Thans zijn deze dus eindelijk met succes bekroond. Naar wy vernemen, hebben de schepelin gen, zoodat zij op Fransch grondgebied wa ren aangekomen, zich onmiddellijk telegra fisch in verbinding gesteld met de directie van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor te Rotterdam, dat hen had aangemonsterd en dat hen thans van reisgeld zal voorzien. Tegen Zaterdag of Zondag wordt de beman ning te Rotterdam terug verwacht. Balkon ingestort. - Gistermiddag is te Parys een balkon van de vijfde étage van een huis aan de boulevard des Capucinos omlaag gestort en op het terras van een café terecht gekomen. Verscheidene bezoekers werden ernstig gewond. Een meisje van vyf jaar is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd en daar na aankomst overleden. De „ijzeren long" op weg naar Ame rika. - Frederick Suite, zoon van een million- nair uit Chicago, kreeg verleden jaar, toen hij een reis om de wereld aan het maken was, in Peiping een aanval van kinderver lamming. Tengevolge hiervan kon hij haast niet meer ademen; zijn leven werd echter gered met behulp van een groot toestel, de „ijzeren long", waardoor lucht in en uit zijn longen wordt gepompt. Zonder dit toestel zou hy vermoedelijk niet langer dan enkele minuten in het leven kunnen blijven. Gisteren werd, naar Reuter meldt, de jonge Suit te Sjanghai aan boord gebracht van het mailschip „President Coolidge", dat hem naar Amerika terugbrengt. Er moest een stuk uit het schip worden gezaagd om den patiënt in een hut onder te brengen; de „ijzeren long" is namelijk een onhandelbaar gevaarte. Zij heeft de gedaante van een cy- linder en is 7 voet lang. Het mechanisme wordt aangedreven door een oliemotor. De cyllnder omvat den patiënt geheel, alleen zyn hoofd steekt er boven uit. De reis van Peiping naar Sjanghai werd gemaakt in een specialen trein. Een dokter, negen verpleegster en een aantal monteurs, die de „ijzeren long" bedienen, vergezellen den patiënt. Déraillement in Engeland. - Een trein, die gisteren op het spitsuur van half negen het zeer drukke station Bakerstreet kwam binnenrijden, is gedeeltelijk ontspoord, heeft een stilstaanden trein aangereden en de beide eerste wagens zijn in de tunnel door gedrongen, waar een groote verwoesting is aangericht, zoodat het verkeer volkomen moest worden omgelegd en speciale bus diensten naar Edgfl/are en Harrow zyn inge legd. Elf passagiers in den eersten wagen zijn licht gewond, maar slechts een van hen is ter observatie in een ziekenhuis gehouden. Spionnage in Hongarije. - Het Hongaar- sche militaire gerechtshof heeft drie Hon- gaarsche burgers wegens spionnage veroor- deld tot straffen van 6 tot 15 jaar dwang arbeid. Landarbeidersstaking. - In een negental Fransche gemeenten waar de landarbeiders staken, hebben zich enkele incidenten vooi- gedaan. Te Tremblay Les Gonesse heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen werkgevers en stakers. Enkele personen, onder wie gendarmes, werden gewond. Twee arrestaties werden verricht. Brand in een film-theater. - Te Hem bü Roubaix (Fr.) is in een atelier voor film reiniging een ontploffing ontstaan, welke door brand gevolgd werd. Een persoon werd daarbij gedood. Twee personen werden ge wond en verkeeren in zeer ernstigen toe stand. Nog twee gewonden van de „Deutsch- land" overleden. - In het hospitaal van Ibiza zijn twee stokers van de „Deutschland" aan de bij het bombardement van dit schip bekomen verwondingen overleden. '1 V

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1