ïBuUeiUattd £atttU en 5mih&ouux Opstandelingen openen offensief op Bilbao. GROOTSCHERMER SCHERMERHORN ZUIDSCHARWOUDE CALLANTSOOG GROOTSCHERMER NIEUWE NIEDORP De Spaansche burgeroorlog. Troepen van Franco hebben den „ijzeren gordel' rond Bilbao bezet. HEFTIGE BOMBARDEMENTEN. Voor kleine tuinen. Nieuws in 't kor*. Bezwaren tegen het voorontwerp voor een landbouwordenings wet 1937. KUIFLEEUWERIKEN. Glimlachje Uitvoerig werd hierna besproken de plaats voor en de hoedanigheid van een keering voor waterinlating. Algemeen was men het er over eens, dat inlating uit de ringsloot het meest wensche- lijke is, daar de Slikvenpolder lager is ge legen. Algemeen was men van meening, dat het plaatsen van een schuif met slot, te bedienen door een daarvoor aan te wijzen man, de voorkeur verdient. Baggerregeling stopgezet. De baggerregeling zal ingaande Maan dag a.s. worden stopgezet. Onweer. Hevig woedde het onweer boven ons dorp in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Het electrisch net werd getroffen en we zaten plotseling in het donker. De afge dankte ouderwetsche verlichting deed weer goede diensten. Ook geraakte het telefoonnet onklaar en was er geen verbinding te verkrijgen met andere plaatsen. scheidene plaatsen ingeslagen. Zoo werden bij den heer S. de Ruiter een gedeelte van de dakgoot geraakt alsmede een aantal pannen van het dak. In deze buurt was het nogal hevig met het onweer, daar ook de lichtleiding werd getroffen, zoodat ver scheidene ingezetenen zonder licht kwa men te zitten. Ook aan de radioleiding werd schade aangebracht. Verder vernamen wij dat bij een der ingezetenen een stuk uit het dak werd geslagen. Gevolgen van het onweer. Bij het hevige onweder, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag boven ons dorp woedde, werden aan den Scher- merdijk eenige telefoonpalen getroffen, terwijl in den Eilandspolder een hooirook werd geraakt, welke geheel verbrand is. De bliksem sloeg in. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is het in deze gemeente nog op ver- Paard door bliksem gedood. Tijdens het onweer in den nacht van Donderdag op Vrijdag is een in de weide loopend paard van den heer A. B. alhier door den bliksem gedood. Het tegenbericht der opstandelingen. In het legerbericht van het groote hoofd kwartier der opstandelingen wordt mede gedeeld, dat de opmarsch in Biskaje voort duurt. Hoewel bijzonderheden nog ontbre ken, meldt het bericht, dat een prachtig succes behaald is. De vijand leed enorme verliezen en werd op de vlucht gedreven: het geheele plan van den dag werd ten uitvoer gelegd. In den sector Belchite in Aragon werd een linksche aanval afgeslagen met groote ver liezen voor de aanvallers. Ook in den sec tor Penarroya by Cordova mislukte een vijandelijke aanval, evenals in Espiel. By een aanval op den Calatraveno-heuvel leden de linkschen aanzienlijke verliezen. regelen tegen de communisten had geno men. Zou het waar zijn? - In het plaatsje Muche in Turkije heeft een schaap twee lammeren geworpen, die elk zes pooten en twee staarten hadden. Vloedgolf eischt talrijke slachtoffers. - Een vloedgolf, die ontstaan was ten ge volge van een wolkbreuk in het Moden- bacher Tal, heeft in het Hainfelder Tal, voor zoover tot dusverre kon worden vast gesteld, twaalf dooden geëischt. Ongeveei veertig meisjes werden in het zwembad van Edesheim door de naderende golf ver rast en meegesleurd. Tien harer kwa men om het leven. Haar lijken zijn gebor gen. Voor het te Schagen gehouden examen van costumière zijn o.m. geslaagd onze plaatsgenooten, de dames R. Dekker, C. Doe- dens, L. Konijn, M. Hertogh, J. Schilder Td. en A. de Wit Wd. Schoolfeestvereeniging. Vrijdag hield de schoolfeestvereeniging Nieuwe Niedorp haar algemeene vergade ring. De opkomst der leden was niet groot. Na de gewone huishoudelijke zaken werd bestuursverkiezing gehouden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren K. Coops, F. H. Wessels en F. Stenneberg. Vervolgens werd het schoolfeest besproken. Men besloot om met de groote kinderen, evenals vorige jaren, naar Amsterdam te gaan en met de kleinen weer naar Bergen en Camperduin. Radio Bilbao heeft een officieel communiqué van den Baskischen ver- dedigingsraad verspreid, waarin o.m. gemeld wordt: aan het westelijk front Biskaye hebben de opstandelin gen een hevigen aanval ontketend na een felle artillerievoorbereiding en met gebruikmaking van 35 vliegtui gen, welke een ontzaglijke hoeveelheid bommen neerwierpen. De regeeringstroepen gingen tot den tegenaanval over. Volgens de laatste berichten worden de operaties met gunstig gevolg voortgezet. In den sector van den bergtop Lemona hebben de regeeringstroepen eveneens het initiatief der krijgsverrichtingen. Het groote hoofdkwartier der rechtschen heeft gisteravond om half twaalf medege deeld, dat de rechtsche strijdkrachten alle stellingen van den ijzeren gordel rondom Bilbao hebben bezet. Verscheidene escadrilles rechtsche bom menwerpers, begeleid door een groot aan tal jagers, zijn gistermorgen bij het aan breken van den dag boven de verdedi gingswerken van Bilbao verschenen, o.a. bij Galdacano en boven de stellingen nabij Lemona en Mungia, alsmede in den sector van Orduna en Barambio, die buitenge woon hevig gebombardeerd werden. De vijand vluchtte in de richting van Amurrio en werd door het mitrailleurvuur der laagvliegende toestellen sterk gedeci meerd. De actie der vliegers werd gesteund door de artillerie, die eenige verdedigings werken zwaar beschadigde, ten noorden van Pelayo werden eenige stellingen reeds in de vroege ochtenduren door de regee ringstroepen ontruimd en door de recht schen bezet. De activiteit der vliegers en artillerie van Franco duurt voort. De over het Fransche arrondissement Rochefort bevelvoerende admiraal deed mededeeling van de volgende nota: De scheepvaart wordt ervan in kennis gesteld, dat de haven en de reede van Bilbao van nu af aan blootgesteld zijn aan het vuur der zware artillerie van de opstandelingen. Onder den druk der hevige aanvallen der opstandelingen, die gesteund werden door zware bombardementen uit de lucht en van de artillerie, hebben de Basken zich gister gedwongen gezien het berg kamp Ursula te verlaten en terug te trek ken naar de vallei ten noordcosten van Larrabezua, waar de gevechten gister avond werden voortgezet. Nog steeds moeilijkheden met anarchisten. Uit Puigcerda wordt gemeld, dat tengevolge van de gisteren voorgeval len troebelen 59 anarchisten gearres teerd zijn. Tydens huiszoekingen is een bedrag van 39.090 pesetas gevonden bij Bassagagnes, die gisteren gedood is en een bedrag van 200.000 pesetas by den Franschen anarchist Dricheux uit Toulouse. Onder de gevangenen bevinden zich verscheiden Franschen die over de grens zullen worden gezet. De strijd om Oviedo. De troepen van Franco heben Donderdag niettegenstaande den heftigen tegenstand van de regeeringstroepen hun stellingen in de sectoren Buenavista, Fresno Catala- nes en bij het Oude Kerkhof verbeterd. Te half één 's nachts ontplofte een 15 c.M. granaat van de artillerie der regeering in het centrum der stad, ten teeken van een m tegenaanval. Na een korte voorbereiding van de artillerie gingen de Asturiers tot den aanval over. Op verscheidene punten raak ten beide tegenstanders handgemeen, doch ten slotte slaagden de rechtschen er in de regeeringstroepen niet alleen te verdrijven, uit de stellingen, welke zij in den middag reeds hadden veroverd, doch ook verder vooruit te rukken. Generaal Franco heeft eergisteren een be zoek gebracht aan het hoofdkwartier van het Noordelijk leger. De regeeringstroepen van generaal Miaja zijn eergisteren ten Westen van den weg naar Aragon tot den aanval overgegaan. Verscheidene internationale brigades namen aan deze actie deel. Het doel van den aan val was klaarblijkelijk de voorhoede van de rechtschen af te snijden. De troepen van Franco lieten zich evenwel niet verrassen en namen de aanvallers onder kruisvuur van geweren en mitrailleurs, terwijl later ook de artillerie ingreep. Tot drie maal toe gin gen de regeeringstroepen tot den stormaan val over, doch steeds werden zy weer terug geslagen. Ten slotte moesten zij met aan zienlijke verliezen terugtrekken. Vier regeeringsvliegtuigen Frankrijk geland. Vier Spaansche regeeringsvliegtuigen zijn gisteravond om zeven uur geland op het vlegveld Biarritz-Parme. De toestellen wa ren op weg naar Santander doch gebrek aan benzine had hen gedwongen te landen. Een der toestellen is bij de landing licht bescha digd. De bestuurders worden op het terrein bewaakt door internationale controleurs in afwachting van nadere instructies. Opgaven van in Spanje gesneuvelde Italianen. Zoojuist is wederom een lijst gepubliceerd met de namen van 167 Italianen ,die in het tijdvak van 8 tot 18 Maart aan het front van Madrid zijn gesneuveld. In totaal zijn thans drie lijsten gepubliceerd met de namen van 266 gesneuvelden. Grieksch schip door rechtschen gepraaid. Van rechtsche Spaansche zijde wordt medegedeeld, dat een flotille van opstande lingenschepen, waarbij zich de torpedojager Arcedo bevond, een Grieksch schip, de „Pharos", zou hebben gepraaid, dat de rechtschen ervan beschudigen oorlogs materiaal uit Rusland te transporteeren. Het schip is aangehouden op 80 mijl buiten Bilbao en zou onder escorte naar de haven van Bermeo gebracht zijn. Uit dezelfde bron wordt bekend gemaakt, dat nog een ander schip, dat naar Bilbao koers zette, in volle zee is aangehouden door een rechtsche flo tille en naar Pasajes is gebracht. De „Deutschland" te Gibraltar. De kruiser „Deutschland" is gisteren, komend van Ibiza, hier aangekomen om het stoffelijk overschot van 27 matrozen, die bij het bombardement om het leven zijn gekomen, aan boord te nemen en naar Duitschland te vervoeren. Tevens zullen 20 van de 52 gewonden, die te Gibraltar wor den verpleegd, naar Duitschland worden ge bracht. Alle Britsche schepen in de haven van Gibraltar heschen de vlag halfstok, toen het Duitsche schip de haven binnenstoomde. In het ziekenhuis van Gibraltar is van daag wederom een lid van de bemanning aan de bij het bombardement door regee ringsvliegtuigen bekomen verwondingen overleden. Het pantserschip „Deutschland" wordt 16 dezer te Wilhelmshaven verwacht. Den vol genden dag zullen de gevallenen op het marine-kerkhof van Wilhelmshaven met militaire eer worden bijgezet. In Aragon zijn twee linksche jagers en vijf bombardementsvliegtuigen neergeschoten. De luchtmacht van Franco heeft bommen geworpen op het vliegveld van El Carassal, waarby vier vijandelijke toestellen in brand raakten. Volgens een bericht uit Teneriffe is door de zenders der opstandelingen een aanvul lend legerbericht bekend gemaakt waarin gezegd wordt, dat de eerste linien van den gordel van Bilbao bezet zijn. Tot die bezette stellingen behooren de hoogten van Uzcudu, Arachalaldame, San Pedro, Mentortaje, San Martin de Jica en verschillende heuvels. Alle vijandelijke ver sterkingen in dit gebied werden veroverd. De linkschen verloren meer dan 200 dooden. De opmarsch duurt voort en de troepen zuiveren de zone tusschen de tweede ver sterkte linie en den „ijzeren gordel". „GEEN OOSTENRIJKSCH—DUITSCH SCHEIDSGERECHT". Onder bovenstaanden titel publiceert het Neuigkeitsweltblatt een officieuze tegen spraak van een bericht uit Weenen van een Praagsch blad, volgens hetwelk reeds een der komende dagen een paritair samenge steld Oostenrijksch-Duitsch scheidsgerecht, dat bij het Verdrag van 11 Juli 1936 zou zijn voorzien, bijeen zal komen. In dit verband schrijft het blad: „Er kan noch van geschillen, die bij de toepassing van het Juli-verdrag aan den dag zijn ge treden, en derhalve ook niet van teekenen van ontspanning sprake zijn. Een scheids gerecht is in het Juli-verdrag niet voorzien en kan daarom in het geheel niet bijeen komen". STAKING IN DE AUTOMOBIEL INDUSTRIE VRIJWEL GEËINDIGD. De voorzitter van den bond van arbei ders in de automobielindustrie, Homer Martin, heeft medegedeeld, dat alle arbei ders het werk hebben hervat, behalve de werklieden in de carosserie-fabriek. Alle vakorganisaties in de staten Michi- gan, Ohio en Illinois, die zijn aangesloten bij het Comité van John Lewis, zijn opge roepen om Zondag a.s. te Monroe te betoo- gen tegen de Newton Steel Company. De gemeenteraad van Monroe heeft den gou verneur van den staat, Murphy, verzocht den staat van beleg af te kondigen om bloedvergieten te voorkomen. Nader werd gemeld dat de groote betoo ging der stakende arbeiders welke voor Zondag te Monroe was aangekondigd, thans is afgelast op bevel van den voorzitter der vereeniging. De vijanden onzer planten. Zoodra in het voorjaar de natuur is ont waakt zijn ook alras de vijanden van de planten actief en al spoedig merken we de gevolgen aan jonge bladeren en knoppen. In tal van boomen en heesters, o.a. in Meidoorns, vogelkers, eiken, sierkersen, sierappel, ook in diverse fruitboomsoorten, zien we nu vaak spinselnesten waarin jonge rupsjes den nacht doorbrengen, en vanwaaruit ze overdag hun strooptochten door het pas ontloken groen ondernemen Het afknippen en verbranden dezer nesten is 't eerste werk van den waakzamen tui nier. Dit moet men des avonds of vroeg in den ochtend doen om zooveel mogelijk alle rupsjes te kunnen vernietigen. In rozen sneeuwballen, pruimsoorten en tal van an dere heesters, boomen en kruidachtige planten ondervinden we jaarlijks grooten hinder van bladluizen. Door een bespuiting met een zeep-spiritus oplossing, waarvoor 2 K. G. groene zeep en 1 L. brandspiritus op 100 L. water gebruikt wordt, kunnen we deze afdoende bestrijden. Door toevoeging in 1 ons salicylzuur aan dit mengsel be strijden we tevens het „wit" in de rozen. Een ander eenvoudig bestrijdingsmiddel tegen bladluizen is éen bespuiting met een aftreksel van tabak. Ook kan men tabak- stof gebruiken dat over de planten wordt gestrooid. Veel jonge plantjes worden het slachtoffer van aardvlooien. Zeer regel matig sproeien en gieten is het eenvoudig ste middel daartegen. De aardvlooien hou den van droogte en voor de jonge plantjes is het juist noodig dat de aarde regelmatig vochtig is, ze zullen dan snel doorgroeien en de gevaarlijke jeugdperiode in hun plantenleven spoedig te boven zijn. Een overbemesting met een weinig chilisalpeter is ook bevorderlijk voor een snellen groei. Veel jonge plantjes en plantendeelen wor den afgevreten door slakken. Ook zeer klei ne slakjes richten in groot aantal vaak ware verwoestingen aan onder onze plan ten. Ze doen hun vernielend werk vooral des nachts en overdag verschuilen ze zich dan onder kluitjes of in greppelkanten om bescherming te zoeken tegen de felle zon nestralen. Des morgens vroeg trachten we de slakken zooveel mogelijk weg te vangen en verder zorgen we voor 'n fijnen boven grond en schoone greppelkanten. Verder kan men om en door de geteisterde plan ten droog scherp zand strooien. Ook ge bruikt men versch gebluscht poederkalk: bij het uitstrooien hiervan zorgen we dat de slakken zooveel mogelijk worden ge raakt. A. G. VERVOLGING TEGEN EEN JOURNALIST. Wegens benadeeling staatscrediet. Het Fransche ministerie van financiën deelt mede: Vincent Auriol ontkent formeel den inhoud van een in het dagblad La Li- berte van 10 Juni 1937 gepubliceerd artikel volgens hetwelk de minister van financiën zich geplaatst zou zien voor de keuze wis selcontrole of devaluatie. Deze leugenachti ge bewering is verder van zoodanigen aard, dat zij schade zou kunnen berokkenen aan het openbare crediet. De minister van finan ciën doet in verband daarmede mededeeling dat hij bij den grootzegelbewaarder een aanklacht heeft ingediend tegen den schrij ver van het bewuste artikel wegens over treding van het eerste artikel van de wet van 18 Augustus 1936, handelende over het crediet van het land. De schrijver van bedoeld artikel is Paul Marion, een der rechtstreeksche medewer kers van Jacques Doriot. De stryd tegen de belastingontdui king in Amerika. - President Roosevelt heeft de wet onderteekend, welke machti- ging geeft tot het instellen van een parle mentaire commissie, belast met het instel len van een onderzoek naar de manieren, waarop de inkomstenbelasting wordt ont doken. Aut°b»s verongelukt. - Uit Parma in Italië wordt gemeld, dat een autobus met dertig pelgrims, die op weg waren naar het heiligdom Fontanellato, in een ravijn is gestort. Een der inzittenden is omgeko- men De anderen werden allen meer of minder ernstig gewond. Acht zijn zwaar gewond m een ziekenhuis opgenomen. Aanslag op een politie-ambtenaar. - Een jonge vrouw heeft op straat te Boeda pest vijf revolverschoten gelost op een hooggeplaatst politie-ambtenaar, Sombor, die ernstig gewond werd. Men meent hier met wraakneming te doen te hebben, daar Sombor den laatsten tijd krachtige maat De Kamers van koophandel en fabrieken voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotter dam en Utrecht hebben dezer dagen een adres gezonden aan den minister van land bouw en visscherij, waarin zij haar bezwa ren uiteenzetten over het voorontwerp voor een landbouw-crisiswet 1933. In dit adres toonen de Kamers aan, dat het voorontwerp groote lijnen een vrijwel onveranderde voortzetting is van de agrarische crisispoli- tiek, zooals deze is opgebouwd op de land bouw-crisiswet 1933. De Kamers zijn van meening, dat deze voortzetting van de land- bouwcrisispolitiek in strijd is met de alge meene economische belangen van Neder land, en dat het beroep van de memorie van toelichting op de ordeningsgedachte ook vele voorstanders daarvan niet voor de nieuwe regeling zal vermogen te winnen. Het adres betoogde verder, dat de stelling, als zou de toekomstige ontwikkeling van de economi sche structuur de ontworpen oplossing nood zakelijk doen z n, volkomen onbewezen is. De voorgestelde regeling zal in het bijzon der groote nadeelen met zich medebrengen voor handel en yverheid, welke zich bezig houden met aan- en verkoop, distributie, be werking of verwerking van eigen en vreemde bodemproducten. In moeilijke tij den moet afweging van alle betrokken fac toren ongetwijfeld soms leiden tot tijdelijke maatregelen, die bij bepaalde bevolkings groepen op tegenstand stuiten, doch die we gens den noodtoestand in andere bedrijven in het algemeen belang als onvermij delijk moeten worden aanvaard. Het is even wel ontoelaatbaar belangrijke takken van volkswelvaart zijnde nieuwe regelingen wekle in strijd is met de algemeene econo mische belangen van het land. De Kamers zijn daarom van oordeel, dat een. ontwerp van wet op dezen grondslag nimmer de volksvertegenwoordiging mag bereiken. Heel goed herinner ik mij nog, dat in vroeger jaren, wanneer ik op onstuimige en trieste Februarimorgens bij de stop plaats stond te wachten op het treintje van zes uur, ik boven wind en regen en duis ternis uit de blijde kreten hoorde joedelen van de kuifleeuwerik; wanneer ik daar met de electrische zaklantaarn stond te zwaaien om het lokaaltje stil te doen staan hoorde ik, ondanks het knersen der wie len, zijn lieven, kinderlijken' roep: dudilieje of daaromtrent. Ja: die lokroep is al verrukelijk, een leuk, zonnig kreetje, helder en fluweelig. Je kunt op je wandelingen de kuifleeuweriken niet ont moeten en opstooten, of steeds vliegen ze bij hun weeke fladdervlucht op met zoo'm joedelend roepje. Thijsse heeft in dit ver band eens 'n heel aardi.! uitdrukking ge bruikt: „een muzikaal verwenschinkje". Het aardigste is, dat die kuifleeuweriken bovendien heelemaal niet schuw zijn. Je kunt ze op een paar meter afstand heel gemoedelijk en op je gemak bekijken. En dan, is natuurlijk het eerste wat je op merkt, het spitse, parmantige kuifje: een pittig veerentoefje. Nu hebben ook die andere verwanten van hem (de akker- of veld- en boomleeuwerik) zoo'n kuifje, maar bij den vogel, waaraan ons praatje ditmaal is gewijd, komt het wel het dui- delijkst uit. Ja, met dat felle lange spoortje aan zijn teen en dat kwieke hoofdversie rinkje zou hij er zelfs eenigszins martiaal uitzien, wanneer dit krijgshaftige niet ge deeltelijk werd geneutraliseerd en opge heven door den overigens vry gedrongen bouw. De boom- en veldleeuweriken zyn veel leniger en ranker en zij vliegen ook sierlijker. Wel kan hij zich op de vleugels behoorlijk redden, maar in zijn vlucht zit toch een meer fladderend element. Daar by de stopplaats kan ik hem altijd goed opnemen; ik zie hem nog al vaak op de rails zitten en al sta ik soms vlak by hem, niettemin gaat hy rustig door met het kuischen, pluizen en poetsen van zyn veeren. Dan gaat zijn ferm-dikke snavel tje het type van een zaadeter, maar toch weer niet zoo geprononceerd als b.v. van appelvink of groenling met een lie ven lust en yver door zijn veertjes, die hij netjes effent en glad strijkt. De kuifleeuwerik ga niet uitbundig gekleed; de kleuren zijn uiterst sober: lichtbruin de bovendeelen, naar het geel witte neigend de onderdeelen, maar die vlekken op de borst breken toch wel weer aardig de effenheid van tint. Vooral wan neer zand den achtergrond vormt, valt hy moeilijk op te merken en ook tusschen dorre, blinde grassen zie je hem niet ge makkelijk. Een andermaal loopt hy op de rails en daar kan hy zich heel vlug langs voortbe wegen met zijn kwieke pootjes. Hij loopt er net zoo zeker als de „lynschouwers"! de mannen van het spoor, die de baanvak ken controleeren, of alles er in orde is en die steeds, steunend op een stok of ook wel eens een poosje geheel vry, op één van de rails loopen. By Brehm herinner ik my wel eens te hebben gelezen, dat men al eens eer. nest van een kuifleeuwerik onder de spoor wegrails heeft gevonden; Brehm ver meldde het als iets heel bizonders, ten be wijze, dat de vogels er soms een zonder lingen nestbouw op nahouden. En inder daad is het een curieus geval, dat op één lyn staat met dat geval van die scholek ster, die indertijd ergens in Friesland zijn eieren had gedeponeerd tusschen de biels. En toch, aan den anderen kant, moet men zich over die afwijking van den kuifleeu werik ook weer niet in al te groote mate verbazen: hij is een uiterst gemoedelijke vogel en, wat steeds de aandacht trekt, hij heeft een bizonder groote voorkeur voor de terreinen vlak bij de spoorlijn. De meeste kuifleeuweriken, die ik ken, hou der! zich in de buurt van de rails op en nestelen ook in die omgeving. Er is een ty'd geweest, dat de kuif leeuwerik een specifiek Oost-Nederland- sche vogel was, maar de laatste decennia is de uitbreiding van zyn gebied in Wes telijke richting steeds opmerkelijker ge worden. Toen van Kerst Zwart's Vogel boek in 1918 de tweede druk verscheen, noteerde hij daarin, dat de kuifleeuwerik ook reeds was gezien in Amersfoort, een notitie, die nu reeds zeer eigenaardig aan doet, want men mag wel zeggen, dat de kuifleeuwerik op het oogenblik nagenoeg geheel Nederland heeft veroverd, al zyn er dan allerlei gebieden ten onzent, waar hij nog ontbreekt. Hoe dit zij, in Soest b.v. is hij een alge meen voorkomende Verschijning. Met de andere straatvogels de musschen en vinken ziet men hem, vooral des win ters, langs de wegen trippelen; hy deelt met genoemde vogels de onverteerde graankorrels, die de vogels lezen uit de paardenuitwerpselen. Wat verder de aan dacht trekt bij de kuifleeuweriken, is, dat mannetje en wijfje zich haast altijd in eikaars bijna onmiddellijke nabijheid be vinden, zoodat je er nagenoeg steeds twee tegelijk opjaagt, wanneer je langs de dorpswegen, over den eng of langs de spoorlijn loopt. Het is altijd aardig uit te zien naar het nest der vogels: een met gras, worteltjes en nog eenig materiaal gevoerd kuiltje in den grond, dus in den trant van den ak kerleeuwerik. De eieren zijn aan den roo- den, bruinachtigen kant en zij vertoonen een dichte, donkere stippelteekening. Met nachtegaalseieren hebben ze de mooie glimming gemeen. RINKE TOLMAN. Wr,Neem,m®niet kwalijk, m(jn- itf '11i eb me verrekend! dacht, dat ik midden in de bank zou uitkomen 1

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10