3&uutenland Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De A.N.W.B.-hotelbons, Een nieuw plan voor den toerist. Chloorgasvergiftiging te Rotterdam. Rijksopleiding tot verkeers vlieger. Dit iaar vijftien plaatsen. Een opwekking tot aanmelding. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST, Hoest- Griep-Broachitis-Asthma^ AKW a«u k„t.S\eLdï.rmk'e Model aflossing: der eerewacht, in tegenwoordigheid van den prins. Duizenden belangstellenden stonden op den Dam in dikke rijen achter de afzettin gen, toen gsitermiddag te ruim een uur Z.K.H. Prins Bernhard uit het paelis kwam, teneinde tegenwoordig te zijn bij de model aflossing van de eerewacht van het zeven de regiment invanterie door de eerewacht Van de koninklijke marine. Bij deze plechtigheid de prins droeg de uniform van luitenant ter zee met witte pet waren mede aanwezig de adjudant van Z.K.H., Jhr. Ir. W. G. Roëll, in de uni form van eersten luitenant der cavalerie, generaal-majoor P. W. Best, commandant in de vierde militaire afdeeling, luitenant-kolo nel W. A. Bowyk, garnizoenscommandant te Amsterdam, overste Wars van de staf der vierde afdeeling, kapitein de Haan, plaatse lijk adjudant te Amsterdam en luitenant J. E. Meijer, commandant van het detache ment politietroepen. De eerewacht der infanterie, stond, toen de prins onder het gejuich der menigte den Dam betrad, onder commando van kapitein Jonkers op twee gelederen voor het paleis aangetreden. Vergezeld door generaal-ma joor Best en gevolgd door de andere offi cieren inspecteerde, terwijl de stafmuziek van het vijfde regiment het „Wilhelmus" ten gehoore bracht, Z.K.H. de troepen. De eere-wacht der marine, betsaande uit een compagnie matrozen, marcheerde ver volgens, voorafgegaan door de marschmu- ziek spelende mariniers, den Dam op, om zich, terwijl aan den prins en aan het vaan del van de eerewacht der infanterie de eer bewijzen werden gebracht, in het front van van deze eerewacht op twee gelederen op te stellen. Nadat de commandant, luitenant ter zee eerste klasse Hessing, den garnizoens commandant de aankomst der troepen ge meld had, gecshiedde, onder de klanken van het „Wilhelmus", ten gehoore gebracht door de marinekapel te den Helder, de inspectie door Prins Bernhard. Het publiek, dat dit onberispelijke mili taire vertpon met groote belangstelling ga desloeg, genoot hierna van de marschmu- ziek, welke gerumien tijd bij afwisseling door de muziek van de infanterie en de ma rine ten gehoore werd gebracht. Nadat vervolgens de eerewachten over en weer de eerbewijzen gebracht hadden, volgde de vlote afmarsch der infanterie, waarbijde prins het vaandel salueerde. Luide toegejuicht door de duizenden be langstellenden, trok prins Bernhard zich vervolgens in het paleis terug, waarna de eerewacht der marine sectiegewijze het pa leis binnenging. In de wachtlokalen was daar nog een rustpauze, voordat aangetre den zou moeten worden ter gelegenheid van het vertrek der koninklijke familie van den Dam voor het maken van een rijtoer naar de overzijde van het IJ. Een rytoer van de koningin door Amsterdam. Gistermiddag is H. M. de koningin onder groote belangstelling van het publiek, dat zich ter sterkte van eenige duizenden op den Dam en langs het Damrak had op gesteld, per auto met haar gevolg en voor afgegaan door den burgemeester, uitgere den om eeri bezoek te brengen aan 't stads deel gelegen benoorden het IJ. Deze tocht droeg een geheel ander karakter dan de andere ritten, welke hare majesteit dezer dagen in de hoofdstad heeft gemaakt. Zoodra de eerste straten van Amster dam-Noord, welke nog den gewonen aan blik boden van aaneengesloten rijen van wuivende en juichende menschen tegen een eveneens aaneengesloten achtergrond van huizengevels, waren gepasseerd, be reikte de stoet een gedeelte der gemeente Amsterdam, zoo open en landelijk, dat men er de nabijheid van de groote stad zou kunnen vergeten. Toen H. M. de koningin, naast wie me vrouw van LoonEgidius was gezeten, met een veerpont het IJ was overgesto ken, sloeg zij den weg in die langs den Valkenweg en de Meeuwenlaan langs den Nieuwendammerdijk naar de vroegere zelfstandige landgemeenten Durgerdam en Ransdorp voert. Het was een prachtige middag. De westenwind bracht eenige opfris- sching na de drukkende warmte van den morgen en hare majesteit genoot van het gezicht van een prachtig Hollandsch pol derlandschap in vollen hooitijd. Langs den weg hadden de landlieden zich in schaar- sche groepjes opgesteld en groeten zij de koningin eerbiedig. In Durgerdam, het aardige dijkdorp, dat zijn houten huisjes schilderachtig in een lange rij met het front naar zee heeft geschaard, hadden vele bewoners zich langs den dijk opge steld. H. M. beantwoordde de groeten, die de bevolking haar bracht, met vriendelijk handgewuif. In Ransdorp werd even ge stopt om een groepje schoolkinderen ge legenheid te geven aan H. M. de koningin een ruiker van oranjebloemen aan te bie den. Ook in Zunderdorp hield de stoet even halt en kon ds. Gerth van Wijk namens het plaatselijk oranje-comité aan H. M. de gevoelens der bevolking vertolken. Langs den Leeuwarderweg bereikte de stoet weer het stadsdeel Amsterdam- Noord, waar de bevolking van de Vogel- buurt was uitgestroomd om H. M. te begroeten. Aardige groepjes vormden de schoolkinderen van eenige scholen, die met het onderwijzend personeel in de eer ste ryen langs de route stonden geschaard en die, naar hun gejuich te oordeelen, een toppunt van enthousiasme hadden bereikt. Langs het Damrak is H. M. tegen half vijf ten paleize teruggekeerd, waar weder om een groote menschenmenigte haar komst had afgewacht en haar geestdriftig begroette. H. M. de koningin bezichtigt de zomertentoonstelling van „Arti". Het bezoek van H. M. de koningin aan de kunstzalen van „Arti et Amici- tiae" aan het Rokin, hetwelk zoo als was medegedeeld in de och tenduren niet had kunnen doorgaan, is door de landsvrouwe toch nog ge bracht, en wel in den laten middag. Het bezoek gold de heden te openen zomertentoonstelling van werken van kunstenaars, aan wie in de periode van 19011937 de gouden medaille, die door wijlen koning Willem III is ingesteld, toe gekend is. Van elk dezer kunstenaars, wier aantal 36 bedraagt, onder wie 3 beeldhou wers, waren op de expositie drie kunst werken tentoongesteld, waartoe o.m. de gelegenheid was geschapen door inzendin gen uit openbare en particuliere verzame lingen. De kleine uit open auto's samengestelde hofstoet was over N. Z. Voorburgwal en Spui naar het Rokin gereden, waar te ongeveer half zes voor den aan deze zijde geimproviseerden ingang werd stil ge houden. Aangezien het feit, dat een kleine poli tiemacht, welke hier reeds vrij geruimen tijd tevoren was saamgetrokken, uiteraard niet aan de aandacht van het publiek was ontgaan, had zich achter de afzettingen een vrij groote menigte verzameld, die de landsvrouwe een hartelijke ovatie bracht. Hare majesteit werd aan den ingang ontvangen door het bestuur van „Arti", t.w. prof. Huib Luns, voorzitter, prof. J. H. Jurras, tweeden voorzitter, en de hee- ren A. F. Reicher, secretaris, A. J. G. Col- not, penningmeester en H. v. d. Poll, tweeden secretaris. Een dochtertje van prof. Luns, Elisabeth Cornelia, bood de koningin bloemen aan. De voorzitter leidde hare majesteit ver volgens naar de kunstzalen, waar aan haar werden voorgesteld de heeren prof. H. J. Wolter, C. M. Garms, Bart Peizel en me juffrouw Lizzy Ansingh, leden van de com missie voor de kunstzalen, zoomede de voorzitter en secretaris van het weduwen- en weezenfonds, resp. de heeren F. Bobel- dijk en Georg Rueter. Aanwezig waren hier mede de heeren Ed. Carstens en A. Briët, twee der oudste van de in leven zijnde winnaars der medaille. Met een groote belangstelling bezich tigde hare majesteit de kunstwerken der voorname expositie, waarvan mede deel uitmaakten de geteekende portretten van de vier laatst overleden voorzitters van „Arti": Bart van Hoven, Abr. Hesselink, A. M. Gorter en C. G. 't Hooft, terwijl er tevens waren de oorkonde en de eerste gouden medaille, door koning Willem III toegekend. Het bezoek der landsvrouwe vorderde drie kwartier. Te kwart over zes geschied de onder veel belangstelling van de zijde van het publiek via het Rokin de terugkeer naar het koninklijk paleis. PRINS BERNHARD WEDEROM BIJ „FESTINA". Bloemenhulde by zyn vertrek. Z. K. H. prins Bernhard was gisteravond voor de derde aal de gast van de tennis club „Festina". O kwart voor vijf vertrok de prins et zijn auto van het paleis op den Dam naar het Vondelpark. Z. K. H. bleef tot half zeven tennissen op de voor hem gereserveerde baan. Bij zijn vertrek had den zich velen bij het melkhuis verzameld, die den koninklijken bezoeker een harte lijke ovatie brachten. Een vijftienjarig meisje, Margot Schot, de met haar moeder aanwezig was, trad op den prins toe en overhandigde hem een fraai bouquet bloemen. Zichtbaar verrast nam prins Bernhard deze spontane hulde lachend in ontvangst. BE7MANNING VAN DE „HORDENA" TE AMSTERDAM. Gisteravond is een gedeelte van de be manning van het Nederlandsche s.s. „Hor- dena", hetwelk onder Panameesche vlag, in de Golf van Biscaye door een kruiser van de Franco-macht is opgebracht, met het s.s. „Theseus" van de K.D.S.M., in het vader land teruggekeerd en te Amsterdam gede- barkeerd. Zooals men zich herinnert, heeft de be manning te Ferrol geruimen tijd gevangen gezeten. Thans bevinden zich de kapitein, de heer Barels, en nog zes leden der equi page in Spanje. Veertien leden, o.a. de stuurman E. Driesen Termeulen, zijn thans teruggekeerd. Bij aankomst van het schip weigerde de bemanning iedere inlichting over haar avonturen. Op eerewoord had zij zich verbonden om niets uit te laten voor de kapitein en de andere opvarenden van de „Hordena" behouden in het vaderland zijn weergekeerd. De schepelingen zijn nog gisteravond naar hun verschillende woon plaatsen vertrokken. DE INCIDENTEN OP HET BLAUWE ZAND. Naar wij vernemen is de verdachte van der Bijl, inzake de incidenten op het Blauwe Zand te Amsterdam heden uit de preventieve hechtenis ontslagen. HET CONFLICT AAN HET OOSTERHAMRIKKANAAL. De staking opgeheven. Gistermiddag is ten stadhuize te Gro ningen een conferentie gehouden inzake het conflict aan het Oosterhamrikkanaal, waar bij, zooals gemeld, 240 werkloozen waren betrokken. Aanwezig waren de inspecteur voor de rijkswerkverschaffing in Groningen, de heer A. Kwast, de wethouder van sociale zaken te Gronigen, de heer H. Molendijk en verte genwoordigers van verschillende vakver- eenigingen. De besprekingen hebben tot een dusdani ge conclusie geleid, dat de stakers zich Za terdagochtend vroeg bij de arbeidsbeurs kunnen aanmelden, waarmede het conflict dus tot het verleden behoort. De toerist, die de bekoring wil ondergaan van een zwerftocht door ons land, hetzij per auto, te voet, op de fiets, of anderszins zon der een bepaald doel en zonder vooraf te bepalen, waar hij onderweg zal pleisteren of nachtverblijf zoeken, was tot dusver vrij duur uit, wanneer hij althans geen tent en kampeergerei mee op reis nam. Wanneer hij gebruik wil maken van voordeelige hotelaanbiedingen, gebaseerd op pension-tarief, is hy gebonden aan een ver blijf van minstens drie of vijf dagen en moet hij zorgen vóór dinertyd weer in zijn hotel te zyn. Hij mist dan zijn bewegingsvrijheid en de charme van het zwerven. In die moeilijkheid wil nu de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. voorzien, die in overleg en in samenwerking met H. O. R. E. C. A. F. een plan heeft uitgewerkt tot de uitgifte van A. N. W. B.-bons, welk plan tegen den aanstaanden zomer tot uitvoering zal komen. Het systeem komt hierop neer, dat de ho tels zich op het standpunt stellen aan den zwervenden toerist niet méér dan den pen- sionprijs in rekening te brengen waartegen over deze zich verplicht zoowel zijn lunch als diner en logisch te nemen in een der aangesloten hotels. Een onderlinge samen werking dus, welke den toerist de volle, ge- wenschte bewegingsvrijheid laat. De hotels worden ingedeeld in een aantal prijsklassen, alle kenbaar aan een gevel bordje van verschillende kleur. De toerist koopt bij den A. N. W. B. dagbons voor een bepaalden prijs per dag, welke bons bestaan uit drie deelen, voor lunch, diner en logies en elk van deze drie gedeelten is geldig in onverschillig welk hotel van die prijsklasse. De prijs van de dagbon stemt overeen met den pensionprijs van die hotelklasse, in clusief omzetbelasting. De A. N. W. B.-bons zijn in een achttal prijsklassen verkrijgbaar, men kan reeds voor 3 zich een bon aanschaffen voor de volledige verzorging op reis gedurende een etmaal. De volgende klasse kost 3.50 per dag en zoo klimt de prijs der verschillende bons telkens met 50 cents op tot het maxi mum 8.50 per dag). Iedereen kan dus met A. N. W. B.-bons op reis gaan, zoowel degeen, die tevreden is met een doodeenvoudige (doch propere en overigens welverzorgde) kamer en een sim pel, maar stevig maal, als de toerist, die een luxe-vacantie wil doorbrengen in eigen land. En het aantrekkelijke is voorts, dat door middel van toeslagbons, alle A. N. W. B.- bons ook in een hoogere prijsklasse geldig zijn. Men behoeft zijn bonboekje niet ineens op te maken en kan dus in het begin van het seizoen van deze nieuwe reismethode profiteeren en de rest van zijn bons bewa ren tot een volgend verlof, mits dit niet la ter valt dan medio September 1937. Onge bruikte (complete) A. -N. W. B.-bons wor den natuurlijk door den bond teruggenomen. De A. N. W. B. heeft bij de uitvoering van dit voor ons land nieuwe systeem de mede werking verkregen van reeds bijna 800 ho tels en restaurants. De bons zijn dit seizoen voorloopig alleen verkrijgbaar voor leden van den A. N. W. B. en vereenigingen die zich desgewenscht tot den bond kunnen wenden. Het is voorts interessant, te weten dat een speciale soort A. N. W. B.-bons ook inge schakeld zal worden in de reisovereenkomst. welke dezer dagen tusschen de Nederland sche- en Duitsche regeeringen is gesloten. Zooals men weet was een der bezwaren van de desbetreffende regeling-1936, dat menig Duitscher wel naar Nederland kwam met het geld, dat de reisregeling hem toestond om mee te nemen, maardikwijls ver dween de Duitsche toerist dan weer met bekwamen spoed over de Belgische grens. Thans zal hem dit geld voor een deel in coupons worden verstrekt, welke bij den A N. W. B. ingewisseld moeten worden te«*en speciale A. N. W. B.-bons, geldig in de 800 hotels, welke deze bons accepteeren. De A. N. W. B.-bons, zullen dus ook dienstbaar worden gemaakt, om te zorgen, dat het geld, hetwelk de Duitschers naar Ne derland meebrengen, ook inderdaad in ons land besteed wordt. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal deze zeer gelukkige greep van den A. N. W. B. het toerisme in ons land aanmerkelijk bevorderen, want dit nieuwe bonnensysteem laat den gebruikers alle mogelijke vrijheid en verzekert hun van een zeer aantrekke lijke en goedkoope vacantie. DE „STAKENDE" GEMEENTERAAD VAN GROESBEEK. Na de mislukte raadsvergadering te Groesbeek van Dinsdag j.1., toen maar enkele leden op het appèl verschenen, was een nieuwe vergadering uitgeschre ven tegen gistermiddag vier uur. Daar aan zou vooraf gaan een vergadering van het college van B. en W., doch de wethouders bleven weg. Ook de raads vergadering moest daarna wegens on voltalligheid worden afgelast, daar ook nu maar enkele leden aan den oproep gevolg hadden gegeven. Men vraagt zich te Groesbeek af, waarheen deze toestand leiden moet. EDO BERGSMA EN DE A. N. W. B. Hij is voornemens het voorzitter schap neer te leggen. De heer Edo Bergsma, de kranige voor zitter van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B., is verleden Zondag 75 jaar ge worden. Hij meent, dat nu zoo langzamerhand de tijd gekomen is om de leiding van den A. N. W. B. aan jongere krachten over te laten. Naar hij ons mededeelde, is hij dan ook voornemens het voorzitterschap van den Kon. Ned. Toeristenbond, dat hij zoo langen tijd bekleed heeft, neer te leggen. In een ^loods op de Gemeentelijke Han delsterreinen aan de Spoorhaven te Rot terdam is gisteren een geval van chloor gasvergiftiging voorgekomen, dat als dooi een wonder nog goed is afgeloopen. Loods 8 op dat terrein is in gebruik bij de firma Solvay en Co., te Brussel, in Rotterdam vertegenwoordigd door de firma Langen- donk. In de loods is een opslagplaats on dergebracht voor soda, chloor en aanver wante artikeleu, terwijl daar ook een aantal cylinders chloorgas liggen opge stapeld. Ini den laten middag passeerden eenige leden van het personeel, die ge troffen werden door een vreemde reuk. Zy vermoedden, dat er iets in de loods niet in orde was, waarom zij eens poolshoogte gingen nemen. Het waren de 35-jarige baas C. D. Sigmond uit de Beijerlandsche laato, en de 52-jarige bediende L. v. d. Net, uit de Heemskerkstraat en de 18-jarige kan toorbediende J. Branqd uit de Teijlingei- straat. Eenmaal binnen gekomen, is het drietal door het chloorgas bedwelmd ge raakt, waarop zij het bewustzijn verloren. Aangezien dit nog al dicht bij de deur ge beurde hebben passeerenden hen spoedig in veiligheid kunnen stellen. Zij zijn naai het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Gisteravond was hun toestand redelijk wel. Vervolgens heef tmen pogingen in het werk gesteld om te ontdekken, in welke cylinder het lek zat. Dit was niet gemak kelijk vast te stellen, aangezien er in de loods 100 tot 150 cylinders bijeen lagen, terwijl bovendien het chloorgas zich door de geheele ruimte had verspreid en prac- tisch niet door te komen was. Een van de arbeiders is er ten slotte in geslaagd om met een gasmasker de ruimte binnen te gaan en deze heeft vastgesteld in welken cylinder het lek zat. Vermoedelijk is door het roesten een gaatje in de stalen huid van den cylinder gevreten, waardoor het gas kon ontsnap pen. De man heeft den defecten cylinder naar buiten gebracht, waarop deze on- scradelijk is gemaakt. SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE. Door de warmte in een veenderij te Vriezenveen is een arbeider onwel gewor den. Hij leed aan verstandsverbijtering en herkende zijn familieleden niet meer. Door een dokter uit Bergentheim wordt hij thans behandeld. Men vermoedt dat de man een zonnesteek heeft bekomen. Bij Vasse (gem. Tubbergen), is een man van 64 jaar, die vermoedelijk ook door de warmte bevangen is geworden, dood langs der weg gevonden. De 54-jarige loswerkman C. A. v. d. Eng, is gistermiddag bij het kruien van kolen uit een wagon aan de Tweestedenstraat te Rot terdam naar het gemeentelijk kolenterrein, door de warmte bevangen en van ongeveer één meter hooge stelling, waarvan hij ge bruik maakte, gevallen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Voor jongelieden, die gezond zijn naar lichaam en geest, die daadwerkelijke belangstelling hebben voor sport en wier ontwikkeling voldoet aan de daarvoor gestelde eischen, moet, indien zij met zichzelf beraden in welke richting zij hun toekomstige loopbaan het liefst zouden zien gaan, de vliegerij wel zeer veel aantrekkelijks hebben. De vliegerij dan, uitgeoefend in den dienst van een groot en machtig lichaam als onze on volprezen Koninklijke Luchtvaart Maat- schapppij, welke onderneming druk doende is, haar vleugelen steeds wijdei uit te slaan en die in dit verband be hoefte heefi aan uitbreiding van haar „staf" van bekwame verkeersvliegers. De energieke directeur der K.L.M., de heer A, Plesman, heeft dezer dagen nog in een causerie voor de radio het een en ander medegedeeld over de rijksopleiding tot verkeersvlieger en daarbij tot de jongelieden, die krachtens hun geestelijke en lichamelijke ontwikkeling meenen voor deze opleiding in aanmerking te komen, een krachtige opwek king gericht, niet te aarzelen met zich aan te melden. Mede naar aanleiding hiervan gaf men ons van bevoegde zijde te kennen, dat de indruk heeft postgevat, dat in het algemeen het bestaan van de rijksopleiding tot ver keersvlieger nog niet in ruime mate be kend is zulks niettegenstaande het feit, dat bij de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam het desbetreffende instituut reeds sinds 1931 werkzaam is en dat tot nu loe bereids een vijftigtal jongelui, onder wie begrepen de leerlingen van de eerste beide jaren, die hun brevet van navigator eerste klasse behaald hebben, hun weg naar de K. L. M. gevonden hebben. Er moge in dit verband daarom nogmaals op gewezen worden, dat ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, een aantal jongelieden in de gelegenheid worden gesteld om tot ver keersvlieger te worden opgeleid. Voor 1937 zullen tot die opleiding, welke op 2 Augustus aanvangt, omstreeks 22 jongelieden worden toegelaten. Uiterlijk omstreeks 15 September 1937 zullen daarvan de vijftien besten wor den aangewezen om als adspirant-bestuur- der van verkeersvliegtuigen de opleiding te blijven volgen. Duur der geheele opleiding: 2 jaar en 2 maanden. De opleiding vangt aan met een verblijf leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bi|zondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en ziekte-verwekkende stoffen. Akker s Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij* van omstreeks 6 weken op een woonschip in de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder nabij het luchtvaartterrein Schiphol, welke tijd is gewijd aan vliegen, sport en zwemmen. Daarna vangt de theoretisch- technische opleiding op de kweekschool voor de zeevaart aan, afgewisseld met practische vliegopleiding op Schiphol. De adspiranten zijn intern. In de tyden, dat de kweekschool gesloten is, wordt voor huisvesting gezorgd. De kosten daarvan zijn in die van de opleiding begrepen. Na beëindiging van de opleiding aan de k'\ cekschool leggen de adspiranten het exa men af voor navigator tweede klasse. Daar na ontvangen zy nog gedurende 2 a 3 maanden op Schiphol uitsluitend practisch en technisch vliegonderricht. Ten slotte nemen zij deel aan het examen voor het vliegbewijs b (het bewijs, dat de bevoegdheid geeft tot het besturen van verkeersvlieg tuigen), en dat voor radiotelegrafist'der 3e klasse. Bevoegde lichamen stellen bekwaam per soneel en uitmuntend vliegmaterieel in dienst van deze opleiding. Voor de bijzon dere vliegtechnische vakken (vliegtuig-, motorkennis enz.) worden deskundigen aar. het korps leeraren van de kweekschool toe gevoegd. De Nationale Luchtvaartschool leidt de adspiranten op voor het vliegbewijs a (het bewijs dat de bevoegdheid geeft tot het be sturen van sportvliegtuigen). De K. L. M. verzorgt het voortgezette vliegonderwijs op de zoogenaamde" overgangsvliegtüigen en zwaardere verkeersvliegtuigen. Gedurende de opleiding vliegen de adspiranten mede op de lijnvliegtuigen van de K. L. M. De opleiding tot verkeersvlieger kost dui zend gulden per jaar, alles inbegrepen. In dien de adspirant een verbintenis sluit als reserve-officier-vlieger bij de luchtvaart- afdeeling, verleent het departement van defensie, zoodra de adspirant tot reserve tweede-luitenant-vlieger is benoemd, een tegemoetkoming, bedragende de helft der opleidingskosten. Bovendien kan in bijzon dere gevallen het departemen van water staat, onder welk departement de rijksop leiding tot verkeersvlieger ï^ssorteert, nog een e geldelijke tegemoetkoming verleenen. De eischen voor toelating tot de opleiding zijn: r a. Nederlander zijn. b. Ongehuwd zijn. c. Opp 1 Juli van het jaar van aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 19 jaar zijn. d. Voldoen aan de eischen van lichamelijke geschiktheid voor het vliegbewijs b. e. In het bezit zijn van het einddiploma H. B. S. 5 j. c. b. met voldoende cijfers voor wis- en natuurkunde of een daarmede over- eenkomenden graad van algemeene ontwik keling. Aanvragen om inschrijving onder vermel ding van leeftijd en genoten onderwijs, kun nen uiterlijk tot 20 Juni a.s. worden inge diend by den commandant van de kweek school voor de zeevaart, Prins Hendrikkade 180, Amsterdam-C. En thans is het woord aan de „jongens van stavast". VERZOEK TOT OPHEFFING VAN PENSIOENKORTING. Het hoofdbestuur va i den Bond van Geepnsionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft dezer dagen een adres gericht aan de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal over de korting der pensioenen met tien procen/t in April 1936. Voortdurend is door den bond ge ijverd deze, volgens den bond, onrecht vaardige daad ongedaan te maken, echter zonder resultaat, niettegenstaande het wetsontwerp tot korting der pensioenen van het overheidspersoneel in verband u depreciatie werd opgeschort. In verband hiermede verzoekt de bond dezen uitzonderingstoestand zoo spoedig moge lijkte doen beëindigep, temeer daar dui zenden een pensioen genieten dat niet verstrektStCUn' Ean werkloozen VOET AFGEREDEN. Gistermiddag omstreeks zes uur is op het stauonsemplacement te Zwolle, ter hoogte naar H ?°ederenst«tlon. de stationsambte naar H. J. Borger komen te struikelen, met het gevolg, dat hem een z.g. rangeerdeel nadat hem'tkerVi°et t verlwnH u Se de eerste hulP was vnlrH v u3a.r het S°Phi*-ziekenhuis vèr- meer dat hr w hoegenaamd geen kans

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6