GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 4 JUNI 1937 Glimlachje De demping van het Verdronkenoord. De tribune geheel bezet. (Vervolg) De heer Appel repliceerde en oordeelde, dat rekening gehouden moet worden met de positie van de gemeente als verhuurster van gebouwen. De R.K. moeten van de eigenaresse van haar school huurverlaging vragen en niet van de gemeente, die geen eigenaresse is Dat het christelijk schoolbestuur zonder subsidie leerlingen van 3 jaar kan toelaten, bewijst, dat het middelen achter zich heeft, die de neutrale mist. Daardoor kan het 't gras voor de voeten van de neutralen weg maaien en spr. is daar tegen. Sinds 1931 is door het Neutraal schoolbestuur 21 be zuinigd. Verdere bezuiniging is niet moge lijk. Algeheele stopzetting van dit onder wijs dreigt en spr. acht dit onverantwoord. Spr. oordeelde, dat aan dit onderwijs ge geven moet worden, wat het toekomt, n.1. 18,50 per leerling voor alle scholen. Dit vordert 15651 Spr. deed daartoe het voor stel, om tevens het voorstel van de leef tijdsgrens op 3)4 jaar te stellen. De heer Venneker constateerde, dat men tegen de i 500 vooruit aan het R.K. schoolbestuur is, omdat dit uit het te ver- deelen bedrag moet worden geput. Men erkent de billijkheid, maar dan moet men ook een daad doen. Onze Lieve Vrouwen stichting betaalt het tekort al van het R.K. Fröbelonderwijs. De gemeente ver laagde de huur voor de Neutrale Fröbel school, omdat deze niet uitkon met de subsidie. Het voorstel van den heer Appel is een slag in de lucht, omdat hooger hand die toch niet zal goedkeuren. Tegen mr. de Groot voerde spr. aan, dat vast staat, dat het rijk een subsidieregeling per kind wil. Spr. hoopte dat de raad met algemeene stemmen voor de bijlage zal stemmen. Weth. B o n s e m a zou de 500 gaarne buiten het te verdeelen bedrag willen stellen, doch ziet geen kans de middelen daarvoor aan te wijzen. Een krachtig argu ment van dit Neutrale schoolbestuur is, dat ze met de subsidie afhankelijk wordt van de vraag, hoeveel de anderen willen betalen. Vast staat, dat de Neutrale Bewaarschool, niets meer beheert dan die bewaarschool. Met de anderen is dit niet het geval, zoodat die nog iets achter zich hebben. Spr. wil een regeling, die meer zekerheid geeft, dat de Neutrale bewaarschool zal blijven bestaan. Wy hebben er geen belang bij, als straks de beide Neutrale bewaarscholen ter beschik king van de gemeente komen. De bestaande regeling is niet zoo onbillijk geweest. De voorzitter had geen reden de bijlage aan te houden, omdat wel aange nomen met 11 tegen 9 stemmen. Mr. de Groot diende het voorstel in om de bijlage aan te houden. De voorzitter bleef zich daartegen verzetten. De heer Hoytink verzette zich even eens tegen uitstel. Het voorstel-mr. de Groot werd aange nomen met 11 tegen 9 stemmen. Tegen de R.K. leden en de heer Hoytink en Grondsma en de wethouders v. Slinger land en Klaver. Wethouder Bonsema stemde voor aanhouding. Toelage hoofdopzichter gemeentewerken. Voorgesteld wordt om aan den hoofdop zichter van Gemeentewerken, die een salaris van 3600 geniet, vanaf 1 Jan. j.1. een per soonlijke toelage toe te kennen van 500 per jaar. De heer v. d. V a 11 zeide, dat zijn fractie voor een persoonlijke toelage niet was tp vinden, al is de fractie overtuigd, dat bij zijn aanstelling besprekingen zijn gevoerd, die verwachtingen wekten. Spr. vroeg of door de menigvuldige vervanging van den direc teur, de functie van waarnemend-directeur noodig is geworden, met een daaraan ver bonden salarisregeling. Als dit het geval is, dan moet de zaak eerst in het G. O. Mr. Leesberg zeide, dat het voorstel in de commissie van P. W. is besproken. De commissie nam steeds het standpunt in, dat de zaak in het G. O. thuis hoort, omdat er een geschiedenis aan vast zit, die niet ter tafel komt. Dit geschiedenis ligt bij de stuk ken. De commissie is er niet tegen als het recht blijkt, maar ze vraagt in 2e instantie van het G. O. advies. De heer Appel oordeelde, dat aan den ambtenaar de 1 500 wel toekomt. Zijn functie is steeds te laag gesalarieerd, omdat hij een wachtgeldinkomen had. Nu dit is vervallen, dient zijn functie gelijk gesteld te worden met die van commies ter secretarie. Het voorstel beoogt den heer Kirkenier eenigszins recht te doen. De heer G o v e r s was het hiermede eens en verheugde zich over het voorstel. De heer S i e t s m a oordeelde een per soonlijke toelage in het algemeen uit den Vader!!! kom effe de heele winkel staat vol! booze. Niet met een commies behoort de hoofdopzichter, doch met een hoofdcommies gelijk te worden gesteld. Als wij hem niet kunnen missen, dan dient zijn salarieering in het G. O. geregeld te worden. De heer Venneker herinnerde aan de bespreking over de topbezetting bij G. W., dat zoo duur is om de veelvuldige bezetting in de hoogere rangen. Spr. kon daarom de argumentatie van B. en W. niet aanvaarden en vroeg, of men hier een twee-hoofdige directie heeft. Als dit zoo is, dan moet zijn salarieering in het G. O. bekeken worden. Spr. herinnerde er aan, dat ook andere ambtenaren bij Gemeentewerken op salaris- verhooging wachten. De heer K e ij s p e r oordeelde, dat de beschouwingen van de heeren Appel en Sietsma het G. O. thuis behoort. Spr. vroeg, waarom B. en W. het niet in het G. O. wil len. De heer H o Ij t i n k oordeelde, dat een persoonlijke toelage niet in het G. O. thuis hoort. Het is een goed ambtenaar. Wij zitten nog steeds met de kwestie van de concen tratie van dien dienst. Spr. vond aanneming van het voorstel voor den man beter. De heer Raat vroeg, of het juist was, dat de heer Kirkenier op een te laag salaris was aangesteld, omdat hij een wachtgeld genoot. Mr. d e G r o o t zeide, dat dit het geval is. Gratificaties moeten voor bijzondere diensten verleend worden. Hier geldt het gewone diensten en daarom behoort de posi tie van den betrokkene spoedig in het G. O. te worden gebracht. Hy mag de dupe niet worden van de concentratie-kwestie. Weth. Bonsema betoogde, dat het voorstel niet in het G. O. thuis behoort. De kwestie is al eenige jaren hangende. Ten op zichte van concentratie staan wij vrijer als wy de toelage toekennen. De concentratie kan nog een jaar duren en voor ons staat vast, dat zijn positie hooger gesalarieerd moet worden. In het G. O. is wel degelijk rekening gehouden met het wachtgeld, dat hy genoot. Als de raad meent, dat het salaris beter kan worden vastgesteld, dan heeft spr. geen bezwaar, mits het gaat over deze posi tie en men er geen anderen aan vasthaakt. B. en W. wilden echter voor den heer Kirke nier een hooger salaris. De voorzitter zeide nog, dat de heer Kirkenier zeker recht heeft op een hooger salaris. Hij is volkomen bevoegd als waar nemend directeur. De heer G o v e r s vreesde, dat anderen ook zullen komen. De voorzitter: Het is zuiver een losse kwestie. De heer v. d. V a 1 1 verheugde zich over den steun aan zijn voorstel. Het beste zal zijn de bylage terug te nemen en naar het G. O. te verwijzen. Mr. Leesberg zeide, dat destijds B. en W. met het wachtgeld geen rekening wilden houden by het vaststellen van het salaris, zoodat met het verloren gaan van dit wacht geld geen rekening kan worden gehouden De heer K e y s p e r merkte op, dat dit T jaar geleden was. Mr. Leesberg: Maar wy verhoogden toen. De heer K e y s p e r: Maar dan is het anders. De heer Grondsma zag in, dat het G, O. voor den heer Kirkenier een kapstok wordt. Weth. Bonsema wees er op, dat B. en W. zich niet op de wachtgeldgeschiedenis beroepen. B. en W. oordeelden zijn salaris te laag en gingen accoord, dat in het G. O. aan de orde komt wijziging van zijn titel en salaris. Aldus werd besloten. Splitsing Bureau voor Sociale Zaken. Voorgesteld werd, de functies van direc teur van het bureau voor Sociale Zaken en secretaris der gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te scheiden. De heer Appel besprak de bijlage en merkte op, dat hij miste een voorstel tot ontslag van den directeur in zyn functie van secretaris Spr. wilde hem eervol ontslag ver- leenen op grond van de door den heer v. d. Heuvel bewezen diensten. Als hoofdambte naar is hij volgens spreker uitstekend ge schikt geweest. In 1931 vond hy niets en nu door vermeerdering van werkzaamheden de zaak met een goed ambtenarencorps ge organiseerd is, is het zeker mogelijk beide functies in een hand te laten. Spr. was tegen de bijlage. Voorts was ondanks te kort per soneel alles in orde en nu er personeel ge noeg is. is het verkeerd om zyn levenswerk te splitsen. Mr. Leesberg merkte op, dat waar de raad al jaren werkt in de richting van con centratie, 't typisch is dat hier decentralisatie wordt voorgesteld en er weer een hoofdamb tenaar bij komt, met persoonlijke verhoo ging van kosten. Spr. gevoelde daarvoor weinig. Spr. deelde de waardeering van den heer Appel voor den directeur en vroeg of het niet beter is de zaak nog eens rustig te be kijken. Als gelegenheid gegeven wordt wil spr. dat bekijken in gesloten zitting. De heer v. d. Va 11 verklaarde zich vóór de bijlage. Er moet zeker een en ander ge beurd zyn waarom B. en W. en de commis sie de splitsing voorstellen. Het wordt ons niet gemakkelijk gemaakt. De geheime zit ting achtte spr. niet goed. Er is niets te ver heimelijken. De zaak is precies zooals door B. en W. in de stukken is neergelegd. Het zal ook een gemeentelijk belang zijn en ook de directeur gaat met het voorstel volkomen accoord. De fractie gaat accoord onder voor behoud, dat na eenigen tyd er op terug kan worden gekomen. De heer Woldendorp was desondanks tegen en wees erop, dat men nu scheiding wenscht, terwijl de werkzaamheden eenigs zins verminderen. Mr. de Groot vroeg hoe het college bij scheiding in de kantoorruimte willen voor zien. De heer Sietsma vroeg of de heer v. d. Vall een tijdelijk ambtenaar wenschte. De heer v. d. Vall zeide, dat dit de be doeling niet was. Maar blijken moet of de rechte man op de rechte plaats komt. By de begrooting wil de fractie op de financiën te rug komen. Weth. v. Slingerland oordeelde, dat men den heer v. d. Heuvel geen dienst zou bewijzen, door in comité over de aangele genheid te praten. Er is niets gebeurd, dat niet in orde is en dat aanleiding gaf tot deze bijlage. Als die wordt aangenomen krijgt de heer v. d. Heuvel eervol ontslag en er is geen reden dit niet te verleenen, dit speelt pas later. Het is in het belang van den dienst en den directeur als de bylage wordt aangenomen. Nacht en dag heeft de heer v. d. Heuvel ge werkt om de belangen van Sociale zaken te behartigen. Het werk is echter zoo uitge breid, dat splitsing noodig is. Meer dan tot nog toe zal gekeken moeten worden naar de rijksvoorschriften, om nadeelen voor de ge meente te voorkomen. De werkzaamheden waren zoo omvangrijk geworden, dat de di recteur daarop niet zoo kan toezien als wij wenschen. Niet omdat wij wantrouwen heb ben tegen den directeur, maar om zijn han den meer voor controle vrjj te maken, wordt de splitsing, in het belang van den direc teur en van de gemeente voorgesteld. Dat de raad snakte naar concentratie was hem niet gebleken Mr. Le e s b e r g: Het zijn de woorden van den burgemeester. Wteh. v. Slingerland: Het groote ge bouw was de kapstok. Dat in de toekomst het werk zal vermin deren, wist spr. niet. Landelijk is er een op leving, maar plaatselijk zien wij daar niets van. Komt een overcompleet, dan zullen de daar op arbeidscontract zittende ambtenaren ontslagen moeten worden. Het M.H. zal gevestigd blijven waar het is en de ambtenaren van de steunregeling gaan met den directeur naar het andere ge bouw. De deinst is zoo uitgegroeid, dat ze is ge gaan boven de krachten van den directeur. Het is een zenuwsloopend werk. Spr. toon de dit nader aan. Meer rust is voor dezen zeer ijverigen ambtenaar, die nooit vroeg naar den tijd, noodig. Spr. beval aanneming van de bijlage aan. Hoe het verder zal gaan zal nader bekeken moeten worden. Wy moeten inderdaad een ambtenaar, die het werk, dat van hem gevraagd wordt kan uitvoeren. De heer Appel oordeelde, dat de wet houder een onlogisch betoog had gehouden. Er is niets, dat er op wees, dat verandering noodig is, aldus de wethouder, maar toch moet er splitsing komen. Spr. zette nogmaals uiteen, waarom de directeur, die er goed in zit, door de meerdere ambtenaren zijn werk thans gemakkelijker kan doen dan vroeger, toen het zoo moeilijk was. Onlogisch blijft het daarom nu een ambtenaar te benoemen. Een goed ontwikkeld sociaal gevoel en ken nis van Alkmaarsche toestanden is noodig en daarover beschikt de heer v. d. Heuvel. Spr. bleef tegen het voorstel. De heer Hoytink: De steunregeling blijft by den heer v. d. HeuveL Spr. oor deelde, dat de heer Appel het belang van den heer v. d. Heuvel beter had gediend door te zwijgen. Spr. oordeelde, dat de wet houder waardig had gesproken en wees er op, dat de directeur vrede heeft met de split sing. Spr. zal zijn stem aan het voorstel geven. Mr. Leesberg oordeelde, dat beider redeneeringen klopten. Een hoofdambtenaar kan moeilijk niet accoord gaan met vermin dering van werk met behoud van salaris. De vraag is of de raad de rente van 100.000 maar noodeloos wil offeren. Spr. zal nu in openbare zitting zeggen wat hij in gesloten zitting wilde doen. Spr. vroeg of het goed was deze ambtenaar naar een steunregeling te brengen en de nieuwe naar het armwezen. Voor het armwezen moet men op de hoog te zijn en dat is met den heer v.*d. Heuvel het geval, zoodat als er splitsing moet ko men, het dan beter is hem by het armwezen te plaatsen. By de steunregeling was de raad het met hem eens menschen op arbeidscontract te plaatsen. Spr. vond het ontactisch den heer v. d. Heuvel bij de steunregeling te plaatsen, waar een man zit die naar deze functie heeft gedongen en het goed heeft gedaan. Ook denkt spr. aan de vele jonge juristen die men daar kan aanstellen op arbeidscontract. Spr. achtte dit veel wenschelyker. De heer Sietsma was voor de gedachten- gang van mr. Leesberg en betoogde de wen- schelijkheid daarvan nader. De heer Ho ij tink vond thans een ge heime zitting noodig, doch alvorens daartoe over te gaan wilde spr. met den wethouder vastleggen, dat er van fraude of iets derge lijks geen sprake is. De heer v. d. V a 11 vreesde een langduri ge zitting en stelde voor eerst het volgende punt „de demping van het Verdronkenoord" in openbare zitting af te doen. De voorzitter vreesde, dat ook dit punt een langdurige bespreking zou vorde ren en wilde het aan de orde zijnde punt liever afdoen, waarom de raad om half vijf in comité ging. Om tien minuten voor zes werd de verga dering heropend en stelde mr. Leesberg voor om voor sociale zaken een ambtenaar aan te stellen en den heer v. d. Heuvel bij M.H. te laten. Spr. deed dit voorstel om financieele voordeelen. De heer v. d. Heuvel behoudt dan zyn sa laris en blijft alleen directeur van M.H. Zijn persoonlijke toelage raakt hij kwijt voor sociale zaken. Weth. v. Slingerland zeide, dat er zoo practisch niets van de splitsing komt. Mr. Leesberg betwistte dit, omdat een ambtenaar op arbeidscontract hoofd wordt van sociale zaken. Het amendement werd verworpen met 15 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Raat, Appel, Venneker, mr. Leesberg en Woldendorp. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met 4 stemmen tegen, tw. de heeren Appel, mr. Leesberg, Woldendorp en Raat. Avondvergadering. Het belangrijke punt van de agenda, een beslissing van den raad op de verzoeken van de Alkmaarsche middenstandsorganisaties om het Verdronkenoord te dempen of althans dat gedeelte, dat tusschen de twee steenen bruggen is gelegen, kwam hierop in behan deling. In ons nummer van Maandag publiceer den wy reeds, dat B. en W. den raad advi seerden afwijzend op deze verzoeken te be slissen, omdat zij van oordeel zijn, dat het autoverkeer in de Langestraai er eerder door bemoeilijkt zal worden. B. en W. verwachten n.1., dat het voor het verkeer in de Langestraat beter is, dat auto's, die er in rijden, weer moeten terug- keeren, dan dat zij er aan het einde uit kun nen. De heer Appel noemde dit een vraag stuk, dat niet van politieken aard was. Niet ontkend kan worden, dat er over het vraag stuk een groote beroering heerscht. De ver klaring van de instorting door den directeur klopt. Spr. herinnerde er aan, dat hij bij het bestek van de walmuren aan de Mient reeds heeft opgemerkt, dat het niet zeker is, dat de fundamenten van den Steenenbrug hecht zyn. De inhoud van de bijlage kon spr. niet be vredigen. Sinds 1934 is er al weer wat ver anderd. Het verkeer valt niet te dwingen en het auto-toerisme zoekt de Langestraat en daardoor wordt de toestand aan het einde zoo, dat een oplossing gezocht moet worden. In demping van brug tot brug en verbree ding van de Kapelsteeg is een oplossing, die de middenstandsorganisaties en de Ver- dronkenoordbewoners bevredigt. Spr. oor deelde de redeneering van B. en W. niet logisch en is het met de middenstandsorga nisaties eens, dat demping van dit gedeelte een verbetering zal brengen. Spr. was ge troffen geworden door het enthousiasme van de vergadering van 3 Mei, waarin het besef tot uiting kwam, dat het plan met ver lichting van lasten komt. In andere steden zijn ook oplossingen gezocht, die gepaard gingen met opoffering van stedenschoon. Spr. is niet overtuigd, dat hier het steden schoon zeer geschaad zal worden. De bewo ners willen een bedrag offeren en zijn zelfs bereid een baatbelasting te betalen. Daaruit blijkt wel, dat zij groote waarde toekennen aan inwilliging van hun verzoek. Het brengt geen blijvende oplossing voor het midden- standsvraagstuk, maar het beteekent wel welvaartspolitiek. Spr. is er niet tegen aan de wenschen van deze menschen tegemoet te komen. De heer v. d. V a 11 dacht aan een twee maal opgebakken broodje, dat taai is gewor den. Allerlei woorden zijn er over gesproken en geschreven. De aangelegenheid oordeelde spr. voor de gemeente van het grootste be lang. De nstorting wordt te baat genomen voor de gevoerde actie het Verdronkenoord te dempen. De middenstandsorganisaties hebben zich homogeen met de bewoners verklaard en er is zelfs een comité van actie. Spr. begreep niet, hoe de Langestraatbe- woners zich laten verleiden deze actie te steunen. De toeristen, die de verkeerswegen zoeken, zullen zeker beter doen de Laat te volgen. De Langestraat moet blyven een straat, waar de moeders rustig kunnen fla- neeren met hun kinderwagens. Spr. wilde er voor yveren, dat er in de Langestraat en aan de Mient niet geparkeerd mag worden. Wij hebben een overvloed van parkeerterrein vlak bij de markt. Wij hebben ruimte volop en er behoeft peen parkeergelegenheid meer by gemaakt worden. Moeten wij een verlengde Langestraat met nieuwe winkels maken, met het aspect van de Laat. Hoeveel generaties zullen er nog moeten opgroeien voor het aan de Laat in orde is. De huizen zijn in overeenstemming met de gracht. Na demping wordt het een leelijk kwartier. Het tusschen-voorstel, dat spr. in de ver gadering boorde (de vergadering lokt niet tot meerdere bezoeken door de raadsleden uit), doet spr. de vraag stellen, of men wel heeft overwogen wat het zal kosten als het Verdronkenoord wordt gedempt. Wy zit ten dan aan een moederriool en een zuive ringsinrichting vast. Ruw geschat zal dit 1/4 millioen kosten, gezien de eischen die rijks waterstaat aan loozing van ruime riolen in het kanaal stelt. Spr. heeft vreemde geluiden beluisterd. De vreemdeling mijdt Alkmaar, omdat Alkmaar geen uitgang heeft naar de Bierkade. Spr. meende juist, dat het toerisme naar Alkmaar toeneemt. Denkt men, dat als men nu een typisch stadsschoon opheft, dat men dan juist niet de vreemdelingen zal gaan missen. Denkt eens een kaasmarkt aan een boulevard of aan een plein met moderne huizen. Krop holler adviseerde in onze stad den ouden vorm terug te brengen en daar heeft hy toch een bedoeling mee. Wy moeten waken, dat niet meer geschonden wordt en hersteld wordt, wat geschonden is. Spr. wilde nog eens een keer voorstellen de vischbanken in den ouden vorm hersteleln. Daarmee is het middenstandsbelang gediend. Niet met nog meer winkels te maken. Een orgaan wilde voorloopig met de over kluizing genoegen nemen. Spr. wees elke schending van de stad af. Het vreemdelingenverkeer wil men nog meer naar Alkmaar richten. Het mooie stukje Alkmaar is ook in het buitenland be kend. Laat men toch met dit stukje stads schoon voorzichtig blijven. Spr. onder schreef volkomen wat de directeur van open bare werken zegt. Het is een camouflage van eigen belangetjes. Er is ook belangstel ling onder hen, die het open willen houden. Al zal men spr. fractie by het conservatieve deel indeelen dan moge men dit gerust doen. Een ander in de vergadering zeide terecht: „Wat je afbreekt, krijgt je niet meer terug". De overkluizing zal f 4300 per jaar moeten kosten en daarvoor is nog slech d 10 bijeengebracht. De rest moeten de be lastingbetalers opbrengen. WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN. Voelt zich nu weer jong en fit. De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hij ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en voelde mij ellen dig. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen hielden mijn hoofdpijnen op en voelde ik mij weer jong en fit". Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd door dat het organisme verontreinigd is door opgehoopte afvalstoffen. De kleine dage- lijksche dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kunnen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en U bovendien ener gieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hand. My. A'dam voorkomt. Spr. besprak ook het gemis aan de zuive rende werking van de zon op het water, zoo als de deskundige directeur van gemeente werken, die getoond heeft een kijk op ste denschoon te hebben. Dit is hem beter toe vertrouwd, dan aan winkeliers, die een mooie etalage kunnen maken. Raadsleden doen verstandig om in de eerste plaats hun ooren te luisteren te leg gen en niet op de vlucht te gaan voor inge zonden stukken schrijvers. Wij moeten de stad bewaren voor aanval len op het stadsschoon. Mr. de Groot wenschte niet te varen op het compas van den heer v. d. Vall, omdat een stad als Alkmaar een centrum is voor de menschen, die per auto komen. In Noordholland is het verkeer de laatste jaren zeer toegenomen. Toen spr. in Alk maar kwam, was de Langestraat een stille straat met kleine steentjes en een paarden- trammetje. Alkmaar heeft zich in 20 jaar sterk ontwikkeld. Spr. begrijpt niet, hoe de heer v. d. Vall zich zoo tegen het verkeer keert, waarop Alkmaar moet dryven. De renteniers wonen in de buitenwijken. Wil men het verkeer in de binnenstad bevorde ren, dan moet men het hen mogelijk maken, dat zij zich met de moderne verkeersmidde len gemakkelijk kunnen bewegen. Zooals het verkeer hier thans gereegld is, is het een janboel. Spr. wijst op de Houtstraat in Haarlem. Daar is het nog iets drukker, maar toch zijn er auto's. Het is dwaas, om de Langestraat te promoveeren tot een wan delstraat voor moeders met kinderen. Die komen daar niet. Op dit moment krijgt men in de Lange straat opstoppingen. Als men er krijgt een ingang en doorgang, dan voorziet spr. een oplossing. Doet men niets, dan is spr. overtuigd, dat Alkmaar een doode stad wordt als Hoorn. Velen komen per auto. In de verkeerscommissie is een regeling gekomen, waarbij het binnenkomende ver keer in de Langestraat uit de zijstraten ge weerd wordt. Dit is een belangrijke ver betering, doch onvoldoende. Het verkeer zoekt zijn eigen weg en laat zich niet dwingen. Spr. wijst er op, dat het water onder de beide Steenenbruggen, ook niet aan zon en lucht is blootgesteld. Men krijgt geen vervuiling als men dit gedeelte rioleert. Spr. betwist voorts den heer v. d. Vall, dat er in de Kraanbuurt ooit in den zomer zon komt en dit argument kan dus niet als klemmend worden beschouwd. Met groote waardeering, voor al hetgeen de heer v. d. Vall gezegd heeft, moet hij hem ernstig betwisten, dat wij daar te doen hebben met een stukje mooi oud- Alkmaar. Wat daar staat, heeft niets met stedenschoon te maken. De twee huizen van „Hendrik de Keyser" zullen wel behouden blyven. Het beroep van den heer v. d. Vall op het stedenschoon van het Waagplein wijst spr. af. Het eenige stuk stedenschoon daar is de Waag. Spr. bezit gevoel voor stedenschoon en geniet daarvan in Brugge. Dwaas is het een surrogaat met steden schoon te vergelijken. Wij moeten ons aan passen. Als het werkelijk stedenschoon be trof, zou spr. er niet voor zijn, doch nu dit niet het geval is, houdt spr. het met de menschen, die als winkeliers in hun zaken hun brood moeten verdienen. Als zij meer verdienen, kunnen zij ook meer belasting betalen. De bijlage oordeelt spr. ten aanzien van de cijfers verwarrend. Spr. was overtuigd, dat de cijfers niet kloppen, voor 60000 komt men met de Huigbrouwerstraat zeker niet klaar, terwijl men aan de Kapelsteeg een lager bedrag voor de twee perceelen dan 32000 krijgt. In de verkeerscommissie, waar de heer v. d. Vall niet was, kwamen wij tot dezelfde oplossing toen er van deze actie nog geen sprake was. Men heeft met de verkeerscommissie geen rekening gehouden. Hij zou het op prijs stellen, dat dit wel geschiedde en dat althans de meening van de commissie ter kennisse van den raad wordt gebracht. Spr. schaart zich aan de zijde van de ver- keersdeskundigen, die het dagelijks moet regelen. Met klem drong hy op de plannen aan van demping van Kraanbuurt en ver vlakking van de bruggen met een uitweg naar de Laat. Als het verkeer wordt afge vloeid, heeft men van het verkeer in de Langestraat geen last, kan men daar zelfs éénrichtingsverkeer instellen. De heer Sietsma onderschreef de op gegeven oorzaak van de verzakking, maar bij den Voordam geschiedde iets dergelijks en men heeft deze ervaring dus niet benut. Beter ware het voor te schrijven, dat de afdamming enkele meters in den walmuur had moeten plaats hebben. B. en W. gaan hier niet vrij uit. De kwestie van het ver keer en die van het stadsschoon wil ook

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9