BETOVERDE BOS De Haagsche doctoor. Karl Bronett overleden. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Glimlachje Wijsneus schryft in het „Handelsblad": Een gehemzinnig bedrijf verleent in deze dagen aan de residentie een extra charme: er wordt gepolst; al veertien dagen. Geen buitenlander begrijpt dit, want alleen in onze taal bestaat dit werkwoord, en dat sedert honderden jaren. Wanneer er een nieuwe (oude) Jan Steen ontdekt wordt, dan is het meestal een „doctortje" met baret of hooge muts, die een patiënte den pols voelt. Van oudsher toch ging in de steden de doctor of medf cijnmeester, ten dorpe de barbier-aderlater, den pols voelen hunner patiënten en bij gebrek aan stetoscopen, bloeddrukmeters, lecetrocardogrammen en andere modernere hartslagwerktuigen, was hun diagnose grootendeels hierop gegrond (soms ook op de kleur van de tong). En de oude doctoren ■waren goede psychiaters, al bestonden Freud en Adler nog niet. Men zie het onder schrift bij een Jan Steen: „Hier baet geen medicijn, Want het is minnepijn." Maar het polsen van menschen is heden nog overal van groot belang. Niet alleen van zieken. In Amerika registreert een instrument bij misdadigers den pols tijdens hun verhoor (de leugenproef). Maar alleen in Nederland is het werk woord tot overdrachtelijk gebruik gekomen. Polsen in Groningen „den polsader ge voelen" kreeg de beteeken is van zich informeel op de hoogte stellen van iemands dispositie en het werkwoord wordt in Juni 1937 lustig in de hoogste politiek in alle tijden en personen vervoegd. De groote „Haegsche doctoor" Hendrik Colijn polst al veertien dagen onverdroten Staatslieden en lieden, die gaarne den Staat zouden willen regeeren. Bij enkelen voelt hij een zeer lauwen slag bij anderen een verhoogde snelheid. De patiënt reageert als altijd op de woorden van den .doctoor". De polsen van Mrs. Gose- ling en Aalberse slaan langzaam, als Dr. Colijn hun een rustkuur in een nationaal kabinet voorschrijft, doch, wanneer hij hen wil genezen met een warm coalitie-verband, dan stijgt de frequentie tot honderd. Omge keerde symptomen vertoonen Jhr. De Geer en Mr. Oud. Dr. Colijn voelt ook Albarda's pols doch deze verslapt merkbaar op een dieet- voorschrift van Hollandsche Haring en Orangeade. Hoofdschuddend laat de doctor dezen patiënt gaan en mompelt het boven genoemd onderschrift van Jan Steen. Waarop de minzieke Albarda, zelve zich in „doctoorsgewaed" steekt en, alhoewel on beproefd geneesheer, de patiënten Goseling en Oud gaat polsen, met een voorbeeldige „bedside manner", waarbij hy de roode lub ben van zijn hemd voorzichtig binnen zijn zwart fluweelen mouwen houdt doch zijn medische denkbeelden over zitkuren en voorzichtig gorgelen met rood (met veel suiker), vermogen alleer hun beider hart slag te versnellen door angst voor Spaan- sche griep of rooden hond. Het is niet waarschijnlijk dat de heeren Mussert en Lou de Visser eikaars pols voelen, aangezien de bij deze heeren gebruikelijke saluten de polsen in een daartoe onge schikte houding brengen. Overigens zitten de Haagsche sociëteiten thans vol met lieden die gaarne den indruk wekken: A. gepolst te zijn, B. anderen te polsen, C. gepolst te zullen worden, D. niet gepolst te willen worden. Het is een prettige tijd voor deze lieden, doch nogal vermoeiend voor Dr. Colijn. Zijn geschoolde vinger, ook zonder instru ment, is volkomen in staat de leugenproef te registreeren. Wy vertrouwen dat dit zelden zijn bevinding is. zijn. De pryzer. waren nog vrij behoorlijk. Aan de veiling werd maar weinig aange voerd. In totaal 2050 K.G., waarvan 2000 K.G. werd verhandeld tegen den prijs van 7, waarvoor in de vorige week uit de hand werd verkocht. Het koopje van 50 K.G. maakte 3.30 per 100 K.G. Het goede weer van de laatste weken heeft er wel toe bijgedragen, dat de aan voeren van vroege aardappelen aan de Broeker veiling deze week al aardig zijn toegenomen. De laatste dagen van de week werden al bijna twee spoorwagons per dag verhandeld en in de heele week totaal 6%. De prijzen van de groote aardappelen hebben zich tot en met Vrijdag vrij goed kunnen houden al werd niet meer boven 10 per 100 K.G. besteed als bij hooge uit zondering. Lager dan 9 per 100 K.G. wa' ren ze tot en met Vrijdag echter nog niet geweest. Jammer genoeg konden deze prij zen Zaterdag niet worden gehandhaafd en daalde de prijs onrustbarend tot beneden 7 per 100 K.G. De laagste noteering was 6.20 en de hoogste van dien dag 7.90. De drielingen welke evenals andere jaren in het begin steeds boven de groote aardappelen worden gewaardeerd, noteer den in den aanvang van 12.80 tot 15 per 100 K.G., later werd het iets minder en gingen ze van de hand voor 11f 13 per 100 K..g, totdat Zaterdag ook hier de groote daling,kwam tot 6.40 en hooger, tot 9 per 100 K.G. Dit was wel een tegenvaller, Kriel, welke in het begin vrijwel met de zelfde prijzen werd betaald als de drielin gen, daalde tot 67. Rabarber leek in het midden van de week wel niet zoo gewild als anders. De prijzen waren aanmerkelijk lager. Waren ze eerst van 2.602.90, ze zakten tot 1.70—2.20. Later kwam hierin eenige verbetering en noteerden wij f 2.102.70 per 100 K.G. Bloemkool ging van de hand voor vrij wel gelijke prijzen. Van 9f 10.20 werd er voor de eerste soorts betaald. De hoog ste prijs werd Vrijdag genoteerd. Tweede soort 6.407.40 en derde soort 4.40— 5.60 per 100 stuks. De tomaten waren in het begin van de week grager dan later. Het prijsverloop was van f 3336 voor de A, 30—33.80 voor de B, 33—36 voor C en 25—27 voor CC, waarvan de hoogste noteeringen Dinsdag werden be steed. volgens zijn bekentenis na zijn arrestatie,) op een bank wilde zetten om er rente van te trekken, begroef hij ergens op het land, waar het door de politie werd gevonden en in beslag genomen. Verdachte, die zich zeer berouwvol toon-1 de en vol schaamte was, erkende ook voor de rechtbank volledig zyn schuld. Een der grootste circusclowns van dezen tijd. Wij kunnen wel zeggen, dat de wereld van circus en variété de laatste weken door een aantal zeer zware slagen getroffen is. Ik wil hiervan noemen: de arrestatie van den De 23-jarige mejuffrouw W. Schoenmaker, I bekenden Duitschen circusdirecteur Alfred de bestolene, zei de 25 van den eersten Schneider („der Löwenkapitan"), om tot diefstal niet te hebben gemist, omdat zy nog toe totaal onbekende redenen; daar is de nogal wat geld in huis had en verschillende dood van den luchtacrobaat Ernst Asböck, grootere uitgaven had gedaan. De f 300 had die op 3 Mei j.1. in de Cirque d'Hiver te Pa- zij terug gekregen, alsmede 10,10 van het I rijs naar beneden stortte en zijn val met den eerst gestolen bedrag. dood moest bekoopenen dan ligt voor Unt het reclasseeringsrapport bleek, dat mij dat innig droeve bericht: het overlijden verdachte nogal heerachtige neigingen had van Karl Bronett. In het bijzonder deze en het geld o.a. had gestolen, omdat hy laatste tijding heeft bij directeuren, colle- mooie kleeren en glacé handschoenen wilde I ga's, agenten en by allen die den overledene hebben. gekend hebben, even iets doen trillen, even Door den officier, die een streng requisi- maar, want het leven en het werk gaan toir tegen verdachte hield, werd een voor-1 door. Alle dagen sterven er menschen en JlSmnieuws DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De veiling te Noordscharwoude heeft thans niet veel te beteekenen. Vroege aard appelen worden er niet aangevoerd, terwijl ook de andere vroege producten alleen te Broek op Langendijk worden geveild. Het i» te Noordscharwoude dus eigenlijk een soort opruiming wegens vergevorderd sei zoen. Voor de meeste artikelen in deze opruiming zijn de prijzen aan den lagen kant. De aangevoerde peen kan het niet verder brengen dan 50 cent per 100 K.G., waar nog bij komt, dat het leeuwendeel onverkoopbaar is. Kroten, waarvan af en toe ook nog een paar partijen worden ge veild zijn ook zoo goed als niet te verkoo- pen. Van 20 tot 60 cent per 100 K.G. luidden de noteeringen van deze week. Een enkel partijtje uien bracht het iets verder, tot 1.40 per 100 K.G., hetgeen, met de tegenwoordige zeer groote hoeveel heid afval, lang geen gunstige prijs kan worden genoemd. Het is met de uien dan ook wel slecht afgeloopen. Een gunstige uitzondering op deze opruimingsprijzen maakt de Deensche witte kool. De voor raad van dit product zal niet groot meer LAATSTE FILM VAN JEAN HARLOW WORDT GESCHRAPT. „Saratoga", de laatste film, waarin Jean Harlow optrad en die bijna geheel af was, zal geschrapt worden, hoewel de paar ont brekende scènes best met een plaatsver vangster hadden kunnen worden opge nomen. Dit besluit zal de Metro Goldwyn Mayer op een schadepost van 900.000 gul den komen te staan, doch vermoedelijk zal de schade op assuradeuren worden afge wenteld. Clark Gable en Lionel Barrymore vervulden de mannelijke hoofdrollen in deze film. De begrafenis van Jean Harlow zal een strikt particulier karakter dragen. Men wenscht onaangename scènes, zooals zich destijds voordeden by de begrafenis van Valentino, te vermyden. Het stoffelijk overschot van Jean Harlow ligt in een wit kleed gehuld in een bronzen kist, die 9000 gulden heeft gekost. Politie bewaakt de baar. Jean Harlow was zeer gefortuneerd. Zij waardelyke veroordeeling van de hand ge wezen, omdat de maatschappij daardoor niet voldoende zou worden beschermd en omdat zoo'n veroordeeling een te slap ge neesmiddel zou zijn. De eisch luidde daarom: 8 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos, de verdediger, stelde in het licht, dat verdachte zyn moeder nimmer had gekend en een vader had, die zich nergens wat van aan trok, zoodat verdachte steeds aan zich zelf was overgelaten. Dat hy geen misdadiger is, had zijn houding wel be wezen. Pleiter vroeg een voorwaardelijke veroordeeling met strenge voorwaarden; de maatschappij zou daar geen nadeel van heb ben maar wel voordeel, omdat hier iemand viel te redden. Uitspraak op 23 Juni a.s. v EEN MISLUKTE KANTOORHOUDSTER. Niet voor haar taak berekend. Hierna stond terecht de vroegere kantoor- houdster der posterijen te Slootdorp, Johanna P. V., die zich in den loop van 1936 en 1937 had schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking ten nadeele van de P.T.T., tot een bedrag van ongeveer 385. Verdachte, die gedetineerd is, bekende volledig en zei, dat zij door te weinig in- kosten in het begin van haar ambtsperiode en door ziekte tot haar daad was gekomen. Zij ontkende, dat zij te royaal had geleefd en noemde het laster, dat men haar en haar man van drankmisbruik had beticht. Zy was altijd goed voor ieder geweest en wanneer ze dood was gegaan, zou ieder van haar niets dan goeds hebben verteld, maar nu ze in het huis van bewaring zat opgesloten, was ze plotseling voor iedereen een slecht mensch. Zij vertelde verder nog, dat zij als kan toorhoudster op het oogenblik van haar arrestatie een inkomen had van ongeveer 20 in de week, terwyl haar man als hulp besteller 17 per week had, Nadat de heer J. Lyckema uit Heemstede, inspecteur der P.T.T., verschillende verkla ringen had afgelegd over zyn onderzoek in deze zaak en had verklaard, dat verdachte geen ambtenaresse was in den zin der wet, zoodat zy zich niet aan een ambtsmisdrijf had schuldig gemaakt, werd door den heer Wiggers rapport uitgebracht over zijn reclas seeringsonderzoek. Verdachte was goedhar tig, hulpvaardig en ijverig van natuur, maar een echte vrouw uit het volk, een Jordaan- sche en zoodoende wat brutaal en ruw. Posi tief slecht was zi> geenszins en diefachtig van natuur allerminst. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, hield een mild requisitoir. Het echtpaar, dat voor heen in de Wieringermeer een cantine be> heerde en zoodoende in aanraking kwam men kan daar niet lang bij stilstaan, doch een Bronett en vooral „der Kalle", hij heeft er recht op, want met hem is behalve een begaafd kunstenaar, een heel goed mensch heengegaan, die onder vrienden en collega's zeer bemind was en voor wien allen die hem kenden, een zeer groote genegenheid had den. Karl Bronett, die afkomstig was uit Zwe den, maakte deel uit van een der meest be roemde clown-troepen van Europa, de (4) „Bronetts", n.1. Kalle, Sven, Bruno en Tim, welke troep in één adem genoemd kan worden met de Fratellini, Cavallini, Rivels en Barracetas. Zooals in de meeste gevallen, is Bronett ook niet hun familienaam, doch heeten zij in werkelijkheid Goldkette, een naam die weer thuisbehoort in de rij der beroemde circusgeslachten: Carré, Strasz- burger, Knie, Blumenfeld, Könyöt, enz. Wan neer wij gaan bladeren in de familie-kronie ken der Goldkette's, bemerken wy dat Karl's grootvader reeds zulk een bekwaam artist was, dat hem in het jaar 1770 de eer te beurt viel ter gelegenheid van de kro ningsfeesten van keizerin Maria Theresia van Oostenrijk een voorstelling aan het Hof te mogen geven, waarover de keizerin zoo tevreden was, dat de kunstenaar naast een rijke belooning ook fraaie geschenken in ontvangst moest nemen. Ook zyn zoon Louis, die acht jaar later het levenslicht aan schouwde, werd een groot artist en heeft het speciaal in de goochelkunst zeer ver ge bracht. ,Toen hij stierf, heerschte er algemeene rouw om den vroolijken en beminden Ma giër", lezen wy in oude geschriften. Ik wil hierby nog iets eigenaardigs vertellen, en wel het volgende: in de tyd dat de gooche laar Louis Goldkette door Europa trok, moest ieder reizend artist een z.g. „Legitimatie boek" bezitten, dat zooveel was als een be- wys van goed gedrag. Overal waar hy op trad, plaatste de een of andere autoriteit het zegel of stempel van de stad, waaronder een korte beoordeeling van de artistieke prestaties, alsmede en dit was zéér be- langryk vermelding van het gedrag der artisten. Zoo vinden wy byvoorbeeld in het als een groote kostbaarheid bewaarde Ge- dragboek der Goldkette's: De eigenaar hield zich met zyn men schen, die door hun passen gelegitimeerd waren, gedurende het schuttersfeest hier op en heeft zoowel balanceer-voorstellingen ge geven als mechanische kunsten vertoond Daar deze niet alleen in den smaak gevallen zyn, doch ook, naar wy weten, het gedrag van het gezelschap onberispelyk is geweest, heeft men dit kunnen en willen getuigen. Graudenz, 22-10-1827. De Magistraat". Het spreekt vanzelf, dat wanneer een bur- verdiende den laatsten tyd meer dan 7000 gulden per week. Men raamt het door haar met de posteryen, werd, toen de polder zich gemeester een dergelyke aanteekening las nagelaten fortuin op een millioen dollar. verder ontwikkelde, belast met het beheer 'J er 'Jn® 'n toestemde dat een of van een compleet postkantoor. De vrouw, meer voorstellingen gegeven werden, en hy die de eigenlijke beheerster was, was noch tegen zijn vrouw behoefde te zeggen: Rechtszaken Zitting van Dinsdag 8 Juni. VAN INBRAAK EN VERDUISTERING. Een plattelander, die 300 stal om er rente van te trekken. Voor de Alkmaarsche Arrondissements rechtbank stond gistermorgen terecht de boerenknecht Adrianus W. uit Obdam, die op 24 Maart de woning van zyn vroegeren patroon J. S. was binnengedrongen en uit een geldkistje, hetwelk in de kamer van de inwonende mejuffrouw E. Schoenmaker stond, een briefje van f 25 had gestolen. Dit geld gebruikte hy om een kleine schuld te betalen en om er een avondje van uit te gaan. Een poosje later, op 6 April, bracht hy weer een bezoek aan de woning van S„ maar nu op inbrekersmanier; hy klom door een raam, waarvan hij het slot met een mes forceerde, het kamertje van genoemde juf frouw binnen en stal het kistje, waarin een bedrag van 300 zat. Het geld, hetwelk hij, i '-1- door ontwikkeling noch door aanleg ook maar eenigszins voor deze verantwoordelijke taak berekend. Bovendien hield zy van goed eten en drinken, terwyl voor het bestellen van de brieven door de groote afstanden een auto noodig was, zoodat de uitgaven niet in overeenstemming waren met de inkomsten. Dat zoodoende aan 't geld van anderen werd geraakt, lag voor de hand. „De Zigeuners zyn er, haal je wasch bin nen!" Indien er Goldkette's kwamen, was de zaak „safe" en het is duidelyk, dat Karl niet weinig trotsch was op deze geschriften, waaruit volop bleek, dat ook zijn voor ouders door en door fatsoenlyke menschen waren, al heetten zij dan ook „kunstenma kers". De vier broers hebben allesbehalve een Toch 'achtte spr. geen termen voor een gemakkelijke jeugd gehad. Reeds heel jong, op ongeveer vyfjarigen leeftyd, begon hun opleiding totneen lezer, niet tot clown, maar tot artist! Artist, d.w.z. èlles moesten zy leeren: acrobatiek, jockey- en hooge- schoolryden, paarden dresseeren, enfin alles wat maar denkbaar was, werd hen byge- bracht, want destyds werd in vele circusjes het geheele programma verzorgd door den directeur met z'n gezin, en zoodoende moes ten de jongens van alle markten thuis zyn: Zoo leerde Karl's broer Sven indertyd o.a. een leeuw paardrijden en Karl zelf draaide voorwaardelyke veroordeeling aanwezig; hy meende te kunnen volstaan met een niet te zware gevangenisstraf met aftrek van preventief. Hy eischte 6 maanden gevange nisstraf met 3 maanden aftrek. De verdediger mr. Mulder gaf een uit voerige beschrijving van den persoon van verdachte, en becritiseerde scherp de han- delswyze van P.T.T., die zoo onverstandig was geweest een werkster tot kantoorhoud ster te maken. Verdachte, die altyd zorgen had gehad en een vrouw is van weinig ont wikkeling, werd plotseling in een veel hoo- gere maatschappelyke positie geplaatst en in veel betere financieele omstandigheden, waardoor haar karakter een verzwakking onderging. Verdachte, die absoluut geen misdadigster was, was de dupe van een con- tot kort voor zijn dood als het moest een salto voorwaarts over 9 man zónder spring plank! Men ziet, het waren echte Goldket te's: vaklieden in hart en nieren, die echter ondanks hun talent en energie ook geleerd hebben wat honger isVele jaren reis den zy met hun vader, wien zy ook moesten helpen de tent opbouwen en afbreken, re clamebiljetten aanplakken, enz. Evenals de meeste van hun beroemde collega's, hebben zy alle rangen der circus-hoogeschool moe ten doorloopen, alvorens zelf „groot" te wor den. Dit geschiedde echter veel later. Eerst na den dood van vader Goldkette namen zy zich voor zich te specialiseeren op het clown-metier en tezamen één „nummer" te vormen; nog weer vele jaren daarna wer den zy eerst „ontdekt". Toen kwam het groote moment, waarop een beroemd direc teur wiens naam alle „kleine" artisten als een tooverwoord in de ooren klonk hen de simpele vraag stelde: „Wanneer bent u vry?" Dat was het onvergeteiyke oogenblik dat besliste over hun verdere carrière. Dat is het moment, waarnaar zoovele artisten hun kerend uitzien; het meerendeel, hun geheele leven langEn zy werden eensklaps bekend, een groote attractie, een wereldnum mer, waarom weldra directeuren en agenten vochten, een „cassa-magneet!" De „Bronetts" hebben gewerkt in de grootste circussen en variété's van geheel Europa; millioenen menschen groote en kleine hebben zij laten lachen om hun grappen en grollen, en hen voor een wyie hun zorgen en zorgjes doen vergeten. Hun repertoire was bijna onuitputteiyk: ruim 40 verschillende entree's zoo noemt men zulk een komische scène hebben zy in den loop der jaren gebracht, in minstens zes ta len. Indertyd waren zy zéér vermaard om hun scene „In den Bokssalon", terwyl alle vakmenschen het er ook over eens waren dat de „Bronetts" absoluut de mooiste wateoc- pantomimes vertoonden. Dat echter ook hun „tooverparodie" voortreffelyk was eigen,- ïyk te voortreffelyk blykt wel uit hel feit dat bij een optreden in Erfurt fjfc meen het was by Sarrasanl een dame weggedragen werd, die zich in den waren zin des woord had „dood gelachen". Bij ieder optreden werd het geheel op de toeschou wers afgestemd: Zat het meeste publiek op de goedkoope rangen, dan lieten zij zich iets gaan, een beetje plat, soms een tikje ruWt waren er echter veel loge-bezoekers, dan werd het werk meer elegant, de pointe® werden fyner, de bewegingen minder dwaas. Over het algemeen weet men niet half, hoe zwaar het is, voor clown te spelen, en wat er van die menschen welke circa een kwar tier in de manege staan, gevraagd wordt Wanneer het nummer de „Bronetts" ten «tri- de was en het enthousiaste applaus klaterde nog van alle rangen, dan wankelde „der Kalle" achter het fluweelen gordyn en viel hy totaal uitgeput op een stoel neer. Eerst wanneer het volgende nummer alweer „te rugkwam", probeerde hij zich nog snak kend naar adem weer op te richten. Paul Eipper zou zeggen: „Een hansworst die da gelijks stierf Veel, heel veel geld heeft hy tezamen met z'n broers verdiend, en zy hebben het by elkaar gehouden; juist waren zy twee maanden geleden met 'n eigen circus-onder neming van respectabele afmetingen op reis gegaan, de arme „Kalle" heeft er niet vedl plezier van gehad De „Bronetts" waren ook in Engeland graag geziene gasten. Behalve, dat zy den afgeloopen winter met zeer groot succes in het Londensche Coliseum hebben gewerkt, waren zij voorheen meermalen geëngageerd door Bertram Mills. De lezer weet vermoed®» lijk wel: jaarlijks wordt tegen Kerstmis door genoemden heer midden in de reusach tige „Olympia-Hall" te Londen een volledig circus opgebouwd, waar zich dan weer taT- looze kermis-attracties omheen scharen. In het circus ontrolt zich in „Blitz"-tempo een excellent program, terwyl rondom carous- sels dreunen, draaiorgels denderen, sirenes gillenalles raast door elkaar in één oorw verdoovende cacofonie. Wanneer echter de beroemde „Bronetts" de circus-manege be treden, dan ligt het geheele amusementspark als by tooverslag stil, alles zwygt, totaal al les. En als „der Kalle" dan juicht: „Such a big man, and he cannot hold this little egg!" dan vallen al die flegmatieke Britten volko men uit de plooi, en zy bejubelen den groo- ten kunstenaar Dat is voorby, voor goed voorby; „der Kalle" rust in Göteborg, in 2ijn schoon ge boorteland. En gy, Sven, Tim en Bruno, dr. Kober schryft in één van z'n boeken: Gy zult voort trekken over de aardel" Dit geldt ook Bergen (N.H.) JAAP BEST. glomeraat van op elkaar inwerkende facto ren, die haar ondergang noodwendig moes ten bewerkstelligen en waarvoor het bestuur van P.T.T. de verantwoordeiykheid droeg. Pleiter vond een tydeiyk toezicht op ver dachte wenschelijk en vroeg daarom opleg ging van een gevangenisstraf van even groo- ten duur als de preventieve hechtenis en een voorwaardelyke veroordeeling. Uitspraak op 22 Juni a.s. 26. Zoo trokken ze met zijn allen door het pikdonkere bos. De wind suisde in de hoge bomen, die net reu zen leken. En Anneke was verbaasd, dat grassprietjes en madeliefjes zulke grote planten konden zyn als je er zo doorheen liep. Ze moest er nog aan wennen zo klem als een kaboutertje te zyn. 26. Opeens hield de geheimzinnige optocht stil voor het paleis van den Koning. De Paleisbewaker deed verbaasd de bovendeur open en lichtte met zijn lantaarntje eens bij om te zieh wie er zoo laat in den avond nog naar binnen wilde. NASLEEP NIJENRODEZAAK. De Nyenrode-zaak, waarin onlangs een veroordeelend arrest tegen de hoofdper sonen is gewezen, is nog niet ten einde. Thans zette het Amsterdamsche gerechts hof de behandeling voort van de strafzaak tegen twee bijfiguren, den particulier detective Johanknegt en den leverancier der „verhuizers" Mees Gerritsen. Aan Johanknegt is het onttrekken van goede ren aan de nasporingen van de politie ten laste gelegd en aan Mees Gerritsen heling. De rechtbank had den detective tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld. Mees Gerritsen was tot zes maanden veroordeeld wegens ver duistering. Beide mannen stonden in December 1936 in hooger beroep terecht. De zitting werd na het hooren van eenige getuigen ge schorst wegens ziekte van getuige Koning, die thans verklaringen aflegde, zooals men die uit de laatste Nyenrode-zaak kent. Tegen den leverancier werd thans drie maanden gevangenisstraf geëischt, tegen den detective een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Arrest 22 Juni. i t btxm Wat zegt UI!!? Ik zeg h-e-l-pü d-r-i-n-kü! .ik v-e-r-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9