De Parijsche wereldtentoonstelling. SSïï^S.der kortlneen nlel K Nog lang niet alle paviljoens gereed. Dagelijks een kleine 50.000 bezoekers Qeme£»itetaden ST. PANCRAS Jladuypmuumta £anxls en Jum&oum Toestand Geestmerambacht mongelSd;W1JZe aan de afZ8t* n, rr- woensdag 9 JUH. m37 (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 4 Juni 1937. Een zonnige dag staat over Parijs en over de wereldtentoonstelling, Parijs is het mooiste op deze heldere dagen; het is nog niet te warm, als in Juli en Augustus; de avonden zijn zelfs nog tamelijk koel, en de vacanties zijn nog niet begonnen. De Parijzenaars, die er den tijd voor kunnen vinden, en dat zijn er velen, bren gen uren zoek op de tentoonstelling en zijn er, en niet ten onrechte, mee ingeno men. Nu ja, ze is te laat, die tentoonstelling. Meer dan een maand is men reeds te laat. Maar de Parijzenaar vat zulks ook weer tuet te tragisch op. Men is vol goeden moed. Tout va bien, zegt de Parijzenaar. En hij maakt er een grapje over. Als bezoe kers een taxi huren er zijn van die aar dige tentoonstellingstaxi's en de stereo type vraag stellen of men wel alles te zien krijgt (ons kent ons) is het steevaste ant woord: „tout ce qui'il ya a voir", alles, wat er maar te zien is. En men lacht, want alles wat er in den tentoonstellingsgids staat is het niet. Van de ruim vijftig landen, welke op fleze wereldtentoonstelling zijn vertegen woordigd, is pas het vijfde deel met zijn paviljoen gereed. Zooals men weet, behoor de ons land tot de drie eerste, die de deuren van hun paviljoen voor het publiek open den. Verder zijn de gebouwen van België, eii de Belgische koloniën, Denemarken, Êuitschland, Italië, Monaco, Noorwegen, Palestina, Rusland en Zwitserland voor het publiek toegankelijk. En het bezoek aan ijeze paviljoens en in het bizonder aan idie van Duitschland, Rusland en Italië is druk. Soms zijn de toch groote ruimten lp klein om al de menschen te bergen. Dan staan lange rijen van bezoekers te wachten. De Parijzenaar kan wachten. Hij is het gewend en heeft er zichtbaar plezier in. Zoo dagelijks passeeren een vijftigdui zend personen de controles van een der zeven ingangen op 1 Juni 415.000, op 2 Juni 41.000, 3 Juni rond 46.000 doch meer dan de helft daarvan zijn Franschen. Rooskleurig lijkt het dus nog allerminst met het vreemdelingenbezoek. Men kan echter moeilijk verlangen, dat een tentoon stelling, die per slot van rekening nog maar voor een deel gereed is, stroomen vreem delingen zal trekken. En het zal stellig tot de eerste dagen van Juli duren voor alles klaar is. Een der Parijsche boulevardbladen heeft al een débacle voorspeld, doch als pleister op de wonde medegedeeld, dat sedert 1855 hog geen enkele van de acht Parijsche ten toonstellingen zonder een deficit vermocht te sluiten. Uitgezonderd dan de koloniale tentoonstelling van 1931. Die trok drie en dertig millioen bezoekers en het voordeelig saldo was acht en twintig millioen francs. Intusschen is de conclusie van het Parij sche blad nogal voorbarig. Men zal moeten afwachten wat de komende weken zullen brengen, zoowel aan bezoekers als aan verrassingen. Men kan er van op aan, dat geen van beide zullen uitblijven. Bezoekers niet, om dat het weer bij uitstek geschikt is voor een kijkje op de tentoonstelling. Het be hoeft niet warmer te worden en de kran ten hebben geen ongelijk als zij den volke adviseeren „un beau soleil et une petite brise fraïche", mooi, zonnig weer met een koeltje, toewenschen. En wat die verrassingen betreft, die blijven niet uit, omdat zij hier te Parijs nu eenmaal in de lucht hangen en, naar het schijnt, onafscheidelijk met de wereldten toonstelling zijn verbonden. Ze is met sta kingen begonnen en ze zal ook wel met stakingen eindigen. Want pais en vree is 't nog allerminst tusschen werkgevers en vakverbond. Men kan het beleven zoo als gisteren weer met het technsch perso neel, verbonden aan het paviljoen der Fransche wijnen dat 's middags een doodsche stilte heerscht waar 's morgens nog het vinnig getik van honderden auto matische hamers werd gehoord. Staking. Voilé. Er is dan veel politie op de been, er verloopt eenige tijd met praten en onder handelen en op een goeden dag bemerkt men plotseling, dat het oorverdoovend ge ratel weer is begonnen. En men conclu deert, dat het personeel weer aan den ar beid is gegaan. Een paar zulke ervaringen en men verwondert zich niet zoo spoedig meer. Tout va bien. Tot dusver zijn het dus voornamelijk de Franschen, die volop genieten. Het Fran sche deel der tentoonsteling met den in gang op de Place de la Concorde is met dat al nog bij lange na niet gereed. Men heeft daarom nog niet den moed kunnen vinden entrée te heffen en de Parijzenaars altijd uit op een voordeeltje gnuiven. Voor het andere deel van de tentoonstel ling, die thans van halfeen 's middags tot negen uur 's avonds is geopend, vraagt men de helft van den entreeprijs. Voor in Ne- derlandsch geld omgerekend 24 cent, kan men zich dan een ganschen achtermiddag op alles wat schoon is en tegelijk nuttig, onthalen. Weinig is dat zeker niet. De Duit- sche en de Italiaansche, de Russische en de Belgische paviljoens zijn elk voor zich een bezoek aan de tentoonstelling reeds meer dan waard. De Scandinavische landen ko men ook goed voor den dag, en niet te ver geten Zwitserland en Palestina. Ons Nederlandsch paviljoen, dat een beetje achter het geboomte schuil gaat, om den naam, Pays Bas, nederig van aan leg is en dat zijn kracht niet schijnt te zoe ken in veel vlagvertoon, slaat geen slecht figuur. Speciaal de Indische afdeeling mag zich in een groote belangstelling verheu gen. Het paviljoen is niet kwaad gelegen, iets ter zijde van de Porte d'Honneur, den hoofdingang op de Place du Trocadéro. Voor een eerste bezoek moet men dezen hoofdingang, die per autobus en métro ge makkelijk valt te bereiken, kiezen. Men heeft dan vanaf een reusachtig bordes, dat helaas nog met steigerwerk is omgeven, een prachtig overzicht over dit deel van de tentoonstelling. Een deel, hetwelk zich van de Pont d' Iena en onder den Eiffeltoren door heelemaal tot aan de Ecole Militaire uitstrekt. Als men weet, dat dit stuk alleen stellig vijf kilometer lang is, dat er nog zulk een arm, alhoewel iets korter misschien, is aangelegd vanaf de Champs Elysées over de Pont Alexandre III tot bijna bij het ho tel des Invalides, en dat de hoofdweg loopt langs de oevers van de Seine een afstand van zeker acht kilometer, krijgt men eenig idee van de uitgestrektheid van deze we- reldtentoonsteling, welke alle vroegere omvang overtreft. Om wat ze biedt en om wat ze is, ver dient deze tentoonstelling, waaraan de Pa rijzenaar den naam 1'Expo trente-sept heeft gegeven, de belangstelling, niet alleen van de Franschen, maar van een ieder, die zich de weelde van een reisje naar de lichtstad kan veroorloven. Parijs, dat 's middags in zon en 's avonds in floodlight baadt en dien naam dus met eere draagt, is thans als nergens anders ter wereld de plaats, waar men kan zien, waartoe de kunst en de techniek van de twintigste eeuw in staat zijn. Maar daarover in een volgend artikel. De raad dezer gemeente vergaderde Maandagavond in voltallige zitting. De minister van sociale zaken heeft be richt dat de steunverleening en werkver schaffing in gedrang kunnen komen. Door B. en W. is geadviseerd dat dit wellicht voor enkele werkloozen een strop zou kun nen worden, en zij hebben daarom ver zocht door te mogen gaan. Echter wordt in andere plaatsen reeds de zaak stopgezet, dus is dat hier ook mogelijk. De heer Kloosterboer vroeg of men dan j niet in moeilijkheden komt met de werk zaamheden aan het kerkhof. De voorzitter antwoordde dat er voor- loopig op het oude kerkhof nog plaats is, en wij ons bij het ministerieele besluit moeten neerleggen. Van de Nederlandsche spoorwegen kwam het financieel verslag over de toevoerlijn te Broek op Langendijk. De rentegarantie is gedaald van 12000 op 2569.16, voor onze gemeente 321.15. Het jaar 1936 sloot met een voordeelig saldo van 1339.76. Van den minister van soc. zaken was et bericht dat de verpleging aan arme krank zinnigen is verminderd van 750 op 700 per jaar. Van de beide hoofdonderwijzers was be richt ingekomen dat zij toezicht zullen hou den op den gezondheidstoestand der school kinderen. Verslag 1936 inspectie vleeschkeurings- dienst Barsingerhorn. In de geheele gemeente zijn nieuwe ver keersborden geplaatst. De totale kosten be droegen 180.13. De toren der Ned. kerk wordt geverfd, echter bij het nazien, bleek dat de spits geheel was ingeroest, zoodat deze ver vangen moet worden. De heer van Kampen zei dat het bord bij de v. d. Vijzellaan totaal onzichtbaar is. Hierin zal worden voorzien. Alles voor kennisgeving aangenomen. Aanvulling gemeenschappelijke regeling lichtbedrijven. Door het bedrijf is een bepaling gemaakt, dat inplaats van bij Landbouwcrediet de gelden zijn ondergebracht bij de Rotter- damsche bank, van Ged. is hierover een schrijven ontvangen, dat indien meer dan 2500 daar is geplaatst daarvoor een on derpand moet worden gesteld. Anders zou dat zijn bij de bank van Ned. gem. of de Rijkspostspaarbank. Dat werd zoo aan vaard. Verzoek verlaging woninghuur hoofd O. L. school. B. en W. stelden voor om dit te doen met de begrooting van 1938. Dan kan meteen een omlijnd voorstel worden genomen. Op een vraag van den heer Wagenaar ant woordde de voorzitter dat de huur bedraagt 278. De heer Kloosterboer meende te weten dat de huur zoo hoog is gesteld om den pensioengrondslag van den heer Engel zoo hoog mogelijk te stellen. De heer van Kampen antwoordde hier op, dat dit niet ten volle was. Indertijd was de schoolmeester gemeente-ambtenaar, thans rijksambtenaar. De heer van Kampen zou verder willen gaan. Bij B. en W. beslaan toch plannen om een nieuw hui3 te bouwen. De uitbrei ding van het raadhuis is bij B. en W. toch reeds in bespreking. Van de veenderij is altijd nog vast geld beschikbaar wat belegd moet worden, spreker wilde dat hiervoor gebruiken De voorzitter: de heer van Kampen loopt de zaak vooruit. Dat besprekingen in de?e zijn gehouden wil ik niet ontkennen. Het merkwaardige is wel dat bij vroegere be woners nooit klachten zijn geuit, echter de ruimte in het raadhuis laat veel te wen- schen over. Door aanschaffing van een flinke kast is veel verbeterd. Toch zou het met de begrooting onder de oogen kunnen worden gezien. Het voorloopige plan, zoo als dat in wording was is mislukt Afwach ten tot de begrooting 1938 zou gewenscht zijn. Hiertoe werd besloten. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit opzegging O. L. school aan zangvereeniging. B. en W. willen de vereeniging het lo kaal wel in huur afstaan. De houding van het hoofd der school is eigenaardig en tweeslachting. Dat de klachten indertijd door het hoofd geuit wel zwaar overdre ven zijn geweest is duidelijk. B. en W. hebben besloten onder bepaal de voorwaarden de zangvereeniging het lokaal te behouden. Het toezicht berust bij B. en W. De heer v. Kampen zeide, dat tijdens de repetities de deur niet gesloten zal mogen worden volgens de wet. De heer Wagenaar vroeg of overleg met het hoofd der school is gepleegd. Wellicht zou hij nu de verantwoording wel willen nemen. Weth. Lek zeide, dat door de zangver eeniging overleg is gepleegd en dit is mis- geloopen. De heer Timmer: B. en W. zullen echter steeds moeten controleeren. De heer Wagenaar keurde de houding van het hoofd der school ten zeerste af. Alle heeren verklaarden zich echter voor de wijziging van het raadsbesluit. Aangehouden werd het adres der zwem- vereeniging. De voorzitter zeide, dat er nog steeds geen financieel overzicht was, dus konden B. en W. niet anders doen dan in deze zaak afwachten. De heer Kloosterboer zeide, dat de ver eeniging een begrooting heeft opgemaakt, wat een groot verschil beteekent met een financieele opzet. Definitieve cijfers ont breken, indien de gemeente zorgt, dat het gat wordt gestopt, zal de vereeniging voor de rest zorgen. Op het oogenblik is 1000 beschikbaar, indien de grond noodig mocht zijn voor de begraafplaats, zou dit toch best kunnen, als de vereeniging kan beschikken over een plaats, zal tot oprichting kunnen worden overgegaan. Een breedvoerige discussie ontwikkelde zich hierover, doch de andere heeren willen eerst een financieel vastgesteld overzicht en dan kan de raad beslissen, echter zonder bijdragen, zeide de voorzitter. De gemeente financiën zijn niet toereikend. De heer Kloosterboer: Voor de begraaf plaats is het ook onnoodig 1700 uit te geven. Geld is er wel. Zijn de heeren echter tegen de plaats achter de begraaf plaats? Geen der heeren uitte zich hier over, zoodat werd besloten tot aanhouding tot nadere financieele gegevens te komen. Voorstel vaststelling raadsbesluit aanslui ting aan den kring Barsingerhorn voor de destructie van vleesch. Voor onze gemeente is dit alleen een for maliteit, aangezien alles door Alkmaar wordt geregeld. Aldus werd dit aanvaard zonder dis cussie. Ingekomen was een adres van arbeiders bonden tot verhooging van het uurloon in de werkverschaffing. Een looncontract is vastgesteld op 18 per week voor het vrije bedrijf, geteekend door 5 organisaties, te weten 3 arbeiders- en 2 patroonsvereenigingen. Het uurloon be draagt thans 25 cents per uur. Volgens dit contract zou dat moeten zijn 28 cents per uur. De voorzitter las uit staten voor, dat tot 30 cents per uur wordt verdiend. 10 pCt. wordt op het uurloon toegestaan. De heer Kloosterboer zeide, dat de 25 ct. wel eens nauwelijks worden gehaald, en dan met dit zware werk. Er zullen meer weken zijn, die bij de 25 ct. komen, dan bij de 30 cent, en waarom noemt de Heide Maatschappij niet haar tarieven, als even te veel wordt verdiend, wordt weer geknepen. B. en W. stelden voor om den minister te verzoekeh de uurloonen te bepalen op 27 cent. Na eenige discussie werd dit met alge meene stemmen aanvaa.rd. Hierna sluiting. OCK^OOfN Donderdag 10 Juni. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Orgelconcert. 10.-- Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10. Avro-Octet. In de pauze deel. 12.JU Het Aeolian-orkest. 1.30 Gr.pl. 2.— Deel. 2.30 De Octophonikers en da meskoor. 3.30 Rep. 4.— Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 De Oc tophonikers. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgel spel. 6.30 Sportpr. 7.— Viool en piano. 7.30 Gr.pl. 7.40 Causerie over de Russische Noordpool expeditie. 8.— ANP-ber., mededee- lingen. 8.15 Omroeporkest. 9.20 Radiotooneel. 9.55 Avro-dansorkest en solisten. 11.ANP-ber., hierna tot 12.— Gr.pl. HILVERSUM ,1875 M. (8.—9.15 en IX.2.KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.12.— uur). 8.9.15 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.— Ber. 12.15 KRO-orkest en gr. pl. 2.Handwerkles. 3.Piano- voordr. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Han denarbeid v. d. jeugd. 5.05 De Gooilanders. 6.45 CNV-kwartier- tje. 7.— Ber. 7.15 Missiepr. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Het Bredasch Philh. Orkest en solisten, voorafgegaan door een in leiding. 10.— ANP-ber. 10.05 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.12. Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Dansmuziek (gr.pl.) 12.10 't BBC- Welsch-orkest en solist. 1.BBC- zangers en solist. 1.30 Sportrep. 1.502.20 Klarinet en piano. 3.10 It occurs to me, causerie. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.15 Sportrep. 5.35 B. Oak- ley en zijn Band. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.Ensemble „Musica Antiqua". 7.35 Orgelspel. 8.05 BBC- Schotsch-orkest. 9.Taalkundige causerie. 9.20 Ber. 9.40 Revue- progr. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Het Crookkwintet. 11.20 BBC-dans- orkest. 11.50—12.20 B. Berigan en zijn Band. (Uit Amerika). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Symph.-concert en so liste. 2.20 en 4.20 Gr.pl. 4.50 en 8 05 Zang. 8.35 Duoconcert. 8.50 Krettly-orkest. 9.20 Lamoureux- orkest. KEULEN, 456 M. 6.50 't Plietzsch- Marko-orkest. 8.50 Politie-muziek- korps. 9.50 Gr.pl. 10.20 Volksliede- renconcert 12.20 Orkestconcert. 135 Sted. orkest Konstanz. 2.35 Gev. concert. 4.35 Sted. orkest Gel- senkirchen. 6.20 Blaasconcert. 7.20 Gr.pl. 8.30 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 Mj,: 12 20 Gr.pl. 12.50 AccordeonsolL 1.— Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.50 Accordeonsoli. 2.—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.50 en 7.23 Gr.pl. 8.20 Bonte avond. 10.3011.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.50en 5.20 Gr.pl. 6.35 Sa lonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroep- symph.-orkest. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8,30 Pianovoordr. 9.Militair or kest. 10.20 Ber. 10.50 Kwartetcon cert. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Gramofoonplaten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.05, Droitr wich 11.05—12.05, Parijs R. 12.05 13.20, Brussel VI. 13.2014.20, Keu len 14.20—15.20, Hamburg 15.20— 15.35, Lond. Reg. 15.35—16.20, Pa rijs R. 16.2616.35, Keulen 16.35— 20.10, Lond. Reg. 20.10—21.10, Brussel Fr. 21.10—21.20, Parijs R. 21.20—23.20, Weenen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20 Ham burg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 15.35, Droitwich 15.35—18.20, Brussel Fr. 18.2018.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. Naar betere land- en tuinbouw- toestanden? Bij de bespreking van de voordracht van Ged. Staten van Noord-Holland tot verkoo- ping van 2400 h.a. landerijen in het Geest merambacht en het aanleggen van een proef-1 grens van de geraamde kosten houden. Op de vraag of ieder weer een be drijf terug zal kunnen krijgen, kan niet zon der meer bevestigend geantwoord worden. Bovendien zal vermoedelijk medewerking worden verkregen bij het tijdelijk plaatsen van land- en tuinbouwers uit het Geestmer ambacht op gronden in den Wieringermeer- polder. Ook de provincie zal belangrijke geldelijke offers hebben te brengen. In het college is niet geaarzeld, in dit geval hulp te bieden. Volgens Ged. Staten is de proef verantwoord en de Staten zullen goed doen, met verder te gaan, als de proeven gunstig verloopen. In zeer bijzondere omstandigheden is grondwaardevermindering mogelijk. Daaraan zal bij hooge uitzondering voor zeer enkele perceelen wellicht niet zijn te ontkomen. Steeds moet echter gestreefd worden naar teruggave van dezelfde grondwaarde als vóór de verkaveling. Het instellen van eene commissie ad hoe zal nader worden overwogen. Nader kan worden overwogen wijzigingen van het plan voor den oostpolder, indien in derdaad mocht blijken ,dat aansluiting van het kerkpad een vermindering van de be zwaren zou kunnen beteekenen. Ged. Staten zullen zich door de te maken kosten in verband met deze voordracht geen rem laten aanleggen voor de uitvoering van andere noodzakelijke werken, en zullen, indien noodig, komen met voorstellen tot verhooging der posten. Na een bezoek aan het Geestmerambacht en bezichtiging van de plaatsen waar de in deze voordracht genoemde proefpolders zijn geprojecteerd, is de commissie uit de Staten unaniem tot de conclusie gekomen dat in de keuze ten aanzien van de plaats voor den Oostenlijken polder geen wijziging dient te worden gebracht en tegemoetkoming aan het verzoek van de Banne te Zuid-Scharwoude, bedoelden polder te projecteeren aan de Westzijde van den Dorpsweg, slechts ver plaatsing van moeilijkheden zou kunnen be teekenen. Het lid van Ged. Staten deelde nog in de commissie mede, dat naar zijn meening de niet over polder zijn in de afdeelingen der Prov. Sta ten verschillende bezwaren geuit. Het aan wezige lid van Gedeputeerden heeft daarop o.m. geantwoord dat bij Ged. Staten voorop staat om bij het in het oog houden van het algemeen belang, de bijzondere persoonlijke schreden mag worden en er dus van uitbrei ding der oppervlakte moeilijk sprake zal kunnen zijn. Ook hij is van meening dat de commissie ten aanzien van de indeeling geen positief standpunt moet kiezen en zegt toe in overleg met den commissaris der Konin belangen van de belanghebbenden zooveel I Sin zoo mogelijk te zullen bewerkstelligen I Jni ^/v f nAl A Art Ir w n - mogelijk te ontzien. Of dit werk dan door toepassing van de ruilverkavelingswet geregeld wordt of vrijwillig voor zoover toepassing dier wet niet noodig is, moet niet van groote betee- kenis worden geacht. Overigens moeten niet alleen de verkaveling en de omwerking van den grond gezien worden als een groot alge meen belang, maar ook de landaanwinning die op 20 te stellen is, indien het groote plan wordt uitgevoerd. Daarnaast staat aan Ged. Staten voor oogen het bevorderen van betere land- en tuinbouwtoestanden, door het stimuleeren van nieuwe cultures en de omvorming tot gemengde bedrijven, waarbij ook te denken dat de commissie ook na de sluiting van de tegenwoordige Staten-zitting haar werk zaamheden zal mogen voorzetten, opdat Ged. Staten nogmaals gelegenheid zullen hebben overleg te plegen, alvorens tot een definitieve indeeling te besluiten DE UITVOER VAN GECONDENSEERDE MELK NAAR ENGELAND. Aangezien de termijn voor de huidige regeling van den invoer van Nederlandsche melkproducten in Engeland binnenkort af loopt, werd dezer dagen, naar wij van be voegde zijde vernemen, onder voorzitter schap van den heer ir. S. L. Louwes, regee- ringscommissaris voor den akkerbouw en de valt aan fruitteelt en wat er in den schoot I veehduderij, een vergadering gehouden "met der goden nog meer verborgen ligt. de organisaties van belanghebbenden bii Niet het minst is ook de voorziening ir, dezen uitvoer, m.n. de Algemeene Neder- werkgelegenheid voor deze streek van groot landsche Zuivelbond, de Vereen ia,'nr, b^ng. belanghebbenden bij den handel in L0 Op welke wijze de moeilijkheden zullen denseerde melk en melkpoeder de Verepn' dienen te worden opgelost, bij verbroken I ging van groothandelaren in melkDrodnnt"1" evenwicht tusschen pandwaarde en hypothe- en de Vereeniging voor zuivelindustrie 811 caire schuld, kan nog niet worden gezegd; melkhygiëne. en wel stellen Ged. Staten zich voor waar noodig overleg met hypotheekhouders te plegen. Met vergoeding voor bedrijfsschade zal voor zooveel noodig rekening worden ge- De vraag werd behandeld, of na afloon van de huidige regeling een nieuwe dient te worden getroffen. Na bespreking der moge lijkheden, welke sedert de instelling der huidige regeling, waarbij de invoer van Nederlandsche gecondenseerde magere melk in blikken wordt gecontroleerd door een be perkt aantal firma's, op dit gebied zijn ge bleken, spraken de belanghebbenden zich in principe er voor uit om, indien na afloop der huidige overeenkomst met Engeland een nieuwe regeling noodig mocht blijken, het bestaande systeem te handhaven. Wel liepen de meeningen ten aanzien van het aantal der met dezen uitvoer te belasten firma's nog uiteen en werden destijds door sommige groepen tegen de gevolgde werkwijze ingé bracht bezwaren in principe gehandhaafd, doch gezien de tot dusverre met dit systeem opgedane ervaringen en de heerschende omstandigheden, werd handhaving hiervan thans door de belanghebbenden het meest gewenscht geacht. DE BLOEMBOLLENKWEEKERIJ EN DE BEDRIJFSMAATREGELEN. De Contact-Commissie ter behartiging der bloembollenkweekersbelangen verzoekt ons opname van het volgende: Zooals bekend, hebben de besturen der organisaties, die in de Contact-Commissie samenwerken, zich éénstemmig uitgespro ken vóór het handhaven der bedrijfs- maatregelen in het komende teeltjaar. In de betreffende publicatie werden de redenen in het kort uiteengezet. Van meer dere zijden werd intusschen om een eenigs- zins uitvoeriger motiveering gevraagd. Gaarne voldoen wij hieraan, waarbij wordt vooropgesteld, dat uitsluitend de door een ieder te constateeren feiten tot bovenge noemde beslissing geleid hebben. Feit is, dat alle handelsbelemmeringen, van welken aard ook, onverminderd zijn blijven bestaan; dat wij, in dit opzicht, niet hebben af te gaan op woorden, waarmede in de betreffende landen van een veran derd inzicht getuigd wordt, maar uitslui tend rekening moet worden gehouden met de daden, welke gesteld worden; en deze wijzen er in het geheel niet op, dat men reeds tot bezinning is gekomen. Feit is, dat tengevolge van deze belem meringen onze uitvoer niet meer in eenigs» zins beteekenende mate valt uit te breiden; tegen de thans geldende prijzen is een vrijwel stabiele uitvoer verkregen. Een' experiment, dezen uitvoer door lagere prij zen te vergrooten, kan geen enkele kwee- er wenschen, omdat de productiekosten geen lagere verkoopsprijzen toelaten en ovendien het risico van tegenmaatregelen den buitenland niet genomen mag wor- *en feit van overwegende beteekenis is, dat gedurende de drie laatste' jaren de fi- ancieele resultaten van het bedrijf, waar ?Ue .°m gaat' een geleidelijke ver- lifwfV,8,2?6" geven' waaruit ten duide- ppn c dat de bedrijfsmaatregelen een gunstigen invloed uitoefenen. rfar!eLi,geW1Cht van deze feiten maakt het noodzakelük, dat de kweekers nog vasthouden aan: eenennteeltrege^ng' welke de productie op ,mi"k?umprÜzen, welke voorkomen, dat terupK?"®van. den beperkten uitvoer zoowel f arbii een vaste basis bieden een sur"] ,el aan kweekerij: Hik wnrJtPiUS",°.p op' waardoor het moge* peil Te hn '""eolandsche markt op een premip k.» i-8"' zonder de onderlinge dat""dezr' t'r'rt n WOrdt er nog op Eawpze"* maken «,ciï ,mgen de éénige kosten uit- stiee tnp^f j bedrijf draagt; de gun- deze kosten i T&lke nu bereikt is' is met niet te duur gekocht. de

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10