DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Toechatsjewski c.s. ter dood veroordeeld. Geheimzinnige moord op anti-fascisten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 136 Zaterdag 12 Juni 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Het proces te Moskou. De behandeling door het Hoog militair gerechtshof geschiedde onder groote geheimhouding. Het roode leger wenscht geen mededoogen. Rex-partij. Twist in de Twee Italiaansche emigranten vermoord gevonden in een bosch bij Bagnoles in Frankrijk. dc Een politieke wraakneming - ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Alkmaar, 12 Juni Het Moskousche proces trekt op dit mo ment aller aandacht. Deze laatste phase van de zuivering door Stalin levert het bewijs dat het politieke element in de Sovjet-unie ©ogenschijnlijk bezig een groote overwinning te behalen is over de niet-communistische stroomingen onder de aanvoerders van het Roode leger. De laatste benoemingen hebben al thans voorloopig trouwe aanhangers van Stalin van het bevel verzekerd over de belangrijkste militaire districten van Europeesch Rusland, n.1. Moskou, Le ningrad, Kijef en Minsk. Van zuiver militair standpunt staan de nieuwe bevelhebbers op een aanmerkelijk lager niveau dan de afgeïette voorgangers en het Roode leger heeft als vechtmachine ongetwijfeld niet bij de verandering ge wonnen. Voorloopig echter is Stalin er veeleer op uit om het leger een communistische ge zindheid te geven dan dat hij zich bekom mert over de zuiver militaire doeltref fendheid. Er is geen aanwijzing dat de afgezette generaals anti-stalinistisch waren, hoewel dat ongetwijfeld mogelijk is. Aangenomen wordt, dat hun vergrijpen eerder in nala tigheid dan in daden hebbèn bestaan en dat zij bij de opleiding van het leger de politiek hebben verwaarloosd. Zij streef den er naar om van het Roode leger een groot patriottisch Russisch leger te ma ken, terwijl Stalin het leger opeischt als een patriottisch instrument in dienst van de partij. Tenslotte wijst men er nog op, dat de zuivering van het Roode leger zich tot dusver tot Europeesch Rusland heeft be perkt. Hoewel verscheidene hooge officie ren uit het Verre Oosten naar Europa teruggebracht zijn, is er nog geen aanwij zing, dat de zuivering zich ook over het leger van maarschalk Blücher uitstrekt. De meening van de Prawda is geenszins ten gunste van de z.g. spionnen, hetgeen duidelijk blijkt uit onderstaande: De acht spionnen, die vandaag voor een buitengewone zitting van het Opperste ge rechtshof staan, waren in buitengewonen dienst van een staat, die wat het zenden van spionnen naar de Sovjetunie betreft, bijzonder actief is. De fascisten bouwden op deze spionnen groote verwachtingen en daarom is het wilde gehuil begrijpelijk, dat de burgerlijke en met name de fascis tische pers naar aanleiding van de arresta tie van deze spionnenbende heeft aange heven. De belachelijke pogingen om de ontmaskering van de acht spionnen als een soort bewijs van de zwakheid van de sovjetmacht voor te stellen, aldus het blad, ontmaskert de heeren van de fascistische pers volkomen. De ontmaskering van deze bende en het gericht over haar bewijzen de kracht, de macht en de onwankelbaarheid van de sovjetorde. De fascistische advoca ten brengen zichzelf in 'n belachelijke post tie. Zij zelf sturen hun spionnen tot ons en als de organen van de sovjetmacht ze ontmaskeren en op heeterdaad betrappen, dan schreeuwen deze heeren over de on- menschelijkheid, die tegenover de spion nen aan den dag gelegd zou worden. In het wezen van de zaak is dit geschreeuw niets anders dan. het weenen over verloren spionnen, op wie men groote verwachtin gen gebouwd had. De vernietiging van de laatste kern van militaire spionnen van een buitenlandschen staat is een groote slag voor de oorlogsbrandstichters en voor hun, plannen tot ondermijning van de kracht van het Roode leger en de onder werping van de volkeren van de Sovjet unie. Voor spionnen van de kapitalistische wereld, aldus de Prawda verder, zal er bij ons geen genade ijn. Het reptiel van de fascistische spionnage is veelhoofdig. W« zullen het echter de koppen afslaan en alle voelhorens en gifangels zullen wij ont dekken, onschadelijk maken en vernieti gen. Intusschen kan de Prawda tevreden zijn over den uitslag van de gerechtelijke be handeling daar, zooals elders in dit blad vermeld, alle verdachten tot den dood door den kogel zijn veroordeeld! Thans schijnt het dat de opstandelingen in Spanje eindelijk het lang verwachte offensief tegen Bilbao zijn begonnen. Een nieuwe fase in den burgerstrijd dus. Reeds hebben herhaalde bombardementen plaats gehad, doch doorslaande overwinningen worden nog van geen der strijdende par tijen gemeld. In het proces tegen Toechatsjefski en de zeven andere hooggeplaatste officieren van het roode leger is reeds vonnis geveld. De acht beklaagden werden allen veroordeeld tot den dood door den kogel. Het Russische Telegraaf-agentschap Tass meldt, dat het Hooggerechtshof der Urss besloten heeft alle beklaagden ver vallen te verklaren van hun militaire titels en maarschalk Toechatsjefski zijn titel van maarschalk der Urss te ontnemen. Zooals door Reuter gemeld, zijn alle be klaagden ter dood veroordeeld. Het roode leger over het proces. Het orgaan van het roode leger, de „Roode Ster" schrijft over het proces te gen de opperofficieren: „geen genade voor de spionnen en verraders, die op heeter daad zijn betrapt en ontmaskerd. Zij wor den door het leger en het geheele volk veroordeeld. De plannen van de fascisti sche samenzweerders zijn ontdekt en het spionnennest is uitgeroeid". De correspondent van de „Daily Mail" te Warschau meldt, dat het proces tegen Toechatsjefski en zijn medebeklaagden in het Kremlin gevoerd is. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren genomen, aldus deze correspondent, om een opstandige beweging onder de aanhangers van den maarschalk te verhinderen. Toechatsjefski heeft zijn arrestatie te wijten aan het feit, dat hij te zeer gesteld was op het gezelschap der dames. Een zij ner vriendinnen, die voor rekening van een buitenlandschen spionnagedienst werkte, werd door de Gepeoe ontmaskerd: zij deed toen mededeelingen over een mi litaire samenzwering. Het schijnt overi gens, aldus de „Daily Mail", dat Toe chatsjefski en zijn medeplichtigen inder daad met behulp van het leger een einde aan de heerschappij van Stalin wilden maken. Het proces is in het diepste geheim ge voerd. Aan het einde der zitting, aldus verneemt de correspondent, beschuldigden de echtgenooten van Toechatsjefski en Poetna deze beklaagden van verraad, uit vrees, dat de wraak der machthebbers haar kinderen zou treffen. De beschuldig den waren vóór de terechtzitting militair gedegradeerd. Een der correspondenten van de „Daily Mail" te Moskou, die gisteravond te Lon den is aangekomen, vertelde, dat er sinds eenige dagen in de Russische hoofdstad groote opwinding heerscht. De verdachten wacht óf de dood straf of vrijspraak. Het Hoog Militair Gerechtshof, waarvoor de in staat van beschuldi ging gestelde opperofficieren van het roode leger terecht staan, kon, over eenkomstig de wet van 1 December 1934, slechts ter dood veroordeelen of vrijspreken. Alle beschuldigden waren vanaf het be gin lid van de partij, maarschalk Toe chatsjefski werd geboren in 1893 en was officier van beroep. Tijdens den oorlog raakte hij in Duitsche krijgsgevangen schap, doch hij wist te ontsnappen en tij dens den burgeroorlog commandeerde hij het eerste en vijfde legercorps aan het oostelijk front. Hij onderdrukte de muiterij van de marine te Kroonstad in 1923 én commandeerde de Russische troepen in den Poolsch-Russischen oorlog van 1920. Nog kort geleden was hij lid van het Cen traal uitvoerend comité, vice-volkscom- missaris van oorlog en vice-voorzitter van den oppersten oorlogsraad. Hij viel in on genade en werd benoemd tot commandant van het Wolgadistrict, doch vermoedelijk werd hij gearresteerd voor hij zijn post kon aanvaarden. Generaal Yakir is geboren in 1896 en was sedert 1917 lid van de communisti sche partij. Hij was de organisator van de „roode garde" en streed tijdens de revolu tie tegen Denikin. Hij was lid van dea revolutionnairen vprdedigingsraad en se dert 1930 lid van het partijbestuur van de Oekraine en lid van het Centraal uitvoe rend comité van de Sovjet-Unie. Nog kort geleden werd hij benoemd tot commandant van het district Leningrad. Hij werd gear resteerd tezamen met zijn plaatsvervanger generaal Primakof. Generaal Oeborewitsj is eveneens sedert 1917 lid van de partij. Hij organiseerde de roode garde in Bessarabië. Hij werd in 1918 door de Duitschers gevangen geno men, doch wist te ontsnappen en streed tegen Denikin en Wrangel. In 1922 com mandeerde hij het leger in het verre oos ten en bevrijdde dit gebied van de Japan ners en van de witte garden. Hij werd later toegevoegd aan den volkscommis saris van oorlog en lid van het uitvoerend comité. Op het oogenblik van zijn arresta tie was hij commandant van het district wit-Rusland. Generaal Eideman is geboren in 1895. Hij is revolutionnair sedert 1914 en lid van de communistische partij sedert 1917. Hij was de organisator van de revolutie in Siberië. Hij vernietigde de contra-revo lutie te Irkoetsk en commandeerde de marine in West-Siberië tegen Krasnof, Denikin en Wrangel. Verder leidde hij de vernietiging van de tegenrevolutie in Makhno in de Oekraine en de Krim. Hij werd ook lid van het Cen traal uitvoerend comité en in 1935 lid van den oppersten oorlogsraad. Op het oogen blik van zijn arrestatie was hij leider van de Ossoaviachim, een organisatie, welke dertien millioen leden telt. Generaal Feldman is minder bekend. Generaal Putna is militair attaché te Londen geweest. Hij werd gearresteerd tijdens het jongste trotskisten-proces, tijdens welk proces ook Toechatsjefski werd genoemd. Vastgesteld werd, dat de dubbele misdaad in den auto werd begaan en dat de moorde naars vervolgens een bom in het voertuig hadden geplaatst. In een der zakken van Carlo Roselli werd 25000 francs gevonden. Naar het schijnt is het dus een politieke misdaad. Een Italiaan, die denzelfden dag als de beide slachtoffers te Bagnoles in een ander hotel zijn intrek had genomen, is gister avond door de gendarmerie aan een verhoor onderworpen. De lijkschouwing heeft even eens gisteravond plaats gehad. Joseph Nitti, zoon van den vroegeren Ita- liaanschen premier, die een intiem vriend was van Carlo Roselli, heeft ten huize van laatstgenoemde de volgende -erklaring af gelegd: „Carlo Roselli ontving sinds eenigen tijd hetzij per brief, hetzij per telefoon, talrijke doodsbedreigingen. Hij had krachtig mede' gewerkt aan de ontvluchting van Philippo Turatti en voor dit feit werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze straf werd echter gewijzigd in deportatie naar de Liparische eilanden, Van waar hij in 1929 wist te ontvluchten, voordat zijn straftijd om was, met behulp van partijgangers en in een sterke motorboot". Verder verklaarde Nitti: „Te Bagnolles was zijn broer, Nello Roselli, docent in de geschiedenis aan de universiteit van Flo rence, na in Parijs een bezoek te hebben ge bracht aan zijn schoonzuster en zijn neven, bjj hem gekomen/Thans heeft Nello Roselli op tragische wijze den dood gevonden aan de zijde van zijn broer Carlo". Nitti verzekert, dat de dood van de ge broeders Roselli niet anders kan Zijn dan een met voorbedachte rade uitgevoerde te rechtstelling van Carlo Roselli, en dat Nello, die een geëerd geleerde is, in Italië gedood is om een hinderlijke getuige uit den weg te ruimen. Rexistisch Hoofdredacteur van het orgaan neemt ontslag. Hubert Dydeville, hoofdredacteur van het orgaan der rexistische partij „Pays Reel" en lid van den politieken raad dezer partij, heeft in een schrijven aan Degrelle zijn ontslag aangeboden en daarbij als redenen opgegeven, dat, ten eerste de rexistische beweging op het oogenblik volkomen onder worpen is aan den invloed van zekere zoowel uit moreel als politiek oogpunt verdachte individuen en dat haar op treden ver verwijderd is van het ideaal dat Rey zooveel enthousiaste en belanglooze aanhangers heeft bezorgd en ten tweede, dat er op het oogen blik onder de leidende persoonlijkhe den van Rex een meerderheid bestaat die volkomen vijandig staat tegenover elke poging tot oprechte verzoening met de kerkelijke autoriteit. LANDBOUWSTAKING IN FRANKRIJK NEEMT ERNSTIGE VORMEN AAN. De landbouwstaking in het Fransche arrondissement Melun neemt ernstige vormen aan. Groepen stakers op rijwielen hebben arbeiders, die op een beetwortel- veld werkten, aangevallen en zeven hun ner door het werpen van steenen ernstig gewond. Twee der aanvallers werden ge arresteerd. Door de staking zijn twintig gemeenten getroffen. De gevolgen ervan worden on dervonden door zestig boerderijen, die werk verschaffen aar 900 arbeiders, waar van 75 procent vreemdelingen zijn. DE BRAND OP HET STATION TE HALLE. Grootste brand dien Duitschland ooit op een station-emplacement heeft meegemaakt. De brand, die Donderdag gewoed heeft op het station te Halle, is de grootste ge weest in de geschiedenis der Duitsche spoorwegen. Het geheele station, 120 gela den wagons met 360 ton goederen, 45 leege wagons, 400 ton opgeslagen goederen en vier vrachtauto's werden een próoi der vlammen. Van de 80 arbeiders die op het station werkten, konden zeventig aan het vuur ontsnappen. Vijf werden levend ver brand, de anderen zijn nog niet terugge vonden. Men beschouwt hen als verloren. De gevolgen zijn, van verkeersstandpunt gezien, uitermate ernstig, want het station vormde een zeer belangrijk knooppunt In midden-Duitschland, dat voor het goede renverkeer tusschen noord- en oost- Duitschland diende. DE AANKLACHT VAN DEN HEER SIMPSON. Incident bijgelegd. De aanklacht wegens beleediging, welke door Ernest Simpson, den vroegeren echt genoot van de hertogin van Windsor, tegen mevrouw Sutherland, is onderling geregeld. Simpson heeft de verontschuldiging van mevrouw Sutherland aanvaard. Zooals men zich zal herinneren was deze aanklacht ingediend wegens uitlatingen van mevrouw Sutherland in een restaurant over het echtscheidingsproces van Simpson. I5-JARIGE DOCHTER VAN PETER PETROW VERMIST. Naar de bladen melden is de 15-jarige dochter van den vroegeren adviseur voor buitenlandsche aangelegenheden van Lenin, Peter Petrow, onder geheimzinnige omstan digheden uit Londen verdwenen. Men vermoedt, aldus 't Duitsche Nieuws bureau, dat het meisje naar Sovjet-Rusland is ontvoerd, daar Peter Petrow zich als vijand van het Stalin-regiem herhaaldelijk in het openbaar afkeurend over de tegen woordige sovjet-heerschappij heeft uitgela ten. Naar de bladen verder meenen, zoo verklaart het Duitsche Nieuwsbureau nog, wil men in Moskou de dochter van Petrow als gijzelaarster vasthouden om op deze wijze haar vader in de toekomst den mond te snoeren. bij over- Gisterochtend is in een bosch Bagnoles de Lorne het stoffelijk schot gevonden van twee personen, zij waren vermoord. Uit het onderzoek bleek, dat het de gebroeders Roselli waren, Italiaansche antifascistische jour nalisten. Zij waren in 1929 naar Frank rijk gekomen en hadden te Parijs het blad „Justizia et Liberta" opgericht. Zij verlieten de Italiaansche socialistische partij en vormden een nieuwe socialis tische partij, welke bij geen interna tionale was aangesloten. Een der beide broeders woonde eenigen tijd te Bagnoles de Lorne om te herstellen van verwondingen, welke hy in den Spaan- schen burgeroorlog, waar hij aan de zijde der regeering heeft gestreden, had opgeloo- pen, Hij was gehuwd en vader van drie kin deren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit het ingestelde onderzoek zijn de vol gende bijzonderheden aangaande den dubbe len moord op de gebroeders Roselli geble ken: De beide lijken werden op twee K.M. af stand van Bagnoles ontdekt, doch in de richting tegenovergesteld aan die waarin de auto werd gevonden. Zij lager, op 5 meter afstand van den weg. Een der lijken was ter hoogte van den slaap door een revolver kogel doorboord. De kleeren van het andere slachtoffer waren ter hoogte van het hart met bloed bevlekt. Vlak bij werd een dolk mes zonder fabrieksmerk gevonden, het withouten handvat droeg met blauw krijgt het opschrift r o i in de lengterichting. In de breedte was er een letter „r" in gegraveerd. VAN ZEELAND NAAR PARIJS EN AMERIKA VERTROKKEN. Uitgeleide gedaan door zijn medeministers en de leden van het diplomatieke korps, is minister-president van Zeeland gistermid dag van Brussel naar Parijs en Amerika vertrokken. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenoote, zijn secretaris, en professor Dupriez van de universiteit van Leuven, een deskundige op het gebied van economi sche vraagstukken. TEMPERATUUR TE BERLIJN BEREIKT RECORDHOOGTE. In de Duitsche hoofdstad werd gisteren een temperatuur van 97 gr. F. gemeten. De temperatuur van den heetsten Junidag sedert 80 jaar (95 gr. F.) werd derhalve niet onaanzienlijk overschreden. De warmte in Londen. Na den zwaren storm van eergister avond was het gisteren in Londen zeer warm. Gistermiddag steeg het kwik 82 gr. Fahrenheit. tot DE FRANSCHE SENAAT OVER DE 40-URIGE WERKWEEK. Minister Blum in conflict. De Fransche Senaat heeft gisteren de toe passing van de veertigurige werkweek in het hotel- en restaurantbedrijf besproken. De minister-president Leon Blum en ver scheidene ministers hadden plaatsgenomen in de regeeringsbank. De rapporteur Paul Jaquiers verzocht de regeering een wets ontwerp in te dienen, strekkende tot 't uit stellen van het invoeren van de veertig urige werkweek in sommige industrieën, o.a. het hotel- en restaurantbedrijf. Vervolgens leverde Jaquiers felle critiek op het beleid van de regeering inzake de veertigurige werkweek. Het toepassen hier van mag niet te snel gaan. De arbeid mag niet worden beschouwd als een kwaad en er mag geen systeem van de „minste moeite" heerschen. Minister-president Blum antwoordde: „ik meende gekomen te zijn om de bespr. van 't toepassen van de veertigurige werkweek voor het hotelbedrijf bij te wonen. Thans wordt de regeering gesteld voor een inter pellatie over de toepassing van de veertig urige werkweek in het algemeen". Van verschillende zijden werd „ja ja" ge roepen. Welnu", antwoordde de minister-presi dent, „dien dan een aanvraag tot een inter pellatie in". Nadat de minister-president verder zijn meening uiteen had gezet, werd het voor stel van Jaquier teruggezonden naar de commissie voor handelsaangelegenheden. De vergadering werd een uur geschorst. Nadat de vergadering weer was hervat, verklaarde de voorzitter van de handels commissie dat de minister-president had medegedeeld te overwegen opnieuw de kwestie voor te leggen aan de paritaire com- commissie van het hotelbedrijf. Hij verzocht derhalve het debat uit te stellen tot Donderdag a.s. Marcel Regnier verlangde, dat de senaat onmiddellijk de kwestie zou behandelen, waarna over het voorstel werd gestemd. Het voorstel het debat uit te stellen tot Donderdag werd met 159 tegen 129 stem men verworpen. Marcel Regnier verlangde vervolgens, dat de senaat onmiddellijk zou stemmen over het voorstel van Jaquiers. De senaat heeft met 297 stemmen tegen de resolutie van Regnier aangenomen, waarbij in een nieuwen tekst de regeering wordt uitgenoodigd het initiatief te nemen tot een wetsontwerp, strekkende tot het uitstellen van het doorvoeren van de veer tigurige werkweek in industriëën zooals het hotelbedrijf, waar deze maatregel niet zon der groote moeilijkheden kan worden inge voerd. De vergadering van den senaat werd ver volgens gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1