BERLIJN IN SPANNING. ^Buitenland HOE ZAL DE STRIJD TUSSCHEN STAAT EN KERK ZICH ONTWIKKELEN? Nieuws in 't kort. Branden. Glimlachje Petroleumstaking heden beëindigd Parlementsverkiezing in Luxemburg. Htiler en het Vaticaan VAN DE HITTE IN DE KOU. NIEUWE BURGEMEES TUI VAN DORDRECHT. De heer J. Bleeker, burgemeester van Opsterlands benoemd. Tot burgemeester van Dordrecht is be- niemd de heer J. Bleeker, sedert 1929 burgemeester vani Opsterland. De heer Bleeker is 51 jaar oud. Hij is geboren te Dokkum en ontving zijn op leiding tot de ambtelijke loopbaan in zijn geboorteplaats ter secretarie. Daarna is hij op de secretarie van eenige andere ge meenten werkzaam geweest, o.a. te Steen«- wijk, waar hij chef was. Op 26-jarigen leeftijd is hij benoemd tot burgemeester van Rauwerderhem, zoodat hij juist dit jaar zijn zilveren jubileum als burgemeester viert. Voorts stond hij aan het hoofd der gemeente Utingeradeel, waarop Opsterland volgde. Burgemeester Bleeker is de liberale beginselen toegedaan. „SARKANI" EN „HORDENA". Bemanningen zullen Spanje verlaten. De regeeringsdienst meldt: Op het Departement van Buitenlandsche Zaken is een officieele mededeeling binnen gekomen van Hr. Ms. gezant te Tanger, waarin wordt bericht, dat van de Spaansche autoriteiten een officieele mededeeling is ontvangen, inhoudende, dat het s.s. „Sar- kani", evenals de bemanning, vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek is nog niet bekend. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat de bemanning van het onder Pana- meesche vlag varende s.s. „Hordena" uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de bemanning uit Spanje kan binnen kort tegemoet worden gezien. kon door de stijging van de cellulozeprijzen nog niet worden vastgesteld. De firma was verzekerd. GARAGE TE HILVERSUM VERBRAND. Zaterdag is de garage van den vrachtrij der v. d. Brom, staande achter perceel Bak kerstraat 41 te Hilversum, tot den grond toe afgebrand. De brand, welke door onbekende oorzaak op den hooi-zolder ontstond, en een gretig voedsel vond in de daar opgeslagen fourage, droeg aanvankelijk een gevaarlijk karakter, daar men vreesde, dat ook de om liggende woningen vlam zouden vatten. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en kon, hoewel van de garage niets meer te redden viel, door krachtig ingrijpen erger voorkomen. De stakingsgolf in „The Far West' NEDERLAND-EXPRESS. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Marnix van St. Aldegonde" Dinsdagmor gen 8 Juni te 10 u. 20 van Genua zal ver trekken. Aankomst Woensdagmorgen 9 Juni 7.18 uur te Zevenaar, 8.14 uur te Arnhem, 9 uur te Utrecht C.S., 10 uur te Den Haag S.S., 9.46 uur te Amsterdam W.P., 10.02 uur te Amsterdam C.S. en 10.33 uur te Rotterdam-Maas. ZIEKTEVERZEKERING VOOR HUISVROUWEN. Dezer dagen hield de Eerste Nederland- sche Coöperatieve Ziekteverzekering voor Huisvrouwen U. A. haar algemeene leden vergadering te Amsterdam. Het aantal verzekerden neemt gestadig toe en dankbaar werd gebruik gemaakt van een groot aantal hulpverleeningen, in het bijzonder tijdens de jongste griep-epi- demie. Desondanks sloot ook dit jaar de rekening en verantwoording wederom met een batig saldo. Het jaarverslag maakt melding van het overlijden van mevrouw W. J. Wegerif Wegerif, tweede secretaresse der vereeni- ging en van den heer Th. M. Ketelaar, voorzitter van den Raad van Toezicht. In de hierdoor ontstane vacature werd voor zien door de benoeming van den heer H. J. Wegerif als lid van den Raad van Toe zicht. Het kantoor der vereeniging is geves tigd Bronckhorststraat 1113 te Amster dam. K. D. P. BLIJFT VOORTBESTAAN. In een op Zaterdag 5 Juni te Utrecht gehouden vergadering van het partijbe stuur van de Kath. Dem. Partij, heeft het partijbestuur overeenkomstig den wensch van de meeste afdeelingen, be sloten, het werk van de partij in de ko mende jaren voort te zetten. Binnenkort zal de partij in Amersfoort een buitengewoon congres beleggen. CELLULOSE DOOR BROEIING IN BRAND GERAAIIT. Zondagmiddag tusschen een en twee uur heef op de Waalkade te Nijmegen brand gewoed in een paar honderd balen cellulose, welke daar reeds eenige weken waren op geslagen en welke toebehoorden aan de N.V. Export Papierfabriek in de Tollens straat te Nijmegen. De brandweer, die onmiddellijk na het uitbreken van den brand ter plaatse ver scheen, moest den grooten stapel balen uiteen gooien om tot den haard van het vuur te kunnen doordringen. De groote hoeveelheid cellulose was in korten tijd in een groezelige papmassa veranderd. De brand is door broeiing ontstaan. Het bedrag der schade Nee! ik geloof, dat ik dit jaar maar geen nieuwen strooien hoed koop! De staking in de petroleumnij verheid wordt als vrijwel bijgelegd beschouwd. Na besprekingen met vertegenwoordi gers der werknemers op het particu liere verblijf van president Cardenas was, aldus verklaart men, overeenstem ming bereikt op den grondslag van het plan van den president. Waarschijnlijk wordt de arbeid vandaag hervat. Het gebrek aan brandstof wordt steeds nijpender. De openbare badinrichtingen, die stookolie gebruiken, zijn gesloten, terwijl de minister van oorlog de oefenvluchten der luchtmacht voorloopig heeft doen staken. De onderne mingen zijn in beroep gegaan van de beslis sing der arbitragecommissie, waarbij de sta king wettig is verklaard. De staking in de staalnijverheid in U.S.A. De staking in de staalnijverheid waar bij 150.000 arbeiders in Illinois, Indiana, Ohio en Pennsylvania betrokken zijn, schijnt op het doode punt te zijn geko men. John Lewis, de voorzitter van liet comité voor industrieele organisatie, blijft eischen, dat zijn organisatie erkend wordt als de eenige, die de werknemers bij de patroons kan vertegenwoordigen, terwijl de werkge vers daar in het geheel niet van willen hoo ren. Deze kwestie wordt door de vakveree- nigingen van groote beteekenis geacht. Zij geven toe voordeelen te hebben verkregen, doch zijn van meening, dat de erkenning van haar organisatie juist noodig is voor het be houd dier voordeelen. Zij ontkennen, dat de staking een politieken achtergrond zou heb ben of door communisme geïnspireerd zou zijn. Er heerscht een zenuwachtige stemming. In het zuiden van Chicago worden de fabrie ken van de Republic Steel, waarin nog 2000 arbeiders werken, geheel omsingeld door stakersposten. Honderden politie-agenten en door de maatschappij ge wapenden zijn in de omgeving opgesteld. De fabrieken van de Inland Steel en de Youngstown Sheet Tube Company, zijn geheel gesloten. De fabrie ken die door de staking zijn getroffen, waren bezig met belangrijke orders, zoodat belang rijke bedragen als schadeloosstelling zullen moeten worden betaald. De gevolgen der stakng zijn het meest merkbaar in Warren en Youngstown. Te Warren verblijven 1800 werkwilligen voortdurend in een fabriek van de Repu blic Steel. Er heerscht een zenuwachtige stemming in de stad. De politiesterkte is verdubbeld, daar men gewelddaden vreest. De Republic Steel te Youngstown zou voornemen hebben, werkwilligen uit de naburige staten naar de stad te brengen om de staking te breken. Te Niles in Ohio hebben vliegtuigen de werkwilligen weer van levensmiddelen voorzien. Personen, die op de toestellen geschoten zouden heb ben, zijn gearresteerd en later tegen borg stelling op vrije voeten gesteld. Te Young stown hebben de inwoners orde-comité's georganiseerd, die ten doel hebben nieuwe gewelddaden te verhinderen. Werkwilligen moeten staalfabrieken ontruimen. De burgemeester van Chicago heeft de Re public Steel Corporation medegedeeld, dat zij, wanneer zij werkwilligen in haar fabrie ken herbergt, de bepalingen betreffende Io gementen en volksgezondheid overtreedt, in verband waarmede hij deze maatschappij gelast heeft, de gebouwen binnen 48 uur door de werkwilligen te doen ontruimen. Stakingsrelletje. Tusschen stakersposten en werkwilligen die een fabriek van de Republic Steel wil den binnengaan, zijn geweerschoten gewis seld. Een honderdtal schoten werd gelost doch niemand werd getroffen. De werkwilli gen konden de fabriek binnengaan. Beroep op Roosevelt, Een comité van stakende arbeiders in de metaalindustrie, dat tachtig vakvereenigin gen in Illinois en Michigan vertegenwoor digt, heeft een telegram doen toekomen aan president Rooesvelt, waarin den president wordt verzocht onmiddellijk tusschen beide te komen om een einde te maken aan het conflict in de staalnijverheid. Regeeringspartij verliest drie zetels. De verkiezingen voor het huis van afge vaardigden hebben het volgende voor- loopige resultaat opgeleverd: Katholieken 13 zetels (in 1931 13 zetels); burgerlijke liberalen 3 zetels (in 1931 5 zetels; onafh. boerenpartij van het noorden: geen zetels (in 1931 een zetel); arbeiders partij 7 zetels (in 1931 5 zetels); boerenpartij een zetel (in 1931 een zetel); democraten (Leo Muller) twee zetels (in 1931 geen zetel). Eerstgenoemde drie partijen zyn regee ringspartij en, die dezen keer dus 16 zetels hebben verworven, tegen 19 in 1931. Het huis van afgevaardigden in Luxem burg bestaat uit 54 leden, die voor den tijd van 6 jaar worden gekozen. Om de drie aren zijn verkiezingen in twee van de vier kieskringen volgens een stelsel van even redige vertegenwoordiging. Dit jaar zijn 26 leden aan de beurt van aftreden geweest. De kwestie der wettigheid van de communistische partij. Tegelijk met deze partieele verkiezingen werd een referendum gehouden over de onlangs door het huis van afgevaardigden aangenomen wetsontwerp op de openbare orde, waarbij de ontbinding wordt gelast van de communistische partij en van de organisaties, die met geweld of bedreiging de grondwet of andere wetten willen wijzi gen. De Kamer heeft zich indertijd met 34 tegen 19 stemmen, bij een onthouding, uit gesproken voor dit wetsontwerp. De kiezers hebben zich met 51 pet. tegen 49 pet. tegen het ontwerp uitgesproken. 't Bruinkool ontdekt. - Uit AddisAbeb. wordt gemeld, dat in het Omodal in Gal las Sidamo twee bruink001^6" geveer 1000 meter lengte en 40(\™e"? Ete ontdekt rijn. Men heelt te.indruk hier met uitstekende brandstof te hebben. Een uitstapje met droevige gevol gen. - Nabij Crainova in Roemenie is ee boot, waarmede 12 meisjes een school reisje maakten, omgeslagen te£gevolge waarvan alle inzittenden verdronken. Een andere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe vermist. Ongehuwde vrouwen betoogen voor ouderdomspensioen. - Ruim 5000 „Old Maids" uit alle deelen van Engeland heb ben gisteren te Londen een bijeenkomst gehouden en een resolutie aangenomen, waarin ouderdomspension geëischt word voor ongehuwde vrouwen, die den leeft^ van 55 jaar hebben bereikt. De oude, jonge-juffrouwen organiseerden vervol gens een openluchtbetooging in Hyde-park. Stoomschip vergaan. - Ter hoogte van Colonia is het stoomschip „Vienna" gezonken. Het was door de bemanning verlaten. De „Viena" was in een dichten mist op een rif geloopen. Het schip, dat toebehoort aan de Michanowitsj-lijn, kreeg een groot lek aan den boeg. Passagiers en beman ning konden de „Viena" tijdig verlaten. Vermist verkeersvliegtuig gevonden. Uit Alpine in den staat Utah in de V. S. wordt gemeld, dat in een eenzame berg streek een verkeersvliegtuig, dat sedert December 1936 met zeven passagiers aan boord vermist werd, geheel verbrijzeld teruggevonden is. 1 SOCIALISTISCH AFGEVAARDIGDE IN DANZIG VERDWENEN. Waar is Wiechmann? De politie van Danzig heeft gisteren me degedeeld, dat de socialistische afgevaardig de Wiechmann, volgens opgave van zijn fa milie, sedert 27 Mei j.1. is verdwenen. De politie houdt vol, dat Wiechmann 25 Mei werd vrijgelaten, na een uur in hechtenis te zijn geweest. De politieambtenaar, die de ar restatie verrichtte, heeft Danzig inmiddels verlaten. Het Poolsche socialistische orgaan Robot- nik deelt mede, dat in de laatste dagen ver scheidene verzoeken om interventies zijn ontvangen door het hooge commissariaat van den Vonkenbond in Danzig. DE ERFENIS VAN ROCKEFELLER. John D. heeft „slechts" 25 millioen dollar nagelaten. Het heeft niet nagelaten eenige ver wondering te wekken, dat John D. Rockefeller, die langen tijd bekend stond als de rijkste man ter wereld, niet meer heeft nagelaten dan 25 millioen dollar, waarvan de successierechten wellicht drievijfden zullen opeischen. De inkomsten uit het overschot heeft Rocke feller in haar geheel vermaakt aan zijn kleindochter markiezin Margaret de Cuevas. Dat de vroegere petroleumkoning zoo be trekkelijk weinig heeft nagelaten, vindt zijn oorzaak in de giften aan liefdadigheidsinstel lingen en de overdracht van tal van zijn be zittingen aan zijn zoon John D. Jr. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Men mag den dag niet vóór den avond loven, en den zomer niet, voordat hij er werkelijk is. Waarheden, waarvan we de justheid erkennen tusschen twee niesbuien, die ons het zotste van alle weersgesteld heden bezorgen en waarbij we zeker tien duizenden medebewoners van deze immense stad als lotgenooten mogen beschouwen. Binnen de vierentwintig uren een tempe ratuursverandering van 33 gr. Celsius in de schaduw tot 8 gr. C. zonder zon, met regen buien, stormvlagen uit het westen en 's nachts bijna het vriespunt. En dat begin Juni Nu, we willen er maar niet te veel meer van zeggen. Want het zal ook wel z'n goede zijde hebben. Bijvoorbeeld, wat de muggenplaag betreft, die zich dit jaar bij zonder ernstig liet aanzien. De muggen zijn als weggeblazen. Mogen ze alle ellendig aan hun eind gekomen zijn. In tusschen behoorden we te stoken! De huurcontracten schrijven voof, dat gestookt moet worden als twee dagen achtereen de buitentemperatuur lager dan 16 gr. is. Nu is het al drie dagen beneden de 10 gr. We heb ben getranspireerd en gezucht onder honds- dagenhitte. In Mei. En nu bibberen we. In Juni. Ziet het er niet naar uit, alsof de na tuur aan grilligheid en onverstand voor de diplomaten en politici niet wil onderdoen? Of is de natuur als altijd wijzer dan de menschen, en is het opzet, in Juni het vries punt te naderen, de pompen in Oost-Duitsch- land te laten bevriezen (het staat heden heusch en waarachtig in de bladen, dat dit vannacht gebeurd is!) en voorts nog alles te doen om te bevorderen, dat de menschheid het hoofd koel houdt? Uiterst noodig schijnt dat in elk geval te zijn. Opgewondenheid over het gebeurde met de Deutschland. Niet, dat men nu juist in Duitschland de afgeloopen acht dagen zoo onrustig en zenuwachtig geworden is. Dat past niet bij „het régime", dat er overigens wel voor zorgt, dat de onderdaan, voor zoover hij geen butenlandsche bladen leest, niets verneemt, wat der regeering als onrustwekkend voor komt. Maar 'n beetje opgewonden was men hier toch wel, toen het bericht kwam van het bombardement van de „Deutschland" en de revanche voor Almeria. Men werd er zich hier toch weer even bewust van, dat men weer eens op vulkanischen bodem leeft en dat elke nieuwe dag pijnlijke verrassingen kan brengen. Zeker, men vertrouwt de eigen regeering, men heeft vooral in zeer breede kringen BANDIETEN DOEN VAN ZICH SPREKEN OP KOREA. 200 plunderaars vallen stadje aan. Weer is een troep van ongeveer 200 bandieten, gewapend met machinegewe ren, handgranaten, e.a. Zaterdagavond den grensrivier Jalu overgestoken en heeft een aanval gedaan op het grensstadje Futenpo, waar zij de openbare en parti culiere huizen plunderden en in brand staken. Men vreest, dat hierbij een groot aantal bewoners is omgekomen. De Kore- aansche politie, versterkt met troepen, zet de bandieten op het gebied van Mans- joekwo achterna. De verbindingen met het Koreaansche grensstadje zijn gisteren hersteld. Er is thans bekend geworden, dat bij het treffen vier Japansche politiebeambten werden gedood en twaalf gewond. De _j_ bandieten werden gedwongen zich terug I een onbeperkt vertrouwen in den „Führer", te trekken op Mandsjoerijsch grondgebied, overtuigd als men is, dat deze man Adolf Zij hebben 25 dooden en meer dan 30 ge- Hitier een fiksche portie gezond verstand wonden moeten achterlaten. De politie zet mee in de wieg gekregen heeft, en bqven- de achtervolging voort. Negen inzittenden van autobus ver brand. - Uit Reading in Californië wordt gemeld, dat een autobus in een diepen kloof is gestort, waarbij d« benzinetank ontplofte. Alle negen passagiers zijn om gekomen. Versterkt gebied in baai van Dantzig. - Het Poolsche schiereiland Hel, dat de baai van Dantzig beheerschte, is tot ver sterkt gebied verklaard, tengevolge waar van het streng dien weet, wat hij wil. Maar men merkt toch ook, dat zelfs een Hitier slechts begrensde moeüjkheden heeft, niet alleen staatkundig begrensde, omdat immers een dictator bui ten de landsgrenzen geen sikkepit te zeggen heeft, maar ook binnenlandsche limieten. Men constateert, dat de dictator, ofschoon men hem gaarne en met muziek tot een soort halfgod gemaakt heeft, geen alleszins bruikbare en zoo hoog noodige grondstoffen kan tooveren, geen invloed op het weer heeft, den bodem slechts zeer beperkt vruchtbaarder kan maken en bijvoorbeeld dit jaar niet verhinderen kan, dat de uit zichten voor den oogst allermiserabelst zijn verboden zal zijn het schiereiland zonder toestemming der mili- I en het Duitsche volk uiterst pijnlijke maan- taire autoriteiten te benaderen of overheen d®n °P gebied der volksvoeding tege- HITLER VERLEENT MUSSOLINI EEN HOOGE ONDERSCHEIDING. De Führer en rijkskanselier heeft Mussolini het grootkruis verleend van de nieuw gestichte orde van verdienste van den Duitschen adelaar. De oorkonde is gedateerd op 31 Mei. Deze oorkonde en de onderscheidingstee kenen zullen Mussolini dezer dagen worden overhandigd door ambassadeur von Hassell. sell. Mussolini is de eerste staatsman, die deze onderscheiding ontvangt. Ook zijn schoonzoon, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is deze onderscheiding verleend. te vliegen. Brand op schip met ontplofbare la ding. - Associated Press meldt, dat aan boord van het Amerikaansche legertrans- portschip „Ludington", dat een lading ontplofbare stoffen vervoert, brand is uit gebroken in volle zee. Het stoomschip „Limon Bay" snelt te hulp. Dorp in Savoye door modderstroom overvallen. - Het dorpje Lapraz is Za terdag door een modderstroom overval len, welke ten gevolge van het smelten der sneeuw van de bergen afdaalde. Vijftien huizen werden bedolven en honderden hectaren land werden met modder over dekt. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Ongeregeldheden in Antiochie. - Uit Antiochie wordt gemeld: men heeft de hulp van militairen moeten inroepen ten- moet gaat! Dat alles merkt men. Maar ook nog meer. De verhouding kerkstaat voor vele Duitschen zeer pijnlijk. Het is nu eenmaal niet weg te praten, dat een derde deel der Duitsche bevolking roomsch-ka tholiek is. En men mag toch zeker wel aannemen, dat een hoog percentages van dit derde deel ook tot de trouwe zonen en dochters van de Kerk van Rome gerekend mag worden. En voor deze millioenen is de tegenwoordige verhouding tusschen het na- tionaal-socialistische oppermachtige régime en het Vaticaan met zijn Duitschen hang uiterst pijnlijk geworden. Men kent de jongste feiten, weet, dat Ber lijn en het Vaticaan geen normale'diploma tieke betrekkingen meer hebben, dat de staat onverbiddelijk tegen het clericalisme te keer gaat en dat hier een reuzenstrijd uit- kwestie zit in de omstandigheid, dat de na- tionaal-socialistische staat niet alleen auto ritair is, dus alle macht voor zich alleen op- eischt, maar bovendien, dat het nationaal, socialisme ook al doet het alsof het vol. ledige tolerantie jegens elke religie voor staat in werkelijkheid de pretentie heeft een wereldbeschouwing te zijn en in laatst» consequentie ook een religieuse bekentenis. De typische „nazi's" zijn niet meer katholiek of protestant, ook al zijn ze wellicht nog als zoodanig op papier ingeschreven, maar „Deutschglaubig", om 't even of ze tot de kort geleden officieel door den Staat erkende nieuwe overtuiging „Gotterkenntnis (Lu- dendorff)" dan wel tot een der andere „Ger- maansche" bekentenissen te rekenen zijn. De opvoeding der jeugd. Dit alles is nog in de ontwikkeling. Maar duidelijk is een sterk streven te erkennen, op den langen duur de historisch geworden religies, het Roomsch-katholicisme vooral, opzij te schuiven en de jeugd, de komende generaties zeer bewust op te voeden in de richting van een Duitsch-Germaansch gods begrip, dat, nuchter gezien, gedacht is als moreelen steun van het staatkundig ideaal van den mannelyken, heldhaftigen een heidsstaat Gelijk gezegd: het is in wording, en vele nationaal-socialisten zullen het tegenwoor dig nog met stelligheid of uit berekening ontkennen. Maar wie de dingen hier van nabij volgt, weet beter. En het is ten slotte ook zoo logisch. Want een Staat, die ~3ën eenheidsstaatsburger wil aankweeken, die macht wil door universaliteit, en die zijn eenige leer als wereldbeschouwing wenscht beschouwd te zien, kan ten slotte geen ker ken dulden, die er een eigen wereldbe schouwing op na houden, zeker niet, waar deze kerken bouwen op een Oud en Nieuw Testament, dat door de „echte Nazis" als on-Duitsch en bovendien nog „joodsch" ge haat wordt; zeker niet, waar deze kerken het nationaal-socialisme met den dag meer moeilijkheden bezorgen en bewijzen, dat het historisch geworden Christendom feite lijk met de ideologieën der Hitler-beweging onvereen igbaar is. De beschuldiging van kardinaal Mündelein. We moeten de worsteling tusschen den Hitler-staat en het Vaticaan ongetwijfeld zien in het licht dezer toekomstontwikke ling om te begrijpen, wat hier in Duitsch land staat te gebeuren. Het is zeker niet juist, met den thans zoo internationaal he kend geworden kardinaal Mündelein van Chicago en de millioenen, die zijn woorden toegejuicht hebben, te beweren, dat de schandaalprocessen tegen Duitsdie katho lieke geeselijken en broeders schijnproces sen zijn, maar het is evenmin juist, gelijk van Duitsche zijde telkens weer betoogd wordt, dat ze geen politieken bijsmaak heb ben. Ze hebben dien bijsmaak, als men de dingen ziet in grooter verband. Een Staat, die niet streeft naar vernietiging van een kerk met autoritaire onverzettelijkheid en onverzettelijke autoritaire machtswenschen, kan zeker aan zulke processen een vorm geven, die niet tot op de spits gedreven conflicten voert. Het is weliswaar juist, dat de kerk van Rome in Duitschland blijk ge geven heeft, over het „Allzumenschliche" hier en daar te struikelen. Maar het is een open vraag, of we hier met specifiek-Duit- sche misstappen te doen hebben. En stellig zal men buiten Duitschland wel andere wegen kiezen om overtredingen te bestraffen zonder dat conflicten ontstaan als de onver- kwikkelijkc, waarvan we thans in het Duit sche Rijk getuige zijn. Maar het gaat uiteindelijk ook niet om lT,^°C,eSSen alleen" Ze vormen slechts een hakel. Ze zijn echter voor wat het natio- naal-sociahsme ten slotte bereiken wil, dank- ze toonen "iet alleen zwakke Ln cf" m een kerk' die men in z'n hart als ook v"fndi8 gezind voelt, maar geven he^JUT? en tot ondersteuning van het e dat deze kerkelijke voorgangers niet Sewenschte jeugdopvoeders" zijn einde de orde te herstellen na een botsing, gevochten wordt tusschen twee autoritU-' waarbij een Arabier werd gedood. machten. Nu, het ziet er niet naar uit i Het slachtoffer zou door een Turk zijn of men tot een minnelijke schikking aangevallen. Alle samenscholingen zijn komen. Over de dessou's heb ik verboden. 1 al eens geschreven. De kern van de Teele Wat men bewijzen wilde. Zal het conflict tot het uiterst* toegespitst worden? kenH^m rJ" Du'tschland veel rustig den- het hp^ir die een en ander slcchts 3lS line- ','kZ'f" Van de volgende ontwikke- trekk*in o Te Pn Van a^e diplomatieke be- doortadnegne"<itOPfegging van het concordaat den Êi i' verbod van geestelijke or- ring van v? kloosters. verbeurdverkla- Staat stpo i °°u ten gunste van den r.-k bri! i heftiger bestrijding van dc Het zon' CU ,UVrstrÜd in krasse vormen

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8