Alkmaar moet groeien. Voor 100 jaar. Examensin aantocht. Vtaag. m Aanbod £uchtoaact Jiechtszaftm Er zijn nog vele onvervulde wenschen. Een nieuwe schouwburgzaal. Van 15 regels 35 cent by vooruit betaling. Verkeersongelukken. Branden. Kantongerecht te Alkmaar. ii Na de algemeene inleiding in onze cou rant van Donderdag j.1. zullen wy thans een aanvang inaken met het weergeven van de artikelen, welke wy in antwoord op onze enquête hebben ontvangen. Het is, bij de bonte collectie der ingeko men beschouwingen, moeilijk bij de publi catie daarvan een vaste lijn te 'volgen. Wij kunnen natuurlijk over het algemeen landbouw, handel en industrie in eenig on derling verband tesamen brengen, maar er zyn ook inzenders, die zich gelukkig niet tot een enkel onderwerp beperkt heb ben, maar op diverse tekortkomingen heb ben gewezen en een verscheidenheid van wenschen naar voren brachten. Sommige bespreken gelijksoortige onder werpen en nu kunnen wij natuurlijk hun beschouwingen wel in gedeelten weerge ven, zoodat wij eerst publiceeren wat men van verschillende kanten over hetzelfde gemeentebelang heeft gezegd, maar w( krijgen dan een versnippering van artike len waardoor de gedachtengang van de schrijvers verstoord wordt en aan het ge heel noodeloos afbreuk wordt gedaan. Wij laten daarom elke bijdrage geheel volgen zooals zy is ingekomen, al zullen wij, bij de keuze der opvolging, zooveel 'mogelijk trachten tusschen de diverse pu blicaties eenig verband te leggen. Hier volgt dan, als eerste van onze serie het schrijven, dat de Inspecteur van het Onderwijs, de heer G. Chr. Dun, ons in antwoord op onze enquête heeft toegezon den. Gaarne voldoe ik aldus de heer Dun aan Uw verzoek mijn meening te zeggen over wat m.i. in Alkmaar nog kan worden gedaan om de stad onzer inwoning zoo aan trekkelijk mogelyk te maken als hoofd plaats van Noordelijk Noordhoilland. Ik wil beginnen met myn waardeering uit te spreken over het zeer vele goede en aantrekkelijke, dat Alkmaar reeds bezit. On tevreden ben ik allerminst, integendeel. Of er daarom nog niet wat te wenschen over blijft? Natuurlijk. Laat my enkele dingen noemen. 1*. Ik denk aan onzen prachtigen Stede- lyken Muziektuin, een schitterend reclameobject voor onze stad. Wat wordt daze echter betrekkelijk weinig gebruikt! Is daar niets aan te doen? Weet ge, wat aan onzen muziektuin ontbreekt? Een groote, goed ingerichte vergaderzaal. Alkmaar is de stad, waar steeds meer groote vergaderingen worden gehouden. Hoogst zelden worden die belegd in den Muziektuin. Het groote risico, verbonden aan openluchtvergaderin gen in ons zeer wisselvallig klimaat, maakt het vrijwel onmogelijk. Was er nu bjj dien tuin een goede vergaderzaal, dan twijwel ik niet, of er zou gedurende het zomerseizoen veel meer van den Muziektuin geprofiteerd worden, dan thans. Alkmaar bezit geen enkele zaal, waar men overdag gezellig ver gadert. Zjj zijn alle berekend op avond- bjjeenkomsten. Stel U voor, een zaal met openslaande ramen en deuren, uitziend op den prachtigen tuin, een ideale vergader plaats. Het risico van binnen of buiten was er dan niet meer en er zou een pracht- reclame voor gemaakt kunnen worden in het geheele land. 2* Het Stationsplein, hoe langer hoe meer de standplaats der autobussen, mist ten eenenmale een eenvoudige wachtgelegen- heid, tot groot ongerief van vele wachtende passagiers. Vooral bij slecht weer is dit on gerief zeer groot. Zelfs ontbreekt daar een minstens even noodige, niet nader te noe men gelegenheid. 3°. De als reclame voor vreemdelingen bedoelde Bloemenklok, beter ware de naam Steentjesklok, is op een volkomen onjuiste plaats aangebracht. Deze behoort op de hel ling in het gazon by den molen van Piet. Wat een mooien aanblik zou dat zijn by het binnenrijden van Alkmaar. Men is nu bezig de singels te verbreeden en te asfalteeren. Daarbij hoort op de helling over het singel- water de Bloemenklok, maar dan een echte. 4'. Op het kerkhof ontbreekt een een voudige aula. Het nut daarvan te betoogen is geheel overbodig. Dit is wel geen inter communaal belang, maar toch zeker een communaal. 5°. Op onderwijsgebied geeft Alkmaar vrijwel alles. Wat de huisvesting der diverse onderwijsinrichtingen betreft, valt zeer veel goeds te constateeren, vooral wat de lagere scholen betreft, uitgezonderd het complex Brillesteeg-, Laat- en Hofdijk- school. Treurig is echter de huisvesting van het Gymnasium. Alkmaar is voor Noordhol land boven het IJ de eenige plaats met een Gymnasium. Dat kan niet genoeg gewaar deerd worden. Welk een attractie voor onze stad! Maar wordt het dan niet dringend tijd, dat de treurige huisvesting verbetere? Ten opzichte van deze onderwijsinrichting heeft Alkmaar iets goed te maken. De „Gouden Eeuw" is aan het Gymnasium on gebruikt voorbijgegaan. Daarvan heeft het lager- en het voorbereidend lager onder wijs geprofiteerd, niet echter het voorbe reidend hooger onderwijs. Dat strekt Alk maar niet tot eer. Wjj hebben bij de kennisgeving van deze enquête medegedeeld, dat het niet in onze bedoeling lag op elk der ingekomen ant woorden afzonderlijk commentaar te geven. Wij vinden na publicatie van alle beschou wingen wel gelegenheid om tot een con clusie te komen waarin naar voren kan worden gebracht, wat door bekende en vooraanstaande Alkmaarsche ingezetenen in het algemeen wenschelijk wordt geoor deeld en wat er dus in de naaste toekomst zal kunnen en moeten geschieden om daaraan tegemoet te komen. Dé heer Dun heeft voornamelijk een pleidooi gehouden voor een moderne en goed geoutilleerde vergaderzaal en wy laten op zijn antwoord daarom het schrijven van Dr. J. B. van Amerongen volgen, die en dat was te verwachten het tooneel in onze gemeente bespreekt en daarbij op de wenschelykheicj yan een betère schouw burgzaal heeft gewezen. I - By het stellen van de vraag: „Wat kan er in Alkmaar worden gedaan om onze ge meente als woonstad meer aantrekkelijk te maken?" zult U, zich tot my richtend aldus Dr. Van Amerongen wel een ant woord hebben verwacht, dat verband houdt met my'n belangstelling voor, in het bizon der de dramatische kunst. En dan dient vóór alles gewezen te wor den op de speelgelegenheden, die een ge meente van de beteekenis en met het zie lenaantal als de onze onwaardig zijn. Too- neelwerken, die een meer uitgebreide ensce- neering behoeven, kunnen hier öf niet worden opgevoerd, óf er moeten te dien opzichte wel zeer vergaande concessies worden gedaan. Bovendien voldoen de zit plaatsen al lang niet meer aan de eischen, die een ook in dat opzicht verwend modern pu bliek is gaan stellen. Men zie hierin geen verwijt aan het adres der zaalexploitanten, wier bestaansstrijd in de tegenwoordige om standigheden ongetwijfeld toch al zeer zwaar is. Ik constateer slechts de feiten. Men zou tegen het bovenstaande kunnen aanvoeren, dat een behoorlijk geoutilleerde schouwburg hier, gezien de verouderde om standigheden, toch niet rendabel zou te maken zyn. En ik moet toegeven, dat de verbeterde en versnelde communicatie met de groote stad, speciale en goedkoope foren sen voorstellingen, het toenemend bezit van eigen auto's enz. vele Alkmaarders tot min of meer geregelde Arnsterdamsche schouw burgbezoekers heeft gemaakt. Maar de praktijk leert, dat elke plaats (ook wanneer zij in de onmiddellijke nabijheid van een groote stad is gelegen) tenslotte haar eigen wetenschappelijk- en artistiek leven ver langt: ik noem slechts de plaatsen in het Gooi, die meest nog veel sneller en frequen ter met Amsterdam zijn verbonden: zelfs een plaats als Heemstede, die om zoo te zeggen met Haarlem is saamgegroeid, heeft haar eigen kunstkring. Daarbij zou een eventueel nieuw gebouw meer het karakter van een genoorzaal kun nen krygen, waardoor het voor allerlei an dere doeleinden (tentoonstellingen, verga deringen, congressen, enz.) kon worden ge bruikt; een gedachte, die trouwens in het verleden al meermalen naar voren is ge bracht. Alkmaar is in de laatste decennia in om vang en wezen wel zeer veranderd en mag niet meer beschouwd worden als uitslui tend centrum van landbouw en veeteelt, dat als plaats van. vesliging vooral den rente nierenden landbouwer aantrok. Men diene in te zien, dat deze wijziging in het karak ter der gemeente bizondere eischen stelt en het is te hopen, dat, als de druk der tijden eens wat minder zwaar wordt, de overheid aanleiding mogé vinden pogingen te steu nen, of liever nog het initiatief te nemen, om aan de artistieke behoeften van de ver meerderde en veranderde bevolking tege moet te komen. Ten slotte laten wy voor ditmaal hier nog het oordeel van de eenige dame volgen, welke wij, in verband met onze enquête, een schrijven hebben gezonden. Dames gaan natuurlijk altyd voor en haar beschouwing verschijnt dan ook in de eer ste reeks der hier gepubliceérde artikelen. Wij hopen, dat de schrijfster ons zal ver geven, dat zij hierin niet de allereerste plaats heeft gekregen, maar de oorzaak daarvan is, dat zijons verzocht heeft haar naam niet te vzrmelden en wij, in het algemeen, aan de openlijk geteekende stukken den voorrang willen geven. Wij mogen natuurlijk den naam van onze eenige vrouwelijke medewerker niet door een te nauwkeurige omschrijving van de plaats, welke zy in het maatschappelijk leven inneemt laten raden. Wij volstaan dus met de mededeeling, dat de schrijfster door haar liefdadigheid en socialen arbeid tot de meest bekende en gewaardeerde inwoonsters van onze ge meente mag worden gerekend. Alkmaar zoo schrijft zy ons biedt als woonstad al oneindig veel door de dichte nabijheid van bosch, zee en duin, maar die groote aantrekkelijkheid wordt voor een belangrijk deel teniet gedaan door de groote lasten, die opgebrSSht moeten worden, waardoor de kapitaalkrachtigen de stad ver laten en zonder geld kan een stad nu een maal niet floreeren. Eerst als er een grondige reiniging plaats heeft, wat instellingen en bedrijven betreft, waardoor de lasten lager zullen worden, dan zal men Alkmaar niet verlaten maar zich daar gaarne vestigen. Zouden er geen financieel en politiek on afhankelijke personen te vinden zijn, die eventueele klachten zouden willen onder zoeken en ter kennis brengen van het ge meentebestuur? Of vestiging van nieuwe zaken de wel vaart zullen bevorderen, betwyfel ik, want m. i. zijn er veel te veel zaken; de een drukt den ander dood. En nieuwe industrieën zullen ook den toe stand niet beter maken. Trouwens, wat zouden dat voor industrieën moeten zyn? Alkmaar is na den oorlog boven zijn stand gaan leven en dat wreekt zich altijd, zoowel in het klein als in het groot. Beter een welvarende kleine stad, dan Ken kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Gistermiddag heeft de bestuurder van het militaire Fokkervliegtuig 538 van het type CL., een noodlanding uitgevoerd op het ter rein „de Vliert" te den Bosch. Het toestel was op weg van Soesterberg naar Eindhoven. Boven den Bosch werd een lek in de olie leiding ontdekt hetgeen den bestuurder tot een landing noopte. Hij slaagde er in het toestel onbeschadigd op den grond te zet ten. De beide inzittenden de besturder serge ant vlieger de Haas en de waarnemer, ser geant vlieger Aarts, beiden uit Soesterberg bleven ongedeerd. Te ruim drie uur arriveerde een mecani cien uit Soesterberg die het toestel zou repareeren. Het vliegtuig zal in den loop van den middag weder opstijgen en naar Soesterberg terugkeeren. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Te koop z. g. a. n. dames- en heeren- rywielen met org. torpedonaaf. Jongens- en meisjesrijwielen eiken leeftijd, billijken prjjs. RIJWIELHANDEL VROUWENSTR. 4. Tér overname 3 verpleegsters-japonnen en 12 schorten. KENNEMERSTRAATWEG 135. Te koop een goed onderhouden Ford „Sédan" 1929, met zoo goed als nieuwe banden. Te bevr. C. VEER, Zeglis 6, Alkmaar. Prima Handnaaimachine met garantie 8.50, Singertrapmachine 12.50, luxe hand- en trapnaaimachines z. g. a. n. (nergens zoo goedkoop). Machines vanaf 5. DEKKER, Laat 182. Uit de Alkmaarsche Courant 12 Juni 1837. een een z.g.n. groote stad, doen. die niet mee kan In ons nummer van Dinsdag a.s. zullen wij de publicatie der ingekomen beschou wingen voortzetten. DE NEDERLANDSCHE GEVANGENE TE BURGOS. Het doodvonnis is uitgesproken, maar onze gezant te Lissabon acht terechtstelling onwaarschijnlijk. Naar wij vernemen heeft het departement van buitenlandsche zaken van den Neder- landschen gezant te Lissabon bericht ont vangen over den Nederlander die door de Spaansche opstandelingen gevangen is ge nomen en zich te Burgos bevindt. Volgens dit bericht is de gevangenneming geschied, omdat de man zich bevond op een schip, dat goederen voor de Spaansche regeering ver voerde, die de opstandelingen als contra bande beschouwen. Het doodvonnis is, aldus 't bericht, reeds uitgesproken, maar de gezant, die er met kracht op heeft aangedrongen, dat het niet ten uitvoer zal worden gelegd, acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat de man zal worden terechtgesteld. De gezant blijft zijn bemoeiingen voortzet ten. MOTORRIJWIEL ONDER VRACHT AUTO. Bestuurder vrij spoedig na het ongeluk overleden. Gistermiddag is op den rijksstraatweg bij Voorthuizen, gemeente Barneveld, een ern stig motorongeluk gebeurd, waarbij de be stuurder van het motorrijwiel zoodanig ge wond werd, dat hij, nog voordat een genees heer aanwezig was, door bloedverlies het leven verloor. Zyn duo-passagiere is in zeer zorgwekkenden toestand naar het r. k. zie kenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het ongeluk is gebeurd, doordat de mo torrijder, uit Arnhem afkomstig, een voor byrydende autobus passeerde en geen erg had in een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto, waarmede hij in aanrij ding kwam. De bestuurder werd met zijn motor onder de vrachtauto geschoven, ter wijl de duopasagiere op straat werd ge slingerd. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd, terwijl het motorrijwiel geheel vernield werd. BOERDERIJBRAND TE VAASSEN. Gistermiddag is te Vaassen brand uitge broken in de boerderij van den landbouwer G. v. d. Weerd in het Vaassensche Broek. Hoewel de brandweer vrij spoedig ter plaat se was, mocht het niet gelukken het vuur te dooven, daar hij, wegens gebrek aan water machteloos tegenover de vuurzee stond. Alles brandde tot den grond toe af. De schade wordt door verzekering gedekt. DE POSTVLUCHTEN. De Torenvalk, uitr., en de Edelvalk, thuisr., zijn te Jodhpoer aangekomen. DE REIGER" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanochtend om 6.06 is de Reiger met acht passagiers van Schiphol naar Indië vertrok ken. Voor het traject Alexandrië-Bagdad heeft één pasagier plaats Y esproken, voor Karachi-Bangkok één passagier en voor Bangkok-Penang drie passagiers. De Reiger vervoert 174 K.G. briefpost, 18 K.G. pakketpost en 140 K.G. vracht. MITCHEL OVERLEDEN. R. J. Mitchel, de ontwerper van de Schneider Cup zeevliegtuigen, is gisteren op 42-jarigen leeftijd te Londen overleden. MARYSE H1LZ NAAR ROTTERDAM VERTROKKEN. De aviatrice Maryse Hilz is gistermiddag half vier van het vliegveld Villa Coublay vertrokken naar Rotterdam, waar zij Zondag a.s. tegenwoordig wil zijn bij den luchtvaartdag. De aviatrice reist met haar eigen vliegtuig voor kunstvluchten. Ook Michel Detroyat zal vanmiddag van Villa Coublay naar Rotterdam ver trekken. OVEREENKOMST TUSSCHEN DE AIR FRANCE EN DE LUFTHANSA. Over transatlantischen dienst. De „Paris Soir" bericht, dat een overeen-' komst tot stand is gekomen tusschen de Air France en de Lufthansa ten aanzien van een gemeenschappelijke exploitatie van een verbinding door de lucht over den zuidelij ken en den noordelijken Atlantischen Oceaan. Het Fransche- en Duitsche mnisterie van buitenlandsche zaken hebben hun goed keuring hieraan gehecht. Verder is een samenwerking in het verre Oosten voorzien. URSS—AMERIKA VIA NOORDPOOL. DEN Sovjet-vlieger krijgt machtiging over Canada te vliegen. Uit Washington en Ottawa zijn telegram men ontvangen, welke er melding van ma ken, dat een Sovjet Russische vlieger mach tiging gekregen heeft over Canadeesch- en Amerikaansch gebied te vliegen. Men leidt hieruit af, dat binnenkort een Sovjet Rus sische poging in het werk gesteld zal wor den om via den Noordpool een luchtverbin- ding tot stand te brengen tusschen de Urss en Amerika Te koop v, part. nieuw D. H. rijwiel Org. Eng. Triumph hebben gek. 205, voor elk aann. bod. Brieven onder letter H 330 bureau van dit blad. „Simplex" H. ryw. 16.50, H. rijw. met Torpd.naaf 15.00, „Fongers" H. ryw. (lage maat) 16.50, pracht D. rijwiel Triumph 17.00, D. rijw. 7.50, 11.00, 14.50, enz. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Inkoop van Couranten en Boeken, 2.50 per 100 K.G. of 2 V, cent per kilo, tevens kooper van lompen, 13 cent per kilo, enz. wordt van huis afgehaald. L. DE JONG ZOON, Oudegracht 48, Alkmaar. Gebr. Indian Scout geheel compleet uit gerust met wegenkaart 45.00, Indian p.p. met zijspan, volledig uitgerust met wegen kaart 75.00, kleine motor 10.00. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop gevraagd: oude kranten en boeken a 3 gulden per 100 K.G. en tevens Lompen, IJzer en Metalen naar markt waarde by D. VISSER, Korte Landstraat 2 Alkmaar. Ook aan huis te ontbieden. Te koop Motor-driewieler met gesloten bak. Autobesturing 175 c.M3. motor. A. J. BOON, Dyk 13. Prima Ijskasten vanaf ƒ10, mooi schrijf bureau, brandkasten, closetstoelen, ge makskoffer met pot, enz. (koopjes). Inkoop van alle artikelen wat los en vast zit. DEKKER, Laat 182. Eerste klas concertpiano, 71/» octaaf, merk August-Förster, als nieuw, prijs zeer billijk. Tevens een beste piano met garan tie voor 65. pracht orgel, koopje. DEKKER. Laat 182. Te koop een kinderwagen bij Jn. LEURS, Hoeverweg, Alkmaar. Uitspraken van de Strafzitting van Vrydag 11 Juni 1937. Overtreding van de motor- en r ij w i e 1 w e tP. W. te Koedijk, 1 maand tuchtschool voorwaardelijk met een proef tijd van één jaar; E. S. te Noordschar- woude, 3 boete of 1 week tuchtschool; N. v. d. B. te Bergen 4 en 2 boete of' 2x1 week tuchtschool; A. van Z. te Wieringerwaard, J. K. te Hoogwoud, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; S. J. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis; C. van S. te Blokker, J. K. te Hoorn, J. S. te Beverwijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis; C. W. R. te Schoorl, 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis; J. K. te Purmerend, D. P. te Wieringen, J. A. J. V. te Haarlemmermeer, J. D. te Amsterdam, P. A. te Cstricum, ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis; J. H. ter B. te Uitgeest, J. H. te Callantsoog, J. F. P. te Amster dam, C. C. te Alkmaar, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis; D. L. te den Helder, 10 boete of 5 dagen hechtenis; Th. B. H. V. te Aerdenhout, 10 boete of 8 dagen hechtenis; W. D. te Schoorl 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de poli tieverordeningen.: J. de B. te Koog aan den Zaan, 2 boete of 2 dagen hechtenis; H. C. O. te Amsterdm, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis; W. G. de R. te Beverwijk, J. V. te Leeuwarden, J. G. S. te Deventer, R. S. te Leeuwrden, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis; H. van Z. te Alkmaar 4 boete of 2 dagen hechtenis; van Op den 6en Juny om 1 ure is Z. M. onze geliefde Koning te Utrecht aangekomen, op een plech tige wijze ingehaald en met onbe schrijflijke geestdrift verwelkomd. Een 30-tal studenten te paard wa ren den Koning tegemoet gereden, en de overige heeren studenten, met de standaarden der onder scheidene faculteiten aan hun hoofd, hebben Zijne Majesteit aan de zoo genaamde Laan van Croes afge wacht en naar Paushuizen, het hotel des gouverneurs, vergezeld. Aan gemelde laan was ook Z.Ex. de staatsraad-gouverneur en het stedelijk bestuur met den heere staatsraad burgemeester aan het hoofd, vereenigd om Z.M. te ont vangen. Van daar ging de stoet in de volgende orde stadwaarts: deta chementen lanciers en infanterie van de 10e afdeeling, de koets van den gouverneur, eenige studenten te paard, gevolgd door de overige H.H. studenten, een korps muzy- kanten, de opene koets van den Koning; eenige studenten te paard, 7 rijtuigen, waarin de heeren leden van het stedelijk bestuur; worden de gesloten door detachementen infanterie en kavalerie. In de stad gekomen, nam de geestdrift der inwoners voor hun nen geëerbiedigden vorst toe: men spande, in weerwil des Konings, de paarden van het rijtuig en trok het zelve onder een aanhoudend gejuich voort. Aldus, onder het be spelen der klokken, onder het af wisselend muzijk van het korps liefhebbers en muzykmeesters, waaruit het muzykkorps was te zamen gesteld, en onder het ge juich der menigte trok de stoet door de stad, welker straten met vlaggen waren versierd. Z. M. scheen verheugd over deze harte lijke ontvangst en deed niet dan de menigte groeten. De gelederen of rijen waardoor Hoogstdezelve lang zaam als in triomf werd voortge trokken, waren uit geene militai ren, maar uit de verheugde inwo- ners, geformeerd, die elkander als verdrongen, om den Vader des Vaderlands te zien, te begroeten en toe te juichen. Aan het hotel van den gouverneur gekomen, ver toonde Z. M. zich op het balcon, en werd met veel geestdrift begroet. O. H. te Deventer, H. H. te Wieringen, Fr. R. R. te Venhuizen., ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 461 van hetwetboekvan straf recht (loopen over verboden grond): P. Z. te Egmond aan Zee, 4 boete of 2 dagen hechtenis; C. B. te Egmond aan Zee, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overtreding van artikel 437 van het wetboek van straf recht (als opkooper geen register hou den): Overtredingvan hetkanaal- r e g 1 e m e n tN. K. te Anna Paulowna, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de jacht wet: A. de B. te Broek op Langendijk, 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de arbeids- w' e t N. L. B. e Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de vissche- rjjwet: C. T. te Graft, 3 boete of 3 dagen hechtenis. WINKELDIEVEGGE VEROORDEELD. De Arnsterdamsche officier van justitie, mr. Bosch, vorderde gister tegen een win keldievegge een gevangenisstraf van zes weken. De vrouw verkeerde in goede financieele omstandigheden, haar man verstrekte haar een zeer ruim kleedgeld en toen zij in een groot kleedingmagazijn hier ter stede werd gesnapt, had zij meer dan voldoende geld bij zich om de gestolen japon te betalen. De vrouw had bovendien een valsch adres opgegeven, waar een door haar gekochte ja pon onder rembours moest worden bezorgd. Tegen de dagvaarding was de verdachte op advies van haar verdediger in verzet ge komen, mede om een psychiatrisch onder zoek te doen instellen. Zij beweerde n.1. dat ze in. een vlaag van verstandsverbijste ring had gehandeld. Dr. Bakker stelde een nauwkeurig onderzoek in, doch kon slechts constateeren, dat de dame in kwestie slechts zenuwacthig was, doch verder vertoonde zij geen afwijkingen. De officier vond gezien de omstandig heden de feiten hoogst ernstig Op den eisch barstte de vrouw in tranen uit, zy wist geen verklaring van haar gedrag te geven, doch smeekte den rechter clement te zijn in zijn oordeel. De verdediger mr. Rozenboom noemde het gebeurde psychologisch volkomen on verklaarbaar. Ook hij drong op clementie aan. De politierechter, mr. dr. N. Muller, legde een gecombineerde straf op, n.1. een geld boete van 150 subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 'n maand met een proeftijd van 2 jaar. De vrouw beloofde beterschap en zag af van hooger beroep. De officier reserveerde echter zijn appèlrechten. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7