DIENST ^Binnenland feuilleton Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25°A zwaarder dan de meeste andere. gezie„ d.hh'jbS £rSï? Verkeersongelukken. Bloemencorso op den Amstel en reddingdemonstraties. Twee rij toeren, die tot een zegetocht werden. Op dezen warmen middag, met een stovende zon aan een strakblauwen he mel, is er in het programma van het koninklijk bezoek de kleur en fleur van het water geweest. De koninklijke Amsterdamsche roei en zeilvereeniging „de Hoop" was de eer te beurt gevallen, de landsvrouwe en het prinselijk echtpaar te mogen ontvangen en zij heeft zich deze eer waardig ge toond door een voortreffelijke organisa tie van het bloemencorso op den Amstel, dat gevolgd werd door reddingdemon straties. Een lange rijtoer door verscheidene ver sierde wijken van Amsterdam-Zuid is aan het bezoek van „de Hoop" voorafgegaan, een rijtoer, die tot een zegetocht is geworden, tot een grootsche demonstratie van aanhan kelijkheid en trouw, door jong en oud, aan het Huis van Oranje. Duizenden en nog eens duizenden, van wie vooral de jeugd, de jeugd van scholen en van vereenigingen en de kleintjes van kleuterklassen, bij het voorbijrijden van den langen stoet van open hofauto's het uitbundigst was in haar hulde betuigingen aan het koninklijk gezin, heb ben langs de lange route geschaard gestaan, op vele plaatsen in dichte hagen en hier en daar in fronten, waarvan het oranje en het rood-wit-blauw van honderden vlaggetjes den hoofdtoon vormde. Tegen drieën was het eindpunt van de rijtoer: het clubgebouw van „de Hoop" aan de Weesperzijde, bereikt, bij den ingang waarvan de vorstelijke personen, onder '.et gejuich van het achter de afzettingen ge schaarde publiek, ontvangen werden door de hoofdstedelijke huldigingscommr ie, voorzitter mr. L. J. A. Trip, secretaris de heer G. G. Vattier Kraane, zoomede door andere leden dezer commissie. H.M. de koningin droeg een mantel van gris perle en een hoed met veer in denzelf den tint, de prinses een steenrooden mn tel met een kleinen, gelijk getinten hoed. Prins Bernhard was in marine-uniform met witte pet. Nadat boven, bij de trap, mr. Trip den voorzitter van „de Hoop", dr. W. Lulofs, aan H.M. en het prinselijk paar had voorgesteld, viel deze eer mede te beurt aan de overige bestuursleden, t.w. de heeren Chr. Moes, vice-voorzitter, N. C. Kampman, secretaris, J. J. Schokking, penningmeester, en de drie bestuursleden-commissarissen, de heeren O. Hansen, dr. J. F. ten Doesschate en J. C. Se- veriens. H.M. de koningin werd begeleid door dr. W. Lulofs, prinses Juliana door den heer hr. Moes en prinses Bernhard door den heer N. C. Kampman. In de hall van het clubgebouw boden twee kleindochtertjes van dr. Lulofs aan de landsvrouwe en aan de prinses bloemen aan. In verband met het warme weer werd het schouwspel, dat aan de koninklijke familie geboden zou worden, van het terras af gade geslagen. Aan den rand van dit terras be vonden zich, onder kleurige tuinparasols, de zetels van H.M. en de prinses. Achter haar schaarden zich de prins en de leden van het gevolg, terwijl de verdere plaatsen op het terras gereserveerd waren voor leden van „de Hoop" met hun dames. Het zonovergoten water bood op dit punt van het imposante stadsbeeld een wel zeer fraaien aanblik. Aan den overkant, op den Amsteldjjk, had zich een duizendkoppige menigte verzameld, ook de gepavoiseerde terrassen van de roeivereeniging „de Am stel" waren door een dichte schare genoo- digden bezet. Bij dit alles vormde de nieu we Amstelbrug, op een der trottoirs waar van verscheidene honderden kijklustigen een plaats hadden weten te bemachtigen, een waardige afsluiting. Dadelijk nadat de koningin en de prin ses gezeten waren en personeel van Huize Couturier, dat de deftige kuitbroek met wit te kousen droeg, ververschingen ronddien de, maakten zich van onder de Amstelbrug de eerste ranke gieken en wherries, waar van verscheidene met fraaie bloemenbogen versierd waren, terwijl andere gedeeltelijk schuil gingen onder een schat van fraai ge ordende kinderen-flora's, los. Keurig geroeid gleden de vaartuigen over het midden van den Amstel langs het terras van „de Hoop" met zijn vorstelijk gezelschap en herhaal delijk klaterde van de oevers het applaus op als een bijzonder fraai versierd vaartuig als een wereldje van schoonheid en stijl voor bijvoer. Aan het prachtig geslaagde bloe mencorso namen deel de roeivereenigingen de Amstel, Nereus, Poseidoen, Willem III, jongelieden van de vereeniging voor het jeugdroeien en leden van den Deutscher Ru- der Verein Amsterdam. Alle deelden in het succes van dit deel van het programma, dat besloten werd door een prachtig uitgevoerde W-formatie, waaraan o.m. een aantal „Vie ren" en „Achten" deelnamen. Dr. R. J. Th. Meurer, voorzitter van den bond van Am sterdamsche roeivereenigingen, verstrekte den vorsteljjken personen, die meermalen door applaus van hun hooge ingenomenheid over het gebodene blijken deden, van voor lichting. Het programma werd besloten met inte ressante reddingdemonstraties van de Am sterdamsche Vrijwillige Brigade tot red ding van drenkelingen, waaraan mede de komische noot niet ontbrak. Te ruim kwart voor vier geschiedde het afscheid van „de Hoop". Onder toejuichingen en het zingen van het Wilhelmus door leden van de vereeni ging met hun dames, verlieten H.M. en het prinselijk echtpaar het clubgebouw, waar zy uitgeleide werden gedaan door de hee ren mr. Trip, Vattier Kraane, dr. Lulofs en prof. Rutgers. Ook de terugtocht naar het paleis langs een nieuwe, uitgebreide route, in welke vooral de bevolking van de Haarlemmer- poortbuurt bij duizenden was uitgeloopen om van haar enthousiasme te doen blijken en waarin mede de Nieuwendijk was opge nomen, kenmerkte zich door een overwel digende belangstelling. Mede op den Dam was 'n duizendkoppige menigte saamgestroomd, die, toen de lands vrouwe en het prinselijk echtpaar onder het gebruikelijke ceremonieel van de door de infanterie betrokken eerewacht het paleis waren binnengegaan, niet ophield met jui chen, totdat H.M. en het prinselijk paar zich voor een der geopende vensters boven het balcon vertoonden. Het Wilhelmus, dat het vorstelijk gezin toen door de duizenden werd toegezongen, vormde het blijde einde van een schoonen middag. VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden was mijn moeder ver stijfd door rhëumatische pijnen. Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verloren, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemak kelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) werkelijk een „nieuw leven". Mevr. K. J. P. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achter blijven. Kruschen Salts spoort lever, nie ren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen gere geld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, levenslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam, voorkomt. STORING IN DE ELECTRISCHE STROOMLEVERING. Nijmegen in het donker. Gisteravond ongeveer negen uur is in het net van de Prov. Geldersche electriciteits maatschappij een ernstige storing ontstaan tengevolge waarvan de stad Nijmegen, een deel van de Betuwe, het Rijk van Nijme gen en het Land van Maas en Waal van electrischen stroom verstoken waren. Dat dit groot ongerief veroorzaakte laat zich begrijpen. De op electrischen stroom aangewezen bedrijven waren gestagneerd. De trams reden niet. De telefoondienst was volkomen gestoord, doordat geen verbin ding tot stand kon worden gebracht; daar men van alle kanten de electriciteitswerken wilde opbellen, veroorzaakte dit storing op het telefoonkantoor. Door overschakeling kon men ongeveer kwart voor tien de sto ring verhelpen. Daar het onderzoek in vollen gang is kon men gisteravond omtrent de oorzaak nog niets mededeelen. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Gistermiddag om kwart over vijf is de 31 jarige M. R., wonende in de Stieltjesstraat bij het grasmaaien in het Zuiderpark in Den Haag door de warmte bevangen. De geneeskundige dienst heeft den man in zeer ernstigen toestand naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. TERAARDEBESTELLING HENRI VAN WERMESKERKEN. Groote belangstelling op Westerveld. Een groot aantal belangstellenden volgde de baar op Westerveld met het stoffelijk overschot van den man, die, begaafd schrij ver als hij was, de Nederlandsche litteratuur met zooveel werken heeft verrijkt, toen deze in een stralende lentezon naar zijn laatste rustplaats op Westerveld werd ge dragen. Wat zal er hebben omgegaan in de harten van zijn vrienden, toen zy met om zich heen een natuur van bloei en leven van den man waarvan nog zooveel ver wacht kon worden, voor altijd afscheid moesten nemen. Vele leidende figuren uit tooneel- en letterkundige kringen woonden de plech tigheid bij. De Bond van Nederlandsche Tooneelschrijvers was vertegenwoordigd door de heeren Aug. Heyting, tweede voor zitter, dr. J. J. Fock en E. G. van Bolhuis, de Nederlandsche Kunstkring door den heer J. Haver Droeze, de redactie van „De Groene" door den heer Th. Moussault van de Hollandsche Revue door den heer Joh. Koning. Verder merkten wij o.a. op mevr. Rika Hopper en de heeren H. Harms, Chr. Stapeleld en Elias van Praag. De heer Heyting sprak eenige waardee- rende woorden namens den Bond van Ne derlandsche Tooneelschrijvers, namens den Vlaamschen Bond, waarvan de overledene eerelid was, namens het N.I.V.A. en Arti et Industriae. Namens vele vrienden sprak mr. J. H. E. Nord Thomson, namens den Nederlandschen Kunstkring de heer Haver Droeze. Dr. F. W. Drijver, emeritus-predi kant, herinnerde er aan, dat de moeder van de overledene, Johanna van Woude, spreker had verzocht, haar zoon gods dienstonderwijs te geven, waaraan hij gaarne gevolg had gegeven. Hieruit was een warme vriendschap gebleven. Nadat mr. Nord Thomson de aanwezigen voor hun belangstelling had bedankt, strooiden allen bloemen in de groeve. UIT HET RAAM GEVALLEN. Gisteravond tegen negen uur maakte .en 17-jarige jongen, die voor het geopende raam op de eerste verdieping van een perceel aan de Westergracht te Haarlem stond, een praatje met zijn vader, die op straat was. Een hond blafte tegen den va der en daarom ging de zoon een pan met water halen. Bij het raam gleed de jongen echter uit en viel met pan en water uit het raam. Hij kwam met het hoofd op de straat terecht. Na ter plaatse door een lid van den On- gevallendienst verbonden te zijn, is hij in levensgevaarlijken toestand naar de Ma- riastichting gebracht. BLIKSEM HOUDT HUIS ONDER HET VEE. In den Vierambachtspolder onder Alphen en Ter Aar zijn gisternacht vier koeien en een paard door den bliksem gedood. NED. BOND VAN TECHNICI. Door de „commissie van acht" uit de besturen van den Ned. bond van technici den Alg. bond van technisch en opzicht houdend personeel, den Ned. R.K. Bond v. technici „St. Bernulphus" en de Ned. Ver eeniging van Chr. Technici, is aan onge veer 600 ondernemingen in de metaalnij verheid een schrijven verzonden, waarin uitvoerig is uiteengezet onder welke ar beidsvoorwaarden de middelbare technici werken, hoe moeilijk hun maatschappe lijke positie daardoor is, vooral van de jongeren, en is tenslotte aangedrongen op een algemeene salarisherziening, waarvoor als basis is aangegeven, hoe volgens de inzichten der samenwerkende organisaties de salarieering der middelbare technici van 18 t/m. 25 jaar dient te zijn. Aangedrongen wordt op een salaris van 900 voor* een teekenaar op 18-jarigen leeftijd, gevolgd door drie periodieke ver hoogingen van 100 per jaar en vier peri odieke verhoogingen van 200 per jaar, zoodat op 25-jarigen leeftijd een salaris van 2000 zal zyn bereikt. Deze salarissen dienen als minima voor de jaargroepen te worden beschouwd. Bij bijzondere vakbekwaamheid enz. be hoort boven deze minima uitgegaan te worden. „De commissie van acht" heeft aan deze salarisminima eenige normen van be kwaamheid en opleiding verbonden. Zij heeft van dezen brief afschriften gezonden aan de Besturen van den „Metaalbond", van het Verbond van Nederl. Werkgevers, van de Algemeene Werkgeversvereeniging en van het Roomsch Katholiek Verbond van Werkgevers-Vereenigingen. VERDRONKEN. Gistermiddag om half drie is het zeven jarig zoontje van den landbouwer G. Jansen te Vlijmen bij het zwemmen aan den Ven kant verdronken. SCHEEPSMAKER DOODGEVALLEN. Gistermiddag even ovér drie uur is de heer J. W. Valentyn, scheepsmaker in Ter j Aar, toen hij met zyn beide zoons werk- zaamheden verrichtte in zijn bedrijf, Ge- rardus Majella, van een hoogte van drie meter gevallen. De man kreeg een schedel- basisfractuur en was vrijwel op slag dood. De heer Valentyn, die 49 jaar oud is, laat zes kinderen achter. TER DOOD VEROORDEELD? Nederlandsche arbeider in Spanje. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft thans, naar „Het Volk" meldt, van den Nederlandschen gezant te Lissabon mededeelingen ontvangen omtrent J. H. Jetten, den Amsterdamschen metaalbewer ker, die, terwijl hij werk zocht in het bui tenland, in handen van de Franco-troepen in Spanje geraakte en gearresteerd werd. Uit mededeelingen van den Nederland schen gezant te Lissabon schijnt te moeten worden opgemaakt, -dat het niet alleen bij een eisch tot toepassing van de doodstraf is gebleven, maar dat het doodvonnis ook reeds is uitgesproken. De gezant heeft ten krachtigste aange drongen op niet-uitvoering van dit vonnis en heeft aan den minister van Buitenland sche Zaken nog medegedeeld, een terecht stelling hoogst onwaarschijnlijk te achten. De gezant te Lissabon blijft zijn bemoeiin gen voortzetten. JONGEMAN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half acht is een ongeveer 16-jarige jongen, uit de Rave- steinstraat in Den Haag, bij het baden in de Buitenhaven te Scheveningen, naar zee af gedreven en verdronken. STAKENDE WERKLOOZEN. Gisternamiddag schoolde een aantal werk- loozen, die werkverschaffingsarbeid ver richtten, bij het graven van het Ooster- Hamrik-kanaal bij Groningen, samen ter bespreking van hun grieven tegen het h.i. te lage loon. Toen zij door den opzichter werden aangespoord aan het werk te gaan of zich te verwijderen, trokken 225 van de 240 man weg Zij zijn nu voorloopig van verderen arbeid uitgesloten, totdat van hoogerhand een beslissing zal zijn genomen. UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Een urgentieprogram voor een gemeenschappelijke actie van de arbeidersbeweging. Van de zijde van de C.P.N ontvangen wy munioué waaraan wy ontleenen: ^Zaterdag en Zondag 5 en 6 Juni, vergader- J ulfnofiteke bureau van de Comtaunisti, u rtii Nederland ter bespreking van sche party N^ena dast da' de verkiezingsuitslag door de anti. vast, dat a tot gen kracht,ge De. fascistische i mA heeft geleid, irSJÏÏJSSSS moet worden tegen by echter gew fascistische gevaar hu de illusieaisof politieke reeds verdwenen zou bureau betr®"rdeenhtl'difront der arbeiders- dering van het eenheid»^ wtnat van deze klasse door de s.d.«-P-f verkiezingen voor de is gekomen aan partyen, ate cw «mp., r,rviïtiek der regeering-Colyft hebben derspartijen, de •■ntml stem- "Si'Sïfek "buS.n»W. vut. <ut de voortzetting van den bestaanden politieken tn economischen regeeringskoer, slecht, voor komen kan worden door krachtige, gemeen schappelijke actie in de arbeidersbeweging. TeSnde de kracht der democratiej ople ving dienstbaar te maken aan de belangen van de volksmassa's zelf, en met het oog op ae verbetering van het economische levtn. besloot het bureau tot het opstellen van een urgentie-program. Dit urgentie-program bevat o.m. de vol gende eischen: Herstel van het loonpeil en van de sociale wetgeving van vóór de crisis. Wettelijke vastlegging van den werkloozensteun en herstel van het peil van vóór Juli 1934. Be taalde vacantie van ten minste één week. Ar beidstijdverkorting en invoering van de veertig-uren-week zonder loonderving. Staatspensioen. Vermindering der vaste las ten voor den middenstand en het platte land Instandhouding van de landbouw-cri- sissteunregeling, afschaffing van de veeteelt beperking, inkrimping van de margarine- productie en zoo groot mogelijke beperking van de bureaucratie. Herstel van dempnjrtra- tie- en propaganda-vryheid voor alle niet- fascistische partijen. Zuivering van alle overheidsorganen van fascistisch gezinde elementen. Zuivering van de geheele weer macht van fascistisch-gezinde elementen. De mocratische rechten voor Indonesië, volgens de eischen der nationale volksbeweging. JHR. J. L. QUARLES VAN UFFORD 85 JAAR. Vandaag is de eere+voorzitter van .hei hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, jhr. J. L. Quarles van Uflord, 85 jaar geworden, terwijl hij tevens het feit herdenkt, dat hij een halve eeuw zitting heeft in dat hoofdbestuur. Van de gezamenlijke medeleden van het hoofdbestuur zijner vereeniging mocht de heer Quarles van Ufford heden een frgsi bloemstuk ontvangen en voorts hadden ver schillende afdeelingen, zoomede het Nfd. toevluchtsoord voor dieren door het zenden van bloemen van hun belangstelling doen blijken. De post bracht tal van schriftelijke gelukwenschen, telegrammen enz. Uit alle deelen van het land. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver. tot becsherming van dieren maakte des middags zyn opwachting ten huize van den jubilaris aan de Alexahderstraat 14 te 's- Gravenhage, waar ook verscheidene andere vrienden den grijzen dierenbeschermer de hand kwamen drukken. VIJF NONNEN GEWOND. Gistermiddag is op den Vughtecben straatweg onder de gemeente Vught een auto-ongeluk geschied, waarbij vijf nonofn werden gewond. De nonnen die woonach tig zyn in het klooster der Franciscanessen te Veghel, keerden van een reis naar Udenhout per auto huiswaarts. Onder de gemeente Vught naderde uit een zijweg een andere auto, die in volle vaart de auto uit Veghel in de flank aan reed. De botsing was zoo hevig, dat de auto's geheel werden vernield. Een der nonnen werd uit de auto ge- HSTWHSCHE AVONTURENROMAN. Door G. P. BAKKER. 35) "k Nu kreeg een jonge huzaar met een som ber uiterlijk de luit. Geef den werkman zijn wijf en acht kinder in 't nest En den arbeid tot diep in den nacht, Oud brood zonder smeer, en misschien een zwoerd spek, Als de baas een vet varkentje slacht. Geef een zanger zyn rijm en een vroolijke bui, En den roemer gevuld tot den rand. Hy hief zyn glas op dat dadelijk vol ge schonken werd. Een guitaar en een aardige meid aan zijn zij De zanger wachtte en keek rond. De huzaar, die naast hem zat, stond op, wenk te een der meisjes om op zijn stoel te gaan zitten, wat ze dadelijk deed. De zanger vervolgde: En een droom in het wondere land. Hy sloeg zijn arm om den hals van het meisje. Het was haar blijkbaar niet onwel gevallig. Ze zoenden elkaar en ze liet het hoofd tegen zijn schouder rusten. Hij gaf de luit weer aan den rooden dragonder. Deze stond op en zong: Maar geef my een goed paard en een stalen kuras, Een pallas, een pistool in de hand, En een veldheer, die ook zijn soldaten wat gunt, In een rijk en vijandelijk land. „Bravo!" riep een der huzaren. „Leve Tilly en den inval in Saksen". „Hou je mond", bromde de wachtmees ter. „Zooiets moet je niet uitschreeuwen". De dragonder vervolgde: Dan is er in de wereld geen vroolijker werk, Dan dat van een kloeken huzaar. Dan komt liefde en roem, avonturen en goud Een hoera! voor den blauwen huzaar. „Allemaal", riep de zanger. Allen zongen het keerrijm mee. Zelfs de beide edellie den vielen in: Dan komt liefde en roem, avonturen en goud, Een hoera voor den blauwen huzaar. De geestdrift steeg ten top. „Dragonder", sprak de wachtmeester. „Ik drink op je gezondheid. Jij brengt de stemming er in". „Op mijn kosten", antwoordde de roode dragonder. „Waard, een paar kruiken wijn", en hij wierp een zilveren daalder op tafel. De meisjes schonken in. „En nu nog een vroolijk soldatenliedje?" vroeg de wachtmeester. De dragonder speelde even een voorspel en begon: De hertog van Friedland liet de werftrommel slaan, De roffel rolde over 't land, En van d'Elbe tot aan Plotseling zweeg hij. Op den drempel stond een lange edelman in het zwart. Achter hem stonden twee bedienden, ook in het donker gekleed. Alle jolijt was eensklaps verdwenen. De stilte in de zaal werkte benauwend. Angst, on uitsprekelijke vrees had de vreugde ver vaagd. De wachtmeester fluisterde tegen den dragonder: „De Spaansche duivel". De zwarte edelman nam niet de minste notitie van zijn omgeving. Een zijner be dienden sprak met den waard, die zenuw achtig knikte. De edelman ging aan een tafel zitten, dicht bij de deur. De tweede bediende ging achter hem staan. De roode dragonder keek met een onver schilligen blik naar den vreemdeling, die zoo'n onheilspellenden indruk op zijn om geving maakte. „Waarom legde je de hand op de luit, toen die vent binnenkwam? vroeg hij den wachtmeester en hij greep weer in de sna ren. De wachtmeester fluisterde: „Stil, waar hij verschijnt, komt de dood. Magere Hein volgt zijn voetstappen. Ik ben niet bijge- loovig, maar ik smeer hem". „Ik ruik de zwavel niet", antwoordde de lange dragonder. „Baron", zei de markies. „Herken je hem uit den raadskelder in Halberstadt?" „Zeker markies, 't Is alsof Satan zelf binnengekomen is. Zoo moet hij er uitzien. In den raadskelder is mij dat niet zoo op gevallen. Een sinistere tronie. Maai- hij heeft geen staart". De markies lachte, een hoonenden en spottenden lach. „Waard", riep hij. „Voor ons 'n kamer met twee bedden. We blijven dezen nacht. We zijn dan morgen toch op tijd in Halberstadt. Breng nog een kruik Bourgogne". Ze hadden inmiddels hun avondeten ge nuttigd. Weer klonk hoefgetrappel Twee keizerlijke kurassiers kwamen bin nen, keken de zaal door. Een der twee trad met kletterende sabel en rinkelende sporen op den markies toe. De ander bleef op den drempel staan. „Ritmeester", sprak de eerste. „Een spoedbrief van den generaal". „Dank je wachtmeester. Bestel maar iets en ga daar zitten". Hij wees een tafel aan vlak bij de deur. De vroolyke studenten waren inmiddels vertrokken. De wachtmeester der blauwe huzaren stond op. „Mannen opbreken", klonk zijn bevel. „Naar Halberstadt is no» een flinke rit. Ga je met ons mee?" vroeg hij den langen rooden dragonder. „De pret is hier toch afgeloopen". „Neen", antwoordde deze. „Ik blijf hier overnachten. In den stal by mijn paard zal wel een goed plaatsje voor mij zijn". De huzaren namen afscheid. „In Halberstadt zien we elkander wel weer! Goede reis". Even daarna hoorde men de huzaren in draf vertrekken. De markies had inmiddels het zegel van den brief verbroken en hem gelezen. Hij reikte hem den baron. Deze las: „Moniseur le marquis. Ik heb den blee- ken monnik gevonden, na Schelen Willem weer in dienst te hebben genomen. Deze is een flinke en betrouwbare kerel. Hij en zijn vrienden hebben mij geholpen. De monnik is nu een der bedienden van een edelman in het zwart, Don Felipe del To- rez genaamd. Hij rijdt in een karos met een dame naar het noorden. Twee bedien den zitten op den bok. Twee anderen vol gen te paard. De dame is gesluierd. Oud of jong? Ik kon mijn neus niet in den wagen steken. Ze hebben ons niet gezien. Waar schijnlijk zullen ze wel halt houden bij het Blauwe Paard. Longuenez". De baron of wel Edzke gaf den brief aan den markies terug. „Longuenez blijkt niet alleen een langen, maar een fijnen neus te hebben", fluisterde hy. „Afwachten of ze vertrekken", fluisterde de markies terug. „De dame zal wel boven zijn met de twee andere bedienden". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6