DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche belangen in Belgisch gebied Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 135 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag II Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand Z.H. de Paus wordt lang zaam zwakker. Groote hitte te Berlijn. Energieke propaganda voor 't nationaal-socialisme in Eupen en Malmedy. De nieuwe Russische zuivering. Hertog van Windsor zal familiebezoek ontvangen. II ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 11 Juni. Onder den invloed van de tropische zomerwarmte, welke zich zelfs door her haalde onweersbuiten niet laat verstoren lykt 't alsof de noemenswaard belangrijke gebeurtenissen op zich laten wachten. Een stilte voor den storm? Laten, we hopen van niet. In ieder geval is minister Eden van meening dat de internationale spanning minder critiek is dan verleden jaar. Zoo zegt hij tenminste in een boodschap aan zijn kiezers te Lamington, doch hij is van meening dat iedere vermindering van de internationale spanning moet dienen om de verbetering in economische verhodin gen te doen toenemen. De Britsche regee ring, zoo zegt Eden, wil niet anders! Gisteren heeft Eden afzonderlijk de am bassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië ontvangen. Tijdens deze besprekin gen is practisch overeenstemming bereikt ten aanzien van den vorm der waarborg som, die aan de beide partijen in Spanje gevraagd zullen worden voor de veilig heid der oorlogsschepen, die de controle uitoefenen. Heden zal in het Foreign. Office een al gemeene bijeenkomst worden gehouden. Ofschoon men verwacht, dat de voor stellen door de regeering van Valencia in beginsel zullen worden aanvaard, is het mogelijk, dat zij eenige reserves zal maken, en b.v. zal eischen, dat waarborgen zullen worden verstrekt tegen een her haling van het bombardement van Alme- ria. Van de zijde der autoriteiten te Sala- inanca verwacht men geen tegenkanting. Het ontwerp accoord zal, zoodra het uiteindelijk goedgekeurd is, van Britsche diplomatieke zijde aan de beide partijen in Spanje worden voorgelegd. Zoodra zij de werkzaamheden zal heb ben hervat, zal de niet-inmengingscom- missie de middelen bespreken tot verbete ring van de controle ter zee. De Britsche regeering staat gunstig tegenover het van Fransche zijde geopperde denkbeeld neu trale waarnemers aan boord van de con troleschepen te plaatsen. De nieuwe Russische zuivering blijkt, als evenzoovele voorgaande, voortgang te vinden. Toechatsjefski en anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld en als gewoonlijk hebben de verdachten allen volledig bekend. Zij zouden een actie ge voerd heben tot verzwakking van het le ger en een nederlaag van dit leger in ge val van een aanval van een vreemde mo gendheid zou het resultaat hiervan hebben moeten zijn. De Belgische Senaat heeft zich gisteren bijna den geheelen dag bezig gehouden met de behandeling van het regeerings- voorstel tot verleening van politieke am nestie aan de veroordeelde oorlogsacti- visten. Zonder incidenten nam de Senaat tenslotte het wetsontwerp aan. Toch houdt Z.H. nog steeds zijn audiënties. De H. Vader heeft ernstig te lijden van de groote warmte van de laatste dagen. Hij is zeer vermoeid, vooral ook, omdat hij 's nachts bijna niet kan sla pen. Toch wil de Paus niet van zijn ge woonte afwijken en minder audiënties verleenen. Tijdens de audiënties spreekt hij de pelgrims toe, dikwijls in verschil lende talen, hetgeen voor den grijsaard zeer vermoeiend is. De behandelende geneesheer heeft den Paus aangeraden meer rust te nemen, zelfs wilde hij, dat Z.H. in het geheel g-en audiënties meer zou verleenen. Toen de Paus dit weigerde, heeft hij de kardinalen verzocht zoo voorzichtig mogelijk te zyn by het rapport, dat zij den Paus eiken ochtend moeten uitbrengen. Hoewel de ziekte van den paus niet ern stiger is geworden, nemen zijn krachten toch langzaam af. Gistermiddag om twaalf uur was de tem peratuur in Berlijn gestegen tot vijf en ne gentig graden in de schaduw. De gemeente heeft 3500 werkloozen aan het werk gezet om alle sproeiwagens te doen functionnee- ren. De voorbijgangers verdrongen zich bij de ijsverkoopers. Er zijn verscheidene ge vallen van dood door zonnesteek voorgeko men. (Van onzen Brusselschen correspondent). m De anti-Belgische propaganda welke het gebied Eupen-Malmédy-St.- Vithus, dat door België werd gean nexeerd, van Duitsche zijde wordt ge voerd, is een vraagstuk dat de Belgische autoriteiten steeds heeft bezig gehouden en dat nu weer de aandacht schijnt te moeten vragen. Duitschland heeft de hoop niet opgegeven, dat dit gebied in een nabije of verwijderde toekomst bij het Rijk zal terugkeeren. Men weet, dat het probleem internationaal niet is ge steld, alhoewel het volgens de Duitsche regeering deel uitmaakt van het vraag stuk der buiten de rijksgrenzen levende Rijks-Duitschers. Het komt er voor Berlijn op aan een toe stand van agitatie te onderhouden in het gebied, op de bevolking een invloed uit te oefenen het onmogelijk te maken dat een zekere assimilatie plaats heeft. Aan Vlaam- sche zijde staat men zeer objectief tegenover de nieuwe Belgen van Eupen-Malmédy, maar hoe men de zaak ook opvat, is het een feit dat de nagestreefde assimilatie wordt ge diend door de algemeene omstandigheden. De gebeurtenissen in Duitschland sedert 1918 hebben aan de bevolking van het ge annexeerde gebied een gevoel gegeven van veiligheid, dat kan men best begrijpen. Bo vendien is de materieele welvaart van de districten sterk vooruit gegaan. De politiek van de Belgische regeering is daarop gericht en onlangs werden nog statistieken gepubli ceerd var. de gelden die in de spaarkassen van Eupen-Malmédy-St.-Vithus werden ge deponeerd, welke statistieken zeer kenschet send zijn. Er gelden in het gebied geen uit zonderingsmaatregelen meer sedert vele jaren. Doch de voornaamste moeilijkheden in verband met de assimilatie is de taaL In de districten Eupen en St.-Vithus wordt uit sluitend Duitsch gesproken. Te Malmédy kent bijna iedereen Fransch, doch in de om liggende gemeenten is het ook Duitsch dat veelal wordt gesproken. De Vlamingen be seffen maar al te wel wat dit voor de bevol king beteekent, want de districten behooren tot een administratief tot de Waalsche pro vincie Luik en de rechtbank die de zaken van het geannexeerde gebied heeft te von nissen, is deze van Verviers. Men is door ervaring geleerd en er wordt een inspanning gedaan om de Duitsch-sprekende Belgen tegemoet te komen, doch in de veronderstel ling dat deze goed wil in de volle mate als noodig tot uiting komt is dit nog niet van aard om de bevolking, voor zoover zij geen Fransch kent, niet te vervreemden. Er ver schijnt een dagblad te Eupen, de „Grenz- Echo", die de Belgische idee dient, doch daarnaast verschijnen een heel aantal or ganen die de gedachte van het Duitsche vaderland blijven verspreiden. Voor Hitier aan het bewind kwam, was de Duitsche pro paganda zeer fel ontwikkeld en men herin nert zich de opeenvolgende verkiezingen, die evenwel tot geen successen voor de Duitschgezinde partij hebben geleid. Het heeft langen tijd geduurd vooraleer te Brus sel maatregelen werden beraar.id om de pro paganda te bestrijden. Toen het wat al te bont werd gemaakt, heeft het parlemen een wet goedgekeurd, waarbij het mogelijk werd gemaakt, dat de Belgische nationaliteit wordt ontnomen, mits een zekere proceduur aan personen die bewijzen dat zij in dienst staan van de Duitsche agitatie. Enkele pro cessen hebben reeds plaats gehad en de „ge- denationaliseerden" worden dan verplicht naar de andere zijde van de grens te ver huizen. Dat is een radicale oplossing. Alles wijst er op, dat vermoedelijk de wel weldra nog meer toepassing zal vinden. Men is in de gewesten bijzonder waakzaam geworden, mede naar aanleiding van de opeenvolgende spionnagegevallen, die zich hebben voorge daan en waarin telkens bleek, dat nieuwe Belgen de hoofdrol speelden. Vóór Hitier was de Duitsche propaganda eenigszins ge camoufleerd en het was de tien jaar geleden gestichte „Heimatbund", die de leiding had, die kostelooze reizen naar Duitschland orga niseerde, die de jeugd haar verlof liet door brengen in Duitschland, die de cultureele propaganda, welke van de politieke echter niet is te scheiden, in de kleinste gemeenten organiseerde. De leiding van deze proga- ganda berustte te Aken en te Keulen. Met de verandering van regiem in Duitschland hebben echter tal van Duitschers in België hun heil gevonden, en dit ook bjj voorkeur in Eupen-Malmédy Hun agenten in het gebied hebben zich niet dadelijk aan de nieuwe toestanden over de grens kunnen aanpassen en er is dan een zekere rustpoos ingetreden, welke nu evenwel heeft plaats gemaakt voor een nieuwe agitatie, volgens nieuwe begrippen, in den geest van het na tionaal-socialisme. In 1914 werden enkele clubs voor zeilvliegen gesticht, nadien aan gevuld door „Jugend-Wandergruppen" wier bedrijvigheid op Duitsche propaganda is in gericht. De gendarmerie deed een inval een vergaderlokaal, bij een bijeenkomst en vond er den Duitschen politieken bijbel „Mein Kampf' op tafel liggen, die aan de aanwezigen werd gecommenteerd. Men ziet af en toe hakenkruisvlaggen voor den dag koen en tezelfdertijd worden af en toe ook Belgische vlaggen afgerukt. De gendarmerie heeft twee zoogenaamde zeilvliegers, die zich aan dit feit hebben schuldig gemaakt, kun nen arresteeren. Wie Eupen bezoekt, kan af en toe de genoemde jeugdgroepen door de straten zien trekken in formaties die op tref fende wijze herinneren aan de Hitler-Ju gend Aan het hoofd wordt een roode vlag gedragen, zonder hakenkruis, maar die nog slechts dat symbool noodig heeft om een Hitleriaansche vlag te zijn. Men ziet ook een heel aantal jonge lieden in feldgrau met hooge laarzen, zooals de S.A. in hetRyk De Christliche Volkspartei heeft plaats ge- aakt voor het Heimattreue Front, dat het er op aanlegt toestand#*'te scheppen die hee- lemaal beantwoorden aan deze van het der de Rijk. Intimidatie is hierbij een welkom middel, bedreiging van uit de volksgemeen- schaft te worden gesloten door stelselmatige boycot. Elke vereeniging die is gesticht tot de kleinste voetbalclub in een dorp is op deze actie ingesteld. Het voornaamste middel is een geest van onrust te onderhouden, van onzekerheid over de toekomst. Er gaan stemmen op in de Fransch schrij vende pers om tegen deze agitatie op te tre den, doch het is te verwachten dat daar te gen niet veel is te beginnen. Dit beteekent dat het vraagstuk steeds een stekelige quaestie blijven zal voor het land, waarbij vooral deze overweging oprijst dat België er ongetwijfeld is in geslaagd een stemming van sympathie te doen ontstaan ten gevolge van den welstand die de bevolking heeft verkregen. Dat is al niet gering en het dient gezegd dat in de mate dat de regeering er ook zal in slagen het gevoel van bestendig heid wat betreft den toestand van het ge annexeerde gebied vast te ankeren in het gemoed van de bevolking ook in die mate de actie van de Duitsche propagandisten vruchteloos zal zijn. Toechatsjefski en anderen staan terecht. Talrijke beschuldigingen. Officieel wordt medegedeeld, dat het vooronderzoek tegen Toechat sjefski, Jakir, Oeborewitsj, Kork, Ei- deman, Feldman, Primakof en Poetna die op verschillende tijdstippen in hechtenis genomen waren, voltooid is. De gearresteerden worden beschul digd van schending van hun militai ren plicht (eed), verraad van het vaderland, van de volken der Sovjet- Unie, van de Sovjet-arbeider en van het Roode Leger. Door het vooronderzoek is komen vast te staan (aldus de officiëele mededeeling) dat de beklaagden, en ook Gamarik, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, heb ben deelgenomen aan tegen den staat ge richte betrekkingen met vooraanstaande militaire kringen van een buitenland- schen staat, die een de Sovjet-Unie vijan dige politiek voert. Terwijl zij in dienst van de militaire spionnage van dezen staat stonden .leverden zij dezen staat stelsel matig berichten over den staat van het Roode Leger. Zij voerden een actie ter verzwakking van het leger en bereidden een nederlaag van dat leger voor in geval van een militairen overval op de Sovjet- Unie. Zij streefden naar het herstel van de macht der grondbezitters en kapitalis ten' in de Unie. Alle beklaagden hebben bekend aan alle ten laste gelegde feiten schuldig te zijn. Op 11 Juni staan de beschuldigden te recht voor een speciaal college van het hooggerechtshof der Sovjet-Unie, dat de zaak met gesloten deuren zal behandelen. Voorzitter van het gerecht is Oerich, de voorzitter van het militaire college van het Hooggerechtshof. Officieel interview met stalmeester van den hertog. Uitstapjes naar Venetië en Dalmatië aangekondigd. Gistermorgen werd mededeeling ge daan van de toekomstplannen van den hertog en de hertogin van Windsor, waarbij werd verklaard, dat het herto gelijk paar voor langen tijd geen plan nen had om naar Engeland terug te kee- ren en dat verwacht werd, dat leden der koninklijke familie op bezoek zou den komen in Oostenrijk. Deze inlichtingen werden verstrekt tijdens een officieel interview, dat Dudley For- wood, 's hertogen stalmeester, in de tuin van kasteel Wasserleonburg aan een beperkt aantal journalisten heeft toegestaan. Forwood verklaarde, dat de hertog en de hertogin, zooals wij reeds eerder meldden, drie maanden op het kasteel zullen blijven. Gedurende dien tijd zullen eenige uitstapjes naar Venetië en Dalmatië worden gemaakt, doch deze zullen niet meer dan enkele da gen duren. In het najaar zal men kasteel Wasserleon burg verlaten, doch de hertog zal den win ter in Oostenrijk blijven. Hij zal een deel van zijn tijd met skieën in de Oostenryk- sche Alpen doorbrengen. Voor langen tijd bestaan er geen plannen om naar Engeland terug te keeren. Anderzijds worden in de komende maan den leden van de Britsche koninklijke fami lie verwacht. Met betrekking tot de verkla ring, door den hertog op het kasteel de Candé, afgelegd, dat hij en hertogin van plan waren „een particulier, nuttig leven" te leiden, wees Forwood er op, dat de her tog zich later wellicht op liefdadig werk zal toeleggen. Op het oogenblik heeft hij een periode van rust noodig, en hij verheugt zich in zijn verblijf op Wasserleonburg, waar hij en de hertogin volmaakt gelukkig zijn. Ten aanzien van de houding der Engelsche kerk tegenover het huwelijk van den her tog, zeide Forwood, dat de hertog nitvan I plan is op dit punt in discussie te treden, Forwood wees er verder op, dat de hertog buitengewoon gelukkig is, dat hij den zegen van rev. Anderson Jardine heeft ontvangen. Uit wettig oogpunt bezien was het het hu welijk voor de Fransche wet volstrekt vol doende. Sedert de huwelijksvoltrekking zijn onge veer 5000 telegrammen uit alle deelen der wereld op het kasteel Wasserleonburg aan gekomen. Hieronder bevonden zich tele grammen met den particulieren geluk- wensch van leden der Britsche regeering. Om 12 uur 's middags werden de persfo tografen ontvangen, voor wie de hertog en de hertogin 10 minuten poseerden. Film operateurs werden evenwel niet toegelaten. DE REDE VAN DEN PAUS TOT DE DUITSCHE PELGRIMS. Commentaar van de Völkische Beobachter. Nopens de redevoering van den paus tot de uit Duitschland afkomstige bede vaartganger-s, waarin hij verklaarde* dat de huidige stonde voor het katholieke Duitschland zoo ernstig is, dat er om ge weend moet worden, schrijft de Völkische Beobachter: Wanneer de Heilige Vader aan. de zede loosheid in de katholieke kloosters en de verleide jongelieden heeft gedacht, kunnen wy zeer zeker zijn tot weenen geneigde stemming begrijpen. Het blad stelt dan vast, dat de paus blijkbaar verkeerde en leugenachtige be richten heeft ontvangen. Het blad ver volgt: Tot vertroosting willen wij den paus voor het front der geheele wereld ver zekeren, dat in Duitschland iedere katho liek ongestoord zijn religie kan belijden en de kerk haar religieuze leerstellingen ver spreiden. Wanneer individueele katholieken en hun kerk zich functies aanmatigen, die uit sluitend tot het ressort van den staat be hooren, moeten zij zich een terechtwijzing laten welgevallen. Een dergelijke terechtwijzing „bedreigt" evenwel niet de katholieken, doch slechts de onverbeterlijke ophitsers van het cen trum en de zedenmisdadigers, voor wie de Heilige Vader werkelijk geen tranen be hoeft te storten. VAN ZEELAND NAAR DE VER. STATEN. Minister-president van Zeeland vertrekt vandaag met zijn echtgenoote zijn secreta ris en een vriend naar Parijs, als eerste etappe van zijn reis naar de Vereenigde Saten. Zaterdag scheept de minister zich te Cherbourg in. Het feit, dat hij door geen ambtenaar van buitenlandsche zaken ver gezeld wordt, bevestigd het particuliere karakter van dë reis. Niettemin zal van Zeeland gedurende eenige dagen de gast van Roosevelt in het Witte Huis zijn en men kan aannemen, dat beide staatslieden economische bespre kingen zullen hebben. FRANSCHE KAMER OVER TARIEF MAATREGELEN. Bespreking van de maatregelen tegen dumping. De Fransche Kamer heeft gister de be sprekingen over de Douane-volmachten en de maatregelen tegen dumping voortgezet. De rechtsche afgevaardigde Paul Raynaud verweet de regeering rond Frankrijk zulke hooge tariefmuren op te richten, dat geen buitenlandsche producten binnen kunnen komen om met de Fransche te concurree- ren. Verder wees hij er op, dat acht maanden na de devaluatie de regeering toe moet geven, dat het resultaat hiervan voor het egaliseeren van de Fransche prijzen aan de wereldprijzen reeds is uitgeput. Spreker geeft hiervoor twee redenen op. de nieuwe belastingen en de inflatie. Ten slotte besprak Raynaud de uitlating van Joeuhaux te ClermontFerrand Zon dag j.1. en trok hieruit de conclusie, dat in ieder geval de val van het ministerie het signaal voor een resolutie zou zijn. Spreker herinnerde de regeering er aan, dat hij enkele maanden geleden haar ge waarschuwd heeft, dat zij op den twee sprong stond voor democratie of dictatuur. Tijdens de verdere debatten in de Kamer bestreed Flandin het ontwerp, waarbij de regeering volmachten zouden worden gege ven om de douanerechten te wijzigen. Flan din beweerde, dat de regeering thans de rechten stil verhoogen, na ze in October verlaagd te hebben. De Fransche landbouw kan slechts door contingenteeringen be schermd worden, deze moeten weer inge voerd worden. Hoe wil de regeering de koopkracht der massa op peil houden, wan neer zij de rechten verhoogt? Ook vraagt Flandin of de regeering de driemogendhe- denpolitiek handhaaft en of er geen finan- cieele bijgedachten aanwezig zijn. De rapporteur, Taudiere, antwoordt Flan din, dat de volmachten noodig zijn, terwijl Taudoire op zijn standpunt blijft staan. De debatten zyn tot morgen verdaagd. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. In Hillhead (Glasgow) zijn tengevolge van het in den adelstand verheffen van Robert Horne tusschentijdsche verkiezingen gehouden. De nationale conservatief Reid werd daarbij gekozen met 12.539 stemmen, waartegenover de labour-candidaat Mccal- lister 6202, de nationale Schotsche candi- daat 1886 en de onafhankelijke candidaat Black 221 stemmen verwierven. Door dezen uitslag komt in de samenstel ling van het Lagerhuis geen wijziging. STAKINGSRELLETJES TE MONROE. De politie grijpt In. Tweehonderd met traangasbommen gewa pende politie-agenten zijn er in geslaagd de uit honderdtwintig personen bestaande sta- kingsposten, die zich achter de poorten van de Newton Steel Co. hadden gebarricadeerd, te verdrijven. De maatschappij had tot her opening van haar fabriek besloten en dank zij de hulp der politie konden 800 werkwil ligen de fabriek binnengaan. Acht stakers liepen lichte verwondingen op, terwijl 15 posters eenigen hinder van het traangas ondervinden. De fabriek was op 29 Mei gesloten in verband met de staking. De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft den commissaris van politie, Olander, opdracht gegeven alle maatregelen voor een snelle mobilisatie van de nationale garde en de politie van den staat te nemen, voor het geval, dat de toestand te Monroe ernsti ger zou worden. Groote stakingsbetooging te Monroe aangekondigd. Het bestuur van de United automobile werkers heeft een algemeene staking van 24 uur afgekondigd. Het bestuur wil alle arbeiders te Pontiac mobiliseeren voor een groote betooging te Monroe. Achttiendui zend stakers zullen morgenochtend in vrachtauto's naar Monroe vertrekken. In welingelichte kringen verklaart men, dat de nationale garde waarschijnlijk zal worden gemobiliseerd voor de handhaving der orde. ONGEREGELDHEDEN NABIJ ALEXANDRETTE. Acht gewonden. In het dorp Karbyaz aan de grens tus- schen Syrië en het Sandjak Alexandrette zijn aanhangers van Syrië en aanhangers van Turkije in botsing gekomen. Acht per sonen werden gewond, waarvan een ern stig. In het Sandjak zelf blijft het kalm, men is hier verontwaardigd over de berichten over ongeregeldheden, welke geheel onge grond zijn. De hooge commissaris heeft heden in de Syrische en Libaneesche bladen deze ge ruchten tegengesproken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1