DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amsterdam ontvangt het Prinselijk Paar. !Bwteulajnd Onder groot gejubel doen Prinses Juliano en Prins Bernhard hun intree in de hoofdstad ZEGETOCHT NAAR DEN DAM. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 221 Dinsdag 8 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Aubade en défilé. De incidenten met de „Deutschland". interview van vliegtuigcommandant met Paris Soir. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 8 Juni. Het is begrijpelijk, dat geheel welden kend en vredelievend Europa doodsbang is om vuur in welker, vorm dan ook te dicht bij het Spaansche kruitvat te brengen. Duitschland heeft daar al een zeer ge vaarlijk spel gespeeld en de grootste zorg van minister Eden is thans een formule te vinden, waarmede alle mogendheden accoord zouden kunnen gaan en waardoor gevaarlijke experimenten in de toekomst vermeden kunnen worden. Minister Eden hoopt thans binnen en kele dagen een verklaring te kunnen af' leggen over de onderhandelingen welke zijn gevoerd ten aanzien van de veiligheid van de schepen, welke ce niet-inmengings- contróle uitoefenen. Het schynt en dat is natuurlijk een verheugend feit dat Duitschland zich niet zal verzetten tegen het Britsche voor stel, dat het individueel optreden bij in< dividueele aanvallen op de oorlogsschepen welke de controle uitoefenen beperkt blijft tot zelfverdediging. Het gaat er thans slechts om «en for mule te vinden, welke het beginsel van onderling overleg voldoende kracht kan bijzetten. Duitschland schijnt de noodzakelijkheid van repressailles op den voorgrond te blijven stellen, maar het staat er op, dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waardigheid der internationale controle wordt gehand haafd. In dit nummer vindt men een uitvoerig exposé van kapitein Oruga, die de leiding had van de vliegtuigen, welke de kruiser Deutschland met bommen bestrooid heb ben. Wij vermelden er hier slechts van, dat hij heeft medegedeeld, dat zijn mannen geen vreemde bolsjewisten maar alleen Spanjaarden zijn geweest, die al jarenlang bij de Spaansche luchtmacht in dienst zijn. Het doel der vlucht zou uitsluitend een verkenningstocht boven Ibizaen zijn ge weest met de bedoeling de Spa-.nsche torpedojagers te helpen. Bij de verken ning van de Deutschland zou de kruiser toen het vuur op de vliegtuigen hebben geopend, waarop deze. ter zelfverdediging, een viertal bommen lieten vallen. Men ziet het, de schuldvraag is een uiterst moeilijke kwestie en het is zeker toe te juichen, dat, wanneer er weer eens dergelijke incidenten gebeuren en dat kan in het huidige Spanje ieder oogen blik het geval zijn niet iedere mogend heid maar op eigen houtje de noodige repressailles toepast. Bij het Deutschland-incident heeft men de aangestoken lont die naar het Spaan sche kruitvat loopt, nog bijtijds kunnen dooven, maar een volgend maal zou dit wel eens onmogelijk kunnen blijken en zou een onverwachte explosie heel Europa in den brand kunnen steken. Wij hebben er gister reeds op gewezen dat men in Duitschland trouwens de han den vol heeft met binnenlandsche kwes ties. De Duitsche kerkstrijd is geen sine cure en men verwacht zelfs, dat het langzaam maar zeker tot een openlijke breuk tusschen Berlijn en het Vaticaan zal komen. De wijze waarop men propaganda tegen het katholicisme maakt alle vonnissen tegen onbetrouwbare priesters worden in den breede besproken maakt wel den indruk, dat men de zonden van enkelen wil misbruiken om het geheele kerkelijke stelsel ondeugdelijk en onbetrouwbaar te doen verklaren. In dezen staat is voor twee machten, welke elkaar het bezit van de jeugd be twisten geen plaats. Het zal hier op den duur tot een gewel dige en verbitterde strijd moeten komen waarvan de gevolgen nog niet te overzien ^In de buitenlandsche pers is thans weer een bericht over de arrestatie van ka tholieke priesters te München verschenen. Men zou pater Mayer in voorloopige hechtenis hebben genomen omdat hij tegen het verbod in toch in het openbaar zou hebben gesproken. In officieele Duitsche kringen wordt evenwel verklaard, dat er te Munc en geen geestelijken gearresteerd zijn en dat zich geen ongeregeldheden hebben voor gedaan. De katholieke organisatie, waartegen in Duitschland thans de strijd wordt aan gebonden, is heel wat machtiger dan de Joodsche. In Duitschland zijn de Joden eenvoudig overgeleverd aan de willekeur der regee ring en niet bij machte zich daartegen daadwerkelijk te verzetten. In Italië heeft men de Joden' tot dusver Een lang gekoesterde wensch is voor de Amsterdammers in vervulling ge gaan. Vanmiddag heeft het Prinselijk Echtpaar zijn eerste officieele bezoek aan de hoofdstad gebracht en heeft H.M. de koningin haar beide kinderen in het Paleis op den Dam verwelkomd AI was de intochtsweg slechts kort, Amsterdam heeft alles gedaan om den rit van het Centraal Station naar het Paleis tot een waren triomftocht te maken. Er was de plechtige statie van het protocol, er was de pracht en praal van gala en feestversiering, doch boven al was er weer die echt Amsterdamsche hartelijkheid der tienduizenden, die juichend toonden, dat ook in deze stad dankbaarheid en vreugde heerscht over het jong geluk van het Prinselijk Paar. Thans was de langverwachte gelegenheid daar. De vaderlandsche driekleur woei van schier alle gebouwen. Buiten de officieele versieringen der hoofdstraten, was er bijna geen straat of het spontane initiatief der bewoners had een feesttooi aangebracht, welke, hier op sierlijke en kunstzinnige, ginds op primitieve wijze, van de liefde voor Oranje getuigde. De drukte, die op werkdagen in de straten den nijveren aard der stad bewijst, was verdwenen om in de buitenwijken voor een Zondaagsche stilte en in het Centrum voor een feestelijk geroezemoes van duizenden voetgangers plaats te maken. Vele kantoren en winkels hadden hun personeel vrijaf gegeven, de scholen waren gesloten en zelfs in de beurs verzamelden zich zangkoren in plaats van makelaars. De aankomst aan het Centraal Station. Het is twee uur in den middag. In het Paleis op den Dam vertoeft H.M. de koningin, des morgens met een ge wonen D-trein gearriveerd, wachtend op de komst van het jonge Paar, dat Zij persoonlijk op deze historische plaats welkom wil heeten. In het Centraal Station wachten de autoriteiten, die straks de Vorstelijke Gasten zullen ver welkomen, op de komst van den extra- trein uit de richting Baarn. Het station is voor deze gelegenheid fees telijk versierd. Op het eerste perron liggen loopers uitgerold, welke voeren van de plaats, waar de trein zal stilhouden, naar het bekende „gouden hek", de slechts bij offi cieel e bezoeken geopende toegang tot de koninklijke wachtkamer. Op het perron staat rechts van het gouden hek een eerewacht opgesteld van de Ko ninklijke Marine, ter sterkte van honderd man, met tamboers en pijpers. Op den rechtervleugel bevindt zich de uit ter de althans officieel met rust gelaten, maar er zijn voorteekenen, dat zij ook hier niet in Abrahams schoot zitten. De Popoio d' Italia heeft bewezen of althans trachten te bewijzen dat het zionisme onvereenigbaar is met het fa- cisme en het blad heeft brieven gepubli- ceer van Joden, die plechtig verklaren afkeerig te zijn van het zionisme dat zij pro Engelsch noemen. Desondanks spreekt een blad als de Tevere over de heilige onnoozelheid van hen, die gelooven, dat het Joodsche vraag stuk is opgelost nu van de israëlieten de belofte van trouw aan Italië en het fas cisme is ontvangen en het blad dringt aan op een zoo streng mogelijke controle van de geesten opdat deze niet vervormd en vergiftigd kunnen worden door een mentaliteit welke vreemd is aan de Ita- liaansche. Dat is een geluid van Duitschen oor sprong, dat in Italië nog niet is vernomen. Het is niet te hopen, dat het fascisme daar naar buitenlandsch voorbeeld op den duur tot een hetze tegen de joden zal leiden. stafmuziek van de Koninklijke Marine Den Helder. Op het perron zijn vele autoriteiten begroeting aanwezig. Even over tweeën teekenen zich aan Oostzijde, waar de spoorweg onder de don kere stationsoverkapping naar een lichten einder verdwijnt, de omtrekken af van een naderenden locomotief. Een lichte beweging vaart door de wachtenden. Een commando klinkt: de eerewacht staat stram. Langzaam komt de extra-trein, bestaande uit een salonrijtuig met locomotief, tot stilstand. De autoriteiten begeven zich naar het portier van den wagen, waar, na eenige oogen- blikken, glimlachend, de Prinses verschijnt, gevolgd door Prins Bernhard. Wanneer de Vorstelijke gasten het per ron betreden en de wacht het eerbewijs brengt, rollen over het Y de schoten van H.Ms. kruiser Gelderland, welke aan het Steenen Hoofd ligt gemeerd. Drie en dertig maal klinkt de doffe knal van de vuurmon den over het watervlak en verkondigt aan de tienduizenden wachtenden buiten het station, dat het groote moment daar is. De Prinses en de Prins schrijden lang zaam langs de eerewacht, die roerloos het geweer presenteert. Dan zet de Marinekapel het Wilhelmus in. Terwijl de aanwezigen eerbiedig de hou ding aannemen, begeleiden de burgemeester en de stationchef, de heer W. Jongstra de Vorstelijke gasten naar de wachtkamer. Als hoofd van de gemeente, die gedurende een week de Gastvrouw der Koninklijke Familie zal zijn, spreekt burgemeester De Vlugt eenige woorden ter begroeting. Het einde van de korte plechtigheid in de koninklijke wachtkamer is dan gekomen. Langs een dubbele rij van weesmeisjes uit de verschillende inrichtingen in de stad, die bij het passeeren van de Vorstelijke Per sonen rosé en witte bloemen op de treden strooien, dalen de prinses en de prins, vriendelijk de meisjes toeknikkend, langs de statietrap af naar het Koninklijk rijtuig, dat aan den voet, nog binnen het gebouw, gereed staat. Terwijl de prinses en de prins in de calèche plaats nemen, zoeken de autori teiten, welke zullen meerijden, hun rij tui' gen op. Aan den kop van den stoet staat een eere-escorte opgesteld, gevormd door vijftig man van het Eerste Halfregiment Huzaren. Als de stoet, nadat korte commando's geklonken hebben, zich in beweging stelt, wordt reeds dadelijk het getrappel der paardenhoeven op het plaveisel overstemd door het gejuich dei; menigte, die van ach ter de afzettingen, welke door politie en marechaussee overal ziet men de unifor men van het gezag! met een gestreng heid, waaraan toch een zekere soepelheid niet ontbreekt, worden gehandhaafd, op spontane wijze uiting geeft aan haar vreugde over de Blijde Inkomste van het Prinselijk Paar. Het enthousiasme golft door de rijen en plant zich voort in de richting naar het Damrak. Bij de talloo- zen, die uren geduldig gewacht hebben om gedurende eenige oogenblikken 'n schouw spel van pracht en distinctie gade te slaan, is er een van intense belangstelling voor alle onderdeelen van den stoet: voor het imponeerende militaire vertoon van het es corte cavalerie, waarvan de manschappen, rechtop in het zadel zittend, de teugels strak houden om hun paarden tot rustigen stap te dwingen, voor de rijtuigen, die vol gen en van welker inzittenden in het bij zonder de burgemeester een eerbiedi gen groet in ontvangst heeft te nemen; voor de gansche bijzondere sfeer van deze heuglijke uren. Alom spanning. Maar toch: de spanning, die allen als door een onzichtbaren band samen bindt, breekt zich eerst in laaiende geestdrift baan als de roomkleurige, door officieren geescorteerde calèche, waarin het Prinselijk Paar gezeten is, voorbijtrekt. De Prinses, een lach op het gelaat, vriendelijk wuivend en buigend naar alle kanten; de Prins, hartelijk groetend en aldus uiting ge vend aan hun diepe erkentelijkheid voor de blijde ontvangst. Voor het publiek is er zij het naar de plaatsen, die het in het kader der strenge afzetting heeft weten machtig te worden een goede gelegenheid om het gansche kleurrijke schouwspel in zich op te nemen en te toetsen aan de voorstelling dat de verbeelding werkelijkheid zou worden, van had gemaakt, want stapvoets trekt de stoet, in zijn afwisseling van kleuren en samen stelling en in het geheel waarvan mede het escorte der studenten een keurij figuur maakt, voorbij. Als het openingsescorte der cavale rie de brug naar het Damrak bereikt heeft de file van paarden en rijtuigen bereids de uitbreiding ondergaan, die het begin vormt van een waarlijk vor- steljjken intocht. Naar het Damrak. Als een zone van stilte tusschen de ge weldige belangsteling ter weerszijden van het water, dat hier het stadsdeel in twee ën splitst, bevindt zich, in veldtenue en ge wapend met geweer, op de Oostzijde van de brug, een uit twee honderd man be staand detachement der Vrijwillige Bur gerwacht, Amsterdam, onder commando van majoor J. Brederode. Bij het passeeren vAn de calèche worden van beide fronten de eerbewij zen gebracht en dan wordt de aan dacht van de Prinses en den Prins vastgehouden door den imposanten aanblik, welke het Damrak biedt. Reeds geruimen tijd vóór het uur van twaalf, op welk tijdstip politie en mare chaussee, na de vroege aankomst van H. M. de koningin, ten tweeden male haar zware taak had aangevangen om de afzetting langs den intochtsweg te voltrekken en het geheele rijverkeer van trams en andere vervoermiddelen uit deze contreien te ban nen, hadden zich uit alle wijken en ook uit de provincie reeds talloozen naar de binnenstad begeven om zich een plaats te verzekeren. Deze scharen van geduldig wachtenden, onder wie zich ook talrijke vreemdelingen bevinden, waren aangevuld door nieuwe legioenen van belangstellenden, zoodat op het uur van den intocht dit deel van de route zich als een hier en daar wat grillig getrokken breede baan, waarbinnen mede het dubbel spoor der tram ligt, tusschen de dichte rijen van toeschouwers uitstrekt. Uitgebreide ordemaatregelen. Politie en marechaussee werken nauw samen om de orde langs de geheele route van het Centraal Station naar het Ko ninklijk Paleis te handhaven. Wie in dit verband van cijfers houdt, moge vernemen dat de intochtsweg door den sterken arm in vijf vakken is gesplitst, voor elk waarvan een commissaris van politie de verant woordelijkheid draagt, gezamenlijk aan de helft van het escadron huzaren op twee gelederen, dan de studenten op één gelid en rechts, weer op twee gelederen, de andere helft van het escadron. Van dit eerefront, dat naar het paleis gekeerd staat, presen teeren de militaire ruiters den sabel. Vóór zij het paleis binnentreden, waar H.M. de koningin Hunne Koninklijke Hoog heden wacht, keeren de prinses en de prins zich nog een oogenblik naar de juichenden op den Dam. Dan valt, kort slechts, een stilte over het plein. Opnieuw laait, inten ser nog, de geestdrift op, als de vorstelijke personen op het balcon verschijnen. Het Wilhelmus klinkt en dan is er weer gejuich en gejubel. Als dirige>fV Fred. J. Roeske een teeken geeft, is er weer even een stilte en dan worden al deze duizenden vlaggetjes zwaaiend omhoog geheven en vormen zij, met de felwitte „vlaggestok", één groote, in het licht trillende vlag van oranje, blanje, bleuDaarachter, als fraaie en waardige afsluiting, de deputaties, welke den banier- en vaandelgroet brengen aan de koninklijke familie. Een imposant schouwspel, dat diepen indruk maakt! hoofd staande van een politiemacht, be staande uit 6 hoofdinspecteurs, 23 inspec teurs, 25 brigadiers, 567 agenten .te voet, 24 bereden agenten, 445 verkeersagenten, 4 motoren met zijspan en 36 rechercheurs met kader. Zegetocht langs het Damrak. De lucht trilt van het gejuich als de zich langzaam voortbewegende stoet voorbij trekt. Er zijn hoogtepunten in het ent housiasme bij het passeeren van de prach tige calèche met het Prinselijk Paar, dat onvermoeid dit grootsche huldebtoon be antwoord met lachend wuivend en buigen. Grooter en grooter wordt het kleurig ge heel van paarden, rijtuigen en marcheeren- den! Op de brug naar het Damrak hebben zich van het detachement der Burger wacht zes vaandeldragers, ieder met drie secondanten, losgemaakt en zich achter den stoet aangesloten en zoo doen ook, op het Damrak, de deputaties der overige Am sterdamsche studentenvereenigingen. Naarmate de stoet vordert, sluiten zich verder aan de deputaties van de Amster damsche Tramharmonie, van de Amster damsche Postharmonie, van alle Oranje verenigingen, van Katholieke Vakvereni gingen en standsorganisaties, van andere R.K. verenigingen, van Christelijke vak verenigingen en groepen, van de Amster damsche Padvinders, van De Nederlandsche Padvinders, van schoolverenigingen, van jeugd- en sportverenigingen en van be drijfsverenigingen; alle met vlaggen, vaan dels en banieren en zoo wordt het geheel één zegetocht vol kleur en schittering naar het einddoel: het Koninklijk Paleis! Correct en tot in elk onderdeel op vol maakte wijze verzorgd worden de eerbe wijzen van de verschillende opgestelde deputaties gebracht als de calèche voor den higang van het Paleis stilhoudt. Het eere escorte van studenten en cavalerie stelt zich in één front op voor het paleis. Op den rij weg links, aan de zijde van de Kalverstraat, De aubade. Als na de manifestatie van het Oranje, blanje, bleu het gejubel opnieuw losbarst, danken de vorstelijke personen met vrien delijk handgebaar. Dan trekt de koninklijke familie zich eenige oogenblikken terug. Korte bevelen klinken: het eerefront der cavalerie en studenten wendt de paarden en marcheert af. Kort daarop klinkt opnieuw gejuich, wordt opnieuw gezwaaid met vlag getjes, met hoeden en met zakdoeken; weer is de koninklijke familie op het bal con verschenen, zoodat de aubade een aan vang kan nemen. Dirigent Fred. J. Roeske beklimt den dirigeerstoel en is op dat oogenblik de man, die de oogen van duizenden op zich geves tigd weet; die met forsch gebaar het reu- zenkoor leiden zal; aan wiens kunnen het welslagen van een belangrijk onderdeel van het feestelijk program is toevertrouwd, maar die zich, dank zij de resultaten van weken lang repeteeren, gerust kan voelen. Na een korte pauze maakt zich uit de goede duizenden op het plein een der muziekge zelschappen los. Het plaatst zich bij de Pa leisstraat en dan volgt, als treffend slot van het officieele huldebetoon op dezen schoo- nen dag, het défilé van vereenigingen, koren, scholen en deputaties. Vlaggen en armen worden ten groet om hoog geheven, diep neigen de vaandels en zoo trekt, in prachtige regelmaat, de lange stoet voorbij het balcon; met groote belang stelling gadegeslagen door Hare Majesteit en het Prinselijk Paar, dat niet moede wordt wuivend en buigend te danken voor deze bewijzen van eerbiedige genegenheid en van oprechten trouw aan het Huis van Oranje. Met dat al een apotheose van een waarlijk koninklijk schouwspel, dat in de annalen der hoofdstedelijke historie met gulden let ters zal worden geboekstaafd! De koninklijke intocht en de warmte. De warmte heeft onder de wachtenden, die de intocht van H. M. de koningin ver beidden, een aantal slachtoffers gemaakt. Twintig personen, die door de warmte werden bevangen, moesten door den Ge neeskundigen Dienst worden bijgestaan. Een speciale verslaggever van „Paris Soir" te Valencia geeft een bericht over het bombardement van de Deutschland, zooals hij dat ontvangen heeft van „kapitein Or- cega" die de beide regeeringsvliegtuigen commandeerde, toen deze bommen hebben laten vallen, welke de Deutschland troffen. Op de vraag van den correspondent van welke nationaliteit de vliegers waren, die van de bommenwerpers de bemanning vormden, antwoordde Orcega: Hier is de lijst met namen der mannen, die zich bij mij be vonden. Het zijn allen Spanjaarden, even als ik. In mijn toestel bevonden zich kapi- tei Relix Alliende, die sinds 1923 bij de Spaansche luchtmacht dient. Ik zelf, aldus Orcega behoor sinds 1919 tot dat corps. Ver der was er sergeant Roman Lopez, mili- tairist. In het andere toestel zaten luitenant Ar- mando Garcia en luitenant Jaime Serram, een waarnemer, die als oud-marine-officier in 1923 naar de luchtmacht is overgegaan. Verder sergeant Felix Lopez, militairist. Op de vraag van den verslaggever, wat het „doel der expeditie" was, antwoordde Orcega: De orders, die ik van luitenant-ko lonel Hidalgo Cisneros had ontvangen, lui den te vertrekken voor een verkennings vlucht boven Ibiza en vier onzer torpedoja-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1