Rechtszaken. BERGEN URSEM WARM EN HUIZEN Kantongerecht te Alkmaar. NIEUWE NIEDORP BLOKKER *t ZAND UITGEEST pende rekening van de medeleden 34823,36, rente der spaargelden 4325,60. De balans sloot in ontvangsten en in uit gaven met een bedrag van 169904,55. Hiervan is te vorderen van rekeninghouders 74476,92, rente van voorschotten 527,18. De schuld aan de rekeninghouders was 7713,31, aan het reservefonds 11328,56. De rekening en balans werden goedge keurd. Hierna bracht de kassier, den heer J. Akkerman, het jaarverslag uit. Uit het ver slag, dat getuigt van een gezond beheer, zij gememoreerd, dat er 334 spaarbankboek jes, 55 rekening-courant-boekjes en 51 voorschotboekjes zijn uitgegeven. Het leden tal ging (door overlijden en vertrek) terug tot 128. Het aantal posten in het dagboek, verstrekte voorschotten en inlagen der spaarbank, ging regelmatig vooruit. Op 31 December was niet alle rente betaald, doch nu wel. Als eens een enkele maal krachtig moet worden opgetreden, is dit in het belang der bank. Het uitvoerige verslag werd onder instemming goedgekeurd. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer C. Zeeman. Als lid voor het bestuur (vac. K. Muijs) had het bestuur een voordracht opgemaakt en wel: 1. J. Oostwouder, 2. J. Muijs, 3. H. Mulder. Gekozen werd de heer J. Oost wouder. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen den heer B. Strooker. Als lid van het bestuur (vac. IJ. Blokker) werd gekozen de heer G. Hommes. Als plaatsver vangend bestuurslid werd gekozen den heer K. van 't Veer. De rente voor spaargelden is 214 en voor voorschotten en in loopen- de rekening 4 Geslaagd. Onze plaatsgenoot C. Peetoom, monteur bij het G. E. B. slaagde voor het P. W. A. examen voor opzichter bij electriciteitsbe- d rij ven. Het examen staat onder toezicht van het Kon. Instituut voor Ingenieurs. Vertrokken personen. C. Oudes ,geen, reiziger, naar Alkmaar. M. Jonker (echtg. W. Peppinck), N.H., z.' b., naar Heiloo. D. P. Scholten, R.K., land arbeider, naar Heilo:. P. Mors (echtg. J. C. Louwe), R.K., z. b., naar Koedijk. P Sikkema, geen. landarbeider, naar Ooststel lingwerf. M. Schaüenberg, E.v.L., dienst bode, naar Zandvoort. AH. Smelting (wèd- v. J. A. Hoekmpyer), E.L., z. b., naar Alkmaar. N. Koning, N.H., dienstbode, naar Alkmaar. G. Pauw, D.G., huishoud ster, naar Alkmaar. A. N. J. M. van der Weiden, R.K, reiziger, naar Heiloo. L. Jonker, G.G., loopjongen, naar Wervershoof. A. van der Eem, N.H., kinderjuffrouw, naar 's-Gravenhage. S. Borts, N.H., win kelier, naar Den Helder. HA. van der Steen, R.K., dienstbode, naar Alkmaar. M. K. de Jong (echtg. H. A. Broëlman), z. b., naar West-Indië. J. P. Nederveen, N.H., monteur, naar Den Helder. J van Loenen, geen, tuinbouwarbeider, naar Hens broek. V. Rahder, (echtg. W. J. H. Schop- huys), N.H., z. b., naar Alkmaar. W. Wokke, R.K., slager, naar Diemen. S. A. Out (echtg. H. A. Tuin), R.K., z. b., naar Heemskerk. C. Fraanje (wed. v. H. Schreuders, N.H., z. b., naar Zaandam. E. Boom, N.H., z. b., naar Zaandam. L. H. van der Woude, Ger.K., hulp-commies, naar Ginneken. S. Steinbach, R.K., dienstbode, naar Duitschland. H. L. de Leth (echtg. L. Schuil), geen, z. b., naar Amsterdam. G. Pijper, N.H., chauffeur, naar Amerika. A. W. Out, R.K., dienstbode, naar Hilver sum. Th. Pepping, R.K., veehouder, naar Anna Paulowna. E. B. H. Bremer, R.K., religeuze, naar Midden Afrika. C. Zoon, R.K., z. b., naar Midden Afrika. P. M. Olsthoven, R.K., geestelijk zuster, naar Mid den Afrika. A. M. van der Salm, R.K., z. b., naar Midden Afrika. J. M. Beentjes, R.K., religeuze, naar Midden Afrika. Voorts 4 leerlingen van het R.K. Pensionaat. Ingekomen personen. C. S. O. Kerkhoven, geen, z.b., Wilhelml- nalaan 20 van Brukelen-St. Pieters. K. M. Gerritsen, G.K., opticien, Karei de Groote laan 22 van Groningen. H. Fürtner, E.L., dienstbode, Boulevard 2 van Oostenrijk. H. Spaander, N.H., landbouwer, Loudelsweg 107 van Midwoud. C. C. Nijhoff, N.H., ge leidster, Elzenlaan 2 van Ermelo. G. van Terwisga, N.H., accountant, Zuidlaan 29 van Schiedam. Th. J. Stadegaard, R.K., café houder, Bergerweg 1, van Monnikendam J. A. Keesom, R.K., slager, Stroomerlaan 9 van Naarden. A. Waterdrinker, geen, landbouwer, Heerenweg 38 van Oterleek. H. J. Verkuijl, G.K., reiziger, Nassaulaan 6 van Boskoop. P. de Reus, N.H., veehou der, Kerkedijk 12 van Wijde Wormer. A. van Pel, O.B.C., kellner, Karei de Groote laan van Amsterdam. A. J. A. Lulofs, V.G., z.b., Buerweg 57 van Amsterdam. G. Blokker, N.H., z.b., Midden-Geestweg 12 van Heerhugowaard. A. Fürtner, E.L., dienst bode, Boulevard 2 van Duitschland. A. Hanning, geen, arb.-telegrafist N.S., Prin- sesselaan 6 van Amsterdam. P. Duif, N.H., broodbezorger, Geestweg 28 van Amster dam. N. Rademaker, D.G., kantoorbed., aJn Oldenburglaan 24 van Hilversum. M. Konijn, R.K., h.i.d.h., Kruisweg 58/60 van Amsterdam. Th. Vrouwe, R.K., landarb., Bergerweg 106 van Zijpe (N.H.) A. H. Jansen, R.K., huishoudster, Kerkedijk 37 v. Amsterdam. N. Groeneveld, N.H., z.b., Wilhelminalaan 20 van Rotterdam. H. Veen- stra, N.H., dienstbode, Prinsesselaan 46 van Smallingerland. A. N. Driesen, R.K., bak ker, Dorpsstraat 80 van Alkmaar. J. A. v. d. Griend, N.H., spoorwegbeambte, Witte- weg 15 van Oosthuizen. A. Harder, N.H., geleidster, Verspijckweg 7 v. Velsen. I. B. J. L. Maüerv N.H., ka mermeisje, Breelaan 16 v. Duitschland. A. Kuitwaard, ë.H., z. b., Zeeweg 22 v. Rot terdam. M. Reizinger (echtg. H. J. J. M. Dorbeck), z. b., Wilhelminalaan Noord 1 v. N.O.I. B. J. Doornebos, geen, auto-mon teur, Bergerweg 91 v. Amsterdam. N. A. Wesseling, N.H., dienstbode, Kastanjelaan 9 v. Hoogkarspel. N. Boontjes, geen, dienst bode, Breelaan 21 v. Anna Paulowna. T. G. Onrust, geen, z. b., Russenweg 1 v. Zaan dam. B. ten Hoeve, N.H., dienstbode, Ver spijckweg 7 v. St. Maarten. J. Mor&h, R.K., timmerman, St. Antoniusstraat 15 v, 's-Gravenhage. L. P. J. M. Speo (echtg. F. J. van Weert), R.K., z. b., Doorntjes 8 v. Amsterdam. P. C. van Ooyen, R.K., dienstbode, Randlaan 2 v. Breda. E. E. van Poeteren, geen, z. b., Ruïnelaan 25 v. Zaandam. J. Vollenga, geen, z. b., Groene- weg 40 v. Den Helder. J. M. E. Henkel- man (echtg. A. Leuver), R.K., z. b., Geest- weg 28 van Amsterdam. J. J. Henkelman, R.K., z. b., Geestweg 28 v. Amsterdam. A. Brevé, N.H., dienstbode, Jacob Kalffweg v. Beets. B. van der Meulen, N.H., dienst bode, Russenweg 28 v. Franekeradeel. J. Verburg, N.H., schilder, Breelaan 92 v. Mij drecht. J. C. de Klerk, R.K., z. b., Kogen- dijk 52 v. Haarlem. W. A. C. van Duin, P.K.N.I., planter, van Reenenpark 3 van N.O.I. C. Stam, R.K., dienstbode, Kleine Dorpsstraat 1 v. Schagen. E. Koeleman (echtg. N. Schotten), R.K., z. b., Jan Olden burglaan 42 v. Alkmaar. A. Retsema, N.H., dienstbode, Kerkelaan 15 v. Hooge- zand. E. Hoornweg, Zend.Gem., dienst bode, Komlaan 15 v. Steenwijk. A. Boe zen, N.H., dienstbode, Studler van Surck- laan 17 v. Borger. G. Spaander, N H., landbounwer, Loudelsweg 107 v. Mid woud. Kinem, Moh., baboe, van Reenen park 3 v. N.O.I. H. A. A, van Breukelen, geen, koopman, Hertenlaan 6 v. Japan. G. Dekker, N.H., denstbode, Heer°nweg 85 v Callantsoog. A. A. N. Thomsen, N.II., advocate, Studler van Surcklaan 12 van Gouda. P. van Diepen, R.K., stucadoor, Colnotwe 2 v. Zuid-Afrika. P. L. J. M. Okhuysen, R.K, leeraar lichaamlijke oefe ning, Guurtjeslaan 5 v. Alkmo— 5 leerlingen van het R.K. Penr' Gerardus Adrianus Oude Niedorp en Maria Cornelia te Ondertrouwd: Boekei Verhaart Johannes Jacobus Verduin Koedijk en Maria Geertruida Groenland. Albert Blok te Egmond aan Zee en Maria Billig. Josephus Eduardus Buijs en Kosl ma Kiehl te Schoorl. Albertus Jacobus Dekker te Heiloo en Maria Vader. Getrouwd: Johannes Christiaan van Roo te Amsterdam en Christina Gesina Holt huizen. Willem Nicolaas Droog te Beem ster en Alida Afra Bos. Willebrordus Jo sephina Johannes van de Laarschot en Eli sabeth Anna Maria Pekelharing, Overleden: Cornelia Haringhuizen, 74 j., echtg. van A. Leijen. Jan Valk, 29 echtg. van E. C. de Boer, overl. te Alkmaar. Klaas Groot, 53 j„ echtg. van N. Schagen overl. te Alkmaar. Éy den veehouder C. dijk, gemeente Ursem, is rotkreupel geconstateerd. Rotkreupel. Tessel te Noord onder de schapen Aanvoer veiling. te Warmenhuizen werd Aan de veiling verhandeld in: Mei 1937 Roode kool 26.900 K G. Gele kool 30.450 D. Witte kool 146 575 Uien 12.326 Peen 6.325 Bieten 1.625 Late aardappelen 400 Rabarber 34.750 De omzet bedroeg in Mei 1937 tegen 1016,69 in Mei 1936. Mei 1936 1500 K.G. 4100 175 42850 8733,71 Slechte achterlichten Vorige week stond de chauffeur J. A. uit Egmond voor den kantonrechter terecht omdat hij aldaar gereden zou hebben zonder een behoorlijk verlicht nummerbord. Aan gezien A. toen beweerde, dat hij van niets wist, was de zaak aangehouden en heden was hij opnieuw voor het voetlicht ver schenen, ditmaal geassisteerd door den rijks veldwachter Minnee, die het geheugen van A. eens wat kwam opfrisschen. Zoo bleek dan, dat A. te Egmond een stopbevel zou hebben gekregen, doch hi was aanvankelijk doorgereden, ondanks het feit dat twee roode lichtjes hem tot stoppen maanden. De lichtjes stonden stil, zei A. en hij kon er net tusschendoor, zoodat hij door gereden was. Natuurlijk was hij op den terugweg in den val geloopen, want de rijks veldwachters die A. hadden willen aanhou den voor controle van het nummer De heer Niedorp, is inspecteur dienst Benoemd. D. Renpt, veearts te Nieuwe benoemd tot plaatsvervangend van den veeaitsenykundigen Mevr. Blokker, Prinses Juliana bedankt. de wed. KoemanGroot te O.- zond voor eenigen tijd aan H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bern- hard een eigengemaakt gedicht, betrekking hebbende op bet voltrokken huwelijk van het koninklijk paar. De verzen waren gezet naar het Lippe-Biesterfeld volkslied. Een dezer dagen nu kreeg mevr. Koeman een eigenhandig geschreven brief van prinses Juliana, waarin vriendelijk dank werd gezegd voor het mooie gedicht. Benoemd De heer J. Holtrop te 't Zand is benoemd tot assistent-machinist aan de kaasfabriek te Purmer. Het zilveren pastoraat van pastoor J. C. van der Loos. Zondag a.s. hoopt de heer J. C. van der Loos den dag te herdenken, waarop Z. E. ge durende 25 jaar als Herder de parochie voorgegaan. is BERGEN (N.H.) (Mei). Geboren: Anna Petronella d. van C Zandbergen en A. P. Levering. Jan z. van G. J. Smit en J. Korver. Marcel z. van A. Philippo en J. Kelder. Majella Franciscus Maria z. van M. W. L. M. Cijffers en H. J. E. M. Bruns. Kafina Albertina d. van J. Jol en C. M. Wokke. Nicolaas Pieter z. van J. Kokkes en P. J. Schuurman. Hiido Johan Ggrard Jacob z. vap P. Hoogcarspel en H. M. van Tinteren. Jacobus Nicolaas Maria z. van N. J. Schaper en J. G. M. Rault, Petrus Johannes z. van N. Vrasdonk en J. Berkhout. Ondertrouwd: Cornelis Hendrik Dijs en Ida Senk. Getrouwd: Hendrikus Anthonius Tuin te Heemskerk en Simonetta Anna Out. Jacobus Nicolaas Al te Alkmaar en Afra Blankertdaal. Gerardus Petrus Willem Koopman te Alkmaar en Leopoldine Johan- na Pospichal. Dirk Volker Nyland te Was- sènaar en Charley Afinie Fernhout. Nico laas Johannes Schroor en Geertruida Maria Roobeek. Overleden: Simon Bakker, 50 j., echt- gen. van T. Kloek. Dirk Kolles, 85 j., wed. vgn E. Beeldman. Johanna Marinus, 43 j., wed. van A. J. T. Huijgens. Elbrecht Ko ning, 13 j., overl. te Alkmaar. Johanna Jalink, 68 j., echtg. van H. Roos. Anna Aleida Veldwijk, 55 j., echt^. van H. Dijs. OUDORP (Mei). Geboren: Elisabpth d. van A. van Lie- nen en G. P. Heertjes. Petrus Maria z. van Petrus Braakman en G. M. Imrtiing. Johannes Adrianus z. van A. Rootring en F. A. Raguse. Karei Oege z. van K. J. Borsboom en G. van der Wal. {■an zijn papieren, hadden an de achterzijde in het geheel niets kunnen lezen. Zoo kwam het per slot van rekening nog geheel anders tot een einde dan A. gemeend had, want van zijn aanvankelijk verweer bleef niet veel over. De uitspraak was 4 of 4 dagen. Een tweede kaninefaat, de chauffeur B. P. v. E. uit Heemskerk, had in Castricum gereden met een vrachtauto zonder dat zijn nummerboord behoorlijk verlicht was ge weest. Ook van E. had de vorige week zoo weten te draaien, dat zijn zaak heden op nieuw in behandeling werd genomen. Hij beweerde, dat hij in de garage pas geverbali seerd was en dat toen het nummer zeer goed leesbaar was. Uit de verklaringen van den verbalisant, den rijksveldwachter C. de Meester, bleek evenwel, dat er van behoor lijk lezen geen sprake was, zoodat ook dit maal het excuus geen resultaat opleverde. Het feit, dat de wagen zou worden afge schaft, bracht den kantonrechter ertoe v. E. tot 2 of 2 dagen te veroordeelen. De smalle brug. Op 21 April reed de melkrijder D. van Leeuwen op den Rijperweg te Beemster toén hij bij nadering van een bruggetje in dien weg aldaar opmerkte hoe met be trekkelijk flinke snelheid vanuit tegen overgestelde richting een andere vracht auto naderde, v. L. die de 60 reeds gepas seerd is had niet zooveel haast en oordeel de het wijselijk rustig aan den eenen kant van de brug te blijven wachten omdat er toch geen twee tegelijk over konden. Toen hij bijna stilstond was de vrachtauto, waarvan later bleek dat deze bestuurd werd door den chauffeur A. D. uit Broek op Langendijk, tegen zijn voorwielen aan gereden en had hem eenvoudig dwars den weg over gesleurd. Volgens van Leeuwen zoowel als zijn passagier A. Houttuin uit Beemster, had verdachte het bruggetje veel te snel „ge nomen." Bovendien was de schade ook niet gering geweest daar deze niet minder dan 475 bedroeg. Ook de ambtenaar van het O. M. stond aan den kant van de aangeredene en meende dat verdachte het smalle bruggetje nooit met een snelheid van 50 a 60 K.M. had mogen passeeren. Wanneer hij het wat kalmer had gedaan was er hoogst waarschijnlijk niets gebeurd. Eisch 20 of 15 dagen hechtenis. Uitspraak volgende week. Alweer het standplaats innemen. Schering en inslag zijn de laatste weken de veroordeelingen terzake van het inne men van een standplaats zonder vergun ning van B. en W. Reeds zagen we ettelijke ijscoventers uit Heiloo de revue passeeren en thans was het de koopman P. de L. die in Noordscharwoude met zijn bakfiets, waarop een hoeveelheid fruit en visch, was geverbaliseerd wegens het innemen van een standplaats zonder vergunning. Verdachte de L. was niet onbeslagen ten ijs gekomen want hij had zich voorzien van een verdediger en wel mr. Leesberg. Het bleek dat verdachte op een drietal tijdstippen geverbaliseerd was wegens bovengenoemde overtreding. Het was naar mededeelingen van rijksveldwachtei Rood, trouwens niet de eerste keer da, verdachte of liever verdachtes vader zich aan een dergelijke overtreding schul dig maakte. Enfin het werd een eindelooze strijd over het feit of verdachte nu wel had mogen verkoopen of niet. De ambtenaar was van meening van niet en vroeg drie geldboetes resp. 4 of 4 dagen, 6 of 6 dagen en 8 of 8 dagen. Dé verdediger, mr. Leesberg, meenae, dat het hier feitelijk een principieele kwestie be trof en pleitte op juridische gronden ontslag van rechtsvervolging. Het eenige wat nog hilariteit verwekte in deze affaire was de bewering van verdachte, die toen hy het laatste woord kreeg, opmerk te, dat hij het net zoo had willen zeggen als de verdediger. Uitspraak volgende week Vrijdag. Auto verkeerd geparkeerd. De verzekeringsagent A. T. uit Warmen huizen was op 30 Maart in Koedijk geverba liseerd, omdat hij zyn auto aan den westkant van den weg had geparkeerd, terwijl toch is aangegeven dat dit juist aan de oostzijde moet geschieden. T. beweerde, dat hij nooit in Koedyk moest zyn en dus ook niet met de plaatselijke ver ordening op de hoogte was. 't Liep nogal goed af, want de kantonrechter veroordeelde hem tot 1 of 1 dag. Hardleersch I De tuinder P. A. uit Limmen moest op 10 April een zakje aardappelen bij een klant te Heerhugowaard bezorgen, doch kwam tot de ontdekking, dat een stuk van den weg, dien hij per fiets wilde volgen, opgebroken was Hij had toen zijn rijwiel maar aan den kant gezet en was verder gaan loopen. Zoo werd de fiets onbeheerd aangetroffen door een rijksveldwachter, die A. bij zijn terugkomst op een proces-verbaal vergastte. Het mooi ste van de zaak is nog dat een fiets van A een paar jaar geleden gestolen is, doch hi schijnt zijn slordigheid niet te willen lee ren. De vrijwillige verzekering kostte hem nu 3 of 3 dagen. DUITSCHE MISDADIGER VOOR DE GRONINGSCHE RECHTBANK. Op Zaterdag 10 April arresteerde de recherche te Groningen den 30-jarigen Duitscher Max Peter Natho, afkomstig uit Dessau Anhalt, die zich schuldig had ge maakt aan inbraken in Finsterwolde, Beer- ta en in verschillende plaatsen van Noord holland, alsmede aan vele inbraken en een geval van doodslag in Oost-Friesland. Gister werd de man voor de rechtbank te Groningen geleid in verband met een ver zoek van de Duitsche justitie tot zijn uit levering. De officier van justitie eischte de uitle vering, waarover de rechtbank te zijner tyd zal beslissen, doch eerst zal N. voor de Groningsche rechtbank moeten terecht staan wegens de in ons land gepleegde inbraken. DE BEROOVING MET MOORD TE OPENDE. Tegen een der medeplichtigen acht jaar geëischt. In den nacht van 24 op 25 Juli van het vorige jaar werd te Opende (gem. Groote- gast, Gron.) door de gebroeders Wiersma uit Groningen, die inmiddels door de rechtbank aldaar tot resp. 18 en 12 jaar ge vangenisstraf zyn veroordeeld, een beroo- ving, gevolgd door moord, gepleegd op den 72-jarigen Reinder Zetsma, betaalmeester van het armbestuur. Hierbij was hen een buit in handen gevallen van ruim 680, terwyl zij voorts een revolver ontvreemd den. Voor de Wiersma's vertrokken, heeft de ongste van de twee, D., den ouden man be dreigd en met de revolver op hem gevuurd, waardoor Z. een doodelijke wond in de borst kreeg en kort daarop is overleden. Als verdacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf, werd indertijd nog gearres teerd de 45-jarige arbeider P. M. uit Grootegast, thans gedetineerd. Deze stond gister voor het gerechtshof te Leeuwarden terecht, daar hij in hooger be roep was gekomen van het Vonnis der Groningsche rechtbank, waarbij hij was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstra*. De officier van justitie had acht jaar ge ëischt. M. was ten laste gelegd, dat hij aan Rinze Wiersma inlichtingen had ver strekt, die tot den overval leidden. M. had W. verteld, dat Z. op gezette tyden veel geld in huis had, een oude zwakke man was en in een huis woonde, waarin men gemakkelijk binnen kon drin gen. De procureur-generaal, mr. Viehof, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte wegens het opzettelijk, door het geven van inlichtingen, uitlokken van dief stal, voorafgegaan door geweldpleging tegen personen, een gevangenisstraf van acht jaar. Uitspraak over veertien dagen. INSTORTING VAN EEN STEIGER TE VOORBURG. Gister zette de Haagsche rechtbank het op 22 April aangevangen onderzoek voort in de zaak tegen den Haagschen aannemer C. P., die wegens het veroorzaken van dood door schuld had terechtgestaan. In Augustus van het vorig jaar is te Voor burg, tijdens werkzaamheden aan de meel fabriek Koechlin, een steiger, welke boven het water was geconstrueerd, ingestort, waarop drie metselaars hun arbeid verricht ten. De drie arbeiders vielen, tengevolge waarvan een hunner is overleden. Bij de vorige behandeling van deze zaak had een inspecteur van bouw- en woning toezicht als deskundige verklaard, dat hij, achteraf beschouwd, de constructie aller minst deugdelijk vond. In de heden voortgezette behandeling werden drie deskundigen gehoord, die de bevestiging van den steiger niet voldoende vonden. Eisch, wegens het veroorzaken van dood door-schuld, een maand hechtenis. VAN OPLICHTING VRIJGESPROKEN. Afscheid van den heer J. Groen Az. De 40-jarige S. G. directeur vap het Centraal Kantoor" te 's-Gravenhage en diens broers de 28-jarige Merc. G. en de 38-jarige Meyer G., die als agenten van dat kantoor waren opgetreden, hebben voor de Haagsche rechtbank wegens oplichting terechtgestaan. Ze hadden een inwoner van Numansdorp een aantal effecten verkocht voor 1650, terwyl deze stukken niet meer dan onge veer 1300 waard waren. De Haagsche rechtbank deed heden uit spraak en sprak alle drie verdachten vry, omdat de oplichting niet wettig en over- tuiegnd bewezen werd geacht. UITSPRAAK IN MILLIOENENZAAK OENE VAN TEYEN EEN WEfK UITGESTELD. De rechtbank te Leeuwarden zou gister uitspraak doen in de mililoenenzaak Oene van Teyen. Op Donderdag 22 April j.1. bepleitte mr. de Jong te Amsterdam uitvoerig de be langen der eischers, die op de publieke tri bune het kalme pleidooi in groote spanning volgden, waarna mr. Beakhuis, te Leeu warden, de raadsman van enkele aanzien lijke families, die het ontzaglijke vermogen erfden, op juridische gronden de aange voerde argumenten van zijn tegenstander betwistte en trachtte te ontzenuwen. Mr. De Jong vroeg van de rechtbank geen recht in de zaak zelf, doch voorloopig niets anders dan te mogen worden toegelaten om te bewijzen, dat Oene van Teyen in 1859 niet in staat was een testament te ma ken. Heden deelde de president der recht bank mede, dat de uitsoraak een week is uitgesteld en is bepaald op Donderdag 10 Juni. BELEEDIGING VAN EEN GROEP DER BEVOLKING. In Januari van dit jaar kwamen er bij de justitie uit verschillende plaatsen klachten binnen over een artikel in het tijdschrift: „Het Gouden Tijdperk", geti teld „De r.-k. kerk zegent moord", dat be paalde uitlatingen bevatte naar aanleiding van den oorlog in Abessinië. Bij onderzoek bleek, dat het tijdschrift verspreid werd door het „Bijbel- en Trac- taatgenootschap" te Heemstede, waarvan een Duitscher, die zich predikant noemt, de leider is. Hij verstrekte kost en inwo ning aan een aantal personen, die als tegenprestatie of tegen een kleine vergoe ding in verschillende plaatsen des lands met het tijdschrift gingen colporteeren. Vijf hunner, vier Duitschers en een Ne derlander, waren in Januari in Bovenkar- spel aangehouden, toen zij daar het blad verspreidden. Gistermiddag stonden zij voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens overtreding van art. 137 d. wet boek van strafrecht, waarin het versprei- !en van tijdschriften, die een uitlating n beleedigenden vorm over een groep der jevolking bevatten, strafbaar wordt ge- teld. In zijn requisitoir zeide de officier van Justitie, dat in het Januarinummer het katholieke deel der bevolking is beleedigd in het bewuste artikel, waarvan de inhoud aan de verdachten bekend was. Vooral aan vreemdelingen, die in ons land gastvrij heid genieten, past het niet, de wet te overtreden. Spr. eischte tegen allen acht dagen ge vangenisstraf. Vervolgens stond de leider van het ge nootschap, de Duitsther W. terecht, we gens het eveneens in artikel 137 d. straf baar gestelde voorradig hebben van ge schriften met een beleedigenden inhoud voor een deel der bevolking. Verdachte ontkende den opzet tot beleediging en voerde voorts aan, dat het artikel gericht was tegen een systeem van een bepaalde kerk, en niet tegen een groep, die in de leer van deze kerk geloofde. De officier achtte de overtreding bewe zen en eischte tegen W. een maand ge vangenisstraf. Uitspraak 17 Juni. OVERTREDING LOTERIJWET? Premie-obligaties verkocht. De directeur van het Hollandsch Cre- diet- en Administratiekantoor M. R. stond gister in hooger beroep te Amsterdam voor de vijfde kamer der arr. rechtbank terecht, verdacht van het aanleggen van een ver boden loterij. De kantonrechter had hem voor dit feit tot driehonderd gulden boete veroordeeld. Hij verkocht, door bemidde ling van wederverkoopers, sigarenwinke lier, e.d. premieobligaties van de „Cre dit National". Die stukken kon het pu bliek koopen op afbetaling: d. w. z. men betaalde 2.50 of 3 en kreeg daarvoor een „aankoopnota", die al recht gaf op een kans: men trok mee in de trekking, die de „Oedit National" hield, en waarbij een hoofdprijs van een millioen francs werd uitgeloot. Later kon men de premie-obli gatie, waarop men dus al 2.50 had ge stort verder afbetalen, hetzij in eens, het zij in termijnen. De loterij wet verbiedt de verkoop van zoogenaamde certificaten op premieloten, waaronder zij verstaat> stukken die recht geven op den gedeeltelijken eigendom van een oorspronkelijk agn^eel in een loterij of premieleening of op de aan zoodanig aandeel verbonden winstkans bij trekking. In hooger beroep werden wederom eenige getuigen gehoord. De officier van justitie achtte de loterij- wet overtreden: naar spr.'s meening is de opgelegde straf veel te laag. In verband met verd.'s verleden op loterijgebied vorderde het O. M. drie hechtenisstraffen van een maand. ge- OUDE DAME DOODGEREDEN. Vrijspraak tegen chauffeur vorderd. De rechtbank te Amsterdam behandelde gister de strafzaak tegen den 30-jarigen metselaar D. H. te Huizen, verdacht van vei oorzaken van dood door schuld. Maandagavond 1 Maart is op den Nieuw- Bussumerweg te Huizen een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij de 70- jarige mevr. ten B. zoo zwaar werd ge wond, dat zij korten tijd later overleed. Mevrouw ten B. kwam te voet den Bierweg uit. Zij wilde den Bussumerweg oversteken, doch op den rechterhelft van den weg werd zij gegrepen door een uit de richting Bussum komende auto, waarin zes werklui zaten en die bestuurd werd door D. H. uit Huizen. Het slachtoffer bleek bij aankomst in de Majellastichting te Bussum reeds te zijn overleden. De verdachte verklaarde, dat hij met matige snelheid, 40 45 K.M. had gereden. Mevrouw ten B. stak den weg over, doch op zeker oogenblik aarzelde zij en de chauffeur kreeg den indruk, dat de wan delaarster niet zou oversteken. Bestuur der en inzittenden hadden, de vrouw pas gezien, toen ze vlak bij haar waren. Volgens deskundige L. W- Oosterhuis waren de remmen slecht. Requisitoir. De officier van justitie, mr. Bosch, wees er in zijn reqisitoir op, dat remmen noch sturinrichting goed in orde waren. Spr. was echter van meening, dat grove schuld hier moeilijk bewijsbaar is. Noch de snel-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7