DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Berlijn geeft een officieele lezing. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 133 Woensdag 9 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeerie toestand Hef bombardement van de Deutschland. Het Duitsche schip heeft geen enkel schot gelost. Verantwoordelijkheid berust geheel bij Valencia. Overeenstemming met Duitschland ten aanzien van de controle? De stakers in discrediet bij het publiek? Stakingsposten zullen worden ontwapend. De Russische poolexpeditie. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Alkmaar, 9 Juni 1937. De controle ter zee ten aanzien van de niet-inmengingskwestie in de Spaansche burgeroorlog is nog steeds niet geheel in kannen en kruiken, hoewel Engelsche di plomatieke kringen voorzien, dat binnen kort een overeenstemming zal kunnen wor den tot stand gebracht tusschen de vier mogendheden, gezien het algemeen gun stige karakter der opmerkingen van Parijs, Rome en Berlijn. Deze kringen zijn van meening, dat het nu mogelijk zal zijn te Londen over te gaan tot de redactie van den tekst van een overeenkomst, welke zoo spoedig mogelijk door de zorgen van de Britsche kanselarij naar de beide partijen in het Spaansche conflict zal worden gezonden. De formule, welke de diplomaten der vier mogendheden te Londen zullen moeten uitwerken, zal op de drie punten, waarop de overeenkomst nu reeds in principe is bereikt, betrekking heb ben en wel: 1) Uitbreiding van het stelsel der veilig heidszónes in de Spaansche havens, 2) de verzekering, dat de autoriteiten van Valencia en Salamanca al het mogelijke zullen doen om een herhaling te voor komen van incidenten, zooals die met de Hardy of de Deutschland, 3) Ingeval de door de Spanjaarden aan genomen maatregelen geen herhaling van dergelijke incidenten zou voorkomen, zou een stelsel van overleg tusschen de ver tegenwoordigers der vier mogendheden in het leven moeten worden geroepen om te beraden over hetgeen zal moeten geschieden in antwoord op iedere vijandige daad. De niet-inmengingscommissie zal van de genomen besluiten op de hoogte worden gesteld, zoodra de antwoorden van Valencia en Salamanca zullen zijn ontvangen, aange wen er, aldus is men te Londen van mee ning, geen reden is om er aan te twijfelen, dat deze antwoorden niet gunstig zouden zijn. De commissie zou voorts verschillende voorstellen kunnen bestudeeren, die reeds zijn ingediend met het doel aan de controle een meer internationaal karakter te geven met name door de vervanging van een zeker aantal met deze controle belaste oorlogs schepen door gewapende visschersschepen, aan boord waarvan internationale waar nemers zouden kunnen plaats nemen. Dit voorstel schijnt vooral te Londen een gun stig onthaal te vinden. Voor het overige levert de Spaansche kwestie ditmaal niet veel te behandelen stof af. Het eenige vermeldenswaardige feit is nog, dat Berlijn met een officieele lezing is gekomen ten aanzien van het bombardement van de Deutschland. Berlijn spreekt hierin alle beweringen van Valencia over een vermeende aanval van Duitsche zijde tegen. Het zou hier uit sluitend een niet uitgelokten aanval betref fen, daar de aanwezigheid van de Deutsch land in de haven van Ibiza op geen enkele wijze aanleiding voor het bombardement kan zy'n geweest, omdat de genoemde haven in het geheel geen vlootsteunpunt der recht- schen is. Het bezoek aan von Neurath aan de Bal- kan-landen typeert den wil van de Duitsche xegeering om haar invloed in Centraal- Europa verder Zuidwaarts uit te breiden. In een daarover gepubliceerd communiqué wordt o.m. gezegd, dat de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken en den Joego- Slavischen minister-president en minister van buitenlandsche zaken, dr. Stojadino- witsj, alle vraagstukken, die Duitschland en Joego-Slavië betreffen, diepgaand hebben besproken. De door een wederzij dsch op recht vertrouwen gekenmerkte besprekin gen hebben doen zien, dat de opvattingen der beide landen over den politieken toe stand en over het nut van een vreedzame samenwerking tusschen twee staten over eenstemmen. De besprekingen hebben aan getoond, dat van beide kanten de wil be staat, door versteviging van de wederzij d- sche betrekkingen het werk van den alge- meenen vrede te dienen. Overigens heeft dit bezoek niet allerwege onverdeelde instemming, want gisteravond heeft te Belgrado een groep van twee tot driehonderd studenten getracht zich naar de villa te begeven, waar von Neurath zijn in trek genomen had en vijandelijke kreten aan het adres van het Hitlerisme en fascisme geuit. De politie trad evenwel krachtig op en verspreidde de betoogers, waarvan er enkele werden gearresteerd. Een officieele Duitsche lezing. Van officieele Duitsche zijde wordt, nadat nu de uitvoerige rapporten van de bevelhebbers der Duitsche regee- ringsstrijdkrachten in de Spaansche wa teren zijn ontvangen, nogmaals een uit eenzetting gegeven van het incident bij Ibiza. Er wordt medegedeeld, dat het pantserschip Deutschland op 29 Mei ter reede van Ibiza ten anker is gegaan. De in de buitenlandsche pers opgedoken be wering, aldus de uiteenzetting, dat de Deutschland daar niet had mogen an keren, is onjuist. Afgezien van het feit, dat ook de controle schepen der andere deelnemende maritieme mogendheden, zooals Engeland en Frankrijk, zich voortdurend ophouden in verschillende Spaansche havens, kan worden vastgesteld, dat de kleine haven van Ibiza niet als vloot steunpunt der rechtsche Spanjaarden kan worden beschouwd en ook niet als zoodanig wordt gebruikt. In het rapport wordt geconstateerd, dat de Deutschland als eenig oorlogsschip ter reede ten anker lag. In zijn buurt ankerde het in dienst der Duitsche marine staande tank schip Neptun. Aan het havenhoofd lag de torpedoboot Leopard. Rechtsche zeestrijd krachten of schepen lagen noch in de ha ven, noch ter reede, noch zelfs binnen „zicht". Het incident zelve. Op 29 Mei tegen zeven uur des namid dags geschiedde een op een overval gelij kende aanval van twee bommenwerpers op de Deutschland. De toestellen vlogen over land uit de richting van de laagstaande zon. Zjj wierpen verscheidene bommen op het voor anker liggende pantserschip. Twee bommen troffen het schip. Voor de vliegers was bij de geringe vlieghoogte een verwis seling van de Deutschland met een schip der rechtschen uitgesloten. De Deutschland, wel ke tot verweer gereed voor anker lag kon de kenteekenen en het type der vliegtuigen tegen de zon in niet herkennen en had ook verder geen reden, niet herkende vliegtuigen onder vuur te nemen. Aldus geschiedde het, dat deze aanvallers pas werden vastgesteld, nadat zij de bommen hadden geworpen. Het pantserschip Deutschland en ook de torpedoboot Leopard, aldus de officieele me- dedeeling, hebben geen schot gelost. Tijdens den vliegtuigoverval werden een heden der Spaansche vloot, de kruisers Li- bertad en Mendez Nunez, op ongeveer 28 K.M. en vier torpedojagers op 14 tot 15 K.M. afstand, waargenomen. Eenige minuten na den bomaanval bescho ten de linksche torpedojagers de kust. Alle mededeelingen van de machtheb bers van Valencia over het gebruik van wapens door de Duitsche oorlogsschepen zijn onwaar. Of deze machthebbers heb ben in het bewustzijn van hun schuld opzettelijk onwaarheid gezegd, of de vliegtuigcommancjanten hebben hun roe- kelooze daad door een dergelijke leugen pro beer en te verhelen. Men heeft hier dus te doen met een niet uitgelokten overval van vliegtui gen van het roode Spanje, die ondub belzinnig als de aanvallers zijn vastge steld. Tenslotte wordt geconstateerd, dat door een der bommen aanzienlijke ver liezen zijn veroorzaakt, omdat een aan tal manschappen zich in hun onbe schermde verblijfplaats ophielden. Als represaillemaatregel werden de verster kingen en militaire stellingen van Al- mria beschoten, waarbij het vuur door twee batterijen werd beantwoord. Er wordt op gewezen, aldus besluit het D.N.B.-bericht, dat de roode machthebbers door de niet-inmengingscommissie er ernstig voor zijn gewaarschuwd dat oorlogsdaden of als zoodanig aan te merken handelingen tegen de controlestrijdkrachten achterwege moeten blijven. De Spaansche burgeroorlog Men verwacht dat de Duitsche am bassadeur von Ribbenttrop morgen naar Londen een gunstig antwoord op de gewijzigde Britsche voorstellen zal medebrengen, aldus verneemt Reuter. Men hoopt, dat na een bespreking tus schen Eden en von Ribbentrop het Foreign Office den uiteindelijken tekst zal kunnen opstellen van een accoord, behelzende het beginsel van overlegple- ging teneinde bij een eventueelen aan val op een oorlogsschip dat aan de con trole deelneemt, op te treden. Von Ribbentrop heeft te Berlijn een on derhoud gehad met Hitier, die, ofschoon ge kant tegen overlegpleging zonder meer, gunstig gestemd bleek voor de gewijzigde formule. Zoodra het door Frankrijk, Duitschland, Italië en Engeland aanvaard is, zal het ontwerp-accoord worden voorgelegd aan Valencia en Salamanca, op wier goed keuring men rekent. Frankrijk en de Britsche voorstellen. De Britsche regeering heeft een Fransche nota ontvangen over de kwestie der verster king van de veiligheid der controlevlotep. De nota is volledig een bevestiging van het mondelinge antwoord, dat de Fransche am bassadeur Vrijdag aan Eden gegeven heeft. Parijs toont gunstig te staan tegenover de Britsche voorstellen en stelt zelf o.m. voor aan de vloten een meer internationaal ka rakter te geven, teneinde een ieder minder kwetsbaar te maken. Het tegenwoordige op „antipathieën" gebaseerde controle systeem heeft sparming doen ontstaan. Frankryk stelt daarom voor een waarnemer plaatsen aan boord van de controlesche pen en het opnemen van schepen van min- rechtstreeks belanghebbende mogend heden in de controlevloten. Op de vraag, of, wanneer de niet-inmen gingscommissie haar werkzaamheden mocht staken, de Engelsche minister van buiten landsche zaken duidelijk wilde verklaren, de regeering geen inval in of verovering Spanje zou toestaan door eenige vreem dst van de mogendheid, heeft lord Cranborne ver klaard, dat het hem genoegen deed van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken om nadrukkelijk te verklaren, gelijk de regee ring bij verschillende gelegenheden en in het bijzonder toen de Spaansche kwestie in de Volkenbondsraad behandeld werd, dat het behoud van de territoriale onaantast baarheid van Spanje een zaak van groot belang is voor de Engelsche regeering. ;?et bombardement van de „Deutsch- knd". Het ministerie van defensie heeft een nota gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche bladen het gerucht verspreiden, dat de vliegtuigen, die de „Deutschland" ge bombardeerd hebben, bestuurd werden door Russische vliegers. Het ministerie kan be wijzen, aldus de nota, dat de beide vlieg tuigen door Spanjaarden bestuurd werden. Hun taak was het, verkenningen uit te voe ren, en zij moesten alleen de rechtsche oor logsschepen bombardeeren, die de regee- ringsstrijdkrachten zouden aanvallen, en alle eventueele aanvallen, te land of ter zee, beantwoorden. De voorstellen der Komintern. De secretaris-generaal der Komintern Di- mitrof had de tweede Internationale een voorstel gedaan tot vorming van een com missie waarin de beide Internationales en het Internationaal Vakverbond zitting zou den hebben en die de eenheid van actie voor de mobilisatie der volksmassa „tegen de fas cistische bedreiging in Spanje" zou moeten verzekeren. Debrouckere heeft namens de tweede Internationale thans geantwoord: „Wij erkennen volmondig de noodzakelijk heid van een krachtige actie. Onze Interna tionale zal den plicht, die haar verantwoor delijkheid haar oplegt, vervullen. De presi dent noch de secretaris van onze Internatio nale beschikt echter over de volmacht die onmisbaar is voor het deelnemen aan de voorgestelde commissie". Hierop antwoordde Dimitrof weer, dat de bewering van Debrouckere „niet overtui gend leek daar president en secretaris het bevoegde orgaan der Internationale om de volmacht kunnen vragen". Men kan verder aldus Dimitrof on mogelijk aannemen, dat het gemis aan for- meele volmachten beslissend is, wanneer het leven en de onafhankelijkheid van het Spaansche volk, dat het slachtoffer van de Duitsche en Italiaansche inmenging is, op het spel staan. Als de voorstellen der derde Internationale onaanvaardbaar lijken, heeft de tweede Internationale den plicht, andere voorstellen in te kleeden, die dan onmiddel lijk door de derde Internationale bestudeerd zullen worden. De Humanité meldt uit Moskou, dat Dimi trof den secretaris der socialistische arbei derspartij in Spanje, den secretarisgeneraal der Spaansche communistische partij en den secretaris der U.G.T. een telegram heeft doen toekomen, waarin hij melding maakt van het antwoord van Debrouckere. Hij ver volgt aldus: „Met een beroep op het for- meele gemis der noodige volmachten ver mijdt de president der tweede Internationale rechtstreeks te antwoorden op onze voorstel len. Wij blijven er op aandringen, dat de leiders der socialistische arbeidersinternatio- nale concrete voorstellen ten aanzien van een intematoinale actie doen". De stakingen in Ameriha De autoriteiten van Cleveland hebben gis teren last gegeven, de stakingsposten voor de fabrieken der Youngstown-maatschappij te ontwapenen, om ernstige botsingen te voorkomen. Indien de stakers weigereh, zich te laten ontwapenen, zullen zij worden gearres teerd. De toestand is buitengewoon gespannen, terwijl de staalmaatschappijen, welker ar beiders aan de staking deelnemen, hebben besloten, ondanks de sterke keten van stakingsposten, haar fabrieken weder te openen. De Republic Steel Corp. wordt door de geheele staalihdustrie gesteund in haar strijd tegen het comité voor industrieele organisatie, dat een staking heeft afge kondigd, waarbij ruim 70.000 arbeiders zijn betrokken. De maatschappijen achten haar overwinning zeker, aangezien de be volking een steeds vijandiger houding aan neemt jegens de stakers. Sommigen overwegen zelfs de vorming van particuliere gewapende comite's voor de handhaving van de openbare orde. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de United States Corp. en andere groote metaalmaatschappijen, die overeen komsten reeds hebben geteekend met het comité voor industrieele organisatie, fi nancieel de Republic Steel steunen en de aan deze maatschappij gegeven opdrachten uitvoeren, waarbij de winsten voor haar gereserveerd worden. maatschappijen toelaat, dat aan de loon- eischen der arbeiders wordt voldaan en te vens een oordeel moeten vellen over de overige eischen, welke de arbeiders stel len. De arbeiders eischen uitbetaling van het volle loon over den tijd, dat het werk heeft stilgelegen, alsmede van alle door de gedelegeerden gedane uitgaven en andere kosten gedurende de zes maanden, dat met de werkgevers besprekingen gevoerd zijn over een geheele petroleum-industrie om vattend collectief contract. De werkgevers en werknemers in de Mexicaansche petroleumindustrie zijn tot een overeenstemming gekomen, waardoor een einde is gekomen aan de staking. fUI&Oe STATEW tS3KDB.SUEU.6BOE, MEYftAANSCHE OLIE VElQgU HET COHFUCTW DE MEXICAAUSCHE petroleum UUVEBHEID DE MEXICAANSCHE STAKING BEËINDIGD. De eischen der arbeiders ingewilligd. Het federale scheidsgerecht te Mexico zal moeten onderzoeken, in hoeverre de economische draagkracht der petroleum- Sedert 28 Mei j.L was het werk op alle Mexicaansche petroleum velden te ridder nacht neergelegd, hierdoor werd de geheele petroleumnijverheid getroffen; 900.000.000 buitenlandsch kapitaal werd hierbij betrok ken. Ook de Kon. Shell Groep was hierdoor getroffen, de. enorme raffinaderijen te Vera Cruz en Minatitlan en Mexico City waren stilgelegd. De olieproductie hiervan bedroeg in 1935 3.000.000 ton. Meer dan 18.000 arbei ders waren bij het conflict betrokken, de interventie van president Cardenas heeft hierin overeenstemming bereikt zoodat het werk heden wordt hervat Reeds was het autobusverkeer grootendeels lamgelegd, de spoorwegen kregen een nijpend tekort aan benzine zoodat de toestand eiken dag hache lijker werd. Op het kaartje ziet men de voor naamste steden en het uitgestrekte spoor wegnet tevens het petroleumgebied aan de Golf van Mexico. STEUN AAN DEN AMERIKAANSCHEN SCHEEPSBOUW. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat bij het congres tien millioen dollar voor steun aan den bouw van koopvaarders en honderd vijf tig millioen dollar tot voltooiing van het thans bij de scheepvaartcommissie in studie zijnde scheepsbouwplan zal vra gen. De regeering wenscht een aanzienlijke koopvaardijvloot voor de expansie van den handel en de voedselvoorziening in oorlogs tijd. De wetenschappelijke Sovjet-Russische Poolexpeditie, onder leiding van professor Otto Schmidt heeft veler belangstelling. Men is vanuit Moskou met vliegtuigen naar de Noordpool gevlogen (zie de route op het kaartje) om aldaar een vast poolstation te stichten. Voor de wetenschap is dit van zeer groote waarde; de bedoeling hiervan zou zijn, in de eerste plaats de waarnemingen van het weer, deze worden 4 maal in een et maal gecontroleerd en direct draadloos naar het vasteland geseind om te benutten voor het opstellen van vaste weerberichten; ver der bepaalt het wetenschappelijk onderzoek zich tot: de hydrologische gesteldheid van het middenpunt van de pool. In een labora torium ondergebracht in diverse tenten, zal onderzocht worden: de temperatuur en het zoutgehalte van het water; om de 15 dagen worden controleeringen gedaan van eb en vloed, diepwatermetingen, enz. Een tweede groep belast zich met waarnemingen over de drift van het ijs, dat zich voortdurend in de richting van de Beringstraat naar Groen land beweegt. Een derde groep verricht on derzoekingen over den toestand van het Noorderlicht en de atmosferische electrici- teit. Het filmen van het Noordpoolgebied be hoort eveneens tot het programma. Momenteel heeft de expeditie zich ge splitst, een gedeelte heeft zich teruggetrok ken op het Rudolfeiland behoorende tot den Frans Jozef-archipel om aldaar een controle- en poolstation te stichten, de achtergebleve nen aan de Noordpool blijven draadloos ver bonden met deze expeditie. Het zendstation „Krenkel" (naam van den bekenden marco nist Ernst Krenkel) staat geregeld in ver binding met het vaste radio-poolstation „Dikson" dat doorverbonden is met Moskou en Leningrad. Geregeld worden berichten doorgegeven over de wetenschappelijke re sultaten voor de pers. UQOR DEl'JKE OE NOORDPOOL EXPEDITIE viiecrwsoovre n a pool. PtDioveaewoiMG mct HtT YASTeiaVD Radiostations pool zee route statious

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1